PDA

View Full Version : Kawasaki er6f? Αξιζει?



Hondakias23
09/07/2009, 12:40
Σκεφτομαι λοιπον να αγορασω την συγκεκριμενη μηχανη. Ο λογος οχι για την καινουργια, αλλα για το παλιο μοντελο. Θα ηθελα να σας ξεκαθαρισω απο την αρχη πως εμπειρια απο μηχανες εχω απειροελαχιστη, αρα ειμαι αρχαριος! Η μονη μου εμπειρια ειναι η μηχανη που οδηγησα για να παρω το διπλωμα απεριοριστων κυβικων. Μιας και ειμαι και φοιτητης και πολλα φραγκα δεν παιζουν, θα ηθελα μια μηχανη η οποια να ειναι ταξιδιαρικη οικονομικη, να εχει γκαζι που να μην τρομαζει, σερβις προσιτο, ανετη θεση για οδηγο και συνεπιβατη, ανεμοκαλυψη, γι΄αυτο λεω την f. Με ενδιαφερουν με λιγα λογια τα ταξιδια! Διαθετω 5000 ευρω μαξιμουμ, εχω υψος 1.70 κατι το οποιο θα ειναι εμποδιο για ψηλες μηχανες. Και τωρα το ερωτημα, με βαση τα δεδομενα που εβαλα πιστευεται πως η kawasaki er6f το παλιο μοντελο, γιατι για το καινουργιο δεν παιζουν λεφτα και δοσεις δεν βαζω, αξιζει σαν αγορα? και αν οχι τι θα μου προτεινατε να αγορασω? Κατι τελευταιο δεν με ενδιαφερει η χρηση σε χωμα. Με ενδιαφερουν τα ταξιδια. Μαλιστα σκεφτομαι μολις την μαθω να πραγματοποιησω ταξιδια στην Ευρωπη. Βοηθηστε παιδια. Σας ευχαριστω εκ τω προτερων.

idi
09/07/2009, 13:23
πολυ καλο μηχανάκι , ιδανικό για τη χρηση που το θες και για την εμπειρία σου, οικονομικό και εχει καλη φήμη οσον αφορα την αξιοπιστία του , αρα αμα σε αρεσει κι'ολλας (περι ορέξεως...) μπορεις να προχωρήσεις άφοβα

αν θες περισσότερα κοιτα εδω που υπαρχουν πολλά μέλη ιδιότητες --> www.kawasaki-bikers.gr

υπαρχουν και αγγελιες με μεταχειρισμενα σε καλυτερη τιμη απο τα λεφτα που εχεις διαθεσιμα , καλο αυτο για να σου περισσεψουν για καλο εξοπλισμο (κρανος, γαντια, μποτες, τζακετ κτλ)

πχ
http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewtopic.php?f=28&t=295

Hondakias23
09/07/2009, 13:44
Πρωτα απ΄ολα σ΄ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν θα κανει ανετο ταξιδι! Σκεφτομαι να γυρισω με αυτο μεγαλο μερος της Ευρωπης, αρα θα ηθελα να ειναι καταλληλο! Απο εμφανιση εμενα μου αρεσει πολυ. Γιατι ομως δεν πουλησε δεν καταλαβαινω? Μηπως εχει κανενα ελατωμα? 4500ευρω για το μηχανακη που μου ειπες ειναι καλη τιμη? αν ειναι σε καλη κατασταση βεβαια!

idi
09/07/2009, 13:48
ειναι καλη τιμη για μηχανακι με ABS και τα χλμ που γραφει

αν ειναι καλο δε ξερω ρωτα τον ιδιοκτητη

Hondakias23
09/07/2009, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ειναι καλη τιμη για μηχανακι με ABS και τα χλμ που γραφει

αν ειναι καλο δε ξερω ρωτα τον ιδιοκτητη

Ναι για την τιμη σε ρωταγα. Αν ειναι σε καλη κατασταση θα το ψαξω σε μαστορα. Ταξιδια λες να κανει ανετα ενα δυκιλινδρο η θα με κουραζει? Βασικα απο αυτην που πειστηκα να αγορασω το μηχανακη, διαδυκτιακα πειστικα ειναι η LINA. Εχοντας διαβασει την στηλη ταξιδιωτικα, και τα ταξιδια της με μηχανη πραγματικα την θαυμασα και αυτη αλλα και την μηχανη!

TROOPER
09/07/2009, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hondakias23
Ναι για την τιμη σε ρωταγα. Αν ειναι σε καλη κατασταση θα το ψαξω σε μαστορα. Ταξιδια λες να κανει ανετα ενα δυκιλινδρο η θα με κουραζει? Βασικα απο αυτην που πειστηκα να αγορασω το μηχανακη διαδυκτιακα ειναι η LINA. Εχοντας διαβασει την στηλη ταξιδιωτικα, και τα ταξιδια της με μηχανη πραγματικα την θαυμασα και αυτη αλλα και την μηχανη!

δεν νομιζω να σε κουραζει.πιστευω θα ειναι μια χαρα !!!:wave2:

idi
09/07/2009, 14:01
Η μηχανη δε πουλησε στην ελλαδα για λογους αρτηριοσκλήρωσης του αγοραστικού κοινού εδω... τι να λεμε...

στη Γαλλια, σε αντίθεση, εχει τρελαθεί στις πωλήσεις (ειδικά η γυμνή έκδοση του er6) σε νουμερα απίστευτα. Μονο του πουλαει οσο οι συνολικές πωλήσεις μοτοσυκλετών στην Ελλάδα περιπου!!!

Υπαρχει και το αισθητικό θεμα που ειναι υποκειμενικό. Εμένα προσωπικά δε μου αρεσει καθόλου εμφανισιακά το συγκεκριμένο er6f και μου αρέσει το γυμνό er6n καλυτερα. Το καινουργιο μοντελο 2009 ειναι πανέμορφο ομως...

TROOPER
09/07/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Η μηχανη δε πουλησε στην ελλαδα για λογους αρτηριοσκλήρωσης του αγοραστικού κοινού εδω... τι να λεμε...

στη Γαλλια, σε αντίθεση, εχει τρελαθεί στις πωλήσεις (ειδικά η γυμνή έκδοση του er6) σε νουμερα απίστευτα. Μονο του πουλαει οσο οι συνολικές πωλήσεις μοτοσυκλετών στην Ελλάδα περιπου!!!



+1000

Hondakias23
09/07/2009, 14:22
Παιδια θα σας πω πως σκεφτομαι, και θα μου πειτε αν εχω σωστο σκεπτικο. Βασικα η εμφανιση του παλιου er6f ειναι καθαρα υποκιμενικο θεμα. Και εμενα μου αρεσει περισσοτερο η καινουργια αλλα και να ειχα τα λεφτα τοσα πολλα για μηχανη δεν θα εδινα. Οντας φοιτητης, μη εχοντας πολλα χρηματα σκεφτομαι εντελως πρακτικα. Δηλαδη δεν με ενδιαφερουν οι τρελες ταχυτητες και επιταχυνσεις, με ενδιαφερει να απολαυσω τις χαρες του μοτοσυκλετισμου, με οσο το δυνατον λιγοτερο κοστος και αξιοπιστια. Θελω να κανω ενα ταξιδι ανετα με 160-170 μετα απο καιρο βεβαια, οπου θα εχω μαθει και να εχει και γκαζι μεχρι τα 200, αν και δεν θα παω ποτε με τοσο, θελω να εχει για ψυχολογικους λογους περισσοτερο. Θελω να το φορτωνω και να μην αγκομαχαει! Θελω να εχει φθηνο σερβις. Θελω να αποκτησω μια μηχανη η οποια να μου δωσει τις βασεις για κατι πιο ανωτερο μετα απο πολλα χρονια! Θελω να αποκτησω εμπειριες με ασφαλεια και συνεση, και οχι γρηγορα και με βιασυνη. Αλλωστε δεν βιαζομαι ειμαι μολις 21! Αυτο που με ενδιαφερει λοιπον ειναι η ανεση, η αξιοπιστια και η φθηνη οικονομικη συντηρηση. Και να εχω τα λεφτα να παρω κατι πιο μεγαλο, αν δεν μπορω να το συντηρησω τι να το κανω? Αρα αυτη η μηχανη θα ειναι ενα σχολειο για εμενα, οπου θα εχω ταξιδεψει με αυτην και θα εχω αποκτησει τις καταλληλες εμπειριες!

TROOPER
09/07/2009, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hondakias23
Παιδια θα σας πω πως σκεφτομαι, και θα μου πειτε αν εχω σωστο σκεπτικο. Βασικα η εμφανιση του παλιου er6f ειναι καθαρα υποκιμενικο θεμα. Και εμενα μου αρεσει περισσοτερο η καινουργια αλλα και να ειχα τα λεφτα τοσα πολλα για μηχανη δεν θα εδινα. Οντας φοιτητης, μη εχοντας πολλα χρηματα σκεφτομαι εντελως πρακτικα. Δηλαδη δεν με ενδιαφερουν οι τρελες ταχυτητες και επιταχυνσεις, με ενδιαφερει να απολαυσω τις χαρες του μοτοσυκλετισμου, με οσο το δυνατον λιγοτερο κοστος και αξιοπιστια. Θελω να κανω ενα ταξιδι ανετα με 160-170 μετα απο καιρο βεβαια, οπου θα εχω μαθει και να εχει και γκαζι μεχρι τα 200, αν και δεν θα παω ποτε με τοσο, θελω να εχει για ψυχολογικους λογους περισσοτερο. Θελω να το φορτωνω και να μην αγκομαχαει! Θελω να εχει φθηνο σερβις. Θελω να αποκτησω μια μηχανη η οποια να μου δωσει τις βασεις για κατι πιο ανωτερο μετα απο πολλα χρονια! Θελω να αποκτησω εμπειριες με ασφαλεια και συνεση, και οχι γρηγορα και με βιασυνη. Αλλωστε δεν βιαζομαι ειμαι μολις 21! Αυτο που με ενδιαφερει λοιπον ειναι η ανεση, η αξιοπιστια και η φθηνη οικονομικη συντηρηση. Και να εχω τα λεφτα να παρω κατι πιο μεγαλο, αν δεν μπορω να το συντηρησω τι να το κανω? Αρα αυτη η μηχανη θα ειναι ενα σχολειο για εμενα, οπου θα εχω ταξιδεψει με αυτην και θα εχω αποκτησει τις καταλληλες εμπειριες!

το σκεπτικο σου ειναι ακρως υγιες !!!!!!!

σαν μια ακομα πιο φτηνη λυση εχω να προτεινω κατι το οποιο ναι μεν ειναι πιο παλιο αλλα ειναι και αξιοπιστο και γκαζακι εχει και ευκολοδηγητο ειναι και με καλη καταναλωση σερβις και τα σχετικα.

cb 500 s


168333

Hondakias23
09/07/2009, 15:04
Αφου βρισκεις το σκεπτικο μου σωστο, καλο ειναι αυτο! Γιατι οι περισσοτεροι μου λενε οτι αφου εχω το κουτακι για ταξιδια, τι την θελω την μηχανη?! Γιατι μου λενε οτι στερουμε πρακτικοτητας, και αυτο γονεις και φιλοι! Αλλα στην ζωη δεν ειναι μονο ο απολυτος ορθολογισμος, αλλα και το συναισθημα, το συναισθημα που απορεει οταν καβαλας μια μηχανη, και ο σεβασμος προς την διαφορετικοτητα, την διαφορετικοτητα της αποψης! Εστω, συσσωρευμενη καταπιεση και χαρα που βρηκα ανθρωπους που συμφωνουν μαζι μου. Το μοντελο που μου ειπες φιλε μου τι μοντελο ειναι? Και οταν λες πιο παλιο τι εννοεις? Σ΄ευχαριστω.

TROOPER
09/07/2009, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hondakias23
Αφου βρισκεις το σκεπτικο μου σωστο, καλο ειναι αυτο! Γιατι οι περισσοτεροι μου λενε οτι αφου εχω το κουτακι για ταξιδια, τι την θελω την μηχανη?! Γιατι μου λενε οτι στερουμε πρακτικοτητας, και αυτο γονεις και φιλοι! Αλλα στην ζωη δεν ειναι μονο ο απολυτος ορθολογισμος, αλλα και το συναισθημα, το συναισθημα που απορεει οταν καβαλας μια μηχανη, και ο σεβασμος προς την διαφορετικοτητα, την διαφορετικοτητα της αποψης! Εστω, συσσωρευμενη καταπιεση και χαρα που βρηκα ανθρωπους που συμφωνουν μαζι μου. Το μοντελο που μου ειπες φιλε μου τι μοντελο ειναι? Και οταν λες πιο παλιο τι εννοεις? Σ΄ευχαριστω.

+1000 σε οσα ειπες.

τωρα οσο για το cb...το εβγαζε μεχρι το 2002-03 ειναι με καρμπυρατερ γυρω στα 48 αλογα,με μια τελικη γυρω στα 200.τεξιδευεις ανετα λογω φαιρινγκ,παιρνει 3βαλιτσο για ταξιδι,ειναι τρομερα ευκολοδηγητο,μπρος-πισω δισκοφρενα,ειναι 2κυλινδρο οποτε εχει και μια ροπουλα που για εναν νεο οδηγο ειναι μια χαρα και σε γενικες γραμμες μπορει να βρεις ενα τετοιο με τα μισα λεφτα απο αυτα που θα παρεις το καβασακι και να μη σε προβληματισει ΠΟΤΕ!

Sapadak
09/07/2009, 15:35
Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να βρεθει cb500s βεβαια μπορεις να δεις για cbf500 και του βαζεις εσυ ενα φερινκακι

Hondakias23
09/07/2009, 15:46
Φιλε χιλια ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και τον χρονο που αφιερωνεις. Απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα ειδα οτι υπαρχουν ελαχιστα μοντελα, η τιμη τους κυμενεται απο 2500- 3000ευρω. Βεβαια για ενα 1500αρι επανω, και abs που εχει το kawasaki νομιζω πως το αξιζει χωρια τα χιλιομετρα και την χρονολογια του ερ6F (αλλο 02- αλλο 07) που ειναι πιο φρεσκο, και δεν θα θα χρειστει πολλα! Το abs για εμενα ειναι βασικο! Ετσι σκεφτομαι περισσοτερο το kawasaki. :)

TROOPER
09/07/2009, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hondakias23
Φιλε χιλια ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και τον χρονο που αφιερωνεις. Απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα ειδα οτι υπαρχουν ελαχιστα μοντελα, η τιμη τους κυμενεται απο 2500- 3000ευρω. Βεβαια για ενα 1500αρι επανω, και abs που εχει το kawasaki νομιζω πως το αξιζει χωρια τα χιλιομετρα και την χρονολογια του ερ6F (αλλο 02- αλλο 07) που ειναι πιο φρεσκο, και δεν θα θα χρειστει πολλα! Το abs για εμενα ειναι βασικο! Ετσι σκεφτομαι περισσοτερο το kawasaki. :)

δεκτον απλα εγω επρεπε να πω και κατι που ισως να σε συνεφερε μια και με το χοντα θα δωσεις λιγοτερα και οταν ερθει η ωρα να το αλλαξεις θα χασεις και λιγοτερα.απο τη στιγμη ομως που εχεις τη δυνατοτητα να δωσεις το κατι παραπανω γιατι εχεις προταιρεοτητες (οπως το abs για παραδειγμα) μαζι σου!go for it !

Hondakias23
09/07/2009, 16:02
Αυτο θα κανω φιλε μου! Σ΄ευχαριστω και παλι:wave2: Παιδια αν βρεθει και καενας κατοχος να μου πει πιο εξιδικευμενα μια κριτικη για την μηχανη, τα θετικα και τα αρνητικα της δεκτος!