PDA

View Full Version : Πρώτη μηχανή Πίστας



kkobits
06/07/2009, 23:45
Γεια!
Ειμαι 33 και κάτοχος ενός SUZUKI Bandit 650 (85PS) που χρησιμοποιώ καθημερινά

Οδηγώ μηχανές από τα 14 και έχω δικό μου από τα 18

Απο μικρά chopper (red rose), παπιά, σκουτερ, εντουρακια (serrow) κλασσικά (cb500) στον ληστή (bandit)!

Έχω απωθημένο μια μηχανή πίστας. Η μόνη επαφή με δίχρονα ήταν οι βόλτες με το tzr125 (πω πω τι αναμνήσεις) ενός φίλου που το πήγαινα πάντως σαν κότα! Και ένα dt125 με τρομερό για τον τότε κόσμο μου πεταγμα! Και κάτι βόλτες με το rgv250 στα κόκκινα αλλά σαν... συνοδηγός ;-)

Η ερώτηση (-εις) είναι οι εξής:

-Να πάρω το RS125 για πρώτη μηχανή πίστας που το ήθελα και μια ζωή, ή θα ξενερώσω πέφτωντας από τα 85 άλογα στα 30; Πάντως το bandit δεν νομίζω οτι πάει πίστα, είναι 220kg συν καυσιμα! Επιπλέον είμαι άσχετος σε πίστα! Αν ξενερώσω με το RS μια, φαντάζομαι με το cbr125 και το καινούργιο yzr125 θα ξενερώσω 10, έτσι δεν είναι;

-Μένω Αθήνα. Υπάρχει πίστα κοντα. Έστω να μπείς να κάνεις μερικούς γύρους!


-Το κόστος ερασιτεχνικής συμμετοχής σε αγώνες είναι πολύ μεγάλο; Λάστιχα καινούργια χρειάζονται μετά από κάθε αγώνα. Ασχολείται κανείς να μου πεί. Στην περίπτωσή μου (ηλικία/ εμπειρία) μπορεί κανείς να πάρει μερος σε αγώνες; Όχι για να κερδίσεις, απλά για τη συμμετοχή.

-Υπάρχει κάτι ενδιάμεσο από τα 125 και τα 600; Που πήγαν τα 250;

Κώστας

sapila racing
07/07/2009, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkobits
Γεια!
Ειμαι 33 και κάτοχος ενός SUZUKI Bandit 650 (85PS) που χρησιμοποιώ καθημερινά

Οδηγώ μηχανές από τα 14 και έχω δικό μου από τα 18

Απο μικρά chopper (red rose), παπιά, σκουτερ, εντουρακια (serrow) κλασσικά (cb500) στον ληστή (bandit)!

Έχω απωθημένο μια μηχανή πίστας. Η μόνη επαφή με δίχρονα ήταν οι βόλτες με το tzr125 (πω πω τι αναμνήσεις) ενός φίλου που το πήγαινα πάντως σαν κότα! Και ένα dt125 με τρομερό για τον τότε κόσμο μου πεταγμα! Και κάτι βόλτες με το rgv250 στα κόκκινα αλλά σαν... συνοδηγός ;-)

Η ερώτηση (-εις) είναι οι εξής:

-Να πάρω το RS125 για πρώτη μηχανή πίστας που το ήθελα και μια ζωή, ή θα ξενερώσω πέφτωντας από τα 85 άλογα στα 30; Πάντως το bandit δεν νομίζω οτι πάει πίστα, είναι 220kg συν καυσιμα! Επιπλέον είμαι άσχετος σε πίστα! Αν ξενερώσω με το RS μια, φαντάζομαι με το cbr125 και το καινούργιο yzr125 θα ξενερώσω 10, έτσι δεν είναι;

-Μένω Αθήνα. Υπάρχει πίστα κοντα. Έστω να μπείς να κάνεις μερικούς γύρους!


-Το κόστος ερασιτεχνικής συμμετοχής σε αγώνες είναι πολύ μεγάλο; Λάστιχα καινούργια χρειάζονται μετά από κάθε αγώνα. Ασχολείται κανείς να μου πεί. Στην περίπτωσή μου (ηλικία/ εμπειρία) μπορεί κανείς να πάρει μερος σε αγώνες; Όχι για να κερδίσεις, απλά για τη συμμετοχή.

-Υπάρχει κάτι ενδιάμεσο από τα 125 και τα 600; Που πήγαν τα 250;

Κώστας

Εγω θα σου έλεγα να πας να κάνεις ενα California με το Bandit, να μάθεις μερικά πράγματα απο τους κατάλληλους, μετα να πας να κάνεις μερικά track day και να δείς πως παει το πράγμα.
Το να πάρεις με τη μία το 125 δεν μου φαίνεται σωστή κίνηση, κάνε πρωτα τα πρώτα βήματα και μετα αν είναι πας στο 250 που είναι και όπλο!

vassilis88
07/07/2009, 12:25
μια φορα εχω μπει πιστα κ αυτη με bandit, κ 400.. δλδ μπαινεις ανετα με το δικο σου.. 33 χρονων ναι θα ξενερωσεις με το 125 το απριλια, τα αλλα 2 ουτε να τα σκεφτεσαι καν!

συμφωνω με το σαπιλα, μπες με το μπαντιτ πρωτα κ αν σ αρεσει το feeling γενικοτερα της πιστας (εγω τρελαθηκα κ με το 400!):D μετα παιρνεις καποιο 600 το κανεις track bike το αφηνεις με φωτα, το κανεις οτι θες ρε παιδι μου..:D

οσο για τους αγωνες, στη φαση που εισαι κ αυτο που θες ειναι οι φιλικοι αγωνες που διοργανωνει ο ΜΟΘ στις σερρες κ μπαινεις κ με το μπαντιτ αμα θες. διαβασε το σχετικο ποστ εδω. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79126

lamoun
07/07/2009, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkobits
-Μένω Αθήνα. Υπάρχει πίστα κοντα. Έστω να μπείς να κάνεις μερικούς γύρους!

ΜΕΓΑΡΑ! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9322)

Γενικά να κοιτάς ΑΥΤΗ (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=45) την κατηγορία, για ανακοινώσεις track day. π.χ. ΑΥΡΙΑΝΟ TRACK DAY (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=83586)

Το ΣΧΟΛΕΙΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=74722) που είπαν τα παιδιά.

kkobits
07/07/2009, 14:22
παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις

το california το σκεφτόμουνα κι εγώ! Το μόνο κακό είναι ότι το επόμενο είναι ...τέλος Σεπτέμβρη!

Η αλήθεια είναι ότι μια μηχανή που έχει πραγματική τελική 148km/h (aprilia 125) είναι λίγο ξενέρα (δεν συζητάω για yamaha /honda με 125km/h), αλλα σκεφτόμουνα το βάρος και το κόστος. Δηλαδή αν έχεις μια μηχανή μόνο για πίστα, θα έχεις τα κατάλληλα λάστιχα, μπορείς να την κάνεις μονόσελο, να βγάλεις καθρέφτες κλπ και το κυριότερο, αν πέσεις θα έχεις μεταφορικό μέσο την άλλη μέρα να πάς στη δουλειά σου!

Γι' αυτό ρώτησα για τα δίχρονα 250. Αυτά είναι σε δύναμη όπως τα 600. Όχι τα ss, τα all around σαν το bandit, γύρω στα 60-70 άλογα, σε συνδιασμό και με μικρότερο βάρος, έτσι δεν είναι;) Αν είναι όμως να είναι δεκαετίας... (μιλάμε και για δίχρονο)
Υπάρχει κάποια εταιρία που να βγάζει καινούργια 250 ss (

Μάλλον θα ακολουθήσω το δρόμο του CSS το Σεπτέμβρη.
Θα σας γραψω εμπερίες...
Κώστας

TheFace
07/07/2009, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkobits
παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις

το california το σκεφτόμουνα κι εγώ! Το μόνο κακό είναι ότι το επόμενο είναι ...τέλος Σεπτέμβρη!

Η αλήθεια είναι ότι μια μηχανή που έχει πραγματική τελική 148km/h (aprilia 125) είναι λίγο ξενέρα (δεν συζητάω για yamaha /honda με 125km/h), αλλα σκεφτόμουνα το βάρος και το κόστος. Δηλαδή αν έχεις μια μηχανή μόνο για πίστα, θα έχεις τα κατάλληλα λάστιχα, μπορείς να την κάνεις μονόσελο, να βγάλεις καθρέφτες κλπ και το κυριότερο, αν πέσεις θα έχεις μεταφορικό μέσο την άλλη μέρα να πάς στη δουλειά σου!

Γι' αυτό ρώτησα για τα δίχρονα 250. Αυτά είναι σε δύναμη όπως τα 600. Όχι τα ss, τα all around σαν το bandit, γύρω στα 60-70 άλογα, σε συνδιασμό και με μικρότερο βάρος, έτσι δεν είναι;) Αν είναι όμως να είναι δεκαετίας... (μιλάμε και για δίχρονο)
Υπάρχει κάποια εταιρία που να βγάζει καινούργια 250 ss (

Μάλλον θα ακολουθήσω το δρόμο του CSS το Σεπτέμβρη.
Θα σας γραψω εμπερίες...
Κώστας

Διστυχως (ή ευτυχως:winka: ) αυτη η κατηγορια των διχρονων ss 250cc εχει πεθανει εδω και πολααα χρονια... μαζι με την εφηβια μας, αγαπητε συνομιλικε!:smokin:

Παντως για την ηλικια και την εμπειρια σου με μηχανες, νομιζω οτι τα 125 ειναι πολυ λιγα και θα ξενερωσεις στο μπαμ! Ασε που ειναι για μενα και πολυ ακριβα (ειδικα το rs). Με τα ιδια λεφτα πανω-κατω, χτυπας (μεταχειρω) ενα 600αρι ss και εισαι αρχοντας στην πιστα!

Και επειδη σε κοβω οτι σε φοβιζει η δυναμη ενος ss 600αριου (και καλα κανεις) λογω της μηδενικης σου εμπειριας σε πιστα, μεγαλο (και ωριμο) παιδι εισαι πια και δεν υπαρχει κανενας λογος να πηγαινεις ταπα με το που θα πατησεις στην πιστα! Σιγα-σιγα και οσο αναβαινει η εμπειρια και η ικανοτητα σου στην πιστα, θα σπας και περισσοτερο τον δεξι σου καρπο :winka:
:beer:

kkobits
07/07/2009, 15:45
φιλε είσαι πολυ σωστός.
Ας είναι και του '03 ή του '04. Λες και στην αρχή θα μου λείψουν τα παραπάνω άλογα! Πάντως αυτό το θέμα με τον δεξί καρπό είναι σοβαρό.. Όσο ώριμο παιδί και να είσαι, κάποια στιγμή δεν σε υπακούει και θα ανοίξει τέρμα. Εδω με το bandit και έχω δεί το κοντέρ αρκετά πάνω απο τα 200 - ωριμότητα είναι αυτή; Τουλάχιστον θα είμαι σε πίστα και με φουλ εξοπλισμό ασφαλείας.

Παλιά που το έψαχνα είχα διαβάσει ότι τα 600άρια του 2006 είναι σαν τα 1000άρια του 2000 και πιο ελαφριά. Πάντως ακόμα και η δύναμη ενός Ζ750 θα με κάλυπτε για πίστα (πληρως)

Για κάποιο λόγο το όνειρό μου δεν είναι η 1000άρα αλλά το gsxr 750.' Οχι ότι δεν το γουστάρω το 1000άρι αλλά ίσως το 750 το θεωρώ πιο προσοτό!

Εκλεισε λοιπόν!Μπαίνω με το bandit sthn πίστα το Σεπτέμβρη και από άνοιξη με το δικό μου (μεταχειρισμένο) ss600!
Κώστας

ΥΓ:Εσείς παιδιά πηγαίνετε. Εννοώ πηγαίνεται συχνά σαν χόμπυ ή έχετε πάει μια φορά;

sapila racing
07/07/2009, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkobits


ΥΓ:Εσείς παιδιά πηγαίνετε. Εννοώ πηγαίνεται συχνά σαν χόμπυ ή έχετε πάει μια φορά;

Παμε σαν χόμπυ, αλλά δύσκολα τα πράγματα...
Μέγαρα πας εύκολα, αλλά αν πας Σέρρες μετα τα Μέγαρα είναι απλό υποκατάστατο.
Μη σε ζορίζω τώρα, πήγαινε και τα λέμε μετα τον Σεπτέμβριο. :wave2:

fantom duck
08/07/2009, 00:03
Συντρόφια (έστω πρώην! :( )
Έχω μερικές παρατηρήσεις. Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Το RS 125 δεν είναι εύκολο μηχανάκι στην πίστα! Υποψιάζομαι οτι θέλει ψυχή για να πάει γρήγορα . Και ένας άπειρος αναβάτης σαν τον συντροφο kkobits θα ξενερώσει ακριβώς γι αύτό. Δεν θα μπορέσει να το πάει.
Στο SS600, μπορεί η δύναμη να είναι αφθονη (για πίστα) αλλά και πάλι αυτό μπορεί να είναι ξενερωτικός ( ! ) παράγωντας, καθώς μπορεί να οδηγήσει σε λάθη τα οποία θα είναι από απλά μέχρι τρομοκρατικά τα οποία θα ξενερώσουν τον σύντροφο.
Θα συμφωνήσω με την άποψη οτι θα πρέπει να μπει στο California με το Bandit και να συνεχίσει να εξελίσσεται με τον λήστή για αρκετό χρόνο ακόμα μέχρι να μπει στο τριπάκι να πάρει μηχανάκι πίστας.
Ένα RGV, NSR, 600RR, 750RRRRRRRRR δεν πάει μόνο του. Θέλει ειδικούς χειρισμούς από έμπειρους αναβάτες.
Αυτό που χρειάζεται τώρα είναι η φιλικότητα που θα του προσφέρει ο ληστής του που στο κάτω κάτω ξέρει και τις αντιδράσεις του σε μια στραβή.
Και πάλι παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά κάπως έτσι σκέφτομαι τα πράματα.

TheFace
08/07/2009, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkobits
φιλε είσαι πολυ σωστός.
Ας είναι και του '03 ή του '04. Λες και στην αρχή θα μου λείψουν τα παραπάνω άλογα! Πάντως αυτό το θέμα με τον δεξί καρπό είναι σοβαρό.. Όσο ώριμο παιδί και να είσαι, κάποια στιγμή δεν σε υπακούει και θα ανοίξει τέρμα. Εδω με το bandit και έχω δεί το κοντέρ αρκετά πάνω απο τα 200 - ωριμότητα είναι αυτή; Τουλάχιστον θα είμαι σε πίστα και με φουλ εξοπλισμό ασφαλείας.

Παλιά που το έψαχνα είχα διαβάσει ότι τα 600άρια του 2006 είναι σαν τα 1000άρια του 2000 και πιο ελαφριά. Πάντως ακόμα και η δύναμη ενός Ζ750 θα με κάλυπτε για πίστα (πληρως)

Για κάποιο λόγο το όνειρό μου δεν είναι η 1000άρα αλλά το gsxr 750.' Οχι ότι δεν το γουστάρω το 1000άρι αλλά ίσως το 750 το θεωρώ πιο προσοτό!

Εκλεισε λοιπόν!Μπαίνω με το bandit sthn πίστα το Σεπτέμβρη και από άνοιξη με το δικό μου (μεταχειρισμένο) ss600!
Κώστας

ΥΓ:Εσείς παιδιά πηγαίνετε. Εννοώ πηγαίνεται συχνά σαν χόμπυ ή έχετε πάει μια φορά;

:beer: :beer: :beer:

Εαν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να εχω ενα μηχανακι πιστας, σιγουρα θα ημουν και Ο πρωτος χομπιστας!:cool:

Δεν πειραζει, νεοι ειμαστε...:D

Road67
08/07/2009, 01:03
Πάρε το Ληστή σου και γυρίστε στα θρανία..

TheFace
08/07/2009, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantom duck
Συντρόφια (έστω πρώην! :( )
Έχω μερικές παρατηρήσεις. Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Το RS 125 δεν είναι εύκολο μηχανάκι στην πίστα! Υποψιάζομαι οτι θέλει ψυχή για να πάει γρήγορα . Και ένας άπειρος αναβάτης σαν τον συντροφο kkobits θα ξενερώσει ακριβώς γι αύτό. Δεν θα μπορέσει να το πάει.
Στο SS600, μπορεί η δύναμη να είναι αφθονη (για πίστα) αλλά και πάλι αυτό μπορεί να είναι ξενερωτικός ( ! ) παράγωντας, καθώς μπορεί να οδηγήσει σε λάθη τα οποία θα είναι από απλά μέχρι τρομοκρατικά τα οποία θα ξενερώσουν τον σύντροφο.
Θα συμφωνήσω με την άποψη οτι θα πρέπει να μπει στο California με το Bandit και να συνεχίσει να εξελίσσεται με τον λήστή για αρκετό χρόνο ακόμα μέχρι να μπει στο τριπάκι να πάρει μηχανάκι πίστας.
Ένα RGV, NSR, 600RR, 750RRRRRRRRR δεν πάει μόνο του. Θέλει ειδικούς χειρισμούς από έμπειρους αναβάτες.
Αυτό που χρειάζεται τώρα είναι η φιλικότητα που θα του προσφέρει ο ληστής του που στο κάτω κάτω ξέρει και τις αντιδράσεις του σε μια στραβή.
Και πάλι παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά κάπως έτσι σκέφτομαι τα πράματα.

Συντροφε, εμενα η αποψη μου ειναι οτι ολα ειναι θεμα μυαλου και πιο συγκεκριμενα... σπασιματος του δεξιου καρπου:smokin:

Αν εισαι συνετος και δεν ξεπερνας τα ορια σου (και της μοτο σου!), ΟΛΑ τα μηχανακια ειναι ασφαλη, ΕΙΔΙΚΑ οταν μιλαμε για ενα περιβαλον ελεγχομενο οπως αυτο της πιστας!

Αν ο "βαγγος" την ακουσει vale και θελει με το "πρα-πρα" του να σπασει τα γυρολογια της M1...

fantom duck
08/07/2009, 21:05
Σύντροφε the face πάνω απ' όλα το μυαλό. Απο κει ξεκινάνε όλα! Αλλά επειδή το γκάζακι είναι γλυκό όσο μυαλό και να χεις.... θα τη κάνεις τη παπαριά σου! Δεν είναι αναγκαίο οτι η παπαριά θα είναι ολέθρια αλλά αθα είναι από αυτές που θα σκέφτεσαι το βράδυ πριν κοιμηθείς και θα λές "τωρα αυτό γιατί το έκανα!"

Αλλά με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο στο θέμα μυαλού!!!!!!!!!:beer: :beer:

zvailakis
17/07/2009, 16:54
Γενικα για μηχανάκι πίστας, χαλαρό και να μάθεις...γιατί δεν παίρνεις ένα monsteraki?

Και εγώ το bandit έχω και πιο πριν cb 500.....με το οποίο έμπαινα στις Σέρρες, και css έκανα. Σίγουρα με άλλο μηχανάκι θα ήταν άλλη εμπειρία αλλά τι να κάνουμε για αυτό είχα λεφτά με αυτό έμπαινα!

τώρα με τον ληστή μόνο μια φορά έχω μπει. Μην κολλάς με τον ληστή, είναι βαρύς αλλά μπαίνει! τώρα αν θες να ακουμπάς γόνατο σε κάθε στροφή και να έχεις τα άπειρα κμ / ω λίγο πριν την Κ1 ε, ο ληστής δεν κάνει!

αλλά για την πλάκα σου και μόνο είναι μια χαρά!!!!