PDA

View Full Version : Που πρεπει να καθεται κανεις?



Ar6is
05/01/2004, 17:32
Καλησπερα απο Καλαματα ( Δεν ειμαι Καλαματιανος)

Ειμαι νεος στο χωρο και ρωταω για να μαθαινω

Σε μια στροφη ειναι πιο σωστο να καθεται κανεις στο εμπρος μερος της σελας ( τελειως μπροστα ) ή προς τα πισω

Ποτε καθομαστε μπροστα και ποτε πισω?

Αν βρεθει κανεις σας προς Καλαματα μερια κερναω καφε, φαγητο, ποτο

kosdros
05/01/2004, 17:48
από πολλούς παράγοντες όπως το είδος της μηχανής (street, enduro κλπ), την κατάσταση του οδοστρώματος, τις καιρικές συνθήκες, την ταχύτητά σου εκείνη την στιγμή και άλλα πολλά.
Δώσε περισσότερες πληροφορείες

Βρες μία στροφή που την γνωρίζεις, που κρατάει καλά και πειραματίσου.

wizard
05/01/2004, 17:58
kosdros, άκουσες φαγητό-ποτό και αμέσως πρόθυμος! :p


Λοιπόν, καλώς ήρθες και καλή.. διαμονή. Αν θέλεις να μάθεις πως ΠΕΦΤΟΥΝΕ ρώτα εμένα (τα λέω καλά;.. :D )

Ar6is
05/01/2004, 18:17
Καλως σας βρηκα

Μιλαω για street, οδοστρωμα κλασσικο ελληνικο, αντε ισως και λιγο καλο, στεγνο και οοσο για τα αλλα θα ηθελα πολυ να ακουσω μερικες αποψεις αν γινεται.


Wizard διδαξε μου τα μαγικα σου

Οσο για την προσφορα τι αξιζει ενας καφες μπροστα σε μια καλη τουμπα ( ουπς λάθος ), σε ενα καλο πλαγιασμα ηθελα να πω

Ar6is
05/01/2004, 18:19
καλοι οι πειραματισμοι δε λεω αλλα αν υπαρχει και το θεωρητικο υποβαθρο ειναι καλυτερα ε?

μηπως γινομαστε πολυ επιστημονες?

SeNNinhA
05/01/2004, 22:48
Δεν υπάρχει σταθερή θέση του σώματος κατά την διάρκεια μιας στροφής. Πάντα μιλώντας για αγωνιστική οδήγηση όπου και όλες οι λεπτομέρειες μετράνε γιατί πας στα όρια.

Απο όσα ξέρω, γενικές οδηγίες.
- Κατά την είσοδο και το φρενάρισμα κάθεσαι πιο μπροστά και φορτίζεις το μπροστινό ώστε να έχει την μέγιστη πρόσφυση και άρα πιο δυνατό και πιο καθυστερημένο φρενάρισμα.
- Κατά την έξοδο από στροφή κάθεσαι πίσω για να φορτίσεις το πίσω ώστε να έχει μεγαλύτερη πρόσφυση κατά την επιτάχυνση και άρα να μπορείς να ανοίξεις πιο πού το γκάζι χωρίς γλυστρίματα του πίσω.

ΒΑΣΙΚΟ όμως δεν είναι το μπρός πίσω κατά την φυσιολογική οδήγηση εκτός πίστας αλλά να επιλέγεις σωστές γραμμές και να τις ακολουθείς, να μην στηρίζεσαι στο τιμόνι και να ρίχνεις σωστά το βάρος του σώματός σου δεξιά ή αριστερά ανάλογα.

Ar6is
06/01/2004, 17:16
Ευχαριστω για τις συμβουλες

Να ειστε παντα καλα και ορθιοι

Ελπζω καποια στιγμη να γνωρισω και καποιον απο εσας απο κοντα

Julius
07/01/2004, 12:08
Rikse kai mia matia se auto

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=91

nomizo tha se voithisei arketa

Ar6is
08/01/2004, 00:50
ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

MSF XX
12/01/2004, 02:04
ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ! ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΡΑΨΕΙΣ ΧΛΜ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΙΣΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ!!


ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ,ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ;)