PDA

View Full Version : ξέρει κανείς απο ιστιοπλοια??



pipis
30/06/2009, 11:33
Αυτό το σκ θα πάω με ιστιοπλοϊκό Αίγινα - πόρο.
Το ένα βράδυ θα μείνουμε στο ένα νησί κ το επόμενο στο άλλο.

Τα ερωτήματα είναι τα εξής.
Εκτός από τον εξοπλισμό π.χ. κανα αδιάβροχο αντηλιακά κ άλλα τέτοια,
επειδή δεν έχω ξαναπάει μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι που θα χρειαστώ??
Το πρόγραμμά λέει "Πρωινό και 2 ελαφρά γεύματα ημερησίως. " θα φτάσει αυτό μέχρι να πιάσουμε λιμάνι ή θα φάω τα πανιά?? κ ακόμη πόσες ώρες περίπου είναι αυτές οι αποστάσεις?? (λογικά με πανιά θα πάμε.) :sun: :sun: :sun:

Σας θενξ όλους όσους μπείτε στον κόπο να απαντήσετε!!

όλους τους άλλους :a015: :hypnotize

makis206
30/06/2009, 11:41
Πως θα γίνει να βρούμε τον ΤροΜπέα τώρα;:lol:

Δεν έχω και το τηλέφωνό του τώρα που κοίταξα το δικό μου (όποτε αλλάζω κινητό χάνω και τα τηλέφωνα:lol: ), όποιος το έχει ας τον ειδοποιήσει ρε παιδιά να βοηθήσουμε τον πίπη :p


:beer:

jimmis5
30/06/2009, 11:46
Φιλος καλο ταξιδι να εχεις προφανως δεν το εχεις ξανακανει μαγιο να παρεις σιγουρα αν δεν εχει θαλασσα ολα καλα αλλιως φροντισε να μην εχεις φαει και εκεινα τα πρωινα αν εχει θαλασσα πολλα θα σου φανουν να εισαι σιγουρος. Παρε μαζι παπουτσια αντιολισθιτικα γιατι γλυστραει στο καταστρωμα ειδικα οταν θα περνετε τις κλισεις και θα πρεπει να σφιγεις τα βιτζιρελα.

το ταξιδακι θα σου μεινει αξεχαστο την αποσταση την συγκεκριμενη δεν την ξερω αλλα η εμπειρια με ιστιοπλοικο θα ειναι καταπληκτικη:wave2:

pipis
30/06/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Φιλος καλο ταξιδι να εχεις προφανως δεν το εχεις ξανακανει μαγιο να παρεις σιγουρα αν δεν εχει θαλασσα ολα καλα αλλιως φροντισε να μην εχεις φαει και εκεινα τα πρωινα αν εχει θαλασσα πολλα θα σου φανουν να εισαι σιγουρος. Παρε μαζι παπουτσια αντιολισθιτικα γιατι γλυστραει στο καταστρωμα ειδικα οταν θα περνετε τις κλισεις και θα πρεπει να σφιγεις τα βιτζιρελα.

το ταξιδακι θα σου μεινει αξεχαστο την αποσταση την συγκεκριμενη δεν την ξερω αλλα η εμπειρια με ιστιοπλοικο θα ειναι καταπληκτικη:wave2:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Επειδή κατάγομαι απο μέρος με ιστορία στη Θάλασσα ξέρω οτι σίγουρα δεν με ζαλίζει!
Έχω πάει πολλές φορές για ψάρεμα με καΐκια και έχω κοιμηθεί εκεί τα βράδια, μέχρι να σηκώσουμε τα παραγάδια ή τα δίχτυα.

Αντιολισθητικά παπούτσια?? αυτά με τον πλαστικό πάτο κάνουν??


167459

panagiotis dim
30/06/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Αυτό το σκ θα πάω με ιστιοπλοϊκό Αίγινα - πόρο.
Το ένα βράδυ θα μείνουμε στο ένα νησί κ το επόμενο στο άλλο.

Τα ερωτήματα είναι τα εξής.
Εκτός από τον εξοπλισμό π.χ. κανα αδιάβροχο αντηλιακά κ άλλα τέτοια,
επειδή δεν έχω ξαναπάει μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι που θα χρειαστώ??
Το πρόγραμμά λέει "Πρωινό και 2 ελαφρά γεύματα ημερησίως. " θα φτάσει αυτό μέχρι να πιάσουμε λιμάνι ή θα φάω τα πανιά?? κ ακόμη πόσες ώρες περίπου είναι αυτές οι αποστάσεις?? (λογικά με πανιά θα πάμε.) :sun: :sun: :sun:

Σας θενξ όλους όσους μπείτε στον κόπο να απαντήσετε!!

όλους τους άλλους :a015: :hypnotize

αν εχει το καιρό ορτσα και τριμάρει καλά την μαιστρα θα κανετε περίπου δυόμιση ώρες . αν πλαγιοδρομία το ιδιο αν ο καιρός είναι πρίμα σηκώστε μπαλόνι αν σε ΠΙΑΣΕΙ ΝΑ ΞΕΡΑΣΕΙΣ που θα σε πιάσει να είσαι σίγουρος τότε travel gum. Tα υπόλοιπα οταν τραβας τις σκότες ελα να μας πεις πως θα είναι τα χέρια σου ...Λοιπόν σοβαρά τώρα απαγορεύεται να κατέβεις στην χαβούζα παραπάνω απο 5 λεπτά . Αν το κανεις να κοιτάς μόνο σε συγκεκριμένο σημείο .αλλιώς το ξερασμα σταβέντο. ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΦΙΛΕΕ:wave2:

lilipoua
30/06/2009, 11:58
αυτα που θα χρειαστείς ειναι όπως ειπες κι εσυ ενα αδιαβροχο, αντιλιακό και επιπλεον καπελο (που να "κουμπώνει" καλα στο κεφαλι χωρις να το παίρνει ο αερας) γιατι θα ειστε εκτεθειμενοι στον ήλιο, παπούτσια μαλακά που να μη σε νοιαζει αν θα βραχούν (ειναι πολυ πιθανό) εξτρα παπούτσια (για να εχεις κατι να φορεσεις αν βραχουν τα άλλα) , παρτε και καμια δραμαμίνη γιατι το κούνημα σε αυτα τα σκαφη δεν εχει καμια σχεση με το πλοιο της γραμμης και μπορει καποιος να μην αντεξει τη "συγκινηση" :lol: (καλό θα ειναι να αποφυγετε την παραμονη στην καμπινα όταν ειστε εν πλω, συνηθως ζαλιζεται κανεις πιο ευκολα ).

Γενικά, οι διακοπες με σκαφος , κατα τη γνωμη μου, θελουν λίγα μπαγκαζια (αλλα αρκετα μαγιο :D ) !!

Το φαγητο (αν και δεν εχω παει ποτέ με νοικιασμενο πλήρωμα) συνηθως ειναι αρκετο αλλα όχι πολυ βαρυ γιατι πρεπει να κανετε και το κατιτις σας απο ιστιοπλοϊα οπότε δεν εχει νοημα να ειστε μετα σα τα φιδια απλωμενοι στο καταστρωμα!!!!

Η Αιγινα απέχει γυρω στα 17 ν. μίλια !! δεν ειναι πολυ μεγαλη απόσταση αλλα δεν μπορω να σου πω ποσο χρονο θα κανετε..... αναλογα τον καιρο και την κατευθυνση του ανέμου ......είναι πολυ ρευστα τα πραγματα!!!

όπως είπαν και απο πάνω...... είναι αξέχαστη εμπειρία και σου ευχομαι να περασεις ΑΨΟΓΑ!!!!!!!!




:D

sniper
30/06/2009, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
.... κ ακόμη πόσες ώρες περίπου είναι αυτές οι αποστάσεις?? (λογικά με πανιά θα πάμε.) :sun: :sun: :sun:

Σας θενξ όλους όσους μπείτε στον κόπο να απαντήσετε!!

όλους τους άλλους :a015: :hypnotize


Εξαρτάται το σκάφος, τα πανιά που έχει, τον αέρα και τα πανιά που μπορεί να ανοίξει κλπ κλπ

Δλδ.... αν έχει αέρα ευνοϊκό τότε όλα καλά και πιάνεις μέγιστη ταχύτητα και πας.... αν είναι όρτσα ο αέρας (κόντρα δλδ) μπλέκει το θέμα.... αν δεν εχει αέρα δεν φτάνεις ποτέ :lol: (πας με την μηχανούλα που έχει το ιστιοπλοικό δλδ, 5-7 κόμβους/ΜΑΩ - κάνε τα μαθηματικά σου)

Για περισσσότερα απευθύνσου σ΄εκεινο το ρεμάλι τον Cpt. Haddock.

lilipoua
30/06/2009, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotis dim
.αλλιώς το ξερασμα σταβέντο.





Σωστόοοος!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lilipoua
30/06/2009, 12:03
πάρε και μια παλια φωτο απο Αντιπαξους!!!!!!



:beer: :beer: :beer: :beer:


167460

sniper
30/06/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
πάρε και μια παλια φωτο απο Αντιπαξους!!!!!!



:beer: :beer: :beer: :beer:

Που παίζει να είναι κι έξω από την μαρίνα στον Άλιμο...... δεν φαίνονται καλά οι Αντίπαξοι :lol: :lol: :lol:

lilipoua
30/06/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Που παίζει να είναι κι έξω από την μαρίνα στον Άλιμο...... δεν φαίνονται καλά οι Αντίπαξοι :lol: :lol: :lol:



θα θελες να ειχε τετοια νερα στον Άλιμο!!!!! :p

sniper
30/06/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
θα θελες να ειχε τετοια νερα στον Άλιμο!!!!! :p


δεν εχει;;;; :eyepop:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

pipis
30/06/2009, 12:09
Έτσι όπως τα περιγράφετε, σίγουρα θα μου μείνει αξέχαστο... με τόσο :a04: που λέτε ότι θα ρίξω!!!

jimmis5
30/06/2009, 12:11
Πλακα εχει και περιπετεια αν εχει αερα ειναι καθαρα απο τα πιο ομαδικα αθληματα και μετα τουρισμος προσοχη οχι μπυρες πριν εεεε:nono: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

hidefnick
30/06/2009, 12:16
Α/ ΜΠΥΡΕΣ
Β/ Θήκη για κινητό (η τεσπά προσοχή σε κινητό, κάμερες κλπ- στον τελευταίο αγώνα 2 κινητά και τα 2 σε τσέπες ο Μ@Λ@Κ@Σ)
Γ/ ΚΑΠΕΛΟ (αποφευγεις jockey -καλυτερα αυτά με μεγάλο γείσο γύρω-γύρω)
Δ/ ΜΠΥΡΕΣ
Ε/ Αντιηλιακό ΟΚ αλλά καλύτερα μπλουζα αν έχει πολύ ήλιο.

Τα παπούτσια που έβαλες είναι ΟΚ. Προσοχή στο σκάφος, ειδικά αν έχει αέρα, που πατάμε και από που περνάμε.

(τις μπύρες τις είπα?)

panagiotis dim
30/06/2009, 12:16
Λοιπόν για να σοβαρευτώ ακόμα.

ΔΡΑΜΑΜΙΝΕΣ Ο.Χ.Ι.

Αν δεν θες να εισαι σαν κοτόπουλο. η λύση ειναι τραβελγκαμ και ΜΟΝΟ. την μασας συνέχεια και δεν καθεσαι στην χαβούζα( ΚΑΤΩ ΔΗΛΑΔΗ ) πιο πανω απο 5 ΜΙΝ. αν σε πιάσει ταυτόχρονα κόψιμο και εμετος την καθησες γιατί σήκω να ξεράσεις κατσε να χέσεις πάνε τα 5 και μετά ο θεός βοηθός . :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τώρα για ρούχα μαλακίες φόρα οτι θες οχι μαυρα -καπέλλο ναι -γυαλιά ναι- αντιληακό ναι πιες φάε οτι θες ( θα ξεράσεις σίγουρα :yuck: )

να σου πω και κάτι τις αλλο ...αν εχεις γκόμενα μαζί και κλειστείς κατω για τα περαιτέρω να προσέξεις στο κουπαστάρισμααααα:lol:

hidefnick
30/06/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotis dim
...δεν καθεσαι στην χαβούζα( ΚΑΤΩ ΔΗΛΑΔΗ )...
...να σου πω και κάτι τις αλλο ...αν εχεις γκόμενα μαζί και κλειστείς κατω για τα περαιτέρω να προσέξεις στο κουπαστάρισμααααα:lol:

χαβούζα κάτω?:nono: :nono: :nono:

Το δεύτερο ρε είναι ολα τα λεφτα :lol: :lol: :lol:

panagiotis dim
30/06/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
χαβούζα κάτω?:nono: :nono: :nono:

Το δεύτερο ρε είναι ολα τα λεφτα :lol: :lol: :lol:

entaxei more to cockpit (xaboyza) pano einai ok . ( siga min to katalabe tora ..

panagiotis dim
30/06/2009, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
χαβούζα κάτω?:nono: :nono: :nono:

Το δεύτερο ρε είναι ολα τα λεφτα :lol: :lol: :lol:

σιγά μην του εβγαζα και το optimus slot:rolleyes:

pipis
30/06/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
χαβούζα κάτω?:nono: :nono: :nono:

Το δεύτερο ρε είναι ολα τα λεφτα :lol: :lol: :lol:

ποιό απο τα δύο είναι όλα τα λεφτά?? να κλειστώ με την γκόμενα για τα περαιτέρω??
ή το κουπαστάρισμα?? :lol: :lol:

panagiotis dim
30/06/2009, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
ποιό απο τα δύο είναι όλα τα λεφτά?? να κλειστώ με την γκόμενα για τα περαιτέρω??
ή το κουπαστάρισμα?? :lol: :lol:

AGORI MOY!!


NA ΚΛΕΙΣΤΕΙΣ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑΚ ΤΑΚ ΤΑΚ ΤΑΚ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΑ ΚΟΥΠΑΣΤΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ 10 κόμβους....:rotflmao: :lol: :lol:

hidefnick
30/06/2009, 12:35
μετά από 5-10 μπύρες έκαστος, με πόυρο να αρωματίζει την ατμόσφαιρα, και θερμοκρασία 30-35 υπό σκιά:D :D :D :D

el_hymador
30/06/2009, 12:36
Δεν ξερω για ιστιοπλοϊκο, αλλα θα ρωτησω το υπηρετικο προσωπικο μου που μου φτιαχνει τις βαλιτσες οταν εκδραμουμε με τη θαλαμηγο...

pipis
30/06/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
μετά από 5-10 μπύρες έκαστος, με πόυρο να αρωματίζει την ατμόσφαιρα, και θερμοκρασία 30-35 υπό σκιά:D :D :D :D


ξεκινάω προπόνηση!!


167461

jimmis5
30/06/2009, 12:39
Παρολα αυτα προσοχη οταν κατεβαινεις στις καμπινες "χαβουζα"οπως λεει ο φιλος panagiotis διοτι ειδικα οταν εχει καιρο εκει γινεται χαβουζα απο πιατα τζετζερεδια ντενεκεδια και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις που μπορει να ερθει στο κεφαλι σου η να πας εσυ προς εκεινα.
Δηλαδη αλλου ο παπας αλλου τα ρασα:rotflmao: :rotflmao:

panagiotis dim
30/06/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν ξερω για ιστιοπλοϊκο, αλλα θα ρωτησω το υπηρετικο προσωπικο μου που μου φτιαχνει τις βαλιτσες οταν εκδραμουμε με τη θαλαμηγο...

Εις την θαλαμηγό σας διαθέτετε μουσουλμανικής υπηκοότητος μούτσους;;;:a22:

el_hymador
30/06/2009, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotis dim
Εις την θαλαμηγό σας διαθέτετε μουσουλμανικής υπηκοότητος μούτσους;;;:a22:

Ειχαμε παλαιοτερα αλλα ενθυμουμε πως κατα την διαρκεια μεγαλης θαλασσοταραχης εν μεσω του πελαγους, αντι να ασχολουνται με το σκαφος, ρωτουσαν προς τα που εινια η Μεκκα προκειμενου να τελεσουν τας πρεσευχας τους....κατοπιν τουτου ο πατηρ μου τους απολυσε ολους και προεληφθει νεο προσωπικο, αποτελουμενο απο τους Captain Igloo, Bob σπογγο, Γουϊλι ο μαυρος θερμαστης και Καπεταν Αντρεα Ζεππο...

TEOkaip7
30/06/2009, 13:00
τα περισσότερα στα είπανε, βάλε κι αυτά στον εξοπλισμό, είναι απαραίτητα

καλά να περάσεις :beer:


167464

panagiotis dim
30/06/2009, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ειχαμε παλαιοτερα αλλα ενθυμουμε πως κατα την διαρκεια μεγαλης θαλασσοταραχης εν μεσω του πελαγους, αντι να ασχολουνται με το σκαφος, ρωτουσαν προς τα που εινια η Μεκκα προκειμενου να τελεσουν τας πρεσευχας τους....κατοπιν τουτου ο πατηρ μου τους απολυσε ολους και προεληφθει νεο προσωπικο, αποτελουμενο απο τους Captain Igloo, Bob σπογγο, Γουϊλι ο μαυρος θερμαστης και Καπεταν Αντρεα Ζεππο...

Aριστα... καλά τους έκανε τους κερατάδες βεβαίως βεβαίως παντα ημείς προτιμούμεν τα ελληνικά χέρια ,βεβαίιως ο πατήρ σας δικαίως επραξεν και τους εκδίωξεν εκ του σκάφους (τον ανδρεα λοιπόν τον είχα χρησιμοποιήσει και εγώ παλαι ποτέ εις την ιδιόκτητην μου θαλαμηπόλον, οχι ομως το μαύρον οχι με τίποτις:lol: :lol:

bentouza
30/06/2009, 19:40
Καταρχας και καταρχην, μακρια τα χερια-δαχτυλα απο δαγκαναρια, φρενα και γενικα εισοδους σχοινιων!!
Δες που ειναι οι πυροσβεστηρες, τα σωσιβια, το Liferaft, και ενα κιτρινο πραγμα που μοιαζει σαν ασυρματος χειρος-θα το καταλαβεις.
ειναι σαν να βαζεις κρανος κτλ., ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου χρειαστουν..


ντυσου ολοκληρος με ανοιχτοχρωμα ρουχα.απο πανω μεχρι κατω.οπου σε δει ο ηλιος θα καεις.
καβατζόσου κατω απτην τετντα(κρουαζιεραδικο φανταζομαι θα ειναι) διπλα στις καλυτερες παρουσιες.

βαλε πολυ αντιλιακο στο προσωπο(σαν να πλενεις το προσωπο σου με αντιλιακο) οχι ομως στα ματια γιατι θα ιδρωσεις, θα μπει μεσα και θα τσουζει.

εχε κοντα σου ενα μεγαλο μουκαλι νερο και να πεινεις συνεχεια.να μην ειναι κρυο ομως!
(παρε δικο σου νερο εξτρα απο αυτο που θα εχει το σκαφος)

για παπουτσια, με ασπρη σολα να μην βριζει ο ιδιοκτητης.αν εχεις τυπου timberland-μοκασινια πως τα λεμε βαλε τετοια.ΜΕ καλτσα αν ειναι να συμμετεχεις στις δουλειες του σκαφους.

παρε καποιο αδιαβροχο και φλισακι σε περιπτωση βραδυνης πλευσης.

εναν δικο σου φακο.

ενα κορδονακι για τα γυαλια σου.

φτιαξε και κανα σαν του ιτς, ποτε δεν ξερεις.ή παρε κανα αποξηραμενο δαμασκηνο, βερυκοκο οτι σαρεσει.εχουν πολλες θερμιδες και σε κρατανε μαζι με νερο.

αμα εισαι σιγουρος πως δεν ζαλισεσαι οκ.αλλιως παρε κατι μαζι γιατι αμα βρειτε κανα περιεργο κυμα και σε πιασει μετα δεν σε αφηνει και ειναι οτι χειροτερο.

και καλο βολι!

pipis
06/07/2009, 08:24
καλημέρα παιδιά!!

Εχθές γύρισα απο το 3ημερο στο ιστιοπλοικο και μπορώ να πώ πως μου έμεινε απλά ΑΞΕΧΑΣΤΟ!!!!

Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους γουστάρουν θάλασσα κ δεν τους νοιάζει η άνεση!
Πέτυχα πολύ καλό καιρό κ πολύ ήλιο (αντίθετα με την Αθήνα) κ μερικές φορές καλό αέρα και πηγαίναμε χωρίς μηχανή!!!:D :D


Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! μου χρειάστηκαν όλα σχεδόν απο ότι μου προτείνατε να πάρω μαζί μου!


Καλό καλοκαίρι και καλές διακοπές σε όλους!!!! :sun: :sun: