PDA

View Full Version : Ας αρχίσουν οι χοροί.....



skous
19/04/2005, 17:28
Σήμερα που λέτε πήγαινα το πρωί δουλειά.

Σε μια ευθεία την ανοίγω λίγο για να περάσω τα αυτοκίνητα που πήγαιναν αργά εξαιτίας της μαλακίας που δέρνει τον δήμο παπάγου και έχει σαμαράκι.
Έχω λοιπόν τετάρτη και πλησιάζω διασταύρωση που εγω έχω ΣΤΟΠ και πρέπει να μπώ στον κεντρικό. Ακριβώς πριν το ΣΤΟΠ και πρίν την διασταύρωση, υπάρχει στροφούλα ώστε ο δρόμος να έρθει παράλληλα με τον κεντρικό.
Αρχίζω να κατεβάζω και να φρενάρω με μπρος και πίσω και ξαφνικά.... νιώθω την μηχανή να χορεύει, με έμφαση στο πίσω μέρος!

Τι λάθος μπορεί να έκανα; Μήπως φρέναρα πολύ με το πίσω; Μήπως κατέβασα ταχύτητα ενώ δεν είχα κόψει πολύ και παράλληλα φρέναρα; Ποιά είναι η σωστή τεχνική;
Φρένα μαζί με κατέβασμα; κατέβασμα και πάημα συμπλέκτη, φρένα και μετά άφημα συμπλέκτη;;

Ρωτάω για να μαθαίνω...

Gandalf dr685sm
19/04/2005, 17:51
Πέρα απο το ποσοστό που πρέπει να είναι περίπου 40% πίσω και 60% μπροστά για το φρένο , καλό είναι να έχεις και σωστά συντηρημένα ελαστικά και φυσικά καλορυθμισμένη ανάρτηση....

Επίσης αν είχε σκόνη ο δρόμος ή κάποιο άλλο υγρό....

Απο εκεί και πέρα το πιθανότερο που μπορεί να προκάλεσε το ολίσθημα ..χεχεχε... είναι ίσως κάποιο κατέβασμα που έκανες μαζί με το τελείωμα του φρεναρίσματος....


Gandalf

skous
19/04/2005, 18:01
Η μηχανή είναι καινούργια οπότε δεν είναι λάστιχα κτλ.

Ίσως σκόνη αλλά πιο πιθανό το κατέβασμα.
Ποιά είναι η καλύτερη τεχνική για γρήγορο φρενάρισμα από υψηλές στροφές και ποία η τεχνική για ίδιο φρενάρισμα έχοντας όμως στην συνέχεια κάποια στροφή;;;

Gandalf dr685sm
19/04/2005, 18:21
Ο καλύτερος τρόπος ή πιο ασφαλής;.... έχει μεγάλη διαφορά....

Ο καλύτερος τρόπος είναι να μπείς στην στροφή με drift αλά s/m καθώς εκεί είναι σίγουρο οτι θα έχεις όλη την προδιάθεση του μοτέρ να πάρει χιλιόμετρα μόλις σηκωθεί...(αν βλέπεις GP θα δείς οτι ακόμα και ο Rossi που είναι οδηγάρα , στην στροφή με πολλά , αφήνει το πίσω να γλυστράει και μπαίνει με drift)...

Ο ασφαλέστερος είναι να κάνεις το κατέβασμα μαζί με ενα προοδευτικό φρενάρισμα του πίσω τροχού καταρχάς με το ποδόφρενο και στην πορεία του φρεναρίσματος να έχεις περάσει και στο μπροστινό φρένο... εννοείται οτι πέρα απο τα κατεβάσματα , ο συμπλέκτης δεν πρέπει να πατηθεί πουθενά , εκτός αν θες να ανεβάσεις για να δώσεις γκάζι στην κορυφή της στροφής...
Η σύμπλεξη του μοτέρ , ουσιαστικά τονίζει το φαινόμενο της αδράνειας και όπως καταλαβαίνεις , δεν βοηθάει στο σωστό φρενάρισμα της μηχανής σου...

Ενώ όλα τα παραπάνω φαίνονται κυκεώνας στα γραπτά , στην πορεία είναι σαφώς ευκολότερα καθώς η κάθε κίνηση έρχεται φυσιοολογικά σε αντίθεση με αυτό που πρέπει να σου εξηγώ εδώ...


Gandalf

skous
19/04/2005, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ο κατεβάσματα , ο συμπλέκτης δεν πρέπει να πατηθεί πουθενά , εκτός αν θες να ανεβάσεις για να δώσεις γκάζι στην κορυφή της στροφής...
Η σύμπλεξη του μοτέρ , ουσιαστικά τονίζει το φαινόμενο της αδράνειας και όπως καταλαβαίνεις , δεν βοηθάει στο σωστό φρενάρισμα της μηχανής σου...

Gandalf

Με αυτα τα 2 με μπέρδευσες.
Δεν πρέπει να πατιέται ο συμπλέκτης (μανέτα) αλλά απο την άλλη η σύμπλεξη πρέπει να αποφεύγεται;;;
Εάν δεν πατάω τον συμπλέκτη τότε έχω σύμπλεξη, σωστά;
Εάν τον πατάω έχω αποσύμπλεξη.
Εάν αυτά που λέω εδώ είναι σωστά, τότε αυτά που λές εσύ είναι αντιφατικά.
Μάλλον εγώ κάνω κάπου το λάθος, αλλά explain please

Gandalf dr685sm
19/04/2005, 19:48
οχι έχεις δίκιο.... ο ειρμός της σκέψης βλέπεις , όταν κάνεις 3-4 πράγματα μαζί ενώ τυπογραφείς , προκαλεί και λάθη ...

όντως λοιπόν όταν ο συμπλέκτης πιέζεται για την αλλαγή προκαλεί την αδράνεια του μοτέρ και φυσικά την επιβάρρυνση του φρεναρίσματος , επάνω στις δαγκάνες μόνο....

Gandalf

skous
20/04/2005, 17:32
Μάστα..

Άρα τι κάνω;;;
Φρερνάρω, κατεβάζω γρήγορα, ξαναφρενάρω κτλ;;;

Η απλά φρενάρω και κατεβάζω ταυτόχρονα ΧΩΡΙΣ να αφήνω τα φρένα;

Μιλάμε πάντα για γρήγορο φρενάρισμα απο πολλά σε λίγα χλμ.

Gandalf dr685sm
20/04/2005, 21:29
Τα κάνεις μαζί με την διαφορά οτι στο κατέβασμα δεν πιέζεις παραπάνω το πίσω φρένο απο όσο πρέπει , για να μην σου μπλοκάρει ο τροχός απο την απότομη αυξο-μείωση της διαστάσεως της αλυσίδας , πάνω στα γρανάζια σου...

Είναι περισσότερο εμπειρικό και λιγότερο περιγραφικό για να σου δώσω κάτι παραπάνω , τουλάχιστον για μένα...

Φαντάσου το σαν να ανεβάζεις ταχύτητα (καρφωτή) όπου όμως ακόμα και εκεί δεν έχεις ανοιχτό το γκάζι τσίτα για να περάσει η αλλαγή του γραναζιού...κάτι αντίστοιχο αν βοηθάει καθόλου αυτό...

Gandalf

tifoefs
22/05/2005, 17:23
Εξαρταται τα χλμ που πας.

π.χ. με 50 χλμ και εχεις 15μ αποσταση να σταματησεις.

Κλεινεις γκαζι και κατεβαζεις 2-1 ενω συγχρονως πατας μπροστινο (οχι αποτομα για να μη μπλοκαρει) και λιγο πισω.
Δε σταματας τη πιεση στο μπροστινο και δινεις πιεση τοση ωστε να μη μπλοκαρει και δεν αφηνεις το συμπλεκτη.
Σταματας σχεδον ακαριαια (συνηθως αν δωσεις πιο πολυ πιεση στο μπροστινο φρενο να σηκωθει ο κολος).

Δε κοιτας τα οργανα, κοιτας μπροστα και μακρυα !


:smilea:

gmakris
22/05/2005, 17:56
Eαν υποθεσουμε οτι ο δρομος δεν εχει καποιο προβλημα προσφυσης, η διαδιακασια ειναι πολυ απλη & εχει ως εξης :

- Φρενο εμπρος (δεν χρειαζεται το πισω)
- Ενω φρεναρεις, κατεβαζεις 1-2-3 ταχυτητες (οσες χρειαζονται) αλλα σε καθε κατεβασμα αφηνεις συμπλεκτη.


Υποθετω οτι μπορει να εκανες τα εξης :

Πατησες περισσοτερο πισω φρενο (ενω δεν χρειαζεται καθολου)
Κατεβασες 2 ταχυτητες μαζι, με ενα πατημα συμπλεκτη.

Και πολλα ακομη αλλα προφανως δεν μπορουμε να τα ξερουμε - κατα την αποψη μου κανε μερικες δοκιμες για να δεις τι εγινε.....

SeNNinhA
22/05/2005, 18:02
Η απάντηση είναι απλή.

Γλύστρησες γιατί η άσφαλτος δεν είχε αρκετή πρόσφυση για το φρενάρισμα σου.

Όταν φρενάρεις ευθεία ακόμη κι αν γλυστρήσει ο πίσω τροχός, ο μπροστά διατηρεί την μοτοσυκλέτα σου σε ευθέια. Όταν φρενάρεις και δώσεις κλίση την μηχανή προς την κατεύθυνση που θέλεις να στρίψεις και χάσει την πρόσφυση ο πίσω τροχός σου τότε αυτός φεύγει προς την έξω πλευρά (drift)

Γλύστρησες διότι όπως είπα το παράκανες σε σχέση με την πρόσφυση της ασφάλτου στο σημείο εκείνο (κάπου αλλού μπορεί να κρατάει καλύτερα ή και χειρότερα ακόμη). Οπότε ή πάτησες πολύ το πίσω φρένο σου ή κατέβασες απότομα ταχύτητες στο κιβώτιο (αφήνοντας απότομα τον συμπλέκτη) ή κατέβασες μια ταχύτητα πιο κάτω απ ότι έπρεπε. Μπορεί και όλα τα παραπάνω μαζί.

Γενικά πρέπει να προσαρμόζεις το φρενάρισμα στην ποιότητα της ασφάλτου αν και αυτό είναι δύσκολο στους Ελληνικούς δρόμους οπότε θα πρέπει απλά να συνηθήσεις να διορθώνεις αυτά τα μικρογλυστρήματα.

skous
22/05/2005, 18:02
Βασικά εάν θυμάμαι καλά, φρέναρα, και κατέβαζα, έχοντας όμως τον συμπλέκτη συνεχώς πατημένο!
Μάλλον αυτό με τον συμπλέκτη είναι ε;

SeNNinhA
22/05/2005, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Eαν υποθεσουμε οτι ο δρομος δεν εχει καποιο προβλημα προσφυσης, η διαδιακασια ειναι πολυ απλη & εχει ως εξης :

- Φρενο εμπρος (δεν χρειαζεται το πισω)
- Ενω φρεναρεις, κατεβαζεις 1-2-3 ταχυτητες (οσες χρειαζονται) αλλα σε καθε κατεβασμα αφηνεις συμπλεκτη.


Υποθετω οτι μπορει να εκανες τα εξης :

Πατησες περισσοτερο πισω φρενο (ενω δεν χρειαζεται καθολου)
Κατεβασες 2 ταχυτητες μαζι, με ενα πατημα συμπλεκτη.

Και πολλα ακομη αλλα προφανως δεν μπορουμε να τα ξερουμε - κατα την αποψη μου κανε μερικες δοκιμες για να δεις τι εγινε.....

Είναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ αυτό που λέει ο φίλος ότι το πίσω φρένο δεν χρειάζεται καθόλου.

ΠΑΝΤΑ χρειάζεται το πίσω φρένο. Και εξηγώ. Η μηχανή φρενάρει με το μπροστά φρένο ΑΛΛΑ σταθεροποιείται με το πίσω φρένο. ΔΗΛΑΔΗ: επιβραδύνουμε την πορεία μας με το μπροστινό αλλά για να διατηρήσουμε σταθερή την μηχανή στην πορεία της πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και το πίσω.

Κατά το φρενάρισμα υπάρχει μεταφορά βάρους μπροστά. Αυτό έχει το καλό ότι φορτίζει το μπροστινό ώστε να αποκτήσει επιπλέον πρόσφυση. Αν το παρακάνουμε βέβαια θα γλυστρήσει και ο μη έμπειρος μπορεί να πέσει. Φορτίζοντας το μπροστινό και μεταφέροντας το βαρός εκεί αποφορτίζεται αντίστοιχα το πίσω ελαστικό. Έτσι είναι επιρεπής στο να γλυστρήσει και να έχεις το φαινόμενο που έζησες.

Η σωστή διαδικασία είναι: Πατάω ελάχιστα πριν ή και ταυτόχρονα με το μπροστινό το πίσω φρένο ώστε να μειώσω την απότομη μεταφορά βάρους εμπρός. Το ποσοστό πίεσης μπορεί να είναι από ένα ελαφρύ πάτημα του λεβιέ έως και 40% ανάλογα την περίσταση και την μηχανή.

Από τα παραπάνω εξαιρούνται οι τσόπερ διότι φρενάρουν με το πίσω φρένο λόγω οπισθοβαρούς κατανομής.

gmakris
22/05/2005, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΠΑΝΤΑ χρειάζεται το πίσω φρένο.


Aναλογα τι ζητας απο το φρεναρισμα....

Και εγω ετσι εκανα καποτε......

Καποιος μου ειπε να ξεχασω το πισω φρενο....Σε λιγο καιρο διαπιστωσα μεγαλη βελτιωση στο φρεναρισμα μου και συγκεκριμενα καταφερα να μειωσω (χωρις μαλιστα να το πιεζω) τις αποστασεις φρεναρισματος ενω δεν εχασα ποτε ξανα το πισω....

Εκτος βεβαια, και εαν οπως ειπωθηκε οδηγας καμμια chopper ή Varadero ή στην πολη εκει πατας και το πισω -φυσικα- οπου η ασφαλτος δεν επιτρεπει την σωστη χρηση του εμπρος....

Εφοσον εχω δοκιμασει και τους 2 τροπους ψηφιζω -δαγκωτο- αυτον που ειπα.....

Σε οτι αφορα το μπλοκαρισμα skous, εφοσον εκανες 2 κατεβασματα χωρις να κανεις και την αντιστοιχη χρηση συμπλεκτη, τοτε πιθανο εκει να οφειλεται το προβλημα σου....Εννοειται οτι εαν τα σερι κατεβασματα ηταν 3 ή περισσοτερα θα ειχες μεγαλυτερο προβλημα....

:wave2:

Tigas
22/05/2005, 23:29
ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ GMAKRIS, ΤΟ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΨΙΛΟΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ