PDA

View Full Version : Hands free για moto..



alex-kal
26/06/2009, 10:27
Πριν από λίγες μέρες , έπεσα πάνω σε αυτό: http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=276325

Ξέρει κανείς τίποτα?
Το έχει πάρει κανείς σας..

megatim
27/06/2009, 13:28
Αμφιβάλλω αν θα ακούς τίποτα, ειδικά αν έχεις ανοιγόμενο κράνος

alex-kal
28/06/2009, 18:02
Το XR 1000 έχω..
Το παράγγειλα......... εντυπώσεις από βδομάδα..

megatim
28/06/2009, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kal
Το XR 1000 έχω..
Το παράγγειλα......... εντυπώσεις από βδομάδα..

Θα είναι ενδιαφέρον αν μπορείς να ακούς κα να σε ακούνε χωρίς πρόβλημα.

SVX
28/06/2009, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Θα είναι ενδιαφέρον αν μπορείς να ακούς κα να σε ακούνε χωρίς πρόβλημα.

150 ευρω? ενδιαφερον ? εχει και κρανη με ενχωματωμενο Bluetooth (Nolan Νομιζω...)

alex-kal
28/06/2009, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
150 ευρω? ενδιαφερον ? εχει και κρανη με ενχωματωμενο Bluetooth (Nolan Νομιζω...)

Το σκέφτηκα και αυτό, αλλά να ξαναπάρω άλλο κράνος ?(8 μήνες το έχω το XR 1000)..
Εχω και ένα ανοιγόμενο caberg αλλά το κατάργησα , είναι κουδουνίστρα (πολύς θόρυβος), προτιμώ το κλειστό..
Η Midland (κάπως έτσι γράφεται) έχει βγάλει ένα αλλά ακριβό (κοντά στα 300) επιπλέον οδηγώ πάντα μόνος μου. Αν σε περίπτωση πάρω και τη γυναίκα μου (πράγμα σπάνιο , έχω και τα παιδιά που δεν τα κρατάει κανείς) έχω μια ενσύρματη ΑΕ600S αλλά πολύ καλώδιο γμτ.
Ελπίζω μέχρι την Τρίτη να το έχω στα χέρια μου..

alex-kal
04/07/2009, 06:47
Tην έχω από την Τρίτη!!
Με μια λέξη: καταπληκτική!!!
Συνδέθηκε αμέσως με το τηλέφωνό μου (ΤΥΤΝ ΙΙ HTC), και κατέβασε τον κατάλογο σε σημείο να μου διαβάζει τα ονόματα για να καλέσω αυτόν που θέλω..
Μέχρι τα 100 που το δοκίμασα το τηλέφωνο είναι άψογο και από τις δύο μεριές (και σε ακούνε και τους ακούς)..
Μουσική από το ραδιόφωνο όλη την ώρα, και όταν ανεβάζεις ταχύτητα, ανεβαίνει και η ένταση!!
Στο φανάρι μόλις σταματάς, χαμηλώνει!!
Η ένταση είναι τέτοια που σου τρυπάει τα αυτιά αν το βάλεις τέρμα.
Την πήρα, την φόρτισα την Τρίτη, και από τότε δεν έχει χρειαστεί ξανά φόρτιση..
Το μόνο πρόβλημα (αν μπορεί να ειπωθεί έτσι) είναι ότι σε ένα άνοιγμα που έκανα μέχρι τα 180 Km/h είδα το σφουγγαράκι από το μικρόφωνο να περνάει από μπροστά μου και να μου λέει γειά σου!!
Δουλεύει καλά και χωρίς αυτό..
Εχει φωνητικό μενού , (δεν το έχω ψάξει αρκετά) Α2DP (που το ήθελα) και πολλά καλούδια.
Για μένα που οδηγώ μόνος μου , είναι ότι καλύτερο..

Υ.Γ.Στο forum της parrot , είδα ότι ετοιμάζονται να βγάλουν αναβάθμιση ώστε να συνδέεται και με άλλο..
Οταν το πήρα , είχε την έκδοση 1.12 , είδα ότι είχα βγει καινούργια (η 1.15) και την πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα!!

binzis
04/07/2009, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kal
Tην έχω από την Τρίτη!!
Με μια λέξη: καταπληκτική!!!
Συνδέθηκε αμέσως με το τηλέφωνό μου (ΤΥΤΝ ΙΙ HTC), και κατέβασε τον κατάλογο σε σημείο να μου διαβάζει τα ονόματα για να καλέσω αυτόν που θέλω..
Μέχρι τα 100 που το δοκίμασα το τηλέφωνο είναι άψογο και από τις δύο μεριές (και σε ακούνε και τους ακούς)..
Μουσική από το ραδιόφωνο όλη την ώρα, και όταν ανεβάζεις ταχύτητα, ανεβαίνει και η ένταση!!
Στο φανάρι μόλις σταματάς, χαμηλώνει!!
Η ένταση είναι τέτοια που σου τρυπάει τα αυτιά αν το βάλεις τέρμα.
Την πήρα, την φόρτισα την Τρίτη, και από τότε δεν έχει χρειαστεί ξανά φόρτιση..
Το μόνο πρόβλημα (αν μπορεί να ειπωθεί έτσι) είναι ότι σε ένα άνοιγμα που έκανα μέχρι τα 180 Km/h είδα το σφουγγαράκι από το μικρόφωνο να περνάει από μπροστά μου και να μου λέει γειά σου!!
Δουλεύει καλά και χωρίς αυτό..
Εχει φωνητικό μενού , (δεν το έχω ψάξει αρκετά) Α2DP (που το ήθελα) και πολλά καλούδια.
Για μένα που οδηγώ μόνος μου , είναι ότι καλύτερο..

Υ.Γ.Στο forum της parrot , είδα ότι ετοιμάζονται να βγάλουν αναβάθμιση ώστε να συνδέεται και με άλλο..
Οταν το πήρα , είχε την έκδοση 1.12 , είδα ότι είχα βγει καινούργια (η 1.15) και την πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα!!



Μία ερώτηση.
Στο πακέτο έχει δύο ακουστικά ή ένα;
Αν έχει ένα, μπορείς να αγοράσεις άλλο ένα και πόσο;
:wave2:

alex-kal
04/07/2009, 07:30
Eχει ένα ζευγάρι.
Δεν έχω ρωτήσει ακόμα.
Λογικά θα πρέπει να το αγοράσεις από την αρχή.

megatim
04/07/2009, 08:27
Καλορίζικο φίλε! Προσοχή να μην σε αποσπά από το περιβάλλοντα χώρο.

Δυό ερωτήσεις:


Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kal

Μουσική από το ραδιόφωνο όλη την ώρα, και όταν ανεβάζεις ταχύτητα, ανεβαίνει και η ένταση!!
Στο φανάρι μόλις σταματάς, χαμηλώνει!!


Πώς γίνεται αυτό; Το συνδέεις με κάτι πάνω στη μηχανή ή έχει το ίδιο κάποιον αισθητήρα;


Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kal

Το μόνο πρόβλημα (αν μπορεί να ειπωθεί έτσι) είναι ότι σε ένα άνοιγμα που έκανα μέχρι τα 180 Km/h είδα το σφουγγαράκι από το μικρόφωνο να περνάει από μπροστά μου και να μου λέει γειά σου!!


Αυτό τώρα πως έγινε;

alex-kal
04/07/2009, 08:45
Λογικά έχει κάποιον αισθητήρα θορύβου, και όταν μεγαλώνει, ανεβάζει την ένταση..
το σφουγγαράκι ήταν φορετό πάνω στο μικρόφωνο, κάπως έγινε και βγήκε λίγο και από την υποπίεση της ψηλής ζελατίνας, το ρούφηξε!!

Οταν έβαλα την ΑΕ600S δεν την είχα μάθει και δεν μπορούσα να οδηγήσω με όλες τις αισθήσεις (θα έλεγα δεν τα είχα 400 στο δρόμο τα μάτια μου)..
Τώρα έχω μάθει και ακούω ,βλέπω, προβλέπω τους δίπλα μου..

suzukimaniac
04/07/2009, 19:55
για ποιο μοντελο ακριβως μιλαμε?

alex-kal
04/07/2009, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzukimaniac
για ποιο μοντελο ακριβως μιλαμε?

Κοίτα το πρώτο μήνυμα..

fonzareli
14/07/2009, 00:09
να ρωτήσω κάτι μάλλον κουφό: Γίνεται να συνδέσεις με αυτό το gps που έχει bluetooth (3900bt) και να ακους τις οδηγίες του gps;

700_Thespieis
14/07/2009, 00:44
Βασικα 8α η8ελα να ακουω μουσικουλα σε κανα ταξιδι αλλα οχι και να δωσω 150 ευρω..

Και γω το XR-1000 εχω,αλλα μια φορα δοκιμασα να βαλω τα ακουστικα του κιν αλλα δεν..:(

alex-kal
14/07/2009, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
να ρωτήσω κάτι μάλλον κουφό: Γίνεται να συνδέσεις με αυτό το gps που έχει bluetooth (3900bt) και να ακους τις οδηγίες του gps;

Λογικά γίνεται.
Στο δικό τους forum, λένε ότι γίνεται..

alex-kal
14/07/2009, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Βασικα 8α η8ελα να ακουω μουσικουλα σε κανα ταξιδι αλλα οχι και να δωσω 150 ευρω..

Και γω το XR-1000 εχω,αλλα μια φορα δοκιμασα να βαλω τα ακουστικα του κιν αλλα δεν..:(

Δεν άκουγες?
Εχω δοκιμάσει διάφορα hands-free για κινητά αλλά κανένα δεν ήταν κατάλληλο για να μιλάς/ακούς όταν τρέχεις..

Από το να δώσω 300 ευρώ για την καλή της Midland (ναι είναι η καλύτερη από ότι λένε), είπα να δοκιμάσω αυτή..

Τη φορτίζω μια φορά την εβδομάδα και ως τώρα είναι όλα οκ...

arxaios
14/07/2009, 09:51
Από ότι κατάλαβα ΔΕΝ λειτουργει σαν ενδοεπικοινωνία :confused: :confused: :confused:

alex-kal
15/07/2009, 20:32
Oχι, αλλά από ότι διάβασα στο forum υποστήριξης , ετοιμάζονται να βγάλουν μέχρι το τέλος του χρόνου κάποια αναβάθμιση (μάλλον σε software) που θα γίνεται..