PDA

View Full Version : Gsr 600 ΚΟΨΙΜΟ ΣΚΕΛΕΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΚΑ



gtsagas
27/06/2009, 14:27
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΜΟΥ

ΕΝΑ gsr 600 , το ειχε παρκαρει καθετα στο πεζοδρομιο , κανει οπισθεν ενα αυτοκινητο και σπρωχνει την μηχανη απο την δεξια μερια (του φρενου) με αποτελεσμα να σηκωθει η μηχανη ,και να παρει ολο το βαρος της η στεκα σε συνδιασμο με το βαρος απο το σπροξημο του κουβα(αυτοκινητο) και να κοψει μαζι με κοματι σκελετου.


οπως καταλαβαινετε αλαγη σκελετου (με ασφαλεια του αμαξιου)

θα τραβηξω φοτος να το δειτε

transalpblack
27/06/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsagas
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΜΟΥ

ΕΝΑ gsr 600 , το ειχε παρκαρει καθετα στο πεζοδρομιο , κανει οπισθεν ενα αυτοκινητο και σπρωχνει την μηχανη απο την δεξια μερια (του φρενου) με αποτελεσμα να σηκωθει η μηχανη ,και να παρει ολο το βαρος της η στεκα σε συνδιασμο με το βαρος απο το σπροξημο του κουβα(αυτοκινητο) και να κοψει μαζι με κοματι σκελετου.


οπως καταλαβαινετε αλαγη σκελετου (με ασφαλεια του αμαξιου)

θα τραβηξω φοτος να το δειτε


πολυ θα θελα να το δω αυτο

Λευκάδιος
27/06/2009, 15:20
τι στο διαολο απο βουτυρο τα φτιαχνουν?

nassosxlvbros
27/06/2009, 16:05
Ύστερα μου λένε γιατί παίρνω αυτά τα ...παλιο-Χόνδα....
κι όχι ένα...:nono:
4 άλλαξα...
.......και 3 έχω ζωή νάχουν!:lol:

:beer: :beer: :beer:

goumis hornet
27/06/2009, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Ύστερα μου λένε γιατί παίρνω αυτά τα ...παλιο-Χόνδα....
κι όχι ένα...:nono:
4 άλλαξα...
.......και 3 έχω ζωή νάχουν!:lol:

:beer: :beer: :beer:


+απειρα Νασσο


6 μεχρι τωρα,Απο αυτοκινητο και μηχανη μεχρι εξωλεμβια και γεννητρια.


Περιμενουμε φωτο.

:wave2:

GiannisBlessed
27/06/2009, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
+απειρα Νασσο


6 μεχρι τωρα,Απο αυτοκινητο και μηχανη μεχρι εξωλεμβια και γεννητρια.


Περιμενουμε φωτο.

:wave2: :beer:

McTalas
27/06/2009, 16:42
(ασχετο)
η "στεκα" τι ειναι ρε παιδια??

catmaster
29/06/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
(ασχετο)
η "στεκα" τι ειναι ρε παιδια??


το πλαϊνό Stand ....

SeNNinhA
29/06/2009, 12:46
Ο τρόπος που συνέβηκε δεν έχει σημασία. Απλά ήταν η αφορμή και καλύτερα που έγινε έτσι. Ήταν ελατωματικό και θα γινόταν ούτως ή άλλως. Πολλές φορές σηκώνουμε την μηχανή στο πλαϊνό στάντ, για να λαδώσουμε την αλυσίδα πχ. Δεν δικαιολογείται να συμβεί.

gtsagas
29/06/2009, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ο τρόπος που συνέβηκε δεν έχει σημασία. Απλά ήταν η αφορμή και καλύτερα που έγινε έτσι. Ήταν ελατωματικό και θα γινόταν ούτως ή άλλως. Πολλές φορές σηκώνουμε την μηχανή στο πλαϊνό στάντ, για να λαδώσουμε την αλυσίδα πχ. Δεν δικαιολογείται να συμβεί.


μακαρι να ειναι ετσι που το λες φιλε μου

παντως επειδη ημουν εκει και ειδα το σκελετο (τον καινουργιο)

παιδια δεν ειναι πανω απο 10-15 κιλα.
(αλουμινιο)

SeNNinhA
29/06/2009, 13:52
Το αλουμίνιο έχει αυτό το καλό. ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΥ.

Όμως είναι και πολύ ΜΑΛΑΚΟ στην φυσική του μορφή. Για να σκληρύνει περνάει ειδικές κατεργασίες έτσι ώστε να αποκτήσει τα χαρακτηριστικά σκληρότητας που επιθυμούμε. Υπάρχουν πολλές κατηγορίες σκληρότητας και μηχανικών χαρακτηριστικών στα αλουμίνια. Εαν επιθυμείς στα πλαίσια πιο συγκερκιμένα χαρακτηριστικά σε κάποια σημεία τότε τα ενισχύεις με επιπλέον φύλλα αλουμινίου κατα την διέυθυνση που επιθυμείς. Επειδή θέλεις και διαφορετικά χαρακτηριστικά σε κάθε επιμέρους κομμάτι και επειδή είναι και πιο εύκολο να το χυτεύσεις, συνήθως το πλαίσιο αποτελείται από 3 κομμάτια (λαιμός, μέση και βάση ψαλιδιού). Αυτά ενώνονται με κολλήσεις. Συνήθως οι κολλήσεις εαν γίνουν σωστά είναι πιο ισχυρές από το υπόλοιπο κομμάτι αλλά πολλές φορές εαν δεν γίνουν σωστά είναι και ο σημείο που συγκεντρώνει τις τάσεις και σπάει. Γενικά η κάθε ατέλεια σε ενα κομμάτι έχει την ιδιότητα να συγκεντρώνει τις τάσεις και να φορτίζεται ακόμη περισσότερο.

Βάλε μια φωτό από το ραγισμένο πλαίσιο για να δούμε πως έγινε μιας και πρώτη φορά ακούγεται αυτό.

sapila racing
29/06/2009, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Βάλε μια φωτό από το ραγισμένο πλαίσιο για να δούμε πως έγινε μιας και πρώτη φορά ακούγεται αυτό.

Εμένα πάντως δεν μου κάνει εντύπωση. Σε παρόμοια φάση παρκαρισμένο monster την πάτησε επίσης και ράγισε κάρτερ μια που το stand πιάνει εκεί, αφού πρωτα το κοντραρισε το αυτοκίνητο σε ακίνητο εμπόδιο.

Οταν ενα αυτοκίνητο σπρώξει μηχανάκι που είναι στο σταντ ποτέ δεν ξέρεις τι ζόρι τραβάει, εκτός κι αν απλά σηκωθεί και πέσει απ την άλλη, αλλά δεν σπάνε ετσι τα πλαίσια.

Για να γίνει τέτοiα ζημιά καπου το κοντράρισε.

Οσο για τους Hondaκηδες απο πάνω, έχετε δεί VTR 1000 μετα απο τούμπα να πηγαίνει για κάρτερ?
Ναι και σ αυτο στο καρτερ πιάνει το standοπως στα Ducati.

Gi_4ce
29/06/2009, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
τι στο διαολο απο βουτυρο τα φτιαχνουν?

ναι. Εχω gsr και το εχω ψαξει το θεμα. Τα αλουμινια τους ειναι ελεεινά...

gtsagas
30/06/2009, 19:43
1


167493

gtsagas
30/06/2009, 19:44
2


167494

gtsagas
30/06/2009, 19:45
3


167495

GiannisBlessed
30/06/2009, 20:19
E??:eyepop:

AYTO TO KOMMATAKI THN KRATAEI?
nono γι'αυτο κοπηκε:D







σοβαρα τωρα...πολυ λιγο μεταλλο δεν ειναι?

izzy
30/06/2009, 20:47
pragmati ειναι μικρη η επιφανεια που το συγκρατει μαζι με το γεγονος που εχει και την βιδα ακομα μικροτερη ,τυχερος ο τυπος που το πληρωνει ασφαλεια .

GiannisBlessed
30/06/2009, 21:14
1000 φορες μια μοτοσυκλετα που ειναι 10 κιλα βαρυτερη παρα αυτο...