PDA

View Full Version : Εναλλακτικη λυση για βιδα αποστραγγισης λαδιων



PortisHead
09/07/2009, 10:03
Για δειτε λιγακι ΑΥΤΟ... (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/moto/sd1.jpg)

Και ΝΑ... (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/moto/sd2.jpg)πως δουλευει.

Ειναι βασικα για αυτοκινητα...αλλα το μεγεθος του σπειρωματος νομιζω βρίσκεται ευκολα.
:wave2:

kokkinos1
09/07/2009, 13:47
poli kalo nomizo:cool:

sapila racing
09/07/2009, 14:00
Εγω το βρίσκω μπούρδα.

Κι εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.

Προφανως απευθύνεται σε κουλούς που δεν θέλουν να λερώσουν τα χέρια τους, και τους δίνει μια λύση.
Ομως αν σκεφτούμε τι θα γίνει αν το παπαράκι χαλάσει, κι η βαλβίδα απελευθερώσει τα λάδια στον πίσω τροχό σας ενω είστα χαλαροί κι ωραίοι, καλύτερα το παλιό καλό σύστημα. Στο κάτω κάτω μια βίδα είναι, αν μάθεις να την σφίγγεις και να την ξεσφίγγεις όπως πρέπει και αλλάζεις και μια ροδέλλα κάθε τόσο δεν εχεις πρόβλημα.

Επίσης ξέρω αρκετά παραδείγματα φίλτρων λαδιού FRAM όπου μετα την αλλαγή απο original φίλτρο σε τετοιο, το λαμπάκι πιεσης λαδιού παρέμεινε αναμμένο λόγω λαθος βαλβίδας....περιττό να συνεχίσω νομίζω.

Επίσης στους αγώνες που βάζουν συρματασφαλίσεις δεν είναι κορόιδα.

PortisHead
09/07/2009, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγω το βρίσκω μπούρδα.

Κι εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.

Προφανως απευθύνεται σε κουλούς που δεν θέλουν να λερώσουν τα χέρια τους, και τους δίνει μια λύση.
Ομως αν σκεφτούμε τι θα γίνει αν το παπαράκι χαλάσει, κι η βαλβίδα απελευθερώσει τα λάδια στον πίσω τροχό σας ενω είστα χαλαροί κι ωραίοι, καλύτερα το παλιό καλό σύστημα. Στο κάτω κάτω μια βίδα είναι, αν μάθεις να την σφίγγεις και να την ξεσφίγγεις όπως πρέπει και αλλάζεις και μια ροδέλλα κάθε τόσο δεν εχεις πρόβλημα.

Επίσης ξέρω αρκετά παραδείγματα φίλτρων λαδιού FRAM όπου μετα την αλλαγή απο original φίλτρο σε τετοιο, το λαμπάκι πιεσης λαδιού παρέμεινε αναμμένο λόγω λαθος βαλβίδας....περιττό να συνεχίσω νομίζω.

Επίσης στους αγώνες που βάζουν συρματασφαλίσεις δεν είναι κορόιδα.

Μηπως δεν καταλαβες την λειτουργια του ? (Γιατι στις φωτο δεν φαινεται πολυ σωστα)
Στην βαλβιδα που εξεχει...προσαρμοζεις ενα σωληνακι....την αλλη ακρη του την βαζεις μεσ τη λεκανη που θες να μαζεψεις τα λαδια...και μετα απλα ξεσφυγγεις την βιδα...οτι κανεις και τωρα δλδ. απλα δεν γινεσαι χαλια ή να ψαχνεις για ταπα μεσα στη λεκανη με το μαγνητοκατσαβιδο.

Οχι οτι ειναι κατι απαραιτητο....αλλα εξυπνη πατεντα θα ελεγα.
:wave2:

the who
09/07/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μηπως δεν καταλαβες την λειτουργια του ? (Γιατι στις φωτο δεν φαινεται πολυ σωστα)
Στην βαλβιδα που εξεχει...προσαρμοζεις ενα σωληνακι....την αλλη ακρη του την βαζεις μεσ τη λεκανη που θες να μαζεψεις τα λαδια...και μετα απλα ξεσφυγγεις την βιδα...οτι κανεις και τωρα δλδ. απλα δεν γινεσαι χαλια ή να ψαχνεις για ταπα μεσα στη λεκανη με το μαγνητοκατσαβιδο.

Οχι οτι ειναι κατι απαραιτητο....αλλα εξυπνη πατεντα θα ελεγα.
:wave2:

Καλα στα λεει ο Αρης.Η βιδα εξεχει αρκετα κι αν φαει καμμια πετρα ποιος μου λεει οτι δεν θα αδειασει τα λαδια?Επισης αν κολησει η βαλβιδα?
Σιγα την ευκολια μωρε.Ετσι κι αλλιως οποτε αλλαζω λαδια χαλια γινομαι.:lol: :lol: :wave2:

sapila racing
09/07/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μηπως δεν καταλαβες την λειτουργια του ? (Γιατι στις φωτο δεν φαινεται πολυ σωστα)
Στην βαλβιδα που εξεχει...προσαρμοζεις ενα σωληνακι....την αλλη ακρη του την βαζεις μεσ τη λεκανη που θες να μαζεψεις τα λαδια...και μετα απλα ξεσφυγγεις την βιδα...οτι κανεις και τωρα δλδ. απλα δεν γινεσαι χαλια ή να ψαχνεις για ταπα μεσα στη λεκανη με το μαγνητοκατσαβιδο.

Οχι οτι ειναι κατι απαραιτητο....αλλα εξυπνη πατεντα θα ελεγα.
:wave2:

Μάλλον εσύ δεν το εχει καταλάβει.
Δεν ξεσφίγγεις καμμια βίδα.
Αφού αντιkαταστήσεις την τάπα σου με αυτό το σύστημα, εφαρμόζεις το σωληνάκι, το στρίβεις και αυτόματα απελευερώνεται μια βαλβίδα που αφήνει τα λάδια να τρέξουν.

Εγω προσωπικά δεν εμπιστεύομαι καμμια βαλβίδα για την τάπα λαδιών.

:wave2:

PortisHead
09/07/2009, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μάλλον εσύ δεν το εχει καταλάβει.
Δεν ξεσφίγγεις καμμια βίδα.
Αφού αντιkαταστήσεις την τάπα σου με αυτό το σύστημα, εφαρμόζεις το σωληνάκι, το στρίβεις και αυτόματα απελευερώνεται μια βαλβίδα που αφήνει τα λάδια να τρέξουν.

Εγω προσωπικά δεν εμπιστεύομαι καμμια βαλβίδα για την τάπα λαδιών.

:wave2:

OK ναι δεν εχεις αδικο...εξαλλου δεν αλλαζεις και καθε μερα λαδια...απλα δεν ξερω...μου εκανε εντυπωση και ειπα να το ποσταρω.
:beer:

makis206
09/07/2009, 14:54
Η μaλακίτσα ίσως βοηθάει στο ν'αδειάσεις λίγο λάδι σε περίπτωση που βάλεις περισσότερο μέσα στο μοτέρ απ'όσο χρειάζεται (την έχω πατήσει αρκετές φορές και το ρουφάω με το καλαμάκι από πάνω για να το αφαιρέσω):lol:

Κι εγώ δεν το εμπιστεύομαι και πολύ όμως, η απλή λύση είναι και αυτή που δουλεύει καλύτερα τις περισσότερες φορές..

:beer:

sakisvolos
09/07/2009, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Για δειτε λιγακι ΑΥΤΟ... (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/moto/sd1.jpg)

Και ΝΑ... (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/moto/sd2.jpg)πως δουλευει.

Ειναι βασικα για αυτοκινητα...αλλα το μεγεθος του σπειρωματος νομιζω βρίσκεται ευκολα.
:wave2:

Η τιμή του? Απλά ρωτάω δε θα ρίσκαρα ποτέ να βάλω κάτι τέτοιο στη μηχανή μου!

makis206
10/07/2009, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Η τιμή του? Απλά ρωτάω δε θα ρίσκαρα ποτέ να βάλω κάτι τέτοιο στη μηχανή μου!

145 ευρουλάκια :D




Αφού δεν πρόκειται να το βάλεις...:lol:

sakisvolos
10/07/2009, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
145 ευρουλάκια :D




Αφού δεν πρόκειται να το βάλεις...:lol:

:eyepop: :eyepop: Έλα ρε πες πως κάνεις πλάκα!!!:eyepop: :eyepop:

makis206
10/07/2009, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
:eyepop: :eyepop: Έλα ρε πες πως κάνεις πλάκα!!!:eyepop: :eyepop:

Ε ναι ρε

Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αφού δεν πρόκειται να το βάλεις...:lol:

:lol:

catmaster
10/07/2009, 07:11
μΕ φαίνεται πάντως ότι οι βίδες υπάρχουν όπου υπάρχουν για να λύνονται και όχι να μένουν καμιά πενταετία πάνω στα κάρτερ ...:winka:

(άσε που μερικές αυτομολούν έτσι κι αλλιώς ... :D )

sakisvolos
10/07/2009, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ε ναι ρε


:lol:

:lol: :lol: Κι εγώ που θέλω δυο μια για το σκελετό και μια για το κάρτερ θέλω 290? ε???? :rotflmao: :rotflmao:

Είναι τρελοί αυτοί οι γαλάτες! :lol: :lol:

300? για να ρισκάρω τη ζωή του κινητήρα ή ακόμα και μιας ενδεχόμενης πτώσης άμα αποτύχει αυτή η μ@λ@κία!:hypnotize

sakisvolos
10/07/2009, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
μΕ φαίνεται πάντως ότι οι βίδες υπάρχουν όπου υπάρχουν για να λύνονται και όχι να μένουν καμιά πενταετία πάνω στα κάρτερ ...:winka:

Για τις τάπες ναι συμφωνώ για τις άλλες βίδες όχι! :D :D