PDA

View Full Version : Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια



thanos23
24/06/2009, 14:32
Καταρχήν,καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την όμορφη παρέα σας.

Παρακολουθούσα καιρό το φόρουμ και τώρα που ήρθε η ώρα να κάνω ένα βήμα παραπέρα με τις μοτοσυκλετιστικές μου εμπειρίες πήρα την απόφαση να ποστάρω(και να κάνω και λογαριασμό γιατί δεν είχα) σε αναζήτηση βοήθειας.Έχω δει πολλές ωραίες συζητήσεις εδώ μέσα και πάντα τα ταξιδιωτικά με τράβαγαν παραπάνω οπότε...

Θα σας βάλω κατευθείαν στο θέμα και στο πρόβλημα...
Οδηγάω μοτοσυκλέτα πολλά χρόνια τώρα,αν και μόλις 23.Ξεκίνησα και εγώ με παπάκια για να πάρω κάποια στιγμή ένα DT200 και τώρα ένα TW125 προς όφελος χριστικότητας και κατανάλωσης.
Το TW σίγουρα δεν ικανοποιεί σε οτιδίποτε πέρα από το να με πηγαίνει μέχρι την δουλειά μου χωρίς προβλήματα και οικονομικά.Το Dt από την άλλη το λάτρευα γιατί με πήγαινε όπου ήθελα.Η κατανάλωση και η αυτονομία όμως ήταν μαρτύριο.Όπως και η σέλα σε ταξίδι μεγαλύτερο των 60 χιλιομέτρων καθώς έχω ήδη πρόβλημα στη μέση...
Άρα ψάχνω,
1.Κάτι μεγάλου σχετικά πάντα κυβισμού ώστε να μην με κουράζει σε μεγάλες αποστάσεις,τουλάχιστον 600 κυβικά θα έλεγα εγώ για να μην το βαρεθώ κιόλας.
2.Οικονομικό σε κατανάλωση καυσίμου και με καλή αυτονομία γιατί αν βρώ δρόμο που γουστάρω δεν σταματάω να πηγαίνω μέχρι να φτάσω σε αδιέξοδο...:D
3.Με εκτός δρόμου δυνατότητες.
4.Με άνετη σέλα και όρθια θέση οδήγησης.
5.Αξιόπιστο πάνω από όλα και κατα προτίμιση κάποιο Yamaha ή Honda,ώστε να έχω και εύκολη πρόσβαση σε ανταλλακτικά.
6.Με δύναμη ικανή να τραβάει δύο άτομα και μπαγκάζια ταξιδιού και να μπορώ να πάω και με 110-120 χωρίς να πρέπει το μηχανάκι να είναι στους κόφτες.
7.Με τιμή το πολύ στα 4000 και πάλι αυστηρά...
8.Με δυνατότητα μεταπώλησης.

Δύσκολη επιλογή και για αυτό ζητάω και τη γνώμη σας...
Μερικές ακόμη πληροφορίες για εμένα,
Οδηγάω συνήθως σε όχι υψηλές ταχύτητες (140 σπάνια θα πάω),χαίρομαι τις στροφές οπότε θέλω καλή συμπεριφορά εκεί(αν και το Dt καλά με έβαζε σε στροφιλίκι),θέλω να παρεκλείνω αβασάνιστα από την πορεία μου καθώς πάνω από όλα χαίρομαι τις εκτός δρόμου διαδρομές που δεν ξέρεις που σε βγάζουν και επίσης παίρνω πολύ συχνά 2ο άτομο μαζί μου στα ταξίδια και ακριβώς επειδή δεν ξέρω πότε θα σταματάω την οδήγηση θέλω μια μηχανή με σέλα που θα σέβεται το πρόβλημα στη μέση μου.Τέλος,η κατανάλωση του δίχρονου μου φαίνετε υπερβολική για τις οικονομικές δυνατότητες μου(9-10 λίτρα τα 100 χιλ.),κάτι σε 6-7 από μια μεγάλου κυβισμού μοτοσυκλέτα μου φαίνεται λογική κατανάλωση.
Αισθητικά μου αρέσει πολύ το TDM900,αλλά τα χαλάμε στο εκτός δρόμου θέμα και στα λεφτά για την απόκτηση ενός.Ίσως αργότερα το ξανασκεφτώ,θέλω όμως να χαρώ λίγο ακόμα χώμα και λάσπη.:blush:
V-Strom,ούτε εγώ θέλω.Έχει καταντήσει βαρετό πια να το βλέπω παντού και δεν μου αρέσει και αισθητικά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο σας...και ελπίζω να καταλήξω κάπου...:(

DUKASII
24/06/2009, 14:34
aprilia 650 trial...

TA ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΦΤΗΝΑ.

zanny
24/06/2009, 14:40
Τώρα βέβαια δεν είμαι και αντικειμενικός, αλλά να σου προτείνω το BMW F650 GS Dakar?

Είναι μια χαρά για μέσα σε πόλη,
οικονομικό σε θέμα κατανάλωσης και συντήρησης (μονοκύλινδρο),
καλό για ταξιδάκια με τα χιλιόμετρα που θέλεις να πηγαίνεις (μονοκύλινδρο μεν αλλά πραγματικά χωρίς κραδασμούς),
φορτώνεται τούμπανο,
η σέλα του σε θέμα άνεσης είναι πραγματικά από τις λίγες,
με 21'' μπροστινό τροχό και γενικά στήσιμο που κάνει πολύ άνετες χωμάτινες διαδρομές (βέβαια για τα κυβικά και το βάρος του),

και στην τιμή που θέλεις (4000?) θα βρεις περίπου ένα μοντέλο 2004.

SeNNinhA
24/06/2009, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
Τώρα βέβαια δεν είμαι και αντικειμενικός, αλλά να σου προτείνω το BMW F650 GS Dakar?


:a18: :a18: :a18:


Δες αυτό:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=82900

Σε σούπερ τιμή και αναβαθμισμένο. Είχα ενα ίδιο και μετα χαράς θα το ξανάπαιρνα.

:a09: :a09: :a09: :a09:

XJR_Billy
24/06/2009, 14:49
Για τις προυποθέσεις που έθεσες, η Dakar που σου πρότειναν τα παιδιά είναι μανούλα.

Εγώ σου προτείνω και την Yamaha XT660R, καθότιν κάτοχος, που πιστεύω θα σε βολέψει πάρα πολύ για αυτά που ζητάς. Και στα χρήματα που την ψάχνεις.

Καλή επιλογή.:wave2:

CIRUS
24/06/2009, 14:52
Καλως όρισες πρώτα από όλα:beer: :beer:

χρήματα που μπορείς να διαθέσεις πες για να ξέρουμε τι να σου προτείνουμε?

καινούργιο ή μεταχειρισμένο επίσης δε λες αν ψάχνεις?

zanny
24/06/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos23
7.Με τιμή το πολύ στα 4000 και πάλι αυστηρά...

CIRUS
24/06/2009, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny


νταξει η γκαβωμάρα μου δεν έχει όρια, τι σκατά διάβασα:blush: :blush:

CIRUS
24/06/2009, 15:06
Bmw 650 GS μεταχειρισμένο δαγκωτό εφόσον δεν σ'αρέσει το v-strom θα σου πρότεινα και εγώ :wave2:

road spirit
24/06/2009, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos23
1.Κάτι μεγάλου σχετικά πάντα κυβισμού ώστε να μην με κουράζει σε μεγάλες αποστάσεις,τουλάχιστον 600 κυβικά θα έλεγα εγώ για να μην το βαρεθώ κιόλας.
2.Οικονομικό σε κατανάλωση καυσίμου και με καλή αυτονομία γιατί αν βρώ δρόμο που γουστάρω δεν σταματάω να πηγαίνω μέχρι να φτάσω σε αδιέξοδο...:D
3.Με εκτός δρόμου δυνατότητες.
4.Με άνετη σέλα και όρθια θέση οδήγησης.
5.Αξιόπιστο πάνω από όλα και κατα προτίμιση κάποιο Yamaha ή Honda,ώστε να έχω και εύκολη πρόσβαση σε ανταλλακτικά.
6.Με δύναμη ικανή να τραβάει δύο άτομα και μπαγκάζια ταξιδιού και να μπορώ να πάω και με 110-120 χωρίς να πρέπει το μηχανάκι να είναι στους κόφτες.
7.Με τιμή το πολύ στα 4000 και πάλι αυστηρά...
8.Με δυνατότητα μεταπώλησης.

Δύσκολη επιλογή και για αυτό ζητάω και τη γνώμη σας...


με τα κριτήρια που θέτεις, η επιλογή δεν είναι καθόλου δύσκολη

τα 3 και 4 ορίζουν ξεκάθαρα ον-οφφ
το 6 το καλύπτουν όλα απο 600 κ.εκ. και πάνω

το 7 και το 8 σε στέλνουν σε ΧΤ, Τransalp, bmw 650gs και βεστρωμ αλλά αυτό δεν το θες λες...

οπότε έχεις 3 επιλογές, δες τι σου αρέσει πιο πολύ ή πιο σε βολεύει (αν μπορείς να βρείς απο γνωστούς να κάτσεις πάνω, να κάνεις μια βόλτα) και πάρε το

edit: και επειδή θες ταξίδι άρα άνεση, βγάζεις το XT και σου μένει να διαλέξεις ανάμεσα σε τρανσαλπ και 650gs, που και τα δυο έχουν πολύ άνετες σέλες και ταξιδεύουν ήρεμα ...

Tpap
24/06/2009, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos23

Άρα ψάχνω,
1.Κάτι μεγάλου σχετικά πάντα κυβισμού ώστε να μην με κουράζει σε μεγάλες αποστάσεις,τουλάχιστον 600 κυβικά θα έλεγα εγώ για να μην το βαρεθώ κιόλας.
2.Οικονομικό σε κατανάλωση καυσίμου και με καλή αυτονομία γιατί αν βρώ δρόμο που γουστάρω δεν σταματάω να πηγαίνω μέχρι να φτάσω σε αδιέξοδο...:D
3.Με εκτός δρόμου δυνατότητες.
4.Με άνετη σέλα και όρθια θέση οδήγησης.
5.Αξιόπιστο πάνω από όλα και κατα προτίμιση κάποιο Yamaha ή Honda,ώστε να έχω και εύκολη πρόσβαση σε ανταλλακτικά.
6.Με δύναμη ικανή να τραβάει δύο άτομα και μπαγκάζια ταξιδιού και να μπορώ να πάω και με 110-120 χωρίς να πρέπει το μηχανάκι να είναι στους κόφτες.
7.Με τιμή το πολύ στα 4000 και πάλι αυστηρά...
8.Με δυνατότητα μεταπώλησης...

Γειά σου Θάνο και καλώς όρισες στην υπέροχη παρέα...:lol:

Ως προς το ερώτημά σου έχω να κάνω μιά-δυό παρατηρήσεις.
-μέγάλου κυβισμού δεν θεωρούνται τα εξακοσάρια.
-οι παραπάνω απαιτήσεις σου δεν πολυσυνάδουν με τον αρχικό τίτλο (και ίσως το κυριότερο χαρ/κό για σένα...?)
- οι παραπάνω απαιτήσεις σου αλληλοσυγκρούονται.
-ταξιδιάρικη μηχανή -κατά βάση- δεν έχει όρθια θέση οδήγησης.
-με 110 και 120 δεν κάνεις ταξίδι. Τουλάχιστον μακρυνό. Το μηχανάκι πάει αλλά θα γκρινιάξει πρώτα η μέση σου και η συνεπιβάτις σου. + ότι με αυτές τις ταχύτητες κινδυνεύεις να σε πατήσουν.
-μηχανάκι με χαρ/κά προσανατολισμένα σε άνετο και γρήγορο ταξίδι δεν μπορούν να έχουν και δυνατότητες εκτός δρόμου.
-το χρηματικό όριο που θέτεις γι αυτά που ζητάς, είναι μάλλον αστείο.

καλό ψάξιμο κ καλές αγορές...:beer: :beer: :beer:

LOUKILOUK
24/06/2009, 15:22
Καλως ορισες και απο μενα:wave2:
το bmw ειναι μια χαρα οπως προειπαν τα παιδια, ακομα μπορεις να κοιταξεις και τα τρανσαλπ(600 και 650)... Εμενα δεν μου αρεσει σαν μηχανη αλλα σιγουρα καλυπτει ολες τις απαιτησεις που προανεφερες και οικονομικα σιγουρα θα ειναι στα μετρα σου και ισως και με αρκετα αξεσουαρ...το Αprilia δεν το ξερω καλα, ενω σιγουρα αν το κατεχεις μπορεις να ψαξεις και για παλιοτερα μοντελα οπως tenere k super tenere, afrika, dominator, kle...
Τελος αν προτιμας λιγο χωματακι παραπανω ενα adv 640 θα ηταν οτι επρεπε αλλα μαλλον δεν ειναι αυτο που ψαχνεις...
καλες αγορες:wave2: και καλους δρομους

SVX
24/06/2009, 16:01
ΣΤα 4000 θα βρεις BMW οπως ειπαν τα παιδια (SUPER ΠΡΟΤΑΣΗ) AFRICA 750 , SUZUKI Freewind 650, KAWASAKI KLR 650 , ΑΝ θες κοιτα και κανα παλιο Tiger :wave2:

lilipoua
24/06/2009, 16:06
BNW το Dakar ή το GS το 650. Αλλιώς αν σου σκάσει κανά Αφρικόνι σε καλή κατάσταση ντου και άρπαξε το. Τώρα τα υπόλοιπα που αναφέρονται προσωπικά εμένα δεν μου αρέσουν. BMW πάντως θα πρότεινα γιατί άραγε; :D

thanos23
24/06/2009, 18:19
-το χρηματικό όριο που θέτεις γι αυτά που ζητάς, είναι μάλλον αστείο.
Τpap,γι'αυτό και έχω πρόβλημα να σκεφτώ από μόνος μου κάτι που θα με καλύπτει.Το ξέρω πως τα χρήματα είναι σχετικά λίγα και θα πρέπει να κάνω υποχωρήσεις,απλά κάνω μια τελευταία προσπάθεια μπας και υπάρχει κάτι που μου έχει ξεφύγει...Έχω κάνει ταξίδι με μοτοσυκλέτα όρθιας θέσης οδήγησης(Dt)και με τα χιλιόμετρα που έγραψα και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν δεν έπρεπε να σταματάω κάθε τόσο να κρυώσει,να ζεσταθώ ή να ξεπιαστεί ο κώλος μου.Τα GS,Dakar και Tenere δηλαδή δεν έχουν όρθια θέση οδήγησης και θεωρούντε και ταξιδιάρικα ?
QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
-καλό ψάξιμο κ καλές αγορές...:beer: :beer: :beer:
Ευχαριστώ πολύ.

Τώρα,το BMW είναι όντως μια καλή επιλογή,το Africa θα μου άρεσε επίσης αν και ίσως ο όγκος του να είναι ένα μικρό πρόβλημα στα δύσκολα...Το Tenere πιστεύω είναι πιο κοντά από όλα αλλά αξίζει να πας σε κάτι τόσο παλιό σαν μοντέλο?Δεν ξέρω ρε παιδιά...

GhostDog
24/06/2009, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos23
Οδηγάω συνήθως σε όχι υψηλές ταχύτητες (140 σπάνια θα πάω),χαίρομαι τις στροφές οπότε θέλω καλή συμπεριφορά εκεί(αν και το Dt καλά με έβαζε σε στροφιλίκι),θέλω να παρεκλείνω αβασάνιστα από την πορεία μου καθώς πάνω από όλα χαίρομαι τις εκτός δρόμου διαδρομές που δεν ξέρεις που σε βγάζουν και επίσης παίρνω πολύ συχνά 2ο άτομο μαζί μου στα ταξίδια[/B]

Πάρε 4x4

κανά τέριος; :rotflmao: :rotflmao:

140 σπάνια θα πας και χαίρεσε τις στροφές;; που ακριβώς;; και πως;;; όρθιος;;; :lol: :lol:

χώμα και δικάβαλο δεν υπάρχει σαν έννοια. εκτός αν μιλάμε για βατούς χωματόδρομους..

τουλάχιστον εγώ προσωπικά αν μπώ με το κτήνος σε κανά μονοπάτι ή έχω καμιά γκρεμοκατηφόρα(-ανηφόρα) μπροστά μου, χρειάζομαι όλη τη γαμημένη τη σέλα. Ούτε μπορώ να οδηγήσω όρθιος με τα μούτρα της γκόμενας στον κώλο μου :rotflmao: :rotflmao:

πάρε κανά άφρικα κανά τρανσάλπ μπορεί να μην κάνει για όλα αυτά που φαντάζεσε ότι θα κάνεις με το μηχανάκι σου, αλλά θα κάνει μια χαρά αυτά που θα κάνεις eventually.

Costas KLE
24/06/2009, 20:48
Σε αυτά τα λεφτά και κυβικά περιγράφεις το Transalp 600, με τα υπόλοιπα που βάζεις ως επιθυμίες μπορείς να πέσεις 100 κυβικά να πάρεις ένα KLE προηγούμενης γενιάς π.χ. του 2002 να σου μείνουν λεφτά για μπαγκαζιέρα, κάγκελα, ψηλή ζελατίνα, μοντιφιά στην σέλα, ίσως και για ελατήρια και να βαρεθείς να το έχεις γιατί δεν παθαίνει τίποτα.

SVX
24/06/2009, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Costas KLE
και να βαρεθείς να το έχεις γιατί δεν παθαίνει τίποτα.


σαν την γυναικα ενα πραμα... !!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

ggs
24/06/2009, 21:36
1500-2000? ένα super tenere 750…

με τα ρέστα κάνεις και τον γύρο της Ευρώπης με αντίσκηνο…

καλά ταξίδια
:wave2:

SeNNinhA
25/06/2009, 09:29
Εγώ θα το ξαναπώ. Το BMW Dakar που βγήκε για πώληση στην αγγελία που σου έβαλα είναι αυτό που ζητάς. Δεν είναι το μοναδικό αλλά για την τιμή του (και μάλιστα με το αναβαθμισμένο μπροστινό) είναι σχεδόν κλεψιά και δύσκολα θα βρεις κάποιο Transalp 650 (που κάνει περίπου τα ίδια) σε παραπλήσια τιμή. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε κάτι ποιο παλιό όπως Africa, Tenere ή κάτι σε KLM (δεν κάνει για χώμα).

Είχα το Dakar (το πρώτο το ασπρόμαυρο) και ήταν σκυλί.

Ταξίδι:
Φορτωμένος φούλ με ένα άτομο ταξίδευα με 165-170 σταθερά. Μέχρι τα 160 η κάλυψη από την ζελατίνα είναι επαρκής. Μέχρι τα 150 μάλιστα δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Μετά έχεις κάποιους στροβιλισμούς που ενοχλούν τους ώμους σου κυρίως. Σταθερό σαν βράχος δε σχεδόν μέχρι την τελική του. Μετά τα 165 υπάρχει ενα ελάφρωμα του μπροστινού αλλά χωρίς να προβληματίζει. Αυτά με λάστιχα τύπου endurance. Εαν βάλεις πιο χωμάτινα μειώνονται οι ταχύτητες που είναι σταθερό λόγω ψηλών τακουνιών.

Κατανάλωση:
Πολύ μικρή. Σε χαλαρούς ρυθμούς βόλτας σε στροφιλίκια μου είχε βγάλει 412χμ μέχρι που στράγγισε και η τελευταία σταγόνα. Τα 320χμ με ενα τεπόζιτο τα έχει σίγουρα άσχετα ρυθμού.

Εκτός δρόμου δυνατότητες:
Άνετα βγάζει οποιοδήποτε χωματόδρομο επιλέξεις. Εγώ συμμετείχα με αυτό σε trail ride να φανταστείς και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Δεν είναι και κατσίκι όπως τα εντούρο αλλά δεν το θέλεις και γι αυτή την δουλειά. Είναι σε επίπεδο rally raid για εκτός δρόμου μεγάλες διαδρομές. Σε υπερκαλύπτει χαλαρά. Αυτά δεν ισχύουν για το απλό GS (μόνο για το Dakar) μιας και το απλό είναι πιο χαμηλό με μικρότερο εμπρός τροχό και μικρότερη διαδρομή αναρτήσεων. Το απλό θα διασχύσει μόνο χωματόδρομους. Δεν θα μπει off-road.

Ανεση:
Η σέλα του είναι πολύ άνετη. Μόνο (στην κατηγορία) του Transalp είναι ελάχιστα καλύτερη (βασικά για τον συνεπιβάτη).

Αξιοπιστία:
Εδώ οι γνώμες διίστανται. Στα δικά μου χέρια και αγορασμένο σαν μεταχειρισμένο δεν έκανε κιχ, δεν έβαλε τίποτε. Σε κάποιους άλλους έβγαλε διάφορα. Όχι σοβαρά αλλά αρκετά για να σε ενοχλούν κάθε τόσο.

Δύναμη:
Για αυτά που ζητάς είναι Οκ. Δεν είναι το πιο δυνατό της κατηγορίας πια. Τα ΚΤΜ ήταν ούτως ή άλλως. Αλλά είναι υπεραρκετή για να πας αξιοπρεπώς όταν είσαι φορτωμένος και να διασκεδάσεις όταν είσαι μόνος σου. Πάνω από 185 δεν θα δεις στο κοντέρ (που είναι αρκετά ακριβές, γύρω στα 178 πραγματικά), δεν έχει έκρηξη αλλά είναι ομαλό και μπορεί να παίζει στα 170 για όσες ώρες θέλεις. το τελευταίο το πιστοποιεί και η ΒΜW. Εαν βρεις ανηφόρα φορτωμένος βέβαια τα 170 θα γίνουν 160 αλλά γενικά επαρκεί χωρίς να ενθουσιάζει.

Μεταπώληση:
Καμία μηχανή δεν έχει πια καλή τιμή μεταπώλησης. Αλλά με 4000 που δίνεις (εαν πάρεις και με 2700 ακόμη περισσότερο) δεν σε ενδιαφέρει αυτό μιας και δεν χάνεις ουσιαστικά. Honda & BMW διατηρούν λόγω ονόματος και ικανοποιητική δυαντότητα μεταπώλησης.

Μέσα στην πόλη:
Είναι σαν παπί. Το κυκλοφορούσα συνέχεια μέσα στην Αθήνα. Το τιμόνι κόβει πολύ, το βάρος είναι μικρό για την κατηγορία (192 κιλά με βενζίνη) και χαμηλά λόγω ρεζερβουάρ κάτω από την σέλα, το τιμόνι πιο ψηλά από τους καθρέπτες των αυτοκινήτων, η σιλουέτα πολύ λεπτή και τα πλαστικά λίγα και ανθεκτικά όπως και η βαφή τους. Επίσης σε πτώσεις δύσκολα βρίσκουν κάτω και δύσκολα γρατζουνίζονται (τεσταρισμένο αρκετές φορές).

Κραδασμοί:
Σχεδόν μηδενικοί. Στο ίδιο επίπεδο με το Transalp εαν όχι και λιγότεροι

Τα παραπάνω αφορούν το Dakar

Σχεδόν τα ίδια μπορείς να πεις και για το Transalp. Μόνο που το Transalp έχει μικρότερες δυνατότητες εκτός δρόμου, είναι λίγο πιο ογκώδες και με περισσότερα πλαστικά, έχει σαφώς μεγαλύτερη κατανάλωση σαν δικύλινδρο, και είναι κάπως λιγότερο ευέλικτο (σε σχέση με το Dakar). Έχει και λιγότερο άρπαγμα από χαμηλά (λόγω δικύλινδρου).

Εαν πάλι θέλεις πιο πολλές δυνατότητες off road τότε πάς για το KTM 640 Adventure. Σαφώς καλύτερη μηχανή για χώμα αλλά μειονεκτεί στο ταξίδι. Έχει αρκετούς κραδασμούς, σκληρή και στενή σέλα που κουράζει περισσότερο και μικρότερη προστασία από τον αέρα.

Africa & Tenere είναι παλιές πια μηχανές και αυτό φαίνεται όταν τις οδηγήσεις. Το Africa είναι σαφώς καλύτερο αλλά και πιο βαρύ για off road και με όχι τόσο άνετη σέλα. Το Tenere είναι ακόμη πιο πίσω.

Freewind & KLE είναι μηχανές που πάνε κυρίως σε άσφαλτο και απλά διασχίζουν χωματόδρομους. Καλές και τίμιες αλλά χάνουν σε σύγκριση με τις υπόλοιπες. Μόνο λόγω τιμής θα έπαιρνα αλλά και πάλι έχεις 4000 να διαθέσεις οπότε βρίσκεις κάτι από τα παραπάνω.



:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

thanos23
25/06/2009, 15:46
Ευχαριστώ πολύ Senninha.Η απαντησή σου ήταν πραγματικά κατατοπιστικότατη.
Το bmw είναι πιστεύω όντως πιο κοντά σε όλα όσα ζητάω.Θα κάνω μια έρευνα σύντομα (θα κοιτάξω μήπως πετύχω και κανένα tenere σε καλή κατάσταση) και βλέπουμε.Όπως το κόβω τώρα,με δεδομένο πως κανένα μου αρέσει αρκετα(με το ντακάρ να είναι όντως όπως όλοι μου τονίσατε η καλύτερη επιλογή μου)θα ψάξω λίγο...και στην χειρότερη περιμένω ένα χρόνο ακόμα να έχω τα λεφτά για ένα καινούργιο tenere(το οποίο και σίγουρα μου αρέσει καθώς το έχει και ένας γείτονας και φίλος και το οδήγησα κανα-δυο φορές) ή...δεν ξέρω...
Τελοςπάντων...Σας Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και το χρόνο που αφιερώσατε.
:beer: :beer: :beer:
Αν δεν ανακοινώσω κάτι σύντομα από εδώ μάλλον θα το έχω τρενάρει για έναν ακόμα χρόνο...
Ευχαριστώ και πάλι και πάντα όρθιοι...:D :D :D