PDA

View Full Version : ρυθμιση αναρτησης για φορτωμα



LOUKILOUK
24/06/2009, 12:43
Παιδες γεια χαρα
Το προβλημα εχει ως εξης...
Δεδομενα...Εκδρομη εξωτερικο(4000km περιπου), δικαβαλο, φορτωμενο ενα adv990 με πλαινες αλουμινενιες μπαγαζιερες 41 lt, tankbag και σκηνη, υποστρωματα, υπνοσακους κοτσαρισμενα στην σχαρα...βαρος οδηγου 80kg και συνοδηγου 60kg(χωρις εξοπλισμο...).H μηχανη ειναι ρυθμισμενη στην θεση "driving sport" βαση manual.
Eρωτηματα...
α)Να επιλεξω την σκληροτερη ρυθμιση αναρτησης μπρος-πισω, βαση manual(maximum payload), ή να παραμεινω στην αμεσως προηγουμενη (driving spotr)?
β) μπορω να παω και σε κατι ενδιαμεσο απο αυτες τις 2 ρυθμισεις και αν ναι ποια προτεινεται?
γ)υπαρχει περιπτωση να πρεπει να ρυθμισω διαφορετικα την μπροστα απο την πισω αναρτηση?
δ)να σκληρηνω μονο με το χερι την προφορτιση πισω με την πλαστικη στροφιγκα? θα ειναι αρκετο? και αν ναι ποσες στροφες ?
ε) αν τελικα σκληρηνει για το ταξιδι, οταν θα την ξεφορτωνω και κανω καμια βολτα θα πρεπει να την ξαναρυθμιζω?
Η δικη μου εμπειρια που ειναι μικρη πανω στην μηχανη αυτη (ενα ταξιδι μονο) εχει δειξει οτι με την υπαρχουσα ρυθμιση ταξιδευει αρκετα καλα αλλα τωρα μαλλον θα ειναι ακομα ποιο φορτωμενη και βαρια...
Σορρυ αν σας κουρασα... αλλα η μηχανη θα πρεπει να στριβει στους Δολομιτες :winka: :evil:
Ευχαριστω εκ των προτερων παιδες
αντε και καλο καλοκαιρι:beer: :wave2:

υ.γ. Ελπιζω να το εβαλα στο καταλληλο σημειο το ποστακι αλλιως ας μεταφερθει οπου του αρμοζει...

OldMan
25/06/2009, 10:47
Μετακομίσαμε ...!!! :wave2:

BELZEBOYLIS
25/06/2009, 10:59
Αρχηγέ ,παίξε με τις ρυθμίσεις σου ,όπως σου λέει και ο κύριος μανιουλ και ευχαριστήσου το ταξίδι σου !!! Καλά να περάσεις !!!! :beer: :wave2:

OldMan
25/06/2009, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Αρχηγέ ,παίξε με τις ρυθμίσεις σου ,όπως σου λέει και ο κύριος μανιουλ και ευχαριστήσου το ταξίδι σου !!!
είπε ο Τεύτων και γύρισε στον "τσικ - τσικ" του ....

BELZEBOYLIS
25/06/2009, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
είπε ο Τεύτων και γύρισε στον "τσικ - τσικ" του ....



σσσσσστ μην το ματιάσουμε και δεν με πέρνει για ιστορίες....:wave2:

LOUKILOUK
25/06/2009, 16:34
Ρε παιδες να παιξω με την αναρτηση, να δοκιμασω...δε λεω, κατι θα καταλαβω...αλλα μπορειτε να βοηθησετε λιγο ποιο πρακτικα...αν φαω το μισο ταξιδι με δοκιμες ξεκινωντας απο το αγνωστο, το χασαμε το τραινο...καμια συμβουλη δεν εχει ?

MikeG
25/06/2009, 16:46
Σκλήρινε τη περισσότερο από τη μέση.

:wave2:

LOUKILOUK
25/06/2009, 17:22
Mike εννοεις την προφορτιση του ελατηριου που γινεται με το χερι? αυτο λεω να κανω δοκιμαζοντας...την μπροστινη να την αφησω εκει που ειναι?
thanks:wave2:

MikeG
25/06/2009, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Mike εννοεις την προφορτιση του ελατηριου που γινεται με το χερι? αυτο λεω να κανω δοκιμαζοντας...την μπροστινη να την αφησω εκει που ειναι?
thanks:wave2:

Ακριβώς. Περίπου 4 στροφές :wave2:

LOUKILOUK
25/06/2009, 18:21
ok mike thanks a lot και πολλα φιλια στην Λεβεντογεννα...:beer: :wave2:

LOUKILOUK
01/07/2010, 10:32
up

Εν όψει δεύτερου (2ου) ευρωπαικού ταξιδιού με τις ίδιες περίπου συνθήκες με το πρώτο επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημά αφού προσθέσω μερικές παρατηρήσεις που έκανα από πέρσυ.
Υπολογίζοντας τα κιλά συνολικά, (μηχανή, επιβάτες, μπαγάζια) φτάνω τελικά τον μαγικό αριθμό των 430-440 κιλών (430 είναι το μέγιστο βάρος που δίνει ο κατασκευαστής...). με τις ίδιες συνήκες πέρσυ και ρύθμιση στη θέση "driving sport" με +4 στροφές στην προφόρτιση (που μου φάνηκε λογικό...) το μηχανάκι στεκόταν πολύ καλά με το γκάζι ανοιγμένο και το τεπόζιτο γεμάτο αλλά όταν έκλεινα γκάζι και ειδικά με λίγο καυσιμο το τιμόνι κοσκίνιζε... φυσικά αναγκάστικα να μην κλέινω το γκάζι.... :winka: :evil:
Τα ελαστικά ήταν 34psi και 40psi μπρος πίσω.
Για φέτος σκέφτομαι να ρυθμίσω την ανάρτηση στο "maximum payload" μπρος πίσω ώστε να αποφύγω το κοσκίνισμα... σωστό ή λάθος?
Όποιος μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος...:D :beer: :wave2:

υ.γ. oldman άσε τους γρίφους και ξηγήσου σαν να απαντούσες σε παρθένα-πρωτάρα που πρέπει να μάθει αλλά δεν θέλεις να την τρομάξεις και να την διώξεις...:winka: :evil:

OldMan
02/07/2010, 04:55
Κατ'αρχήν, έχουν περάσει αιώνες από τότε που είχα δούναι και λαβείν με πρωτάρες παρθένες...
(ούτως ή άλλως, το είδος σπανίζει πλέον στην αγορά..).

Ακολούθως, θα είχα όλη τη διάθεση να σου απαντήσω αν καταλάβαινα τι ακριβώς θέλεις..?? :confused:

Υποθέτω ότι τα περί ρυθμίσεων sags, προφορτίσεων και αποσβέσεων είναι γνωστά, οπότε...??

Τώρα, όσον αφορά στο "κοσκίνισμα", είναι αποτέλεσμα της στιγμιαίας μείωσης της γωνίας κάστερ στο κλείσιμο του γκαζιού, λόγω αδρανειακής μεταφοράς βάρους μπροστά σε συνδυασμό με το μειωμένο προυπάρχον βάρος (λόγω λίγη βενζίνης στο τεπόζιτο).
(προυποθέτοντας ότι από λάστιχα, πιέσεις κ.λ.π. είσαι Ο.Κ.)

LOUKILOUK
02/07/2010, 06:14
Επαναδιατυπώνω την ερώτηση όσο ποιο απλά μπορώ...
Ποια είναι η σωστότερη ρύθμιση των αναρτήσεων μπρος πίσω με βάση τα δεδομένα τα οποία έχω ήδη αναφέρει (φόρτωμα δικάβαλο κτλ)
H απάντηση που εγώ δίνω, νομίζοντας ο αδαής ότι μπορώ να απαντήσω, είναι να ρυθμίσω στην θέση "maximum payload" που αποτελεί την "σκληρότερη" ρύθμιση. Σωστό; λάθος; ελλειπές; τι;
(λεπτομέρια ίσως, αλλά σε σχέση με πέρισυ έχω ολόφρεσκα λαδάκια στο μπροστινό...)
Ελπίζω να έγινα σαφής...
Θεωρητικός τα περί sags, προφορτίσεων και αποσβέσεων μου είναι κατανοητά αλλά στο κομμάτι που περνάμε από την θεωρεία στην πράξη μάλλον χρειάζομαι λίγη βοήθεια...
Ειδικά για το φόρτωμα το οποίο δεν είναι και παντα ίδιο και οι δοκιμές δεν είναι πρακτικά εφικτές κάθε τόσο πραγματικά δυσκολεύομαι...:sad:
Thanks :beer: :wave2:

υ.γ. μην σε απάσχολει το θέμα με τις παρθένες...ΟΛΕΣ πουτ@νες είναι... :lol:

THEOD
02/07/2010, 07:14
Με τον κίνδυνο να με πάρει με τις πέτρες ο παλιόγερος να προσπαθήσω να στο πω πολύ-πολύ απλά ???

Ρυθμίζεις τις αναρτήσεις σου (προφόρτιση - αποσβέσεις) μπρος-πίσω εκεί που νοιώθεις ότι δουλεύουν σωστά-καλά ως μονοκάβαλλος και για συνθήκες για τις οποίες την χρησιμοποιείς συνήθως... Εδώ για δική μου ευκολία θεωρώ δεδομένο ότι ξέρεις και κατανοείς τα βασικά ώστε να το κάνεις σχετικά σωστά αυτό... :D

Με βάση λοιπον αυτό το σετ-απ ρυθμίσεων που έχεις ήδη καταλήξει, όταν φορτώνεις χοντρά δίνεις +2 κλικ επιπλέον προφόρτιση πίσω και συνήθως (δεν είναι πάντα απαραίτητο) ακόμα μια ιδέα προφόρτιση μπροστά... Αν η ανάρτησή σου έχει την δυνατότητα δεν θα ήταν άσχημη κίνηση κάθε φορά που αυξάνεις την προφόρτιση να αυξάνεις ταυτόχρονα και λίγο (+2κλικ ίσως) την απόσβεση επαναφοράς...

Δεν είναι ότι πιο επιστημονικό ή τεκμηριωμένο έχει ακούσει, αλλά κατά βάση λειτουργεί σωστά...:wave2:

faraway
02/07/2010, 07:25
τώρα με φόβο και εγω να φάω κράξιμο , θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα !!!!:D

αυτή η ανάρτηση , http://www.emcfrance.com/PBProduct.asp?ItmID=1298892

που έχει δύο ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα , πως θα πρέπει χοντρικά να ρυθμιστεί για δικάβαλο με

βαλίτσες πλαινές και μπαγκάζια ??:confused:

LOUKILOUK
02/07/2010, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Με τον κίνδυνο να με πάρει με τις πέτρες ο παλιόγερος να προσπαθήσω να στο πω πολύ-πολύ απλά ???

Ρυθμίζεις τις αναρτήσεις σου (προφόρτιση - αποσβέσεις) μπρος-πίσω εκεί που νοιώθεις ότι δουλεύουν σωστά-καλά ως μονοκάβαλλος και για συνθήκες για τις οποίες την χρησιμοποιείς συνήθως... Εδώ για δική μου ευκολία θεωρώ δεδομένο ότι ξέρεις και κατανοείς τα βασικά ώστε να το κάνεις σχετικά σωστά αυτό... :D

Με βάση λοιπον αυτό το σετ-απ ρυθμίσεων που έχεις ήδη καταλήξει, όταν φορτώνεις χοντρά δίνεις +2 κλικ επιπλέον προφόρτιση πίσω και συνήθως (δεν είναι πάντα απαραίτητο) ακόμα μια ιδέα προφόρτιση μπροστά... Αν η ανάρτησή σου έχει την δυνατότητα δεν θα ήταν άσχημη κίνηση κάθε φορά που αυξάνεις την προφόρτιση να αυξάνεις ταυτόχρονα και λίγο (+2κλικ ίσως) την απόσβεση επαναφοράς...

Δεν είναι ότι πιο επιστημονικό ή τεκμηριωμένο έχει ακούσει, αλλά κατά βάση λειτουργεί σωστά...:wave2:

Ωραίος...
Το 990 είναι ρυθμισμένο για καθημερινή χρήση και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...
με βάση αυτό το σετ απ πέρισυ εσφιξα λίγο ακομα την προφόρτιση πίσω(3-4 στροφές) όπως προτείνεις... μπροστά δεν το άγγιξα καθόλου... παρόλα αυτά κοσκίνισε σε συνθήκες που ήδη περιέγραψα...
Το επόμενο που προτείνεις είναι αυτό που λέω και εγώ να κάνω (+ - μερικά κλικ, αλλά ας μείνουμε στην ουσία...) και περιμένω τον γηραιό να με κράξει ή να με αποθεώσει...:D (περιμένω και το λιοντάρι εντο μεταξί*)...:rotflmao: :lol:
Θεωρητικά περισσότερο βάρος χρειάζεται και σφυχτότερες αναρτήσεις... αλλά περιμένω να δω τι θα πουν και οι ειδικοί...
:beer: :wave2:

LOUKILOUK
02/07/2010, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
τώρα με φόβο και εγω να φάω κράξιμο , θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα !!!!:D

αυτή η ανάρτηση , http://www.emcfrance.com/PBProduct.asp?ItmID=1298892

που έχει δύο ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα , πως θα πρέπει χοντρικά να ρυθμιστεί για δικάβαλο με

βαλίτσες πλαινές και μπαγκάζια ??:confused:

εεε ψιτ , στη σειρα σας κύριος....:lol:

νομίζω ότι η ουσία θα είναι ίδια πάντως...:wave2:

faraway
02/07/2010, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
εεε ψιτ , στη σειρα σας κύριος....:lol:

νομίζω ότι η ουσία θα είναι ίδια πάντως...:wave2:

ααααα...μπαρδόν δε σας είδα !!!!:lol: :lol:

road spirit
02/07/2010, 08:27
Louki ρίξε μια ματιά εδώ μήπως και "αναγνωρίσεις" το σύμπτωμα που περιγράφεις :
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=848756#post848756

:wave2:

LOUKILOUK
02/07/2010, 11:08
road spirit ευχαριστώ...
τα έχω διαβάσει αυτά που προτείνεις αλλά δεν έβγαλα και άκρη να σου πω την αλήθεια... έχω την εντύπωση ότι είναι για ss και διαφορετική οδηγική συμπεριφορά....
Αυτό που εγώ ένοιωθα ήταν ότι το θηρίο κοσκίνιζε λίγο όταν έκλεινα το γκάζι και ίσως λίγο σκληρότερη ρύθμιση θα βοηθούσε... το κακό είναι ότι αυτά τα φορτώματα δεν είναι καθημερινά και οι δοκιμές θα γίνουν on road... Δεν πειράζει... θα έχω και κάτι να κρατάω τον εγκέφαλο σε εγρήγορση...:winka:
:beer: :wave2:

THEOD
02/07/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

Αυτό που εγώ ένοιωθα ήταν ότι το θηρίο κοσκίνιζε λίγο όταν έκλεινα το γκάζι και ίσως λίγο σκληρότερη ρύθμιση θα βοηθούσε...

Μην είσαι και απολύτως σίγουρος ότι είναι θέμα ρυθμίσεων ή ότι η λύση θα βρεθεί μέσω αυτών...
Ένα βαρύ φόρτωμα κοντά ή και πάνω από τα όρια του μέγιστου επιτρεπτού (και ίσως και όχι τόσο συμμετρικό όσο θα έπρεπε-ψάξου λίγο εκεί...) αλλάζει τόσο δραματικά την ισσοροπία και την δυναμική συμπεριφορά της μηχανής που πολλές φορές καμμία ρύθμιση ανάρτησης δεν είναι δυνατόν να εξαλείψει μερικά συμπτώματα... Ή χρειάζεται τόσο δραστική επέμβαση στις ρυθμίσεις που τελικά δορθώνεις ελάχιστα αυτά τα συμπτώματα και χειροτερεύεις αισθητά πολλά άλλα σημεία, οπότε είναι δώρον-άδωρον...
Σε αυτές τις περιπτώσεις απλώς μαθαίνεις να ζεις με αυτά, ειδικά την στιγμή που δεν ειναι σημαντικά και παρουσιάζονται σε πολύ συγκεκριμένες και σπάνιες συνθήκες.