PDA

View Full Version : ΚεφαλλονιάInfoPlz



DeusEx
01/07/2009, 17:25
Παω Κεφαλλονια το Σαββατο για μινι διακοπουλες...

Συμφερει καλυτερα απο Πατρα ή απο Κυλληνη το καραβι ?

Που να μεινω ? Θελω κατι οικονομικο .. Θα παρω κ την μοτο μου μαζι οποτε δεν με νοιαζει αν ειναι λιγο παραεξω , φτανει ναναι οικονομικα :smilea:

Γενικα προτεινετε τιποτα για φαγητο , παραλιες , αξιοθεατα , κτλ.


(Ξερει κανεις δρομολογια απο Πατρα ?Μαλλον απο εκει θα παω)

DeusEx
01/07/2009, 19:55
Τι εγινε κανεις ?!

Δεν ταξιδευετε !? Σας ( μας ) βαρεσε η οικονομικη κριση ?

:eyepop:

KiNG-R!
01/07/2009, 20:09
Aπο Κυλλήνη είναι 70κμ ποιό μακριά αλλά είναι ποιο φτηνά τα εισιτήρια και το καράβι πάει ποιο γρήγορα, περίπου 1:30 ώρα ενώ από Πάτρα κάνει 2:30-3:00 ώρες.
Πρέπει να πας οπωσδήποτε για μπάνιο στο Μύρτο και για φαγητό (βράδυ) στο Φισκάρδο !
Στη Σκάλα είναι ωραία, Αργοστόλι, από Λιξούρι μεριά μην πας δεν έχει τπτ.

megatim
01/07/2009, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
... από Λιξούρι μεριά μην πας δεν έχει τπτ.

Εμένα που δεν μου το είπε κανείς και πέρασα μια βδομάδα στη Κουνόπετρα; Ωιμέ!

VGER
01/07/2009, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
από Λιξούρι μεριά μην πας δεν έχει τπτ.

Μόνο τις καλύτερες παραλίες...:cry:

mreth
02/07/2009, 10:02
Έχει πάρα πολλά δωμάτια και σε καλές τιμές και εντός και εκτός Αργοστολίου. Εμένα προσωπικά το Αργοστόλι δε μου αρέσει, γιατί δε μου δίνει την αίσθηση ότι βρίσκομαι σε νησί, δεν έχει προκυμαία να περπατήσεις και το μόνο μέρος που μπορείς να πας για ποτό/φαγητό και να βλέπεις θάλασσα (από ψηλά) είναι η Λάσση, που όμως είναι τα περισσότερα τουριστομάγαζα. Anyway, για φαγητό στο Αργοστόλι είναι καλά στην Παλιά Πλάκα που είναι στο Μαϊστράτο (στο γύρο της Λάσσης, μετά το λιμάνι). Η βαβούρα όμως και τα περισσότερα μαγαζιά που συχνάζουν ντόπιοι είναι στην πλατεία Βαλιάνου. Στο Μύρτο να πας, εφόσον έχεις μηχανή που μπορείς να την παρκάρεις κοντά στην παραλία, γιατί με αυτόκίνητο τέτοια εποχή θα αναγκαζόσουν να το αφήσεις στην.. κορυφή της ανηφόρας!!! Μετά το Μύρτο και πηγαίνοντας προς Φισκάρδο βλέπεις στα αριστερά σου, ανάμεσα σε 2 λόφους, ένα μικρό χωριό, την Άσσο. Αξίζει να πας, είναι πολύ γραφικό. Το Φισκάρδο είναι από τα πιο όμορφα μέρη στην Κεφαλλονιά όμως μαζεύει, ως επί το πλείστον, τουρίστες (ξένους και ντόπιους) με... χοντρά πορτοφόλια! Φεύγοντας από το Φισκάρδο κατευθυνόμενος προς Αργοστόλι, λίγο έξω από το χωριό θα δεις στα δεξιά σου (σε λίγο ερημική τοποθεσία) μια ταβέρνα (δυστυχώς δε θυμάμαι όνομα). Είναι Φ-Ο-Β-Ε-Ρ-Η, έχει απίστευτη θέα και, σε αντίθεση με ό,τι υπάρχει μέσα στο Φισκάρδο, έχει πολύ καλές τιμές. Ένα γραφικό ψαροχώρι είναι και η Αγία Ευφυμία. Είναι στο δρόμο σου πηγαίνοντας προς Φισκάρδο.

Προσωπικά θα ταξίδευα από Κυλλήνη, καθώς προτιμάω να οδηγήσω λίγο παραπάνω παρά να είμαι στο καράβι 3 ώρες. Είναι και πιο οικονομικό το εισιτήριο για επιβάτες & οχήματα. Όμως το καράβι φτάνει στον Πόρο που είναι πιο μακριά από το Αργοστόλι απ' ότι η Σάμη, στην οποία φτάνει το καράβι από Πάτρα. Διαλέγεις και παίρνεις... Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει καράβι που πηγαίνει απευθείας Αργοστόλι (κάνει κάπου 3 ώρες από Πάτρα), συνήθως βάζουν το καλοκαίρι.

Για βόλτα θα σου πρότεινα να πας στη λίμνη Μελισσάνη (κοντά στη Σάμη), η οποία βρίσκεται μέσα σε σπηλιά, μέρος της οροφής της οποίας έχει καταρεύσει. Επίσης αν πας προς Ληξούρι είναι ωραία να δεις το ηλιοβασίλεμα από το Γερογόμπο (φάρος). Όσον αφορά τις παραλίες... Έχεις πάρα πολλες επιλογές. Το "must" είναι σίγουρα ο Μύρτος (όμως μην απογοητευτείς αν έχει πολύ κόσμο και δεν είναι ιδιαίτερα καθαρά τα νερά, τέτοια περίοδο συνήθως γίνεται χαμός). Μέσα στο Αργοστόλι υπάρχει ο Μακρύς και ο Πλατύς γιαλός δίπλα-δίπλα. Οργανωμένες παραλίες που μαζεύουν πολύ κόσμο, με ξαπλώστρες, Beach-bar κ.τ.λ. Νότια, πηγαίνοντας προς Σκάλα, συναντάς το Λουρδά (μεγάλη παραλία με ωραία νερά), τον Κατελειό και τα Καμίνια (η πρώτη πιο οργανωμένη, με ταβέρνες κ.τ.λ., η δεύτερη ίσως η πιο μεγάλη αμμουδιά στην Κεφαλλονιά). Η Σκάλα επίσης έχει μεγάλη οργανωμένη παραλία. Κοντά στη Σάμη αξίζει να πας στην Αντίσαμο (είναι εκεί που γυρίστικε το "μαντολίνο του λοχαγού Κορέλλι"). Απο την πλευρά του Ληξουρίου βρίσκονται μερικές πολύ ωραίες παραλίες όπως ο Μέγας Λάκος και το Ξι με κόκκινη άμμο και πράσινα νερά λόγω των πετρωμάτων αλλά και ο Αθέρας. Μην παραλείψεις τους Πετανούς!!! Τέλος, βόρεια προς Φισκάρδο ωράια παραλία (αλλά όχι οργανωμένη) είναι το Φώκι.

Τώρα τι θα προλάβεις να δεις και να κάνεις από όλα αυτά δεν ξέρω... Ψάξε και λίγο στο ίντερνετ, δες τι σου αρέσει και καλές διακοπές!!!

DeusEx
08/07/2009, 11:52
Πηγα κ γυρησα.. Απο Κυληνη. Κοστος 1 μοτο 600αρα 1 κανονικο και 1 φοιτητικο με επιστροφη (20% εκπτωση) γυρω στα 45-50ε

Κατεβηκαμε Πορο κ συνεχησαμε προς Μυρτο. Καπου αναμεσα στο Μυρτο κ στην Αγ Ευφημια ρωτουσαμε για δωματια. Στην 1η που πηγα, ωραιο δωματιακι , πισινα απεξω 40ε την βραδια (το ηθελα για 2 βραδια) . Μου φανηκαν πολλα , παω να παζαρεψω .. τπτ . 80 ε ηθελε , ασυζητητα . Τρωει ακυρο.

Παω σε ενα αλλο ξενοδοχειο-δωματιακια 35ε μου λεει . Παζαρευω, μου το αφηνει στα 30ε την βραδια. Μετριο δωματιο, 1 διπλο κρεββατι και 1 μονό. Ειχε tv αλλα δεν επιανε κ πολλα, ειχε κ air condition.

Απο το Μυρτο εχω την χειροτερη εντυπωση. Ενω απο επανω φαινοταν απιστευτος απο κοντα ηταν απαισιος. Δεν ειχε πολυ κοσμο κ τις 3 μερες που κατσαμε.

Μερα 1η .. Παμε Μυρτο . Πολυ κυμα, κρυο νερο, πολυ βρωμα στην θαλασσα. Βουταω μονος, το εταιρον ημισυ σηχαινοταν. Κανω 5 λεπτα μπανιο κ βγαινω . Δεν την παλεψα. Το βραδακυ φαγητο στην Σαμη σε ταβερνακι με καλες τιμες (παραδοξος!!). γυρω στα 30ε φαγητο-κρασι για 2 ατομα.

Μερα 2η .. Παμε Καστρο του Ασσου, αναιβηκαμε μεχρι επανω. Υπεροχη γυμναστικη απιστευτη θεα.
Μετα κανουμε μια 2η αποπειρα για τον Μυρτο. Πολυ πιο βρωμικη απο την 1η μερα. Δεν μπηκαμε καν! Βουτηξα λιγο τα ποδια σηχαθηκα κ φυγαμε. Πηγαμε αντισαμο κοντα στην Σαμη. Απιστευτη παραλια πεντακαθαρο νερο , πολυ πρασινο. Σουβλακια στην Σαμη. Επισκεψη στο σπηλαιο Μελισσανη , 7ε εισοδος ανα ατομο , απιστευτη εμπειρια, αξιοθεατο! Συνεχιζουμε Αργοστολι, μπανιο στον πλατυ γυαλο .. δεν με ενθουσιασε .. Σαν να εχεις παει σε επαρχιακη πολη. Τπτ δεν θυμιζει νησι .. Βολταρουμε πανω κατω , κ φευγουμε καπακι για Σαμη να φαμε στην γνωστη ταβερνα μια κ ηταν κ το φαγητο καλο, κ η τιμη καλη κ θεα την θαλασσα ..

Μερα 3η .. Παμε για 3η αποπειρα Μυρτο . Λεω για το γαμωτο θα μπουμε οπως ναχει , επεισα κ την κοπελα μου να μπει . Κλεινω τα ματια κ βουταω , λεω πιο μεσα θα ειναι πιο καθαρα. Αμ δε .. μεσα στην μπιχλα ηταν. Μετα απο 5 λεπτα βγηκαμε αφου ειχαμε ξενερωσει .. καναμε ευτυχως ντουζ στις ντουζιερες για να φυγει η βρωμα. Στα καπακια παμε Αντισαμο στην γνωστη καλη παραλια για μπανιο, μετα σουβλακια, και επειτα πηγαμε στο σπηλαιο Δορεγκατη (καπως ετσι). 5 ε εισοδο εκαστος, ωραια εμπειρια, φυσικη δροσια , αξιζε την βολτα. Μετα πηραμε τον δρομο της επιστροφης προς Πορο για Κυληνη

Σαν γενικοτερη εικονα, η κοπελα μου δεν ενθουσιαστηκε .. Εγω εχω αναμεικτα συναισθηματα . Ειχε καλες κ κακες στιγμες . Οποιος αναζηταει ενα τεραστιο νησι για εξερευνηση, χωρις γραφικοτητα με μετριες παραλιες ειναι καλα . Μαζευει κυριως μεγαλες ηλικιες κ οικογενειες με οτι συνεπαγεται για την νυχτερινη ζωη .. Η αληθεια ειναι οτι δεν με τραβαει κατι να την ξαναεπισκευθω ..


:smilea:

alximistis
08/07/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Πηγα κ γυρησα.. Απο Κυληνη. Κοστος 1 μοτο 600αρα 1 κανονικο και 1 φοιτητικο με επιστροφη (20% εκπτωση) γυρω στα 45-50ε

Κατεβηκαμε Πορο κ συνεχησαμε προς Μυρτο. Καπου αναμεσα στο Μυρτο κ στην Αγ Ευφημια ρωτουσαμε για δωματια. Στην 1η που πηγα, ωραιο δωματιακι , πισινα απεξω 40ε την βραδια (το ηθελα για 2 βραδια) . Μου φανηκαν πολλα , παω να παζαρεψω .. τπτ . 80 ε ηθελε , ασυζητητα . Τρωει ακυρο.

Παω σε ενα αλλο ξενοδοχειο-δωματιακια 35ε μου λεει . Παζαρευω, μου το αφηνει στα 30ε την βραδια. Μετριο δωματιο, 1 διπλο κρεββατι και 1 μονό. Ειχε tv αλλα δεν επιανε κ πολλα, ειχε κ air condition.

Απο το Μυρτο εχω την χειροτερη εντυπωση. Ενω απο επανω φαινοταν απιστευτος απο κοντα ηταν απαισιος. Δεν ειχε πολυ κοσμο κ τις 3 μερες που κατσαμε.

Μερα 1η .. Παμε Μυρτο . Πολυ κυμα, κρυο νερο, πολυ βρωμα στην θαλασσα. Βουταω μονος, το εταιρον ημισυ σηχαινοταν. Κανω 5 λεπτα μπανιο κ βγαινω . Δεν την παλεψα. Το βραδακυ φαγητο στην Σαμη σε ταβερνακι με καλες τιμες (παραδοξος!!). γυρω στα 30ε φαγητο-κρασι για 2 ατομα.

Μερα 2η .. Παμε Καστρο του Ασσου, αναιβηκαμε μεχρι επανω. Υπεροχη γυμναστικη απιστευτη θεα.
Μετα κανουμε μια 2η αποπειρα για τον Μυρτο. Πολυ πιο βρωμικη απο την 1η μερα. Δεν μπηκαμε καν! Βουτηξα λιγο τα ποδια σηχαθηκα κ φυγαμε. Πηγαμε αντισαμο κοντα στην Σαμη. Απιστευτη παραλια πεντακαθαρο νερο , πολυ πρασινο. Σουβλακια στην Σαμη. Επισκεψη στο σπηλαιο Μελισσανη , 7ε εισοδος ανα ατομο , απιστευτη εμπειρια, αξιοθεατο! Συνεχιζουμε Αργοστολι, μπανιο στον πλατυ γυαλο .. δεν με ενθουσιασε .. Σαν να εχεις παει σε επαρχιακη πολη. Τπτ δεν θυμιζει νησι .. Βολταρουμε πανω κατω , κ φευγουμε καπακι για Σαμη να φαμε στην γνωστη ταβερνα μια κ ηταν κ το φαγητο καλο, κ η τιμη καλη κ θεα την θαλασσα ..

Μερα 3η .. Παμε για 3η αποπειρα Μυρτο . Λεω για το γαμωτο θα μπουμε οπως ναχει , επεισα κ την κοπελα μου να μπει . Κλεινω τα ματια κ βουταω , λεω πιο μεσα θα ειναι πιο καθαρα. Αμ δε .. μεσα στην μπιχλα ηταν. Μετα απο 5 λεπτα βγηκαμε αφου ειχαμε ξενερωσει .. καναμε ευτυχως ντουζ στις ντουζιερες για να φυγει η βρωμα. Στα καπακια παμε Αντισαμο στην γνωστη καλη παραλια για μπανιο, μετα σουβλακια, και επειτα πηγαμε στο σπηλαιο Δορεγκατη (καπως ετσι). 5 ε εισοδο εκαστος, ωραια εμπειρια, φυσικη δροσια , αξιζε την βολτα. Μετα πηραμε τον δρομο της επιστροφης προς Πορο για Κυληνη

Σαν γενικοτερη εικονα, η κοπελα μου δεν ενθουσιαστηκε .. Εγω εχω αναμεικτα συναισθηματα . Ειχε καλες κ κακες στιγμες . Οποιος αναζηταει ενα τεραστιο νησι για εξερευνηση, χωρις γραφικοτητα με μετριες παραλιες ειναι καλα . Μαζευει κυριως μεγαλες ηλικιες κ οικογενειες με οτι συνεπαγεται για την νυχτερινη ζωη .. Η αληθεια ειναι οτι δεν με τραβαει κατι να την ξαναεπισκευθω ..


:smilea:


Η Κεφαλλονιά είναι από τα ομορφότερα νησιά που έχουμε. Συνδυάζει το βουνό με τη θάλασσα με καταπληκτική θέα υπέροχα σημεία στο βουνό για μηχανάδα και φοβερές παραλίες. Νομίζω φίλε μου ότι το "λάθος" ήταν η διάρκεια. Μέσα σε 3 μέρες τι να δεις;;;;; Η Άσσος εκτός από το κάστρο έχει πολύ ωραία παραλία ενώ αν συνεχίσεις από το κάστρο προς τα πίσω σε βγάζει κι αλλού ;)
Ωραία παραλία έιναι το Ξι επίσης τι να σου λέω έχει πάρα πολλές.
Τώρα σόρι κιόλας αλλά τα 40 ευρά το δωμάτιο για 2 άτομα δεν είναι καθόλου ακριβά μέσα στον Ιούλιο!!!
Κοίτα να ξαναπάς κι αν θες ψάξε τις διακοπές μου πριν 3-4 χρόνια στην Κεφαλλονιά νομίζω πως θα πάρεις μια ιδέα. Κρίμα που δεν το είχα δει εγκαίρως το ποστ σου σόρι γι αυτό :)

Road67
08/07/2009, 13:30
Μια φορά πήγα την εποχή που γυριζόταν το μαντολίνο του λοχαγού τάδε και δεν το μετάνιωσα :D
αν μπορείς να μείνει στη Σάμη είναι πιο γραφικά (θυμάμαι 5 το πρωί κάτι τυρόπιτες ...) κι ένα κλαμπ το καράβι που μάλλον θα 'χει κλείσει.. και κάτι φάσεις απίστευτες. Το παν είναι η καλή παρέα. Φισκάρδο να πας για κρεπούλα και περίπατο. Αργοστόλι να πας για τα κλαμπάκια.. Το Ληξούρι ίσως και να γίνομαι άδικος να το επισκεφτείς αφού κλείσεις και την πέμπτη δεκαετία :D Αυτά, καλά να περάσεις.. Εγώ θα προτιμούσα την Πάτρα, δεν μπλέκεις με σκ@τόδρομους (αν υποθέσουμε οτι η ΕΟ από Αθήνα είναι ένας εκπληκτικός δρόμος :cry: )

alximistis
08/07/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Μια φορά πήγα την εποχή που γυριζόταν το μαντολίνο του λοχαγού τάδε και δεν το μετάνιωσα :D
αν μπορείς να μείνει στη Σάμη είναι πιο γραφικά (θυμάμαι 5 το πρωί κάτι τυρόπιτες ...) κι ένα κλαμπ το καράβι που μάλλον θα 'χει κλείσει.. και κάτι φάσεις απίστευτες. Το παν είναι η καλή παρέα. Φισκάρδο να πας για κρεπούλα και περίπατο. Αργοστόλι να πας για τα κλαμπάκια.. Το Ληξούρι ίσως και να γίνομαι άδικος να το επισκεφτείς αφού κλείσεις και την πέμπτη δεκαετία :D Αυτά, καλά να περάσεις.. Εγώ θα προτιμούσα την Πάτρα, δεν μπλέκεις με σκ@τόδρομους (αν υποθέσουμε οτι η ΕΟ από Αθήνα είναι ένας εκπληκτικός δρόμος :cry: )



Ψιτ φιλαράκι! άργησες!!! πήγε και γύρισε :D :)

PortisHead
08/07/2009, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Η Κεφαλλονιά είναι από τα ομορφότερα νησιά που έχουμε. Συνδυάζει το βουνό με τη θάλασσα με καταπληκτική θέα υπέροχα σημεία στο βουνό για μηχανάδα και φοβερές παραλίες. Νομίζω φίλε μου ότι το "λάθος" ήταν η διάρκεια. Μέσα σε 3 μέρες τι να δεις;;;;; Η Άσσος εκτός από το κάστρο έχει πολύ ωραία παραλία ενώ αν συνεχίσεις από το κάστρο προς τα πίσω σε βγάζει κι αλλού ;)
Ωραία παραλία έιναι το Ξι επίσης τι να σου λέω έχει πάρα πολλές.
Τώρα σόρι κιόλας αλλά τα 40 ευρά το δωμάτιο για 2 άτομα δεν είναι καθόλου ακριβά μέσα στον Ιούλιο!!!
Κοίτα να ξαναπάς κι αν θες ψάξε τις διακοπές μου πριν 3-4 χρόνια στην Κεφαλλονιά νομίζω πως θα πάρεις μια ιδέα. Κρίμα που δεν το είχα δει εγκαίρως το ποστ σου σόρι γι αυτό :)

+1000 σε οτι λεει ο Αλχημηστης.

KiNG-R!
09/07/2009, 15:49
Φίλε σε διαβεβαιώ ότι ήσουν άτυχος, ο Μύρτος είναι από τις καλύτερες παραλίες του κόσμου αλλά όταν φυσάει τα κύματα είναι πολύ μεγάλα και δεν μπορείς να μπεις μέσα και μερικές φορές φέρνει σαπουνάδες από μέσα. Άμα πετύχεις καλό καιρό είναι τέλια, το ανοιχτό γαλάζιο χρώμα της θάλασσας είναι απίστευτο.
Τον Ιούνιο που πήγα ήταν μια χαρά.

KiNG-R!
09/07/2009, 15:51
Μερικές φωτογραφίες από το αρχείο μου :)


168352

KiNG-R!
09/07/2009, 15:56
2


168355

KiNG-R!
09/07/2009, 15:57
3


168356

KiNG-R!
09/07/2009, 15:57
4


168358

VGER
09/07/2009, 16:07
Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι έχει ψηφιστεί ως μία από τις καλύτερες και καθαρότερες παραλίες της Ευρώπης...

Απλά άτυχος...

Όσο για το Ληξούρι που ο Road 67 είπε ότι πρέπει να έχεις κλείσει την 5η δεκαετία της ζωής σου για να το επισκεφτείς, απλά δεν ισχύει.

Αν το ψάξεις λίγο, έχει πολύ καλή διασκέδαση, τόσο στα μπαράκια που είναι γύρω από την πλατεία, όσο και έξω από την πόλη που έχει τα κλαμπάκια της...;)

Εκτός αν θέλει κάποιος να το παίξει party animal οπότε σε λάθος νησί κοιτάει....:wave2: