PDA

View Full Version : palio monster (stock)



Filippos_Aachen
09/07/2009, 22:08
Καλησπερα παιδια,

σε λιγο καιρο θα αγορασω (επιτελους!!) τη πρωτη μου μοτοσυκλετα. Κατεληξα αυτη να ειναι το παλιο monster (απο αυτα που εχουν μεινει ακομα stock στην αντιπροσωπεια). Με την επιλογη της εκδοσης εχω oμως προβλημα.
Επειδη θα ειναι και η πρωτη δικια μου μηχανη σκεφτηκα για το 695 που εχει και λογικο γκαζι για να μαθει κανεις πιο ευκολα, αλλα με ξενερωνει το γεγονος οτι στις χαμηλες στροφες σκορτσαρει εντονα και ισως θα θελει πιο κοντο γραναζι, το οποιο ομως θα με αναγκαζει να αλλαζω συνεχεια ταχυτητες και να κραταω πιο ψηλες στροφες στην εθνικη. Ισως το 800 να μην σκορταρει?? Aπο την αλλη εχω δοκιμασει να πατησω το συμπλεκτη του 695 και του 1000. Του 695 δε μου αρεσε σε αισθηση (πολυ ελαφρυς, σα γιαπωνεζικο), ενω του 1000 ηταν οσο βαρης θα πρεπε. Επισης θα προτιμουσα να εχω τον κλασσικο ξηροκαμπανο του 1000, το οποιο 1000 αποτι ξερω εχει και φοβερη ροπη, αλλα μηπως ειναι πολυ δυνατο για μενα (δεν εχω εμπειρια με μεγαλες μηχανες).
Εγω το θελω κυριως για γρηγορες βολτες σε στροφιλικια, λιγο για τη πολη και χαλαρα στην εθνικη. Να μπορει ομως να κανει το μπαμ οταν πρεπει!
Δεδομενου οτι τη μηχανη θα τη κρατησω για πολυ καιρο (δεν υπαρχουν περιθωρεια για αλλαγη- 5 χρονια μαζευω τα χρηματα),
χρειαζομαι οπωσδηποτε ΒΟΗΘΕΙΑ πανω στο θεμα. Οποιος μπορει ας πει μια αποψη!

Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων!!

toyar
09/07/2009, 22:15
Αν μαζεύεις 5 χρόνια μην τα δώσεις για μηχανή με τη μία
θα ξεφτιλιστούν σε 6 μήνες

SVX
09/07/2009, 22:21
ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ :a10:


κοιτα να μην πληρωσεις το STock για συλλεκτικο.,....


ζητα συμβουλες απο DUCATISTI (θα σε βοηθησουν πολλοι απο το forum)



ΣΙΓΟΥΡΕΨΟΥ πως θα το κανεις βολτα για να δεις οτι το γουσταρεις.....ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ !!! :nono: ο ενθουσιασμος αναμεσα στα ποδια , πολλες φορες οδηγει σε λαθος επιλογες......:a024:

GiannisBlessed
09/07/2009, 22:27
τι εκανες????
πατουσες τον συμπλεκτη?
λαθος...απλα χαλαει ετσι δεν θα κερδισεις κατι.:wave2:

Filippos_Aachen
09/07/2009, 23:10
Toyar θελω οπωσδηποτε να ειναι καινουρια, μη βγαλει και προβληματα. απλα δε ξερω πια εκδοση.

svx τα stock τα δινουν στις τιμες που τα εδιναν καινουρια. θα κοιταξω και για test ride οταν θα ερθει η ωρα. αλλα για το monster μονο ενδιαφερομαι, δε παιζει αλλη μοτοσυκλετα. ηταν ερωτας με τη πρωτη ματια

giannisblest τον συμπλεκτη τον πατησα με τη μηχανη σβηστη. ηθελα μονο να δω τη σκληροτητα.

toyar
09/07/2009, 23:19
Εγώ λέω απλά μη διαθέσεις ότι έχεις μαζέψει
Κράτα καβάτζα
:beer: :beer:

catmaster
09/07/2009, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Filippos_Aachen
....αλλα για το monster μονο ενδιαφερομαι, δε παιζει αλλη μοτοσυκλετα. ηταν ερωτας με τη πρωτη ματια



να πας να την πάρεις παλίκαρε και να κάνεις την καύλα σου ... μια ζωή την έχουμε σε τελική ανάλυση ... και το τερατάκι είναι πολύ όμορφο μηχανάκι ...



:beer: :beer:

(και τον εξοπλισμό μην τσιγκουνευτείς να πάρεις .. )

:wave2:

Filippos_Aachen
09/07/2009, 23:25
Σε αυτο εχεις δικιο. ισως αυτος να ειναι ενας επιπλεον λογος να παρω το 695. θα γλυτωσω και 3500?

Filippos_Aachen
09/07/2009, 23:31
catmaster αυτο λεω και γω, μια ζωη την εχουμε.
μηπως εχει αποψη για το ποια εκδοση θα μου ταιριαξει καλυτερα?

nickmonstro
09/07/2009, 23:47
Φιλε να την χαιρεσαι την κουκλα σου οποια και αν διαλεξεις!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Παντως επειδη διαβασα πιο πανω οτι μαλλον θεωρεις οτι φταιει η εκδοση του 695 για το σκορτσαρισμα θα σου πω οτι ολα τα Monster -απο το ταπεινο 600αρακι που ειχα μεχρι τα S4Rs - σκορτσαρουν στις χαμηλες στροφες.Το προβλημα καπως εξομαλυνεται αλλαζοντας το μπροστα γραναζι αλλα δεν εξαφανιζεται τελειως.Μεσα στην κινηση θα πρεπει να συνηθισεις να κινησε με 1η...

Υ.Γ.Βασικα μπορεις να μου πεις εαν υπαρχουν και αλλα στο στοκ σαν το δικο σου και σε τι τιμουλα το τσιμπησες?Ειχα το 600 και το εδωσα για να παρω το multi αλλα δεν μπορω να το ξεπερασω το τερατακι και σκεφτομαι να το αγορασω ξανα!:D

Υ.Γ.Οπως σου ειπαν και τα παιδια περνα και μια βολτα απο το www.ducatisti.gr

:wave2:

Filippos_Aachen
09/07/2009, 23:57
Σε ευχαριστω, αλλα ακομα δε το χω χτυπησει. Συντομα ομως.

για τι τιμη μπορεις να κοιταξεις εδω http://www.hellinmoto.gr/1downloads.php?action=show&id=20

Αν μπορουσες να κοιταζες λιγο το αρχικο μου μηνυμα, μηπως μπορεσεις να με βοηθησεις.

nickmonstro
10/07/2009, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Filippos_Aachen
Σε ευχαριστω, αλλα ακομα δε το χω χτυπησει. Συντομα ομως.

για τι τιμη μπορεις να κοιταξεις εδω http://www.hellinmoto.gr/1downloads.php?action=show&id=20

Αν μπορουσες να κοιταζες λιγο το αρχικο μου μηνυμα, μηπως μπορεσεις να με βοηθησεις.

Φιλιππε η δικη μου γνωμη ισως σε ξενερωσει λιγο.Θα σου προτεινα αφου ειναι και η πρωτη σου μοτοσυκλετα και επειδη βλεπω οτι εισαι "ερωτευμενος" με το μονστερακι να κοιταξεις για καποιο μτχ 620 ή εαν το θες τοσο πολυ παρε το 695.Tα Μ1000 ειναι ναι μεν δυνατοτερα αλλα καπως πιο δυστροπα ιδιαιτερα στο αστικο περιβαλλον και μαλλον οχι καταλληλα για πρωτη μοτοσυκλετα.

Παντως βλεπω τον εαυτο μου σε εσενα!Ετσι ξεκινησα και εγω με το 600αρακι για πρωτη μηχανη και τωρα αφου το καταευχαριστηθηκα για 5 χρονακια που το ειχα κοιταω για κατι μεγαλυτερο.Ελεγα Multi 1000(λογο γυναικας) οπως σου ειπα αλλα το monster δεν μπορω να το ξεπερασω.:lol: και ψαχνομαι και για κανενα S2R 800.

Oτι και να παρεις σου ευχομαι να το ευχαριστηθεις οσο δεν παει αλλο!!!!!!!

:wave2:

alexioannides
10/07/2009, 10:02
Παντως βλεπω τον εαυτο μου σε εσενα!Ετσι ξεκινησα και εγω με το 600αρακι για πρωτη μηχανη .........

FILE NICKMONSTRO TO EXW NIWSEI KAI EGW AYTO MERIKES FORES KAI EINAI OMORFO TO NA BLEPEIS KAPOION NA KANEIS TIS IDIES KINHSEIS ME ESENA,
KAI ESY ME THN SEIRA SOY MPOREIS NA TON DIOR8WSEIS APO LA8H POU EIXES KANEI ESY PALAIOTERA...

FILE Filippos_Aachen AKOU TON NIKCMONSTRO 8A SE BOH8HSEI STO NA MHN KANEIS LA8OS EPILOGH.:beer:

nickmonstro
10/07/2009, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
FILE NICKMONSTRO TO EXW NIWSEI KAI EGW AYTO MERIKES FORES KAI EINAI OMORFO TO NA BLEPEIS KAPOION NA KANEIS TIS IDIES KINHSEIS ME ESENA,
KAI ESY ME THN SEIRA SOY MPOREIS NA TON DIOR8WSEIS APO LA8H POU EIXES KANEI ESY PALAIOTERA...

FILE Filippos_Aachen AKOU TON NIKCMONSTRO 8A SE BOH8HSEI STO NA MHN KANEIS LA8OS EPILOGH.:beer:

:beer: :beer: :beer: :beer:

Peroukas
19/01/2010, 16:41
Egw filaraki tha sou proteina gia prvto mixnaki na tsimpiseis ena metaxeirismeno me liga lefta na to matheis na goustareis...egw exw ena monster 600 pou dystixws to poulaw elew oikonomikis krisis alla pistepse me sparazei i kardia mou...to mixanaki ta spaei

Peroukas
19/01/2010, 16:51
by the way... if interested http://www.mototriti.gr/usedbikes/pelates/aggelia.asp?pela_id=0011&carid=00119453&stepclick=1