PDA

View Full Version : Suzuki DR125 SM



online79
07/07/2009, 21:29
Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το Suzuki DR125 SM.
Οδηγώ εδώ και καμια 10αρια χρόνια μόνο παπάκι και είπα να πάρω κάτι διαφορετικό για να πάω αργότερα σε μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα.

Σκέφτηκα λοιπόν το DR που μου αρέσει αρκετά. Δεν έχω τρομερές απαιτήσεις από γκάζια και τα σχετικά, για καημερινή μετακίνηση στη δουλεία το θέλω και για εξοικίωση με μοτοσυκλέτα (ξερετε συμπλεκτης κλπ, είπαμε 10 χρόνια μονο παπακια!!!).

Το κακό είναι οτι το DR δεν το βλέπω να πολυκυκλοφορεί, γνωρίζετε τίποτα? Το έχει κανείς για να μου πεί εντυπώσεις?

Ευχαριστω

EVI
07/07/2009, 21:36
ομορφο 4χρονο μονοκυλινδρο οντως δεν εχει πουλησει πολυ αλλα φιλε....εδω πουλαει μονο το ινοβα ααα και το cbr125 γιατι ειναι λεει ss :rotflmao: :lol: δεν ξερω για την σειρα των DR προβληματα (μονο τα ρουλεμαν τιμονιου και αυτο στα παλιοτερα -και γενικα στα σουζουκι αλλα μετα απο χλμτρ πολλα)

παρτο και πες μας εντυπωσεις


168065

online79
07/07/2009, 21:44
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Μήπως ξέρετε αν θα μπορώ να βρω εύκολο και βαλίτσα για το DR?

EVI
07/07/2009, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από online79
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Μήπως ξέρετε αν θα μπορώ να βρω εύκολο και βαλίτσα για το DR?

υπαρχουν πολλες after market βαλιτσες μαζι με τις βασεις τους που μπαινουν σε ολα τα μηχανακια δεν θα εχεις κανενα προβλημα με αυτο

fantacid
07/07/2009, 22:14
γιατι δε περνεις ΧΤ να τελιωνεις?

fast_gr
11/12/2009, 16:53
Το πετυχα σε μαυρο στο ιντερνετ εχθες κ το λατρεψα...
ψαχνωμαι για 125 καινουργιο για να παρω σε κανενα 7μηνο κ ειναι ακριβος στην τιμη που θα το ηθελα κ μου αρεσει αρκετα!!

Ξερει κανεις τιποτα παραπανω γιαυτο το μηχανακι;
Ο τροπος που το χρησιμοποιω ειναι κυριος για πολη κ 1 φορα την εβδομαδα ενα μικρο ταξιδακι 30χμ στο χωριο της κοπελας αν τυχει!

Αν γνωριζετε τιποτα παιδια δωστε τα φωτα σας γιατι δεν το βρηκα πουθενα για να το τεσταρω λογο εληψεις χρονου!

suzuki dr650se
11/12/2009, 19:14
σκυλι θα ειναι και αυτο σαν τους πατεραδες και τους παπουδες του.
:wave2:

FestoNero
11/12/2009, 21:50
Τι τιμή έχει αυτό;
Όλα αυτά τα 125, xr125, xt125 κλπ, πάνω κάτω ίδια είναι, πολύ αξιόπιστα μηχανάκια για καθημερινή χρήση. Εγώ κοιτάω προς xr125 μεταχειρισμένο.

fast_gr
12/12/2009, 13:17
2995? ειναι η επισημη τιμη του! Παντα για καινουργιο μιλαω!
Δεν θελω κατι μεταχειρισμενο στην τωρινη φαση!

Κοιτουσα καιρο για cbr125 αλλα νομιζω πως ειναι καλυτερη επιλογη το σουτζουκι αλλα ακομα ψαχνομαι!

suzuki dr650se
12/12/2009, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
2995? ειναι η επισημη τιμη του! Παντα για καινουργιο μιλαω!
Δεν θελω κατι μεταχειρισμενο στην τωρινη φαση!

Κοιτουσα καιρο για cbr125 αλλα νομιζω πως ειναι καλυτερη επιλογη το σουτζουκι αλλα ακομα ψαχνομαι!

to KLX TO 250?ΓΙΑ KOITA TO KAI AYTO :wave2:

nobody
12/12/2009, 18:54
ειναι στα 4860 ευρω αν δεν κανω λαθος το kawasaki klx 250 οποτε δεν ξερω αν μπορει να σκεφτεται για κατι τετοιο το παιδι...

suzuki dr650se
12/12/2009, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
ειναι στα 4860 ευρω αν δεν κανω λαθος το kawasaki klx 250 οποτε δεν ξερω αν μπορει να σκεφτεται για κατι τετοιο το παιδι...

σωστο, ναι, παει πολυ πανω μετα.

epp1640
12/12/2009, 19:18
υπάρχει όμως το yamaha wr125r στα 3650.. που ειναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΟ ποιοτικά, αναρτήσεις, φρένα.. το είδα από κοντά.. φοβερό..

βέβαια.. όπως και να έχει και τα 3000 και τα 3600 είναι ληστεία για 125.. με τόσα παίρνεις μεταχειρισμένο άριστο TRANSALP 650 ή XT660 και πάει λέγοντας..

KLX 250 S βρίσκεις πάντως και με 4490.. ρίχτε μια ματιά και στο car.gr.. :winka:

fast_gr
12/12/2009, 20:01
χαχα παιδες φυλακη θα μπω ετσι οπως τα λετε!! 5000 ?για 125 δεν λεει με την καμια!!

Υ.Γ Μπαινω απο τον λογαριασμο του Στράτου καθως αρκετες φορες αφηνει τον υπολογιστη στο φορουμ σας ανοιχτο στην δουλεια κ ετσι διαβασα αρκετα θεματα εχθες κ μου αρεσαι!
Το ονομα μου ειναι Αγγελος κ ειμαι 18 χρονων +7μηνες κ να συμπληρωσω οτι ο Στράτος που εχει το cbr125 ειναι ευχαριστημενος για την χρηση του αν κ ψαχνετε για μεγαλυτερο!!

Υ.Γ2 Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα που χρησιμοποιω τον λογαριασμο του φιλου μου, δεν ξερω αν παιζει κατι τετοιο απλα αφου ακομα δεν εχω μηχανη ειπα να μην κανω καινουργιο λογαριασμο!

epp1640
12/12/2009, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
χαχα παιδες φυλακη θα μπω ετσι οπως τα λετε!! 5000 ?για 125 δεν λεει με την καμια!!

Υ.Γ Μπαινω απο τον λογαριασμο του Στράτου καθως αρκετες φορες αφηνει τον υπολογιστη στο φορουμ σας ανοιχτο στην δουλεια κ ετσι διαβασα αρκετα θεματα εχθες κ μου αρεσαι!
Το ονομα μου ειναι Αγγελος κ ειμαι 18 χρονων +7μηνες κ να συμπληρωσω οτι ο Στράτος που εχει το cbr125 ειναι ευχαριστημενος για την χρηση του αν κ ψαχνετε για μεγαλυτερο!!

Υ.Γ2 Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα που χρησιμοποιω τον λογαριασμο του φιλου μου, δεν ξερω αν παιζει κατι τετοιο απλα αφου ακομα δεν εχω μηχανη ειπα να μην κανω καινουργιο λογαριασμο!

όχι 5000 ρε συ.. 3000 κανει το σουτζούκι.. 600 ευρώ παραπάνω το yamaha.. :winka:

fast_gr
12/12/2009, 20:18
Μιλουσα πιο πολυ γιατι αναφερθηκε κ το KLX 250 S:smilea:

Απλα ειμαι τσιμα τσιμα στα 3000χιλιαρικα διοτι θελω να διαθεσω κ καποιοα χρηματα για εναν ενταξει κ αξιοπρεπες εξοπλησμο κ αν επενδυσω παραπανω λεφτα στην μηχανη θα υστερησω σε αυτα!:beer:

Προερχομαι απο παπια κ απο καγκουριλικια αλλο τιποτα!!
Ειπα να ψηλο σοβαρευτω τωρα γιατι αν συνεχιζα με τα κωλοπαπα δεν την γλυτωνα την σουπα κ με εβλεπα σε κανενα νοσοκομειο!

Υ.Γ Για 125 δεν θελω να δωσω πανω απο 3000? θελω κ καινουργιο ομως!:rotflmao: :rotflmao:

Καθως δεν ψαχνομαι κ για τρελες τελικες γιατι αλλιως θα επαιρνα παραπανω κυβικα μου πρωτεινε ο Στράτος το cbf125 που ειναι ενα πολυ ομορφο μηχανακι κ χοντα!! Αλλα το κοιταω ακομα αν κ ειναι κουκλι! Απλα το σουτζουκι μου αρεσαι αρκετα!

epp1640
13/12/2009, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Μιλουσα πιο πολυ γιατι αναφερθηκε κ το KLX 250 S:smilea:

Απλα ειμαι τσιμα τσιμα στα 3000χιλιαρικα διοτι θελω να διαθεσω κ καποιοα χρηματα για εναν ενταξει κ αξιοπρεπες εξοπλησμο κ αν επενδυσω παραπανω λεφτα στην μηχανη θα υστερησω σε αυτα!:beer:

Προερχομαι απο παπια κ απο καγκουριλικια αλλο τιποτα!!
Ειπα να ψηλο σοβαρευτω τωρα γιατι αν συνεχιζα με τα κωλοπαπα δεν την γλυτωνα την σουπα κ με εβλεπα σε κανενα νοσοκομειο!

Υ.Γ Για 125 δεν θελω να δωσω πανω απο 3000? θελω κ καινουργιο ομως!:rotflmao: :rotflmao:

Καθως δεν ψαχνομαι κ για τρελες τελικες γιατι αλλιως θα επαιρνα παραπανω κυβικα μου πρωτεινε ο Στράτος το cbf125 που ειναι ενα πολυ ομορφο μηχανακι κ χοντα!! Αλλα το κοιταω ακομα αν κ ειναι κουκλι! Απλα το σουτζουκι μου αρεσαι αρκετα!

H διαφορά στο wr125 δεν έχει να κάνει τόσο με το γκάζι όσο με

1) την ποιότητα κατασκευής - είδα από κοντά και απλά έμεινα έτσι :eek: καμία σχέση με οποιοδήποτε άλλο μικρό - και τα έχω ψάξει καλά

2) αναπόφευκτα όσο και αν δεν σε νοιάζει έχει 5 ίππους παραπάνω δλδ 50% και αρκετή επιπλέον ροπή

3) τα φρένα

4)το ύψος του

5) οι αναρτήσεις του

6) τα φτηνότερα ανταλλακτικά του

7) το οτι είναι υδρόψυκτο

8) το ότι είναι τετραβάλβιδο

Δεν είανι και λίγα.. :winka: Είμαι της άποψης ότι ή δίνεις 2300 όσο κάνει το cbf (ή και 2180 για το ybr) ή πας σε αυτό με 600 ευρώ δόσεις ίσως? :beer: :wave2:

fast_gr
13/12/2009, 11:20
Για το DR125 SM μιλουσε ο φιλος μου γιατι το wr125 εχει 3.690? κ ειναι αρκετα!:wave2: :beer:

epp1640
13/12/2009, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Για το DR125 SM μιλουσε ο φιλος μου γιατι το wr125 εχει 3.690? κ ειναι αρκετα!:wave2: :beer:

Από την άλλη και 3000 ευρώ για το suzuki αρκετά είναι.. :winka:

Γιατί δεν κοιτάει το cbfάκι?

suzuki dr650se
13/12/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Από την άλλη και 3000 ευρώ για το suzuki αρκετά είναι.. :winka:

Γιατί δεν κοιτάει το cbfάκι?

τελος παντων .να παρει οτι του κανει κλικ του ανθρωπου.
:beer:

epp1640
13/12/2009, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki dr650se
τελος παντων .να παρει οτι του κανει κλικ του ανθρωπου.
:beer:

:beer: :beer: :beer:

Εννοείται.. στο τέλος τέλος αυτό που μετράει είναι όταν κατεβαίνεις το πρωϊ να πάρεις την μηχανή σου.. είτε έχεις διαλέξει μία desmo είτε ένα jog r να φτιάχνει η διάθεση σου.. :winka:

suzuki dr650se
13/12/2009, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
:beer: :beer: :beer:

Εννοείται.. στο τέλος τέλος αυτό που μετράει είναι όταν κατεβαίνεις το πρωϊ να πάρεις την μηχανή σου.. είτε έχεις διαλέξει μία desmo είτε ένα jog r να φτιάχνει η διάθεση σου.. :winka:

ε,ναι ναι :rotflmao:


183077

epp1640
13/12/2009, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki dr650se
ε,ναι ναι :rotflmao:

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

fast_gr
13/12/2009, 20:38
Ο κολητος μου σας ευχαριστη πολυ παιδια για τις απαντησεις σας κ τελικα θα το κοιταξει λιγο ακομα κ θα καταληξει σε cbf125 μου φαινεται!:beer: :beer: :beer:

rockdare
05/01/2010, 17:04
Επειδη τυχαινε να το εχω στη κατοχη μου για καποιες μερες, υστερα απο παραχωρηση φιλου, μπορω να πω 2-3 πραγματα να βοηθησω και εγω.

125 με καμια 10αρια νομιζω αλογα. μπορει και παραπανω δν εκατσα να το ψαξω.

Η τιμη για μενα μου φανηκε λογικοτατη, με βαση του πως διαμορφωνονται οι τιμες στην αγορα. Θα μπορουσε να ειναι καμια 200 παρακατω ετσι για το γμτ.

Τεσπα, υπολογιστε οτι το δικο μου μηχ και πρωτο μου κιολας ειναι ενα runner vx125.

Οσον αφορα τη μηχανη του, η διαφορα στην ιπποδυναμη μου φανηκε μονο δικαβαλο σε επαρχιακο δικτυο ομως δεν ηταν χαοτικη οπως περιμενα. Το οδηγησα σε χειμερινες θερμοκρασιες οποτε η αεροψυξη δε μου φανηκε. Παρολαυτα μπορεις ευκολα να κινηθεις μεχρι τα 70 απο κει και περα τα 90 τα εχεις, στα 100 πρεπει να σφιχτεις στα 120..σιγα θα κλα!σ!εις!!! νομιζω τα 80 ειναι ενα οριο για τους καθημερινους αναβατες αλλα δεν λεει οχι και σε λιγα παραπανω.

Σχεδιαση, αν και θεμα υποκειμενικο μου αρεσε, απλα οργανα, στο μαυρο ηταν πολυ πιο ωραιο απο το κιτρινο παραπανω. Ειναι ενα μεγαλο σμ λιγο συμπιεσμενο.

Ηταν αρκετα ανετο: 1.87 υψος, αν και ο φιλος μου με 170 δυσκολευεται. Η σελα για τον συνεπιβατη αρκετα πλατια αλλα κατηφορικη και ισως κουραζει και τους 2 μετα απο αρκετη ομως ωρα, γενικα μαλακη. Αυτο που με κερδισε (νομιζω επειδη το runner εχει τουβλα αντι για αμορτισερ) ηταν η ευκολια που περναγε τις λακουβες. Καθε φορα εσφιγγα τα δοντια και η λακουβα δεν ερχοταν μεχρι που καταλαβαινα οτι τι περασα πολυ πιο πριν. Νομιζω αρκετα καλο στησιμο για ελληνικο δρομο, και σε στροφιλικι δεν σκαμπανεβαζε. Αυτο που με χαλασε και ειναι το μονο αρνητικο που θα αναφερω ειναι το πολυ αποτομο κομπιασμα οταν αφηνεις το γκαζι η οταν ανοιγεις, που ισως να συνβαινει γενικα στις μοτοσυκλετες και εγω λογω του cvt να μην ξερω οτι υπαρχει ...αλλα ειναι τραγικο, εαν δε ξερεις μπορει να σε αγχωσει ευκολα.

Η καταναλωση του απλα δεν υπαρχει !!!! Με ρεζερβουαρ καπου στα 8 λιτρα δε μασαει τπτ. Μπορει και να εκανα 2.5-2 λιτρα τα 100 που σημαινει καμια 350αρα αυτονομια.

Για τη κινηση του. Στον επαρχιακο αναφερθηκα παραπανω, ηταν παραπανω απο ουδετερο: ελαφρι με ευκολια στην αλλαγη κατευθυνσης και σχετικα καλο στησιμο.
Στη κινηση μου τα χαλασε λιγο. Εχοντας συνηθισει απο το scooter, μου φανηκε λιγο βουνο βεβαια συκρινοντας το με μια μηχανη ισως να αλλαξουν τα δεδομενα. Παρολαυτα αν κανεις κηφισιας η βουλιαγμενης ωρες αιχμης και θες να εχει και τους καθρεφτες σου πανω παρε κατι αλλο καλυτερα, οχι βεβαια οτι δε θα περασεις αλλα πως θα περασεις. Οι τελευταιοι προσφερουν παρα πολυ καλη ορατοτητα αλλα λογω του ευρους του τιμονιου και επειδη βρισκονται σχεδον παντα στο υψος των αντιστοιχων των αυτοκινητων θα παιδεψουν πολυ.

Απο προβληματα: ανοιξε η σελα μεσα στο πρωτο 6μηνο μπορει και νωριτερα και αλλαχθηκε μεσα στην εγγυηση, και επειδη βρισκεται σε νησιωτικο περιβαλλον με υγρασια το τελευταιο καιρο εχει παρουσιασει σκουρια στο τιμονι και στις μπουκαλες, που βεβαια δν νομιζω οτι εχει να κανει η ποιοτητα κατασκευης, που γενικα τη βρισκω αρκετα καλη.

Αν το προτεινω? Εχωντας ηδη ενα 125αρι δε θα το παιρνα σαν επομενο σκαλι. Ισως το επαιρνα για λογους οικονομιας στη βενζινη και γενικοτερης αφραγκιας. Αλλα να πω οτι δε πεθυμισα το runner μου δε θα το πω, σε καποια φαση ανυπομονουσα να το παρω πισω κυριως για την ανεση τη ροπη και τους χωρους του.

Ελπιζω να εδωσα τα φωτα μου στη υποθεση!!

καλα χλμ σε ολους!!

psileas
02/03/2010, 17:28
αν το εχει καποιος ασ μου πει αν ξερει καποιο μαγαζι για να του βαλω σχαρα.να μπαινει στις βιδες των χειρολαβων χωρις κοψιματα κλπ
βρεθηκε

jimkolos
02/07/2010, 18:47
Σήμερα το είδα από κοντά και μπορώ να πω πως με ενθουσίασε περισσότερο από τα cbf ybr mulhacen.
Η τιμή του πλέον στα 3500 ?.

Δεν έχω ιδέα για χώρα κατασκευής.

Γνωρίζει κανείς τίποτα;

epp1640
02/07/2010, 20:54
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/80386.asp

Για δες αυτό.. το είδα από κοντά.. Απλά τρομερό, ίσως το καλύτερο στα κυβικά αυτά μετά τα specialized δίχρονα.. Φοβερές αναρτήσεις, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλό ψαλίδι, και 15 άλογα..

:beer: :beer: :beer:

έχω δει καινούριο το sm και με 3400.. ψάξε το..

jimkolos
03/07/2010, 05:38
Σε ευχαριστώ για την πρόταση. Τα έχω δει τα Derbi από κοντά. Δεν με συγκινούν. Για τροφοδοσία έχουν καρμπυρατέρ, στις μέρες που ζούμε ψάχνω για κάτι αρκετά πιο οικονομικό. Οι κινητήρες λένε 15 hp αλλά δεν παύουν να είναι κινητήρες Piaggio. Στα Derbi παίζουν αρκετά χαμηλές τιμές σε Stock του προηγούμενου εισαγωγέα, μεχρι και 700 ? φθηνότερα.

Το DR το είχα δει κάπου και εγώ με 3400 ?, αλλά από προχτές με 2% επιπλέον ΦΠΑ + έξοδα για πινακίδες βγαίνει γύρω στα 3500 ?.

Είναι αρκετά πιο ακριβό από ένα CBF και YBR, made in India και made in China αντίστοιχα.

Θέλω να μάθω που κατασκευάζεται το DR.

Αν είναι made in Japan έχει αρκετές πιθανότητες να κάνω την υπέρβαση των 1000?. Διαφορετικά με βλέπω να καταλήγω στο CBF.

epp1640
03/07/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimkolos
Σε ευχαριστώ για την πρόταση. Τα έχω δει τα Derbi από κοντά. Δεν με συγκινούν. Για τροφοδοσία έχουν καρμπυρατέρ, στις μέρες που ζούμε ψάχνω για κάτι αρκετά πιο οικονομικό. Οι κινητήρες λένε 15 hp αλλά δεν παύουν να είναι κινητήρες Piaggio. Στα Derbi παίζουν αρκετά χαμηλές τιμές σε Stock του προηγούμενου εισαγωγέα, μεχρι και 700 ? φθηνότερα.

Το DR το είχα δει κάπου και εγώ με 3400 ?, αλλά από προχτές με 2% επιπλέον ΦΠΑ + έξοδα για πινακίδες βγαίνει γύρω στα 3500 ?.

Είναι αρκετά πιο ακριβό από ένα CBF και YBR, made in India και made in China αντίστοιχα.

Θέλω να μάθω που κατασκευάζεται το DR.

Αν είναι made in Japan έχει αρκετές πιθανότητες να κάνω την υπέρβαση των 1000?. Διαφορετικά με βλέπω να καταλήγω στο CBF.

Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν υπάρχει στοκ, ήρθαν αφού άλλαξε ο εισαγωγέας.. :winka: Το DR μας έρχεται από Ισπανία αν δεν κάνω λάθος.. να ξέρεις πάντως ότι είναι ασύγκριτα.. Α και μιας και ψάχνεις για made in japan και είσαι διατεθιμένος να τα σκάσεις για ρίξε μια ματιά σε KLX 125 και D-tracker 125.. :beer:

jimkolos
03/07/2010, 11:05
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.
Έχοντας κάνει και εγώ την έρευνα μου, στην Ισπανία άκουσα πως κατασκευάζεται. Οπότε εκεί θα κατασκευάζεται αφού επιβεβαιώνεται από δύο πηγές. (θα το ρωτήσω και στην αντιπροσωπία την Δευτέρα)
Τα kawasaki σε σχέση με το suzuki είναι για αναβάτες μετρίου προς κοντού αναστήματος, οπότε τα απορρίπτω.

http://www.motostarpatras.gr/ εδώ υπάρχουν κάποιες προσφορές από kawasaki και το klx 250 με 4190 ? είναι δέλεαρ.

Αντιλαμβάνομαι πως είσαι υπέρ των Derbi. Δεν ξέρω... η Derbi είναι εταιρία με μεγάλη ιστορία και τα μηχανάκια της από τις φωτογραφίες φαίνονται όμορφα και από κοντά εξίσου όμορφα, αλλά η ποιότητα των υλικών τους και η ποιότητα κατασκευής τους (κυρίως τα πλαστικά) με αποθάρρυναν. Στην ουσία τα θεωρώ Ιταλικά μηχανάκια Piaggio made in Spain.

Ερωτήσεις: Το DR κυκλοφορεί εδώ και δύο χρόνια. Γνωρίζει κανείς για τις ζημιές που βγάζει; Τα Service του είναι τελικά τόσο φθηνά; Τα ανταλλακτικά του;

epp1640
03/07/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimkolos
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.
Έχοντας κάνει και εγώ την έρευνα μου, στην Ισπανία άκουσα πως κατασκευάζεται. Οπότε εκεί θα κατασκευάζεται αφού επιβεβαιώνεται από δύο πηγές. (θα το ρωτήσω και στην αντιπροσωπία την Δευτέρα)
Τα kawasaki σε σχέση με το suzuki είναι για αναβάτες μετρίου προς κοντού αναστήματος, οπότε τα απορρίπτω.

http://www.motostarpatras.gr/ εδώ υπάρχουν κάποιες προσφορές από kawasaki και το klx 250 με 4190 ? είναι δέλεαρ.

Αντιλαμβάνομαι πως είσαι υπέρ των Derbi. Δεν ξέρω... η Derbi είναι εταιρία με μεγάλη ιστορία και τα μηχανάκια της από τις φωτογραφίες φαίνονται όμορφα και από κοντά εξίσου όμορφα, αλλά η ποιότητα των υλικών τους και η ποιότητα κατασκευής τους (κυρίως τα πλαστικά) με αποθάρρυναν. Στην ουσία τα θεωρώ Ιταλικά μηχανάκια Piaggio made in Spain.

Ερωτήσεις: Το DR κυκλοφορεί εδώ και δύο χρόνια. Γνωρίζει κανείς για τις ζημιές που βγάζει; Τα Servis του είναι τελικά τόσο φθηνά; Τα ανταλλακτικά του;


Και το DR δεν είναι ψηλό.. ίσα ίσα.. 4190 είναι τσάμπα..
:winka:

Το μοτέρ του DR πρέπει να είναι ίδιο με του van van == άθραυστο.. :winka:

psileas
21/07/2010, 04:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimkolos
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.
Έχοντας κάνει και εγώ την έρευνα μου, στην Ισπανία άκουσα πως κατασκευάζεται. Οπότε εκεί θα κατασκευάζεται αφού επιβεβαιώνεται από δύο πηγές. (θα το ρωτήσω και στην αντιπροσωπία την Δευτέρα)
Τα kawasaki σε σχέση με το suzuki είναι για αναβάτες μετρίου προς κοντού αναστήματος, οπότε τα απορρίπτω.

http://www.motostarpatras.gr/ εδώ υπάρχουν κάποιες προσφορές από kawasaki και το klx 250 με 4190 ? είναι δέλεαρ.

Αντιλαμβάνομαι πως είσαι υπέρ των Derbi. Δεν ξέρω... η Derbi είναι εταιρία με μεγάλη ιστορία και τα μηχανάκια της από τις φωτογραφίες φαίνονται όμορφα και από κοντά εξίσου όμορφα, αλλά η ποιότητα των υλικών τους και η ποιότητα κατασκευής τους (κυρίως τα πλαστικά) με αποθάρρυναν. Στην ουσία τα θεωρώ Ιταλικά μηχανάκια Piaggio made in Spain.

Ερωτήσεις: Το DR κυκλοφορεί εδώ και δύο χρόνια. Γνωρίζει κανείς για τις ζημιές που βγάζει; Τα Service του είναι τελικά τόσο φθηνά; Τα ανταλλακτικά του;
το εχω και δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα.οσο για τα service αν το πας σε εξουσιοτημενο suzuki ειναι φαρμακειο,αν τα κανεις μονος ειναι τσαμπα

Filosofos
21/07/2010, 05:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από psileas
το εχω και δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα.οσο για τα service αν το πας σε εξουσιοτημενο suzuki ειναι φαρμακειο,αν τα κανεις μονος ειναι τσαμπα
'Οταν λες σε εξουσιοδοτιμένο είναι φαρμακίο ενώ αν το κάνεις μόνος σου είναι τζάμπα τι ακριβώς εννοείς?
Σε ποιό από τα εξεζητημένα και περίπλοκα σέρβις θα μπορούσαν να σε μαδίσουν? :bigcry:
Γιατί εγώ σαν χαζός που είμαι σε τέτοια μηχανάκια χρεώνω μόνο το κόστος των ανταλλακτικών στα μικρά service? :evil:
Τελικά αυτή η καραμέλα με τα εξουσιοδοτημένα έχει αρχίσει να καταντάει αηδία :a018:

epp1640
21/07/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Filosofos
'Οταν λες σε εξουσιοδοτιμένο είναι φαρμακίο ενώ αν το κάνεις μόνος σου είναι τζάμπα τι ακριβώς εννοείς?
Σε ποιό από τα εξεζητημένα και περίπλοκα σέρβις θα μπορούσαν να σε μαδίσουν? :bigcry:
Γιατί εγώ σαν χαζός που είμαι σε τέτοια μηχανάκια χρεώνω μόνο το κόστος των ανταλλακτικών στα μικρά service? :evil:
Τελικά αυτή η καραμέλα με τα εξουσιοδοτημένα έχει αρχίσει να καταντάει αηδία :a018:

εσύ.. γιατί και εγώ που έχω ένα ybr στην αντιπροσωπεία που το πήγαινα μέχρι τώρα μόνο για εργασία πληρώνω "φιλική τιμή" 50.. για το μικρό service..

psileas
21/07/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Filosofos
'Οταν λες σε εξουσιοδοτιμένο είναι φαρμακίο ενώ αν το κάνεις μόνος σου είναι τζάμπα τι ακριβώς εννοείς?
Σε ποιό από τα εξεζητημένα και περίπλοκα σέρβις θα μπορούσαν να σε μαδίσουν? :bigcry:
Γιατί εγώ σαν χαζός που είμαι σε τέτοια μηχανάκια χρεώνω μόνο το κόστος των ανταλλακτικών στα μικρά service? :evil:
Τελικά αυτή η καραμέλα με τα εξουσιοδοτημένα έχει αρχίσει να καταντάει αηδία :a018:
1 o service στη suzuki=65 evro.μονο ενα λαδι των 5 evro μου βαλανε και σφιξαν τις βιδες.
ειναι γνωστο οτι σε δεσμευουν μεσω εγγυησης για να πας σε εξουσιοδοτημενο να σε γδαρουν.για ποια καραμελα μιλας φιλε μου,ειναι κοινο γνωστο οτι τα α=εξουσιοδοτημενα γδερνουν β=απλα συνεργεια παλι γδερνουν.προσωπικα τα servise τα κανω μονος οταν ειμαι εκτος εγγυησης και εχω γλυτωσει μια περουσια

Filosofos
23/07/2010, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από psileas
1 o service στη suzuki=65 evro.μονο ενα λαδι των 5 evro μου βαλανε και σφιξαν τις βιδες.
ειναι γνωστο οτι σε δεσμευουν μεσω εγγυησης για να πας σε εξουσιοδοτημενο να σε γδαρουν.για ποια καραμελα μιλας φιλε μου,ειναι κοινο γνωστο οτι τα α=εξουσιοδοτημενα γδερνουν β=απλα συνεργεια παλι γδερνουν.προσωπικα τα servise τα κανω μονος οταν ειμαι εκτος εγγυησης και εχω γλυτωσει μια περουσια
:look: Και γιατί να μη σε δεσμέυσουν ρε μεγάλε? αν το μηχανάκι πάθει κάτι δλδ γιατί να σε πληρώσουν αν του έβαζε χέρι ο οποιοσδήποτε?
Δηλαδή θέλεις να μου πεις οτι σε χρέωσαν 65euro για ένα λάδι που η suzuki το πουλάει 12euro λιανική το λίτρο, και για ένα φίλτρο λαδιού που κάνει γύρο στα 7 ευρώ?
Κάτσε ρε μεγάλε, κι εμείς εξουσιοδοτημένοι είμαστε, αλλά εσένα σε γ@μησαν :blush: (με το συμπάθειο κι όλας... )

psileas
23/07/2010, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Filosofos
:look: Και γιατί να μη σε δεσμέυσουν ρε μεγάλε? αν το μηχανάκι πάθει κάτι δλδ γιατί να σε πληρώσουν αν του έβαζε χέρι ο οποιοσδήποτε?
Δηλαδή θέλεις να μου πεις οτι σε χρέωσαν 65euro για ένα λάδι που η suzuki το πουλάει 12euro λιανική το λίτρο, και για ένα φίλτρο λαδιού που κάνει γύρο στα 7 ευρώ?
Κάτσε ρε μεγάλε, κι εμείς εξουσιοδοτημένοι είμαστε, αλλά εσένα σε γ@μησαν :blush: (με το συμπάθειο κι όλας... )
ακριβως=το σκηνικο ελαβε χωρα στο κεντρικο service στο βοτανικο.αμα με ξαναδουν σφυρα μου.οταν πηγα ειχαν 4 stand με μηχανικους αδεια και βαραγαν μυγες.και παραπονοιουνται μετα γιατι κλεινουν οι επιχηρησεις.αφου ο ελληναρας ειναι να στα παρει και αντε γεια.υποψην το σκηνικο δεν ειναι η εξαιρεση αλλα ο κανονας καθοτι εχι επαναληφθει και με honda στο παρελθον

Filosofos
24/07/2010, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από psileas
ακριβως=το σκηνικο ελαβε χωρα στο κεντρικο service στο βοτανικο.αμα με ξαναδουν σφυρα μου.οταν πηγα ειχαν 4 stand με μηχανικους αδεια και βαραγαν μυγες.και παραπονοιουνται μετα γιατι κλεινουν οι επιχηρησεις.αφου ο ελληναρας ειναι να στα παρει και αντε γεια.υποψην το σκηνικο δεν ειναι η εξαιρεση αλλα ο κανονας καθοτι εχι επαναληφθει και με honda στο παρελθον
:rolleyes: Τι να πω, η αθήνα απ'ότι έχω καταλάβει είναι ιδιάζουσα περίπτωση σε σχέση με την υπόλοιπη ελλάδα, αν έκανα καμιά τέτοια μλκια εδώ πάνω θα το έκλεινα σε χρόνο ντε τε το μαγαζί, αλλά εκεί κάτω πάντα υπάρχουν νέα κορόιδα (φιλικά πάντα :p )