PDA

View Full Version : Καινουργιο Hornet 2009: Καλό και.. ζεματιστό!



Bil_2
01/07/2009, 21:22
Μόλις σήμερα αφού πούλησα το φτωχό –πλην τίμιο- SUZUKI GS 500 έγινα κάτοχος ενός καινούργιου Hornet λευκού-κόκκινου. Θα ήθελα να πω τη γνώμη μου σαν πρώτες εντυπώσεις ότι:

+ Πραγματικά πολύ καλή ποιότητα κύλισης (οι ρυθμιζόμενες αναρτήσεις φαίνονται πολύ καλές)
+ Ωραία λειτουργιά του μοτέρ. Αν και άστρωτο και κλειστό.. το καλό πράγμα φαίνεται, το ίδιο και το σασμάν. Honda, τι να λέμε τώρα…

Αλλά ρε παιδιά μου έκανε τρομερή εντύπωση η ζέστη που βγαίνει από το μοτερ, κυριολεκτικά με έψησε! Δεν σας κρύβω ότι ειδικά το δεξί μου πόδι, είμαι τώρα σπίτι και το αισθάνομαι ακόμα ψητό! Δεν υπερβάλω σε αυτό! Πιθανόν να είναι θέμα συνήθειας γιατί δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο..

Εσείς τι λέτε, πως το αντιμετωπίζετε, θέλω την βοήθεια σας!

megatim
01/07/2009, 21:27
Καλορίζικο φίλε :beer:

Εγώ το Ζ750 έχω και μέσα στη πόλη το πόδι μου (ειδικά από τη μεριά της εξάτμισης) γίνεται σουβλάκι. Να φανταστείς πως σε ζεστά μεσημέρια, σε πορεία με 100, το δεξί πόδι σχεδόν καίγεται από τον αέρα του κινητήρα!!

Με λίγα λόγια μην ανυσηχείς.

TOLISTOLAROS
01/07/2009, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil_2
Πιθανόν να είναι θέμα συνήθειας γιατί δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο..

Εσείς τι λέτε, πως το αντιμετωπίζετε, θέλω την βοήθεια σας!
Η ζέστη προέρχεται απ'τον καταλύτη

Tpap
01/07/2009, 21:36
Καλορίζικο και καλοτάξιδο το εργαλείο σου. Προσωπικά την θεωρώ από τις καλλίτερες επιλογές.


:beer: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil_2
Αλλά ρε παιδιά μου έκανε τρομερή εντύπωση η ζέστη που βγαίνει από το μοτερ...

εσύ είσαι να κάνεις βόλτα με γιαχαβούζα να δείς τι εστί ζέστη... :lol:

Bil_2
01/07/2009, 21:39
Σας ευχαριστω ολους, να ειστε καλα.

Και εγω ο κακομοιρης νομιζα οτι το SUZUKI GS 500 βγαζει ζέστη! Κουνια που με κούναγε!

makis206
01/07/2009, 21:42
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι φίλε, άντε θα σου ζεσταίνει και το κρουασάν το πρωί !:lol:

Πάντα όρθιοι κι οι δυο σας :beer: :beer:

SVX
01/07/2009, 21:43
Καλοταξιδη η σφηκα και παντα ορθιος....

Υ.Γ. σκεψου και τις κρυες μερες του χειμωνα.... :D

Bil_2
01/07/2009, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Καλοταξιδη η σφηκα και παντα ορθιος....

Υ.Γ. σκεψου και τις κρυες μερες του χειμωνα.... :D

Σε ευχαριστω, εχεις δικιο για το χειμωνα αλλα τωρα ερχονται καυσωνες και δεν σου κρυβω οτι μου κακοφανεικε πολυ η τοση ζέστη στα πόδια μου!

nassosxlvbros
01/07/2009, 21:52
Welcome to Honda! Καλορίζικο το εργαλείο!!! :beer: :wave2:

jimmy10
01/07/2009, 22:02
καλοριζικη και καλους δρομους!

το θεμα της ζεστης ειναι λιγο προβλημα. Φυσικα με την λιγη εμπειρια που εχω θα σε συμβουλευα αν ειχες την δυνατοτητα να βαλεις μποτα. Ναι μποτα, γιατι το δερμα αντανακλα μεγαλο ποσοστο της θερμοτητας.

Bil_2
01/07/2009, 22:25
Σας ευχαριστω ολους!

Παντως γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, μην ειμαστε και αχαριστοι!

Bil_2
01/07/2009, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmy10
καλοριζικη και καλους δρομους!

το θεμα της ζεστης ειναι λιγο προβλημα. Φυσικα με την λιγη εμπειρια που εχω θα σε συμβουλευα αν ειχες την δυνατοτητα να βαλεις μποτα. Ναι μποτα, γιατι το δερμα αντανακλα μεγαλο ποσοστο της θερμοτητας.

Το σκεφτηκα και εγω για μποτα. Οταν με το καλο παω στο CSS που εχω σκοπο απο Σεπτεμβριο αναγκαστηκα θα την φορεσω!

sapila racing
02/07/2009, 11:24
Μεγειά σου και καλά χιλιόμετρα!

Εγω εχω το 900 και δεν εχω τέτοιο πρόβλημα.
Μήπως καβαλάς με καμμια βερμούδα και παπούτσια χωρίς κάλτσες?

Bil_2
02/07/2009, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μεγειά σου και καλά χιλιόμετρα!

Εγω εχω το 900 και δεν εχω τέτοιο πρόβλημα.
Μήπως καβαλάς με καμμια βερμούδα και παπούτσια χωρίς κάλτσες?

OXI, προς θεου, προσπαθω να ειμαι τυπικος και "σοβαρός" αναβατης, παντα το καλο κρανακι μου, το μπουφανακι μου, ποτε βερμουδα και τετοια.

Ομως οπως θα διαβασες και παραπανω μιλαω για πολυ εντονη ζεστη απο το μοτερ..
Το δικο σου ειναι αλλο μοτερ οποτε ισως και αλλες θερμοκρασιες (λεω εγω τωρα..)

XJR_Billy
02/07/2009, 12:00
Μεγειά το σφηκάκι φίλε, καλοτάξιδοι και αγρατζούνιστοι να'στε κι δυό σας.:beer: :beer: :beer:

Όσο για τη ζέστη, μην ανησυχείς. Μιά συνήθεια είναι όλα. Θα την συνηθίσεις και θα σου λείπει...:lol:

Bil_2
02/07/2009, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Μεγειά το σφηκάκι φίλε, καλοτάξιδοι και αγρατζούνιστοι να'στε κι δυό σας.:beer: :beer: :beer:

Όσο για τη ζέστη, μην ανησυχείς. Μιά συνήθεια είναι όλα. Θα την συνηθίσεις και θα σου λείπει...:lol:

Σας ευχαριστω ολους,

Δεν γκρινιαζω απλα μου εκανε πολυ εντυπωση αυτο το θεμα..

power hornet
02/07/2009, 12:24
καλοριζικη η σφιγγα σου βαλε και μια φωτο να δουμε τα καινουργια χρωματα.
οσο για την ζεστη μην ανισυχεις και εμενα βγαζει βεβαια εσενα την εχει και χαμηλα την εξατμιση συν καταλυτη εμενα δεν εχει καταλυτη :lol: ελευθερα ολα ειναι

kostasmms
02/07/2009, 22:15
σκέψου τι ωραία θα είναι το Χειμώνα!!!:beer:

Bil_2
03/07/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
σκέψου τι ωραία θα είναι το Χειμώνα!!!:beer:

Οντως το χειμωνα θα ειναι ενα plus αλλα το καλοκαιρακι ειναι που θα "βολταρεις" και λιγο παραπανω...:beer:

sapila racing
03/07/2009, 09:50
Φαντάζομαι οτι για να ζεστένεσαι τόσο, το θέμα εχει να κάνει με την θέση του καταλύτη και της εξάτμισης.
Στα παλιότερα Hornet δεν ηταν ετσι, ακόμα και το 900 δεν βγάζει και πολύ ζέστη προς τον αναβάτη εκτός κι αν ανάψει βεντιλατέρ, οπότε κλάφτα.

Πάντως αφού το στρώνεις ακόμα, η κατάσταση μπορεί και να βελτιωθεί λίγο.
Καλες βόλτες!

Bil_2
03/07/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Φαντάζομαι οτι για να ζεστένεσαι τόσο, το θέμα εχει να κάνει με την θέση του καταλύτη και της εξάτμισης.
Στα παλιότερα Hornet δεν ηταν ετσι, ακόμα και το 900 δεν βγάζει και πολύ ζέστη προς τον αναβάτη εκτός κι αν ανάψει βεντιλατέρ, οπότε κλάφτα.

Πάντως αφού το στρώνεις ακόμα, η κατάσταση μπορεί και να βελτιωθεί λίγο.
Καλες βόλτες!

Απο οτι καταλαβα (το εχω μονο 2-3 μερες το μηχανακι) η ζεστη απο την εξατμιση πηγαινει πιο πολυ στον συνεπιβατη. Εγω ενιωθα οτι το δεξι μου ποδι καιγεται πολυ απο το μοτερ και το ψυγειο.

Παντως το οτι ειναι ακομα στο στρωσιμο και μπορει να βελτιωθει η κατασταση το ελπιζω και εγω χωρις να ξερω αν κατι τετοιο μπορει να ισχυει...

chris_honda
04/07/2009, 07:13
και γαμω τα καλοριφερ για το χειμωνα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ειναι φυσιολογικο και γω με το hornet το ειχα νοιωσει αλλα:

1. μην ξεχνας πως προφανως θα οδηγουσες με βερμουδα οποτε.....
2. εκει που θα την ακουσεις ειναι οταν το μηχανακι θα δουλεψει στα κοκκινα η θερμοκρασια
και ξαφνικα τη ριξεις αποτομα.(3-4 φαναρια -κινηση/και μετα να ανοιξεις).


καλοταξιδι να ειναι:wave2: :wave2: :wave2:

chris_honda
04/07/2009, 07:19
μην ξεχνας πως το μηχανακι ειναι τοσο SUPER!!!!! που σιγα-σιγα θα βγει απ το μυαλο σου το θεμα με τη ζεστη

εχει τοσες οδηγικες απολαυσεις που θα δεις στην πορεια....

και.........................ειναι HONDA!!!!

JAPANESE
04/07/2009, 07:28
Φιλε Bil_2 καλοταξιδο και παντα ορθιος το μοτορι ειναι φανταστικο το εχει ο κολλητος μου και οταν το πηρε περιμενε το διπλωμα αλλα καθυστερησε ετσι το καβαλησα εγω για μια αποσταση 100χιλ μεχρι το σπιτι του επαθα ζημια ειναι φοβερο :)

Delfian
04/07/2009, 12:32
Καλορίζικο φίλος, το έχω ήδη εδώ και ένα χρόνο και το έχω ευχαριστηθεί πάρα πάρα μα πάρα πολυ. Όσο για τη ζέστη που λές, είναι πολύ νωρίς ακόμα και όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω θα το συνηθίσεις και δεν θα σε πειράζει μετά!!!!
HONDA = Όλο προσόντα :smokin:

nakkip
04/07/2009, 13:31
Καλοταξιδο και παντα τυχερο :beer: :beer:

Bil_2
04/07/2009, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip
Καλοταξιδο και παντα τυχερο :beer: :beer:

Σας ευχαριστω και παλι και να ειμαστε ολοι παντα ορθιοι,

Το οτι το μηχανακι εχει πολυ καλη ποιοτητα κοιλισης το καταλαβα αμεσως απο τα πρωτα χιλιομετρα (και το ανεφερα στην αρχη του post) και γενικοτερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος για αρχη, ισως τα φρενα του ειναι λιγο παραπανω προοδευτικα απο οτι θα ηθελα, δηλαδι μου λειπει
λιγο το αρχικο "μαγκωμα" οταν πατας φρενο, αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα...

Θα προσπαθησω να ανεβασω καμια φοτο της επομενες μερες (οχι μονο οι αλλοι, και εμεις!:p )

Bil_2
06/07/2009, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
καλοριζικη η σφιγγα σου βαλε και μια φωτο να δουμε τα καινουργια χρωματα.

http://www.imageshack.gr/files/ydwwm1k6yuqvsr8c1pe3.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=ydwwm1k6yuqvsr8c1pe3.jpg)

Εχθες πηγα εκδρομουλα σε επαρχιακο δρομο. Το μηχανακι φαινεται να στριβει, οχι μ@@@κιες!

Σε αυτο συμβαλουν πολυ νομιζω και τα MICHELIN PILOT POWER που ειδικα οταν ζεσταθεικαν μου επνεαν πολυ εμπιστοσυνη!

LogOutGoRide
06/07/2009, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil_2
...τα MICHELIN PILOT POWER που ειδικα οταν ζεσταθεικαν μου επνεαν πολυ εμπιστοσυνη!


Καλορίζικο και καλοτάξιδο το Hornet .Όσο για τα λάστιχα ,που να βάλεις και τίποτα της προκοπής να δεις πως ''ξαφνικά'' θα οδηγάς άλλη μηχανή

Καλές βόλτες
Είναι πραγματικά πολύ όμορφο με τα νέα χρώματα
:wave2:

Bil_2
06/07/2009, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Όσο για τα λάστιχα ,που να βάλεις και τίποτα της προκοπής να δεις πως ''ξαφνικά'' θα οδηγάς άλλη μηχανή
:wave2:

Σε ευχαριστω,

εχω την εντυπωση ομως οτι τα συγκεκριμενα λαστιχα δεν ειναι τοσο για τα μπαζα οπως το λες,
αντιθετα ειναι αξιοπρεπεστατο λαστιχακι. Ετσι ξερω τουλαχιστων... :beer:

chris_honda
06/07/2009, 20:42
Aν το βάλει σε πίστα οχι,δεν κάνουν..φυσικό είναι.
για γρήγορες βολτούλες-νορμάλ οδήγηση είναι μια χαρά.
σαφώς υπάρχουν και καλύτερα είναι για τι το θές....

LogOutGoRide
06/07/2009, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil_2
Σε ευχαριστω,

εχω την εντυπωση ομως οτι τα συγκεκριμενα λαστιχα δεν ειναι τοσο για τα μπαζα οπως το λες,
αντιθετα ειναι αξιοπρεπεστατο λαστιχακι. Ετσι ξερω τουλαχιστων... :beer:


Και εγώ τα είχα και τα ξέρω ,καλά είναι, απλά τώρα με τα βτ 016 είναι άλλο πράγμα .

Πίστα δεν ξέρω και δεν τα επέλεξα για αυτόν τον λόγο. Κάποια στιγμή θα τα αλλάξεις και τότε θα καταλάβεις

:wave2: :beer:

watain
07/07/2009, 18:53
καλησπερα παιδες;)
Σκεφτομαι συντομα να αγορασω το hornet ειναι μ@@ναρα χωρης αμφιβολια:D
με εχει σκαλωσει κατι ομως.Προσφατα εκανα τεστ drive στο βυνιο και μου εκαψε λιγο το δερμα στην αριστερη γαμπα ψηλα.οσο το οδηγουσα απλα ενιωσα ζεστη μετα οταν κοιταξα με ειχε καψει.λετε να φταιει το υψος μου ειμαι 1.93.ειναι το μονο που με κραταει προς στιγμην:bigcry: :bawl:

chris_honda
07/07/2009, 23:22
Να φωναξουμε τον Παπαλουκά????? :rotflmao: :rotflmao:

να μας πεί..!!!

σε αυτό δεν το γνωρίζω...αν και πιστευω πως όλα τα γυμνα πρεπει να υποφέρουν σ αυτο.

byron
07/07/2009, 23:48
Μήπως πήρατε την έκδοση Flambé και όχι την απλή? :look:

Road67
07/07/2009, 23:59
Καλοτάξιδος και ασφαλής :beer: τα υπόλοιπα είναι αστεία. Τη μηχανή δεν την έχεις ακόμα συνηθίσει ή μάθει. Κάθε μοτοσυκλέτα έχει τα χούγια της. Τα παντρεύεσαι με το όλο πακέτο ή αν γέρνει πολύ η ζυγαριά πας για άλλη. Δως της χρόνο κι ίσως αυτό που σου φαίνεται τώρα να σε καίει αύριο μεθαύριο να είναι απλά ένα ζεστό αεράκι :winka:

Bil_2
09/07/2009, 17:54
Υστερα απο μια εβδομαδα χρησης και βλεποντας οτι γινεται αναφορα και σε αλλες συζητήσεις το θεμα με την ζεστη απο το μοτερ θα ηθελα να πω οτι οντως σε ενα μεγαλο βαθμο το συνηθίζεις ΧΩΡΙΣ να σημενει αυτο οτι δεν υπαρχει καν τετοιο θεμα ειδικα μεσα στην κινηση.

Δηλαδι μου φαινεται υπερβολικο καποιος κατοχος αυτης της μηχανης να λεει οτι "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ". Ειναι απιθανο καποιος να οδηγησε σε κινηση και να μην ενοχλήθηκε απο αυτο το θεμα ειτε λιγοτερο, ειτε περισσοτερο (μιλαμε παντα για τωρα το καλοκαιρακι, οχι τον Φεβρουαριο με της παγωνιες!)

Επισης δεν ξερω -ας με διαφωτισει καποιος παραπανω γνωστης- αν εξηγειτε μηχανολογικα οτι της πρωτες μερες λειτουργιας του μοτερ η ζεστη να ειναι πιο εντονη (λογο μεταλλων, αναθυμιασεων κτλ) και μετα "στρωνει" ή ειναι καθαρα θεμα συνηθειας

Κατα τα αλλα, ξαναλεω οτι εχοντας κανει πλεον μερικα χλμ (250 περιπου) ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενος και οτι το μηχανακι ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!
(αυτο για να μην αποθαρηνω υποψηφιους αγοραστες!):p

:beer:

Mask
10/07/2009, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Και εγώ τα είχα και τα ξέρω ,καλά είναι, απλά τώρα με τα βτ 016 είναι άλλο πράγμα .

Πίστα δεν ξέρω και δεν τα επέλεξα για αυτόν τον λόγο. Κάποια στιγμή θα τα αλλάξεις και τότε θα καταλάβεις

:wave2: :beer:

Σωστός, τα μαμά λάστιχα και για μένα είναι χάλια! Και με τα Dunlop που έβαλα εγώ είδα μεγάλη διαφορά!

fonzareli
11/07/2009, 09:17
το 2009 ΄φοράει ίδια λάστιχα με αυτό του 2008;

Black_Mamba
14/07/2009, 14:44
ontos bgazei poli zesti... k exo tin entiposi oti ta kainouria honda douleuoun se pio psiles thermokrasies se sxesi me ta alla mixanakia. to diko mou exei deiksei mexri 107C (hornet '07). i mipos den einai fisiologiko...?

geotriada
14/07/2009, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Black_Mamba
ontos bgazei poli zesti... k exo tin entiposi oti ta kainouria honda douleuoun se pio psiles thermokrasies se sxesi me ta alla mixanakia. to diko mou exei deiksei mexri 107C (hornet '07). i mipos den einai fisiologiko...?

ρε σεις μηπως οδηγατε με βερμουδες???

κανω απο 50 εως 80χλμ καθε μερα μεσα στην Αθηνα και ποτε δεν εχω "καει"
ναι μια ζεστη την νοιωθω οταν ανοιξει το βεντιλατερ αλλα οχι καψιμο.

α,,,και το βεντιλατερ ανοιγει στους 104, στα 2χρονια που το εχω 107 βαθμους δεν εχω δει ποτε.

ΥΓ. μηπως τελικα ειναι και ο τροπος που οδηγει ο καθενας. για παραδειγμα, αλαζω
ταχυτητες γυρω στις 4000rpm ,δεν το χαζοζοριζω δηλ. και οταν δω το φαναρι απο μακρυα
κοκκινο το αφηνω και ρολαρει με ταχυτητα ωστε να γυριζουν τα νερα :wave2:

cartman
14/07/2009, 15:40
Φίλε Bil_2 καλορίζικο το μηχάνημα! Πολύ καλό το χρώμα που το διάλεξες! :beer: :beer:

Για τις θερμοκρασίες που λες μην σκας, έτσι είναι τα μηχανάκια, το καλοκαίορι ζεσταίνονται και επειδή τα τετρακύλινδρα έχουν πλατιούς κινητήρες αναπόφευκτα θα σου ζεστάνει το πόδι. Δεν είχα ποτέ χόρνετ αλλά με το fazer τα ίδια είχα (όχι βέβαια σε σημείο εγκάυματος). Η μόνη περίπτωση κατά την γνώμη μου που πρέπει να σε προβληματίσει κάτι είναι όταν το μηχανάκι ζεσταθεί πέραν του φυσιολογικού. Κοίταξε στο εγχειρίδιο χρήσης την φυσιολογική θερμοκρασία που πρέπει να έχει το μοτέρ ακόμα και το καλοκαίρι (νομίζω ενας φίλος πιο πάνω είπε 104 β.κελσίου - επιβεβαίωσε το) και έλεγχε το. Αν είναι στα επιτρεπτά όρια μην σκας.

Το άλλο που μου ήρθε να σε ρωτήσω αν και λίγο χαζό, είναι αν κάθεσαι σωστά στην μηχανή. Αν για παράδειγμα κάθεσαι λίγο στραβά προς τα δεξιά (ασυναίσθητα πάντα) μπορεί το δεξί σου πόδι να είναι πιο κάτω και κοντά στον κινητήρα απ'όσο θα έπρεπε και να σε θερμένει περισσότερο του κανονικού. Για κοιταξέ το.

Κατά τα άλλα τα michellin pilot power είναι απίστευτο λάστιχο και ναι μπορείς να μπείς και πίστα και να ξύσεις τα πάντα απροβλημάτιστα, με την προυπόθεση πάντα ότι μιλάμε για ελαστικό με γρήγορη γεωμετρία, άρα όχι πολλα πολλά όταν η μηχανή είναι εντελώς "κάτω". ;)
Εξάλου και το bt 016 είναι παρόμοιας γεωμετρίας αν και πιο καινούργιας τεχνολογίας. Αν θέλεις ελαστικό που να είναι "αλλού" για στρίψιμο και πίστες αλλά και να κάνει και για δρόμο δοκίμασε Pirelli corsa III.

Επίσης τα michellin pilot power είναι τα καλύτερα ελαστικά που έχω δοκιμάσει σε βρεγμένο! Πολύ μα πολύ καλό κράτημα και δίνουν αυτοπεπίθηση

καλά χλμ να έχεις φίλε! :beer: :beer:

Bil_2
14/07/2009, 22:31
Σε ευχαριστω, να εισαι καλα!:beer:

Το θέμα με την θερμοκρασία –όπως ειπα και παραπανω- μπορω να πω ότι το συνήθισα αν και εξακολουθώ να πιστεύω ότι το πρώτες μερες η ζεστη που εβγαινε από το μοτερ ηταν πολύ πιο εντονη και σιγα-σιγα "καλμαρε". ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν κατι τετοιο στεκει μηχανολογικα
-ο φιλος sapila racing το αναφερει ως πιθανο- ισως να είναι ιδεα μου και απλως το συνήθισα. Παντως σιγουρα δεν εχει να κανει με την θεση οδήγησης ή με καποια δικη μου κουλαμαρα γιατι δεν ειμαι αρχαριος και εχω οδηγησει αρκετα "μηχανακια" (κοντευω και τα 30 βλέπεις..)

Οσο για τα Michelin Pilot Power συμφωνω απολυτα μαζι σου, ειμαι πολύ ευχαριστημενος! Προβλέψιμα και στριφτερά, για μαμισια λαστιχα μια χαρα! (Τα Corsa ισως τα επόμενα!)

Με τον καιρο θα ηθελα να πειραματιστω με της αναρτησεις αλλα δεν εχω γνωσεις πανω στο θεμα. Στο California Superbike School αποκτας γνωσεις και γυρω απο τετοια θεματα; Σκεφτομαι –στο αμεσο μελλον- να κανω αυτό το δωρο στον ευατο μου, εχω ακουσει από πολλούς εδώ τα καλυτερα λογια για αυτό το σχολειο!

Bil_2
14/07/2009, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ρε σεις μηπως οδηγατε με βερμουδες???

κανω απο 50 εως 80χλμ καθε μερα μεσα στην Αθηνα και ποτε δεν εχω "καει"
ναι μια ζεστη την νοιωθω οταν ανοιξει το βεντιλατερ αλλα οχι καψιμο.

α,,,και το βεντιλατερ ανοιγει στους 104, στα 2χρονια που το εχω 107 βαθμους δεν εχω δει ποτε.

ΥΓ. μηπως τελικα ειναι και ο τροπος που οδηγει ο καθενας. για παραδειγμα, αλαζω
ταχυτητες γυρω στις 4000rpm ,δεν το χαζοζοριζω δηλ. και οταν δω το φαναρι απο μακρυα
κοκκινο το αφηνω και ρολαρει με ταχυτητα ωστε να γυριζουν τα νερα :wave2:

Εχεις δικιο, το βεντιλατερ ανοιγει στους 104 και στον λιγο καιρο που το εχω ειδα μια φορα στιγμιαια 106-107 οταν εμπλεξα ενα καταμεσημερο σε μια κινηση στην Αθηνα.
Ενοειτε οτι δεν το ζοριζω -εξαλου το στρωνω κιολας!- οποτε και εγω γυρω
στης 4000-5000rpm το δουλευω. Παντως πλεον εχει βελτιωθει πολυ η κατασταση (μαλλον την εχω συνιθησει..) :)

Black_Mamba
15/07/2009, 03:01
υπαρχει κ ενα κολπακι για πιο χαμηλη θερμοκρασια. το κυκλωμα ψυξης εχει απιονισμενο νερο κ paraflu σε αναλογια 50-50. το απιονισμενο εχει καλυτερη ψυξη κ το paraflu δεν αφηνει το νερο να παγωσει. οποτε μπορεις να βαλεισ λιγο περισοτερο απιονισμενο (60-40 η και 70-30 αναλογια) φυσικα με την προυποθεση οτι δεν εισαι σε περιοχη με πολυ κρυο... η

sapila racing
15/07/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil_2
Οσο για τα Michelin Pilot Power συμφωνω απολυτα μαζι σου, ειμαι πολύ ευχαριστημενος! Προβλέψιμα και στριφτερά, για μαμισια λαστιχα μια χαρα! (Τα Corsa ισως τα επόμενα!)

Με τον καιρο θα ηθελα να πειραματιστω με της αναρτησεις αλλα δεν εχω γνωσεις πανω στο θεμα. Στο California Superbike School αποκτας γνωσεις και γυρω απο τετοια θεματα; Σκεφτομαι –στο αμεσο μελλον- να κανω αυτό το δωρο στον ευατο μου, εχω ακουσει από πολλούς εδώ τα καλυτερα λογια για αυτό το σχολειο!

Tα CorsaIII είναι φανταστικά λάστιχα και για δρόμο και για πίστα, αλλά το πίσω τελειώνει γρήγορα και επίσης μαζευει οτι ναναι απ το δρόμο.
Μεσα στον μηνα μπάλωσα το πίσω 2 φορές!

Τις αναρτήσεις αφού εχεις το μοντέλο με τις ρυθμίσεις καλό θα ηταν να σετάρεις τις προφορτίσεις για το βάρος σου (sag) και μετα αστες εκει. Ψαχνοντας θα βρείς οδηγίες μεσα στο φόρουμ.
Να το κάνεις το δώρο στον εαυτό σου (california) και δεν θα το μετανιώσεις! Απλά μπορεί να κολλήσεις και μετα να θέλεις ξανά και ξανά.