PDA

View Full Version : τρόμπα για λάστιχο



gloum
10/07/2009, 11:14
Καλημέρα παίδες. Ένας φίλος θέλει να βγάλει λίγο το transalp του στο βουνό και φοβάται τα λάστιχα του μην χάσουν αέρα. Η κλασσική τρόμπα ποδηλάτου θα κάνει δουλειά αν χρειαστεί? Αν όχι για πείτε καμιά λύση ρε σεις

MikeG
10/07/2009, 11:16
Η τρόμπα ποδηλάτου δεν έχει συνήθως υποδοχή για την κλασσική βαλβίδα "αυτοκινήτου", αλλά τη λεπτή ποδηλάτου. Επίσης δε νομίζω ότι θα τα καταφέρει να ανεβάσει τη πίεση του ελαστικού του με μια απλή μικρή χειροκίνητη τρόμπα.


Κομπρεσσεράκι που συνδέεται στον αναπτήρα :D

KaTaNaS
10/07/2009, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Καλημέρα παίδες. Ένας φίλος θέλει να βγάλει λίγο το transalp του στο βουνό και φοβάται τα λάστιχα του μην χάσουν αέρα. Η κλασσική τρόμπα ποδηλάτου θα κάνει δουλειά αν χρειαστεί? Αν όχι για πείτε καμιά λύση ρε σεις

δεν καταλαβα τι φοβαται ο φιλος σου βασικα! :confused:


οσο για τρομπα, ναι, μια χαρα κανει μια τρομπα ποδηλατου για βαλβιδα αυτοκινητου... απλα αργει αρκετα να φουσκωσει μαις και χρειαζεται πολυ λιγοτερη πιεση απο το λαστιχο του ποδηλατου (ειδικα της κουρσας) αλλα πολυ περισσοτερο ογκο αερα, οποτε και πολυ πιο πολυ τρομπαρισμα! :lol:

gloum
10/07/2009, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG



Κομπρεσσεράκι που συνδέεται στον αναπτήρα :D

Έχω ένα τέτοιο για το κουτί..Έχεις ιδέα για καμία πατέντα που μπορεί να κάνει να το συνδέσει με την μπαταρία?

MikeG
10/07/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Έχω ένα τέτοιο για το κουτί..Έχεις ιδέα για καμία πατέντα που μπορεί να κάνει να το συνδέσει με την μπαταρία?


Χρειάζεσαι μια φύσα αναπτήρα (τη βρίσκεις πολύ εύκολα σε είδη αλιείας αλλά και αξεσουάρ αυτοκινήτου) και λίγο καλώδιο. Συνδέεις τη φύσα με το καλώδιο και τη μπαταρία. Καλό είναι να παρεμβάλεις και μια ασφάλεια και διακόπτη on-off για να μην έχει μόνιμα ρεύμα η παροχή.
Στη συνέχεια plug in τη φύσα της τρόμπας στην υποδοχή και όλα ready


:wave2:

gloum
10/07/2009, 11:38
Θενξ Mike.Θα του τα μεταφέρω..

sapila racing
10/07/2009, 11:44
Προσοχή μα τα φισακια αναπτήρα στα βουνα, μετα θα θελει και μανιβέλα ο φίλος!
Αλλά στο βουνό εχει παντα κατηφόρα :lol:

Παντως με τρόμπα ποδηλάτου φουσκώνεις και 180 λαστιχο με λιγη υπομονή....καλα οχι και λίγη, το εκανα την Κυριακή που μας πέρασε... :wacko:

Julius
10/07/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Καλημέρα παίδες. Ένας φίλος θέλει να βγάλει λίγο το transalp του στο βουνό και φοβάται τα λάστιχα του μην χάσουν αέρα. Η κλασσική τρόμπα ποδηλάτου θα κάνει δουλειά αν χρειαστεί? Αν όχι για πείτε καμιά λύση ρε σεις

H TROMPA TOY PODILATOY KANEI (TA MTB EXOUN VALVIDES AUTOKINITOY)

ENALAKTIKA (KALITERA THA ELEGA) NA PAREI 2-3 AMBOULES

MikeG
10/07/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
H TROMPA TOY PODILATOY KANEI (TA MTB EXOUN VALVIDES AUTOKINITOY)


Και γιατί το δικό μου hardtail έχει βαλβίδες ποδηλάτου :confused: :confused: :D


168444

makis206
10/07/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Και γιατί το δικό μου hardtail έχει βαλβίδες ποδηλάτου :confused: :confused: :D

Γιατί είναι γκέϊκο.. :lol: :rotflmao:


Ότι κάτσει -που λένε- θα δείτε στα mtb παίδες, συνήθως τα σκληρής χρήσης (freeride κλπ) έχουν βαλβίδα αυτοκινήτου και τα ελαφριάς χρήσης (cross country κλπ) έχουν βαλβίδα γαλλικού τύπου όπως του Mike.

Τρόμπες θα βρείτε πανεύκολα (και στο forum μπόλικους:lol: )


:beer:

KaTaNaS
10/07/2009, 13:04
καλα ολα αυτα αλλα δεν καταλαβα τι την θελει την τρομπα στο βουνο, αν δεν εχει σκοπό να αλλαξει σαμπρέλα με λεβιέδες!

φίλε gloum συμβουλή, ποτέ στο βουνό μόνος ειδικά με βαρυ ον οφφ ακομα ειδικοτερα οταν υπαρχει απειρία! :wave2:

banditgr
10/07/2009, 13:07
yprxei kai ena kolpo pou xrhsimopoiei ton kylindro (enoeite oxi an einai monokylindro) san kompreser gia na fouskwseis lastixo.Vgenei to mpouzi kai sthn thesh toy mpenei enas antaptoras pou vgazei lastixo kai manometro gia na fouskwseis.Apla vazeis mprosta thn moto kai perimeneis ligo

Julius
10/07/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Και γιατί το δικό μου hardtail έχει βαλβίδες ποδηλάτου :confused: :confused: :D


Vasika etsi opos to vlepo stin foto, to diko sou den exei katholoy valvides xa xa xa xa xa xa

makis206
10/07/2009, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
xa xa xa xa xa xa

Φιλαράκι... το φόρουμ διαθέτει και εμότικονς..!:D

DUKASII
10/07/2009, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Καλημέρα παίδες. Ένας φίλος θέλει να βγάλει λίγο το transalp του στο βουνό και φοβάται τα λάστιχα του μην χάσουν αέρα. Η κλασσική τρόμπα ποδηλάτου θα κάνει δουλειά αν χρειαστεί? Αν όχι για πείτε καμιά λύση ρε σεις DE BGAZEI KANA SKYLO BOLTA STO BOYNO>??DE THELEI K TROMPA..

to ligotero poy mporeis na xaseis me transalp sto boyno..einai ligos aeras apo ta lastixa..

Julius
10/07/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φιλαράκι... το φόρουμ διαθέτει και εμότικονς..!:D

aaaaa! :blush:

Julius
10/07/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
DE BGAZEI KANA SKYLO BOLTA STO BOYNO>??DE THELEI K TROMPA..

to ligotero poy mporeis na xaseis me transalp sto boyno..einai ligos aeras apo ta lastixa..

eida kai thn apantisi sou kai leo tha diavase gia podilato kai tha espeyse na valei foto toy gixer

DUKASII
10/07/2009, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
eida kai thn apantisi sou kai leo tha diavase gia podilato kai tha espeyse na valei foto toy gixer kafe kata tis 630?spiti soy?fero k ta gnosta

blueangel
10/07/2009, 14:15
Φίλε μου ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λίνκ το συγκεκριμένο τόχω κανά δυο χρόνια τώρα και ομολογουμένως είναι πρακτικότατο και για το μέγεθός του πάρα πολύ δυνατό!Αρκεί βέβαια όπως είπε και ο φίλος πρίν να έχεις 12Vολτη παροχή στη μηχανή:beer: :beer: :beer:



http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=648

+Arxiereas+
10/07/2009, 14:15
Δεν φαίνεται καλά στη φωτό, αλλά όταν μου είχε ξεφουσκώσει το μπροστινό στην Εγνατία με έσωσε τρόμπα ποδιού. Φθηνή, χωράει στο tankbag, έχει όργανο για την πίεση και είναι πολύ Power :a013:
Απο βενζινάδικο μου την είχαν αγοράσει.

(αμαλάχει φουσκώνεις χορεύοντας country και σπάει πλάκα μαζί σου ο ντουνιάς) :lol:


168453

OldMan
10/07/2009, 14:38
Ας μετακομίσουμε κάπου αλλού, γιατί βλέπω ότι είστε ορεξάτες ...!!! :smokin: