PDA

View Full Version : Αλλαγή ύψους σέλας



PortisHead
06/07/2009, 12:02
Ισως αυτο το ποστ να βοηθήσει κάποιους και να τους γλυτωσει απο την πολυμηνη ταλαιπωρια
που περασα εγω.
Οταν αποφασισα να αλλαξω το υψος της σελας και να την θεσω στο ψηλότερο σημειο,συμβουλευτικα το service manual και ολα καλα.
Απο τότε όμως ειχα μονίμως την αισθηση οτι η σελα ειχε μια κλήση προς το τεποζιτο, κατηφορικη.
Κουραζε αφανταστα σε ταξιδι , γλυστρουσες προς το ρεζερβουαρ και η σελα οταν την επιανες και την τραβουσες προς τα πανω ειχε ενα παιχνιδι 1-2 cm.
Δεν "ξεκουμπωνε" βεβαια...αλλα αυτο το μποσικο....ηταν σα να σου λεγε οτι εδω κατι λειπει μετα το σηκωμα στην ψηλη σκαλα.
Ρωτησα σε 2 συνεργεια του Σφακιανακη και δεν ειχαν ιδεα (κλασσικα "επισημα"... κανουν οτι ακριβως λεει το βιβλιο :lol: ).
Τελικα ψαχνωντας και σε ξενα φορουμς...βρηκα τη λυση.
Στο τελευταιο βημα του service manual...

Pic 1 (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/GSF/SeatHeightAdjustment.jpg)

οπου ξανατοποθετεις τους λαστιχενιους αποστατες,και ειδικα τους μπροστινους, ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ οτι πρεπει να μπουνε 180 μοιρες αναποδα αποτι ηταν στην χαμηλη θεση.
Τοσο απλα.

Πλεον αισθανομαι οτι οδηγαω αλλο μηχανακι...τοσο πιο ανετο.

Ευχομαι καποτε να φανει χρησιμο σε καποιον.


:wave2:

amyroukai
29/11/2009, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
οπου ξανατοποθετεις τους λαστιχενιους αποστατες,και ειδικα τους μπροστινους, ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ οτι πρεπει να μπουνε 180 μοιρες αναποδα αποτι ηταν στην χαμηλη θεση.
Σήμερα επειδή δεν πήγαμε πουθενά, είπα να κάνω τη μανούβρα, να δω και πως μου πέφτει το τιμόνι μετά (για να "χώσω" και μιά ψυχή να μου βάλει τους αποστάτες αν χρειαστεί). Το manual λέει "place in posision A or B" εννοώντας αυτό ακριβώς, γύρνα τους σε όποια θέση πρέπει να είναι ανάλογα με το ύψος. Απλά δεν εξηγεί ούτε αναγράφεται στα "σφουγγαράκια" το Α και Β, πρέπει να το μαντέψεις.

Ανεβάζω και φωτό μπας και βοηθήσει λίγο παραπάνω από το manual όποιον δεν βαριέται να το κάνει. Χρόνος, 5 λεπτά χαλαρότατα με ένα 10αράκι και το σταυροκατσάβιδο από την εργαλειοθήκη της μοτοσικλέτας.


181841

amyroukai
29/11/2009, 12:53
Αφού λοιπόν ξεβιδώσετε όλες τις βίδες που βλέπετε (η φωτό είναι από το τέλος, οι αποστάτες είναι στην τελική υψηλή θέση όπως φαίνονται, στη χαμηλή είναι ανάποδα όπως είπε ο Portis), η σέλα "διαλύεται" σε τρία κομμάτια: Την πλαστική βάση του εμπρός καθίσματος, το εμπρός κάθισμα και το πίσω κάθισμα.


181843

amyroukai
29/11/2009, 12:55
Στο πίσω μέρος του εμπρός καθίσματος, έχει ένα μεταλλικό λαμάκι με δύο βίδες. Τις ξεβιδώνετε και το ξαναβιδώνετε στην άλλη θέση (μόνο δύο έχει, ψηλά και χαμηλά, από το εργοστάσιο είναι χαμηλά). Το σκονισμένο κομμάτι δείχνει που ήταν πριν...


181845

amyroukai
29/11/2009, 12:57
Μετά περνάτε πάλι την πλαστική βάση στο κάθισμα και το ξαναβιδώνετε με το πίσω κάθισμα. Έτσι ξεκινάτε το πέρασμα και μετά την πατάτε στη θέση της απαλά ώστε να έρθουν οι τρύπες για τις βίδες της βάσης στην ίδια θέση με τα παξιμάδια στο κάθισμα.


181846

amyroukai
29/11/2009, 13:07
Το τελικό αποτέλεσμα είναι η πρώτη φωτογραφία... Καλοφόρετη η σέλα!

Η όλη αλλαγή έχει ως αποτέλεσμα τα γόνατα να είναι λιγότερο λυγισμένα, καλύτερη κυκλοφορία αίματος ειδικά με cordura παντελόνι και επιγονατίδα, άρα λιγότερη κούραση και μούδιασμα. Μάλλον όσοι είναι κάτω από 1,80 δεν χρειάζεται να κάνουν την αλλαγή. Θα το κυκλοφορήσω λίγο έτσι και θα δω αν θέλει σήκωμα και το τιμόνι με τους αποστάτες που έχει.

Και τοποθετημένη:


181848

akisjg
30/11/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
........ Θα το κυκλοφορήσω λίγο έτσι και θα δω αν θέλει σήκωμα και το τιμόνι με τους αποστάτες που έχει.

Και τοποθετημένη:
:confused: :confused: :confused: :confused: ποιους αποστάτες?? :confused: :confused:

WebDevGr
30/11/2009, 10:06
Αν σκύψεις και κοιτάξεις το τιμόνι από κάτω έχει δύο αποστάτες... που αν το ξεβιδώσεις και τους βάλεις από πάνω γίνεται πιο ψηλό :)

PortisHead
30/11/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Αν σκύψεις και κοιτάξεις το τιμόνι από κάτω έχει δύο αποστάτες... που αν το ξεβιδώσεις και τους βάλεις από πάνω γίνεται πιο ψηλό :)

Παιζει καιμια φωτό ?

WebDevGr
30/11/2009, 10:35
Δεν έχω τη μηχανή μζί μου για να βγάλω φώτο αλλά βρήκα μια πρόχειρη στο φόρουμ που δείχνει το τιμόνι.

Οι αποστάτες είναι κάτω από την τιμονόπλακα... βγάζεις τις τέσσερις τάπες για να εμφανιστούν οι βίδες του τιμονιού, ξεβιδώνεις το τιμόνι, παίρνεις τους αποστάτες που είναι κάτω από την τιμονόπλακα (και έχουν πλέον ελευθερωθεί) τους βάζεις στην πάω μεριά της τιμονόπλακας και ξαναβιδώνεις.


181922

PortisHead
30/11/2009, 10:56
Ξεψαχνισα ολοκληρο το service manual (για το 1250)...τιποτα.
Ενω αναφερει λεπτομερως την αλλαγη του υψους της σελας , δεν γραφει κατι για το τιμονι.
Και στην αναλυτικη σχεδιαση της τιμονοπλακας , δεν φαινονται πουθενα καποιοι αποστατες.
:confused: :confused: :confused:


181925

nickald
30/11/2009, 11:07
Ενδιαφερον το θεματακι

Λεω να το κανω κι εγω στον Λησταρχο μου γιατι απο μαμα μου φαινεται οτι με σπρωχνει προς το τεποζιτο και δεν θελω σε καινουριο πραμα να παω να φτιαξω τη σελα.


Αν παιζει κανενα σερβις μανιουαλ ας ανεβασει κανενας μπας και ξεστραβωθουμε για καναδυο πραγματακια.

WebDevGr
30/11/2009, 11:09
Βρίσκονται ακριβώς από κάτω βιδωμένες με τη βίδα που βιδώνεται και το τιμόνι. Είναι πριν τις βίδες, ροδέλες (7,8,9) που έχω στον κύκλο και μπαίνει μετά από πάνω πρίν το πρώτο κομμάτι (4) που κρατάει το τιμόνι (δεύτερος κύκλος)


181926

PortisHead
30/11/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Βρίσκονται ακριβώς από κάτω βιδωμένες με τη βίδα που βιδώνεται και το τιμόνι. Είναι πριν τις βίδες, ροδέλες (7,8,9) που έχω στον κύκλο και μπαίνει μετά από πάνω πρίν το πρώτο κομμάτι (4) που κρατάει το τιμόνι (δεύτερος κύκλος)

ΟΚ.
Καταλαβα , αλλα αυτη η τεχνικη μηπως ειναι "πατεντα" ?
Γιατι αν ηταν κατι επισημο ,δεν θα αναφεροταν ?
Το λεω σχετικα με την ασφαλεια που αυτη η μοντιφα παρεχει.
:eyepop:

WebDevGr
30/11/2009, 11:22
όχι δεν είναι πατέντα στο βιβλίο γράφει ότι το τιμόνι ρυμθίζεται στο ύψος. Κι εγώ δεν ήξερα πως να το κάνω και μου το έκαναν στο επίσημο της Suzuki στη Συγγρού μπροστά στα μάτια μου. και 2 χρονια που το εχω ετσι δεν ειχα κανενα προβλημα :)


Edit: Τώρα που το προσεχω καλύτερα το σχεδιαγραμμα μου φαινεται οτι ειναι απο το γυμνο και μαλλον παλιοτερο μοντελο.

amyroukai
30/11/2009, 17:04
To 1250 δεν έχει... Ο bikenest έβαλε ροδέλες και πιο μακριές βίδες.

PortisHead
05/12/2009, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
To 1250 δεν έχει... Ο bikenest έβαλε ροδέλες και πιο μακριές βίδες.

Την παρασκευη ειχα παει για το service των 18.000 και ρωτησα τον μαστορα.
Δεν εχει το 1250 , γιατι εχει σινεμπλοκ στην τιμονοπλακα απο κατω για να αποροφαει τους κραδασμους , και δεν εχει παξιμαδια.
Μονο στο 650 και στο V-strom γινεται αυτη η αλλαγη.

Για την ιστορια....Λαδια , φιλτρο λαδιου, καθαρισμα-γρασσαρισμα αλυσιδας και τα γνωστα λαδωματα 149 ευρω :uplate: :uplate: :uplate:

80 μονο η εργασια (χωρις φπα) , 40 τα λαδια , 10 το φιλτρο , τα υπολοιπα φπα
:(

amyroukai
05/12/2009, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Δεν εχει το 1250 , γιατι εχει σινεμπλοκ...
Γίνεται πάντως, το είδα, αν και πατέντα.

Το διαβάζω και το λέω κάθε φορά και με πιάνουν τα γέλια... Πως το silent block ο βλαχοαγράμματος μάστορας το έκανε "σινεμπλοκ" και πέρασε σαν ορολογία και το λέμε όλοι μας...

mugen13
12/03/2010, 20:36
Παιδιά η ρύθμιση τιμονιού - σέλας ισχυει και για το 600s?

amyroukai
13/03/2010, 03:38
ο Pektis ίσως να ξέρει... Αλλά δες κάτω από τη σέλα σου, αν είναι ίδια με του 650 στις φωτογραφίες και αν έχεις κάτω από τις τιμονόπλακες αποστάτες, τότε ισχύει ότι και για το 650. Αν δεν έχεις ίδια σέλα και δεν έχεις αποστάτες προφανώς όχι.

pektis
15/03/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mugen13
Παιδιά η ρύθμιση τιμονιού - σέλας ισχυει και για το 600s?

Μονο η ρυθμιση τιμονιου!:wave2:

mugen13
15/03/2010, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Μονο η ρυθμιση τιμονιου!:wave2:
Πάντως εμένα κάτω από την τιμονόπλακα δεν υπάρει τίποτα... το απόλυτο κενο :bigcry: :bigcry: :bigcry:

pektis
15/03/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mugen13
Πάντως εμένα κάτω από την τιμονόπλακα δεν υπάρει τίποτα... το απόλυτο κενο :bigcry: :bigcry: :bigcry:


Νομιζω πως υπαρχουν και σαν after market στο εμποριο...
Καλυτερα να το ρυθμισεις σαν θεση πιο μπροστα ή πιο πισω αναλογα με το πως οδηγεις και σε βολευει.Κατα την γνωμη μου δεν χρειαζονται αποστατες.

wihfue
15/03/2010, 13:29
Φίλε Portishead, ποια είναι η διαφορά ύψους με τη συγκεκριμένη αλλαγή? Δλδ θα ήθελα να μάθω πόσα εκατοστά επιπλέον απέχει η σέλα από το έδαφος. H εργοστασιακή σέλα είναι στα 82εκ. αν δεν κάνω λάθος.

PortisHead
15/03/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από wihfue
Φίλε Portishead, ποια είναι η διαφορά ύψους με τη συγκεκριμένη αλλαγή? Δλδ θα ήθελα να μάθω πόσα εκατοστά επιπλέον απέχει η σέλα από το έδαφος. H εργοστασιακή σέλα είναι στα 82εκ. αν δεν κάνω λάθος.

Δεν το εχω μετρησει σε cm.
Εξαλλου το προβλημα μου οπως αναφερω κα ιστο 1ο ποστ ηταν "...ειχα μονίμως την αισθηση οτι η σελα ειχε μια κλήση προς το τεποζιτο, κατηφορικη."

Γιαυτο πειραματίστηκα.

Εν γενει , μεχρι σημερα , δεν εχω βολευτει σε αυτο το μηχανακι. :mad:

mugen13
15/03/2010, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Νομιζω πως υπαρχουν και σαν after market στο εμποριο...
Καλυτερα να το ρυθμισεις σαν θεση πιο μπροστα ή πιο πισω αναλογα με το πως οδηγεις και σε βολευει.Κατα την γνωμη μου δεν χρειαζονται αποστατες.
Βασικά η θέση οδήγησης με βολεύει αρκετά απλά σε πολύωρη οδήγηση αρχίζει λίγο να παραπονιέται η μέση και "πιάνονται" λίγο τα χέρια μου, οπότε έλεγα να δοκιμάσω μήπως και δω καμιά μεγάλη διαφορά... Το θέμα είναι ότι κάτι αποστάτες που ανεβάζουν λίγο και φέρνουν πιο κοντά το τιμόνι, έχουν κοντά στα 50? (και δεν θέλω να τα δώσω μόνο για δοκιμη...)
thnx anyway...