PDA

View Full Version : AΣΦΑΛΕΙΑ ΙΝΤΕR@MERIC@N μη ξανακανετε ΠΟΤΕ..



md6teo
04/07/2009, 14:51
τελικα φαινεται οτι εκτος απο τους οδηγους των κουτιων,καθολου δε μας υπολογιζουν ουτε οι ασφαλιστικες..ή μαλλον να το πω καλυτερα,οι οδηγοι αυτοκινητων εχουν αρχισει να μας υπολογιζουν λιγο,αλλα οι ασφαλιστικες μας εχουν γραμμενους στα @ρχ**δ**@ τους.
χτες μια τυπισα βγαινει απο STOPαρα και με πεταει κατω.επειδη εγω εδινα μαθημα επρεπε να φυγω και κραταω τα στοιχεια της κ το τηλ. ενος μαρτυρα,της λεω θα μιλησουμε το απογευμα τη ρωταω αν θα δηλωσει οτι εφταιγε μου λεει ναι..
αργοτερα λοιπον που την παιρνω τηλ. να κανουμε τη δηλωση,μου λεει οτι φωναξε πραγματογνωμονα της εταιριας που ειναι ασφαλισμενη(καταλαβαινετε ποια ειναι απο τον τιτλο του τοπικ)και εκανε τη δηλωση. το θεμα ποιο ειναι:
οτι ενω η τυπισα αναγνωρισε οτι εφταιγε(αλλωστε και στο τηλ. που μιλησαμε μου ειπε πως δεν με ειδε) και το ειπε στον πραγματογνωμονα,ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΕΙ ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΛΩΡΙΔΑΣ ΜΟΥ!!!:confused:
τελος παντων, η τυπισα (και μαγκια της μεγαλη) επεμεινε και μου εκανε θετικη.δηλαδη τι πρεπει να μας ΘΑΨΟΥΝΕ οι ασφαλιστικες για να μας πληρωσουνε????ελεος..:mad:
PS 1: τωρα θα μου πειτε,τα απαυτα της θα της κλ@σω της ακατανομαστης εταιριας,αλλα απο το να μη κανω τιποτα καλυτερα εστω να σας ενημερωσω εδω για το ποσο μας υπολογιζει η εν λογω ασφαλιστικη..
PS 2: admin αν η αναφορα του ονοματος της εταιριας δημιουργει προβλημα,σορυ..
σορυ για την εκταση κ thanx για τη προσοχη σας..

fantacid
04/07/2009, 15:23
φιλε μου σορρυ κι'ολας αλλα εκανες μλκια!
σε χτυπησανε κ εφυγες?
ουτε μια φιλικη δηλωση δε προλαβενες να κανεις?

η δουλεια του πραγματογνώμονα ειναι ΝΑ ΜΗ ΠΛΗΡΩΣΕΙ η ασφαλεια του!
ακομα κ να αποδεχτει οτι εφταιγε η πελατισα του, θα ερθει να δει τη μηχανη κ θα προσπαθησει να σε πεισει οτι δε θελει αλλαγη τπτ κ μπορεις να τα επισκευασεις με ευτελή κοστος.

αφησες το δικιο σου κ εφυγες, τωρα περιμενεις να ερθει να σε βρει αυτο....δυσκολα πραματα στις μερες μας!!!

ermiss
04/07/2009, 15:25
Δεν είναι μόνο η συγκεκριμένη ασφαλιστική, είναι γενικό το κακό....

Πριν κανά δίμηνο ένα κουτί πέρασε διαγώνια ένα δρόμο τραβώντας μαζί ένα φιλαράκι με ένα KLX . Δεν έπεσε κάτω, αλλά το μάζεψε και έμεινε πάνω στο μηχανάκι, με την επαφή όμως στρίμωχτηκε το πόδι του μεταξύ της μηχανής και της πόρτας του αυτοκινήτου και είχε ράγισμα στον αστράγαλο.

Ο παππούς που τον χτύπησε ήταν απο εξωτερικό και ήταν εδώ για μερικές μέρες διακοπές, αποφάσισαν να μην δηλώσουν τραυματισμό αλλά να κάνει φιλική δήλωση υπαιτιότητας του παππού και αν πληρώσουν μόνο τις ζημιές στην μηχανή, αλλιώς πήγαινε δικαστικός και ο παππούς θα είχε θέμα με δικαστήρια κλπ.

Πάμε νοσοκομείο (δεν δηλώσαμε τροχαίο) και την επόμενη ο παππούς αλλάζει το τροπάριο, ο ασφαλιστής του, του είπε να μην δηλώσει υπαιτιότητα με άσχετα επιχειρήματα και τον έψησε...

Ευτυχώς με πολλά τηλεφωνήματα και αφού του δείξαμε και τις ακτινογραφίες ο παππούς υπέγραψε και λύθηκε το θέμα...

cityfly
04/07/2009, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid


η δουλεια του πραγματογνώμονα ειναι ΝΑ ΜΗ ΠΛΗΡΩΣΕΙ η ασφαλεια του!
ακομα κ να αποδεχτει οτι εφταιγε η πελατισα του, θα ερθει να δει τη μηχανη κ θα προσπαθησει να σε πεισει οτι δε θελει αλλαγη τπτ κ μπορεις να τα επισκευασεις με ευτελή κοστος.
\!


δουλειά του πραγματογνώμονα είναι να εντοπίσει τις πραγματικές ζημιές
τώρα αν κάνουν πουστιές είναι άλλο θέμα, αλλά αυτό δεν είναι η δουλειά του

goumis hornet
04/07/2009, 16:06
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από md6teo
[B]
αργοτερα λοιπον που την παιρνω τηλ. να κανουμε τη δηλωση,μου λεει οτι φωναξε πραγματογνωμονα της εταιριας που ειναι ασφαλισμενη


και να φανταστειτε οτι ο πραγματογνωμονας που ερχεται,ερχεται συνηθως με μηχανακι.
Αν ηρθε με μηχανακι,θεωρητικα συναδελφος-πρακτικα μαλακας.

+Arxiereas+
04/07/2009, 16:52
Είτε δική σου ασφαλιστική είτε του άλλου, όταν έρχεται η μαύρη ώρα του ατυχήματος όλοι τους για σκότωμα είναι. Από τον 1ο μέχρι τον τελευταίο..


Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
και να φανταστειτε οτι ο πραγματογνωμονας που ερχεται,ερχεται συνηθως με μηχανακι.
Αν ηρθε με μηχανακι,θεωρητικα συναδελφος-πρακτικα μαλακας.
Αυτό στις μέρες μας λέγεται "επαγγελματισμός"...

alximistis
04/07/2009, 17:01
Φιλαράκι εγώ είμαι ασφαλισμένος στην Interamerican :)
κατανοώ την πίκρα σου αλλά δεν έχει να κάνει με την εταιρεία. Ούτε είναι γενικό "κακό". Οι ασφαλιστικές είναι επιχειρήσεις και ως κύριο στόχο έχουν το κέρδος. Αν πλήρωναν κάθε φορά θα έβγαιναν ζημιωμένες και αυτό δεν συμφέρει. Χώρια που "χαλά" και το όνομα τους στον χώρο.
Ξέρω ότι δεν είνα;ι δίκαιο αυτό που λέω το γνωρίζω. Έτσι είναι όμως η κοινωνία που ζούμε και υποχρεωτικά πηγαίνω με τα "νερά της" όσο γίνεται αυτό. Αν στη θέση της ιντεραμέρικαν ήταν η ιντεραράπικαν ή η δεν ασφαλίζω γιατί δεν γουστάρω ασφάλειες οχήματος το ίδιο και αυτό θα ήταν. Όλες οι ασφαλιστικές δουλεύουν πάνω στο ίδιο μοτίβο. Και μπορεί η δουλειά του πραγματογνώμονα να είναι αυτή να εντοπίσει δηλαδή την ζημιά κλπ κλπ αλλά επί της ουσίας κάνει ότι μπορεί για να μην πληρώσει η εταιρία του. "Νόμοι" της αγοράς. :(
Από κει και πέρα όπως προαναφέρθηκε κακώς κάκιστια σηκώθηκες κι έφυγες. :)

sergiosm
04/07/2009, 18:56
Άσχετο, αλλά αυτό το


Αν ηρθε με μηχανακι,θεωρητικα συναδελφος [/B]

δεν το καταλαβαίνω.

τί θα πει "συνάδελφος" επειδή οδηγεί μηχανή;

τί θα έπρεπε να κάνει ως "συνάδελφος";

δηλαδή εγώ που οδηγώ και μηχανή και αυτοκίνητο τί είμαι;
τη μια στιγμή "συνάδελφος" και την άλλη τί;;

McTalas
04/07/2009, 19:33
Στα εγραψα και διπλα στα γραφω και εδω...


μισο,
φωναξε πραγματογνωμονα (χλομο)

ή

την φροντιδα ατυχήματός της ???

ο πραγματογνωμονας ερχεται μονο για να εκτιμησει τις ζημιες πραγμα που θελει ομως ραντεβου γιατι οι πραγματογνωμονες ειναι ανεξαρτητοι εκτος εταιρειας και συνεργαζονται με ολες σχεδον τις ασφαλιστικες.

Αρα λογικα θα ηρθε ανθρωπος απο την εταιρεια της κυριας, αν ομως ισχυει το πρωτο τοτε εχει θεμα η δουλεια.

τωρα λογικα θα εχει ερθει η φροντιδα ατυχηματος και αυτοι, εφοσον ελλειπες εσυ το οποιο κακως εκανες, φυσιολογικο να γραψουν οτι συμφαιρει την εταιρεια τους,
εσυ ομως μπορεις να παρεις τηλεφωνο την εν λογω κυρια και πολυ ευγενικα να της εξηγισεις πως εισαι φοιτητης και πως επειδη εφταιγε ειναι κριμα να μην σε αποζιμοιωσει, οπως επησεις να της τονισεις πως αυτη ΔΕΝ θα εχει ΚΑΜΙΑ απολυτως επιπτωση (οι εταιρειες δικαιολογουν εως 3 ατηχηματα το χρονο), παρε τηλεφωνο συνεννοησου με την γναικα και θα βρεις την ακρη και ασε την ασφαλιστικη να κουρευεται.
Αυτα στα λεω ως πολλακις παθων.
Ποτε να μην φευγεις απο τον τοπο του ατυχηματος και παντα να φωναζεις την τροχαια, σε ενα τρακαρισμα ενω το ραμολιμεντο μου ειπε πως θα μου τα πληρωσει ολα και μπλα μπλα την ΑΛΛη μερα το πρωη που πηγ στο συνεργειο και του βγαλανε κουστουμο 3.300? τα γυρισε και αν δεν περιμενα 2 ωρες μεσα στο ψιλοβροχο να ερθει η τροχαια θα επερνα τα @@ μου.
αυτα τα λιγα και καλα ξεμπερδεματα.

goumis hornet
04/07/2009, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Άσχετο, αλλά αυτό το



δεν το καταλαβαίνω.

τί θα πει "συνάδελφος" επειδή οδηγεί μηχανή;

τί θα έπρεπε να κάνει ως "συνάδελφος";

δηλαδή εγώ που οδηγώ και μηχανή και αυτοκίνητο τί είμαι;
τη μια στιγμή "συνάδελφος" και την άλλη τί;;



Θα πει οτι την στιγμη που η κυρια περασε το στοπ οπως ειπε ο md6teo,να δειξει περισσοτερη
κατανοηση και δεν θα επρεπε καν να της λεει για αρνητικη δηλωση,γιατι η συγκρουση μοτο
με αυτοκινητο ολοι ξερουμε τι αποτελεσματα μπορει να εχει που ευτυχως εδω δεν εχουμε.
Ο πραγματογνωμονας που ηρθε μαλλον ηταν η φροντιδα ατυχήματός της οποτε με μηχανακι
ηρθε.
Ολοι μας οδηγουμε μηχανη και αυτοκινητο.
Εχεις χαιρετηθει ομως ποτε οταν συναντιεσαι σε επαρχιακο δρομο ή εθνικη οταν οδηγας
αυτοκινητο και συναντηθεις με αλλο;
Με μηχανη ναι.Αυτο θα πει συναδελφος.

marulis
04/07/2009, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
............η δουλεια του πραγματογνώμονα ειναι ΝΑ ΜΗ ΠΛΗΡΩΣΕΙ η ασφαλεια του!
ακομα κ να αποδεχτει οτι εφταιγε η πελατισα του, θα ερθει να δει τη μηχανη κ θα προσπαθησει να σε πεισει οτι δε θελει αλλαγη τπτ κ μπορεις να τα επισκευασεις με ευτελή κοστος.

:rolleyes:

Είναι αυτό που λέμε η δουλειά είναι ντροπή αλλά μερικές είναι για φτύσιμο

TOLISTOLAROS
05/07/2009, 14:57
Ας το ξαναπούμε:
Καλούμε ΠΑΝΤΑ τροχαία.-
Έτσι είμαστε καλυμμένοι
Ας έμενες και ας χανότανε το μάθημα.
Τράβα μετά στον καθηγητή σου χαρτί του ατυχήματος και ζήτα του να σε αφήσει να δώσεις άλλη μέρα.
Όλα γίνονται αρκεί να σκεφτόμαστε καθαρά. :wave2: