PDA

View Full Version : diodia korinthos-patra



bar-code
26/06/2009, 11:47
ti diodia exei sti diadromi korinthou-patron?ta plironete?
mporo na arnitho pliromi giati o dromos den einai kleistos autokinitodromos?

DUKASII
26/06/2009, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από bar-code
ti diodia exei sti diadromi korinthou-patron?ta plironete?
mporo na arnitho pliromi giati o dromos den einai kleistos autokinitodromos? apo ti moy pe prosfata..melos to opoio kanei polla taxidia..
de plironei pote!!gia ton logo py anafereis.

jimmis5
26/06/2009, 11:58
Να ξερετε παντως οτι σε δικαστηριο που εγινε για το σχετικο θεμα το δικαστηριο αποφασησε οτι πρεπει να πληρωνονται τα διοδια και αυτη που πηγαν εκει να εχουν τις αντιστοιχες ποινες λογο του οτι δεν πληρωσαν.

Επισης φιλε μου αν ειναι να γλυτωσεις τα διοδια μονο αλλα για μενα να ευχαριστηθεις περισοτερο την διαδρομη κανε μια παρακμψη μεσο αιγιού 30ΚΜ περιπου η διαδρομη θα σε αποζημιωση:beer: :wave2:

bar-code
26/06/2009, 12:31
epeidi monos tha taksidepso,kalo tha itan mia orea bolta apo orea diadromi.pes mou ligo an thes pos pao gia aigio?apo pou mpeno?

jimmis5
26/06/2009, 12:39
Θα κατεβεις απο Αθηνα πατρα αν ειναι τοτε τα διοδια Πατρων δεν τα πληρωνεις..:wave2:

Xrider
26/06/2009, 13:01
Διαβαζετε τι γραφεται??????
Ημαρτον ρε!!!

DUKASII
26/06/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Διαβαζετε τι γραφεται??????
Ημαρτον ρε!!! τι επαθες ρε παλικαρι?

glanza2
26/06/2009, 13:10
λοιπον φιλε επειδη το εχω ψαξει το θεμα....αν googlareis θα βρεις υλικο
κανονικα τα δυοδια αυτα ειναι παρανομα.....
γιατι ο νομος απο την εε λεει οτι μονο οταν ο δρομος φερει 2 λοριδες ανα κατευθυνση...
και εχει νησιδα στη μεση πρεπει να λειτουργουν.....
ακομα και ο δημαρχος της Πατρας ειπε να μην πληρωνουμε...
ΑΛΛΑ....στην ζουγκλα που μενουμε δεν βρισκεις ακρη.....
αν θα σε γραψουνε θα πρεπει να πας δηκαστηριο και βγαλε ακρη μετα...
μερικοι υπαλληλοι κανουν τα στραβα ματια βαριουντε να ασχοληθουν...
οποτε κανε μια παρακαμψη και εισαι κομπλε...:wave2:

Xrider
26/06/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
τι επαθες ρε παλικαρι?
Ρε παιδια εγω συνηθως κανω το Πατρα-Αθηνα και αντιστροφα κοινως καπου στα 220χλμ.
Πληρωνω μια φορα στα πρωτα και μετα συνηθως σηκωνουν την μπαρα και δεν πληρωνω.
Τα διοδια δεν ειναι κανενα φοβερο ποσο για να κοιτας πως ΔΕΝ θα το πληρωσεις.
Απο Κορινθο για Πατρα πρεπει να ειναι καπου στα 120χλμ..αντε να σου κοστισει 1.50 ευρω (δεν θυμαμαι ταριφες,εχω να ερθω Ελλαδα ενα χρονο).

Ειναι δυνατον για 1-2 φορες που θα το κανει καποιος να κοιταει πως θα γινει να ΜΗΝ πληρωσει :confused:
Δεν πληρωνει ο ενας,δεν πληρωνει ο αλλος και μετα παραπονουμαστε για τους δρομους.
Αυτα μου την δινουν.

Υ.Γ
Αν την κανεις απο την παλια Εθνικη απο Κορινθο για Πατρα που ΔΕΝ πληρωνεις τιποτα,η διαδρομη ειναι ολα τα $ αλλα παρα παρα πολυ αργη...κοινως πολλες ωρες.

jfx
26/06/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από glanza2
λοιπον φιλε επειδη το εχω ψαξει το θεμα....αν googlareis θα βρεις υλικο
κανονικα τα δυοδια αυτα ειναι παρανομα.....
γιατι ο νομος απο την εε λεει οτι μονο οταν ο δρομος φερει 2 λοριδες ανα κατευθυνση...
και εχει νησιδα στη μεση πρεπει να λειτουργουν.....
ακομα και ο δημαρχος της Πατρας ειπε να μην πληρωνουμε...
ΑΛΛΑ....στην ζουγκλα που μενουμε δεν βρισκεις ακρη.....
αν θα σε γραψουνε θα πρεπει να πας δηκαστηριο και βγαλε ακρη μετα...
μερικοι υπαλληλοι κανουν τα στραβα ματια βαριουντε να ασχοληθουν...
οποτε κανε μια παρακαμψη και εισαι κομπλε...:wave2:


θα με ενδιεφερε να μου πεις ακριβως ποιος νομος είναι αυτος καθως κι αν εχεις καποιο λινκ σχετικό, να μου το δωσεις. Ευχαριστώ.


Οσο για τα διόδια, αν πας και τους πεις ότι αρνείσαι να πληρώσεις, θα σου ζητησουν καποια στοιχεία σου όπως ονομα επωνυμο διευθυνση τηλεφωνο αρ.ταυτοτητος. αν πεις πως δεν δινεις τα στοιχεία σου, θα σε απειλήσουν οτι θα φερουν την τροχαία για να στα πάρει. μαλακιες, για εκφοβισμο το λενε. πες τους οτι εχουν την πινακίδα σου και τους φτάνει αν θελουν να κινηθουν εναντιον σου δικαστικα και φύγε.

Αν τωρα δε θες να εχουν ουτε την πινακίδα σου, βαλε γκάφερ στη πινακίδα και πέρνα!
ειδικα αν ερχεσαι απο αθήνα προς πάτρα είναι ακομα πιο ευκολο, καθως, η δεξιοτερη λωρίδα δεν έχει μπαρα(τουλαχιστον την τελευταια φορα που περασα). δε λειτουργει και παντοτε η λωριδα αυτη αλλά δε σε νοιάζει. περνα χαιρετα τους και καλο ταξιδι

DUKASII
26/06/2009, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ρε παιδια εγω συνηθως κανω το Πατρα-Αθηνα και αντιστροφα κοινως καπου στα 220χλμ.
Πληρωνω μια φορα στα πρωτα και μετα συνηθως σηκωνουν την μπαρα και δεν πληρωνω.
Τα διοδια δεν ειναι κανενα φοβερο ποσο για να κοιτας πως ΔΕΝ θα το πληρωσεις.
Απο Κορινθο για Πατρα πρεπει να ειναι καπου στα 120χλμ..αντε να σου κοστισει 1.50 ευρω (δεν θυμαμαι ταριφες,εχω να ερθω Ελλαδα ενα χρονο).

Ειναι δυνατον για 1-2 φορες που θα το κανει καποιος να κοιταει πως θα γινει να ΜΗΝ πληρωσει :confused:
Δεν πληρωνει ο ενας,δεν πληρωνει ο αλλος και μετα παραπονουμαστε για τους δρομους.
Αυτα μου την δινουν.

Υ.Γ
Αν την κανεις απο την παλια Εθνικη απο Κορινθο για Πατρα που ΔΕΝ πληρωνεις τιποτα,η διαδρομη ειναι ολα τα $ αλλα παρα παρα πολυ αργη...κοινως πολλες ωρες. τι πες τωρα ρε αρχηγε..
ειδες εσυ καμια διαφορα ΤΟΣΑ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ????:a023: :a023:

bar-code
26/06/2009, 13:28
to thema den einai ta lefta.einai to gamoto.den thelo na pliroso gia auton ton kolodromo.telos.-

a.o plirono.opos kai athina-lamia pou pao sixna kai pou egine epitelous dromos sostos(iparxoun panta kapoia "thematakia")

otan leme oti tha mou parei ora apo ti palia,poso enooume?ama i diafora einai pano apo 45 lepta de nomizo oti aksizei.


kserei kaneis sta sigoura an iparxei mpara terma deksia?den exo auto pou lete oti kaliptei ti pinakida kai leo na peeraso etsi....

jfx
26/06/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ρε παιδια εγω συνηθως κανω το Πατρα-Αθηνα και αντιστροφα κοινως καπου στα 220χλμ.
Πληρωνω μια φορα στα πρωτα και μετα συνηθως σηκωνουν την μπαρα και δεν πληρωνω.
Τα διοδια δεν ειναι κανενα φοβερο ποσο για να κοιτας πως ΔΕΝ θα το πληρωσεις.
Απο Κορινθο για Πατρα πρεπει να ειναι καπου στα 120χλμ..αντε να σου κοστισει 1.50 ευρω (δεν θυμαμαι ταριφες,εχω να ερθω Ελλαδα ενα χρονο).

Ειναι δυνατον για 1-2 φορες που θα το κανει καποιος να κοιταει πως θα γινει να ΜΗΝ πληρωσει :confused:
Δεν πληρωνει ο ενας,δεν πληρωνει ο αλλος και μετα παραπονουμαστε για τους δρομους.
Αυτα μου την δινουν.

Υ.Γ
Αν την κανεις απο την παλια Εθνικη απο Κορινθο για Πατρα που ΔΕΝ πληρωνεις τιποτα,η διαδρομη ειναι ολα τα $ αλλα παρα παρα πολυ αργη...κοινως πολλες ωρες.


εναμισι ευρω? ΚΑΛΟ! ενα ενενήντα το εχουν παει τα καθάρματα για τη καρμανιόλα.
το θεμα δεν είναι τα λεφτα, σιγουρα είναι λιγα και δε θα σου λείψουν. το θεμα είναι η κοροιδία που γίνεται ΕΙΔΙΚΑ στο συγκεκριμενο δρόμο, την οποία κοροιδία αποδέχεσαι σε ενα βαθμο καθε φορά που τους πληρώνεις, εστω κι αν τους πληρωνεις 1,9 ευρω.


αυτός ο δρόμος έχει βγάλει το κόστος του 10 φορές απο τα διοδια, απο τότε που κατασκευαστηκε. Βλέπεις να εχει αλλαξει κάτι; τα λεφτα που δινεις για διόδια ΔΕΝ πανε για συντηρηση και αναβαθμιση δρομων. τελος

Xrider
26/06/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
τι πες τωρα ρε αρχηγε..
ειδες εσυ καμια διαφορα ΤΟΣΑ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ???:a023: :a023:

ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ?????

Γιατι αν το παρουμε ετσι..εγω τι θα επρεπε να πω?
Πληρωνω τελη κυκλοφοριας για 2 μηχανες με Ελληνικες πινακιδες που οδηγω μολις για ενα μηνα τον χρονο και καμια φορα και καθολου.
Γιατι αν δεν πληρωσω χανω τις πινακιδες.....πληρωνω διπλα λες και οδηγω συγχρονως και τις 2 μηχανες.
Μηπως πρεπει να ζητησω τα λεφτα μου πισω??
Η μηπως δεν πρεπει να ξαναπληρωσω τα επομενα 22 χρονια για να ρεφαρω τα $ που εχω πληρωσει μεχρι τωρα??

Αν αφου πληρωνουμε ειναι τοσο χαλια φαντασου τι εχει να γινει οταν σταματησουμε να πληρωνουμε!!

project.breeze
26/06/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ρε παιδια εγω συνηθως κανω το Πατρα-Αθηνα και αντιστροφα κοινως καπου στα 220χλμ.
Πληρωνω μια φορα στα πρωτα και μετα συνηθως σηκωνουν την μπαρα και δεν πληρωνω.
Τα διοδια δεν ειναι κανενα φοβερο ποσο για να κοιτας πως ΔΕΝ θα το πληρωσεις.
Απο Κορινθο για Πατρα πρεπει να ειναι καπου στα 120χλμ..αντε να σου κοστισει 1.50 ευρω (δεν θυμαμαι ταριφες,εχω να ερθω Ελλαδα ενα χρονο).

Ειναι δυνατον για 1-2 φορες που θα το κανει καποιος να κοιταει πως θα γινει να ΜΗΝ πληρωσει :confused:
Δεν πληρωνει ο ενας,δεν πληρωνει ο αλλος και μετα παραπονουμαστε για τους δρομους.
Αυτα μου την δινουν.

Υ.Γ
Αν την κανεις απο την παλια Εθνικη απο Κορινθο για Πατρα που ΔΕΝ πληρωνεις τιποτα,η διαδρομη ειναι ολα τα $ αλλα παρα παρα πολυ αργη...κοινως πολλες ωρες.


1ον ΔΕΝ είναι το ποσό,κανείς μας φαντάζομαι δεν έχει αρκετά λεφτά για να κάνει βόλτες και όχι για να δώσει 1,5? για τα διόδια.Είναι το γαμώτο

2ον Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω,τόσα χρόνια που πληρώνουμε είδαμε καμμία διαφορά;Τα πληρώσαμε μία φορά για να κατασκευαστούν στο κράτος,το κράτος πήρε τα λεφτά και έδωσε την κατασκευή και την εκμετάλλευση σε ιδιωτικές εταιρίες τις οποίες εμείς σαν μ@λ@κες πρέπει να ξαναπληρώσουμε.Αρκετά χρόνια δεν κοιμόμασταν;

Xrider
26/06/2009, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από bar-code

otan leme oti tha mou parei ora apo ti palia,poso enooume?ama i diafora einai pano apo 45 lepta de nomizo oti aksizei.

Ειχα μπει απο Κορινθο στις 10/10,30 και εφτασα 13,40 στην ....εβρεχε κιολας...αλλα διαδρομη σουπερ...απλα δεν μπορεις να τρεξεις γιατι εχει παρα πολλα χωρια και στενο δρομο.

bar-code
26/06/2009, 13:45
gia skotoma mou kanei me ss:D


tha apo apo ethniki kai blepoume....


alitheia,katebenei kaneis pros ta kato aurio???mpas kai moirastoume ti monaksia!

jimmis5
26/06/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ?????

Γιατι αν το παρουμε ετσι..εγω τι θα επρεπε να πω?
Πληρωνω τελη κυκλοφοριας για 2 μηχανες με Ελληνικες πινακιδες που οδηγω μολις για ενα μηνα τον χρονο και καμια φορα και καθολου.
Γιατι αν δεν πληρωσω χανω τις πινακιδες.....πληρωνω διπλα λες και οδηγω συγχρονως και τις 2 μηχανες.
Μηπως πρεπει να ζητησω τα λεφτα μου πισω??
Η μηπως δεν πρεπει να ξαναπληρωσω τα επομενα 22 χρονια για να ρεφαρω τα $ που εχω πληρωσει μεχρι τωρα??

Αν αφου πληρωνουμε ειναι τοσο χαλια φαντασου τι εχει να γινει οταν σταματησουμε να πληρωνουμε!!

Ψαχτω λιγο για αυτο υπαρχει λυση να εισαι σιγουρος να πληρωνεις τελη κυκλοφορια για 3μηνα η κατι τετοιο. Αν τωρα δεν εχει σταθερο προγραμμα και θες να την κυκλοφοριες οποτε θες τοτε φιλε μου καλα κανεις και πληρωνεις ολοκληρο τον χρονο:wave2:

soultz
26/06/2009, 13:54
Το θέμα Xrider δεν είναι να γλυτώσουμε τα διόδια σε κάθε περίπτωση, αλλα να μήν τα πληρώνεις σε έναν δρόμο που είναι καρμανιόλα και έχει πάρει τόσες ζωές. Ούτε είναι σωστό η εταιρία που ανέλαβε το έργο να αρχίσει να εισπράτει προτού το παραδώσει...που ξανακούστηκε αυτό?

glanza2
26/06/2009, 17:20
http://www.ametanohtos.gr/?p=142


http://thermo.forumandco.com/forum-f1/topic-t101.htm

Kaloston
26/06/2009, 17:30
Οσο πληρωνουμε τα συγκεκριμενα διοδια σιγα μην μπουνε στον κοπο να φτιαξουνε το δρομο. Ο νομος ειναι ξεκαθαρος κ τον εχει θεσπισει η Ευρωπαικη ενωση. Κανενας επαγγελματιας οδηγος απο το εξωτερικο που κανει δρομολογια δεν πληρωνει στα συγκεκριμενα διοδια, κ δεν του λενε τιποτα οι αστυνομικοι, γιατι εχει ενημερωθει κ ξερει οτι ειναι παρανομα αυτα τα διοδια.
http://www.scribd.com/doc/11467429/-

Xrider
26/06/2009, 22:04
Δεν ηξερα οτι η κατασταση ειναι τετοια.
Οποτε μπορει και να μην πληρωσει καποιος.
Παντως η διαδρομη απο την παλια ειναι οπως την περιεγραψα...αργη.
:p

marulis
26/06/2009, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
τι πες τωρα ρε αρχηγε..
ειδες εσυ καμια διαφορα ΤΟΣΑ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ????:a023: :a023: Εγώ έχω δει τεράστια διάφορα. Υπερδιπλασιασμός σε αυτό που πληρώνουμε και μπάρες μην τυχόν χάσουμε κανα ευρουλακι

:look:

Παρεμπιπτόντως δεν έχω ακούσει πολλούς να διαμαρτύρονται για τα διόδια της ΑΟ ή της γέφυρας Ρίο Αντίρριο που τα αξίζουν τα λεφτά τους. - :winka:

jfx
28/06/2009, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από glanza2
http://www.ametanohtos.gr/?p=142


http://thermo.forumandco.com/forum-f1/topic-t101.htm

υποθετω οτι αυτό πήγαινε για απάντηση σε μενα...

επειδή κι εγώ το έχω ψάξει το θέμα και σε ρώτησα επειδη καποιο νόμο που να βγάζει παράνομα τα διοδια σε αυτο το δρόμο δεν έχω βρει,

συμφωνα με τα λινκς που μου εδωσες ( αναφέρονται και τα δύο στον ίδιο νόμο), :

-----------------------------
κεφαλαιο 3, αρθρο 7, παραγραφος 2α.
----------------------------
Διόδια και τέλη χρήσης επιβάλλονται μόνο στους χρήστες αυτοκινητοδρόμων ή άλλων οδών με περισσότερες από μια λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση, όταν οι οδοί αυτές έχουν χαρακτηριστικά ανάλογα προς τα χαρακτηριστικά των αυτοκινητοδρόμων καθώς και στους χρήστες γεφυρών, σηράγγων και ορεινών διαβάσεων.

Ωστόσο σε κράτος μέλος στο οποίο δεν υπάρχει γενικό δίκτυο αυτοκινητοδρόμων ή οδών με δύο λωρίδες ανα κατεύθυνση που έχουν παρεμφερή χαρακτηριστικά, είναι δυνατόν να εισπράττονται διόδια ή τέλη χρήσης για τη χρησιμοποίηση της τεχνικώς ανωτάτης κατηγορίας οδών του εν λόγω κράτους μέλους.
---------------------------

Από το παραπάνω εγώ καταλαβαίνω ότι τα διόδια είναι νόμιμα στο συγκεκριμένο δρόμο .
βλέπω ότι οι συγγραφεις και των δύο κειμένων, αποκρύπτουν σκόπιμα το υπόλοιπο απο την παράγραφο 2α που παρέθεσα.

Αν έχεις καποια αλλη πήγη απο καποιο νόμο που να τα βγάζει πράγματι παράνομα, θα ήθελα να μου το γνωστοποιήσεις.

Ευχαριστω.

Αλλες ενστασεις:
--το κείμενο στο οποιο βασίζονται τα κείμενα είναι ευρωπαικη οδηγία. ξερει κανεις αν οι οδηγιες αυτες είναι υποχρεωμένα τα κρατη μελη να τα ενδωματωσουν στους νομους τους ή έχουν καποιο άλλο ρόλο;
-- το κείμενο εχει ως τίτλο: "ΟΔΗΓΙΑ ...... περί επιβολής τελών στα βαρέα φορτηγα οχήματα που χρησιμοποιούν ορισμενα έργα υποδομής. " Βεβαια παρακατω αναφερεται σε οχήματα και διευκρινίζοντας σε καποιο σημειο τον όρο οχήματα , δεν περιγραφει μονο τα βαρεα φορτηγα, αλλα απο την αλλη γιατι να έχει τετοιο τίτλο αν αναφερεται σε όλων των ειδων τα τροχοφόρα οχήματα;

ermiss
01/07/2009, 22:53
Πηγαίνοντας για Πάτρα, βγες στην 3 έξοδο της Κορίνθου ΜΕΤΑ τον ισθμό, Γράφει για Αρχ.Κόρινθο και συνέχισε για Κιάτο. Στο Κιάτο ξαναμπαίνεις Ε.Ο για Πάτρα και έχεις χάσει 10-15 λεπτά το πολύ.

Πιο συγκεκριμένα, τελευταία έξοδος για Κόρινθο, βγαίνεις απο Εθνική και συνεχίζεις ευθεία κάθετα με εθνική, μόλις κατέβεις απο αερογέφυρα στρίβεις δεξιά, συνεχίζεις για Κιάτο γύρω στα 20 χλμ, ανεβαίνεις εθνική και συνεχίζεις κανονικά για Πάτρα.

(Υπάρχει και άλλη είσοδος στο Βέλο που σε βγάζει στα McDonalds αλλά θέλει ψάξιμο, βασικά αμέσως μετά το Βέλο υπάρχει πινακίδα πορτοκαλί πινακίδα αριστερά που γράφει μερικά χωριά ΚΑΙ McDonalds ακολουθείς και σε βγάζει στην εθνική 5 χλμ πρίν το Κιάτο και γλιτώνεις απλά την κίνηση μέσα στο Κιάτο, αλλά δεν αξίζει να κάθεσαι να ψάχνεις αν δεν έχεις ξανακάνει την διαδρομή)




Απο Πάτρα για Αθήνα βγες στο νοσοκομείο και ακολούθα διαδρομή για Λόγγο, στπ Λόγγο ξαναμπαίνεις εθνική και έχεις χάσει 15 λεπτά το πολύ...

Πιο συγκεκριμένα βγαίνεις στην έξοδο για Νοσοκομείο-ΡΙΟ-Αγρινιο κλπ, μόλις βγεις απο εθνική πάνω στην στροφή έχει και άλλη έξοδο για νοσοκομείο, ΒΓΑΙΝΕΙΣ και συνεχίζεις προς Ριο, ΚΑΤΩ απο την γέφυρα στρίβεις δεξιά προς Λόγγο, μετά απο 20 χλμ ανεβαίνεις και πάλι εθνική για Αθήνα.

vangelis 64
01/07/2009, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Πηγαίνοντας για Πάτρα, βγες στην 3 έξοδο της Κορίνθου ΜΕΤΑ τον ισθμό, Γράφει για Αρχ.Κόρινθο και συνέχισε για Κιάτο. Στο Κιάτο ξαναμπαίνεις Ε.Ο για Πάτρα και έχεις χάσει 10-15 λεπτά το πολύ.

Πιο συγκεκριμένα, τελευταία έξοδος για Κόρινθο, βγαίνεις απο Εθνική και συνεχίζεις ευθεία κάθετα με εθνική, μόλις κατέβεις απο αερογέφυρα στρίβεις δεξιά, συνεχίζεις για Κιάτο γύρω στα 20 χλμ, ανεβαίνεις εθνική και συνεχίζεις κανονικά για Πάτρα.

(Υπάρχει και άλλη είσοδος στο Βέλο που σε βγάζει στα McDonalds αλλά θέλει ψάξιμο, βασικά αμέσως μετά το Βέλο υπάρχει πινακίδα πορτοκαλί πινακίδα αριστερά που γράφει μερικά χωριά ΚΑΙ McDonalds ακολουθείς και σε βγάζει στην εθνική 5 χλμ πρίν το Κιάτο και γλιτώνεις απλά την κίνηση μέσα στο Κιάτο, αλλά δεν αξίζει να κάθεσαι να ψάχνεις αν δεν έχεις ξανακάνει την διαδρομή)




Απο Πάτρα για Αθήνα βγες στο νοσοκομείο και ακολούθα διαδρομή για Λόγγο, στπ Λόγγο ξαναμπαίνεις εθνική και έχεις χάσει 15 λεπτά το πολύ...

Πιο συγκεκριμένα βγαίνεις στην έξοδο για Νοσοκομείο-ΡΙΟ-Αγρινιο κλπ, μόλις βγεις απο εθνική πάνω στην στροφή έχει και άλλη έξοδο για νοσοκομείο, ΒΓΑΙΝΕΙΣ και συνεχίζεις προς Ριο, ΚΑΤΩ απο την γέφυρα στρίβεις δεξιά προς Λόγγο, μετά απο 20 χλμ ανεβαίνεις και πάλι εθνική για Αθήνα. Το θέμα δεν είναι να γλυτώσουμε το δίφραγκο.Το θέμα είναι ότι το κράτος παρανομεί επίσημα.

Αλήθεια....στα Τέμπη γιατί έχουν διόδια;:confused:

ronin1
02/07/2009, 00:30
σημερα επεστρεψα θεσσαλια απο Κορινθο..

οχι μονο δεν πληρωσα...

αλλα με το που εσκαγα πισω - δεξια απο το προπορευομενο ΙΧ, μου ανοιγαν τη μπαρα..

κ εφευγα σαν κυριος ..κ στα δυο διοδια που συναντησα..κ στην επιστροφη το ιδιο..

αρχισαν να το παιρνουν χαμπαρι..:lol: :lol:

ledz
02/07/2009, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Απο Πάτρα για Αθήνα βγες στο νοσοκομείο και ακολούθα διαδρομή για Λόγγο, στπ Λόγγο ξαναμπαίνεις εθνική και έχεις χάσει 15 λεπτά το πολύ...

Πιο συγκεκριμένα βγαίνεις στην έξοδο για Νοσοκομείο-ΡΙΟ-Αγρινιο κλπ, μόλις βγεις απο εθνική πάνω στην στροφή έχει και άλλη έξοδο για νοσοκομείο, ΒΓΑΙΝΕΙΣ και συνεχίζεις προς Ριο, ΚΑΤΩ απο την γέφυρα στρίβεις δεξιά προς Λόγγο, μετά απο 20 χλμ ανεβαίνεις και πάλι εθνική για Αθήνα.

Συμφωνω, μετα τη μεγαλη ευθεια στο Λαμπιρι (αν θυμαμαι καλα) μπαινεις (δεξια στη διασταυρωση) στην "Νεα" εθνικη. Οντως αν δεν εχει πολλη κινηση ή και νταλικες (ναι υπαρχουν νταλικες και τριαξονικα εχω δει) περναει ευχαριστα η ωρα και δεν εχει πολλες καθετους να σου πεταγονται τρακτερ, ραμολιμεντα με διπλωμα και αλλα κουλα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
...Πηγαίνοντας για Πάτρα, βγες στην 3 έξοδο της Κορίνθου ΜΕΤΑ τον ισθμό, Γράφει για Αρχ.Κόρινθο και συνέχισε για Κιάτο. Στο Κιάτο ξαναμπαίνεις Ε.Ο για Πάτρα και έχεις χάσει 10-15 λεπτά το πολύ...


Επισης συμφωνω αλλα οσες φορες εχω κανει αυτη τη διαδρομη εχω συναντησει του κοσμου τους ανομαλους να οδηγουν - να πεταγονται απο καθετους, να προσπερνανε σε τυφλες στροφες, να να να να... και η ασφαλτος δεν επιτρεπει και αποτομα φρεναρισματα μπας και σωθεις. Συνεπως για μενα χανεις πολυ χρονο και καταληγεις πολυ κουρασμενος (ψυχικα) απ'αυτη την παρακαμψη. Στη χειροτερη καλυτερα μερικα 2ευρα (εστω κερατιατικα) παρα μερικα κατοσταευρα σε φαιρινγκ (ή και χειροτερα, τραυματισμους)

Μαϊ του σεντς που λενε και οι Αμερικανοι :wave2:

ermiss
02/07/2009, 08:32
Προσωπικά, με την μηχανή απλά δεν σταματάω... έχει χώρο τέρμα δεξιά και περνάς.

Με το αμάξι απλά κάνω παράκαμψη

bar-code
02/07/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Πηγαίνοντας για Πάτρα, βγες στην 3 έξοδο της Κορίνθου ΜΕΤΑ τον ισθμό, Γράφει για Αρχ.Κόρινθο και συνέχισε για Κιάτο. Στο Κιάτο ξαναμπαίνεις Ε.Ο για Πάτρα και έχεις χάσει 10-15 λεπτά το πολύ.

Πιο συγκεκριμένα, τελευταία έξοδος για Κόρινθο, βγαίνεις απο Εθνική και συνεχίζεις ευθεία κάθετα με εθνική, μόλις κατέβεις απο αερογέφυρα στρίβεις δεξιά, συνεχίζεις για Κιάτο γύρω στα 20 χλμ, ανεβαίνεις εθνική και συνεχίζεις κανονικά για Πάτρα.

(Υπάρχει και άλλη είσοδος στο Βέλο που σε βγάζει στα McDonalds αλλά θέλει ψάξιμο, βασικά αμέσως μετά το Βέλο υπάρχει πινακίδα πορτοκαλί πινακίδα αριστερά που γράφει μερικά χωριά ΚΑΙ McDonalds ακολουθείς και σε βγάζει στην εθνική 5 χλμ πρίν το Κιάτο και γλιτώνεις απλά την κίνηση μέσα στο Κιάτο, αλλά δεν αξίζει να κάθεσαι να ψάχνεις αν δεν έχεις ξανακάνει την διαδρομή)




Απο Πάτρα για Αθήνα βγες στο νοσοκομείο και ακολούθα διαδρομή για Λόγγο, στπ Λόγγο ξαναμπαίνεις εθνική και έχεις χάσει 15 λεπτά το πολύ...

Πιο συγκεκριμένα βγαίνεις στην έξοδο για Νοσοκομείο-ΡΙΟ-Αγρινιο κλπ, μόλις βγεις απο εθνική πάνω στην στροφή έχει και άλλη έξοδο για νοσοκομείο, ΒΓΑΙΝΕΙΣ και συνεχίζεις προς Ριο, ΚΑΤΩ απο την γέφυρα στρίβεις δεξιά προς Λόγγο, μετά απο 20 χλμ ανεβαίνεις και πάλι εθνική για Αθήνα.




ermiss soreos!:a10:

auto akrivos epsaxna:wave2:





na po edo oti telika piga patra.plirosa mono sto ela giati den eida xoro na peraso.sto pigene terna deksia kai geia sas.....tha ta dokimaso auta pou eipes na do....

fournas
04/07/2009, 17:29
οσο αφορα το νομο για τα "παρανομα" διοδια ,ηθελα να ρωτησω για τα διοδια που ειναι στην εξοδο για αγ.θεοδωρους η' αυτα στην αθηνων λαμιας στην εξοδο για δηλεσι,οινοφητα..και τα 2 παραδειγματα ειναι αφου βγουμε απο την "εθνικη"..καλα κανω και πληρωνω ο μαλ@κας??