PDA

View Full Version : Hornet 2008 Vs 2009



McZab
28/06/2009, 18:42
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω καταλήξει (σχεδόν) στην αγορά του Hornet με ABS αλλά λόγω της τελευταίας προσφοράς που βγήκε αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να πάρω το μοντέλο 08 ή το 09.
Dealer τον οποίο ρώτησα για τις διαφορές, μου ανέφερε ότι είναι βασικά μόνο η ρύθμιση των αναρτήσεων που δεν έχει το 08 και το νέο χρώμα (άσπρο-κόκκινη ρίγα) που βγάινει μόνο στο 09.
Ισχύει?
Ποια είναι η γνώμη σας για διαφορά περίπου 800-900??

Ευχαριστώ.

nassosxlvbros
28/06/2009, 18:51
το 2008. τέλος.
:wave2:

LogOutGoRide
28/06/2009, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Δες πιο σκουριαζει πιο λιγο . ΤΕΛΟΣ :smokin:

Τα έχεις ψάξει όλα για να ξέρεις κάτι , εξυπνάδες :rolleyes:

οτι αποφασίσεις να το ευχαριστηθείς καλά χιλιόμετρα :wave2:

LogOutGoRide
28/06/2009, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
δεν ψαχνω :sick: κανω Search... :p


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=77573&highlight=%F3%EA%EF%F5%F1%E9%E1 :wave2:

Φίλε δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση να το ξεκαθαρίσω

εντάξει για το λινκ που έβαλες ,μάλλον έχω το μοναδικό hornet ( '07 ) χωρίς ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΚΟΥΡΙΑ ΠΟΥΘΕΝΑ.

Αλλά καλού κακού καλύτερα να βάλω μια αγγελία να το δώσω γιατί αυτά τα ρημάδια σπάνε

και σε συμπαθούσα ρε άτιμε :beer:

SVX
28/06/2009, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
και σε συμπαθούσα ρε άτιμε :beer:


Το ίδιο μ'ειπε κι ο Σαρακακης.... :sad: γμτ.... :rolleyes:

LogOutGoRide
28/06/2009, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Το ίδιο μ'ειπε κι ο Σαρακακης.... :sad: γμτ.... :rolleyes:


Και οταν έφυγες έσκασε απο το κακό του


Και μετά τι πήρες Sv :rotflmao:

SVX
28/06/2009, 19:44
McZab περα απο την πλακα ...και Sorry για το σπαμ, εγω που ξερω τον εαυτο μου ...θα "χαραμιζα " τα 800 για τα παραπανω χαρακτηριστικα που ειπες.... αν μη τι αλλο θα παρεις ενα χρονο νεοτερο μοντελο ....τωρα αν υπερισχυει η οικονομικη πλευρα ...ειναι πως θα το παρει κανεις....


ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙς Με φωτο .... :wave2:

McZab
28/06/2009, 19:56
Παιδιά ευχαριστώ ήδη για τις απαντήσεις.
Το θέμα δεν είναι τόσο το οικονομικό όσο το να ξέρεις ότι τα παραπάνω χρήματα πιάνουν τόπο. Δηλαδή το να κάτσω να ρυθμίσω τις αναρτήσεις το θεωρώ απίθανο...Από την άλλη πάντα οι εταιρείες ενσωματώνουν βελτιώσεις στα νέα μοντέλα που δεν ανακοινώνουν καν ώστε να μην αποκαλυφθούν μικροπροβλήματα του παρελθόντος (πιστέψτε με το ξέρω λόγω δουλειάς...).

Όμως διαβάζω όλες τις γνώμες και τις μετράω...Θα δούμε τι λένε και οι υπόλοιποι.

ΥΓ. Φωτό ελπίζω μέχρι το τέλος Ιούλη αν όλα πάνε καλά...:D

LogOutGoRide
28/06/2009, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από McZab
Παιδιά ευχαριστώ ήδη για τις απαντήσεις.
Το θέμα δεν είναι τόσο το οικονομικό όσο το να ξέρεις ότι τα παραπάνω χρήματα πιάνουν τόπο. Δηλαδή το να κάτσω να ρυθμίσω τις αναρτήσεις το θεωρώ απίθανο...Από την άλλη πάντα οι εταιρείες ενσωματώνουν βελτιώσεις στα νέα μοντέλα που δεν ανακοινώνουν καν ώστε να μην αποκαλυφθούν μικροπροβλήματα του παρελθόντος (πιστέψτε με το ξέρω λόγω δουλειάς...).

Όμως διαβάζω όλες τις γνώμες και τις μετράω...Θα δούμε τι λένε και οι υπόλοιποι.

ΥΓ. Φωτό ελπίζω μέχρι το τέλος Ιούλη αν όλα πάνε καλά...:D

Οπότε δεν θα έπρεπε να έχεις κανέναν προβληματισμό. Στην θέση σου θα έπαιρνα το 09.
Για το θέμα των αναρτήσεων (για μένα πολύ βασικό ) θα βρεις εδώ μέσα πολύ χρήσιμα πράγματα να διαβάσεις και αν θέλεις να ασχοληθείς.

Καλή επιλογή, και καλούς δρόμους, πάντα όρθιος

iosif
29/06/2009, 10:53
κατ αρχην αυτο που σου αρεσει πιο πολυ!

και κατα δευτερον ελαχιστοι στην ελλαδα ξερουν(-ρουμε) να ρυθμιζουμε σωστα τις αναρτησεις
εγω θα γλυτωνα τα 800 και θα επαιρνα καλυτερο κρανος, μπουφαν κλπ

nassosxlvbros
29/06/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
κατ αρχην αυτο που σου αρεσει πιο πολυ!

και κατα δευτερον ελαχιστοι στην ελλαδα ξερουν(-ρουμε) να ρυθμιζουμε σωστα τις αναρτησεις
εγω θα γλυτωνα τα 800 και θα επαιρνα καλυτερο κρανος, μπουφαν κλπ

+600σεσε
:wave2:

Sabre
29/06/2009, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
+600σεσε
:wave2:


599 είναι... :lol:

McZab
29/06/2009, 14:46
Το..."σχεδόν αποφασισμένος" που έγραψα στην αρχή έχει να κάνει με το ότι η λέξη "Σαρακάκης" μου προκαλεί αλεργία...

Αν η πολιτική του στα ανταλλακτικά (επάρκεια-τιμές) είναι ίδια με αυτή των άλλων οίκων που έχει τότε υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Ποιες είναι οι εμπειρίες σας?

Σε καινούργιο μηχανάκι δυστυχώς δεσμεύεσαι με την αντ/πεία για το χρόνο εγγύησης...Καμμιά ιδέα?

McZab
07/07/2009, 09:56
Λοιπόν έχω χαλαστεί πολύ με κάποια πράγματα τα οποία φοβόμουν...

Το 09 εισάγεται μόνο σε άσπρο-κόκκινο για κάποιο ακατανόητο λόγο...

Φυσικά η προσφορά που ανακοινώθηκε ισχύει μόνο για το 08...

Έχω γυρίσει τρεις dealers απλά για να δω το μηχανάκι και είτε δεν το έχουν καν, είτε έχουν το 08 ή διάφορες άλλες ιστορίες...

Έχω ρωτήσει για τα κόστη σέρβις και έχω πάρει τρεις διαφορετικές απαντήσεις...

Δεν θα αναπαράγω τη ράδιο-αρβύλα που έχει φτάσει στα αυτιά μου από σοβαρούς ανθρώπους αλλά είναι κρίμα μια τόσο σοβαρή εταιρεία όπως η Honda να έχει αυτή την αντιμετώπιση λόγω της ελληνικής επιχειρηματικής πραγματικότητας...

Και βέβαια επειδή δουλεύω σε έναν από τους μεγάλους εισαγωγείς επαγγελματικών οχημάτων σε καλή θέση που μου επιτρέπει να γνωρίζω την "πιάτσα" εισαγωγέων και αντιπροσώπων, αισθάνομαι λίγο σαν "θήραμα" τώρα που είμαι από την πλευρά του πελάτη.

Κρίμα γιατί το Hornet είναι εξαιρετικό μηχάνημα και μου άρεσε...

Bil_2
07/07/2009, 19:32
Φιλε μου επειδη μολις αποκτησα ενα (λευκο-κοκκινο) θα σου πω τα συμπερασματα μου...

1. Ειναι συνηθες φαινομενο σε ολες σχεδον της μαρκες οι εργοστασιακες προσφορες και οι εκπτωσεις να αφορουν το προηγουμενα μοντελα και οχι τα τελευταια
2. Αυτη την στιγμη εισαγεται μονο αυτο το χρωμα αλλα ειναι θεμα χρονου (εως τα Χριστουγεννα?) να ερθουν και τα υπολοιπα
3.Νομιζω ο Βυνιος (στην Αχαρνων) εχει το μηχανακι για να το δεις απο κοντα

:beer:

McZab
08/07/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil_2
Φιλε μου επειδη μολις αποκτησα ενα (λευκο-κοκκινο) θα σου πω τα συμπερασματα μου...

1. Ειναι συνηθες φαινομενο σε ολες σχεδον της μαρκες οι εργοστασιακες προσφορες και οι εκπτωσεις να αφορουν το προηγουμενα μοντελα και οχι τα τελευταια
2. Αυτη την στιγμη εισαγεται μονο αυτο το χρωμα αλλα ειναι θεμα χρονου (εως τα Χριστουγεννα?) να ερθουν και τα υπολοιπα
3.Νομιζω ο Βυνιος (στην Αχαρνων) εχει το μηχανακι για να το δεις απο κοντα

:beer:

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, στο Βύνιο πήγα τελικά μιας και είναι και συνεργάτης της εταιρείας που δουλεύω.

Σου εύχομαι καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε μου...

Εν τω μεταξύ "έκλεισα" το Street Triple για λόγους πολλούς, προσωπικούς και αισθητικούς! :winka:

Πάντα όρθιοι όλοι!

fonzareli
08/07/2009, 14:51
Καλορίζικο!

Ασπρο το πήρες; Πόσο πήγε αν επιτρέπεται;

(το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά αλλά με προβλημάτισε η έλλειψη ABS)

McZab
09/07/2009, 09:39
Ναι, άσπρο το πήρα φίλε μου...Και το έκλεισα από τώρα για να το έχω σχετικά σύντομα γιατί τα άσπρα φεύγουν πολύ-πολύ γρήγορα.

Η τιμή του είναι 8.090€ με δώρο το μασκάκι με τη φυμέ ζελατίνα καθώς και 300€ σε αξεσουάρ. Από την επίσημη αντιπροσωπεία.

Το ABS με προβλημάτισε κι εμένα αλλά κατέληξα στο ότι ναι μεν είναι χρήσιμο και σου προσθέτει ασφάλεια (ειδικά αν είσαι νέος οδηγός όπως εγώ) αλλά από την άλλη σε κάνει να νιώθεις τόσο ασφαλής που δεν μαθαίνεις να φρενάρεις σωστά ποτέ, δεν μπορείς να οδηγήσεις μηχανή χωρίς ABS και εφησυχάζεις υπερβολικά ΙΜΗΟ.

fonzareli
09/07/2009, 12:15
Πολύ όμορφο το άσπρο...