PDA

View Full Version : Αττική οδός, μπάχαλο



paulopoulos
30/06/2009, 08:38
Την περασμένη εβδομάδα πήγα με την κυρά Αθήνα (από Θεσσαλονίκη) με την μότο. Παρόλο την βροχή που έφαγα στον γυρισμό σε καμία στιγμή δεν φοβήθηκα κατά την διάρκεια του ταξιδιού.. Σε κανένα σημείο εκτός από την είσοδό μου στην Αθήνα.. και στην Αττική οδό....
ΠΩΠΩ, ρε πως οδηγούν έτσι εκεί..... Σφήνες ο ένας ο άλλος με είχε κολήσει στο 1 μέτρο..
Θυμήθηκα την συμβουλή που μου είχε δώσει ένας φίλος... Βάλε λέει ένα βαλιτσάκι στο τεπόζιτο πάνω γεμάτο πέτρες... Και όταν βλέπεις ανεγκέφαλους.. βάζεις το χέρι μέσα, πετάς μια και φεύγεις.. χαχαχα

XJR_Billy
30/06/2009, 08:55
Μμμμμμ...:confused:

Εγώ την διασχίζω κάθε μέρα πάνω-κάτω και έχω κινδυνεύσει μόνο μιά φορά, που κάποιος κWλόγερος πλακώθηκε στα φρένα στον ανοιχτό δρόμο για να "δοκιμάσει το ABS" του.:mad: και κόντεψα να καρφωθώ πάνω του...

Με τόσες λωρίδες, καλά σχεδιασμένες στροφές και μαμάτη άσφαλτο, έχει χώρο για τον καθένα... Οι λακαμάδες υπάρχουν παντού... Και πίστες να γίνουν όλοι οι δρόμοι, πάλι θα υπάρχουν όργια και ασυνήδειτοι που θα τσακίζονται και θα τσακίζουν...:sad:

Tpap
30/06/2009, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Με τόσες λωρίδες, καλά σχεδιασμένες στροφές και μαμάτη άσφαλτο, έχει χώρο για τον καθένα...

ρε μπίλλη, τότε γιατί είναι όλοι αριστερά...? :confused: :lol:

DimChios
30/06/2009, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
Την περασμένη εβδομάδα πήγα με την κυρά Αθήνα (από Θεσσαλονίκη) με την μότο. Παρόλο την βροχή που έφαγα στον γυρισμό σε καμία στιγμή δεν φοβήθηκα κατά την διάρκεια του ταξιδιού.. Σε κανένα σημείο εκτός από την είσοδό μου στην Αθήνα.. και στην Αττική οδό....
ΠΩΠΩ, ρε πως οδηγούν έτσι εκεί..... Σφήνες ο ένας ο άλλος με είχε κολήσει στο 1 μέτρο..
Θυμήθηκα την συμβουλή που μου είχε δώσει ένας φίλος... Βάλε λέει ένα βαλιτσάκι στο τεπόζιτο πάνω γεμάτο πέτρες... Και όταν βλέπεις ανεγκέφαλους.. βάζεις το χέρι μέσα, πετάς μια και φεύγεις.. χαχαχα


Συγνωμη ρε φιλε, και πραγματικα χ3στηκα για το αν κατηγορεις τους οδηγους της Αθηνας, αλλα εσεις εκει πανω οδηγατε καλα δλδ?

:rolleyes:

XJR_Billy
30/06/2009, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ρε μπίλλη, τότε γιατί είναι όλοι αριστερά...? :confused: :lol:

You have a point here mate...:(

Gandalf dr685sm
30/06/2009, 09:15
Ειδικά η Αττική οδός είναι λεωφόρος κλειστή... ακόμα και τα 120 που βάζουν σαν όριο θεωρούνται αστεία για τέτοιο δρόμο και με τη προϋπόθεση πάντα οτι δεν υπάρχει περίπτωση να βγεί κάποιος απο στενό ή/και δεν περνάει απο κατοικημένη περιοχή να σου πεταχτεί πεζός ή ζώο. Σε αντίστοιχους δρόμους (βλ. autoban) το όριο αριστερά είναι για όσο πάει το όχημα σου. Βέβαια εκεί την έχουν την λωρίδα ΜΟΝΟ για προσπέρα και οχι για κίνηση αποκλειστικά εκεί.

Εν πάση περιπτώσει , στην βροχή ειδικά όλοι οι δρόμοι είναι επικίνδυνοι και θέλουν προσοχή. Συν το οτι στον δρόμο θα οδηγεί και ο Rossi/Schumacher αλλά και ο άσχετος νέοπας. Οπότε θέλει συνεχώς προσοχή ειδικά σε άσχημες καιρικές συνθήκες.

Gandalf

delrules
30/06/2009, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Συγνωμη ρε φιλε, και πραγματικα χ3στηκα για το αν κατηγορεις τους οδηγους της Αθηνας, αλλα εσεις εκει πανω οδηγατε καλα δλδ?

:rolleyes:


Οκ ουτε εδω ειναι οι καλυτεροι αλλα στην Αθηνα το επιπεδο (του χωσίματος, κοληματος, καγκουριάς κτλ) ειναι λίγο πιο πάνω από Θεσσαλονικη. Όπως αντίστοιχα στην Θεσσαλονίκη είναι χειρότερα απο την Καβάλα πχ και πάει λέγοντας... :wave2:

Gandalf dr685sm
30/06/2009, 12:21
μπα το ίδιο είναι παντού... απλά με την σειρά που αναφέρεις τις πόλεις είναι και το πήξιμο που τρώνε οι κάτοικοι εκεί. Είναι λογικό όταν είσαι σε ουρά για 2-3 ώρες στην Αθήνα να κάνεις πιο πολλές καγκουριές ειδικά με άλλους που σκέφτονται το ίδιο... το ακόλουθο και στην Θεσσαλονίκη.. στην Λάρισσα κτλ...

Όσο πιο πολλοί και πιο πολύ πηξιμο έχεις, τόσο πιθανότερο είναι να πέσεις σε περισσότερους που θα κάνουν τα χειρότερα.. απλή αναλογία είναι..:D

Gandalf

delrules
30/06/2009, 12:27
Ε ναι το ίδιο πράμα λέμε! Δεν είναι θέμα μόνο ικανοτήτων, αλλά και υπομονής!

T.R.E
30/06/2009, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos

Βάλε λέει ένα βαλιτσάκι στο τεπόζιτο πάνω γεμάτο πέτρες... Και όταν βλέπεις ανεγκέφαλους.. βάζεις το χέρι μέσα, πετάς μια και φεύγεις.. χαχαχα


Αυτή δεν είναι άσχημη ιδέα...:a39:

vangelis 64
01/07/2009, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ρε μπίλλη, τότε γιατί είναι όλοι αριστερά...? :confused: :lol: Δεξιά παν οι αργοί ρε Τάσο.:p

McTalas
01/07/2009, 10:52
Δεν εχει να κανει με την πολη, ειναι θεμα παιδείας παιδια, και ειναι μεγαλο θεμα...

pilotos_xtreme
01/07/2009, 11:20
ετσι οδηγαμε εμεις οι αθηναιοι ρεεεεεεεεεε γιατι ειμαστε κ πολυ μαγκες!

περα απο τη πλακα παντου τα ιδια ειναι φιλε γιατι παντου υπαρχουν μαλα@#$ς

κ θεσσαλονικη που ειχα ανεβει τα ιδια,κ καβαλα τα ιδια

vagtav
01/07/2009, 11:40
Ο άνθρωπος μίλησε συγκεκριμένα για την Αττική Οδό. Τί σχέση έχει η Καβάλα?
Έχει δίκιο ότι στην Α.Ο. βγάζουμε οι περισσότεροι τον κακό οδηγικό εαυτό μας που βλέπουμε στις εξόδους των 3ήμερων, πάσχα κλπ.
Πηγμένος στην Κηφησίας για κανά μισάωρο, περιμένεις να μπεις Α.Ο. για να
α) ξεμπουκώσεις το αμάξι ή τη μηχανή
β) να ξεμπουκώσεις τα νεύρα σου
γ) να ανοίξεις το παράθυρο να δροσιστείς λιγάκι
δ) να δείξεις πόσο γρήγορο είναι το όχημά σου, στους άλλους αλλά και στον ευατό σου.
ε) να τσακιστείς να φτάσεις αεροδρόμιο γιατί χάνεις την πτήση σου.
ζ) να κερδίσεις κανά 10λεπτο για να φτάσεις σπίτι, μιας και στο κέντρο έφαγες 2 πορείες και ένα τρακάρισμα στη μάπα.

Γενικά είναι ένας δρόμος άψογος όσον αφορά τη χάραξη τις υποδομές και την ασφάλεια που παρέχει.

Έγινε κακή μελέτη ειδικά για το κομμάτι από εθνική οδό έως έξοδο Πεντέλης όσον αφορά την απορόφηση των οχημάτων, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

gregorgeous89
13/07/2009, 22:12
Παιδιά κατεβαίνω Αθήνα συχνά και σας το λέω ότι τα ρίσκα που παίρνουν οι οδηγοί εκεί δεν υπάρχει πουθενά σε όσες χώρες και να έχω πάει (και πήγα σε πολλές) Κάτι έχω ακούσει για Κωνστ/πολη αλλά δεν είχα την εμπειρία!
Αν θέλετε το παίρνετε πατριωτικά και αρχίζετε και οι Βόρειοι τα ίδια κάνουν κλπ κλπ.Η αλήθεια είναι ότι ο μέσος όρος καφρίλας είναι ιδιαίτερα ανεβασμένος στην πρωτεύουσα και όταν πρέπει να οδηγήσω με την κόρη μου μέσα στο αμάξι τρέμω!!!
Ίσως (λέω τώρα) να φταίει και το ότι υπάρχουν λεωφόροι και είναι πιο εύκολο να κάνεις καγκουριές.
Όπως και να έχει σας θεωρώ ηλίθιους και εν δυνάμει δολοφόνους όλους εσάς που οδηγείτε έτσι είτε πρόκειται για αμάξι είτε για μοτό

goumis hornet
13/07/2009, 22:58
Σε λιγα χρονια και στην Αθηνα.......

http://www.youtube.com/watch?v=mr5Gssaxl6g


:rotflmao: :rotflmao:

Οσον αφορα την Αττικη Οδο μεγαλη προσοχη ειδικα τις νυχτερινες ωρες.
Κραταει υγρασια που δεν φαινεται.

guzzistas
13/07/2009, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Σε λιγα χρονια και στην Αθηνα.......

http://www.youtube.com/watch?v=mr5Gssaxl6g




:rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ελληνάρες, τι Αττική οδό και κουραφέξαλα.... οδηγική συμπεριφορά μηδενική, ακούσατε μήπως και για τα τροχαία? μόνο στην Αττική το πρώτο εξάμηνο του 09 αύξηση 29% στους νεκρούς... δεν βάζουμε μυαλό με τίποτα.......