PDA

View Full Version : Σήμερα τα πήρα άγρια με τους μ*****ς τους Έλληνες



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
18/04/2005, 18:41
Σήμερα τα πήρα άγρια με τους μ*****ς τους Έλληνες με την νοοτροπία τους στο θέμα πυρασφάλειας.
Είχα δώσει μια προσφορά για εγκατάσταση πυρασφαλείας σε ένα εργοστάσιο. Με πήρε τηλέφωνο να πάω από το γραφείο του ο ιδιοκτήτης για να μιλήσουμε για την προσφορά που του Είχα δώσει.
Να σας πω μόνο ότι με είχε γνωρίσει φίλος του που του Είχα φτιάξει το εργοστάσιο του και έμεινε ευχαριστημένος και με σύστησε. Μάλιστα ο τύπος που με κάλεσε στο γραφείο του είχε έρθει με τον μηχανολόγο του και είχαν δη την δουλειά και τους άρεσε. Μου είχε πει Μάλιστα και μπράβο ότι είμαστε πολύ νοικοκύρηδες.
Η μελέτη αν και είχε έγκριση από την πυροσβεστική είχε κάποια λάθη. Ήμουν υποχρεωμένος να του τα επισημάνω, για να τον προφυλάξω και από την πυροσβεστική η οποία κατά την αυτοψία θα τον έκοβε, ( το 99% των εγκεκριμένων μελετών στην αυτοψία απορρίπτονται λόγω του ότι όταν εγκρίνετε η μελέτη μπορεί το κτίριο να είναι ακόμα στα σχέδια και μελλοντικά στην κατασκευή να αλλάξουν οι χώροι) αλλά και από το ότι είχε κάποια λειτουργικά λάθη που σε περίπτωση κινδύνου που θα έπρεπε να επέμβει το προσωπικό άμεσα, θα χανόταν πολύτιμος χρόνος με κίνδυνο και για την ζωή του προσωπικού, αλλά και την ασφάλεια του κτηρίου.
Τον έβλεπα ότι δεν ήθελε να κάνει της τροποποιήσεις που του πρότεινα αν και του είπε και ο μηχανικός του που ήταν παρών ότι έχω δίκιο.
Του είπα το εξής γιατί με κούρασε το θέμα, αλλά και το ότι είμαι λίγο μ*****ς με την δουλειά μου.
θέλεις να πέρασης από την πυροσβεστική? Η και από την φωτιά?
Η απάντηση του ήταν ότι να φτιάξουμε ότι χρειάζεται για να πάρει το χαρτί από την πυροσβεστική να πάρει την άδεια λειτουργίας.
Του είπα ότι εγώ δεν κάνω δουλειές με ημερομηνία λήξεως και τον ευχαρίστησα και έφυγα.
Στεναχωρηθικα γιατί ήταν καλή δουλειά από θέμα χρημάτων και δεν είναι εποχές για να χάνεις δουλειές. Αλλά μου την δίνη ρε παιδιά που ενώ δίνουν κάποια πολλά εκατομμύρια για να κάνουν ένα κτίριο δεν δίνουν ούτε ένα ευρώ να κάνουν κάτι που θα είναι καλύτερο για την περιουσία τους, λες και δεν είναι δικό τους αυτό που φτιάχνουν. Βεβαία δεν είναι οι περισσότεροι έτσι αλλά είναι αρκετοί.
Είχα 2 ώρες περίπου που Είχα φύγει από το γραφείο του και με πήρε τηλέφωνο ότι θα κάνουμε την δουλειά όπως του Είχα πει.
Του τα έχωσαν φαίνεται ο μηχανολόγος και ο γιος του και έτσι αποφάσισε να μου δώσει την δουλειά.
Γύρισα πίσω να υπογράψουμε το συμφωνητικό και επ¨ευκαιρια μου είπε ο γιος του ότι είδε στο σαιντ που έχω ότι κάνουμε και αναγομώσεις και μου έδωσε τους πυροσβεστήρες να τους κάνουμε αναγωμοση.
Και ως συνήθως ανοίγοντας τους (αν και δυο χρονών πυροσβεστήρες καινούριοι, και αδούλευτοι φαινόταν από την ασφάλεια που δεν είχε κοπή) από 8 πυροσβεστήρες των 6 kg σκόνης έβγαλα 23,870 κιλά σκόνη. Δηλαδή ούτε 4 κιλά σκόνη δεν είχε ο κάθε ένας μέσα του και είχαν ελεγχθεί πρόσφατα από κάποια εταιρία πυροσβεστήρων.
Και να πει κανείς ότι είναι ακριβή η σκόνη? Πάμφθηνη είναι ακόμα και η καλύτερη. Απλά για να κανείς έλεγχο η αναγωμοση στον πυροσβεστήρα πρέπει να τον άνοιξης και αυτό απαιτεί τουλάχιστον 15 λεπτά ο κάθε ένας. Και δεν το κάνει κανείς. Τους εμπιστεύεσαι την περιουσία σου και αυτοί μόνο τα λεπτά σου παίρνουν και σου τον επιστρέφουν ξεσκονισμένο.
Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος η ο μόνος μ*****ς είμαι εγώ που τους ανοίγω έναν έναν αλλά τουλάχιστον κοιμάμαι ήσυχος το βράδυ.
Και ας μην κάνω λεπτά όπως μου λένε οι άλλοι, τουλάχιστον έχω δουλειά και βγάζω ένα αξιοπρεπή μεροκάματο να ζήσω την οικογένεια μου.
Σας κούρασα αλλά έπρεπε να το πω σε κάποιον για να ξεδώσω λίγο.
Ευχαριστώ που με ανεχτήκατε.
Γιώργος

Tigas
18/04/2005, 22:59
ΠΑΝΤΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
Ο ΚΛΕΨΑΣ ΤΟΥ ΚΛΕΨΑΝΤΟΣ
ΒΡΑΣΕ ΡΥΖΙ ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΖΥΤΑΣ

GST
18/04/2005, 23:57
ο κυκλος του χρηματος .....που εχει διαροες και δεν ανκυκλωνετε:( ...αμα στην ελλαδα δεν φτιαχτουν φορεις ελεγχου αυτονομοι και λειτουργικοι δυστηχως ολα αυτα που αφορουν υγιεινη και ασφαλεια εργαζομενων θα παραπεει μια ζωη....ο νομος για τα θεματα αυτα ειναι συγκεκριμενος μονο το κατα ποσο εφαρμοζετε....και δεν λαδωνετε δεν το ελεγχει κανενας.....

Θάνος
19/04/2005, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ο κυκλος του χρηματος .....που εχει διαροες και δεν ανκυκλωνετε:( ...αμα στην ελλαδα δεν φτιαχτουν φορεις ελεγχου αυτονομοι και λειτουργικοι δυστηχως ολα αυτα που αφορουν υγιεινη και ασφαλεια εργαζομενων θα παραπεει μια ζωη....ο νομος για τα θεματα αυτα ειναι συγκεκριμενος μονο το κατα ποσο εφαρμοζετε....και δεν λαδωνετε δεν το ελεγχει κανενας.....

Ο φορέας που ελέγχει την πυρασφάλεια είναι η πυροσβεστική και τόσο στους ελέγχους των μελετών, όσο και στις αυτοψίες, κάνει αρκετά καλά τη δουλειά της.

Ο σχετικός με την πυρασφάλεια νόμος δεν είναι τσελεμεντές... το πώς θα σχεδιάσεις μία εγκατάσταση εξαρτάταται και από τη διακριτική ευχέρεια του μηχανολόγου να προβλέψει κάποιες καταστάσεις. Ένα μεγάλο μέρος της μελέτης θα είναι πάντα υποκειμενικό και επιδέχεται συζήτηση στην κατασκευή.

Το πρόβλημα είναι η πονηριά του Έλληνα που νομίζει ότι ξέρει τα πάντα και ότι οι καταστροφές συμβαίνουν μόνο στους άλλους.

Να ήταν μόνο στο εργοστάσιο το πρόβλημα... Εδώ όλες οι πολυκατοικίες άνω των 5 ορόφων χρειάζονται μία υποτυπώδη πυρανίχνευση στους μηχανολογικούς χώρους, αλλά προτιμάνε να την βάλουν στην τσέπη τους...

Αλλά τι περιμένεις... η φωτιά νομίζουν ότι είναι μόνο για τα δάση... αλλά μήπως κι εκεί τους κόβει; όταν πετάνε το αναμμένο τους τσιγάρο έξω απ'το παράθυρο για να μη λερώσουν το τασάκι του αυτοκινήτου τους...

GST
19/04/2005, 06:36
θανος ....

εγω δεν λεω οτι η πυροσβεστικη δεν κανει καλα την δουλεια της απλα παει οταν την φωναξουν γιαυτο...τι γινετε στις περιπτωσεις οπου επιχειρησεις με αρκετο προσωπικο δεν εχουν τετοια μελετη και ποιος τους ελεγχει για να την αποκτησουν....και στη συνεχεια ποιος ελεγχει αν γινονται οι αναγομωσεις και ολα αυτα που προειποθετουν οι εκαστοτε μελετες κινδυνων....

κατα ταλλα δεν διαφωνω με αυτα που λες...

free rider
20/04/2005, 06:50
KALVS HRUATE STON EYTYXISMENO KOSMO TVN PVLHSEVN..............


KALO STOMAXI..........

:beer: :beer:

cityfly
20/04/2005, 10:16
Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο αλλά, χωρίς να δικαιολογώ τον άλλο, θέλω να προσθέσω τα εξής

είμαστε σε μεταβατική ουσιαστικά φάση, ελέω Ε.Ε., σε διάφορα θέματα που αφορούν τις κατασκευές, και το ξέρεις βέβαια αυτό

κάποτε η πυρασφάλεια δεν ήταν υποχρεωτική πουθενά, τώρα ακόμα και σε ιδιωτική κατοικία πρέπει να γίνει μελέτη πυρασφάλειας,

σωστό κατά τη γνώμη μου απλά θεωρώ ότι σε ένα βαθμό είναι λογικό να συναντάς τέτοιες αντιλήψεις από μεγαλυτέρους ανθρώπους γιατί απλά είναι άλλης νοοτροπίας ή αν θες δεν τους είναι εύκολο να αντιληφθούν κάποια πράγματα

για αυτούς είναι απλά περισσότερα λεφτά, όχι ότι έχουν δίκιο, αλλά μέχρι να αλλάξει η γενικότερη νοοτροπία και η αντιμετώπιση του κοσμου απέναντι σε θέματα ασφάλειας, τέτοιες συμπεριφορές θα τις αντιμετωπίζεις

Θάνος
20/04/2005, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
θανος ....

εγω δεν λεω οτι η πυροσβεστικη δεν κανει καλα την δουλεια της απλα παει οταν την φωναξουν γιαυτο...τι γινετε στις περιπτωσεις οπου επιχειρησεις με αρκετο προσωπικο δεν εχουν τετοια μελετη και ποιος τους ελεγχει για να την αποκτησουν....και στη συνεχεια ποιος ελεγχει αν γινονται οι αναγομωσεις και ολα αυτα που προειποθετουν οι εκαστοτε μελετες κινδυνων....

κατα ταλλα δεν διαφωνω με αυτα που λες...

Οι περισσότεροι επαγγελματικοί χώροι χρειάζονται πιστοποιητικό πυρασφάλειας για να πάρουν άδεια λειτουργίας, που σημαίνει ότι πρέπει να γίνει μελέτη, να εφαρμοστεί και να ελεγχθεί από την πυροσβεστική. Το πιστοποιητικό αυτό έχει ημερομηνία λήξεως που σημαίνει ότι αυτό θα επαναλαμβάνεται ανα τακτά χρονικά διαστήματα.

Το πρόβλημα είναι ότι οι επιχειρηματίες πρέπει πρώτα να κολλήσουν στην πυροσβεστική για να καταλάβουν ότι δεν μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν.

Το κάποτε δεν ήταν υποχρεωτική πουθενά η πυρασφάλεια που λέει ο cityfly πάει πολύ πίσω, πριν από το 1981, ενώ μετά το '87 είναι υποχρεωτική για όλα τα νέα κτίρια και δεν βλέπω να υπάρχει καμμία πρόβλεψη να αλλάζει αυτό λόγω Ε.Ε.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ και στις κατοικίες άνω των 5 ορόφων προκύπτουν μόνιμα συστήματα πυρανίχνευσης κανείς δεν τα ελέγχει στην πράξη γιατί δεν απαιτείται χαρτί από την πυροσβεστική για να πάρει η οικοδομή ρεύμα.

Το θέμα αυτό πάσχει στις λεπτομέρειες... σε γενικές γραμμές δεν εμπίπτει στο γενικότερο μπάχαλο που επικρατεί στο χώρο της οικοδομής...

Από νοοτροπία πάσχουμε. Δεν πρέπει να αφήνουμε τίποτα στη διακριτική ευχέρεια του Έλληνα γιατί θα κάνει ό,τι του γουστάρει.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
20/04/2005, 13:09
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΕΡΟΜΑΙ και πραγματικα το λεω ειναι οτι οι πυροσβεστες δεν τα περνουνε...... ναι οπως το διαβασατε.... ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΝΕ....
θα μου πης οτι υπαρχει τετοιο ειδος ελληνα στην ελλαδα που δεν τα περνη?
και ομως υπαρχει...
και οπως σηζητουσα με εναν πυροσβεστη μου ειπε κατι σωστο. αν τα παρω να κανω τα στραβα ματια και αυριο παρει φωτια και πρεπει να ερθω εγω να την σβησω, πιανου μανα θα κλαψη αν καω ζωντανος?
οποτε δεν του υπογραφω και ας βαραει τον κολο του κατω.....

εγω απλα του εβγαλα το καπελο.:beer:
και εχω γνωριση πολλους που κανουν αυτοψια για να δοσουν το χαρτι με την υπογραφη τους δεν δεχωντε τιποτα λιγοτερο απο αυτο που εχει η μελετη. και μαλιστα υπαρχουν και ορισμενοι οι οποιοι ειναι γνωστες στο αντικημενο που δεν σταματανε στην μελετη,αλλα αν δουν κατι που δεν τους ερεση το κοβουνε και ζητανε τροποποιητηκη με της υποδηξεις που κανουν και πρεπει να φτιαχτουν.
ισως κανωντας παρεα με ευσινηδητους ανθρωπους κολας και εσυ το μικροβιο και αποκτας σηνηδηση.
οταν πριν απο χρονια εφτιαχνα μια σωκολατοποιηα στον ασπροπυργο τοτε οτι ειχα ξεκηνηση την δικια μου δουλια. το εργοστασιο ειχε καει απο βραχικηκλομα και το ξαναεφτιαχνε. μου εδωσε την μελετη και του ειπα οτι ειναι εληπης και οτι θε 2 σημεια ακομα επρεπε να βαλουμε 2 φωλιες.
δεν ηθελε, επεμενε οτι αφου υπαρχει μελετη εγκεκριμενη θα περαση απο τον πυροσβεστη.
στην αυτοψια ειχε παει ο πυροσβεστης με το ονομα κλεφτοσπυρος( και γα** του πυροσβεστες, γνωστης με ολλη την σημασια της λεξεως, και ας μην τον εχω γνωριση απο κοντα).
του λεει λοιπων, δεν σου δινω πιστοποιητικο γιατι ειναι εληπης το δικτυο σου. θα πρεπει να βαλεις 2 ΦΩΛΙΕΣ ΑΚΟΜΑ και του διχνη τα σιμεια που του ειχα πει και εγω.
οποτε γυρναει ο ιδιοκτητης και αφου του γκρινιαξε οτι η μελετη ειναι εγκεκριμενη και ρωταει τον πυροσβεστη.
τον Ρουσσο τον υδραυλικο τον ξερεις?
οχι του απαντα γιατι?
ειναι ο υδραυλικος που μου εκανε την εγκατασταση και μου υποδιξε και αυτος τα ιδια σημεια.
και δεν τον ακουσες? απο την δουλια που εκανε και μονο φενετε οτι ξερει την δουλια του. τωρα φτιαχτα κανε τροποποιητικη και κατεθεσε την για να ξαναρθουμε για αυτοψια.....
για τον ιδιοκτητη χασιμο χρονου, χρηματος ταλεπορια, καθηστεριση της αδειας κλπ κλπ.
στην σηνεχεια αυτος ο πελατης μου εδωσε παρα πολλες δουλιες και καθε φωρα που περναω απο εκει (εχουμε γινη φιλοι πια) τον ευχαριστω....