PDA

View Full Version : Έχετε αναλογιστεί ποτε...



superfour
18/04/2005, 10:56
... ότι σε μποτιλιαρισμένους δρόμους (κυριώς στο κέντρο), έτσι όπως περνάμε τα αυτοκίνητα (... βλέπε δρόμους μίας λωρίδας όπως Λιοσίων) σε περίπτωση στραβής (φτού κακά και μακρυά από μας) σχεδόν πάντα ... ευθυνόμαστε??? Το σκέφτομαι κάθε μέρα και η ανασφάλεια μεγαλώνει! Γι' αυτό θέλει προσοχή τεράστεια, το νού μας στα λεωφορεία όταν αδειάζουν και η ορατότητα είναι 0, στα μεγάλα φορτηγά που σου κρύβουν το φανάρι, στους πεζούς που διασχίζουν ανέμελοι τους δρόμους και γενικότερα δεν οφελούν ταρζανιές κάθε είδους:rolleyes:

Μου είχε κάνει εντύπωση στην Ιρλανδία όταν μέσα στο Δουβλίνο και σε κεντρικό μποτιλιαρισμένο δρόμο έβλεπα τις μηχανές να περιμένουν υπομονετικά πίσω από τα αυτοκίνητα!

Τελικά όλα είναι θέμα παιδείας :winka:

idi
18/04/2005, 11:04
Κωστα αυτο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι οσο πιο επιφυλακτικά οδηγαω τοσο πιο πολυ κινδυνεύω... σα να με κυνηγάνε ενα πραμα.... καλύτερα να ειμαι χαλαρος ισως και επιθετικός στην οδήγηση... παρα προσεκτικα και.... με την ψυχη στο στομα

Δικα μου στατισικα αυτα.... Kid do not try this at home!

ruyjin
18/04/2005, 11:07
ειχα διαβασει σε αρθρο περιοδικου για μοτο, δε θυμαμαι πιο, και αναφεροταν σε οδοιπορικο στο εξωτερικο.
Ο Ελληγνας του περιοδικου σε μποτιλιαρισμανο δρομο του εξωτερικου οπου απαγορευεται η σφηνα και ολοι περιμενανε στη σειρα, μαζι και αυτος.
Αλλα ως Ελληνας, κρατηθηκε-κρατηθηκε, εεε δεν αντεξε το παληκαρι και την εκανα αναμεσα απο τα αυτοκινητα
χαχααχ :rotflmao:

..και συνεχιζε το αρθρο λεγοντας πως οταν τον ειδαν οι ξενοι αναβατες...... καναν ακριβως το ιδιο και τον ακολουθησαν

:beer: :rotflmao:

παιδεια, παιδεια, αλλα το ελληνικο στοιχειο παντα κυριαρχει ρε π#@τη μου!!!!!!!!!!!!!!!

βιβα Ελλας λεμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:wave2: Κωστα!!!!!!!!!!!

superfour
18/04/2005, 11:16
Γιώργο ισχύει αυτό που λες, απλά σκέφτομαι τη νομική πλευρά όταν συμβεί ένα απότομο φρενάρισμά, αποφύγω έναν ταρίφα ή μία πόρτα που ανοίγει και την βλέπεις φάτσα κάρτα να σου χαμογελά και λέω ότι αν συμβεί το κακό δεν πρόκειται σχεδόν ποτέ να βγάλεις άκρη και θα είσαι από κάτω!:rolleyes:
Και όπως λέει ο Νάσος το Ελληνικό στοιχείο κυριαρχεί παντού ... πράγμα αναπόφευκτο... μάλλον:wave2:

hornet
18/04/2005, 11:30
μα η τελευταια διαδηλωση της πρωτοβουλιας ηταν γιαυτο το πραγμα ακριβως....!
Οταν κινεισαι αναμεσα στα αυτοκινητα δεν εισαι νομιμος!

Γιαυτο προσοχη προσοχη εκει κανουμε ζαβολια συμφωνα παντα με το γραμμα του νομου