PDA

View Full Version : Caponord...αξίζει το κόπο??



Arael
10/07/2009, 13:47
Υπολόγιζα κάτι λεφτά που δεν ήρθανε δυστυχώς οπότε το Tiger καινούργιο πάει περίπατο....

Ψάχνοντας όμως στα μεταχειρισμένα παρατήρησα ότι είναι εύκολο να πάρεις ένα Capo με τιμές από 5500 ευρώ τα 04 και πιο παλιά έως 8500-9000 ευρώ τα πιο καινούργια...

Οκ εμφανισιακά μου αρέσει όπως πολλά ευρωπαικά. Έχω όμως τις εξής απορείες :

1) Αξίζει το κόπο όμως να το πάρει κανείς τώρα;;

2) Δεν έχει ανανεωθεί καθόλου από το 04 που του αλλάξανε κάτι ψιλά. Ουσιαστικά είναι ίδιο από το 01 που πρωτοβγήκε. Θα βγει το νέο Capo τώρα κοντά;

3) Από αξιοπιστία είναι ευρωπαικό με την κακή έννοια; Ξέρω ότι οι κινητήρες ήταν φοβεροί και δεν βγάζανε ζημιές αλλά τα ηλεκτρικά άστα βράστα.

4) Έτσι και αλλάξει το μοντέλο και φοράει το νεό 1200 κινητήρα της Piaggio θα μπορώ να βρω ανταλακτικά του Rotax;;

5) Θα το έχω για χρήση κάθε μέρα όλη μέρα ως μοναδικό μέσο μετακίνησης σε νησί (Κάλυμνος) όπου θέλω να μπορώ να πατάω και μια φλαταδούρα (ξαναλέω φλαταδούρα δεν θα το πάω για scramble) να είμαι δικάβαλος με την κυρά μου και να πηγαίνουμε και ταξίδια στις διακοπές.

Αυτά για αρχή ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να το δούνε και οδηγοί του Capo να βοηθήσουν την κατάσταση...καλό χρυσό το sportcity αλλά δεν την παλεύω άλλο :bigcry: :bigcry:

byron
10/07/2009, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael
1) Αξίζει το κόπο όμως να το πάρει κανείς τώρα;;

2) Δεν έχει ανανεωθεί καθόλου από το 04 που του αλλάξανε κάτι ψιλά. Ουσιαστικά είναι ίδιο από το 01 που πρωτοβγήκε. Θα βγει το νέο Capo τώρα κοντά;

3) Από αξιοπιστία είναι ευρωπαικό με την κακή έννοια; Ξέρω ότι οι κινητήρες ήταν φοβεροί και δεν βγάζανε ζημιές αλλά τα ηλεκτρικά άστα βράστα.

4) Έτσι και αλλάξει το μοντέλο και φοράει το νεό 1200 κινητήρα της Piaggio θα μπορώ να βρω ανταλακτικά του Rotax;;

5) Θα το έχω για χρήση κάθε μέρα όλη μέρα ως μοναδικό μέσο μετακίνησης σε νησί (Κάλυμνος) όπου θέλω να μπορώ να πατάω και μια φλαταδούρα (ξαναλέω φλαταδούρα δεν θα το πάω για scramble) να είμαι δικάβαλος με την κυρά μου και να πηγαίνουμε και ταξίδια στις διακοπές.


1) προσωπικά θα το χτύπαγα. Στα λεφτά που παίζουν τα μεταχειρισμένα είναι μονόδρομος.
2) Κανα-δυο συνηθισμένα προβλήματα υπάρχουν με ανορθωτή-πολλαπλασιαστή που επισκευάζονται εύκολα και μόνιμα. Είναι πολύ πιθανόν να έχουν ήδη γίνει οι αλλαγές απ΄τον προηγούμενο κάτοχο
3) Αν δεν κλείσει η Piaggio, δεν νομίζω να υπάρχουν προβλήματα κάλυψης στο μέλλον. Τουλάχιστον δεν υπάρχουν για τα μοντέλα που έχει αλλάξει (Mille-Tuono 1st Gen)
4) Αν και δεν έχω προσωπική άποψη, κάποια παιδιά στο www.apriliabikers.gr έχουν κάνει αρκετά ταξιδάκια σε βατούς χωματόδρομους με Capo

5) Ρώτα και στο apriliabikers. Υπάρχουν πολλοί κάτοχοι Capo εκεί. :wave2:

byron
10/07/2009, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael
θέλω να μπορώ να πατάω και μια φλαταδούρα (ξαναλέω φλαταδούρα δεν θα το πάω για scramble) να είμαι δικάβαλος με την κυρά μου και να πηγαίνουμε και ταξίδια στις διακοπές.



Κάτι τέτοιο εννοείς? http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=71932

Arael
10/07/2009, 20:40
Ε ναι είπαμε 1000 on off με 220+ κιλά βάρος γεμάτο δεν είναι cross και ούτε θέλω να είναι:) :)