PDA

View Full Version : Γιατρέ μου να ανησυχήσω?



kleovoylos
08/07/2009, 21:31
Απευθείας στο ψητό:
1.Όταν αφήνω τα χέρια από το τιμόνι σε επίπεδο και χωρίς ανωμαλίες οδόστρομα, η μοτο γέρνει ελαφρώς δεξιά.Στο πρώτο service που έκανα τους το ανέφερα και μού λένε οτι αυτό συμβαίνει σε όλες τις v-strom μάλλον επειδή η εξάτμισή τους είναι δεξιά(!)
Ισχύει κάτι τέτοιο ή μου το είπαν για να με ξεφορτωθούν στα γρήγορα??
2. 'Οταν βάζω την μοτο στο διπλό σταντ και γυρίζω τον πίσω τροχό ακούω ένα μουγκρητό.
Και αυτό μου είπαν είναι φυσιολογικό γιατί βρίσκουν τα τακάκια στον δίσκο...
Έχω κάνει μέχρι σήμερα 3300χλμ και δεν έχει αλλάξει τπτ.
3.Όταν πατάω μπροστινό φρένο με μικρή ταχύτητα ακούω ένα κλακ που εγώ νομίζω οτι είναι από το τιμόνι. Ο μάστορας λέει οτι είναι το abs που ενεργοποιείται.
(Μήπως είμαι πολύ ψείρας και όλα είναι νορμάλ, ή θα πρέπει να ανησυχήσω για κάτι??)

tazakos
08/07/2009, 22:37
δεν μπορώ να αποφασίσω αν είσαι ψείρας ή αν παίζει κάτι, το γέρνει δεξιά ελαφρά σημαίνει ότι αλλάζει πορεία?
μουγκρητό τι εννοείς?
το ABS δεν κανει κλακ και κάνει κρακ-κρακ-κρακ και μόνο όταν τσαρουχιάσεις τα φρένα και μπει.
κλακ ίσως κάνει το φτερό, τα φρένα,ο προβολέας ή άλλα πολλά πράματα, για αυτό δεν θα πολυανησηχούσα.

Πάντως παίζει να είσαι ψείρας γιατί καινούργιο βουμβουμ και να ακούς μουγκρητά και κλακέτες λίγο απίθανο εκτός αν είσαι η εξαίρεση.

cantona
08/07/2009, 22:46
Βαλίτσα φοράς;Αν ναι δοκίμασε και χωρίς.
Όσο για το κλακ,μήπως ο ήχος είναι από την πίσω δαγκάνα μόλις πατήσεις το φρένο,γιατί μου το κάνει κι εμένα δεν τίποτα.

Lazio
08/07/2009, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kleovoylos
Απευθείας στο ψητό:
1.Όταν αφήνω τα χέρια από το τιμόνι σε επίπεδο και χωρίς ανωμαλίες οδόστρομα, η μοτο γέρνει ελαφρώς δεξιά.Στο πρώτο service που έκανα τους το ανέφερα και μού λένε οτι αυτό συμβαίνει σε όλες τις v-strom μάλλον επειδή η εξάτμισή τους είναι δεξιά(!)
Ισχύει κάτι τέτοιο ή μου το είπαν για να με ξεφορτωθούν στα γρήγορα??
2. 'Οταν βάζω την μοτο στο διπλό σταντ και γυρίζω τον πίσω τροχό ακούω ένα μουγκρητό.
Και αυτό μου είπαν είναι φυσιολογικό γιατί βρίσκουν τα τακάκια στον δίσκο...
Έχω κάνει μέχρι σήμερα 3300χλμ και δεν έχει αλλάξει τπτ.
3.Όταν πατάω μπροστινό φρένο με μικρή ταχύτητα ακούω ένα κλακ που εγώ νομίζω οτι είναι από το τιμόνι. Ο μάστορας λέει οτι είναι το abs που ενεργοποιείται.
(Μήπως είμαι πολύ ψείρας και όλα είναι νορμάλ, ή θα πρέπει να ανησυχήσω για κάτι??)



Αυτο που σου λεει οτι ολα φευγουν δεξια ειναι παπαριες.... εμενα παει ολοισια


Διπλοτσεκαρε το με προσοχη και αν οντως συμβαινει πηγαινε το σε ενα σοβαρο μηχανικο να το δει

Ενα προχειρο ελεγχο που θα μπορουσες να κανεις μονος σου ειναι να μετρησεις (με ηλεκτρονικο παχυμετρο) ποσο βγαινουν πανω απο τη γεφυρα τα μπροστινα σου μηπως και ειναι δεμενα λαθος .... αν οντως φευγει δεξια τοτε μπορει το δεξι να ειναι δεμενο χαμηλοτερα...

nic mor
08/07/2009, 23:04
κατευθειαν στο ψητο και εγω!!:o :o

1)η κατι κανεις λαθος η εχει προβλημα!!
το θεμα της εξατμισης δεν παιζει!!και αυτος
που στο ειπε η ειναι ασχετος(χλωμο)η
απατεονοψευτομαστορας!!!
και καλο ειναι να μην ξαναπας!!

2)αυτο ειναι σωστο και θα κανει πολλα
χμ ακομα για να στρωσει!

3)το αβς δεν κανει τρομερο θορυβο απλα
το νιωθεις στην μανετα σαν δονηση!
ο θορυβος μηπως ακουγεται και σε λακουβες;
γιατι το τιμονι κανει ενα κλακ στις λακουβες!





αν θες στειλε ενα πμ με το ονομα του συνεργειου
ετσι για να ξερω μην βρεθω κατα τυχη απο εκει!:eek:
να φυγω τρεχοντας!!

lamoun
08/07/2009, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kleovoylos
Απευθείας στο ψητό:
1.Όταν αφήνω τα χέρια από το τιμόνι σε επίπεδο και χωρίς ανωμαλίες οδόστρομα, η μοτο γέρνει ελαφρώς δεξιά.

2. 'Οταν βάζω την μοτο στο διπλό σταντ και γυρίζω τον πίσω τροχό ακούω ένα μουγκρητό.

3.Όταν πατάω μπροστινό φρένο με μικρή ταχύτητα ακούω ένα κλακ που εγώ νομίζω οτι είναι από το τιμόνι.

1. Για τσέκαρε τον πίσω τροχό άν είναι σωστά ευθυγραμμισμένος, βάση των σημαδιών στο ψαλίδι.

2. Μουγκρητό θα έλεγα τον ήχο της αλυσίδας. Ο ήχος από τα τακάκια είναι σαν ξύσιμο, γύρνα τον μπροστινό τροχό και άκου - σύγκρινε.

3. Μπορεί να θέλει σφίξιμο το ρουλεμάν τιμονιού... Με μεγάλη ταχύτητα και καλό φρενάρισμα δεν ακούγεται?

kleovoylos
08/07/2009, 23:18
Τελικά με ανησυχήσατε!!
Και να σκεφτείτε οτι πήγα σε κορυφαιο εξουσιοδοτημένο!
(Όνομα μη μου ζητάτε..'Ερχομαι σε δύσκολη θέση)
Έχετε εσείς να μου προτείνετε κάποιο καλό (εξουσιοδοτημένο) πάντα ?
Το γέρσιμο προς τα δεξιά το κάνει και χωρίς βαλίτσα.Όχι οτι έχω πρόβλημα οδικής συμπεριφοράς αλλά επειδή δεν είμαι και χθεσινός στις μηχανές, με ξένισε το γεγονός.
Το κλακ δεν είναι abs.Με μεγάλη ταχύτητα δεν το κάνει πάντως.Πιθανόν να είναι ο ήχος από τα τακάκια πάνω στον δίσκο?

nic mor
08/07/2009, 23:49
για συνεργειο σχεδον ολη η λεσχη παει στο σταθη μαυρομιχαλη 163 αθηνα 2106441954
εγω παω στον αργυριου (http://www.motoargiriou.gr/)
και εχω ακουσει καλα λογια για τον καπερνεκα (δεν εχω ομως τηλ)

το οτι δεν θες να πεις ποιος ειναι
ειναι δικαιωμα σου!
αλλα αμα δεν τους "δινουμε" δεν
θα βαλουν μυαλο!!


καλη τυχη και αν βρεις ακρη πες μας :wave2: :wave2:









θα κανω μια μαντεψια!:lol: :lol:
μηπως ειναι το συνεργειο που
ειναι στο δρομο που μαζευονται
τα τρ@βελια;
γιατι εχω προηγουμενα με αυτον και
ξερω απο πρωτο χερι τις απατεωνιες του!!

kleovoylos
08/07/2009, 23:51
Ευχαριστώ πολύ!
Θα σας ενημερώσω.

LiakosVstrom
09/07/2009, 13:54
ρε μπας και γέρνεις εσύ? σε ορθοπαιδικό έχεις πάει? :p :p

αν το "κλακ" προέρχεται από τη μανέτα σου κοίταξέ το μήπως είναι ελλατωματικό ένα έμβολο που έχει μέσα.

Lazio
09/07/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
1. Για τσέκαρε τον πίσω τροχό άν είναι σωστά ευθυγραμμισμένος, βάση των σημαδιών στο ψαλίδι.

2. Μουγκρητό θα έλεγα τον ήχο της αλυσίδας. Ο ήχος από τα τακάκια είναι σαν ξύσιμο, γύρνα τον μπροστινό τροχό και άκου - σύγκρινε.

3. Μπορεί να θέλει σφίξιμο το ρουλεμάν τιμονιού... Με μεγάλη ταχύτητα και καλό φρενάρισμα δεν ακούγεται?



Πολυ σωστα ξεχασα να το αναφερω και ο πισω τροχος παιζει ρολο...

Αταίριαστος
09/07/2009, 21:01
Εγώ από τότε που το πήρα καινούργιο (Ιούλιος 2006) το πηγαίνω για όλα τα σέρβις στον Χαβέλλα.
Έχει δικό του εξουσιοδοτημένο συνεργείο σε μιά πάροδο της Λιοσίων...
Ο μηχανικός του λέγεται Μπάμπης, είναι πολύ καλός (φτιάχνει με κλειστά μάτια από DR-Z μέχρι GSXR 1300) και -το σημαντικότερο για μένα- δεν έχει βοηθούς, τα κάνει όλα μόνος του.
Τηλέφωνο συνεργείου: 210-8816697

kleovoylos
14/07/2009, 17:58
Τελικά, είχα δίκιο για το 3.
Το κλακ που άκουγα στο φρενάρισμα, ήταν από το ρουλεμάν του λαιμού.
Πήγα στο Στάθη και αφου το οδήγησε και το διαπίστωσε και ο ίδιος μου έβγαλε το τιμόνι και το κάργαρε.
Για το γέρσιμο προς τα δεξιά μου είπε οτι κάτι κάνω λάθος.Σε αυτόν έγειρε προς τα αριστερά!
Για τον πίσω τροχό δεν είπα τίποτα .¨Ηταν ανάξιο λόγου.

Πάντως ο Στάθης μου άρεσε.Αν μη τι άλλο είνα γνώστης.

KOZANI500
14/07/2009, 20:00
Βασικά το που γέρνει είναι ανάλογα τον δρόμο εγώ με την γυναικά και τριβαλιτσο 1200 χιλιόμετρα το δοκίμαζα για λίγο κατά διαστήματα περισσότερο να ξεκουράσω τα χέρια ήταν τρένο ίσια ολόισια ενώ παλιότερα που το δοκίμαζα τραβούσε άλλοτε αριστερά άλλοτε δεξιά άλλα λόγο δρόμου θεωρώ και όχι ότι έχει κάτι η είχε
ΟΥΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ