PDA

View Full Version : Οι καλυτερες ελληνικές μοτο-διαδρομές



Σελίδες : [1] 2

spyro
22/06/2009, 15:58
-- δέν ξέρω αν πρέπει να ειναι στο συγκεκριμένο section, mods please act accordingly--

Με βάση τα ακόλουθα κριτήρια:

1) διαδρομές ιδιαίτερου φυσικού κάλους
2) "Ορθολογική" διαγράμμιση του δρόμου (μέσα σε λογικά πλαίσια δεδομένου οτι ειμαστε Ελλάδα)
3) Καλή κατάσταση οδοστρώματος

τα ομορφότερα και πιο απολαυστικά, αυτά πού μου βάζουν ενα πλατύ χαμόγελο στο πρόσωπο, αυτά που μου δημιουργούν την ανάγκη αντι να συνεχίσω προς τον προορισμό να κάνω αναστροφή για να το παω ακόμα μια, εν τέλει αυτα τα "μονοπάτια" που δίνουν νοημα στην μοτοσυκλετιστική μου εμπειρία ειναι (προς το παρόν):

1) Θίσβη - Αγ. Αννα - Κιριάκι - Λειβαδια (ιδίετερα το μικρό αλλά πολυ φρέσκο Κιριάκι - Λειβαδιά)

2) Γραβιά - Άμφισσα

3) Καρπενησι (και λίγο πριν) - Βίνιανη

4) Βοβούσα - Περιβόλι - Ζάκας (Γρεβενά/ Βορεια Πίνδος - ισως το καλύτερο που εχω διαβεί στην Ελλάδα)

5) Κουκαίικα - Καροπλέσι - Κουτσοπάπουλος - Ιταμος (Καρδιτσα)

6) Καναλάκι - Κάτω Μυρσίνη - Αρχάγγελος (Πρέβεζα)

7) Ανδρίτσαινα - Καρυταινα

8) Ταϋγετος (Σπάρτη - Καλαμάτα) - αν και απο άποψη οδοστρόματος δεν ειναι οτι το καλυτερο σε πολλά σημεία



Για εσάς ...?

Για ρίχτε καμια ιδέα για κάποια που χάνω




PS. Δεν εχω συμπεριλάβει διάφορα οδηγικά κομμάτια όπως π.χ. το Τυρός - Λεονίδιο - Κοσμάς, γιατι αν και πανέμορφο, απο οδόστρωμα ειναι ψιλο χάλια.

alximistis
22/06/2009, 16:10
το κομμάτι από Πάργα προς Παραμυθιά Σούλι Ζάλογγο! Και εκείνο από Ιωάννινα προς την Πάργα ;)
επίσης ο δρόμος προς την άλλη πλευρά του Πηλίου και διασχίζοντας την πιο γνωστή και κοσμική πλευρά για να πας από την άλλη. Τι άλλο...
ωραία είναι και από το Λεβίδι προς Καλάβρυτα και Μέγα Σπήλαιο αλλά και από εκεί μέσα προς Πάτρα είναι ο παλιός Ε11 ή 11 δεν θυμάμαι ακριβώς :)

spyro
22/06/2009, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
το κομμάτι από Πάργα προς Παραμυθιά Σούλι Ζάλογγο! Και εκείνο από Ιωάννινα προς την Πάργα ;)
επίσης ο δρόμος προς την άλλη πλευρά του Πηλίου και διασχίζοντας την πιο γνωστή και κοσμική πλευρά για να πας από την άλλη. Τι άλλο...
ωραία είναι και από το Λεβίδι προς Καλάβρυτα και Μέγα Σπήλαιο αλλά και από εκεί μέσα προς Πάτρα είναι ο παλιός Ε11 ή 11 δεν θυμάμαι ακριβώς :)

πω πω τι ειπες τώρα ρε συ Στέλιο ..... τι ξέχασα ο βλ@κας? :uplate:

ο "111" .....

απο τα πιο αγαπημένα μου :beer:


όσο για το Ιωάννινα - Παραμυθιά ..... :( σόρρυ δηλαδής αλλά ο δρόμος είναι γυαλί με τόσα εκατομύρια φορτηγά που πέρναγαν για τόσα χρόνια πάνω σε ένα μη συντηρημένο δικτυο (πάλι καλα που δόθηκε και η Εγνατία πρόσφατα)

road spirit
22/06/2009, 16:14
ωραίο θέμα Σπύρο

θα μπορούσε ίσως να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένο, βάζοντας για κάθε διαδρομή που προτείνουμε τα εξής, με βαθμό απο 1 ως 5:

- τοπίο/φυσική ομορφια : (με 5 να σου πέφτει το σαγόνι)
- στροφιλίκι (ο νοών νοείτο) : (με 5 να μη ξεκολλάνε τα μαρσπιε απο την άσφαλτο αν δεν τελειώσει το μέταλλο :D )
- επικινδυνότητα : (5 --> τυφλές στροφές "φάκες" που θα σε στείλουν αδιάβαστο πριν το πάρεις χαμπάρι, γλυστερό οδόστρωμα, σπασμένη άσφαλτος, κλπ)
- κίνηση : (5 --> πολυσύχναστος δρόμος)

ή κάτι ανάλογο, αλλά χωρίς να γίνεται πολύ αναλυτικό γιατι θα χαθεί το νόημα

alximistis
22/06/2009, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
πω πω τι ειπες τώρα ρε συ Στέλιο ..... τι ξέχασα ο βλ@κας? :uplate:

ο "111" .....

απο τα πιο αγαπημένα μου :beer:


κι όμως φίλε!!! ο δρόμος από Πάργα προς τα μέσα όχι όλος αλλά κατεβαίνοντας προς Πάργα από Παραμυθιά έχει 2-3 εκπληκτικά σημεία :) Γενικά είναι πανέμορφα εκεί γύρω

ermiss
22/06/2009, 16:17
Μήπως να το κάνουμε λίιγο πιο οργανωμένο?

Να βάζουμε τις διαδρομές απο το http://maps.google.com ή απο το http://www.viamichelin.com/

spyro
22/06/2009, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ωραίο θέμα Σπύρο

θα μπορούσε ίσως να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένο, βάζοντας για κάθε διαδρομή που προτείνουμε τα εξής, με βαθμό απο 1 ως 5:

- τοπίο/φυσική ομορφια : (με 5 να σου πέφτει το σαγόνι)
- στροφιλίκι (ο νοών νοείτο) : (με 5 να μη ξεκολλάνε τα μαρσπιε απο την άσφαλτο αν δεν τελειώσει το μέταλλο :D )
- επικινδυνότητα : (5 --> τυφλές στροφές "φάκες" που θα σε στείλουν αδιάβαστο πριν το πάρεις χαμπάρι, γλυστερό οδόστρωμα, σπασμένη άσφαλτος, κλπ)
- κίνηση : (5 --> πολυσύχναστος δρόμος)

ή κάτι ανάλογο, αλλά χωρίς να γίνεται πολύ αναλυτικό γιατι θα χαθεί το νόημα

σωστός ο παίχτης :beer:

αν και τις διαδρομές


-που δεν έχουν καλή ασφαλτο,
-που δεν ειναι σωστα διαγραμισμένοι με αποτέλεσμα να εχουν τυφλές κληστές με το γκρέμι απο κάτω,
-που ειναι πολυσύχναστοι όπως η πολυ όμορφη διαδρομή του Αϊ Γιάννη

δεν τις συμπεριλαμβάνω καθόλου

εδιτ: με άλλα λόγια, σε περίπτωση που θεωρείτε οτι κάποια διαδρομή σε κάποια απο τα άνωθεν κριτήρια μπορει να πάρει βαθμό απο 3 και κάτω, τότε μην την συμπεριλάβετε καθόλου :D

Cpt. Haddock
22/06/2009, 19:03
Αμφιλοχία - Βόνιτσα

Πάλαιρος - Αστακός

Αστρος - Λεωνίδιο - Κοσμάς

Φιλιππιάδα - Χανι Τερόβου - Στροφές Κανέτας

Παύλιανη - Στρώμη - Λιδωρίκι - Ναυπακτος


:wave2: :wave2: :wave2:

alximistis
22/06/2009, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αμφιλοχία - Βόνιτσα

Πάλαιρος - Αστακός

Αστρος - Λεωνίδιο - Κοσμάς

Φιλιππιάδα - Χανι Τερόβου - Στροφές Κανέτας

Παύλιανη - Στρώμη - Λιδωρίκι - Ναυπακτος


:wave2: :wave2: :wave2:



Για το Παύλιανη-Στρώμη-Λιδωρίκι_ναύπακτος δεν θα πολυσυμφωνήσω Ηλία. Εχτές την ξαναέκανα δεν με εντυπωσιάζει. Δεν λέω ότι δεν είναι ωραία αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο κατ εμέ τουλάχιστον. Το Άστρος-Λεωνίδιο-Κοσμάς ναι όλα τα λεφτά :)

tifoefs
22/06/2009, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro


όσο για το Ιωάννινα - Παραμυθιά ..... :( σόρρυ δηλαδής αλλά ο δρόμος είναι γυαλί με τόσα εκατομύρια φορτηγά που πέρναγαν για τόσα χρόνια πάνω σε ένα μη συντηρημένο δικτυο (πάλι καλα που δόθηκε και η Εγνατία πρόσφατα)

Αυτο ειναι παγοδρομιο πασαλλειμενο με βαζελινη !


:sick: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TOLISTOLAROS
22/06/2009, 23:41
1)Ρόδος-Πηγές Καλλιθέας-Φαληράκι(από Ρόδου καλλιθέας).Μετά μπαίνεις Ρόδου Λίνδου και συνεχίζεις μέχρι Κάλαθο.Εκεί διαλέγεις
i)Λίνδο και συνέχεια μέχρι κιοτάρι και μετά επιστροφή από δυτική πλευρά(Απολλακιά,μονόλιθο,Σκάλα καμείρου,Σορωνή,Παραδείσι,Ιάλυσος)
ii)To ίδιο με i) απλά κάνεις μια μέχρι Πρασονήσι πριν επιστρέψεις από δυτική πλευρά
iii)Λάρδο,Κατταβιά και όπου γουστάρεις στο βουνό
2)Ρόδος,Ιάλυσος,Παραδείσι και στροφή για Απόλλωνα,Έμπωνα, Λάερμα(με στάση για φαϊ έτσι; :D :D )

ΟΧΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ




Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αμφιλοχία - Βόνιτσα
Καλή σα χάραξη και ομορφιά με κακό όμως οδόστρωμα

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πάλαιρος - Αστακός
Τα ίδια με ακόμα χειρότερο οδόστρωμα και κατσίκια...


Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
θα μπορούσε ίσως να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένο, βάζοντας για κάθε διαδρομή που προτείνουμε τα εξής, με βαθμό απο 1 ως 5:
- στροφιλίκι (ο νοών νοείτο) : (με 5 να μη ξεκολλάνε τα μαρσπιε απο την άσφαλτο αν δεν τελειώσει το μέταλλο )
Μην ξύνετε μαρσπιέ σε δημόσιο δρόμο,δεν ξέρετε τί υπάρχει.
Αν παρόλ'αυτά θέλετε μην προτρέπετε άλλους βάζοντας την αντίστοιχη βαθμολογία σε προτεινόμενες διαδρομές...
φιλικά

mpiou
22/06/2009, 23:49
Στην Χαλκιδική, ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη:

Ν. Ραιδεστός - Λιβάδι - Ζαγκλιβέρι - Παλαιοχώρα - Αρναία - Ιερισσός. Επίσης εκεί γύρω το κομμάτι Παλαιόκαστρο - Αρναία που διασχίζει τον Χολομόντα είναι πολύ καλό και έχει και καλή άσφαλτο. Αν θέλετε να επιστρέψετε Θεσσαλονίκη προτιμήστε το κομμάτι που ανεβαίνει από Σταυρό - Ρεντίνα και μετά παλιά εθνική ή εγνατία οδό.

Έχει όμορφα τοπία, καλή άσφαλτο, λίγη κίνηση (τουλάχιστον σε σχέση με τις παραλιακές διαδρομές της Χαλκιδικής) και δεν μου έρχεται στο μυαλό κάποιο πολύ επικίνδυνο σημείο.

Στην Κρήτη, στον νομό Χανίων:

Ο δρόμος στο κομμάτι Χανιά - Παλαιόχωρα (πέραν της εθνικής). Η διαδρομή πανέμορφη και στριφτερή. Σε πολλά σημεία έχει φρέσκια άσφαλτο (λιγότερο από 6μηνο που έγιναν έργα διαπλάτυνσης και γέφυρες), χαρείτε τα οι Κρητικοί!

Αν δεν σας πειράζει να μην πηγαίνετε φέτες μπορείτε από Παλαιόχωρα να ανέβετε Ανύδρους - Προδρόμι - Ροδοβάνι - Αγ. Ειρήνη με στενό δρόμο αλλά φοβερή θέα. Συνεχίστε προς Ομαλό με ωραία διαδρομή και καλό οδόστρομα και έπειτα κατηφορίστε προς Χανιά και πάλι με φοβερή θέα και ωραίες φουρκέτες. Ο δρόμος στην κατάβαση έχει κλειστές στροφές και είναι σε κάποια σημεία στενός, αλλά έχει καλή ορατότητα ως επί το πλείστον. Αν κάνετε και μία παράκαμψη από Θέρισο και το φαράγγι του ακόμα καλύτερα.

Προσοχή μόνο στα στενά κομμάτια γιατί τα αυτοκίνητα στις στροφές θα τα βρείτε στο ρεύμα σας.

Πείτε κι άλλα! :beer: :beer:

al_tzamp
23/06/2009, 00:44
+650!

Μπράβο!!!!!!!! :)
Πολύ ωραίο θέμα!!!
Έχει καιρο που διαβάζω εκδρομές από το φόρουμ για να παίρνω ιδέες για δικές μου βόλτες.
Είμαι λίγο νέος δίκυκλος οπότε ή εμπειρίες αυτών που έχουν οργώσει την Ελλάδα είναι για μένα πολύτιμες..!
Έχει τύχει αρκετές φορές αυτόν το χρόνο σε εκδρομή με τη μοτο να μένω έκπληκτος απο τόπία και διαδρομές που υπάρχουν στην χώρα μας και μου έχει ανοίξει η όρεξη για τα καλά... :)
..keep up the good work!
και ελπίζω σύντομα να μπορώ κ εγώ να συνισφέρω με τις δικές μου εμπειρίες!!!!!


:beer: :beer: :beer:

filipp0s
23/06/2009, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro


2) Γραβιά - Άμφισσα

...

Ισως απ' τα καλύτερα -μοτοσυκλετιστικα- κομμάτια της ελλάδας άλλα αναποδα

Αμφισσα-Γραβια

ανηφορικό στροφιλίκι με καλή ασφαλτο και χωρίς τυφλες στροφες.



Επίσης

Μεταμόρφωση - Ρειχιά πηγαίνοντας προς λιμανάκι Γέρακα (πελοπόννησος)

πολύ τεχνικό κομμάτι και με καλή ασφαλτο άλλα με γκρεμνίλα

spyro
23/06/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Αμφιλοχία - Βόνιτσα



Σιγα την "ιδιετερου φυσικου καλους" διαδρομη :p

μες την ξεραήλα ειναι. Αλλά τουλαχιστον εχει 2 καλα

δεν εχει ιδιετερη κινηση και εχει αρκετα καλη διαγράμιση



Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Αστρος - Λεωνίδιο - Κοσμάς

Είπαμε όμορφη διαδρομή αλλά με χάλια άσφαλτο



Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Φιλιππιάδα - Χανι Τερόβου - Στροφές Κανέτας

χμμμμ .... θα το δοκιμάσω τον Αύγουστο που θα πάω για διακοπές σε αυτά τα μέρη, thanks

:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από mpiou
Στην Χαλκιδική, ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη:

Ν. Ραιδεστός - Λιβάδι - Ζαγκλιβέρι - Παλαιοχώρα - Αρναία - Ιερισσός. Επίσης εκεί γύρω το κομμάτι Παλαιόκαστρο - Αρναία που διασχίζει τον Χολομόντα είναι πολύ καλό και έχει και καλή άσφαλτο. Αν θέλετε να επιστρέψετε Θεσσαλονίκη προτιμήστε το κομμάτι που ανεβαίνει από Σταυρό - Ρεντίνα και μετά παλιά εθνική ή εγνατία οδό.

Έχει όμορφα τοπία, καλή άσφαλτο, λίγη κίνηση (τουλάχιστον σε σχέση με τις παραλιακές διαδρομές της Χαλκιδικής) και δεν μου έρχεται στο μυαλό κάποιο πολύ επικίνδυνο σημείο.


Η Χαλκιδική και το Πήλιο ειναι 2 απο τα μέρη που με στεναχωρεί ιδίαιτερα το οτι δεν τα εχω πάει με μηχανή :sad:

hercul
23/06/2009, 10:46
O γύρος του δεύτερου ποδιού της Χαλκιδικής, όχι όμως Σαββατοκύριακο καλοκαιριού

και η διαδρομή δίπλα στη λίμνη κερκίνη από Στρυμονικό, Λιθότοπο μέχρι Άνω πορόγια στο νομό Σερρών.

Ωραίο θέμα!! :beer:

888hayabusa
25/06/2009, 21:37
Φιλοι,ολες τις διαδρομες που γραψατε τις εχω κανει και ειναι υπεροχες..
Θα ηθελα να γραψω ακομα τοσες αλλα δεν εχει νοημα..Η Ελλαδα μας ειναι πανεμορφη και ο δρομος να μην αξιζει απο θεμα ασφαλτου,σιγουρα θα αξιζει το τοπιο.Οποτε τι να λεμνε τωρα?????

Και στο εξωτερικο κατι αντιστοιχο θα δει καποιος που θα παει....Το ανθρωπινο ματι δεν χορταινει ποτε και ο κοσμος μας ειναι τοσο ομορφος,ας μην τον χαρακτηριζουμε και του βαζουμε ταμπελες..

SVX
25/06/2009, 22:21
:eyepop: :confused: ΚΑΝΕΝΑΝ ΧΑΡΤΗ? ΚΑΝΕΝΑ ΑΞΙΟΘΕΑΤΟ ?ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙΑ ? :confused: :eyepop:


166973

panagiotispapa
25/06/2009, 23:13
Χμμμ... πώς μου είχε ξεφύγει αυτό το thread??


Ας ρίξω μερικές ιδέες στα γρήγορα. Θα αναφερθώ σε διαδρομές λίγων (με μια εξαίρεση) χιλιομέτρων αλλά ιδιαίτερου φυσικού κάλους (για διαφορετικούς λόγους η καθεμία).


Πελοπόννησος

Λακωνία

Κοσμάς - Παλαιοχώρι - Κοσμάς (κατάσταση οδικού δικτύου τρισάθλια αλλά διασχίζει ένα από τα ομορφότερα και λιγότερο γνωστά τμήματα του ελατοδάσους του Πάρνωνα)

Χάρακας - Κυπαρίσσι - Μητρόπολη (έχοντας κάνει αρκετά χιλιόμετρα σε ένα εντελώς γυμνό τοπίο ξαφνικά ανοίγεται μπροστά σου το ατελείωτο γαλάζιο του Μητρώου πελάγους και ακολουθεί εντυπωσιακή και απότομη κατάβαση προς την θάλασσα).

Καστόριο - Γεωργίτσι - αριστερά προς Νέδουσα, Αλαγονία, Πηγές (διαδρομή με πολλές εναλλαγές στο τοπίο, δεν ξέρω πως είναι τώρα μετά τις πυρκαγιές, θυμάμαι ειδικά τον δρόμο που πηγαίνει παράλληλα με τον Νέδωνα ποταμό και καταλήγει στην Νέδουσα - απίστευτη διαδρομή)


Αρκαδία


Στάδιο - Άνω Δολιανά - Δραγούνι (εξαιρετική διαδρομή ειδικά την άνοιξη)

Άγ. Πέτρος - Βαμβακού - Βρέσθενα (φοβερή διαδρομή τον χειμώνα με κρύο και ομίχλη.....)

Τρίπολη - Διαβά - Αλωνίσταινα - (Μαγούλιανα - Βαλτεστίνικο) - Πυργάκι - Ελάτη (τόσο πολύ έλατο που το βαριέσαι από ένα σημείο και μετά)




Και λίγο από Ήπειρο


Μηλιωτάδες - Άμπελος - Τρίστενο - Φλαμπουράκι - Ελατοχώρι - Δόλιανη - Λεπτοκαρυά - Φραγκάδες - Νεγάδες - Κήποι - ( Δίλοφο και πίσω) - Καπέσοβο - Τσεπέλοβο - Ηλιοχώρι - Βρυσοχώρι - Παλιοσέλι - Ελεύθερο - Κόνιτσα

Νομίζω ότι αυτή η διαδρομή είναι μακράν η καλύτερη που έχω κάνει .... τα έχει όλα: ελατοδάση, δάσος από λεπτοκαρυές, ποτάμια, πλατάνια, φαράγγια, ατελείωτες στροφές, συνεχή εναλλαγή υψομέτρου, την επιβλητική παρουσία της Τύμφης (ειδικά άμα έχει χιόνι) και φυσικά τα συγκλονιστικά πέτρινα γεφύρια που είναι διάσπαρτα στην διαδρομή και αποτελούν αναπόσπαστο μέρος του φυσικού τοπίου (από τα λίγα ανθρώπινα έργα που δεν φαίνονται ως ξένο σώμα στο περιβάλλων τοπίο και επιβιώνουν αιώνες τώρα με λίγη έως ελάχιστη φροντίδα)


Το μόνο βέβαιο είναι ότι αυτός ο τόπος έχει δεκάδες "κρυμμένες" (και ίσως μοναδικές) ομορφιές που περιμένουν να τις ανακαλύψουμε. Το μόνο που χρειάζεται είναι λίγος χρόνος, πολλή επιμονή (και πάρα πολλή βενζίνη ;) ).

Αυτά για την ώρα.

spyro
26/06/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
Χμμμ... πώς μου είχε ξεφύγει αυτό το thread??

Μηλιωτάδες - Άμπελος - Τρίστενο - Φλαμπουράκι - Ελατοχώρι - Δόλιανη - Λεπτοκαρυά - Φραγκάδες - Νεγάδες - Κήποι - ( Δίλοφο και πίσω) - Καπέσοβο - Τσεπέλοβο - Ηλιοχώρι - Βρυσοχώρι - Παλιοσέλι - Ελεύθερο - Κόνιτσα



:beer:

thanks Πάνο, θα το δω απο κοντά τον Αύγουστο





PS. O Npat απέχει επειδικτικά απο το thread ή κάνω λάθος? :a13:

George_M.
26/06/2009, 11:53
απο πρεσπες για καστορια μεσω κρυσταλοπηγης=ομορφη που ειναι η ελλαδα
απο καλαβρυτα για βυτινα μεσω κλειτοριας=ομορφη χωρα η πατριδα μας

nelson
27/06/2009, 11:56
καθαρά ασφάλτινες διαδρομές

1. Γρεβενά - Μέτσοβο - Γιάννενα

2. Μπράλο - Άμφισσα - Ιτέα

3. Διακοφτό - Καλάβρυτα

4. "Κατάρα" - Καλαμπάκα, πολύ κακός και επικύνδυνος δρόμος στην αρχή του αλλά είναι μια must εμπειρία

5. Σέρρες - Άνω Ορεινή, μόλις 17χλμ διαδρομή αλλά μακράν η αγαπημένη μου! για λίγα παραπάνω χλμ μπορεί κανείς να πάει Σέρρες - Χιονοδρομικό Λαϊλιά

EKEINOS
27/06/2009, 13:55
Καλαμπακα-Καστανεα-Τριποταμος-Νεραιδοχωρι-Περτουλι

Προυσος-Καρπενηση-Φουρνια-Σμοκοβο

Παρενεστι-Φραγμα θησαυρου-παρανεστι-λουτρα Θερμων-Σταυρουπολη-Ξανθη

Φυσικη ομορφια μπολικη και δρομοι ικανοποιητικοι για ελλαδα

Ολοι οι καλοι επαρχιακοι δρομοι ειναι ακομα απο την ΜΟΜΑ και στις αλπεις εχω δει και χειροτερα,το Στελβιο απο πισω ειναι το μισο χωμα

Cpt. Haddock
29/06/2009, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Ολοι οι καλοι επαρχιακοι δρομοι ειναι ακομα απο την ΜΟΜΑ και στις αλπεις εχω δει και χειροτερα,το Στελβιο απο πισω ειναι το μισο χωμα

δε θα το 'λεγα... :wave2:

PortisHead
29/06/2009, 09:48
Καλοκαιρακι....15 αυγουστος....πανσεληνο....και απο κατω ο Μυρτος.....ΤΕΛΟΣ.


167340

NikosR
29/06/2009, 11:20
Ενα μικρό τόσο δούλι αλλά εξαιρετικό πιστάκι που έτυχε να κάνω ανάμεσα σε πολλά προχθές. Τμήμα της πολύ ωραίας διαδρομής Αρχ. Ολυμπία - Λάλας - Δάσος Φολόης - Λάμπεια, το κομμάτι αμέσως μόλις αφήσεις τη νεα εθνική οδό και στρίψεις για Λάλα, μέχρι Λάλα. Ανηφορικό, φαρδύ καλογραμμένο με άσφαλτο ευρωπαικού επιπέδου.

Λίγα χιλιομετράκια ευτυχίας.

el_hymador
29/06/2009, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Ενα μικρό τόσο δούλι αλλά εξαιρετικό πιστάκι που έτυχε να κάνω ανάμεσα σε πολλά προχθές. Τμήμα της πολύ ωραίας διαδρομής Αρχ. Ολυμπία - Λάλας - Δάσος Φολόης - Λάμπεια, το κομμάτι αμέσως μόλις αφήσεις τη νεα εθνική οδό και στρίψεις για Λάλα, μέχρι Λάλα. Ανηφορικό, φαρδύ καλογραμμένο με άσφαλτο ευρωπαικού επιπέδου.

Λίγα χιλιομετράκια ευτυχίας.


+1000 για το απο πανω

Eπισης:

Αστρος - Λεωνιδιο

Καλαματα - Σπαρτη (αν και απο οτι λενε δεν εχει μεινει τιποτα ορθιο απο τις φωτιες)

EKEINOS
29/06/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
δε θα το 'λεγα... :wave2:
Το καλοκαιρι του 07 το 1/3 της διαδρομης απο την πισω μερια μεχρι την γεφυρα,ηταν χωμα ισως για επισκευη,το λουκανικο που εφαγα στην κορυφη,το χωνεψα αμεσως.
Επισεις ειδα και υπερβολικα μπαλωματα στους Αλπικους δρομους της Αυστριας.Βρωμισε και το μετρο της Βιεννης,αλλαζουν οι εποχες εμεις ομως ΜΟΜΑ σταθερη αξια.

GyPsy
29/06/2009, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro


7) Ανδρίτσαινα - Καρυταινα


Θα πρότεινα το αντίστροφο μια και η ανάβαση
είναι πάντα καλύτερη:D
και μιας και θα είσαστε απο κεί, καντε και
μια Βυτίνα-Στεμνίτσα μέσω Ελάτης και θα χρειαστείτε
tie-up για την γνάθο σας:D

antsoar
29/06/2009, 21:49
Και το πιο κοντινό από όλα

Από Χασιά για Δερβενοχώρια

Στενό στην αρχή ανοικτό μετά

Ίσως όχι το καλύτερο αλλά σήγουρα το πιο κοντινό:lol:

ΒΑΣΙΛΗΣ1
09/07/2009, 14:13
καλημέρα και από μένα

Να βάλω και γώ δύο διαδρομές από τα πέριξ καθότι Θεσσαλός

Φτάνοντας στα Τέμπη στη γέφυρα της Ραψάνης στρίβουμε προς Ομόλιο -Στόμιο.
Μέχρι το Στόμιο η διαδρομή είναι σχετικά αδιάφορη μόνο πράσινο έχει.
Από Στόμιο ( από την παράκαμψη ) ο δρόμος ανηφορίζει στον Κίσσαβο και έχουμε
πράσινο με άπειρα στροφιλίκια. Ο δρόμος δεν σταματάει κάπου περνάει Κοκκινο Νερό
(είναι πράγματι κόκκινο) Αγιόκαμπο συνεχίζει Ρακοπόταμο και γιά τους αποφασισμένους
περνάει πάνω από το Μαυροβούνι (πάντα ασφαλτος) και πέφτει στην άκρη της Κάρλας.
Εκεί αν στρίψετε αριστερά η άσφαλτος (όχι πάντα καλή, 2 χλμ χώμα) θα σας βγάλει στο Βόλο
Ενδείκνυται άνοιξη ή φθινόπωρο το καλοκαίρι υπομονή λόγω χιλιάδων παραθεριστών.

Δεύτερη

Από Λεπτοκαριά πρός Καρυά Ολύμπου. Η χαρά του σουπερμοταρά (sm). Από Καρυά προς Καλλιπεύκη!!!!!!, Πλαταμώνα. Μπορείς να πας και προς Ελασσώνα (ενδιαφέρουσα διαδρομή, φανταστική θέα στον Ολυμπο). Πριν από Ελασσώνα στην Ολυμπιάδα στρίβεις δεξιά προς Κατερίνη γιά αρκετό ακόμα στροφιλίκι

Road67
09/07/2009, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
το κομμάτι από Πάργα προς Παραμυθιά Σούλι Ζάλογγο! Και εκείνο από Ιωάννινα προς την Πάργα Και να προσθέσω:
1. το κομμάτι από Αρχάγγελο προς Παραμυθιά μέσα απ' το βουνό,
όπως
2. κι εκείνο από Πρέβεζα παραλιακά πριν την Πάργα και λίγο πριν τη διασταύρωση για Νεκρομαντείο, κόβεις από Τσουκνίδα κάθετα το δρόμο βγαίνεις στην ευθεία πριν το Καναλάκι μετά το γεφυράκι και κόβεις αριστερά για Αχερουσία και βγαίνεις στο Αηδόνι και τραβάς για Παραμυθιά.
3. Διαδρομή για Πέτρα-Στρογγυλή
4. Μετά το Γαρδίκι για χωριά Σουλίου μέχρι τέρμα και στη διαδρομή ανάλογα με την εποχή μπορείς να σταθμεύσεις τη μηχανή στην άκρη και να μαζέψεις ρίγανη.
5. Πάνω απ' την Καστροσυκιά από Μεγάδενδρο μέσα απ' το προστατευόμενο φαράγγι για κυρά Μυρσίννη. Ο υποφαινόμενος το έκανε με street αλλά θα πρότεινα στους ενδιαφερόμενους on off :D

alximistis
09/07/2009, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Και να προσθέσω:
1. το κομμάτι από Αρχάγγελο προς Παραμυθιά μέσα απ' το βουνό,
όπως
2. κι εκείνο από Πρέβεζα παραλιακά πριν την Πάργα και λίγο πριν τη διασταύρωση για Νεκρομαντείο, κόβεις από Τσουκνίδα κάθετα το δρόμο βγαίνεις στην ευθεία πριν το Καναλάκι μετά το γεφυράκι και κόβεις αριστερά για Αχερουσία και βγαίνεις στο Αηδόνι και τραβάς για Παραμυθιά.
3. Διαδρομή για Πέτρα-Στρογγυλή
4. Μετά το Γαρδίκι για χωριά Σουλίου μέχρι τέρμα και στη διαδρομή ανάλογα με την εποχή μπορείς να σταθμεύσεις τη μηχανή στην άκρη και να μαζέψεις ρίγανη.
5. Πάνω απ' την Καστροσυκιά από Μεγάδενδρο μέσα απ' το προστατευόμενο φαράγγι για κυρά Μυρσίννη. Ο υποφαινόμενος το έκανε με street αλλά θα πρότεινα στους ενδιαφερόμενους on off :D



πολύ σωστός ;)

Τα 3 4 και 5 δεν τα έχω κάνει αλλά το 1 ναι και το ξέχασα :) Και το 2 επίσης πολύ καλό :)

Road67
09/07/2009, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
πολύ σωστός ;)

Τα 3 4 και 5 δεν τα έχω κάνει αλλά το 1 ναι και το ξέχασα :) Και το 2 επίσης πολύ καλό :) το 2 είναι πιο πολύ για βόλτα αλλά θέλει προσοχή. Το 2001 που πρωτοέκανα αυτή τη διαδρομή συνεχίζοντας από Τσουκνίδα για Καναλάκι είχανε αναρτήσει ταμπέλα (ναι ναι τη βγάλανε!!) οτι τα οχήματα κινούνται με δική τους ευθύνη :D :rotflmao: :rotflmao:

Και μια όμορφη διαδρομή που ξέχασα αν και δεν την ξέρω πολύ καλά είναι από Φιλιππιάδα ν' ανέβεις για Ριζοβούνι και να πιάσεις τον άλλο δρόμο μετά και να κατέβεις για Θεσπρωτικό και να βγεις στη διασταύρωση πριν το Λούρο.

ΒΑΣΙΛΗΣ1
10/07/2009, 10:10
Καλημέρα και πάλι

Και μία γιά hard core εντουράδες ( έστω και ψευτοεντουράδες)- φυσιολάτρες

Από το χωριό Καλύβια Ολύμπου ξεκινάμε με ασφαλτο προς Τουρτοφωλιά, εκεί δα που απογειώνοναι αυτοί με τα παραπέντε (υψ. 1250μ) Εμείς συνεχίζουμε αγνοώντας την φυτευτή πέτρα και τον γκρεμό αριστερά. Αν είμαστε τυχεροί και δεν έχει σύνεφα η θέα είναι φανταστική.
Οταν στρίψουμε και δεν έχει πιά γκρεμό αριστερά το υψόμετρο είναι 2.100 μ. Ο δρόμος συνεχίζει (είπαμε φυτευτή πέτρα) μέχρι τα 2.550μ μέσα στην καρδιά του Ολύμπου στην ΚΑΛΥΒΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΆΚΗ όπου σταματά (επιτέλους!).
Αν εκτός από hard core φυσιολάτρες είστε και hard core εντουράδες ( όχι ψευτοεντουράδες)
μπορείτε να δοκιμάσετε την τύχη σας προς τα Βόρεια ( κορυφή Χριστάκη 2700μ).
Οι φυσιολάτρες να περπατήσουν προς Ανατολικά στο Σκολιό (2912 μ) πορεία 1.30-2.00 ώρες
Οι καρά hard core φυσιολάτρες να διανυκτερεύσουν στην ΚΑΛΥΒΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΆΚΗ ( σε σκηνή, η καλύβα βρωμάει). Ισως δουν και τα ΕΠΤΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΧΟΡΕΎΟΥΝ Η ΚΑΝΕΝΑ UFO (Χαρδαβέλας)
Υπόψη δεν υπάρχει νερό ή άλλες τέτοιες πολυτέλειες, μόνο χορτάρι.

vulcan
16/07/2009, 11:28
ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΤΕ ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΗΧΑΝΗ.ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ
ΤΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΚΤΛ.ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΕΝΑ VALENTINO ΜΕΣΑ ΜΑΣ (ΑΛΛΟΣ
ΠΟΛΥ ΑΛΛΟΣ ΛΙΓΟ) ΑΛΛΑ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ VALENTINO ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙ ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΤΗΝ ΑΓΕΛΑΔΑ ΣΤΑ 10 ΜΕΤΡΑ.ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΤΟΠΙΟ.ΕΙΝΑΙ
ΑΣΦΑΛΤΙΝΕΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΕΣ ΜΕ ΧΩΜΑ.
ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ
ΠΡΩΤΗ


168968

vulcan
16/07/2009, 11:34
ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
(ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΑΝΘΟΥΣΑ ΓΙΑ ΑΥΧΑΙΝΑ ΜΠΑΡΟΥ 8ΧΛΜ ΠΕΡΙΠΟΥΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ
ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΤΟ).ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΤΟ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΑ .:wave2: :wave2:


168969

vulcan
16/07/2009, 11:37
ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΘΕΟΔΩΡΙΑΝΑ ΓΙΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΝΕΡΑΙΔΑΣ-ΚΟΡΥΦΗΣ ΕΙΝΑΙ 4-5 ΧΛΜ ΒΑΤΟ
ΧΩΜΑ.:wave2: :wave2:


168970

vulcan
16/07/2009, 11:40
ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΤΟ.ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΛΜ.:beer: :beer: :beer:


168971

locoxaris26
31/08/2009, 21:44
ρε παιδια ωραιο κομματι ειναι απο αρναια για ταξιαρχη,νομος πολυγυρου καθως και στο νομο φλωρινας το κομματι που βγαζει απο νυμφαιο ανω υδρουσα. και τα δυο ειναι πολυ κλειστα με καλη ασφαλτο.οι κατοχοι ss και sb ισως να ζοριστουν λιγακι. μην ξεχασετε να φατε στην ταβερνα του σωγαμπρου στον ταξιαρχη. επισης παρομοιο κομματι ο δρομος απο λιτοχωρο για ολυμπο,προσοχη το τελευταιο χλμ πριν τα πριονια δεν ειναι ασφαλτοστρωμενο

Χωμάτινος
12/10/2009, 13:29
Δυστυχώς γιά εμάς, ευτυχώς γιά εσάς (streetάδες) το κομμάτι Καλαρίτες-Χαλίκι-Μέτσοβο (σύνορα νομών Ιωαννίνων-Τρικάλων) είναι πλέον άσφαλτος :mad:

Μιλάμε γιά 48 χλμ. φρεσκοστρωμένης ασφάλτου με συνεχή στροφιλίκια, που ξεκινάει με επιβλητικό αλπικό τοπίο με τον γκρεμό απο κάτω και καταλήγει σε εκπληκτικό δάσος πνιγμένο στο πράσινο της νότιας Πίνδου :a8:

echoplex
12/10/2009, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
Δυστυχώς γιά εμάς, ευτυχώς γιά εσάς (streetάδες) το κομμάτι Καλαρίτες-Χαλίκι-Μέτσοβο (σύνορα νομών Ιωαννίνων-Τρικάλων) είναι πλέον άσφαλτος :mad:

Μιλάμε γιά 48 χλμ. φρεσκοστρωμένης ασφάλτου με συνεχή στροφιλίκια, που ξεκινάει με επιβλητικό αλπικό τοπίο με τον γκρεμό απο κάτω και καταλήγει σε εκπληκτικό δάσος πνιγμένο στο πράσινο της νότιας Πίνδου :a8:


Οντως καταπληκτική διαδρομή, αλλα μην πατε Απριλιο μήνα γιατι μπορει να σας τύχει κατι τέτοιο:
:sad: :wave2:


176958

spyro
12/10/2009, 13:58
Λόγω της προχθεσινής βόλτας ξαναθυμήθηκα μια απο τις αγαπημένες μου

Σκοτεινή - Κανδήλα (Στον δρόμο απο Νεμέα προς Λεβίδι- αν και προχθές είχε αρκετούς βράχους απο κατολισθίσεις :( )

888hayabusa
12/10/2009, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
Δυστυχώς γιά εμάς, ευτυχώς γιά εσάς (streetάδες) το κομμάτι Καλαρίτες-Χαλίκι-Μέτσοβο (σύνορα νομών Ιωαννίνων-Τρικάλων) είναι πλέον άσφαλτος :mad:

Μιλάμε γιά 48 χλμ. φρεσκοστρωμένης ασφάλτου με συνεχή στροφιλίκια, που ξεκινάει με επιβλητικό αλπικό τοπίο με τον γκρεμό απο κάτω και καταλήγει σε εκπληκτικό δάσος πνιγμένο στο πράσινο της νότιας Πίνδου :a8:

Ειναι εκει που λεει η πινακιδα πισω απο το χωριο(Καλλαρητες) ΠΡΟΣ ΤΡΙΚΑΛΑ???

Και που ακριβως βγαζει???

Χωμάτινος
13/10/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από 888hayabusa
Ειναι εκει που λεει η πινακιδα πισω απο το χωριο(Καλλαρητες) ΠΡΟΣ ΤΡΙΚΑΛΑ???

Και που ακριβως βγαζει???

Ναι.

Διασχίζει το όρος Λάκμος με κατεύθυνση ΒΑ και μετά από 24 χλμ το κόβει βόρεια γιά Χαλίκι-Μέτσοβο.

harris_x
13/10/2009, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Πάλαιρος - Αστακός


Ήσουν μες το μυαλό μου;;

:beer: :beer: :beer:

Χωμάτινος
26/10/2009, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
Δυστυχώς γιά εμάς, ευτυχώς γιά εσάς (streetάδες) το κομμάτι Καλαρίτες-Χαλίκι-Μέτσοβο (σύνορα νομών Ιωαννίνων-Τρικάλων) είναι πλέον άσφαλτος :mad:

Μιλάμε γιά 48 χλμ. φρεσκοστρωμένης ασφάλτου με συνεχή στροφιλίκια, που ξεκινάει με επιβλητικό αλπικό τοπίο με τον γκρεμό απο κάτω και καταλήγει σε εκπληκτικό δάσος πνιγμένο στο πράσινο της νότιας Πίνδου :a8:

Βρήκα δύο χαρακτηριστικές φωτογραφίες του Vulcan από σχετικό ταξιωδιτικό του (στρωμμένο με 3α ακόμη, λίγο πριν πέσει η άσφαλτος) . .




το αλπικό:


178362

Χωμάτινος
26/10/2009, 14:34
και το πνιγμένο στο πράσινο:


178364

echoplex
26/10/2009, 17:17
άλλη μια φωτο απο την ίδια διαδρομή!


178394

faraway
26/10/2009, 17:52
αυτό το Χαλίκι - Μέτσοβο κανά δυο μέρες παίζει σε πολύ κουβέντα .

Μπας και ψήνεται κανείς για ΣΚ ??

Εγώ εδω γύρω είμαι ( Άρτα) και είμαι διαθέσιμος για βολτούλα!!!

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

George20vt
26/10/2009, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
αυτό το Χαλίκι - Μέτσοβο κανά δυο μέρες παίζει σε πολύ κουβέντα .

Μπας και ψήνεται κανείς για ΣΚ ??

Εγώ εδω γύρω είμαι ( Άρτα) και είμαι διαθέσιμος για βολτούλα!!!

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

Εγώ το σκέφτομαι για το μεθεπόμενο ΠΣΚ (6-8/11)
Αναχώρηση από Αθήνα παρασκευή απόγευμα μετά τη δουλειά, διανυκτέρευση Τζουμέρκα (Άγναντα) και Σάββατο πρωί βουρ για Ματσούκι, Μπάρο, Χαλίκι, Ανήλιο, Μέτσοβο.
Ίδωμεν...

faraway
27/10/2009, 00:17
οκ!!!

ιδωμεν!!! :beer:

intruder
27/10/2009, 01:37
ΟΠΩΣ Κ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΜΕΤΟΒΟ-ΧΑΛΙΚΙ-ΚΑΛΛΑΡΥΤΕΣ

ΓΡΕΒΕΝΑ-ΣΠΗΛΑΙΟ-ΠΕΡΙΒΟΛΙ-ΒΩΒΟΥΣΑ Κ ΕΙΤΕ ΠΑΣ ΓΙΑ ΜΕΤΣΟΒΟ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΑΠΤΗ ΛΙΜΝΗ ΑΩΟΥ ΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΕΦΥΡΙ ΤΗΣ ΒΩΒΟΥΣΑΣ ΔΕΞΙΑ ΓΙΑ ΛΑΙΣΤΑ Κ ΛΟΙΠΑ ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ[ΧΩΜΑ]

ΓΡΕΒΕΝΑ -ΒΑΣΙΛΙΤΣΑ-ΔΙΣΤΡΑΤΟ-ΠΑΔΕΣ-ΠΑΛΑΙΟΣΕΛΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΕΙΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΓΙΑ ΖΑΓΟΡΙΑ ΕΙΤΕ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΟΝΙΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ Κ ΤΑ 2

ΚΟΖΑΝΗ-ΒΕΛΒΕΝΤΟ[ΕΔΩ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΩΡΑΙΑ]-ΚΑΤΑΦΥΓΙ.ΒΕΒΑΙΑ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΩΡΑ ΣΤΡΟΘΗΚΕ ΜΕ ΑΣΦΑΛΤΟ Κ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΠΡΟΔΙΑΘΕΤΕΙ ΓΙΑ ΚΑΓΚΟΥΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ΓΙΑΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΤΡΟΦΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΛΙΚΙΑ.ΚΑΤΑΠΡΑΣΣΙΝΑ ΤΟΠΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΤΑ ΠΙΟ ΠΥΚΝΑ ΕΛΑΤΟΔΑΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ.ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΟΝ-ΟΦ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΤΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΩΝ ΠΙΕΡΙΩΝ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΜΕ ΘΕΑ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

val
27/10/2009, 09:36
1) στην εξοδο απο Λαμια προς Μπραλο: οι πρωτες 16 στροφες απλα μαμανε (μεχρι το Βενζιναδικο της ΕΚΟ και πισω , θα προτεινα μονο αναβαση που εχει 2 λωριδες,η ασφαλτος βαθμολογειται με 4,5 , δυστυχως δεν εχει διαζωμα οποτε εξτρα προσοχη).
2)Αρτεμισιο!!!!Ναι ψιλοτελειωσανε τα εργα , αλλαξανε 3 στροφες και το μερος απλα τα σπαει , σουπερ χαραξη και ορατοτητα και διαζωμα και απο ολα και μην ξεχναμε βαθμολογια ασφαλτου 5 με τονο, πιανει γαρμπιλι στο λαστιχο λεμε, τελειωνεις ξυστρες ,μαρσπιεδες ολα!!!!)

Τοπια ακριβως εκει δεν εχει αλλα λιγο πριν λγο μετα ολο και κατι θα εχει....
..αλλα μετα την τρομερη εμπειρια των δρομων αυτων ποιος κοιταει τοπια..χιχι

Jo.Da.
28/10/2009, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder

ΚΟΖΑΝΗ-ΒΕΛΒΕΝΤΟ[ΕΔΩ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΩΡΑΙΑ]-ΚΑΤΑΦΥΓΙ.ΒΕΒΑΙΑ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΩΡΑ ΣΤΡΟΘΗΚΕ ΜΕ ΑΣΦΑΛΤΟ

1) η διαδρομή αυτή καταλήγει στην Κατερίνη φίλε?
2) εάν ναι, είναι σε όλο το μήκος της ασφάλτινη???

intruder
28/10/2009, 22:34
απτο καταφυγι εωσ το ελατοχωρι ειναι ακομα χωμα.απο ελατοχωρι εως κατερινη ασφαλτος.
εαν πασ χωμα λιγο πριν το καταφυγι εχει αλλη μια διασταυρωση οπου βγαινει κατερινη μεσω σκοτεινα φωτεινα.αποκει κπερα ασφαλτοσ.

Jo.Da.
29/10/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
απτο καταφυγι εωσ το ελατοχωρι ειναι ακομα χωμα.απο ελατοχωρι εως κατερινη ασφαλτος.
εαν πασ χωμα λιγο πριν το καταφυγι εχει αλλη μια διασταυρωση οπου βγαινει κατερινη μεσω σκοτεινα φωτεινα.αποκει κπερα ασφαλτοσ.

ο χάρτης που έχω δεν έχει δρόμο που να ενώνει καταφύγι-ελατοχώρι, οπότε δεν γνώριζα την ύπαρξη αυτής της διαδρομής...αναφερόμουν στην άλλη διαδρομή, από σκοτεινά-φωτεινά...

ευχαριστώ...:wacko:

Cpt. Haddock
29/10/2009, 12:11
Νεμέα-Πτέρι-Ψάρι-Στυμφαλία-Γκούρα

Φοβερές φουρκέτες, κλειστό στροφιλίκι, σε αρκετά σημεία φρέσκια άσφαλτος, ΄λίγη κίνηση, γενικως το κομμάτι τα σπάει.



:beer: :beer: :beer: :beer:

road spirit
29/10/2009, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Νεμέα-Πτέρι-Ψάρι-Στυμφαλία-Γκούρα

Φοβερές φουρκέτες, κλειστό στροφιλίκι, σε αρκετά σημεία φρέσκια άσφαλτος, ΄λίγη κίνηση, γενικως το κομμάτι τα σπάει.



:beer: :beer: :beer: :beer: :smokin:

Cpt. Haddock
29/10/2009, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:smokin:

Να συμπληρώσω: Ακόμα και με βροχή ή/και ομίχλη :smokin:

George20vt
29/10/2009, 20:37
Μιας και οι τριγύρω διαδρομές είχαν την τιμητική τους σε πολλά ποστ, να αναφέρω πως το Σάββατο 7 Νοεμβρίου στο Δήμο Αγνάντων στα Τζουμέρκα θα διεξαχθεί η ετήσια "Γιορτή Τσίπουρου".

Διαδρομές την ημέρα, τσιπουροκατάνυξη το βράδυ :beer:

Όσοι πιστοί, προσέλθετε :)

Tigas
19/01/2010, 23:09
Η καλύτερη ασφάλτινη διαδρομή που έχω κάνει είναι στο Νομό Γρεβενών από την Σμίξη που βρίσκεται κοντά στο χιονοδρομικό της Βασσιλίτσας μέχρι την Βωβούσα.

Μετά την Βωβούσα βλέπεις τα highlands στην Ελλάδα μέχρι να βγείς στις πηγές του Αώου.

Ο δρόμος από την Σμίξη είναι πολύ στριφτερός, πολύ καλός και καθαρός χωρίς κίνηση αλλά δεν σου κάνει καρδιά να έχεις την προσοχή σου τόσο πολύ στο δρόμο όσο στα ποτάμια και τα έλατα που σε συντροφεύουν σχεδόν σε όλη την διαδρομή μέχρι τη Βωβούσα.



Βάλια Νόστρα, πολύ κοντά στην Σμίξη


186070

Tigas
19/01/2010, 23:10
Βάλια νόστρα

Οι καλύτερες διαδρομές πάντως που έχω κάνει είναι στην Πελοπόννησο από χώμα :D


186071

s_gogos
26/01/2010, 17:04
Νομός Χαλκιδικής, από Παλαιόκαστρο έως Αρναία!Σίγουρα η καλύτερη - ομορφότερη διαδρομή της ορεινής Χαλκιδικής και μια από τις "οπωσδήποτε πρέπει να πάω" για όλους! ...Άνοιξη και καλοκαίρι απλά ιδανική για "καλή" οδήγηση, φθηνόπωρο τέλειος προορισμός Σαββατοκύριακου για σουλατσάρισμα με τη φύση να πρωταγωνιστεί και χειμώνα δύσκολα προσπελάσιμη από μοτοσυκλέτα λόγω χιονιού. Να θυμίσω πως η συγκεκριμένη διαδρομή συμπεριλαμβάνεται στο Rally Θερμαϊκου και μέχρι πρότινος και στο Rally Ελπα Χαλκιδικης (αποτελούσε αγώνα του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος Rally ERC!!!) πράγμα που σημαίνει τέλεια ποιότητα οδοστρώματος και τέλεια διαγράμμιση!

s_gogos
26/01/2010, 17:15
...


186755

s_gogos
26/01/2010, 17:41
Η διαδρόμή απο Παλαιόκαστρο μέχρι Αρναία μέσω Χολομώντα είναι απλά φανταστική!!!

Operater
10/02/2010, 02:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:smokin:

ενδιαφέρον...

Operater
10/02/2010, 02:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Νεμέα-Πτέρι-Ψάρι-Στυμφαλία-Γκούρα
...

ενδιαφέρον... υπάρχει καμμία φωτό ή μας περιμένει να βγάλουμε? :smokin:

KR-ZX12
10/02/2010, 09:00
μια ακομα πολυ καλη διαδρομη ειναι ο γυρως της μανης(αρεοπολη μανη βαθεια πυλη του αδη-το νοτιοτερο σημειο της πελλοπονησου κοτρωνας και ξανα αρεπολη)πολυ καλη ασφαλτος ωραια μερη και μια απο τις καλυτερες διαδρομες που προτεινεται απο το εξωτερικο.
τωρα για τον δρομο αστρος-λεωνιδιο-κοσμας σαν γνωστης σας λεω οτι ειναι πολυ ομορφη διαδρομη αλλα και λιγο επικινδυνη λογω οδοστροματος.αν παλι ξερεις τον δρομο απλα τελεια

spyro
10/02/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KR-ZX12
μια ακομα πολυ καλη διαδρομη ειναι ο γυρως της μανης(αρεοπολη μανη βαθεια πυλη του αδη-το νοτιοτερο σημειο της πελλοπονησου κοτρωνας και ξανα αρεπολη)πολυ καλη ασφαλτος ωραια μερη και μια απο τις καλυτερες διαδρομες που προτεινεται απο το εξωτερικο.

τωρα για τον δρομο αστρος-λεωνιδιο-κοσμας σαν γνωστης σας λεω οτι ειναι πολυ ομορφη διαδρομη αλλα και λιγο επικινδυνη λογω οδοστροματος.αν παλι ξερεις τον δρομο απλα τελεια



:lol: :bawl: :lol:


ρε συ φίλος απο την Καρυούπολη (διαστάυρωση Κεντρικού δρόμου Αερόπολης-Γυθείου) μέχρι τον Κότρωνα αντε ας συμφωνήσουμε για την άσφαλτο μιας και το στρώσαν πρόσφατα. Απο τον Κότρωνα και πέρα (Κότρωνας - Κοκκάλα- Γερολημένας) που είναι και το μεγαλύτερο κομμάτι..... δέν έχει άσφαλτο.... ΤΣΙΜΕΝΤΟ έχει.

παραλίγο να αφήσω την μέση μου εκεί πέρσυ στο 36ωρο. :sick:

Cpt. Haddock
10/02/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
ενδιαφέρον... υπάρχει καμμία φωτό ή μας περιμένει να βγάλουμε? :smokin:

να πατε να βγάλετε ρε κοπρίτες :smokin:

road spirit
10/02/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
ενδιαφέρον... υπάρχει καμμία φωτό ή μας περιμένει να βγάλουμε? :smokin:

νεμέα - πτέρι - ψάρι το έχεις κάνει σχεδόν όλο .... τουλάχιστον 1 φορά έχουμε περάσει μαζί απο Ψάρι πηγαίνοντας για Ζάτουνα :winka:


εδιτ: αλλά έχω αφήσει μερικές στροφές χωρίς φωτογράφηση... ετοιμάσου :smokin:

harris_x
10/02/2010, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
ενδιαφέρον... υπάρχει καμμία φωτό ή μας περιμένει να βγάλουμε? :smokin:
:smokin:




































Ψάρι


188303

akalokat
16/02/2010, 09:00
Πολύ όμορφο όντως.
Επίσης καταπλικτικά από ψάρι να στρίψεις δεξιά και να πας βυτίνα μέσα από το ελατόδασος μια σκέτη μαγεία (ξέρεται από τα ελβετικά σπίτια βίλα κοτσόβολου εννοώ).


Παραφονία ενα καμένο κομάτι ανεβαίνοντας που σου μαυρίζει την καρδιά και την ματιά.

Cpt. Haddock
29/03/2010, 15:05
Πήλιο.


Δράκεια - Χάνια.

Η Δράκεια ειναι ενα χωριό περίπου 10 χλμ πάνω απο την Αγριά. Ως εκεί πάει στενός δρομος με διαφορες παγιδες. Πιο πάνω μεχρι προσφατα πήγαινε ενας αγροτικός, ο οποίος άνοιξε με φαρδια (για Πήλιο :lol: ) χαραξη και σε 12 χλμ σε βγάζει Χάνια.

Συνεχής ανηφόρα, φουρκέτες, μεσα στις Οξιές, καθόλου κινηση και καινουρια ασφαλτος.

Ειναι σα μικρός γυρος Πηλίου: Βόλος-Αγριά-Δράκεια-Χανια-Πορταριά-Βόλος





:beer: :beer: :beer:

p@nos
01/04/2010, 23:41
ρε παιδια ποιος ειναι αυτος ο ''111''?


εχω ακουσει τοσα για αυτο το δρομο απο γνωστους, εχει παρει μυθικες διαστασεις το θεμα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nobody
02/04/2010, 00:23
ειναι η παλαια εθνικη οδος τριπολης-πυργου

μετα το λεβιδι,κατευθυνομενος προς βυτινα,στριβεις δεξια στην διασταυρωση για δαρα,κλειτορια,καλαβρυτα και μπαινεις στον "111".το αν θα βγεις κιολας ειναι αλλο θεμα

p@nos
02/04/2010, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
ειναι η παλαια εθνικη οδος τριπολης-πυργου

μετα το λεβιδι,κατευθυνομενος προς βυτινα,στριβεις δεξια στην διασταυρωση για δαρα,κλειτορια,καλαβρυτα και μπαινεις στον "111".το αν θα βγεις κιολας ειναι αλλο θεμα


:lol: :lol: :lol:

τοσο καλα δηλαδη...γιατι σκεφτομαι μετα το πασχα να του κανω ενα περασμα...


ποσα χιλιομετρα ειναι η διαδρομη?

miscelano
02/04/2010, 09:37
λοιπον....ξεκινας απο κοζανη, πριν τη γεφυρα των σερβιων στριβεις δεξια και περνας κατω απο τη γεφυρα με κατευθηνση τα ημερα...10 χιλιομετρα μετα τα ημερα στριβεις παλι δεξια και περνας το φραγμα του αλιακμωνα με κατευθηνση βελβεντο...φτανοντας βελβεντο ποιανεις την ανηφορα προς καταφυγη...πριν το καταφυγη στριβεις παλι δεξια με κατευθηνση σκοτινο φοτινο κλπ και βγαινεις κατερινη....αντε γεια παιδια...τρομερη διαδρομη:beer: :beer: :beer:

spyro
31/08/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa


Και λίγο από Ήπειρο


Μηλιωτάδες - Άμπελος - Τρίστενο - Φλαμπουράκι - Ελατοχώρι - Δόλιανη - Λεπτοκαρυά - Φραγκάδες - Νεγάδες - Κήποι - ( Δίλοφο και πίσω) - Καπέσοβο - Τσεπέλοβο - Ηλιοχώρι - Βρυσοχώρι - Παλιοσέλι - Ελεύθερο - Κόνιτσα

Νομίζω ότι αυτή η διαδρομή είναι μακράν η καλύτερη που έχω κάνει .... τα έχει όλα: ελατοδάση, δάσος από λεπτοκαρυές, ποτάμια, πλατάνια, φαράγγια, ατελείωτες στροφές, συνεχή εναλλαγή υψομέτρου, την επιβλητική παρουσία της Τύμφης (ειδικά άμα έχει χιόνι) και φυσικά τα συγκλονιστικά πέτρινα γεφύρια που είναι διάσπαρτα στην διαδρομή και αποτελούν αναπόσπαστο μέρος του φυσικού τοπίου (από τα λίγα ανθρώπινα έργα που δεν φαίνονται ως ξένο σώμα στο περιβάλλων τοπίο και επιβιώνουν αιώνες τώρα με λίγη έως ελάχιστη φροντίδα)




Επιτέλους την έκανα (χωρίς την Κόνιτσα) έστω και με κουτί και ένα πράγμα έχω να πώ...


ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ :a03:


Απλά δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο που έχω περάσει στην Ελλάδα έως τώρα.

Ειδικά το Κήποι - Μηλιωτάδες (εγώ το έκανα ανάποδα) είναι το κάτι άλλο

road spirit
17/09/2010, 12:00
Νότιοανατολική Κρήτη:

Αρκετά ανατολικότερα της Ιεράπετρας, περνάμε και τον Μακρύ Γυαλό και φτάνουμε Αθερινόλακκο.

Απο εκεί ξεκινά ένα καταπληκτικό πιστάκι με ανάβαση προς τη Ζίρο και στη συνέχεια ανατολικά για να κατεβούμε στο Ξερόκαμπο. Το στροφιλίκι είναι σούπερ, πάσο κανονικό :smokin: , η άσφαλτος καλή και σχετικά φρέσκια. Απο το ψηλότερο σημείο θέα για όλη την ανατολική κρήτη και προσοχή μόνο γιατί φυσάει πολύ.

Τοπίο : τυπικά νότιο κρητικό δλδ ξερό και άγριο


210148

Zack
14/10/2010, 00:05
Έχω φτιάξει στο google maps κάποιες από τις διαδρομές που έχουν προταθεί.
Όταν προσπαθώ όμως να τις ανεβάσω με το link που μου δίνει το google maps δεν εμφανίζονται τα directions που έχω βάλει, αλλά μόνο η αρχική σελίδα του google maps.

Ξέρει κανείς πως μπορεί να ανέβει το link έχοντας κανονικά μέσα τα directions?
Π.χ. Το link της πρώτης διαδρομής που προτάθηκε είναι αυτό:

maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=%CE%98%CE%AF%CF%83%CE%B2%CE%B7,+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1&daddr=%CE%91%CE%B3%CE%AF%CE%B1+%CE%86%CE%BD%CE%BD%CE%B1,+%CE%9A%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%B5%CE%AF% CE%B1,+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1+to:%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%BF%CE%B D,+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1+to:%CE%9B%CE%B5%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%AC,+%CE%95% CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1&hl=en&geocode=FebDRwIdAYNeASnBud7XIl6gFDHghLniLL0ABA%3BFRapSAId2nxdASmv2otNz2OgFDHA1briLL0ABQ%3BFXI9SQIdbb dbASnh1jeseX2gFDFwhbniLL0ABA%3BFaR_SgId5wpdASkr8hs_tYmgFDEA4LriLL0ABQ&mra=pr&sll=38.20812,23.3207&sspn=0.988444,1.766052&ie=UTF8&ll=38.341656,22.881775&spn=0.246657,0.441513&t=h&z=11

Αυτό αν το κάνετε copy paste στον browser σας θα σας ανοίξει το link με την διαδρομή, όμως αν αυτό το κάνω hyperlink στο post μου, θα σας βγάζει μόνο την αρχική σελίδα του google maps.
Το παραπάνω link σε μορφή hyperlink (http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=%CE%98%CE%AF%CF%83%CE%B2%CE%B7,+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1&daddr=%CE%91%CE%B3%CE%AF%CE%B1+%CE%86%CE%BD%CE%BD%CE%B1,+%CE%9A%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%B5%CE%AF% CE%B1,+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1+to:%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%BF%CE%B D,+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1+to:%CE%9B%CE%B5%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%AC,+%CE%95% CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1&hl=en&geocode=FebDRwIdAYNeASnBud7XIl6gFDHghLniLL0ABA%3BFRapSAId2nxdASmv2otNz2OgFDHA1briLL0ABQ%3BFXI9SQIdbb dbASnh1jeseX2gFDFwhbniLL0ABA%3BFaR_SgId5wpdASkr8hs_tYmgFDEA4LriLL0ABQ&mra=pr&sll=38.20812,23.3207&sspn=0.988444,1.766052&ie=UTF8&ll=38.341656,22.881775&spn=0.246657,0.441513&t=h&z=11)

Έχω φτιάξει καμπόσες διαδρομές απο τις προτεινόμενες σε google maps, και είναι κρίμα να μην ανέβουν. Ξέρει κανείς τον τρόπο?

Επίσης αν και δεν το προτιμώ, πως γίνεται να ανέβει σε φωτογραφία embedded το google maps μαζί με τα directions, όπως έχει κάνει ο road spirit ακριβώς από πάνω?

Jo.Da.
14/10/2010, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από miscelano
λοιπον....ξεκινας απο κοζανη, πριν τη γεφυρα των σερβιων στριβεις δεξια και περνας κατω απο τη γεφυρα με κατευθηνση τα ημερα...10 χιλιομετρα μετα τα ημερα στριβεις παλι δεξια και περνας το φραγμα του αλιακμωνα με κατευθηνση βελβεντο...φτανοντας βελβεντο ποιανεις την ανηφορα προς καταφυγη...πριν το καταφυγη στριβεις παλι δεξια με κατευθηνση σκοτινο φοτινο κλπ και βγαινεις κατερινη....αντε γεια παιδια...τρομερη διαδρομη:beer: :beer: :beer:

την κάναμε την Κυριακή που μας πέρασε...φφφφφανταστική διαδρομή...έχει και 6χλμ (4+2) βατού χωματόδρομου...

χάρτης... (http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=en&msa=0&msid=105944726170048753029.00049281cf0a31a5c6f10&ll=40.245467,22.013855&spn=0.238992,0.617294&z=11)

:beer:

Jo.Da.
14/10/2010, 00:20
@Zack

πατάς εκεί που λέει ''link'' (κόκκινος κύκλος)...
και εμφανίζεται αυτό που δείχνω με το βέλος, αυτό το λίνκ κάνεις copy-paste... :wave2:


214593

Zack
14/10/2010, 11:41
Ρε να πάρει, αυτο ακριβώς κανω... Μηπως φταιει που δεν εχω λογαριασμο στη σελιδα?

Jo.Da οταν φτιαχνεις τον χαρτη με τα directions μετα κανεις save to my maps (εχοντας προφανως λογαριασμο στο google maps), και μετα πατας για να σου δωσει το link?
Κανεις log in πρωτου φτιαξεις τον χαρτη?

Επισης βλεπω στον χαρτη σου οτι δεν εχει σημειο Α σημειο Β κλπ αλλα μονο points.

Μηπως κανω κατι λαθος...:dizzy: :dizzy: :dizzy:

fournas
14/10/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Και το πιο κοντινό από όλα

Από Χασιά για Δερβενοχώρια

Στενό στην αρχή ανοικτό μετά

Ίσως όχι το καλύτερο αλλά σήγουρα το πιο κοντινό:lol:




μια "κοντινη" που την εκανα την κυριακη και συνδυαζε βουνο-θαλασσα με ωραιο στροφιλικι :evil: :

ΠΕΡΝΑΜΕ το Λουτρακι με κατευθυνση την λιμνη Βουλιαγμενης

φτανουμε ΠΕΡΑΧΩΡΑ και στριβουμε για ΠΙΣΙΑ (υπαρχει ταμπελα)

εκει που καταληγει ο δρομος ειμαστε στην ΑΓΙΑ ΣΩΤΗΡΑ

"πε'ρνουμε" τον αλεποχωριου-σχινου με κατευθυνση την ΨΑΘΑ

φτανοντας στην ψαθα ,ολο παραλιακα ο δρομος "φευγει" διπλα απο την θαλασσα και εκει θα

βρουμε ταμπελα για ΒΙΛΙΑ.

περνωντας τα βιλια ο δρομος μας βγαζει στην παλια ε.ο αθηνων-λαμιας λιγο πιο πανω απο την ΟΙΝΟΗ...

απο εκει και περα ο καθενας με τις ορεξεις του....εγω πηγα προς ασπροπυργο και σπιτακι μου

μπορεις να πας ομως προς ΟΙΝΟΗ-ΔΕΡΒΕΝΟΧΩΡΙΑ-ΦΥΛΗ.....


:wave2:

intruder
15/10/2010, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
την κάναμε την Κυριακή που μας πέρασε...φφφφφανταστική διαδρομή...έχει και 6χλμ (4+2) βατού χωματόδρομου...

χάρτης... (http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=en&msa=0&msid=105944726170048753029.00049281cf0a31a5c6f10&ll=40.245467,22.013855&spn=0.238992,0.617294&z=11)

:beer:


αλλη φορα να βαζετε ανακοινωση στο βολτες-συναντησεις να μαζευτουμε κ αλλοι(εαν θελετε βεβαια:D ):beer: :beer: :beer: :beer:

Jo.Da.
15/10/2010, 22:33
@Zack...ναι κάνω log-in,φτιάχνω το χάρτη και μετά save to my maps

@intruder...ήταν της τελευταίας στιγμής... :blush: :beer:

@mods...sorry for spamming guys...:blush:

miscelano
16/10/2010, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
@Zack...ναι κάνω log-in,φτιάχνω το χάρτη και μετά save to my maps

@intruder...ήταν της τελευταίας στιγμής... :blush: :beer:

@mods...sorry for spamming guys...:blush:

οπως τα ειπανε οι προλαλισαντες....αν την ξανακανετε και δεν στειλετε μηνυμα θα εισηγηθω για μπαν :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
20/06/2011, 10:26
Κυριάκι - Λειβαδιά, μεσω Ελικώνα.

16 χλμ μεχρι το χωριο Αναληψη (όπου και τελειώνει το στροφιλίκι). Φρέσκια ασφαλτος και χαραξη, απιθανο πιστακι.

Απο Λειβαδια προς Κυριάκι ειναι και καλυτερο μια και ειναι ανηφορικο

:beer: :beer: :beer:


229480

sniper
20/06/2011, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.....

Απο Λειβαδια προς Κυριάκι ειναι και καλυτερο μια και ειναι ανηφορικο

:beer: :beer: :beer:

γκουχμγκουχμαποφορτίζειτομπροστάστηνανηφόραγουχμγκ ουχμ

Cpt. Haddock
20/06/2011, 10:35
:alien: γκρινιαρης :alien:

karellen
20/06/2011, 18:58
Μια πανέμορφη διαδρομή είναι από Ναύπακτο προς Άνω χώρα γύρω στα 65 χλμ.Εντάξει από το Ευπάλιο και πάνω αρχίζει το ωραίο,πολύ δάσος και πλησιάζοντας όλο ερυθρελάτες.Και μόλις φτάσετε, με το καλό, Άνω Χώρα τραβάτε μία μέχρι το μοναστήρι της Αμπελακιώτισσας.Θα σας φύγει ο ντάκος από ομορφιά και δέντρα!Μέχρι και μέσα από ποτάμι περνάει ο δρόμος (μικρή παράκαμψη,προαιρετική).
ΟΜΩΣ βενζίνη φούλ από Ναύπακτο,δεν υπάρχει άλλο βενζινάδικο. :cool:


229500

spyro
20/06/2011, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κυριάκι - Λειβαδιά, μεσω Ελικώνα.
....

παρακαλώ να ελέγξετε το 1ο ποστ κύριε μου

:smokin:

dmf
20/06/2011, 21:45
Καμια καλη διαδρομη με φυσικη ομορφια εντος αττικης υπαρχει ? (σε ακτινα 60Km ας πουμε).
Εχω βαρεθει την παραλιακη

Cpt. Haddock
20/06/2011, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
παρακαλώ να ελέγξετε το 1ο ποστ κύριε μου

:smokin:

:blush:

αδιαβαστος

:blush:

npat
21/06/2011, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Καμια καλη διαδρομη με φυσικη ομορφια εντος αττικης υπαρχει ? (σε ακτινα 60Km ας πουμε).
Εχω βαρεθει την παραλιακη

Τώρα από φυσική ομορφιά μην περιμένεις κάτι εξαιρετικά εντυπωσιακό, αλλά στα πέριξ της Αττικής έχουμε και λέμε:

1. Κλασσική σουνιάδα. Πολύ γνωστή και κλασσική. Ξεκινάει με τα "λιμανάκια" στη Βουλιαγμένη / Βούλα (ωραία χάραξη, πανάθλια άσφαλτος, κίνηση), συνεχίζει με πολύ γρήγορο κομμάτι μέχρι την Ανάβυσσο (θέλει πολύ προσοχή γιατί περνάει ουσιαστικά μέσα από κατοικημένες περιοχές συνεχώς και έχει κίνηση) και μετά γίνεται ωραίο, όχι πολύ κλειστό, στροφιλίκι μέχρι το Σούνιο με σχετικά αξιοπρεπή άσφαλτο. Από εκεί συνεχίζεις άλλα 10 χιλιόμετρα μέχρι το Λαύριο (απίστευτα γλιστερό κομμάτι). Στο Λαύριο μπορείς να πιείς καφέ και να γυρίσεις είτε απ' την ίδια, είτε από Λαυρίου και Αττική οδό.

2. Πεντέλη - Πανόραμα, Νέα Μάκρη - Πανόραμα, και Διόνυσος - Πανόραμα. Τρία στριφτερά κομμάτια που τα συνδυάζεις ανά δύο όπως γουστράρεις (π.χ. Πεντέλη - Πανόραμα - Διόνυσος ή Πεντέλη - Πανόραμα - Νέα Μάκρη). Τοπίο γενικά φαλακρό (καμμένο), αλλά σε πολλά κομμάτια έχει αρχίσει να ξαναπρασινίζει. Το πρώτο (Πεντέλη - Πανόραμα) είναι εξαιρετικά γρήγορο και έχει και δυο-τρεις πολύ τεχνικές στροφές. Με μπόλικο αέρα όταν φυσάει και πολύ καλή άσφαλτο. Καθημερινές δεν έχει σχεδόν καθόλου κίνηση. Το δεύτερο (Νεα Μάκρη - Πανόραμα) είναι παρόμοιο με το πρώτο. Λίγο πιο κλειστό και αργό, επίσης μερικές τεχνικές στροφές, λίγο πιο αργό, καλή άσφαλτος. Το τρίτο (Διόνυσος - Πανόραμα) σαφώς πιο κλειστό από τα άλλα δύο, πολύ πιο αργό, με πολλές τυφλές. Άσφαλτος γενικά καλή (όχι όσο τα άλλα) αλλά σε πολλά σημεία μπορεί να είναι λερωμένη από πετρέλαια από φορτηγά και να γλυστράει---γενικώς θέλει κούλ.

3. Ανάβαση Πεντέλης. Από Νέα Πεντέλη, ανεβαίνεις το βουνό, περνάς την διασταύρωση για το Μοναστήρι Πεντέλης και συνεχίζεις δεξιά (όχι προς τη Μονή) μέχρι να φτάσεις στο στρατόπεδο στην κορυφή (κεραίες). Αναστροφή και πίσω. Άσφαλτος με καλή πρόσφυση (μετά την διασταύρωση της Μονής) αλλά ΠΟΛΥ στενή, ΠΟΛΥ κλειστή, και ΠΟΛΥ κατεστραμμένη (λακούβες, σπασίματα, χασίματα, κατολισθήσεις απ' όλα). Γενικά έρημος δρόμος, αλλά προσοχή μην έρχεται κανένας απ' την αντίθετη στις πολύ κλειστές φουρκέτες. Τοπίο φαλακρό μεγάλο υψόμετρο (στην κορυφή πρέπει να είναι πάνω από 1000m) και απίστευτη θέα της Αθήνας από κάτω.

4. Νέα Μάκρη - Μαραθώνας - Γραμματικό - Βαρνάβας - Καπανδρίτι - Κάλαμος - Ωρωπός. Αυτό αν θες κολλάει εύκολα στο 2. Δεν λέει και πολλά ούτε από ποιότητα δρόμου, ούτε από φυσική ομορφιά. Έχει μπόλικες στροφές και κάποια κομμάτια του είναι ομορφούτσικα. Προφανώς σαββατοκύριακα και καλοκαίρια έχει κάποια κίνηση.

5. Ανάβαση Πάρνηθας μέχρι το καζίνο. Πολύ πολύ κλειστό, όμορφο, ωραία θέα, εντελώς κλασσικό.

6. Μετά απομακρυνόμαστε λίγο και πάμε στο κλασσικό Μάνδρα - Βίλια - Πόρτο Γερμενό, κ.λπ.

Προς στιγμή, αυτά μπορώ να σκεφτώ...

Ichigo
23/06/2011, 00:38
Να προσθέσω λεωφόρο αναβύσσου. Όχι και πολύ μεγάλη ούτε στροφές αλλά το τοπίο είναι scenic route για τα γούστα μου πάντα... κλασσική αττική γή :wave2:

dmf
23/06/2011, 01:46
Ευχαριστω npat και ichigo. :beer: :beer:

Cpt. Haddock
23/06/2011, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Να προσθέσω λεωφόρο αναβύσσου. [...]

Απο εκει έρχεσαι κουφαλίτσα και δε σε πετυχαινω ποτέ στο δρόμο? :a021: