Σύνδεση

View Full Version : Μεταφορά μοτο με τζιπάκι;



fonzareli
04/07/2009, 13:57
Γίνεται να μεταφερθεί μηχανή 200 κιλά μέσα σε τζιπάκι ή τσάμπα την ψάχνω;
Ξαπλωτή την παίρνει σίγουρα αλλά δεν ξέρω τι ζημιά μπορεί να υποστεί η μηχανή...
Καινούρια θα είναι. Κρίμα να την σακατέψουμε.

Α και κάτι άλλο: Νόμιμο είναι ή θα μου κόψουν κλήση;

Gandalf dr685sm
04/07/2009, 14:09
1... αν είναι καινούρια και την βάλεις ξαπλωτή , τότε κινδυνεύει να πάθει καμιά ζημιά απο τις λακκούβες και τα ταρακουνήματα σε πλαστικά κτλ.

2... Αν δεν σε ενοχλεί το παραπάνω , τότε θα πρέπει να βγάλεις όλα τα υγρά απο μέσα της για να μην βγούν απο έξω.. δηλαδή λάδια, μπαταρία, υγρά φρένων κτλ. Δηλαδή στεγνή.

3.. σαφώς και απαγορεύεται καθώς θεωρείται επικίνδυνο φορτίο , εκτός αυτού το Ι.Χ. δεν νομίζω οτι ενδυκνείεται για τέτοιες μεταφορές. Αν σε σταματήσουν θα φας κλήση για επικίνδυνο φορτίο.

Καλύτερα να δώσεις ενα 50-100αρικο σε ενα Δ.Χ. φορτηγό , να την ανεβάσετε και να την σταθεροποιήσετε και να μην έχεις αυτά τα προβλήματα.

Gandalf

fonzareli
04/07/2009, 14:40
τη φοβάμαι τη μεταφορική διότι πρέπει να κάνουν μεταφορτώσεις:
από το κατάστημα μέχρι το πρακτορείο + Αθήνα-Καλαμάτα + πρακτορείο -> σπίτι μου

και δεν θα είμαι επιπλέον εκεί όταν θα την φορτώσουν.

fantacid
04/07/2009, 15:14
το + πρακτοριο τι ειναι??

απ'οτι θες να παει αθηνα καλαματα σωστα?

παρε τηλ μια μεταφορικη κ ρωτα το κοστος.
θα στειλει φορτηγο για συλογη κ θα στη παραδωσει σπιτι σου.

γυρω στο 50αρι για αθηνα καλαματα κ +30 για παραδωση κ παραλαβη απο τη πορτα

Georgaras
04/07/2009, 15:54
Εμένα ένα παπάκι supra παλιά που το πήγα με μεταφορική Αθήνα-Καλαμάτα, μου το κανανε Μπουρδ$λο . Παρόλο που τους πήγα νάιλον με φουσκαλιτσες για να μην το γρατζουνίσουν, αυτοί όχι μόνο το έγδαραν από το σφίξιμο με τα σκινια, αλλά μου έσπασαν και ένα φλασακι δίχως βέβαια να δεχτούν να τα πληρώσουν, άσε που μόλις το ξεφόρτωσαν από το φορτηγό, ήταν μέσα στην μπιχλα και την σκόνη, λες και είχε φάει τούμπα σε χωματόδρομο ήταν. Καταλαβαίνετε στενοχώρια που ήταν ολοκαίνουργιο ακόμα.
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

p@nos
04/07/2009, 16:03
αυτα δυστυχως γινονται με τις μεταφορικες...

το φορτηγο αμα δε τιγκαρει δε φευγει...


και δεν ειναι οτι καλυτερο να βαλουν κανα τραπεζι πανω απο τη μηχανη...

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να προσπαθησεις να δανιστεις απο καποιον ενα τρειλερ για να μεταφερεις τη μηχανη...

fonzareli
04/07/2009, 17:38
εχει φίλος τρειλερ Αθήνα και μου το δίνει.
Είναι νόμιμη η μεταφορά της μηχανής έτσι;

ΥΓ Τα λεφτά που ζητάνε είναι: 30 για να το πάρει μικρό φορτηγό από το κατάστημα μέχρι την μεταφορική. εκεί μεταφόρτωση σε μεγάλο φορτηγό και μεταφορά Καλαμάτα 40 ευρώ. Και άλλα 30 για μεταφόρτωση σε μικρό φορτηγό που θα την μεταφέρει από την έδρα της μεταφορικής στην Καλαμάτα μέχρι το σπίτι μου... Οπότε όπως καταλαβαίνετε η πιθανότητα να παραλάβω σώα τη μηχανή είναι μηδέν!

p@nos
04/07/2009, 18:04
φυσικα και ειναι νομιμη η μεταφορα με τρειλερ...

αφου μπορεις να βρεις, μη το συζητας καν!!!


δανεισου το τρειλερ, φορτωσε τη μηχανη και φερ'τη...και δε θα χεις το αγχος μη στην καταστρεψουν στο φορτηγο...

devil's animal
04/07/2009, 18:21
+1 για το τρεϊλερ..
:beer: :beer: :beer:

road spirit
04/07/2009, 18:27
ναι, αλλά δεν πρέπει να έχει άδεια ρυμούλκησης το αυτοκίνητο? (η οποία αν δεν κάνω λαθος πάει μαζί με το τρειλερ)

fonzareli
04/07/2009, 18:29
δυστυχώς έτσι μου είπε μόλις τώρα ο φίλος που το έχει...

road spirit
04/07/2009, 18:35
ε τότε δανείσου και το αυτοκίνητο με την άδεια για να κάνεις τη δουλειά σου και του αφήνεις το δικο σου, παίζει?

fonzareli
04/07/2009, 18:39
τον έχω ειδοποιήσει να μετρήσει καλά τις διαστάσεις του τρέιλερ να δούμε αν μας παίρνει τη μηχανή...

dirtbird
04/07/2009, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
τον έχω ειδοποιήσει να μετρήσει καλά τις διαστάσεις του τρέιλερ να δούμε αν μας παίρνει τη μηχανή...
Aν δεν είναι τρέιλερ για μηχανές αλλά μπαγκαζιέρα είναι πιθανό να μη χωράει. Ακόμα και αν χωράει θα δυσκολευτείς να τη δέσεις καλά και σταθερά. Επίσης ρόλο παίζει το μέγεθος τη μοτό.

Πες μας τι μοτο είναι .......:confused: :confused:

fonzareli
04/07/2009, 19:10
απλο τρειλερ είναι.
Η μηχανή είναι XJ6 γυμνή.

dirtbird
04/07/2009, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
απλο τρειλερ είναι.
Η μηχανή είναι XJ6 γυμνή.

TI τρέιλερ, μπαγκαζιέρα?

Αν ναι, ίσως χωράει διαγώνια με την πόρτα ανοιχτή αλλά θα δυσκολευτείτε πολύ να τη σηκώσετε όπως και να την κατεβάσετε. Θα χρειαστείς επίσης τουλάχιστον 4 ιμάντες και αφρώδη. Εάν δεν είναι τρέιλερ μοτό (με ράγα) είναι δύσκολο.......

liakaros
04/07/2009, 20:24
Να ρωτησει και ο χαζος της παρεας τωρα...

Γιατι δεν την πας οδηγοντας ??:confused: :confused:

McTalas
04/07/2009, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Να ρωτησει και ο χαζος της παρεας τωρα...

Γιατι δεν την πας οδηγοντας ??:confused: :confused:

Eκανα ακριβως την ιδια σκεψη!!!!

alex-kal
04/07/2009, 22:16
Να μπορούσα να σε πήγαινα εγώ πάνω με το TDM και να ερχόμαστε μαζί μετά..
Ρώτα τον Τύρο και τον Δαρσακλή , είναι και οι δύο καλοί με τις μεταφορές..

fonzareli
04/07/2009, 22:28
OK
Δευτέρα θα ρωτήσω και αυτούς.

Για να το φέρω καβάλα εθνική δεν το ρισκάρω με ολοκαίνουριο μηχανάκι. Να το οδηγήσω πρώτα λίγο, να δω τα χούγια του. Και καινούριο που είναι όλο και κάτι μπορεί να θέλει σφίξιμο ή ρεγουλάρισμα στην αρχή. Μην το διαπιστώσω στα μισά της διαδρομής στην εθνική...

* Η πλάκα είναι ότι ο λόγος που με κάνει να εμπλακώ με την διαδικασία αυτή είναι το χρώμα: Στην Αθήνα υπάρχει μαύρη xj6 διαθέσιμη. Εδώ μόνο κίτρινη! (και δεν πρόκειται να έρθουν άλλες μέχρι και τον Αύγουστο)
Καλό το κίτρινο αλλά το μαύρο το βλέπω πιο "σταθερό" χρώμα ( εννοώ ότι μακροπρόθεσμα εξακολουθεί να βλέπεται σε έναν α βαθμό. Το κίτρινο φοβάμαι μήπως το βαρεθώ υπερβολικά γρήγορα)

ermiss
04/07/2009, 22:30
Και εγώ την ίδια έκανα, ή βρες κανά γνωστό να στην φέρει...


άσε τις μεγάλες μεταφορικές με μεταφορτώσεις, ψάξε Καλαμάτα για καμιά μικρή μεταφορική, θα την φέρει με ένα φορτηγό κατευθείαν.

Κάνουν συχνά δρομολόγια Καλαμάτα-Αθήνα και γυρίζουν άδειοι... ΚΡΑ θα κάνουν να βγάλουν τα έξοδα βενζίνης της επιστροφής...

Είναι πολλοί με ΔΧ που κάνουν μετακομίσεις έτσι. Βρες τον οδηγό, δώστου 3-4 μικρούς ιμάντες και πες του πως να την δέσει ( μαρσπιέ-τιμόνι κλπ) πες και στην Αθήνα να προσέξουν στο φόρτωμα δέσιμο και θα σου έρθει κυριλέ και φτηνά.

thalasinos
04/07/2009, 23:02
Στη θεση σου θα την εφερνα ο ιδιος !
Τι καλυτερο!! για να τη μαθεις κιολας!:D

McTalas
04/07/2009, 23:11
εγω θα την εφερνα μονος μου (οπως και την εφερα αλλωστε )

τωρα εφοσον θες να την φερεις με μεταφορικη και ειναι καινουρια γιατι δεν ζητας απο την γιαμαχα να στην αφησει μεσα στην δικη της κουτα και απο εκει να την φωρτωσει ο μεταφορεας σου, ετσι οσες και μεταφορτωσεις να κανει δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.

fonzareli
05/07/2009, 00:00
Δεν διαβάσατε ίσως τη διόρθωση που έκανα στο τελευταίο μου ποστ: "Για να το φέρω καβάλα εθνική δεν το ρισκάρω με ολοκαίνουριο μηχανάκι. Να το οδηγήσω πρώτα λίγο, να δω τα χούγια του. Και καινούριο που είναι όλο και κάτι μπορεί να θέλει σφίξιμο ή ρεγουλάρισμα στην αρχή. Μην το διαπιστώσω στα μισά της διαδρομής στην εθνική...
Η πλάκα είναι ότι ο λόγος που με κάνει να εμπλακώ με την διαδικασία αυτή είναι το χρώμα: Στην Αθήνα υπάρχει μαύρη xj6 διαθέσιμη. Εδώ μόνο κίτρινη! (και δεν πρόκειται να έρθουν άλλες μέχρι και τον Αύγουστο)
Καλό το κίτρινο αλλά το μαύρο το βλέπω πιο "σταθερό" χρώμα ( εννοώ ότι μακροπρόθεσμα εξακολουθεί να βλέπεται σε έναν α βαθμό. Το κίτρινο φοβάμαι μήπως το βαρεθώ υπερβολικά γρήγορα)"

τώρα αυτό με το να μείνει στη συσκευασία της yamaha το σκέφτηκα αλλά δεν γίνεται διότι το μηχανάκι υπάρχει ήδη στο κατάστημα της Αθήνας, οπότε έχει ξεπακεταριστεί σίγουρα.

McTalas
05/07/2009, 03:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
...

τώρα αυτό με το να μείνει στη συσκευασία της yamaha το σκέφτηκα αλλά δεν γίνεται διότι το μηχανάκι υπάρχει ήδη στο κατάστημα της Αθήνας, οπότε έχει ξεπακεταριστεί σίγουρα...
και ποιος σου ειπε πως δεν μπορει να ξαναπακεταριστει?
για σκεψουτο λιγο, με την συσκευασια αυτην εισαγονται και κανουν χιλιαδες χιλιομετρα χωρις να παθουν τιποτα, οποτε αν σου τσινισει ο αντιπρωσοπος (που κανονικα δεν εχει κανεναν λογο) δωστου κατι παραπανω για τον κοπο να στο ξανασυσκευασει.
αν θες να το φερεις με μεταφορικη αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος.
Να ρωτισω και κατι αλλο,
ολο αυτο δεν μπορεις να το κανονισεις με μια yamaha στην καλαματα? Δλδ εκει δεν θελουν τα λεφτα?
γιατι δεν πας και σε εναν εμπορα εκει και να του πεις "ποσα θες να μου το φερεις".

fonzareli
05/07/2009, 09:21
Το έψαξα βέβαια. Μαύρη στην ελληνική κεντρική αντιπροσωπεία (μοτοδυναμική) δεν υπάρχει. Την βρίσκω μόνο σε κατάστημα της Αθήνας.
Η τοπική αντιπροσωπεία δεν μπορεί δυστυχώς να την πάρει από το κατάστημα της Αθήνας. Μπορεί μόνο να πάρει από τα διαθέσιμα της μοτοδυναμικής που είναι μόνο κίτρινα!

nassosxlvbros
05/07/2009, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
OK
Δευτέρα θα ρωτήσω και αυτούς.

Για να το φέρω καβάλα εθνική δεν το ρισκάρω με ολοκαίνουριο μηχανάκι. Να το οδηγήσω πρώτα λίγο, να δω τα χούγια του. Και καινούριο που είναι όλο και κάτι μπορεί να θέλει σφίξιμο ή ρεγουλάρισμα στην αρχή. Μην το διαπιστώσω στα μισά της διαδρομής στην εθνική...

* Η πλάκα είναι ότι ο λόγος που με κάνει να εμπλακώ με την διαδικασία αυτή είναι το χρώμα: Στην Αθήνα υπάρχει μαύρη xj6 διαθέσιμη. Εδώ μόνο κίτρινη! (και δεν πρόκειται να έρθουν άλλες μέχρι και τον Αύγουστο)
Καλό το κίτρινο αλλά το μαύρο το βλέπω πιο "σταθερό" χρώμα ( εννοώ ότι μακροπρόθεσμα εξακολουθεί να βλέπεται σε έναν α βαθμό. Το κίτρινο φοβάμαι μήπως το βαρεθώ υπερβολικά γρήγορα)

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το ταξίδι...πολλοί κολλητοί μου έκαναν το ίδιο,πήγαν Αθήνα αγόρασαν τη μοτό -που ο τοπικός την έδινε ακριβώτερα- και την έφεραν σπίτι τους μιά χαρά...στο φινάλε τι να ξεβιδώσει; δεν είναι δα και ποδήλατο! αν κάνεις τον τυπικό έλεγχο πριν ξεκινήσεις (φώτα-λάστιχα φρένα,υγρά κλπ) δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα...κι αν έχεις και χρόνο 1-2 μέρες πριν το ταξίδι κάνεις μια μικρή βόλτα μέχρι πχ το Σούνιο,ξανατσεκάρεις και ξεκινάς...και για 1000% σιγουριά αν βρεις και κάνα φίλο ή συμφορουμίτη και κάνετε το ταξιδάκι με 2 μηχανές ακόμα καλύτερα...

KostasA
05/07/2009, 10:01
να ρωτήσω και γω κάτι με την σειρά μου. Ωραία φοβάσαι μήπως λασκάρει καμια βίδα κτλ. Το ίδιο όμως δεν μπορεί να συμβεί όσο βρίσκεσαι σε περίοδο στρωσήματος μέχρι το πρώτο σέρβις? Δλδ τι θα κάνεις θα πηγαίνεις κάθε 200χλμ στον μάστορα να τσεκάρει τις βίδες?
Εγω θα σου έλεγα να πάρεις το μηχανάκι απο την yamaha και καρφί να πας σε ενα συνεργειο να κοιτάξει λάδια ξύδια και λοιπα συναφοι και αέρα για Καλαμάτα. Δεν πας άλλωστε και στην άλλη ακρη του κόσμου.

fonzareli
05/07/2009, 10:20
μα αν την έχω εδώ θα την πηγαίνω στην τοπική αντιπροσωπεία για ότι χρειαστεί. Το πρόβλημα για να την πάρω από τον τοπικό είναι ότι δεν μπορεί να φέρει παρά μόνο κίτρινη διότι μόνο κίτρινη υπάρχει διαθέσιμη! Στην Αθήνα υπάρχει σε κατάστημα μαύρη.

McTalas
05/07/2009, 11:19
Ρε φιλαρακι με το συμπαθιο κιολας, αλλα και εγω πιγα και πηρα μηχανακι και εκαναν 180 κμ και δεν ειχα ξαναοδηγισει ss και ηταν σαν να οδηγαω ποδηλατο,ασε που γουσταρα τρελα!!!.
Τι βιδα να λασκαρει?
και τι μπορει να παθει?


τωρα αν αγχωσεσαι μπορεις να πεις στο μαστορα, αλλα να εισαι και εσυ μπροστα, να στην τσεκαρει, που κανονικα πρεπει να την τσεκαρουν παντα πριν στην δωσουν.

p@nos
05/07/2009, 11:44
ρε παιδια, ο ανθρωπος δε γουσταρει να τη φερει οδικως για τους δικους του λογους, θα τον κατακρινουμε για αυτο?

ρωταει πως να την μεταφερει απλα...

blueangel
05/07/2009, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ναι, αλλά δεν πρέπει να έχει άδεια ρυμούλκησης το αυτοκίνητο? (η οποία αν δεν κάνω λαθος πάει μαζί με το τρειλερ)
Eτσι είναι όντως αλλά ας ρισκάρει ο φίλος πρέπει να ναι πολύ γκαντέμης πια για να τον σταματήσουν για έλεγχο αν είναι ειδικά δεξιά λωρίδα και πηγαίνει με ταχύτητες ορίου.Θέλω να πώ δεν σταματούν συνήθως έτσι στην τύχη αλλά κυρίως για υπερβάσεις ορίως και εκεί στην ψάχνουν...Φίλε μου χρησιμοποίησε το τρέιλερ και θα κάνεις σίγουρα δουλειά:beer:

ermiss
05/07/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss

άσε τις μεγάλες μεταφορικές με μεταφορτώσεις, ψάξε Καλαμάτα για καμιά μικρή μεταφορική, θα την φέρει με ένα φορτηγό κατευθείαν.

Κάνουν συχνά δρομολόγια Καλαμάτα-Αθήνα και γυρίζουν άδειοι... ΚΡΑ θα κάνουν να βγάλουν τα έξοδα βενζίνης της επιστροφής...

Είναι πολλοί με ΔΧ που κάνουν μετακομίσεις έτσι. Βρες τον οδηγό, δώστου 3-4 μικρούς ιμάντες και πες του πως να την δέσει ( μαρσπιέ-τιμόνι κλπ) πες και στην Αθήνα να προσέξουν στο φόρτωμα δέσιμο και θα σου έρθει κυριλέ και φτηνά.


Του απαντάω στο ίδιο θέμα για δεύτερη φορά, δοκιμασμένη και ασφαλής λύση.

Μέχρι και σε κλούβα χωράει μέσα, υπάρχουν δεκάδες ΔΧ μικρά που κάνουν αυτήν την δουλειά. Μεταφορές και μετακομίσεις. Βρες έναν ,μίλα με τον οδηγό και θα σου έρθει σε μια μέρα μέσα... Άντε να σε καθυστερήσει 2-3 για να το συνδυάσει με άλλο δρομολόγιο...

fonzareli
05/07/2009, 12:28
ermiss θα την ψάξω αύριο που θα εργάζονται.
Σήμερα ποιόν να βρω...

Ολες οι απόψεις σεβαστές και ευχαριστώ πολύ όλους που έκαναν τον κόπο να σκεφτούν και να πουν μια άποψη.

Απ οτι κατάλαβα και άλλοι συχνά την έχουν κάνει έτσι: Να αγοράσουν από Αθήνα λόγω διαφοράς στην τιμή ή για άλλους χψ λόγους. Μετά παίζει η τοποική αντιπροσωπεία να δυσανασχετεί στο να "κοιτάξει" τη μηχανή αν χρειαστεί κάτι πχ στην εγγύηση;

McTalas
05/07/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
...Μετά παίζει η τοποική αντιπροσωπεία να δυσανασχετεί στο να "κοιτάξει" τη μηχανή αν χρειαστεί κάτι πχ στην εγγύηση;
OXI δεν παιζει κανενα προβλημα !!!

fonzareli
05/07/2009, 12:41
ΟΚ.

Τότε θα πάω αύριο να κοιτάξω για μεταφορά όπως είπατε (με ΔΧ φορτηγάκι) και αν δεν βγάλω άκρη θα πάω να τη φέρω καβάλα και θα διαλέξω ώρα πολύ πρωινή για το ταξιδάκι να μην έχει πολύ κίνηση!

pektis
06/07/2009, 12:48
Να την φέρεις οδικώς με κανα 2 στάσεις για ξεκούραση.Με 100 χλμ.θα βαρεθείς αλλά είναι ωραία!Είχα φέρει ένα v-strom με ένα φίλο επειδή δεν είχε ακόμα το δίπλωμα από Αθήνα στην Πάτρα...:beer: