PDA

View Full Version : ti gnomi exete gia to vstrom 650???



vstrom650
05/01/2004, 17:25
odigisa to v-strom 650 kai mou arese arketa... eimai anamesa sto transalp 650 kai sto pio pano mixanaki.... opoios exei gnomi i kati pou exei paratirisei as apantisei
eyxaristo

pk
05/01/2004, 22:34
φιλε καλησπερα,

αν κρινω απο το ονομα σου μαλλον ο κιβος εχει ρυφθει... για παρε το moto, εχει κατι σαν αυτο που ζητας. Λεω κατι, γιατι με αυτα τα κωλοπεριοδικα δεν βγαζεις ακρη! Για εμενα το v ειναι καλυτερο σχεδον σε ολα. Το μονο μειον (και αυτο με την προυποθεση οτι σου αρεσει το χωμα...) ειναι ο μικροτερος τροχος. Αν δεν κανω λαθος 19'' εναντι 21''. Κατα τα αλλα για τα λεφτα τους και για την ελλαδα μας... v

milaber
06/01/2004, 08:30
Χμ...
Ψεκασμός, αλουμινλένιο πλαίσιο, ρυθμίσεις προφόρτισης, μεγαλύτεροι δίσκοι στα φρένα, +11 ίπποι, +35 χλμ τελική, +1,5kg ροπή, πιο μοντέρνα σχεδίαση, ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ!

Στο moto όντως αδερφέ δεν βγαίνει άκρη: βγάζει σε όλα καλύτερο το v-strom και καταλήγει πως είναι περίπου ίδια...
Κατά τη γνώμη μου η διαφορά με το γερασμένο transalp είναι τεράστια, το αφήνει πίσω στα πάντα (όντως παντού) εκτός από τους τροχούς που είπε και ο φίλος παραπάνω...
Καλές βόλτες με το νέο σου μηχανάκι όποιο και αν είναι!

NLS
06/01/2004, 12:45
όχι ρε παιδιά δεν υπάρχει συζήτηση

ναι σε όλα με το vstrom650

το χώμα που δεν πας με το ένα δεν τα πας ούτε με το άλλο, οπότε μη τρελαίνεστε

οι 21" του transalp δεν κοροϊδεύουν πια κανέναν ΕΙΔΙΚΑ στο φετινό (το οποίο είναι απλά 1% χώμα για να λέει ότι είναι on-off)

vstrom650
06/01/2004, 15:52
eyxaristo poli olous gia to endiaferon pou deiksate....
exo diavasei pano apo 3 fores moto kai 0-300 kai pragmati enno lene ta kalitera gia to v-strom sto telos einai sxedon idia...
na sas po tin alitheia epeidi eixa 4 xronia transalp to teleutaio 600 cc otan odigisa to vstrom eixa tin entiposi pos lathos na sigrinoun.
kai epeidi den eimai kai poli tou xomatos (mono an xreiastei kata anagi se kanena nisi) apofasisa opos sosta paratirisate na to agoraso kai malista aurio....
na eiste kala

milaber
06/01/2004, 16:18
’ντε με το καλό να το χαρείς, να το "σκίσεις" και να μας πεις από πρώτο χέρι εντυπώσεις!

ΥΣ: Δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά κάνουν τελικά οι τύποι στα περιοδικά! Ώρες-ώρες ότι να 'ναι γράφουν...

vstrom650
06/01/2004, 21:46
se euxaristo poli file
kai na eisai sigouros otidipote parousiasei to mixanaki asximo prota apo ola edo mesa tha to po me thema ......
ta ksanaleme

stelao
07/01/2004, 09:58
Eixa file mou kai egw to idio dilima alla meta pou to odhghsa to V-storm nomizw oti eimai sigouros. Alla etyxe na to kanw bolta mazi me 2 filous poy exoyn kai oi 2 to transalp 650 kai apo toi eida kai 2 eimeinan entiposiasmenoi apo thn symperifora toy kai tis epidwseis toy. Pistenw oti einai oi kalyterh epilogi ayth thn stigmi.

vstrom650
09/01/2004, 12:29
paragila to vstrom apo petsa Kallithea 7.500eyro metriitis
an eexete kapoia alli timi (mono antiprosopoias)
tha ithela na tin gnoriso
tha mou peite ligo arga allla gia na ksero mono
eyxaristo

petridist
09/01/2004, 12:49
νομίζετε πραγματικά ότι το vstrom θα μειώσει την κυριαρχία του transalp???

δεν είναι μόνο τα άλογα και τα κουμπάκια.... αλλά και η ποιότητα κατασκευής και η αξιοπιστία!!

Το transalp ειναι δοκιμασμένο χρόνια τώρα και έχει αποδείξει οτι είναι σκυλί!

Δε λέω κι εγώ εντυπωσιάστηκα απο επιδόσεις-εξοπλισμο toy strom, αλλά ειλικρινά όχι επειδή έχω transalp, αλλά πάλι transalp θα έπαιρνα τώρα...

Μπορεί να είμαι επηρεασμένος απο τη γενική αποψη οτι τα honda είναι σκυλιά και δε μασάνε τίποτα και να βλέπω με επιφύλαξη οτιδήποτε καινούριο μη-honda...

και η αλήθεια είναι οτι δεν εχω δοκιμάσει ποτέ μη - honda!.. και το προηγουμενο ήταν cb-1... αλλά και τότε σαν νέος αγοραστής ΗΟNDA άκουγα παντού και ποτέ δε σκέφτηκα κάτι άλλο...

Νομίζετε οτι έχει αλλάξει αυτό? ή ο νέος αγοραστής ρισκάρει εύκολα κάτι καινούριο?

NLS
09/01/2004, 12:56
sorry αλλά και το μοτέρ του TL (έστω και μεταμορφωμένο σε DL) δοκιμασμένο είναι

ναι να μην γίνεις beta tester το δέχομαι

αλλά μην παίρνεις ως granted ότι ο κόσμος δεν θα πάει να πάρει

θα πάει μια χαρά
αν πήγαινα για απλό GS (τότε) θα είχα μέσα στη λίστα ΣΙΓΟΥΡΑ το vstrom650 αν υπήρχε

ξέρεις πόσος κόσμος ΔΕΝ θέλει να είναι ίδιος με όλους;
επίσης έχεις σκεφτεί πόσο καλύτερο είναι;

και το vstrom1000 σε πληροφορώ πάει ΜΙΑ ΧΑΡΑ σε σχέση με το varadero σε πωλήσεις (όπου κανονικά έπρεπε να έχει ΑΦΑΝΗΣΕΙ το varadero αλλά τέσπα)

γνώμη μου όλα αυτά βέβαια

αλλά σιγά πια το "αδιανόητο" και "αχτύπητο" transalp - δεν είναι όλος ο πλανήτης Ελλάδα

δεν θέλουν όλοι τα ίδια ούτε όλοι τα δοκιμασμένα (βλέπε και LC8)

petridist
09/01/2004, 13:01
οταν με το ζόρι μαζεύεις δραχμή-δραχμή χρήματα για να πάρεις κάτι.. θέλεις σίγουρα να πάρεις ότι καλύτερο με αυτά τα χρήματα!!!

Αν θες να κάνεις πείράματα και έχεις λεφτά να παίζεις με τα συνεργεία... σαφώς και θα ρισκάρεις!!

Έτσι εννοούσα τα όσα είπα πριν και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο vstrom... είπα δεν ξέρω τι είναι και πόσο καλό μπορεί να είναι..

επίσης είπα τη δική μου γνώμη απο τη στιγμή που δεν έχω δοκιμάσει άλλη εταιρεία..

Μακάρι να βγεί καλό και αξιόπιστο και μετά απο 5 χρόνια μπορεί να πάρω κι εγώ το μοντέλο εκείνης της χρονιάς!!

Δεν κολλάω απλά κρατάω πισινή

Θάνος
09/01/2004, 18:35
Αν μη τι άλλο τα γιαπωνέζικα έχουν κάποια καλή φήμη σε θέματα αντοχής.

Δηλαδή το "μη honda" είναι ρίσκο;

Έχω γνωστό που ένα μήνα αφότου αγόρασε το varadero του κουτιού από την αντιπροσωπεία, του έσπασε ο κινητήρας...

Αν σου κάτσει...

Εντέλει γι'αυτό υπάρχει και η εγγύηση.

Αν ήταν να διαλέξω κι εγώ το vstrom θα έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη!

vstrom650
09/01/2004, 21:42
agapite file petridist
Teo


oi sillogismoi sou einai polloi sostoi kai simfono kai go prin apofasiso na aragilo to vstrom eixa ayta ta dilimata.
aksiopistia (transalp -ksereis ti perneis_) i kati kainourgio ....
eixa ftasei sxedon stin apofasi na paro transalp (ta xrimata ta exo metrita)
alla mia mera enas filos me epise na odigiso to vstrom kai epatha plaka....( an sou dothei eukairia odigiseto einai kati apo transalp kai TDM). otan mou sinevei auto to patatrak arxisa na psaxno ola giro apo tin aksiopistia
loipon fora ton kinitira tis SV650 o opoios dokimasmena ton lene "dioamanti"
sigoura h Honda einai megaliteri etairia kai gia pollous pio psila apo tin suzuki.
etsi apofasisa na vgalo tis paropides san hondakia mou imoun (eixa transalp 600 gia 4 xronia) kai eipa nai se kati kainourgio kati pou den exoun oi polloi (opos poli sosta paratirise kapoios sinomilitis mas - signomi pou den thimamai to onoma tou-).

an kai pisteto pos osoi exoun transalp 650 kai psaxtoun oso afora to vstrom aisthanomai (an den exoun anisixies gia parapano kivika) oti tha tolmisoun na to agorasoun

o xronos tha deiksei .... apo tin epomeni tetarti tha to exo sta xeria mou... kai opos eipa oti kako parousiasei tha to mathete oloi edo mesa......

NLS
09/01/2004, 23:01
το μοτέρ του SV είναι ΤΕΡΑΣ αξιοπιστίας διεθνώς

petridist
10/01/2004, 11:39
ίσως τελικά να είμαι λίγο κολλημένος με τη μπάλα (εεε honda ήθελα να πω!)..

''Εν'πάσει περιπτώσει αποφάσισα οτι θα σου επιτρέψω να το πάρεις βρε!!!!'' (χεχεχε)

Ευχομαι καλά χιλιόμετρα με το νέο σου μοτέρ και ότι νέο (εντυπώσεις, αξιοπιστία, προβλήματα κλπ κλπ) να το γράφεις να μαθαίνουμε οκ?

Καλορίζικος!!:D :D :D

vstrom650
10/01/2004, 13:43
se eyxaristo poli file mou den simainei pos agorazontas to vstrom pauo na leo pos ta Honda einai ta pio aksiopista mixanakia.
tha ta ksanapoume....
kai otan paro mixani sigoura tha iremiso giati osos psaxneis toso zalizesai... epesa stin pagida tis aallagis mixanis kai tora 3 mines xoris mixanes exo akousei ekantontades diaforetikes apopseis..
to pio simantiko omos einai na kseireis ti eidous mixani thes apo kei ksekinas
giati akousa na paro to neo faser (den thelo street vre paidia!!! kai pou tha valo 3valitso kai ginaika!!!)
akousa dukati oti thelei o kathenas sou leeeii.
telos panton..

pk
10/01/2004, 16:42
Αν λαβει κανεις υπ'όψη του την συμπεριφορα του marketing της honda (με την υποθεση οτι το v παει καλα), σε ενα χρονο περιπου, θα σκασει transalp με injection και εξαρι κιβωτιο... βλεπε varadero-tdm900

gediak
20/01/2004, 19:35
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΩ.
ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ V-STROM ΥΠΕΡΕΧΕΙ ΣΕ ΟΛΑ.
ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ.
ΑΝ ΠΧ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΑΛ/ΚΟ
ΠΟΣΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ Η SUZUKI ΠΧ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ?
ΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΘΑΨΕ ΩΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ.
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ?

Julius
20/01/2004, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gediak
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΩ.
ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ V-STROM ΥΠΕΡΕΧΕΙ ΣΕ ΟΛΑ.
ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ.
ΑΝ ΠΧ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΑΛ/ΚΟ
ΠΟΣΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ Η SUZUKI ΠΧ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ?
ΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΘΑΨΕ ΩΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ.
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ?

Exontas dyo Suzuki ena RMX250R toy 93!!!! kai ena DRZ400E toy 03 opote xriastika antalaktiko to vrika amesos kai milame gia kentra troxon kai apostates sto DRZ, kai kapakia volan, pistoni kai entostia gia to Karb toy RMX. Den ksero ean eitane tyxaio alla eidika dia to RMX mou ekane megaly entyposh mia kai apo to montelo toy 94 foraei allo karb!!!!

pantos ean theleis na matheis pragmatika pare thlefono kai pes oti psaxneis kai kala p.x. gia plastika gia to 650 h' timoni 'h kapoia alla "analosima" kai me thn eukairia rota kai times na ksereis pou paizoune

stefanos
20/01/2004, 22:25
Λοιπόν ξαναλέω κάτι κακία βέβαια αλλά το ΤΑ 650 είναι ΙΤΑΛΙΚΟ μηχανάκι που το φτιάχνουν Ιταλοί στην Ιταλία και πρέπει να έχουν βάλει και χέρι στο σχεδιασμό.Το Varadero είναι Ισπανικό μηχανάκι που φτιάχνεται στην Ισπανία απο την Μοντεσα που την πήρε η HONDA.
Ανταλακτικό για δημοφιλή μηχανάκια θα βρίσκουμε άνετα γιατί γίνεται μεγάλο πανηγύρι με τις τούμπες που τρώμε κάθε μέρα και είναι μεγάλη η κονόμα για τους αντιπροσώπους.
Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα για ανταλακτικό κατά την γνώμη μου.
Και τώρα που το θυμάμαι για μια δεκαετία κάπου το 90 κυκλοφορούσαμε με μεταχειρισμένο εξ Ιαπωνίας που οι Ελληνες αντιπροσωποι δεν φέρναν ούτε βιδα.Και πολλά απο τα μηχανάκια που κυκλοφορούν ακόμα είναι απο εκείνη την εποχή.
Μήπως είναι λιγο παρατραβηγμένο τώρα να ανησυχούμε τόσο?

gediak
21/01/2004, 08:46
ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΔΙΛΗΜΑ....
ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ Η SUZUKI ???
ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΠΑΡΩ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ
ΚΡΑΤΗΣΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ!!

NLS
21/01/2004, 09:17
γενικά όχι η καλύτερη

αλλά έχεις ένα μπόνους (ή ίσως δίκοπο μαχαίρι)... παίρνεις ένα ΚΑΡΑΝΕΟ μοντέλο... οπότε όταν αλλάξεις δεν θα είναι αρχαιότητα - απλά να ελπίζεις να αποδειχτεί καλό (chances are ότι θα είναι καλό)

vstrom650
21/01/2004, 12:24
i metapolisi pou anaferei enas filos edo mesa einai kalo erotima giati kai go pou eixa 4 xronia transalp to poulisa aera
parageila to vstrom giati sigoura einai kalitero se epidoseis
kai oti den pao xoma (alloste k to transalp den einai gia polla off road)
apo ereyna pou ekana pisteyete oti to sigekrimeno mixanaki Vstrom tha apoktisei metapolisi giati genika dne paizei rolo mono i etairia alla ka ito eidos mixanis (on off) Des XT 600 pou den einai kati idiaitero alla stin ellada poulaei para polio
amatalaktika tora pia den iparxei provlima giati erxontai apo eyropi ( vstrom sinarmologitai stin olandia) kai opos eipe enas filos edo mesa oi etereies vgazoun polla lefta apo analaktika
kati allo pou anakalipsa stin mixalakopoulou sto "factory" exei gemisei transalp 650 metaxeirismena pou pane gia antalagi kai o magazatoras mou eipe pto to pleon emporiko mixanaki Transalp 650 arxizei na exei provlima giati to vstrom poulaei
H suzuki exei kathisterisei ligo tis paragelies kai iparxoun polla mayra vstrom pou exoun propolithei prin akomi erthoun ellada....

hornet
21/01/2004, 12:32
Μην ψαχνεις το θεμα μεταπωληση γιατι απο τωρα δεν ξερεις τι θα γινει.Ενα ειναι σιγουρο την καλυτερη μεταπωληση την εχουν τα μοντελα της honda ιδιως ΤΑ και Varadero.Παντως υστερα απο προσφατο τρακαρισμα μου τα ανταλλακτικα ηρθαν σε λογικο χρονο( μεσα σε ενα μηνα, δυσκολος μηνας γιορτες-απογραφη).Μιλαω για honda.Για την suzuki δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια για το θεμα των ανταλλακτικων αλλα αυτο παιζει απο μοντελο σε μοντελο.Το παν ειναι να σου αρεσει μια μηχανη πολυ και να σου κανει απο εκει και περα ολα τα αλλα τα εχεις σε δευτερη μοιρα,μην κανεις το λαθος να παρεις μια μηχανη που δεν σου πολυαρεσει αλλα εχει καλη μεταπωληση και γρηγορα ανταλλακτικα θα σε χαλασει στο τελος.

gediak
21/01/2004, 12:42
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ.
ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.
ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΨΑΧΝΩ.
ΕΓΩ ΚΟΙΤΑΩ 650 ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.
ΣΕ ΠΟΙΟ STREET ΦΑΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΞΙΣΟΥ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ FZ6 FAZER.
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΨΗ ?

angelrsv
26/01/2004, 11:46
ρε μεγαλε,

Αντι να ρωτας απο δω κι απο κει κανονισε να παμε ενα ταξιδακι φιλιατρα να δουμε λιγο το μηχανακι στο αρτεμισιο για να γουσταρουμε κιολας.

angelrsv
26/01/2004, 11:48
απευθυνομαι στον vstrom 650!!!!!!!!!!!!!!!!!

vstrom650
01/02/2004, 12:45
na sou po!!!!!
otan liosoun ta xionia
kai to pio simantiko otan exo to mixanaki sta podia mou
tote tha pame oxi mono filiatra alla to giro tis peloponisou

me sena ti tha ginei????????

pote tha paragileis to neo sou moto mpainei se ligo i anoiksi
ante

solman
13/02/2004, 21:58
Kalispera paidia,eimai kainourios edo sto sinafi,gia to sigekrimeno thema exo na po oti an kai i honda san marka einai poli aksiopisti to transalp exei parousiasei provlimata sta ilektrika kirios!!!!O kolitos mou to pire apo ta prota pou kikloforisan(650)kai se 5 mines eixe provlima,to magazi apo apou kai to agorase efere kai allo meta apo ligo kairo pali me provlima sta ilektrika,aytes tis duo periptoseis tis ksero apo proto xeri,kai milontas me allous mou eipan oti exoun akouseu kai aytoi gia tetoio provlimata!!Ayto de paei na pei oti i Honda stamataei na einai aksiopisti marka!!!Alla an sou katsei kati elatomatiko sou ekatse kai ayto einai ligo thema tixis,akomi kai ta africa pou einai skilia,ta provlimatakia tousa ta eixan(blepe ntroba benzinis)!kai pistevo oti oi perisoteres iaponikes markes exoun poli ipsilo epipedo aksiopistia pia,apla i kathe marka kapou mporei na pasxei ligo kai na iperterei kapou allou!!!!

Ayta ta liga...ante giati me epiase i polilogia!!!!!Kalos sas brika!!!!

NLS
14/02/2004, 00:39
όλες οι μάρκες έχουν γίνει λίγο πολύ καλύτερες

στο να φτιάξεις ένα "καλό" μηχανάκι με καλή γεωμετρία, ομορφούλι και πια αρκετά αξιόπιστο ΟΛΟΙ πια σχεδόν το καταφέρνουν - έχει προχωρήσει τόσο η βιομηχανία, γι'αυτό

εκεί που βλέπουμε τη διαφορά, είναι στο πόσο τολμά κατασκευαστής να βάλει ΝΕΑ τεχνολογία (άρα έχει εμπιστοσύνη στο τι μπορεί να φτιάξει) και πόσο το τολμά και στα μικρά του μοντέλα (άρα έχει ακόμα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη αλλά και άνεση - άρα δύναμη- στο τι μπορεί να φτιάξει)

αυτό το έχω δει ΜΟΝΟ σε 2-3 μάρκες εγώ πάντως

stefanos
14/02/2004, 01:28
Διαφωνώ στο κατά πόσο η τεχνολογία δείχνει οτιδήποτε στην μοτοσυκλέτα πλέον μια και δεν υπάρχει κάποιου είδους τεχνολογική εφαρμογή που να είναι σε επίπεδο αιχμής στην μοτοσυκλέτα.
Τα τελευταία χρόνια βλέπω φτηνές εφαρμογές με ευρεία χρήση φτηνών υποκατασκευαστών με μόνο σκοπό την φτηνή τιμή πώλησης.
Τα αυτοκινητάκια είδη είναι πολύ πιό μπροστά σε τεχνολογικές εφαρμογές απο τις μοτο πράγμα που αν το έλεγες πριν 20 χρόνια θα σε κράζανε όλες οι καφετέρειες.
Είναι σπαστικό αλλά σα να έχουν συνενοηθεί μεταξύ τους να μη βγάζουν τίποτα καινούργιο.
Μάλλον μοιράσαν την πίτα και δεν ενδιαφέρονται για μεγαλύτερο κομμάτι.

NLS
14/02/2004, 11:47
ακόμα και έτσι να συμβαίνει (μάλλον ναι), αυτό δεν αλλάζει τη διαφορά τεχνολογίας ΜΕΤΑΞΥ μοτοσυκλετών

μπορεί να μην δεις την καραεπανάσταση, αλλά συνήθως αν ένα εργοστάσιο είναι μπροστά στον τομέα ΚΑΙ στα αυτοκίνητα, "υποκλέβεται" από αυτή για το κομάτι των διτρόχων τους

πχ. όταν μια BMW αποφασίζει να βάλει CanBUS σε.... μοτό και μάλιστα το προβάλει σαν "κάτι πιο απλό, πιο αξιόπιστο" (και πιο ελαφρύ να πω εγώ) τότε το εμπιστεύεται πια (άμα είναι πια ψωμοτύρι τους στα αυτοκίνητα το σύστημα αυτό) και μπορεί να το υποστηρίξει αν χρειαστεί και το κάνει... πιο σπάνιο να χρειαστεί να το υποστηρίξει

ή όταν σε λίγο και τα μικρά παπιά της honda θα έχουν CBS, σημαίνει ότι ξέρουν να το βάζουν και ΜΠΟΡΟΥΝ να το πλασάρουν με άνεση σαν πλεονέκτημα (όχι σαν... μειονέκτημα)

stefanos
14/02/2004, 21:08
Μεταφράζουμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια.
Εγώ αυτό το λέω:
Το κόστος της πλεξούδας είναι μεγαλύτερο πλέον απο το Bus οπότε βάζουμε bus και μας έρχεται και φτηνότερα.
Πάντως αν τελικά προσπαθούμε να αποδείξουμε οτι το Vstrom
έχει κάποιο τεχνολογικό πλεονέκτημα απέναντι στο 20χρονο ΤΑ
μάλλον ατυχήσαμε.
Βέβαια εδώ ούτε τα κορυφαία σπορ μοντέλα δεν έχουν κάποιο τεχνολογικό πλεονέκτημα τι περιμένουμε απο τα μεταφορικά μέσα.

Για να πάμε τώρα στο αγαπημένο σου μποξερ.
Θεωρείς οτι είναι καλύτερο το καινούργιο απο το παλιό?
Εμένα να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και με αυτό.
Τουλάχιστον δεν είναι καλύτερο λόγω του Bus.Να ήταν το παλιό προβληματικό να το καταλάβω.Φαντάσου όμως να γινόταν το μπαμ και να φοράγανε ενα VVT σαν αυτό που φοράνε και τα τελευταία αυτοκινητάκια.
http://www.mikuni.co.jp/e/carburetor.html#anchor
πόσο να πληρώσουμε παραπάνω?
Και να δείς μετά τι άλογα και ροπές θα είχε.Τότε ναι να πώ το καινούργιο καταργεί απολύτως το παλιό.
Τώρα οκ το βελτιώσαμε για κάποιες χρήσεις αλλά στην κύρια χρήση του (τουρισμός) δεν κάναμε και τίποτα απίστευτα βήματα.
Αυτό εννοω τεχνολογία.
Δεν με νοιάζει το οβαλ εμβολο.
Με νοιάζει κάτι που να αλλάξει τη μορφή των πραγμάτων , να με κάνει να πουλήσω το δικό μου και να πάρω ένα καινούργιο.Αυτά.

NLS
14/02/2004, 23:09
καλά αν περιμένεις να ανατριχιάσεις από επαναστασάρα σε 2 τροχούς τέτοιες εποχές, έχασες :)

πάντως μια και έπιασες εκείνη τη μηχανή που ξαφνικά συμπάθησα, ναι για την εποχή έκανε μεγάλες αλλαγές (διάβασε και το PDF μου, το διάβασες; ) για μηχανή που και βίδα όταν της άλλαζαν ο "κόσμος της" ψαχνόταν...

stefanos
15/02/2004, 19:17
Το διάβασα.Πάντως στο adv δεν νομίζω να τις περάσουν όλες, τουλάχιστον αυτές που του κόβουν δυνατότητες ταξιδέματος.

NLS
15/02/2004, 23:39
θα δείξει

εντωμεταξύ εγώ δεν ξέρω τι να κάνω

αλλαγή τώρα στο big boy τώρα;

ή (επίσης ακριβό, όχι τόσο μεν αλλά πιο "μετρητό") να πάω να "φτιάξω" λίγο το dakar να πάει 54.5 ίππους στον τροχό; (από 40-κάτι... 43 νομίζω βγάζει στον τροχό τώρα - προφανώς μιλάω για συγκεκριμένες αλλαγές που ξέρω τι κάνουν) και θέλει και ψάξιμο να βρω τα υλικά (και τον άνθρωπο να ξέρει να τα κουρδίσει)

τι να κάνω - τι να κάνω...

carpe-diem
21/02/2007, 00:16
:beer:...yia sas paidia....prwti fora vlepw to forum edw ki eipa ki egw na pw kati...eimai 35,odigaw mixani(i kai mixanaki apo ta 13),kai eimai mixanikos sta aeroplana se aeroporiki etaireia,opote 8ewrw pws mporw na exw mia gnwmi...simera,i agora motosikletas,perissotero einai 8ema ti aresei sto ka8ena,para otidipote allo...o antagwnismos,exei kanei tous kataskevastes,na ftiaxnoun kala mixanakia,kai se sxetika prosites times....edw vevaia,prokeimenou na xtupisoun ena kataxiwmeno montelo(Transalp),edwsan to kati parapanw sto V-Strom kai pragmati mallon axizei ta lefta tou,alla de mporei kaneis na pei me sigouria tipota gia to ena i to allo,afou simasia exei :a)ti aresei ston ka8ena,b)ti bolevei ton ka8ena(kai san xrisi,alla kai sa 8esi odigisis,afou o ka8enas exei diaforetiko swmatotupo kai ara kai diaforetiki 8esi gia ka8e stisimo mixanis)...to 8ema einai na kanei ti swsti epilogi gia ti xrisi pou 8elei ki ola ta alla einai apla leptoemereis pou se alla to ena montelo uperterei kai se alla meionektei(gia afto kai oi diaforoi eidikoi twn periodikwn,sto telos ta vgazoun ola sxedon konta to ena sto allo)...ase pou ta perissotera xaraktiristika pou diavazoume sta periodika,DEN ta antilamvanetai pote o mesos odigos kai anaferontai se polu eidikes periptwseis kai kanoun ti diafora... Pantws,egw apo mikros eixa mia trella me ti Honda,oneirevomoun apo pitsiriki mia transalp ki odigaw edw kai 7 xronia mia "GIAGIA"(Transalp 600,me tampouro pisw),montelo tou 87,stin opoia exw mono kanei suntirisi sti miza mia fora(karvounakia) kai tipota allo....xwris na 8elw na meiwsw to V-Strom,8elw na to dw meta apo 20 xronia xrisis,kai oxi twra pou einai kainourio,enw gia ti transalp,8ewrw to pio petuximeno montelo tis,aftin tou 2001,ti teleftaia diladi prin to 650....xerw pws exw grapsei para polla,sunxwreiste me alla den exw empeiria tetoiwn forum...gia to telos,8a pw kati pou mou exei meinei ekei pou prwtodiavasa gia tin transalp prin 20 xronia....den tin agorazeis epeidi einai grigori,oute polu dunati,oute kan i pio omorfi....einai apla HONDA,gualisteri kai megali....na ste kala...asfali xiliometra...

lampros_fazer
21/02/2007, 00:38
Τι ανασκαφή είν' αυτή..! :uplate:

FZMAN
22/02/2007, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από carpe-diem
:gia to telos,8a pw kati pou mou exei meinei ekei pou prwtodiavasa gia tin transalp prin 20 xronia....den tin agorazeis epeidi einai grigori,oute polu dunati,oute kan i pio omorfi....einai apla HONDA,gualisteri kai megali....na ste kala...asfali xiliometra...

Δεν μου λέει κάτι αυτό!!! Το ίδιο θα πεί κι ένας λάτρης της YAMAHA ή της KAWASAKI, ότι αγόρασε την μηχανή του επειδή απλά είναι YAMAHA ή KAWASAKI. :smilea:

solman
22/02/2007, 19:54
.den tin agorazeis epeidi einai grigori,oute polu dunati,oute kan i pio omorfi....einai apla HONDA,gualisteri kai megali....na ste kala...asfali xiliometra... [/B][/QUOTE]


File mou kai ego Honda exo,sygekrimena Africa!!!Palia agorazes HONDA epidi itan HONDA mady Japan,tora pou einai apo italia i ispania ti Honda na agoraseis!I diki mou itan apo ta teleytaia japan montela!!!!Me liga logia einai pia thema goustou kai pio ligo thema markas ligoi exoun meinei pathiasmenoi me kapoies markes sygekrimenes!!!:beer: :beer:

OzZzZzY
11/03/2007, 12:56
καλα ελεος..μετα απο 2 χρονια ξαναανοιξε το ποστ αυτο? τι αλλο θα δουμε..
να κανετε και ενα ποστ για την μηχανη του Μεγαλου Αλεξανδρου τον Βουκεφαλα.. :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: