PDA

View Full Version : Άνδρες.....τα φώτα σας!



KaliM
30/06/2009, 21:35
Όταν την μηχανή μας, την οδηγεί και κάποιος άλλος πέραν από εμάς.....
Κάνουμε ασφάλεια ξεχωριστη, στο όνομα του/της ή υπάρχει ασφάλεια που να σε καλύπτει, ασχέτως ποιος/α οδηγεί την μηχανή?

Υ.Γ.: Ελπίζω με την παραπάνω (πιθανώς χαζή)ερώτηση να σας έφτιαξα την μέρα.... Απλά δεν έχω ιδέα και σκέφτηκα να ρωτήσω....

SVX
30/06/2009, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaliM
Όταν την μηχανή μας, την οδηγεί και κάποιος άλλος πέραν από εμάς.....
Κάνουμε ασφάλεια ξεχωριστη, στο όνομα του/της ή υπάρχει ασφάλεια που να σε καλύπτει, ασχέτως ποιος/α οδηγεί την μηχανή?

Υ.Γ.: Ελπίζω με την παραπάνω (πιθανώς χαζή)ερώτηση να σας έφτιαξα την μέρα.... Απλά δεν έχω ιδέα και σκέφτηκα να ρωτήσω....

ΣΤο εξωτερικο στην ιδια ασφαλεια προσθετεις τον 2ο Οδηγο...εδω δεν ξερω αν ισχυει .Πρεπει να παιζει ρολο ομως η ηλικια και το Bonus malus στο αν θα σου αυξησει την τιμη (αν ισχυει και στην Ελλαδα)

Kotsis23
30/06/2009, 21:48
Λοιπόν είναι κάπως πολύπλοκο.Κανονικά επιτρέπεται δηλαδή δεν χρειάζεται να κανεις ξεχωριστή ασφάλεια ΌΤΑΝ όμως έχεις το νόμιμο δίπλωμα (ο οδηγός,άσχετου κατόχου) που απαιτεί η μηχανή.Όταν η ηλικία είναι άνω των 23 τότε δεν υπάρχει κανένα απόλυτος πρόβλημα.Όταν είναι κάτω αυτής τις ηλικίας τότε υπάρχουν ορισμένες περίπτωσις σε περίπτωση ατυχήματος που η ασφαλιστική εταιρία ζητάει κάποιο "πρόστιμο"(Ανάλογα και με την ζημια που προκλήθηκε) πέραν τις προβλεπομενης αύξησης λόγο του ατυχήματος.

p.s με μια μικρή επιφύλαξη για την ηλικία

:beer:

KaTaNaS
30/06/2009, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaliM
Όταν την μηχανή μας, την οδηγεί και κάποιος άλλος πέραν από εμάς.....
Κάνουμε ασφάλεια ξεχωριστη, στο όνομα του/της ή υπάρχει ασφάλεια που να σε καλύπτει, ασχέτως ποιος/α οδηγεί την μηχανή?


το οχημα ασφαλίζεται αυτο καθ'αυτό , άρα στο όνομα το ιδιοκτητη πουα αναγραφεται στην αδεια κυκλοφοριας του οχηματος.

Οποιοσδήποτε εμπλακεί σε ατυχημα κινουμενος με αυτη τη μοτο απο τη στιγμή που έχει δίπλωμα (αδεια οδηγησης) χαίρει των προνομίων που αναγραφονται στο εκαστωτε συμβολαιο!

bentouza
30/06/2009, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
το οχημα ασφαλίζεται αυτο καθ'αυτό , άρα στο όνομα το ιδιοκτητη πουα αναγραφεται στην αδεια κυκλοφοριας του οχηματος.

Οποιοσδήποτε εμπλακεί σε ατυχημα κινουμενος με αυτη τη μοτο απο τη στιγμή που έχει δίπλωμα (αδεια οδηγησης) χαίρει των προνομίων που αναγραφονται στο εκαστωτε συμβολαιο!

αρκει να μην χρειαζεται επασφαλιστρο λογω μικρης ηλικιας.

μπορεις ομως να βαλεις κυριο οδηγο καποιον αλλον μηπως μειωσεις την τιμη του ασφαλιστρου.(ασχετο απλα το αναφερω)

TassosK
30/06/2009, 22:53
το αυτοκινητο ειναι ασφαλισμενο στο ονομα του πατερα μου και η ασφαλιστρια ειπε κατι για 60% "προστιμο" στα ασφαλιστρα σε περιπτωση δικης μου υπαιτιοτητας.

τωρα για μηχανες δεν ξερω μιας και ειναι στο ονομα μου

KaliM
30/06/2009, 23:02
Ευχαριστώ guys!

Pappios
30/06/2009, 23:03
κανεις ασφαλεια που καλυπτει κ τριτους αν δεν κανω λαθος...

arxaios
30/06/2009, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaliM
Ευχαριστώ guys!

Φιλική συμβουλή ...............
.............. τη μηχανή μας ΔΕΝ την οδηγεί άλλος, μόνο ο μηχανικός ΑΝ αυτό είναι απαραίτητο ........

ΠΑΘΩΝ & ΜΑΘΩΝ .............
:wave2:

epp1640
01/07/2009, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Φιλική συμβουλή ...............
.............. τη μηχανή μας ΔΕΝ την οδηγεί άλλος, μόνο ο μηχανικός ΑΝ αυτό είναι απαραίτητο ........

ΠΑΘΩΝ & ΜΑΘΩΝ .............
:wave2:

+1.. όχι.. +125.. όχι +οο.. :rolleyes: για κανένα λόγο όμως?

nic mor
01/07/2009, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Φιλική συμβουλή ...............
.............. τη μηχανή μας ΔΕΝ την οδηγεί άλλος, μόνο ο μηχανικός ΑΝ αυτό είναι απαραίτητο ........

ΠΑΘΩΝ & ΜΑΘΩΝ .............
:wave2:


+απειρο!!!

μηχανη-αμαξι-γυναικα δεν δανειζονται:nono: :nono:



γυναικα καμια φορα μπορει!! τα αλλα ομως ΟΧΙ!!!!!
:beer: :beer: :beer: :beer:

BLiTzER
01/07/2009, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
μηχανη-αμαξι-γυναικα δεν δανειζονται:nono: :nono:


Ακόμα περισσότερο, τα 2 πρώτα δε δανείζονται στο 3ο.

nic mor
01/07/2009, 00:22
ετσι-ετσι:beer: :beer:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sergiosm
01/07/2009, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
το αυτοκινητο ειναι ασφαλισμενο στο ονομα του πατερα μου και η ασφαλιστρια ειπε κατι για 60% "προστιμο" στα ασφαλιστρα σε περιπτωση δικης μου υπαιτιοτητας.

τωρα για μηχανες δεν ξερω μιας και ειναι στο ονομα μου

To "πρόστιμο" είναι το λιγότερο.

Ο πραγματικός κίνδυνος είναι να μην σε καλύψει η ασφαλιστική αν αυτός που το οδηγεί είναι κάτω από 23.
Δες με προσοχή τους όρους του συμβολαίου

KaliM
01/07/2009, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
+απειρο!!!

μηχανη-αμαξι-γυναικα δεν δανειζονται:nono: :nono:



γυναικα καμια φορα μπορει!! τα αλλα ομως ΟΧΙ!!!!!
:beer: :beer: :beer: :beer:



Στη προκειμένη περίπτωση....
μηχανή-αμάξι-άντρας δεν δανείζονται?

χμμμμμ....αμάξι δεν έχω....
μηχανή λογικά δεν δανείζεται.....
άντρας? πφφφφφφφφφ....δεν δανείζεται χαρίζεται!
χαχαχαχα

makis206
01/07/2009, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaliM
Στη προκειμένη περίπτωση....
μηχανή-αμάξι-άντρας δεν δανείζονται?

ΕΕΕμμμμ... ΌΧΙ ΌΧΙ ! Ο άντρας δανείζεται !!:D


:p :cool: :p

devil's animal
01/07/2009, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
ΕΕΕμμμμ... ΌΧΙ ΌΧΙ ! Ο άντρας δανείζεται !!:D


:p :cool: :p

κ0υφαλα Μακη!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nic mor
01/07/2009, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaliM
Στη προκειμένη περίπτωση....
μηχανή-αμάξι-άντρας δεν δανείζονται?

χμμμμμ....αμάξι δεν έχω....
μηχανή λογικά δεν δανείζεται.....
άντρας? πφφφφφφφφφ....δεν δανείζεται χαρίζεται!
χαχαχαχα



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

VegasKitty
01/07/2009, 11:45
Συγνωμη που θα σου απαντησω, μιας και ρωτας τους αντρες του φορουμ στο τιτλο σου :rolleyes:, αλλα απλα για να ξερετε και γενικα επιδη ειμαι στο χωρο, οτι υπαρχει και μερος για να γραψεις και να ισχυουν ολα 100% και για 2ο οδηγο. Το λαχιστον σε μας.

:wave2:

Λεωνίδας
08/07/2009, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
+απειρο!!!

μηχανη-αμαξι-γυναικα δεν δανειζονται:nono: :nono: σιγά ρε μη σας τα φάνε
ψείρες

πάντως και 'γω δεν την έδωσα την πρώτη μέρα σε γνωστό μέλος που μου πρότεινε "να μου πατήσει λίγο τα λάστιχα" :look: :look:

marulis
08/07/2009, 20:31
Αναγνωρίζει το επίσημο κράτος ότι είναι κάποιος ικανός ( δίπλωμα ) και μια ιδιωτική εταιρία μπορεί να πει δεν σε καλύπτω επειδή δεν είναι το όνομα σου στο συμβόλαιο?
Όχι βεβαία!!!!

Όλοι όσοι έχουν άδεια ικανότητας οδηγήσεως ( αντίστοιχη του οχήματος ) έχουν δικαίωμα και την πλήρη κάλυψη του συμβολαίου , για οποιοδήποτε όχημα ΙΧ ( ιδιωτικής χρήσης )

Για την ηλικία όπως και για την εμπειρία ( κάτω από ένα χρόνο δίπλωμα ) όντως υπάρχει θέμα, – όχι σε όλες τις εταιρίες - μόνο όσον αφορά τα ασφάλιστρα και όχι την κάλυψη

:wave2: