PDA

View Full Version : μηχανη σε ξενη χωρα



Akatanomastos
07/07/2009, 12:32
θελω να ρωτησω αν ειναι νομιμο να εχεις μια μηχανη με ελληνικες πινακιδες και να ζεις μονιμα στις ευρωπαικες χωρες πορτογαλλια ή αγγλια.

μπορεις να κανεις ασφαλεια εκει? ισχυει η δικη σου? το οχημα θεωρειται παρανομο απο καποιο διαστημα και μετα στην χωρα?

στην αγγλια επισης προκυπτει το θεμα με το διπλωμα καθως εκει οδηγουν αναποδα.το διπλωμα μας ισχυει κανονικα εκει?
στην πορτογαλλια?

θανκ γιου

sapila racing
07/07/2009, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
θελω να ρωτησω αν ειναι νομιμο να εχεις μια μηχανη με ελληνικες πινακιδες και να ζεις μονιμα στις ευρωπαικες χωρες πορτογαλλια ή αγγλια.

μπορεις να κανεις ασφαλεια εκει? ισχυει η δικη σου? το οχημα θεωρειται παρανομο απο καποιο διαστημα και μετα στην χωρα?

στην αγγλια επισης προκυπτει το θεμα με το διπλωμα καθως εκει οδηγουν αναποδα.το διπλωμα μας ισχυει κανονικα εκει?
στην πορτογαλλια?

θανκ γιου

Κανονικά το όχημα μπορεί να είναι με τις 'ξενες' πινακίδες 6 μήνες βασει νόμου αν δεν κάνω λάθος. Αυτό δεν ελέγχεται όμως αφού δεν φαίνεται πουθενά η ημέρα που μπήκε στην χώρα.

Η ασφάλεια σου ισχύει με πράσινη κάρτα που την παίρνεις δωρεάν, αν θέλεις το ασφαλίζεις κι εκει πάντως.

Το διπλωμα ισχύει κανονικά σε ολες τις χωρες ΕΕ, απλά στην Αγγλία πρέπει να προσέχεις, είναι θέμα.

Xrider
09/07/2009, 11:17
Για να κανεις ασφαλεια με Ελληνικες πινακιδες π.χ στην Γαλλια,πρεπει να εισαι κατοικος Γαλλιας και να εχεις μια διευθυνση στην Γαλλια και κατι αλλα χαρτια οπως αδεια παραμονης,ΑΦΜ.
Η ασφαλεια ειναι μονο για 6 μηνες το μεγιστο.

Αποτι ξερω εδω και πολλα χρονια (πανω απο 5 ) εχει σταματησει.

Ισχυει κανονικα η Ελληνικη ασφαλεια (παλια διναν μια πρασινη καρτα τωρα δεν χρειαζεται πια για χωρες της Ε.Ε)

Θεωρητικα παρανομο το οχημα μετα απο 9 μηνες αλλα επειδη δεν περνας απο τελωνειο την μηχανη το μονο εγγραφο που θα μπορουσαν να σου ζητησουν ειναι το εισητηριο απο πλοιο, αν εχεις κανει οδικως ολη την αποσταση δεν μπορουν να σου ζητησουν τιποτα οποτε και μετα απο 29 μηνες τους λες οτι ηρθες χτες ;)

Το διπλομα ισχυει και για την Αγγλια κανονικα.

Διπλομα,παλι θεωρητικα θα επρεπε να αλλαζει καποιος οταν εχει οχημα με ξενες πινακιδες ,δλδ αν εχεις μηχανη με Ιταλικες πινακιδες και μενεις στην Ιταλια πρεπει να αλλαξεις το διπλομα σε Ιταλικο γιατι για να εχεις μηχανη με ιταλικες πινακιδες πρεπει να εισαι μονιμος κατοικος Ιταλιας.

blackbusa
09/07/2009, 13:51
Απαγορευεται...αν εχεις δηλωμενη μονιμη κατοικια και εργασια εννοουμε...να ασφαλισεις οχημα με ξενες πινακιδες δεν επιτρεπετε....το διπλωμα σου ισχυει κανονικα σε ολη την Ευρωπη (το καινουργιο εννοειτε και οχι το παλιο ροζ)...η ασφαλεια σου ισχυει κανονικα με την πρασινη καρτα που σου παρεχει η ασφαλιστικη σου...

το 6μηνο/9μηνο ειναι μονο μια μαλακια του ελληνικου κρατους μονο...





:wave2:

menos
09/07/2009, 15:02
Βρισκομαι 11 μηνες τον χρονο στην Ευρωπη με ελληνικες πινακιδες..
Το μονο που με απασχολει ειναι να ανανεωνω την πρασινη καρτα ανα 2 μηνες.
Βασικο μειονεκτημα με τις ασφαλιστικες εταιρειες στο εξωτερικο ειναι πως δεν μπορεις να κανεις ασφαλεια κλοπης!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Η ασφαλεια σου δεν μπορει να σε καλυψει σε περιπτωση κλοπης στο εξωτερικο...
Αν θελεις να εχεις και ασφαλεια κλοπης, πρεπει να αλλαξεις πινακιδες, και να βαλεις τις πινακιδες της χωρας που θα διαμεινεις. :wave2:

blackbusa
09/07/2009, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Βρισκομαι 11 μηνες τον χρονο στην Ευρωπη με ελληνικες πινακιδες..
Το μονο που με απασχολει ειναι να ανανεωνω την πρασινη καρτα ανα 2 μηνες.
Βασικο μειονεκτημα με τις ασφαλιστικες εταιρειες στο εξωτερικο ειναι πως δεν μπορεις να κανεις ασφαλεια κλοπης!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Η ασφαλεια σου δεν μπορει να σε καλυψει σε περιπτωση κλοπης στο εξωτερικο...
Αν θελεις να εχεις και ασφαλεια κλοπης, πρεπει να αλλαξεις πινακιδες, και να βαλεις τις πινακιδες της χωρας που θα διαμεινεις. :wave2:

δηλαδη εχεις ΑΦΜ και ασφαλιση στο εξωτερικο???

menos
09/07/2009, 17:39
OXI! :nono:

Ολα τα χαρτια μου ειναι Ελληνικα!

Και η ασφάλιση και το ΑΦΜ.
Απλα διακινδυνεύω το θέμα της κλοπής, μιας και εχω ελληνικές πινακίδες (αρα ασφάλιση σε Ελληνική ασφαλιστική εταιρία)!

blackbusa
09/07/2009, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
OXI! :nono:

Ολα τα χαρτια μου ειναι Ελληνικα!

Και η ασφάλιση και το ΑΦΜ.
Απλα διακινδυνεύω το θέμα της κλοπής, μιας και εχω ελληνικές πινακίδες (αρα ασφάλιση σε Ελληνική ασφαλιστική εταιρία)!

Αυτο λεμε...αν δηλωσεις κατοικια και εργασια σε ξενη χωρα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ να κυκλοφορεις οχημα με ξενες πινακιδες...

υ.γ. αν δηλωσειςς 2 κατοικιες (την μια στην Ελλαδα πχ) μετρανε σαν μονιμη εκει οπου εργαζεσε...και αν γινετε και αυτο και στις 2 χωρες μετρανε οπου εχεις μεγαλυτερη φορολογικη δηλωση...
υ.γ.2 η ασφαλεια κλοπης ισχυει και στο εξωτερικο...αρκει να εισαι σαν τουριστας...και οχι σαν μονιμος κατοικος...και αυτα τα ψαχνουν πολυ καλα...

:wave2:

Xrider
10/07/2009, 11:31
Προσοχη σε μια λεπτομερεια
μηχανη η αυτοκινητο με ξενες πινακιδες σε ξενη χωρα ΔΕΝ μπορει να το οδηγησει κανενας αλλος εκτος απο συγγενη πρωτου βαθμου.
π.χ
Εγω που εχω ξενες πινακιδες σε αυτοκινητο κ μηχανη οταν ερχομαι στην Ελλαδα δεν μπορει να οδηγησει κανενας αλλος εκτος απο συγγενη πρωτου βαθμου,σε διαφορετικη περιπτωση αν σε σταματησουν γινεται κατασχεση του οχηματος.

Οταν εισαι στο εξωτερικο π.χ Αγγλια μπορεις να οδηγεις μοτο/αυτο που εχει Αγγλικες πινακιδες ακομα και με το Ελληνικο κλασσικο ροζ χαρτινο διπλομα,αν ομως αυτο το αυτο/μοτο δεν ειναι στο ονομα σου και βγεις απο την Αγγλια και σε σταματησουν γινεται κατασχεση.

blackbusa
10/07/2009, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Προσοχη σε μια λεπτομερεια
μηχανη η αυτοκινητο με ξενες πινακιδες σε ξενη χωρα ΔΕΝ μπορει να το οδηγησει κανενας αλλος εκτος απο συγγενη πρωτου βαθμου.
π.χ
Εγω που εχω ξενες πινακιδες σε αυτοκινητο κ μηχανη οταν ερχομαι στην Ελλαδα δεν μπορει να οδηγησει κανενας αλλος εκτος απο συγγενη πρωτου βαθμου,σε διαφορετικη περιπτωση αν σε σταματησουν γινεται κατασχεση του οχηματος.

Οταν εισαι στο εξωτερικο π.χ Αγγλια μπορεις να οδηγεις μοτο/αυτο που εχει Αγγλικες πινακιδες ακομα και με το Ελληνικο κλασσικο ροζ χαρτινο διπλομα,αν ομως αυτο το αυτο/μοτο δεν ειναι στο ονομα σου και βγεις απο την Αγγλια και σε σταματησουν γινεται κατασχεση.

Θα το ξαναπω αν και απο την στιγμη που μενεις Ιταλια πρεπει να τα ξερεις....μονο στην Ελλαδα εχουμε αυτο το καθεστως με τις ξενες πινακιδες κλπ μαλακιες....για πολλου λογους που εχουν μονο σκοπο τα φραγκα που εισπρατει το ελληνικο κρατος...τα πραγματα οσο πανε αλλαζουν λογω του κωλοδαχτυλου που εχει φαει το ελληνικο δημοσιο απο την ΕΕ...γενικα ειναι μεγαλη συζητηση με πολλους παραμετρους...για το αρχικο ποστ το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ...

υ.γ. απο το 2010 νομιζω το ροζ διπλωματακι δεν θα ισχυει στην ΕΕ...γιατι δεν εχει λατινικους χαρακτηρες...οπως με τις ταυτοτητες που ειναι απο το 2009....

MikeG
10/07/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Θα το ξαναπω αν και απο την στιγμη που μενεις Ιταλια πρεπει να τα ξερεις....μονο στην Ελλαδα εχουμε αυτο το καθεστως με τις ξενες πινακιδες κλπ μαλακιες....για πολλου λογους που εχουν μονο σκοπο τα φραγκα που εισπρατει το ελληνικο κρατος...τα πραγματα οσο πανε αλλαζουν λογω του κωλοδαχτυλου που εχει φαει το ελληνικο δημοσιο απο την ΕΕ...γενικα ειναι μεγαλη συζητηση με πολλους παραμετρους...για το αρχικο ποστ το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ...

υ.γ. απο το 2010 νομιζω το ροζ διπλωματακι δεν θα ισχυει στην ΕΕ...γιατι δεν εχει λατινικους χαρακτηρες...οπως με τις ταυτοτητες που ειναι απο το 2009....


Εσύ αύριο το απόγευμα να πας στο ΛΙΜΑΝΙ στο πλοίο των Μινωικών στη νταλίκα με τα ασυνόδευτα. :smokin:

blackbusa
10/07/2009, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εσύ αύριο το απόγευμα να πας στο ΛΙΜΑΝΙ στο πλοίο των Μινωικών στη νταλίκα με τα ασυνόδευτα. :smokin:
εεεεεεεεεεεε???αυριο σαββατο????και τι ωρα????:D

MikeG
10/07/2009, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
εεεεεεεεεεεε???αυριο σαββατο????και τι ωρα????:D


Αύριο Σάββατο 11/07/09 και ώρα 17:15. Η νταλίκα με τα ασυνόδευτα είναι ένας τράκτορας με τα logo των Μινωικών Γραμμών επάνω.


:wave2:

Xrider
10/07/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Θα το ξαναπω αν και απο την στιγμη που μενεις Ιταλια πρεπει να τα ξερεις....μονο στην Ελλαδα εχουμε αυτο το καθεστως με τις ξενες πινακιδες κλπ μαλακιες....για πολλου λογους που εχουν μονο σκοπο τα φραγκα που εισπρατει το ελληνικο κρατος...τα πραγματα οσο πανε αλλαζουν λογω του κωλοδαχτυλου που εχει φαει το ελληνικο δημοσιο απο την ΕΕ...γενικα ειναι μεγαλη συζητηση με πολλους παραμετρους...για το αρχικο ποστ το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ...

υ.γ. απο το 2010 νομιζω το ροζ διπλωματακι δεν θα ισχυει στην ΕΕ...γιατι δεν εχει λατινικους χαρακτηρες...οπως με τις ταυτοτητες που ειναι απο το 2009....
Ετυχε σε γνωστο μου πριν κατι χρονια,να εχει γκομενα απο τα Εμιρατα και αυτη ειχε φερει αυτοκινητο με αραβικες πινακιδες (καταλαβαινεις τι αυτοκινητο) και το πηρε αυτος ο γνωστος μου μια μερα (αυτη ειχε γυρησει στα Εμιρατα για κατι δουλειες),τον σταματησαν στον δρομο και εγινε κατασχεση του αυτοκινητου...αυτο στην Ιταλια.
Τωρα αν ελεγε @ @ριες δεν μπορω να το ξερω,δεν νομιζω να ειχε κανενα λογω να μου πει παραμυθια.
Αυτα μου τα ειχε πει τοτε γιατι ηθελα να φερω αυτοκινητο απο γερμανια και να το κρατησω με γερμανικες πινακιδες στο ονομα μιας "φιλης" μου στην Ιταλια.
Εκει κολλησε η δουλεια...δεν ελεγε να την παντρευτω για ενα αυτοκινητο!:lol:

blackbusa
10/07/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ετυχε σε γνωστο μου πριν κατι χρονια,να εχει γκομενα απο τα Εμιρατα και αυτη ειχε φερει αυτοκινητο με αραβικες πινακιδες (καταλαβαινεις τι αυτοκινητο) και το πηρε αυτος ο γνωστος μου μια μερα (αυτη ειχε γυρησει στα Εμιρατα για κατι δουλειες),τον σταματησαν στον δρομο και εγινε κατασχεση του αυτοκινητου...αυτο στην Ιταλια.
Τωρα αν ελεγε @ @ριες δεν μπορω να το ξερω,δεν νομιζω να ειχε κανενα λογω να μου πει παραμυθια.
Αυτα μου τα ειχε πει τοτε γιατι ηθελα να φερω αυτοκινητο απο γερμανια και να το κρατησω με γερμανικες πινακιδες στο ονομα μιας "φιλης" μου στην Ιταλια.
Εκει κολλησε η δουλεια...δεν ελεγε να την παντρευτω για ενα αυτοκινητο!:lol:

οταν μπουν τα εμιρατα στην ΕΕ δεν θα υπαρχει προβλημα...:lol: :lol: :lol:

σοβαρα τωρα...οχημα με ξενες πινακιδες εχει δικαιωμα να το οδηγαει μονο ο κατοχος....ουτε 1-2-3 βαθμου συγγενια παιζει....μπορει να το οδηγησει καποιος αλλος μονο με εξουσιοδοτηση και αν συντρεχουν σοβαροι λογοι....υγειας...εξοδος απο την χωρα....κλπ....αν ο ιδιοκτητης καθετε στο διπλα καθισμα παλι δεν υπαρχει προβλημα...
το περιστατικο με τα γερμανικα νουμερα ειναι οτι ακριβως ειπα για το καθεστος....τα ξερω καλα γιατι τα εχω ψαξει λογω υπηκοτητας κλπ κλπ...μειλαω βεβαια για καταστασεις μεχρι πριν 5 χρονια...δεν πρεπει να εχουν αλλα ξει και πολλα...μονο στην Ελλαδα αλλαζει η κατασταση γιατι η ανοχη της ΕΕ στερεψε....

:wave2: