PDA

View Full Version : Δεν είμαι μοτοσυκλετιστής πλέον...



thePrince
09/07/2009, 13:31
…και αν (γιατί άραγε;) ενδιαφέρεσαι να μάθεις το γιατί, συνεχίζεις να διαβάζεις:

Οι προτεραιότητες που έχω θέσει σε αυτή τη φάση της ζωής μου είναι να αποκατασταθώ επαγγελματικά και να γίνω σύζυγος και πατέρας, με αυτή τη σειρά. Δέχομαι προκαταβολικά συγχαρητήρια για το ευγενές των επιδιώξεων μου (ευχαριστώ) αλλά, φαντάζομαι, θα πρέπει να εξηγήσω σε τι με εμποδίζουν όλα αυτά να είμαι μοτοσυκλετιστής! Λοιπόν, δεν εμποδίζουν εμένα από το να δηλώνω μοτοσυκλετιστής — εμποδίζουν τους άλλους μοτοσυκλετιστές από το να δεχτούν να λέω έτσι τον εαυτό μου!

Δεν βγάζει νόημα, πάμε πάλι:

Ο Δ. μου λέει πως δεν πάω ταξίδια με τη μηχανή άρα δεν είμαι μοτοσυκλετιστής, ο Τ. μου λέει πως η μηχανή που έχω είναι για πίστα ενώ εγώ δεν ξέρω ούτε που βρίσκεται άρα δεν είμαι μοτοσυκλετιστής και ο Π. μου λέει πως αφού 3 χρόνια μετά δεν ξέρω τι τελική βγάζει το μηχανάκι, δεν είμαι μοτοσυκλετιστής! Φυσικά μπορώ να δικαιολογηθώ λέγοντας πως δεν έχω χρόνο για ταξίδια, δεν έχω λεφτά για πίστα και δεν έχω θράσος για τελικές αλλά τότε, τι την θέλω τη μηχανή;

Η αλήθεια είναι πως «φοβάμαι» τα πολλά χιλιόμετρα (και σε απόσταση, και ανά ώρα) πλέον. Επιπλέον, δεν έχω παρέα -ο πιο μηχανόβιος από την παρέα έχει 3 παιδιά και μια γυναίκα που τον περιμένει πίσω απ' την πόρτα με την παντόφλα- ενώ, η (ακόμα μέλουσα) δικιά μου λέει να πάω όπου θέλω, μόνος μου. Έχω και το RSI στο δεξί χέρι, αποτέλεσμα του επαγγέλματος (προγραμματιστής είμαι, που πάει το μυαλό σου!). Έχω και αυξημένο φόβο για πιθανό ατύχημα, μάλλον λόγο ηλικίας — πλησιάζω τα 40. Ρε μπας και έχουν δίκιο όλοι αυτοί;

Βασικά δεν περιμένω να μου λύσει κάποιος τα ψυχολογικά — πιθανότατα πρόκειται για κρίση της μέσης ηλικίας. Αλλά αν μπεις στον κόπο να σχολιάσεις, θα στο κάνω πιο εύκολο:

* πιθανές συμβουλές προς τον thePrince:
[list=1]
ρίχτο στην πλάκα μεγάλε, δεν σου έμειναν πολλά χρόνια ζωής ακόμα!
το θέμα κατά βάθος είναι πολύ σοβαρό για να γελάμε με τα χάλια σου, κοίτα να βρεις έναν ψυχίατρο σύντομα!
δεν υπάρχουν μοτοσυκλετιστές πλέον, τσάμπα χαλιέσαι!
κοίτα να συνέλθεις πριν γίνεις μπαμπάς γιατί δεν χρειαζόμαστε άλλους άχρηστους στους δρόμους!
είναι καλοκαίρι, μεσημέρι, κάνει και ζέστη, δεν παίρνεις ένα ρεπό να πας για μπάνιο; με το λεωφορείο!
ΔΞ/ΔΑ
[/list=1]

Υ.Γ. Μπορεί να μου βγήκε σαν ανέκδοτο αλλά έχω προβληματιστεί αρκετά, σε σημείο που σκέφτηκα να πουλήσω τη μηχανή. Ευτυχώς την χρωστάω ακόμα!!!

McGyver
09/07/2009, 13:37
Μια δεκαετία και κάτι νεώτερός σου...
Με τους ίδιους στόχους...
Με ούτε χίλια χιλιόμετρα πάνω στη μηχανή τον τελευταίο χρόνο...

Παραμένω μοτοσικλετιστής και σ' όποιον γουστάρει...

Έστω και για να μπορέσει ο/η διάδοχος (όταν με το καλό έρθει) να ξεκινήσει στα 16 να κάνει αυτά που εγώ δεν μπόρεσα να ξεκινήσω μέχρι τα 25...

:beer: :beer: :beer: :beer:

makis206
09/07/2009, 13:41
Ακόμα και σταματημένη να είναι, ακόμα κι αν δεν σου ανήκει! Aν ανεβαίνεις πάνω της και γουστάρεις... δεν παύεις να είσαι μοτοσυκλετιστής...


Να σου πάνε όλα όπως τα θες !:beer: :beer:

alex14
09/07/2009, 13:43
Καταρχας συγχαρητηρια για τους φιλους σου :a31: sorry κιολας

Εαν πραγματικα γουσταρεις αυτο που καβαλας τοτε εισαι μοτοσυκλετιστης.

:beer:

Gandalf dr685sm
09/07/2009, 13:43
Σχεδόν συνομήλικος... 37 πλέον τον Σεπτέμβρη.

Έχοντας ήδη παιδί 10 ετών και έχοντας κάνει και οικογένεια... θα σου πω οτι δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω για τίποτα. Οτι νομίζεις κάνε.

Προσωπικά πούλησα το DR και άντεξα για 16 μήνες... μετά ΕΠΡΕΠΕ, ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΗΤΟ, να οδηγήσω και πάλι μηχανή γιατί πραγματικά με χάλαγε το καθημερινό με το Ι.Χ.

Φόβος για πτώση πάντα υπάρχει και αυξάνει με τον χρόνο ηλικίας , ώς φυσικό γιατί γεμίζει και το "ρετιρέ" με φαιά ουσία και μειώνεται και η φαγούρα στον δεξί καρπό. Μοτοσυκλετιστές μετά τα 35 θα βρείς λίγους κυρίως γιατί εκεί αφομειώνονται απο το σύστημα και τον φόβο που του εμφυσούν οι άλλοι ... στο να μην αυτό .. και μην εκείνο.

Οπότε καταπιεστικά και εξαναγκαστικά το κόβουν το άθλημα (όποιος πεί κάτι διαφορετικό να κοιτάξει τον καθρέφτη και να βεβαιώσει τον εαυτό του πρώτα οτι δεν λέει ψέματα).

Ταξίδια με μηχανή δεν κάνω μακρινά... ίσως φέτος κάνω ενα μεγάλο για τα δεδομένα του ΧΤΧ (Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Αθήνα). Αλλά βόλτες μακρινές κάνω... Κόρινθο , Λουτράκι, Χαλκίδα, Β.Εύβοια. Είναι το φάρμακο έναντι στην καθημερινότητα. Είναι η στιγμή ρε αδερφέ που για μένα απολαμβάνεις την μοναξιά πάνω στην μηχανή.

Ούτε γκρίνια , ούτε μπελάδες... τίποτα... Όλα είναι δρόμος κατά το γνωστό ρητό.

Με προσοχή, χωρίς σκισίματα του γκρίπ... βόλτα χαλαρή για καφέ, ίσως φαγητό... ή ακόμα και βόλτα για την βόλτα.

Ειδικά αυτή την εποχή που οι 40° υπό σκιάν, μέσα σε ενα Ι.Χ. κλιματιζόμενο σε κάνουν να νιώθεις σαν λάχανο σε θερμοκήπιο. Προτιμώ την μηχανή και ειδικά σε κανά νησάκι σε παραλία...Τα ξέρεις .. τι στα λέω;

Πάντως αν θες παρέα... αρκεί να ειδοποιείς και όλο και κάποιος θα έρχεται. Ανεξαρτήτως ηλικίας οι περισσότεροι μπορούμε να τα βρούμε μεταξύ μας σε μια κουβέντα για μηχανές.

Μην ξεχνάς άλλωστε οτι το μέσο της μηχανής είναι το πλέον κοινωνικό , όπου σε βοηθάει να γνωρίσει πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους.

Καλησπέρα και ελπίζω να αποφασίσεις αυτό που δεν θα μετανιώσεις ύστερα.

Gandalf

stvr1
09/07/2009, 13:59
Έχω έναν φίλο με ss μηχανή την οποία ποτέ δεν έλιωσε (συνήθως οι άλλοι κάνουν πιο πολλές σούζες, μπαντιλίκια, τελικιάσματα...). Πρόσφατα έγινε πατέρας και ο χρόνος του είναι ακόμα λιγότερος από πρίν. Όπωτε όμως μπορεί ξεμυτίζει με την μηχανή έστω και μόνος (μιας και κάποιοι φίλοι του δεν έχουμε ss πλέον) και κάνει την εκδρομούλα του μέχρι την Επίδαυρο ή βόρεια Εύβοια ή σε άλλη κοντινή διαδρομή.
Έχει ανεβάσει και έναν σκασμό βίντεο στο youtube. Και ρωτάω: Δεν είναι μηχανόβιος επειδή δεν κάνει πολλά χιλιόμετρα, δεν ρισκάρει όσο κάποιοι άλλοι ή δεν πάει στου διαόλου τον πατέρα για βόλτα;
Μην ακούς κανέναν. Η ένοια του μηχανόβιου είναι σαν την ένοια του έθνους, προσδιορίζεται με πολλά επιμέρους στοιχεία κανένα από τα οποία δεν αποτελεί αναγκαία και ικανή συνθήκη! Το θέμα είναι τι νιώθεις και τι θέλεις....

Λεωνίδας
09/07/2009, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Με ούτε χίλια χιλιόμετρα πάνω στη μηχανή τον τελευταίο χρόνο... να ρε καρ(γ)ιόλη Παπ, υπάρχουν και χειρότερα :lol: :lol: :lol: :lol:

hidefnick
09/07/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
.....Gandalf

+10000

thePrince
09/07/2009, 14:10
Όλοι έχετε δίκιο και να'στε καλά. Τα έχω σκεφτεί κι εγώ όλα αυτά -ειδικά όταν έχει λιακάδα και ζέστη- αλλά μ'αρέσει να γκρινιάζω πότε-πότε. Υποθέτω πως εκείνο που χρειάζομαι περισσότερο είναι η «βόλτα για τη βόλτα» όπως ανέφερε και ο Gandalf dr685sm. Μετά τις διακοπές βέβαια ( με το αυτοκίνητο φυσικά:p )!

Άσχετο.
Μια φορά κάθε 2-3 μήνες μπαίνω σε αυτό το forum, γράφω την π@π@ριά μου και από τις απαντήσεις «στρώνει» η μέρα μου! Άλλοι τρέχουν στους γιατρούς για τέτοια υποστήριξη! Τι παιδιά...

Λεωνίδας
09/07/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Όλοι έχετε δίκιο και να'στε καλά. Τα έχω σκεφτεί κι εγώ όλα αυτά -ειδικά όταν έχει λιακάδα και ζέστη- αλλά μ'αρέσει να γκρινιάζω πότε-πότε. Υποθέτω πως εκείνο που χρειάζομαι περισσότερο είναι η «βόλτα για τη βόλτα» όπως ανέφερε και ο Gandalf dr685sm. Μετά τις διακοπές βέβαια ( με το αυτοκίνητο φυσικά:p )!

Άσχετο.
Μια φορά κάθε 2-3 μήνες μπαίνω σε αυτό το forum, γράφω την π@π@ριά μου και από τις απαντήσεις «στρώνει» η μέρα μου! Άλλοι τρέχουν στους γιατρούς για τέτοια υποστήριξη! Τι παιδιά... φεύγοντας να πληρώσεις την επίσκεψη φιλαράκι :lol: :lol: :lol:

stvr1
09/07/2009, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Όλοι έχετε δίκιο και να'στε καλά. Τα έχω σκεφτεί κι εγώ όλα αυτά -ειδικά όταν έχει λιακάδα και ζέστη- αλλά μ'αρέσει να γκρινιάζω πότε-πότε. Υποθέτω πως εκείνο που χρειάζομαι περισσότερο είναι η «βόλτα για τη βόλτα» όπως ανέφερε και ο Gandalf dr685sm. Μετά τις διακοπές βέβαια ( με το αυτοκίνητο φυσικά:p )!

Άσχετο.
Μια φορά κάθε 2-3 μήνες μπαίνω σε αυτό το forum, γράφω την π@π@ριά μου και από τις απαντήσεις «στρώνει» η μέρα μου! Άλλοι τρέχουν στους γιατρούς για τέτοια υποστήριξη! Τι παιδιά...

Καλά, και άλλοι τρέχουν στους γιατρούς εξαιτίας του forum....:lol:

karapialis
09/07/2009, 14:19
Συγγνωμη εκ των προτερων για τις φωνες ΑΛΛΑ:

Ο ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ

Οσον αφορα τα γραφομενα σου,καθως και τα παιδια που σου απαντησαν :a19:

Πολλες φορες προσπαθουμε να εξηγησουμε τα συναισθηματα που μας διακατεχουν οταν οδηγαμε την μηχανη μας σε ανθρωπους που τις φοβουνται και οδηγανε αμαξι,εν τελει μας κοιταν σαν απροσαρμοστους εξωγηινους.

Ταξιδευω αποκλειστικα με την μηχανη(ειμαι απο τους τυχερους που εχουν εναλλακτικη αμαξιου,δεν το αντεχω)-Ξερω την τελικη της μηχανης μου αλλα και μηχανων φιλων(rr,gsxr) του λιτρου-Με καθε ευκαιρια πηγαινω Σερρες και στην τελικη θα ηθελα να γνωρισω τους φιλους σου(:sun: )

Δουλευουμε αρκετα,αντιμετωπιζουμε καταστασεις εντονου stress στη δουλεια και η μηχανη ειναι (οσον αφορα εμενα τουλαχιστον ) ενα μεσο αποφορτισης απο την στιγμη που θα κατσω ακομα και νατην πλυνω χωρις καν να χρειαστει να την βαλω μπροστα..

the who
09/07/2009, 14:21
Εκλεισα τα 46 αισιως.Καβαλαω μηχανες απο τα 15 με ενα νεκρο διαστημα 2 περιπου ετων λογω υγειας και λογω της αυτοκτονιας του κολλητου μου με μηχανη.
Ο γιατρος (αν και φιλος)μου ειχε απαγορευσει να ξανακαβαλησω.Μετα απο ενα χρονο κι αφου εφαγα τις αμετρητες ενεσεις κορτιζονης και λαδιου ξανακαβαλησα.
Εχω το παπι και το srx.Τα σκαλιζω και τα δυο,προσπαθω να τα φτιαχνω μονος μου οσο μπορω και με αυτα πηγαινοερχομαι καθε μερα.
Στην πιστα των Σερρων εχω μπει αμετρητες φορς αλλα με καμερα κι οχι με μηχανη.Γρηγορος δεν ημουν ποτε και δεν θα γινω τωρα.Φοβαμαι μην πεσω και σπασω τιποτα γιατι εχω ζαχαρο και τα κοκαλλα δεν δενουν ευκολα πλεον.
Εγω ΝΙΩΘΩ μοτοσυκλετιστης.Οποιος πει το αντιθετο απλα τον γραφω εκει που πρεπει..:wave2:

alximistis
09/07/2009, 14:28
Οδηγώ φίλε μου ΜΟΝΟ μοτοσικλέτα αν και καρακουλάδι! :) Την οδηγώ αν και έχω 2 "καλά" ατυχήματα για τα οποία όμως και για τα 2 έφταιγα εγώ και κανείς άλλος. Δεν μπαίνω σε πίστα δεν πάω γρήγορα αλλά πάω όπου μ αρέσει. Δεν θα αλλάξω για τους άλλους αν αλλάξω κάποτε θα είναι για μένα. Ίσως να μειώσω πάρα πολύ τη μετακίνηση όταν κάνω παιδιά. Ίσως...
Εν ολίγοις φίλε συμφορουμίτη... ακολούθα την καρδιά και το μυαλό σου. Αυτό που θες εσύ μετρά για να είσαι ευτυχισμένος και εντάξει με τον εαυτό σου :)

Tpap
09/07/2009, 14:32
...μου φαίνεται πώς καθαίρεσες τον εαυτό σου...και δέν είναι και τόσο δίκαιο.

Δεν χρειάζεται να μάθεις την τελική στο μηχανάκι σου,
δεν χρειάζεται να μπαίνεις μπίστα,
δεν χρειάζεται να ξύνεις αγκώνες,
ούτε να γράφεις 50.000 χλμ ετησίως.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ούτε καν να έχεις μηχανάκι.

Δεν έχεις παρατηρήσει τα 5χρονα στα πίσω καθίσματα, όταν περνάμε από κοντά τους πώς μας κοιτούν με λαχτάρα, ορθάνοικτα μάτια, τεράστιο χαμόγελο και χαιρετούν επιμόνως...???

...και αυτά μηχανόβιοι είναι. Απλά δεν έχουν μηχανάκι ακόμη.


:wave2: :beer: :beer: :wave2:

the who
09/07/2009, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


Δεν έχεις παρατηρήσει τα 5χρονα στα πίσω καθίσματα, όταν περνάμε από κοντά τους πώς μας κοιτούν με λαχτάρα, ορθάνοικτα μάτια, τεράστιο χαμόγελο και χαιρετούν επιμόνως...???

...και αυτά μηχανόβιοι είναι. Απλά δεν έχουν μηχανάκι ακόμη.


:wave2: :beer: :beer: :wave2: [/B]

Ωραιος ο Τασος.Εχεις δικηο για τα πιτσιρικια.Και τι χαρα κανουν μολις τα χαιρετησεις η τους κορναρεις.Συναδελφακια ειναι τα μικρα.

Gandalf dr685sm
09/07/2009, 16:20
μόνο τα πιτσιρίκια.... ;;;... που να δείς και τα "πιπίνια"...:lol: :lol:

Αλλά ξέχασα.. παντρεμένος ο φίλος, ιπτάμενη παντόφλα με χαρακτηριστικά διάτρησης κράνους θα τον περιμένει....:lol: :lol:

Gandalf

div400
09/07/2009, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
…και αν (γιατί άραγε;) ενδιαφέρεσαι να μάθεις το γιατί, συνεχίζεις να διαβάζεις:
.....
Υ.Γ. Μπορεί να μου βγήκε σαν ανέκδοτο αλλά έχω προβληματιστεί αρκετά, σε σημείο που σκέφτηκα να πουλήσω τη μηχανή. Ευτυχώς την χρωστάω ακόμα!!!


a) το τι ''ταμπελάκι'' σου κρεμάνε οι άλλοι να σε αφήνει παγερά αδιάφορο εσύ ξέρεις (ή θα έπρεπε να ξέρεις) τον εαυτό σου
β) το τι ταμπελάκι κρεμάς ΕΣΥ στον εαυτό σου, είναι δικό σου θέμα και εγώ (και εννοώ όλους τους άλλους) θα πρέπει να το σεβαστώ! άρα αφού εσύ λες ότι είσαι μοτο/της δεν θα διαφωνήσω εγώ με αυτό!

το ότι φοβάσαι το ατύχημα είναι φυσιολογικό και θεμιτό! το πρόβλημα θα ήταν να μην το φοβάσαι...
δυστυχώς είναι μέρος της ζωής του μοτο/τη και αργά ή γρήγορα θα συμβεί στο καθένα μας...
:sad:
καταλήγει λοιπόν να είναι θέμα επιλογής! επιλέγεις και δέχεσαι τον κίνδυνο με αντάλλαγμα την ευχαρίστηση την μοτο ή επιλέγεις την ασφάλεια του όποιου άλλου μεταφορικού μέσου...αλλά αυτό και πάλι εσύ θα το επιλέξεις και κανείς άλλος. και βέβαια αυτό αλλάζει με τις περιστάσεις.

προσωπικά δεν βλέπω (με την έως τώρα εμπειρία μου) να είναι ασύμβατα η μοτο και η οικογένεια ή/και η επαγγελματική αποκατάσταση...αν εσύ θεωρείς ότι αυτήν περίοδο πρέπει να ρίξεις τις δυνάμεις σου στο να βρεις δουλειά ή να βελτιώσεις την υπάρχουσα, τότε ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ!
η μηχανή και οι διαδρομές δεν θα εξαφανιστούν και αύριο εκεί θα είναι. αρκεί να κάνεις συνειδητά την επιλογή αυτή.
ακόμα και τον χρόνο μπορείς να βρεις (αν θέλεις). δεν χρειάζεται να κάνεις τον γύρο του κόσμου σε 80 ημέρες. διάλεξε μια Κυριακή και πες ότι από 7:00 έως τις 14:00 θα κάνω βόλτα. βρες μια διαδρομή που χρονικά θα σε πάρει να την κάνεις και ξεκίνα! και για κάτι τέτοιο δεν θες και μια περιουσία σε καύσιμα κτλ. και αν το πρόβλημα είναι η παρέα...σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ είσαι και μάλιστα σε ένα από τα πολυπληθέστερα.. του φούστη όλο και κάποιον θα βρεις να βολτάρετε μαζί.


:wave2: :beer: :wave2:

XJR_Billy
09/07/2009, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
...μου φαίνεται πώς καθαίρεσες τον εαυτό σου...και δέν είναι και τόσο δίκαιο.

Δεν χρειάζεται να μάθεις την τελική στο μηχανάκι σου,
δεν χρειάζεται να μπαίνεις μπίστα,
δεν χρειάζεται να ξύνεις αγκώνες,
ούτε να γράφεις 50.000 χλμ ετησίως.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ούτε καν να έχεις μηχανάκι.

Δεν έχεις παρατηρήσει τα 5χρονα στα πίσω καθίσματα, όταν περνάμε από κοντά τους πώς μας κοιτούν με λαχτάρα, ορθάνοικτα μάτια, τεράστιο χαμόγελο και χαιρετούν επιμόνως...???

...και αυτά μηχανόβιοι είναι. Απλά δεν έχουν μηχανάκι ακόμη.


:wave2: :beer: :beer: :wave2:

+ ΑΠΕΙΡΑ

:beer: :beer: :beer: :beer:

Banana hammock
09/07/2009, 18:05
Αφησε τις μπουρδες που λενε αυτοι που θεωρουν τους εαυτους τους ηρωες, που δαμαζουν περισσοτερα αγρια αλογα κι απ'τον πιο σκληρο καουμποϊα του τεξας, που βλεπουν τους αλλους αφ' υψηλου, λες και μετα απ'αυτους ειναι το χαος, ενω μεταξυ μας ειναι οι αποτυχημενοι της ζωης, που μη μπορωντας να ξεχωρισουν σε καποιο κομματι της, στο οποιο αντικειμενικα αυτοι που καταφερνουν και διαπρεπουν, ειναι αξιοι θαυμασμου, επλασαν μπρος στον καθρεφτη το μυθο πως για να λεγεσαι μοτοσυκλετιστης πρεπει να εχεις κανει αυτα που οι ιδιοι αναλυουν στις καφετεριες με το τσιγαρο και τη φραπεδια στα υπολοιπα wannabe καγκουρακια πως εχουν κανει.
Ξερεις ποιος ειναι μοτοσυκλετιστης; Θα σου πω εγω! Οποιος καβαλαει μοτοσυκλετα! Μοτοσυκλετιστης δεν ειναι ουτε ο πιο ομορφος, ουτε ο πιο γρηγορος, ουτε ο πιο δυνατος, ουτε ο πιο μαγκας, ουτε ο πιο γ@%@& (μεταξυ μας πολλοι απο αυτους που καβαλανε μοτοσυκλετα, μ'αυτην την προοπτικη την αγορασαν! Για να π$@$&*#ν!). Και το παιδακι που καβαλαει το monkey του και πηγαινει στο σχολειο, ειναι εξισου μοτοσυκλετιστης με το φιλο σου με το BMW 1800 SKOYZARRRR που νομιζει πως καβαλησε τον παπα και μπορεις ανετα να σκαναρεις το περιεχομενο της μυτης του οταν σου αναλυει με ορολογια Καβαφη και Ελυτη γιατι εκεινος ειναι μοτοσυκλετιστης ενω εσυ εισαι μοδιστρα.

Albatros
09/07/2009, 18:29
Μοτοσυκλετιστή θεωρώ και αυτόν που ενώ οδηγεί 4τροχο προσέχει στους καθρέφτες και τις κινήσεις του για να προστατέψει τους 2τροχους που περνάνε δίπλα του.
Είσαι μοτοσυκλετιστής με τα δικά σου χαρακτηριστικά και κανείς δεν θα στο αφαιρέσει αυτό,ούτε εσύ ο ίδιος χωρίς να το μετανοιώσεις στο μέλλον.

950dim
09/07/2009, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
...Ο Δ. μου λέει πως δεν πάω ταξίδια με τη μηχανή άρα δεν είμαι μοτοσυκλετιστής, ο Τ. μου λέει πως η μηχανή που έχω είναι για πίστα ενώ εγώ δεν ξέρω ούτε που βρίσκεται άρα δεν είμαι μοτοσυκλετιστής και ο Π. μου λέει πως αφού 3 χρόνια μετά δεν ξέρω τι τελική βγάζει το μηχανάκι, δεν είμαι μοτοσυκλετιστής! Φυσικά μπορώ να δικαιολογηθώ λέγοντας πως δεν έχω χρόνο για ταξίδια, δεν έχω λεφτά για πίστα και δεν έχω θράσος για τελικές αλλά τότε, τι την θέλω τη μηχανή;...

Πες στον ¨ταξιδιαρη¨ Δ...
στον ¨τρωω την πιστα με το κουταλι¨ Τ...
και στον ¨τελικιαρη¨Π...
να πανε να Γ...
...ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ...:beer:

ermiss
09/07/2009, 19:31
3 ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ πράγματα που πρέπει να έχεις κάνει μέχρι τα 40 για να θεωρείσαι άντρας, ολοκληρωμένος,σωστός, πρόστυχος...


1ον. Να πας ένα ταξίδι με την μηχανή, απαραίτητη προϋπόθεση να πληρώσεις τουλάχιστον 3 διόδια... (η Αττική οδός δεν πιάνεται)

2ον Να μπεις σε πίστα... ακόμα και αν έχεις vstrom varadero africa... και το σημαντικότερο να βγεις...

3ον να πιάσεις τελική, δεν είναι απαραίτητο να την κρατήσεις όμως... αστην να πάει άστη....


hints n' tips
1.Βγες προς Κόρινθο και ακολούθα διαδρομή προς Τρίπολη, 4-5 χλμ μετά τα διόδια Σπαθοβουνίου βγές στην έξοδο για Νεμέα και ξαναμπες εθνική προς Αθήνα, έχεις πληρώσει έτσι Ελευσίνα, Σπαθοβουνίου, Ισθμού... και για extra points στον Ισθμό φεύγεις για Πάτρα, μόλις φτάσεις στα McDonalds του Ζευγολατιού βγαίνεις απο αριστερά, περνάς κάτω απο γέφυρα και ξαναμπαίνεις στο ρεύμα επιστροφής απέναντι και πληρώνεις και του Ζευγολατιού με παράκαμψη 10 χλμ το πολύ... γύρνα πίσω και τρίφτους τις αποδείξεις στην μάπα....

2.Ελληνικό!!!!! τράβα μια βόλτα προς τα κάτω όταν δεν έχει εκθέσεις κλπ και ψάξε είσοδο για την παλιά πίστα του αεροδρομίου... τράβα και 2-3 φώτο μπροστά στον παλιό πύργο ελέγχου και πούλα μούρη ότι μπήκες στην νέα πίστα της F1 προδιαγραφών FIA που ΘΑ κατασκευαστεί λίαν συντόμως στο Ελλάντα...

3.α.Δώσε την μηχανή σου σε άλλον ( η μηχανή έπιασε τελική και σου λέει και πόσα έπιασε, του βάζεις και ένα gps στην τσέπη να γράψει την top speed.)
3.β.Δώσε την μηχανή σου σε άλλον να πιάσει τελική και κάτσε πίσω (δική σου μηχανή και εσύ πάνω, το gps απαραίτητο αξεσουάρ, το κράνος πάλι όχι....)
3.γ Σου δανείζω το παπί μου (έπιασες τελική σε άλλη μηχανή, αλλά έπιασες)
3.δ Τράβα στο μηχανικό σου να ανεβάσει σε σταντ την μηχανή και βάλε 5η και τράβα το γκάζι στο τέρμα, αν δεν προλάβει να καεί απο τις τρελές στροφές του τροχού και του κοντέρ θα έχεις μια πολύ ωραία φώτο απο το μηχανάκι σου να έχει περάσει τα κόκκινα... ( η ντίζα του μετρητή πιάνει στο μπροστά i know αλλά ήταν ωραία σκέψη :rotflmao: )



+1 έχτρα, άλλαξε φίλους και βρες κουτάκιδες και πούλα τους μούρη ότι πάνε με τα τετράτροχα στην κίνηση :rotflmao:

Krokodilos001
09/07/2009, 20:24
pantos edo sta meri mas, oi ploiopsifia ton kabalaridon einai grizomalides!!!!


keep on riding

Mafiozos
09/07/2009, 21:00
Μην μασας να εισαι οτι θες.Εσυ οριζεις τι εισαι οχι οι αλλοι και κυριως κανενας απο εμας εδω μεσα..Να εισαι παντα καλα...Για τα λεφτα θα σου στηλω pm τον λογαριασμο μου.Το φακελακι το θελω ομως ταχυδρομικος!! :wave2: :wave2: :beer: :lol:

MG
09/07/2009, 21:13
Μοτοσυκλετιστης εισαι ειτε καβαλας ειτε οχι....

θα το κοψεις μονο οταν εσυ το θες.... αλλα και παλι μοτοσυκλετιστης θα εισαι.... γιατι θα ειναι μεσα στο μυαλο σου...


ξερεις ποσες φορες εχω ταξιδεψει με το αυτοκινητο και σκεφτομαι οτι οδηγαω τη μηχανη?

αμετρητες....


αρα μοτοσυκλετιστης εισαι στο μυαλο και ας εισαι 100 χρονων....

δε θα ξεχασω εναν παππου που με εβλεπε να ετοιμαζομαι να καβαλησω... με πλησιαζει και μου λεει... σε ζηλευω να προσεχεις.....

με την κουβεντα μου ειπε οτι ακομη εχει τη βεσπα του αλλα δεν την καβαλαει λογω αδυναμιας....

παντως ειναι μοτοσυκλετιστης και ταξιδευει πολλλλλααααα χιλιομετρα με το νου....

την αισθηση της ελευθεριας πανω στις 2 ροδες δε θα την ξεχασεις ποτε....

να σαι καλα και να κανεις αυτο που ΕΣΥ θες...

thePrince
09/07/2009, 22:11
Να' στε καλά ωρέ παίδες - μερικές φορές πρέπει να θυμίζουμε ο ένας στον άλλο πράγματα που γνωρίζουμε ήδη αλλά έρχονται κάτι τύποι και μας τα λένε αλλιώς...

@ermiss
Κάτι τέτοια posts διαβάζω εδώ (μια στο τόσο που προλαβαίνω δηλαδή) και παίρνω τα πάνω μου! Δεν είναι τίποτα, πλησιάζω τα σαράντα, ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είμαι, θα μου περάσει!

Akatanomastos
09/07/2009, 22:11
μου αρεσε πολυ το θρεαντ




σκατοφλωροι:lol:

SVX
09/07/2009, 22:22
σ'αυτο το θρεντ ειναι που μαλωνουμε οι ΚΟΥΛΟΙ με τσι ΧΕΡΑΔΕΣ? :smokin:

thePrince
09/07/2009, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
σ'αυτο το θρεντ ειναι που μαλωνουμε οι ΚΟΥΛΟΙ με τσι ΧΕΡΑΔΕΣ? :smokin:
Οχι ακόμα. Όπου να' ναι!

road spirit
09/07/2009, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από karapialis
Συγγνωμη εκ των προτερων για τις φωνες ΑΛΛΑ:

Ο ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ



αυτό

:beer:

hidefnick
09/07/2009, 23:14
Τελικά όλοι στα ίδια είμαστε, τουλάχιστον όσν αφορά τις κοντινές ηλικίες. Προσωπικά, και μετά από μια κρίση -ούτε πανικού ούτε γάμου ούτε μέσης ηλικίας -αλλά ταυτότητας τελικά, αποφάσισα να ξεκολλήσω at all costs.

Από την πώληση του GUZZI (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=63372) έως την αγορά του ZEPHYR (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=76307) μεσολάβησαν 8 μήνες, ένα διαζύγιο, πάρα πολύ αυτοκριτική και όλα τα ψυχοσωματικά που πάνε πακέτο.

Αποφάσισα, ότι οι καριέρες είναι για άλλους, τα όποια κουστούμια είχα έμειναν να τα πετάξει άλλος (άλλη) και ο φόβος του να μην πέσω, να μην χάσω την δουλειά μου, να μπορέσω να στηρίξω ένα σπίτι, άρχισε να με αποχαιρετάει. Το καλύτερο όλων βέβαια είναι ότι άρχισα να γελάω πολύ πιο συχνά. Γιατί όταν βλέπεις απέξω που είχες χωθεί οικιοθελώς γελάς. Και φυσικά ο τσόγλανος θα μεγαλώσει καλύτερα με έναν πατέρα που μπορεί να είναι ο εαυτός του απ' ότι με έναν πατέρα φάντασμα στα ίδια του τα όνειρα.

Η ζωη μάγκες, και πριγκίπισσες, είναι μικρή. Και δεν αξίζει να την περνάμε μέσα στις φοβίες και τις ανασφάλειες που οι ίδιοι δημιουργούμε στους εαυτούς μας.

(Το απόγευμα το πέρασα με μια γνωστή, πακέτο καριέρα καλός γάμος κλπ κλπ, που κατέληξε 35 κιλά (1,70). Γιατί τελικά δεν θέλει και πολύ.)

EVI
09/07/2009, 23:28
θελει @@ για να βγεις απο την κατασταση που βιωνεις και να δεις τον εαυτο σου απο μακρυα

η καποιον να σε σπρωξει

πολλες φορες της σιγουριας και του γνωριμου τα κυβικα ειναι αρκετα για μερικους και για αλλους οχι

αλλα εγω δε ξερω ειμαι ενα 28χρονο ανωριμο που δε θελει να παντρευτει δε θελει παιδια δε θελει να εχει σοι και ''τιτλους'' το μονο που θελει ειναι να εχει παρεα και 2 ροδες οπωτε.....ολα αυτα που λετε μου φαινοντε τεραστια μακρυνα αλλα ταυτοχρονα με βαζουν σε σκεψεις που τις εχω αρκετο καιρο τωρα....τελικα να κανω αυτο που πρεπει? η αυτο που θελω?

hidefnick
09/07/2009, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
....τελικα να κανω αυτο που πρεπει? η αυτο που θελω?

Μα αυτό που θέλεις είναι αυτό που πρέπει τελικά. Και όσο πιο γρήγορα το συντονίσεις, τόσο πιο καλά είσαι και εσύ και αυτοί που σε αγαπάνε.:wave2: :wave2: :wave2:

EVI
09/07/2009, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Μα αυτό που θέλεις είναι αυτό που πρέπει τελικά. Και όσο πιο γρήγορα το συντονίσεις, τόσο πιο καλά είσαι και εσύ και αυτοί που σε αγαπάνε.:wave2: :wave2: :wave2:

ποσο δικαιο εχεις...

JAD
10/07/2009, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
...μου φαίνεται πώς καθαίρεσες τον εαυτό σου...και δέν είναι και τόσο δίκαιο.

Δεν χρειάζεται να μάθεις την τελική στο μηχανάκι σου,
δεν χρειάζεται να μπαίνεις μπίστα,
δεν χρειάζεται να ξύνεις αγκώνες,
ούτε να γράφεις 50.000 χλμ ετησίως.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ούτε καν να έχεις μηχανάκι.

Δεν έχεις παρατηρήσει τα 5χρονα στα πίσω καθίσματα, όταν περνάμε από κοντά τους πώς μας κοιτούν με λαχτάρα, ορθάνοικτα μάτια, τεράστιο χαμόγελο και χαιρετούν επιμόνως...???

...και αυτά μηχανόβιοι είναι. Απλά δεν έχουν μηχανάκι ακόμη.


:wave2: :beer: :beer: :wave2:


+ 600 cc (ή 750, ή 1000, ή......)

+ 4 κύλινδροι (ή 2, ή 3....)

+ θέληση κ χαμόγελο

+ όσα.....

KaTaNaS
10/07/2009, 08:59
να τυπωσουμε και μπλουζακια " Ειμαι κι εγω μοτοσυκλετιστης! "


:lol:

tsofras
10/07/2009, 09:58
πάντως επειδή αναφέρθηκε, εγώ ένιωθα μοτοσικλετιστής απο τα 15, πήρα μηχανή στα 22, στα 24 έχασα τον αδερφό μου, έπεσα, φοβήθηκα μην αφήσω τους γονείς μου μόνους και πούλησα την μηχανή.

Όποτε βρώ ευκαιρία καβαλάω φίλων, αγοράζω όλα τα περιοδικά για μηχανές, ψάχνω τις αγγελίες , χώνομαι σε συζητήσεις για μηχανές ανάμεσα σε γνωστούς και αγνώστους, αλλά μηχανή δεν έχω.

Θέλω σαν τρελός να ξαναπάρω και μετα απο ένα 6μηνο που παντρεύομαι μάλλον θα το κάνω γιατί απλά δεν την παλεύω άλλο, έστω για την βόλτα.

Το θέμα είναι έστω και χωρίς μηχανή για σχεδόν 2 χρόνια, εγώ αισθάνομαι πιο μοτοσικλετιστής και απο φίλους που καβαλάνε τα δικά τους κάθε μέρα.

Οπότε απλά κοίτα τι αισθάνεσαι όπως σου είπαν και άλλα παιδιά εδω μέσα, και όχι τι σου λένε

Xrider
10/07/2009, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
…και αν (γιατί άραγε;) ενδιαφέρεσαι να μάθεις το γιατί, συνεχίζεις να διαβάζεις:

Οι προτεραιότητες που έχω θέσει σε αυτή τη φάση της ζωής μου είναι να αποκατασταθώ επαγγελματικά και να γίνω σύζυγος και πατέρας, με αυτή τη σειρά. Δέχομαι προκαταβολικά συγχαρητήρια για το ευγενές των επιδιώξεων μου (ευχαριστώ) αλλά, φαντάζομαι, θα πρέπει να εξηγήσω σε τι με εμποδίζουν όλα αυτά να είμαι μοτοσυκλετιστής! Λοιπόν, δεν εμποδίζουν εμένα από το να δηλώνω μοτοσυκλετιστής — εμποδίζουν τους άλλους μοτοσυκλετιστές από το να δεχτούν να λέω έτσι τον εαυτό μου!

Δεν βγάζει νόημα, πάμε πάλι:

Ο Δ. μου λέει πως δεν πάω ταξίδια με τη μηχανή άρα δεν είμαι μοτοσυκλετιστής, ο Τ. μου λέει πως η μηχανή που έχω είναι για πίστα ενώ εγώ δεν ξέρω ούτε που βρίσκεται άρα δεν είμαι μοτοσυκλετιστής και ο Π. μου λέει πως αφού 3 χρόνια μετά δεν ξέρω τι τελική βγάζει το μηχανάκι, δεν είμαι μοτοσυκλετιστής! Φυσικά μπορώ να δικαιολογηθώ λέγοντας πως δεν έχω χρόνο για ταξίδια, δεν έχω λεφτά για πίστα και δεν έχω θράσος για τελικές αλλά τότε, τι την θέλω τη μηχανή;

Η αλήθεια είναι πως «φοβάμαι» τα πολλά χιλιόμετρα (και σε απόσταση, και ανά ώρα) πλέον. Επιπλέον, δεν έχω παρέα -ο πιο μηχανόβιος από την παρέα έχει 3 παιδιά και μια γυναίκα που τον περιμένει πίσω απ' την πόρτα με την παντόφλα- ενώ, η (ακόμα μέλουσα) δικιά μου λέει να πάω όπου θέλω, μόνος μου. Έχω και το RSI στο δεξί χέρι, αποτέλεσμα του επαγγέλματος (προγραμματιστής είμαι, που πάει το μυαλό σου!). Έχω και αυξημένο φόβο για πιθανό ατύχημα, μάλλον λόγο ηλικίας — πλησιάζω τα 40. Ρε μπας και έχουν δίκιο όλοι αυτοί;

Βασικά δεν περιμένω να μου λύσει κάποιος τα ψυχολογικά — πιθανότατα πρόκειται για κρίση της μέσης ηλικίας. Αλλά αν μπεις στον κόπο να σχολιάσεις, θα στο κάνω πιο εύκολο:

* πιθανές συμβουλές προς τον thePrince:
[list=1]
ρίχτο στην πλάκα μεγάλε, δεν σου έμειναν πολλά χρόνια ζωής ακόμα!
το θέμα κατά βάθος είναι πολύ σοβαρό για να γελάμε με τα χάλια σου, κοίτα να βρεις έναν ψυχίατρο σύντομα!
δεν υπάρχουν μοτοσυκλετιστές πλέον, τσάμπα χαλιέσαι!
κοίτα να συνέλθεις πριν γίνεις μπαμπάς γιατί δεν χρειαζόμαστε άλλους άχρηστους στους δρόμους!
είναι καλοκαίρι, μεσημέρι, κάνει και ζέστη, δεν παίρνεις ένα ρεπό να πας για μπάνιο; με το λεωφορείο!
ΔΞ/ΔΑ
[/list=1]

Υ.Γ. Μπορεί να μου βγήκε σαν ανέκδοτο αλλά έχω προβληματιστεί αρκετά, σε σημείο που σκέφτηκα να πουλήσω τη μηχανή. Ευτυχώς την χρωστάω ακόμα!!!

Δεν ειναι κατι παραξενο.
Ειναι λογικο ,αλιως εισαι στα 20 αλιως στα 30 αλιως στα 40...αν δεν αλλαζες σκεπτικο θα ηταν προβλημα.
ενας +30αρης με μυαλα 16χρονου δεν ειναι οτι καλητερο.
οι @@ στα 16-18-20-22 δικαιολογουνται στα +30 δυσκολα

Αυτους τους προβληματισμους που λες εσυ περι μηχανης,περι τελικης,περι πιστας κλπ δεν τους βλεπω σαν προβληματισους.

Τωρα, αν εχεις κανενα εργαλειο +1000κεκ και γιαυτο σου την λενε οι Δ,Τ τοτε μαλλον επρεπε να παρεις κατι μικροτερο...

thePrince
10/07/2009, 11:35
Καλημέρα σε όλους! Ακόμα μια βαρετή μέρα στη δουλειά - ευτυχώς έχω αφήσει πολλά θέματα του forum αδιάβαστα, οπότε θα περάσει η ώρα!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Δεν ειναι κατι παραξενο.
Ειναι λογικο ,αλιως εισαι στα 20 αλιως στα 30 αλιως στα 40...αν δεν αλλαζες σκεπτικο θα ηταν προβλημα.
ενας +30αρης με μυαλα 16χρονου δεν ειναι οτι καλητερο.
οι @@ στα 16-18-20-22 δικαιολογουνται στα +30 δυσκολα

Αυτους τους προβληματισμους που λες εσυ περι μηχανης,περι τελικης,περι πιστας κλπ δεν τους βλεπω σαν προβληματισους.

Τωρα, αν εχεις κανενα εργαλειο +1000κεκ και γιαυτο σου την λενε οι Δ,Τ τοτε μαλλον επρεπε να παρεις κατι μικροτερο...
Βασικά, έπεσα θύμα marketing. Μικρότερη μηχανή πήγα να πάρω αλλά το 1000 ήταν σε προσφορά! Αλλά μην το πείτε στους άλλους γιατί πάλι θα με λένε κουλό, κότα και τέτοια :lol:

kokos08
10/07/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Βασικά, έπεσα θύμα marketing. Μικρότερη μηχανή πήγα να πάρω αλλά το 1000 ήταν σε προσφορά! Αλλά μην το πείτε στους άλλους γιατί πάλι θα με λένε κουλό, κότα και τέτοια :lol: [/SIZE]


Χεχεχε...κατι μου θυμιζει αυτο,εμενα μου αρεσαν τα αυτοκολητα στην 1000 και ξερεις γιατι? Γιατι γραφουν 1000 !!!!!!! yes!!!! :beer:

SNORLAX2
10/07/2009, 14:30
εγω φιλε ειμαι 44 χρονων.ο γιοσ μου 20,η κορη μου 12...οδηγω μηχανακια απο 16..
εχω φαει καποιεσ τουμπεσ..αλλα μηχανακι θα καβαλαω μεχρι που να πεθανω η μχρι οσο αντεχουν οι δυναμεισ μου...τη ζουγκλα των δρομων ολοι την γνωριζουμε κ οφειλουμε
να την προσεχουμε κ να την "σεβομαστε"...απο τον τροπο ομωσ που σκεφτεσαι,υπαρχει
περιπτωση να ειναι καλυτερα,να σταμτησεισ να καβαλασ μηχανη διοτι εχω σαν αρχη,οταν φοβαμαι κατι,δεν το κανω...φιλικα

ermhc
11/07/2009, 15:03
και ετσι ακριβως ειναι δεν εχει σημασια το ποσο εισαι αλλα το ποσο αισθανεσαι!!!!Εγω ειμαι 39 μοιαζω για 29 και αισθανομαι 19 και φετος μονο εχω κανει πανω απω 50000 κμ με τις μηχανες μου και με ιχ το πολυ 200..................Δεν καταλαβαινω ουτε απο κρυο ουτε απο βροχη και ας με λενε ολοι τρελο ,,,τους εχω γραμμενους!!!!!!!!!Α και κατι αλλο ξερετε ποια ειναι η δουλεια μου ??? εχω εκθεση με μεταχειρισμενα κουτακια!!!!!!!Παιδια παρτε το χαμπαρι οι 2 τροχοι δεν ειναι απλα ενα μεταφορικο μεσο ειναι τουλαχιστον για μενα τροπος ζωης οπως για αλλους ειναι η μουσικη και για αλλους τα ναρκωτικα.. και μονο μα μονο μια λεξη τους αντιπροσωπευει και αυτη ειναι <<ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ>>

INVADER
11/07/2009, 15:49
Ωραια τα λετε.

INVADER
11/07/2009, 15:53
Εμενα μου αρεσουν ολα τα οχηματα αρκει να μην εχει κινηση.
Οταν εξαλειφθει η κινηση θα εχουμε μετοικησει.

INVADER
11/07/2009, 15:58
Ποιος θα φανταζοταν οτι πισω απο το κρανος δεν βρισκεται ενας επιπλεον μοτοσυκλετιστης.

Μικρή Λουλού
12/07/2009, 09:56
ελα ρε,μη σε πιανει απελπισια.
εγω ειμαι 47 και περναω μια χαρα!
ενταξει,λιγη παραπανω χοληστερινη και τριγλυκεριδια τα εχω,καθως και καμμια 20αρια κιλακια,αλλα κατα τ'αλλα,μια χαρα κρατιεμαι!!


τι...???
δεν μιλαμε για ηλικιες-υγεια..???

τοτε μη στεναχωριεσαι,μαλλον για ψιλοκαταθλιψη θα προκειται.. :smokin:

the who
12/07/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
ελα ρε,μη σε πιανει απελπισια.
εγω ειμαι 47 και περναω μια χαρα!
ενταξει,λιγη παραπανω χοληστερινη και τριγλυκεριδια τα εχω,καθως και καμμια 20αρια κιλακια,αλλα κατα τ'αλλα,μια χαρα κρατιεμαι!!


τι...???
δεν μιλαμε για ηλικιες-υγεια..???

τοτε μη στεναχωριεσαι,μαλλον για ψιλοκαταθλιψη θα προκειται.. :smokin:

Τι μλκς θεε μου.Τον "εφτιαξες" τωρα με την καταθλιψη.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Υ.Γ Ακομα ενας μεγαλυτερος μου στο φορουμ:lol: :lol: :beer:

SVX
12/07/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Τι μλκς θεε μου.Τον "εφτιαξες" τωρα με την καταθλιψη.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Υ.Γ Ακομα ενας μεγαλυτερος μου στο φορουμ:lol: :lol: :beer:



Τωρα ρε motopoura μου θυμισατε ΑΥΤΟ! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=77694&highlight=superman)



:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

:lol: :lol: :lol: :lol:

gcrook
12/07/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από INVADER


MASTER!!!
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

Fon Zolotas
13/07/2009, 15:58
για νασαι μοτοσικλετιστης πρεπει να............ εισαι αγριοφατσα ,κατι απο manowar πχ ..............στραβοποδης .........ψιλοαξυριστος ............στραβοστομης

οταν εισαι στην μηχανη πανω να καθεσαι λοξα ,να εξεχει το γονατο δλδ

να φορας τις μποτες απεξω ,ξυστρες χ2 ,τζακετ 20 κιλα και απο μεσα αμανικο με σχεδιο νεκροκεφαλη με η χωρις μαλλια

τα παραπανω ειναι προαιρετικα οπως και το κρανος .

και να μην τα πληρεις ολα αυτα χαμογελα :D τωρα γιατι μπορεις να πραγματοποιησεις το ονειρο σου.......

τραβα μια βολτα-αεροπορια με τζην ,σταρακια και ζελ στο μαλλι (αν υπαρχει ),λυσσαξε οσο μπορεις ..........ενα χωραφι θα οργωσεις ,τι διαολο?

σε 1-2 μηνες θα εισαι πανετοιμος πλεον

INVADER
13/07/2009, 16:14
Τι να πουν και οι λαφυρολαγνοι στο far west?

Oπως πχ ο Johnny Ringo?

Εκει οι καβαλαρηδες ποτε δεν αμφισβητουσαν το ειδος τους ακομη και στη θεα ενος Σεριφη. Πρεπει να βρεις το δρομο σου κουμποι ακομη και μονος εις το απεραντο διαβα της ανακαλυψης. Το μονο που θα σε προβληματιζει τοτε, ειναι καπου να ξαποστασεις.

nassosxlvbros
13/07/2009, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SNORLAX2
εγω φιλε ειμαι 44 χρονων.ο γιοσ μου 20,η κορη μου 12...οδηγω μηχανακια απο 16..
εχω φαει καποιεσ τουμπεσ..αλλα μηχανακι θα καβαλαω μεχρι που να πεθανω η μχρι οσο αντεχουν οι δυναμεισ μου...τη ζουγκλα των δρομων ολοι την γνωριζουμε κ οφειλουμε
να την προσεχουμε κ να την "σεβομαστε"...απο τον τροπο ομωσ που σκεφτεσαι,υπαρχει
περιπτωση να ειναι καλυτερα,να σταμτησεισ να καβαλασ μηχανη διοτι εχω σαν αρχη,οταν φοβαμαι κατι,δεν το κανω...φιλικα


++ πολλά! :beer: :beer: :beer: τάπες όλα...τίποτα λιγώτερο και τίποτα περισσότερο...:beer: :beer: :beer:

κι ένα μικρό εντιτ:
μάλλον μετά τα 30 αξίζει να έχεις πραγματικά και 1,και 2 μοτό!θες για γούστο,για τη βόλτα,το ξεχαρμάνιασμα,γιατί μπορείς...... και για όλα αυτά που φοβόσουν αλλά δεν τόλμαγες (ή απαγορευόταν ...) μικρότερος.....:)

INVADER
13/07/2009, 16:29
Καμια φορα πρεπει να εκπεμπεις σε αλλα μηκη κυμματος. Σε αυτα που εχεις ξεχασει.

dimdil
18/07/2009, 15:54
να θυμασαι οτι παντα υπαρχουν και .....χειροτερα:lol:
42 χρονων διπλωμα και αγορα 250αρας---43 er-6f--εχω τωρα που μιλαμε 7000χλμ ολα κι ολα στο ενεργητικο μου
δοξα το θεω δεν εχω πεσει....ακομα:rotflmao: --εχω οικογενεια --παιδια
δεν ξερω αν ειμαι μοτοσυκλετιστης βερος-----δεν κατηγορω τα αυτοκινητα--δεν τα λεω κουτια περιφρονητικα---προσφερουν αλα πραγματα--προσπαθω να βελτιωνομαι οδηγικα....εμαθα πολλα απο τη μηχανη---οδηγω πιο σωστα και το αυτοκινητο τωρα γιατι προσεχω τις μηχανες περισσοτερο--ειδα μια φορα τα 200 χλμ και....δεν σκοπευω να τα ξαναδω...δεν μου ειπαν και πολλα---πιστα δεν θα μπω για πολλους και διαφορους λογους---
οταν ομως πηγαινω μαραθωνος προς το σχοινια, τα πρωινα ,με εκτη μεσα και 6500 στροφουλες, ητοι 130χλμ στο δικο μου και ακουω τον κινητηρα να γουργουριζει και να σιγοσφυριζει, ρουφωντας λαιμαργα τον αερα μεσα απο απο το φιλτρο του ,τοτε φιλε μου αναρωτιεμαι γιατι αργησα τοσο να χαρισω στον εαυτο μου αυτη την αισθηση ελευθεριας και ευεξιας.....
δεν με χαλαει αν καποιος με πει κουλο, η οτι δεν ειμαι βερος μοτοσυκλετιστης, δεν με πειραζουν οι ξερογκαζιες που μου σκανε οι καθε λογης γρηγοροι στα φαναρια--ναναι καλα τα παιδια και παντα ορθιοι---δεν ακολουθω
κανω αυτο που με ευχαριστει--οσο εγω θελω--οσο να νοιωθω καλα.
τελικα μπορει και να μην ειμαι.........μοτοσυκλετιστης τελικα
:beer:

EVI
18/07/2009, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fon Zolotas
για νασαι μοτοσικλετιστης πρεπει να............ εισαι αγριοφατσα ,κατι απο manowar πχ ..............στραβοποδης .........ψιλοαξυριστος ............στραβοστομης

οταν εισαι στην μηχανη πανω να καθεσαι λοξα ,να εξεχει το γονατο δλδ

να φορας τις μποτες απεξω ,ξυστρες χ2 ,τζακετ 20 κιλα και απο μεσα αμανικο με σχεδιο νεκροκεφαλη με η χωρις μαλλια


αυτο τωρα μονο εμενα μου θυμιζει κατι?????:look: :rotflmao: :lol:

αυτο φιλε ειναι ο ορισμος του κουλου κανγκουρα αν δεν ξερεις τι σημαινει αυτο στειλε πμ στο μελος Trooper και ρωτα τον :lol:

Derti
20/07/2009, 02:31
Τι είναι μηχανόβιος?

Μην είναι αυτός που οδηγεί πάντα και μόνο μηχανή?
Μην είναι αυτός που κάνει Αθήνα Θεσσαλονίκη 3 ώρες?
Μην είναι αυτός που ανεβαίνει την Συγγρού στην μια ρόδα?
Μην είναι αυτός που λύνει και δένει οποιοδήποτε κινητήρα σε 45 λεπτά?
Μην είναι αυτός που και στο περίπτερο πηγαίνει πάντα με κράνος γάντια και δερμάτινη εξάρτηση?
Μην είναι αυτός που στην πίστα στα μέγαρα η πρώτη δεξιά έχει το όνομα του?
Μην είναι αυτός που έχει κάνει πάνω από 2 ταξίδια οδικός στην Ευρώπη?
Μην είναι αυτός που………..


Γιατί αν είναι εγώ δεν ξέρω κανέναν!!!:D

:beer: :beer: :beer:

chris_honda
20/07/2009, 13:36
Μηχανόβιος είναι .....να οδηγάς και να ξέρεις ότι είσαι εσύ για τη μηχανή και η μηχανή για σένα......
να σε χτυπάει ο άνεμος και να μην σε νοιάζει για τίποτα.....να χάνεσαι....γράφοντας όμορφα και γλυκά χιλιόμετρα.....πάντα με τον κατάλληλο εξοπλισμό σου.....μηχανόβιος είναι να τους γράφεις οταν σε προκαλούν για στήσιμο....(πιο πολύ εντύπωση κάνεις με τα 50 πα΄ρα με τα 200,προλαβαίνουν να θαυμάσουν το ηχανάκι δεν χάνεσαι).......

με λίγα λόγια μηχανόβιος για μένα = ελευθερία.....:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

nassosxlvbros
20/07/2009, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Μηχανόβιος είναι .....να οδηγάς και να ξέρεις ότι είσαι εσύ για τη μηχανή και η μηχανή για σένα......
να σε χτυπάει ο άνεμος και να μην σε νοιάζει για τίποτα.....να χάνεσαι....γράφοντας όμορφα και γλυκά χιλιόμετρα.....πάντα με τον κατάλληλο εξοπλισμό σου.....μηχανόβιος είναι να τους γράφεις οταν σε προκαλούν για στήσιμο....(πιο πολύ εντύπωση κάνεις με τα 50 πα΄ρα με τα 200,προλαβαίνουν να θαυμάσουν το ηχανάκι δεν χάνεσαι).......

με λίγα λόγια μηχανόβιος για μένα = ελευθερία.....:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:


+πολλά...:beer: :beer:

devil's animal
20/07/2009, 14:01
κομπλε ειστε ολοι!!
:beer: :beer: :beer: :beer:

blackbusa
20/07/2009, 14:53
Ταμπελες....παντου βαζουμε και μας βαζουν ταμπελες...λες και εχουν σημασια....τι σημαινει μοτοσυκλετιστης η μηχανοβιος ειναι αυτο που εχει ο καθενας στο μυαλο του και στην αναγκη του...το μονο βασικο σε ολα αυτα ειναι να μην μετατραπει ο σεβασμος που εχεις για την μηχανη που καβαλας σε φοβο...μολις γινει αυτη η αλλαγη ολα εχουν τελειωσει....και εσυ γινεσε επικινδυνος και δεν το χαιρεσε πια...βεβαια υπαρχει και ο παραγοντας να γινει κατι να μην φταις εσυ....αλλα και αυτα ειναι ενδεχομενα μεσα στο προγραμμα και το ξερεις...ο καθενας ξερει για τον εαυτο του το συναισθημα που εχει...φοβος η σεβασμος....αυτο δεν σε παυει απο μοτοσυκλετιστη η μηχανοβιο ομως...

:wave2: