PDA

View Full Version : Ζ1000 εναντιον ΑΕΡΑ!



kokos08
07/07/2009, 14:43
Καλησπερα παιδια,εγω ειμαι κατοχος ενος πανεμορφου Gsxr1000 K8 αλλα ο κολητος μου τρωγεται να παρει το Ζ1000 ολοκαινουριο και λευκο! Δεν εχω να πω κατι,μουναρα ειναι η μηχανη αλλα τι γινεται με τον αερα στα 160,180,200? Εμενα σε αυτα τα χιλιομετρα το κεφαλι μου γινεται κουδουνιστρα αν και εχω πολυ καλο κρανος,αλλα τουλαχιστον οταν παω με πολλα χωνομαι μεσα στο fering και μια χαρα ολα (σχετικα).
Στο Ζ πως στο καλο θα μπορεις να πηαγινεις σταθερα με 180-200 με ορθιο μηχανακι χωρις fering???

Του λεω συνεχεια οτι θα τον ταλαιπωρησει απιστευτα ο αερας με αυτη τη μηχανη αν και ο ιδιος δεν το πιστευει,εμενα η μοναδικη μου εμπειρια με Ζ750 ηταν μεσα στην Αθηνα και οδηγουσε αλλος οποτε δεν μπορω να εχω σαφη εικονα αλλα δεν πιστευω να εχω αδικο οσον αφορα τον αερα!

BLiTzER
07/07/2009, 15:18
Αν έχεις 1000 SS και σε ενοχλεί ο αέρας στα 200, κάτι κάνεις πολύ λάθος.

Σαφώς ένα γυμνό τρώει περισσότερο ξύλο. Εγώ, μετά τα 170-180 με γυμνό, δυσκολευόμουν. Βέβαια ήταν τελείως γυμνό. Στο Ζ πιθανότατα είναι λίίίίίγο καλύτερα. Μην περιμένει να πηγαίνει με 200+ ξεκούραστα για ώρα πάντως.

kokos08
07/07/2009, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Αν έχεις 1000 SS και σε ενοχλεί ο αέρας στα 200, κάτι κάνεις πολύ λάθος.

Εννοω αν ειμαι σε ορθια φαση,οχι σκυφτος.

nic mor
07/07/2009, 15:50
τι να σου πω ρε φιλος;!
δεν ειχα ποτε γυμνο (street fighter)
αυτου του τυπου τις μηχανες δεν τις
εχω ικανες να βγαλουν ταξιδια με μεγαλες
ταχυτητες 160-180 σταθερα!
τωρα για τα 200 που γραφεις τι να πω
πολυ χλομο μου φαινεται αλλα για περιμενε
να απαντησει και κανενας που εχει z1000 και
τοτε θα εχεις καλυτερη αποψη!
για κοιτα και εδω! (http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewforum.php?f=15)

EVI
07/07/2009, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Εγώ, μετά τα 170-180 με γυμνό, δυσκολευόμουν. Βέβαια ήταν τελείως γυμνό. Στο Ζ πιθανότατα είναι λίίίίίγο καλύτερα. [/B]

γιατι εχει προστασια το Ζ?

οσο για το αρχικο ποστ :

επειδη εχω οδηγησει Ζ1000 και Ζ750 και Ζ750S (στο τελευταιο δεν το συζηταμε τελικες τις εχεις για οσο θες διοτι εχει φερινγκ)

με τα γυμνα δε μπορεις να ταξιδευεις με σταθερα 180+ πιανεις τελικες για λιγο και μετα κοβεις αναγκαστικα αφου δεν αντεχετε ειδικα εθνικη αν του αρεσει η μοτοσυκλετα αυτη (οπως ολες οι γυμνες) θα πρεπει να κανει υποχωρηση στις τελικες η σε ταχυτητες ανω των 200 χαω για πολυ ωρα(για λιγο μπορεις να πεσεις πανω στο ντεποζιτο για καλυτερη αεροδυναμικη και να δεις την τελικη του) απο κει και περα ας δει τι θελει γιατι αν πηγαινει 5 φορες τον χρονο εκδρομη εκτος πολεως και του αρεσει τοσο πολυ το Ζ τοτε δεν εχει προβλημα αν το θελει μονο για εκδρομες ''ινδιανικες'' τοτε θα πρεπει να υποχωρησει σε αυτο το θεμα.

οσο οτι κουδουνιζει τι κεφαλι σου με το τζιξερ τοτε ισως να το ψαξεις λιγο στη θεση που εισαι οταν οδηγεις μπορει να εισαι πολυ ψηλος και να πρεπει να ρυθμισεις τους μαρσπιεδες σε αλλη θεση ωστε να μπορεις να καλυπτεσε οσο το δυνατον καλυτερα πισω απο το φερινγκ
προσωπικα στο τζιξερ αν μπω κατω απο το φερινγκ δεν καταλαβαινω τπτ με τα οσα

αυτα :beer:

kokos08
07/07/2009, 16:29
Αυτο προσπαθω να του δωσω να καταλαβει οτι δεν ειναι για εθνικη και ναι,το θελει για εκδρομες οποτε θελει υποχωρησεις το μηχανακι. Οσο για μενα δεν κουδουνιζει ρε παιδια το κεφαλι μου αν ειμαι σκυφτος,μιλαω για ορθια θεση. Σκυφτος ειναι σουπερ το εργαλειο!

idi
07/07/2009, 16:40
μεχρι τα 150 χλμ δε νιώθω καμια μα καμια ενόχληση απο τον αερα με το Ζ1000 μου(μαμα ζελατινα) σε αλλα γυμνά που εχω καβαλήσει (cb πχ) η ενόχληση ξεκινάει στα 130 χλμ

με το χρονο συνηθίζεις και κάθεσαι καλύτερα πανω στο μηχανάκι σε σημεια που δεν ενοχλεί ο αερας και σταθερό ταξίδι στα 160 χλμ ειναι απολύτως εφικτό και σχετικα ανετο (εκτος αν ο αερας ειναι πολυ δυνατος και πλάγιος) πανω απο τα 180 πρεπει να σκύψεις σχεδόν να αγκαλιάζεις το τεπόζιτο αλλιώς το κεφαλι τείνει να αποκολληθεί απο το σωμα και το μηχανάκι εχει τελικη πανω απο 250χλμ/ω....

btw
τα φερινγκ ειναι για τους φλωρους με το Ζ1000 φτιαχνεις σβερκο :smokin:

EVI
07/07/2009, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Αυτο προσπαθω να του δωσω να καταλαβει οτι δεν ειναι για εθνικη και ναι,το θελει για εκδρομες οποτε θελει υποχωρησεις το μηχανακι. Οσο για μενα δεν κουδουνιζει ρε παιδια το κεφαλι μου αν ειμαι σκυφτος,μιλαω για ορθια θεση. Σκυφτος ειναι σουπερ το εργαλειο!

μην εισαι απολυτος ειναι για εθνικη εγω εχω μετρησει ποοοολλααα χλμτρα εθνικη και δεν επαθα τπτ οκ αλλα και παλι ΠΟΣΟ εθνικη θα κανει????συνηθως κανουμε ενα κομματι και μετα μπαινουμε στα στροφιλικια που ειναι ολο το παιχνιδι αν θελει ομως να πηγαινει αθηνα σερρες η το αντιθετο ΟΥΤΕ το σουπερ σπορτ κανει τες πα ολα ειναι ετσι και αλλιως εγω λεω οτι αν του κ@#$@$νει το Ζ η το οποιοδιποτε αυτο να παρει στο ευθειαδη ολοι γρηγοροι ειναι μετα ομως?ειναι θεμα οδηγου :beer:

οσο για σενα οκ παρεξηγηση :beer:

EVI
07/07/2009, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
btw
τα φερινγκ ειναι για τους φλωρους με το Ζ1000 φτιαχνεις σβερκο :smokin: [/B]

για αυτο μου εδινες το 1000ρι εθνικη και επερνες το αλλο ενα πραγμα...ηθελες να με κανεις μαγκα? :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

kokos08
07/07/2009, 16:46
Αχ θα τον ψησω να παρει SS αν και δεν θελει ο κερατας για να βολευεται και η γυναικα λεει,αλλο θεμα αυτο! ακουσον ακουσον! Εγω πατησα ποδι σε αυτο το θεμα,ειμαι και πολυ αντρας...τσσσ...:beer:

EVI
07/07/2009, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Αχ θα τον ψησω να παρει SS αν και δεν θελει ο κερατας για να βολευεται και η γυναικα λεει,αλλο θεμα αυτο! ακουσον ακουσον! Εγω πατησα ποδι σε αυτο το θεμα,ειμαι και πολυ αντρας...τσσσ...:beer:

καλα ουτε στα σσ ουτε στα γυμνα ουτε πουθενα συνεπιβατης δεν βολευετε εκτος και αν εχει τπτ καραβια σαν τους ζουζουρες τα μπουσα και τα εφτζε αρ (σαν τζι α τζο ακουγετε το γιαμαπα :lol: ) συνεπιβατης sucks

kokos08
07/07/2009, 16:52
Εγω το ξερω οτι δεν βολευεσαι σε κανενα απο τα 2,ειχα τη χαρα να τα δοκιμασω αλλα του το λεω και δεν νιωθει ο αλλος,τελικα ειναι πολυ καγκουρας,θα τον κοψω απο φιλο! Δηλαδη και αερα θα τρωει και δεν θα βολευεται και η γυναικα πισω! Τι να πεις! Ας κοψει το λαιμο του! Εγω εξηγηθηκα στην σχεση,την μηχανη την παιρνω για μενα,οχι για σενα,αν δεν βολευεσαι μην ερχεσαι,πολυ απλο.

Μα ποσο αντρας ειμαι??? πωπωωω....:sun:

EVI
07/07/2009, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Εγω εξηγηθηκα στην σχεση,την μηχανη την παιρνω για μενα,οχι για σενα,αν δεν βολευεσαι μην ερχεσαι,πολυ απλο.

Μα ποσο αντρας ειμαι??? πωπωωω....:sun: [/B]


και εγω τα ιδια ειπα με σενα στον δικο μου

πρεπει να ειμαστε απο τους λιγους αντρες και γυναικες :rotflmao: :lol: :beer:

kokos08
07/07/2009, 17:03
Η πλακα ειναι οτι μετα αφου συνηθησε και γουσταρε βολτιτσες ακουω ατακες του τυπου
"μωρο μου πολυ ωραια,δεν την καταλαβα καν την διαδρομη" και μενα με βλεμμα αποριας να σκεφτομαι "τι μου λεει τωρα ρε? εμενα μου βγηκε η παναγια,δεν την χαρηκα καθολου την διαδρομη" .


Τι να πεις! Οι γυναικες ειναι τελικα σαν τον αερα για να επιστρεψουμε στο θεμα μας,σε χτυπανε απο παντου!

SeNNinhA
07/07/2009, 17:32
Με το Ζ μετά τα 160 έχεις πρόβλημα και θέλει γερό σβέρκο όπως και σε όλα τα γυμνά τα οποία δεν έχουν καν μια μικρή ζελατινούλα (έστω after market).

Αλλά και τα SS δεν μπορείς να πεις ότι είναι για ταξίδια και εθνική. Ελάχιστη προστασία προσφέρουν (αρκετή για να πας σκυφτός με 180-200) αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο η θέση οδήγησης για βόλτα και στροφιλίκια. Τουλάχιστον το Ζ έχει τιμόνι που υπερτερεί στα στροφιλίκια της συνήθης βόλτας.

nikos22_vas
07/07/2009, 17:48
Re file Kokos08 egw e8nikh den 8a bainw gia poly wra (egw eimai o filos tou pou 8elw na parw to Z1000), giati tis termatizw grigora! :) afou kat atrxas sthn antiprwsopeia ths Kawasaki me travikse to Z750 alla gia kakh mou tyxh eixe sth vitrina ena 1000 lefko! amesws evala ageleia sth Xrysh Efkaireia: Pwleitai Runner VXR, ena mwro 8 mhnwn (astrwto - plhrh egyhsh) kai kati fwto ths gynaikas mou gia pwlhsh - antalagh me iaponeza ( einai panw apo 1,75 kai den thn kovw kala). En katakleidi, to Z to 8elw proswpika gia efxaristish kai gia xalares voltes (elpizw 180 na tsoulaei aneta kai na anoigw parapanw mono gia prosperaseis). an me kalyptei se aftes tis taxythtes eimai efxaristimenos.... ektos twn allwn, eimai perissotero twn strofwn kai twn eparxiakwn dromwn (apo empeiria aftokinitou vevaia - se mhxanes eimai akoma nioufhs). Elpizw na akousw kana sxoliaki apo katoxous Z me paromoies anysixies.... ;)

BLiTzER
07/07/2009, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Οσο για μενα δεν κουδουνιζει ρε παιδια το κεφαλι μου αν ειμαι σκυφτος,μιλαω για ορθια θεση. Σκυφτος ειναι σουπερ το εργαλειο!

Μέχρι 220-230 πάω άνετα εντελώς όρθιος, χωρίς καν double bubble. Δεν είμαι και ιδιαίτερα ψηλός βέβαια :P

kokos08
07/07/2009, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos22_vas
elpizw 180 na tsoulaei aneta kai na anoigw parapanw mono gia prosperaseis


και θα ανεχεσαι να σου κανω προσπεραση πανω στην προσπεραση??? Παρε SS και σγουψε η παρε Ζ και πηγαινε μεχρι 100 στην εθνικη και ορθιος! Ετσι δεν ειναι παιδια??? πειτε ΝΑΙ ρε!!!:cool:

idi
07/07/2009, 19:47
οχι

να παρει το Ζ1000 το παιδι... αυτο θελει αυτο θα παρει.

τελος :D

streetnet
09/09/2009, 20:00
παραγειλα ζελατινα στα μετρα μου απο mpf με 60 euro
210 95 37 472