PDA

View Full Version : Μετακίνηση μοτοσυκλέτας από τρίτο άτομο



Σελίδες : [1] 2

916
10/07/2009, 20:31
Ένας φίλος μου είχε παρκάρει τη μηχανή του ένα Transalp 400 πίσω από ένα αμάξι,σε δρόμο με κλίση.Την είχε παρκάρει όπως κινείται,διότι αν την έβαζε κάθετα θα έπεφτε.Κάποιος "μάγκας" θεώρησε σωστό να μετακινήσει τη μηχανή,για να βάλει το αμάξι του.Θεωρούμε ότι εφόσον πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας,υπαγόμαστε στον Κ.Ο.Κ έχουμε κι εμείς δικαίωμα να παρκάρουμε όπως κινούμαστε.Του έχει τύχει κάποιου άλλου;Πώς το αντιμετώπισε;Πολιτισμένα;Με κλωτσοπατινάδες;

laryfz1
10/07/2009, 21:02
ετυχε σ ενα γνωστο μου.την ωρα που κατεβενε βλεπει ενα τυπο να κινει την μηχανη του για να βαλει το αμαξι, μπαινει που λετε και ο φιλος μου στο αμαξι και το τσουλαει, τα παζει ο αλλος και του λεει τι κανει με το αμαξι του καθ του απαντα οτι κανεις και συ με την μηχανη μου:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

castoras
10/07/2009, 21:03
Παράλληλα με το πεζοδρόμιο παρκαρισμένος και μεχρι να βγω από την τράπεζα το βρήκα διαγώνια και 2-3 μέτρα πιο κάτω.Τσέκαρα αν το έχουν χτυπήσει ή ρίξει και αφού βεβαιώθηκα ότι είναι όλα καλά έφυγα.Όχι όμως πως δε σπάστηκα για την κίνηση αυτού που το έκανε.Ίσως αν τον έβλεπα να του έλεγα κάτι

916
10/07/2009, 21:07
Αυτό είναι εντελώς παράνομο.Αλλά πώς θα το αποδείξεις;Πρέπει να είσαι κρυμμένος,με μια κάμερα και μετα κατευθείαν στην ΕΛ.ΑΣ για μήνυση.Άντε μας τα έχουν πρήξει οι ΙΧήδες.Αν δεν βρίσκουν πού να παρκάρουν ας μην παίρνουν αμάξια.Μήπως να φύγουμε και από τους δρόμους για να τρέχουν πιο εύκολα;

castoras
10/07/2009, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
.Μήπως να φύγουμε και από τους δρόμους για να τρέχουν πιο εύκολα;

Χμμμμ,το ίδιο λένε κι εκείνοι για εμάς...
Κατά τα άλλα,συμφωνώ μαζί σου!!

916
10/07/2009, 21:16
Φίλε,εμένα δε με πειράζουν που είναι στο δρόμο.Εφόσον τηρούν τον Κ.Ο.Κ είναι όλα καλά.Άλλωστε αν δεν ήταν και οι ΙΧηδες στο δρόμο δε θα είχε ενδιαφέρον η οδήγηση σε μια άδεια οδό.Τα κοτέτσια τα θέλει ένα γεράκι για να συγκρίνει την ταχύτητα του!!!

the who
10/07/2009, 21:56
Την ωρα που τον βλεπεις να μετακινει το μηχανακι σου βαζεις τις φωνες.
ΚΛΕΦΤΗΣ ΚΛΕΦΤΗΣ φωναζεις και το 100,τους λες οτι τον επιασες να προσπαθει να κλεψει το μηχανακι σου κι αστον να τσουρουφλιζεται.:lol: :lol:

castoras
10/07/2009, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Την ωρα που τον βλεπεις να μετακινει το μηχανακι σου βαζεις τις φωνες.
ΚΛΕΦΤΗΣ ΚΛΕΦΤΗΣ φωναζεις και το 100,τους λες οτι τον επιασες να προσπαθει να κλεψει το μηχανακι σου κι αστον να τσουρουφλιζεται.:lol: :lol:


:lol: :lol: :lol:
Πολύ αλητεία!!!!Η μόνη κόμπλα είναι οτι η αστυνομία θα έρθει μετά από καμιά ώρα,αν είναι κοντά!!!!

Kotsis23
10/07/2009, 22:15
Δισκοκλειδα για να μαθουν!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

916
10/07/2009, 22:16
Δυστυχώς η ΕΛ.ΑΣ δε θα έρθει εγκαίρως.Πάντως μια τέτοια νείλα χρειάζονται αυτοί οι "μάγκες".Και να του κάνεις και μήνυση για απόπειρα κλοπής φυσικά,για να δούμε αν θα το κάνει ξανά.

the who
11/07/2009, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
:lol: :lol: :lol:
Πολύ αλητεία!!!!Η μόνη κόμπλα είναι οτι η αστυνομία θα έρθει μετά από καμιά ώρα,αν είναι κοντά!!!!

Αλητεια ειναι να του σκασεις και κανα δυο ψιλες."Θολωσε το μυαλο μου κυριε προεδρε.Ακομα το χρωσταω το μηχανακι και βλεπω εναν αγνωστο να το τσουλαει.":lol: :lol:

Το θεμα ειναι οτι αν τον τρομαξεις αρκετα(χωρις βια εννοειται) θα το σκεφτει την επομενη φορα.

Albatros
11/07/2009, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από laryfz1
ετυχε σ ενα γνωστο μου.την ωρα που κατεβενε βλεπει ενα τυπο να κινει την μηχανη του για να βαλει το αμαξι, μπαινει που λετε και ο φιλος μου στο αμαξι και το τσουλαει, τα παζει ο αλλος και του λεει τι κανει με το αμαξι του καθ του απαντα οτι κανεις και συ με την μηχανη μου:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:a18:

mars696
11/07/2009, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Αλητεια ειναι να του σκασεις και κανα δυο ψιλες."Θολωσε το μυαλο μου κυριε προεδρε.Ακομα το χρωσταω το μηχανακι και βλεπω εναν αγνωστο να το τσουλαει.":lol: :lol:

Το θεμα ειναι οτι αν τον τρομαξεις αρκετα(χωρις βια εννοειται) θα το σκεφτει την επομενη φορα.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Καφριλα θα το ελεγα!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

the who
11/07/2009, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Καφριλα θα το ελεγα!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

Φιλε στην πουστια απαντας μονο με πουστια.Γιατι αν πας και του πεις "γιατι μετακινειτε τη μηχανη μου κυριε" το πιο πιθανο ειναι να σε κοψει για φλωρο με τις γνωστες νεοελληνικες συνεπειες:

Αφου ενοχλει ΡΕ μεγαλε.
Γιατι ετσι ΓΟΥΣΤΑΡΩ.
Για να παρκαρω το ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ κλπ.
Οποτε καλυτερα να τον πιασεις στον υπνο και να εχεις το πανω χερι ΚΟΣΜΙΑ και ΝΟΜΙΜΑ.
Κλεφτηηηηηηηηηηςςςςς
:rotflmao: :rotflmao:

georgis4
11/07/2009, 09:05
Εγω παλι οταν *τσακωσα* να μου το μετακινει ενας τυπας πηγα κοντα και του λεω να βοηθησω?Αφου απαντησε ναι εβγαλα το κλειδι και ξεκλειδωσα........:D :D
Εσκασε το χαμογελο του *οκ..ειμαι μαλακας....* :lol: :lol:

the who
11/07/2009, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Εγω παλι οταν *τσακωσα* να μου το μετακινει ενας τυπας πηγα κοντα και του λεω να βοηθησω?Αφου απαντησε ναι εβγαλα το κλειδι και ξεκλειδωσα........:D :D
Εσκασε το χαμογελο του *οκ..ειμαι μαλακας....* :lol: :lol:

Καλοοοοοοοοοο:lol: :lol:

916
11/07/2009, 10:50
Θέλουν κλωτσιές όμως.Ιδίως όταν αρχίζουν και βρίζουν επειδή έχεις βάλει τη μηχανή που κοστίζει διπλάσιο ποσό από το κάρο τους,και δεν έχουν που να το βάλουν.Στον κώλο τους θα ήταν καλύτερα.Μια φορά πριν 1,5-2 χρόνια με είχε βρίσει ένας που είχα πιάσει το χώρο με τη μηχανή μου και δεν μπορούσε να βάλει το κάρο του δεκαπενταετίας και τρακαρισμένο.Έφυγε γρήγορα όμως,διότι ως γνωστόν,οι κότες στον κίνδυνο γίνονται λαγοί!

sergiosm
11/07/2009, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Μήπως να φύγουμε και από τους δρόμους για να τρέχουν πιο εύκολα;

Μήπως να φύγουν και αυτοί από το δρόμο για να τρέχεις εσύ πιο εύκολα;;



Ρε χαλαρώστε...

δηλαδή τί ακριβώς θα πάθεις αν σου μετακινήσουν λίγο τη μηχανή;;

καλύτερα να στη μετακινήσουν και να παρκάρουν μετά, παρά να στην χτυπήσουν επειδή δεν χωρούν.

και μιας και λες:

Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
κατευθείαν στην ΕΛ.ΑΣ για μήνυση
μπορείς να μας πεις ποιο ακριβώς είναι το αδίκημα για το οποίο θα κάνει μήνυση;;;

georgis4
11/07/2009, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Μήπως να φύγουν και αυτοί από το δρόμο για να τρέχεις εσύ πιο εύκολα;;



Ρε χαλαρώστε...

δηλαδή τί ακριβώς θα πάθεις αν σου μετακινήσουν λίγο τη μηχανή;;

καλύτερα να στη μετακινήσουν και να παρκάρουν μετά, παρά να στην χτυπήσουν επειδή δεν χωρούν.

και μιας και λες:

μπορείς να μας πεις ποιο ακριβώς είναι το αδίκημα για το οποίο θα κάνει μήνυση;;;
Το θεμα ειναι αμα στη μετακινησουν *λιγο* και στη ριξουν πανω στην προσπαθεια.....εσυ μπορει να μην εχεις προβλημα αλλοι ομως.....

916
11/07/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Μήπως να φύγουν και αυτοί από το δρόμο για να τρέχεις εσύ πιο εύκολα;;



Ρε χαλαρώστε...

δηλαδή τί ακριβώς θα πάθεις αν σου μετακινήσουν λίγο τη μηχανή;;

καλύτερα να στη μετακινήσουν και να παρκάρουν μετά, παρά να στην χτυπήσουν επειδή δεν χωρούν.

και μιας και λες:

μπορείς να μας πεις ποιο ακριβώς είναι το αδίκημα για το οποίο θα κάνει μήνυση;;;

Εγώ δεν είπα να φύγουν από το δρόμο.Τρέχω και με αυτούς...

Μια μοτοσυκλέτα είναι περιουσιακό στοιχείο.Ως τέτοιο απαγορεύεται κάθε μη εξουσιοδοτημένος να το αγγίζει.Η δε μετακίνηση μπορεί να είναι απόπειρα κλοπής,και φθοράς ξένης περιουσίας.Αν μετακινώντας,γυρίσει ο τροχός με την κλειδαριά δισκοφρένου και μου στραβώσει τη δισκόπλακα ή το πιρούνι,ποιος θα το πληρώσει;Αν του πέσει,ποιος θα πληρώσει τα φέρινγκ κλπ;Εσύ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα να σου μετακινούν τη μηχανή,αλλά άλλο έχουν.Εν ολίγοις,έχω δικαίωμα να παρκάρω τη μηχανή μου όπως κινούμαι,κι όχι κάθετα.Αν δεν χωράει να παρκάρει,να βρει αλλού.Δε μου κάνει χάρη που μου μετακινεί τη μηχανή.Αν ανέβω σε πεζοδρόμιο,παραβιάζω τον Κ.Ο.Κ.Στο δρόμο αφού πληρώνω τέλη κυκλοφορίας έχω δικαίωμα να παρκάρω όπως κινούμαι.

sergiosm
11/07/2009, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Εγώ δεν είπα να φύγουν από το δρόμο.Τρέχω και με αυτούς...

Μια μοτοσυκλέτα είναι περιουσιακό στοιχείο.Ως τέτοιο απαγορεύεται κάθε μη εξουσιοδοτημένος να το αγγίζει.Η δε μετακίνηση μπορεί να είναι απόπειρα κλοπής,και φθοράς ξένης περιουσίας.Αν μετακινώντας,γυρίσει ο τροχός με την κλειδαριά δισκοφρένου και μου στραβώσει τη δισκόπλακα ή το πιρούνι,ποιος θα το πληρώσει;Αν του πέσει,ποιος θα πληρώσει τα φέρινγκ κλπ;Εσύ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα να σου μετακινούν τη μηχανή,αλλά άλλο έχουν.Εν ολίγοις,έχω δικαίωμα να παρκάρω τη μηχανή μου όπως κινούμαι,κι όχι κάθετα.Αν δεν χωράει να παρκάρει,να βρει αλλού.Δε μου κάνει χάρη που μου μετακινεί τη μηχανή.Αν ανέβω σε πεζοδρόμιο,παραβιάζω τον Κ.Ο.Κ.Στο δρόμο αφού πληρώνω τέλη κυκλοφορίας έχω δικαίωμα να παρκάρω όπως κινούμαι.


Σαφώς και είναι περιουσιακό στοιχείο, πλην όμως η απλή μετακίνηση (χωρίς να της κάνει κάποιος ζημιά) δεν είναι ούτε απόπειρα κλοπής, ούτε φθορά ξένης ιδιοκτησίας.

Δεν είπα να βγάζει κάποιος τον άλλο μία θέση για να παρκάρει εκείνος, αλλά ορισμένες φορές η μόνη λύση για να χωρέσει και το αμάξι είναι να μετακινήσει λίγο μια μηχανή (εννοείται χωρίς να της κάνει ζημιά).


Επίσης, δεν είπα ότι δεν έχεις δικαίωμα να παρκάρεις όπως και τα αυτοκίνητα. Αυτό είναι αυτονόητο.

Ούτε είπα ότι δεν έχω πρόβλημα να μου μετακινήσουν τη μηχανή, όχι ότι δεν έχω πρόβλημα να την βρω χτυπημένη.
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Εγώ έχω βρει πολλές φορές γυρισμένο τον καθρέπτη (ευτυχώς μόνο αυτό) προφανώς από αμάξι που τον ακούμπησε όπως πάρκαρε ή ξεπάρκαρε.
Καλύτερα θα ήταν να την είχε μετακινήσει λίγο και να παρκάρει, παρά να την χτυπήσει.
Αυτό λέω.


:wave2:

arxaios
11/07/2009, 14:37
Είσαι πολύ καλοπροαίρετος άνθρωπος μάλλον.
Είσαι όμως - κατά την άποψη μου - λάθος .............


Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Σαφώς και είναι περιουσιακό στοιχείο, πλην όμως η απλή μετακίνηση (χωρίς να της κάνει κάποιος ζημιά) δεν είναι ούτε απόπειρα κλοπής, ούτε φθορά ξένης ιδιοκτησίας.

Όταν κάποιος δεν γνωρίζει ΠΩΣ να το κάνει ......... το πιό πιθανό είναι να προκαλέσει φθορά ρίχνοντας την ή και μια ωραία γρατζουνιά π.χ. στο ντεπόζιτο από ζώνη. ρολόι, δαχτυλίδι κ.λ.π.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Δεν είπα να βγάζει κάποιος τον άλλο μία θέση για να παρκάρει εκείνος, αλλά ορισμένες φορές η μόνη λύση για να χωρέσει και το αμάξι είναι να μετακινήσει λίγο μια μηχανή (εννοείται χωρίς να της κάνει ζημιά).

Αν ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ να πάει να παρκάρει ΑΛΛΟΥ !!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Επίσης, δεν είπα ότι δεν έχεις δικαίωμα να παρκάρεις όπως και τα αυτοκίνητα. Αυτό είναι αυτονόητο.

Σωστά ...........


Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Ούτε είπα ότι δεν έχω πρόβλημα να μου μετακινήσουν τη μηχανή, όχι ότι δεν έχω πρόβλημα να την βρω χτυπημένη.
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Εγώ έχω βρει πολλές φορές γυρισμένο τον καθρέπτη (ευτυχώς μόνο αυτό) προφανώς από αμάξι που τον ακούμπησε όπως πάρκαρε ή ξεπάρκαρε.

Όταν την βρεις κάτω με 2400 Ε ζημιά έλα να τα ξανασυζητήσουμε .........


Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Καλύτερα θα ήταν να την είχε μετακινήσει λίγο και να παρκάρει, παρά να την χτυπήσει.
Αυτό λέω.

Καλύτερα να την αφήσει ήσυχη και να βρει άλλη ρεμίζα !!!

Όταν βλέπεις μια γυναίκα 1,60 με το ζόρι να προσπαθεί να κουνήσει Hayabusa και την προλαβαίνεις την ώρα που κλείνει το σταντ .......... πως θα φερθείς ;;;

Το πιό σύνηθες δε, είναι την ρίχνουν και την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια και άντε τρέχα εσύ να βρίσκεις φράγκα για επισκευές ...........
3 φορές παθών ...........

ΌΧΙ λοιπόν φίλε μου .............. ΔΕΝ είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ευγενικός με αυτόν που έστω και θα αγγίξει την μηχανή μου και την έχω σχεδόν πάντα σε σημείο που την βλέπω και με τηλε-ειδοποίηση !!!

Είναι τρομερό το θράσος κάποιων ...........
Χτυπά ο συναγερμός και τους βλεπεις να μανουβράρουν τους λες να προσέχουν και απαντάνε .........
Εγώ ;;; Ούτε που την ακούμπησα !!!

Καμμία λοιπόν ανοχή σε αυτό το θέμα !!!

:mad: :mad: :mad:

mpompas
11/07/2009, 14:43
δε νομίζω να χωράει συζήτηση γι αυτό, δεν έχουν το δικαίωμα να την μετακινήσουν
είναι σα να λες ότι σπρώχνω ένα αμάξι πιο κάτω επειδή όπως έχει παρκάρει δε χωράω να μπω κι εγώ να παρκάρω

vaiosp
11/07/2009, 14:48
Γιατί η άλλη η φυλή που φορανε κοτσαδορο ,(που κανονικά μόλις τελειώσεις την ρυμούλκηση πρέπει να τον αφαιρείς) , και σταματανε μονό μόλις ακούσουν ή νιώσουν το μπαμ; :a016: :a015:

Gandalf dr685sm
11/07/2009, 15:03
δηλαδή τί ακριβώς θα πάθεις αν σου μετακινήσουν λίγο τη μηχανή;;

Δεν πιστεύω να μιλάς σοβαρά τώρα...Η απάντηση είναι αυτή που είπε ο mpompas... με την λογική αυτή επειδή πολλές φορές δεν χωράει το δικό μου Ι.Χ. ή μηχανή να κάνω το δικό τους μερικά μέτρα πιο πέρα για να χωρέσω.

Είναι η πιο μαλακισμένη κίνηση που μπορεί να κάνει κάποιος. Όντως γιατί έχει μεγάλη πιθανότητα να κάνει ζημιά (όλα όσα είπαν τα παιδιά) συν το οτι δείχνει πως δεν σέβεται τον διπλανό του που έχει παρκάρει νόμιμα , παράλληλα με το πεζοδρόμιο (κάθετα απαγορεύεται εκτός και αν είναι ειδικά οριοθετημένος χώρος) και φυσικά πληρώνει τέλη και φόρους ίδια ίσως και περισσότερα απο αυτόν.

Η καλύτερη και πιο νόμιμη αντιμετώπιση είναι αυτή που είπε ενα παιδί πιο πάνω... ΚΛΕΦΤΗΣ-ΚΛΕΦΤΗΣ και τρέχεις κατά πάνω του. Δεν έχει απολύτως καμία δικαιολογία εκεί και να είστε σίγουροι οτι θα μπλοκάρει όποιος και αν είναι και σίγουρα θα έχει αντιδράσεις πανικού αργότερα.

Ως προσωπικό περιουσιακό στοιχείο κανένα απολύτως δικαίωμα δεν έχει να μετακινήσει ή να κάνει οτιδήποτε πάνω της χωρίς άδεια σου. Όσον αφορά το αν χωράει ή οχι... αν δεν χωράει ας βρεί άλλο χώρο. Το οτι δεν χωράω δεν σημαίνει οτι αφαιρώ οτι με εμποδίζει.... ας είμαστε σοβαροί.

Gandalf

@ngelos
11/07/2009, 16:06
Δεν υπάρχει λύση και σωστό σε αυτό το θέμα παλικάρια...
Ωραία εμείς που φοβόμαστε για την ακεραιότητα των μοτοσυκλετών μας και που ζητάμε κάτι σίγουρα όχι παράλογο δηλαδή να σέβονται και οι κουτάκιδες το δικαίωμά στο να αφήνουμε το δικό μας μέσο μεταφοράς όπου θέλουμε...
Πρέπει,όμως,να το σκεφτόμαστε και από την άλλη μεριά.Με δεδομένο ότι δεν θα πάθει κάποια ζημιά η μοτοσυκλέτα μας(και μη μου πείτε "και που το ξέρουμε αυτό?",απλά υποθέτουμε),τι είναι πιο σημαντικό.Το να παρκάρει και κάποιος άλλος ή η ψωροπεριφανειά μας?Εδώ συγκρούονται δύο ανάγκες και η δική μας δεν είναι η πιο μεγάλη με το χάος που επικρατεί στις πόλεις σήμερα...

Θα μπορούσαν να σταματήσουν όλοι να χρησιμοποιούν το αυτοκίνητο για να πάνε ακόμη και στο περίπτερο,ή θα μπορούσαν να δημιουργηθούν θέσεις για μοτο και μόνο(αλλά και εμείς να αφήσνουμε τις μοτό μας ΜΟΝΟ εκεί),αλλά δεν θα πρέπει να υποστηρίζουμε απόψεις βλέποντας τα πράγματα με παροπήδες...
Αυτά από εμένα,πάρτε και μια μπυρίτσα τώρα να καλμάρουν τα νεύρα μας...:beer:
:wave2: :wave2: :wave2:

sergiosm
11/07/2009, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Είσαι πολύ καλοπροαίρετος άνθρωπος μάλλον.

Μπορεί και να είμαι, όμως μου φαίνεται ότι μάλλον βλέπουμε σε θέμα διαφορετική χρονική στιγμή.

Εγώ το βλέπω αφού έχει γίνει η μετακίνηση, οπότε αν δεν έχει ζημιά η μηχανή δεν θα με πειράξει.
Αν τώρα έχει ζημιά είναι άλλο θέμα.

Για να είμαι ειλικρινής δεν μου έχει τύχει να δω κάποιον τη στιγμή που μετακινεί τη μηχανή μου, οπότε δεν είμαι και 100% σίγουρος πως θα αντιδράσω. Μπορεί να τον βρίσω, μπορεί και όχι, πάντως δεν θα φωνάξω κλέφτης (ή τουλάχιστον αν το κάνω, θα το κάνω για πλάκα και εννοείται δεν θα φωνάξω αστυνομία), ούτε θα πάω να τον δείρω).


Βέβαια, το σκηνικό που περιγράφεις:

Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Όταν βλέπεις μια γυναίκα 1,60 με το ζόρι να προσπαθεί να κουνήσει Hayabusa και την προλαβαίνεις την ώρα που κλείνει το σταντ .......... πως θα φερθείς ;;;
δεν το είχα σκεφτεί.
Τί κάνεις τότε;;
Δεν ξέρω: φαντάζομαι σώζεις τη haya και μετά κλείνεις ραντεβού με τον ψυχίατρο σου.

Τώρα για αυτό:

Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Αν ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ να πάει να παρκάρει ΑΛΛΟΥ !!!
ίσως αν είχες καθημερινό πρόβλημα με το παρκάρισμα για να πας σπίτι σου να το έβλεπες αλλιώς.
Μέχρι πριν 5-6 χρόνια έμενα κέντρο και είχα αμάξι το οποίο πάρκαρα στο δρόμο (αφού τα γκαράς είναι πανάκριβα).
όταν ο μέσος όρος κύκλων για να παρκάρεις είναι 30+ λεπτά, πίστεψε με, δεν αφήνεις εύκολα θέση στην οποία μπορείς να χωρέσεις και εσύ και η μηχανή που είναι παρκαρισμένη.

Προσωπικά πάντως έχω μετακινήσει μόνο παπί χωρίς κλειδωμένο τιμόνι.


:wave2:

Tpap
11/07/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Είναι η πιο μαλακισμένη κίνηση που μπορεί να κάνει κάποιος.

+1000

@sergiosm: έχεις άδικο, φίλε.
Δεν γουστάρω να μου ακουμπάει κανείς το αμάξι μου, το μηχανάκι μου, το παπάκι μου, το βεσπάκι μου. Ούτε καν το χορτοκοπτικό μου.
Όπως δεν γουστάρω να πίνεις από τον καφέ μου, όπως δεν γουστάρω να τρώς από το πιάτο μου.
Τόσο απλά.

Και να συμπληρώσω στην ατάκα του φίλου μάγου από πάνω,
ότι εκτός από τρομερά μαλακισμένη κίνηση είναι και πολύ επικίνδυνη για την σωματική ακαεραιότητα του ηλιθίου που την μετάκινεί.

Γιατί δεν ξέρεις ΠΟΙΟΣ είναι ο ιδιοκτήτης, ούτε ΠΩΣ είναι, ούτε ΤΙ θα κρατάει. :wave2:

TROOPER
11/07/2009, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Την ωρα που τον βλεπεις να μετακινει το μηχανακι σου βαζεις τις φωνες.
ΚΛΕΦΤΗΣ ΚΛΕΦΤΗΣ φωναζεις και το 100,τους λες οτι τον επιασες να προσπαθει να κλεψει το μηχανακι σου κι αστον να τσουρουφλιζεται.:lol: :lol:

:a013:

Gandalf dr685sm
11/07/2009, 16:35
mead5600...

Ξέρεις ποιό είναι το κακό;... οτι τις περισσότερες φορές τις μετακινούν όταν είναι κάθετα στον δρόμο και για μερικά εκατοστά δεν χωράνε. Παρόλο που είναι παράνομο οι περισσότεροι τις αφήνουμε σε πεζοδρόμιο επάνω ή κάθετα ανάμεσα απο οχήματα. Εκεί λοιπόν που έχει ενα κενό ίσα για ενα smart ή ενα μικρό αυτοκίνητο πας και αφήνεις κάθετα την μηχανή μήπως και μπεί και άλλη μηχανή εκεί στο χάος που επικρατεί.

Ο έξυπνος Νεο-Έλληνας όμως θα πάει και θα μετακινήσει την μηχανή για να χωρέσει το κουτί του που έχει κατέβει στο κέντρο. Κανείς μοτοσυκλετιστής δεν είναι ψυχάκιας να πάει μέσα στο κέντρο ή στο παράκεντρο έστω να την βάλει παράλληλα γιατί πολύ απλά καταλαβαίνει τι γίνεται...

Αλλά και αυτό να γίνει... δεν μπορεί και δεν έχει δικαίωμα να την μετακινήσει.

Όσον αφορά τους κατοίκους του κέντρου που αναφέρει ο sergiosm, εντάξει έχουν πρόβλημα... αλλά αυτό τι λέει φίλε μου; Οτι αποτελεί δικαιολογία πως επειδή δεν βολεύεται κάποιος στο να αφήνει το Ι.Χ. του πρέπει να μετακινεί οχήματα άλλων προς δική του εξυπηρέτηση;... και αν αυτό που κάνει ο όποιος ταλαιπωρημένος σε μηχανή , έρθει και το κάνει κάποιος άλλος στο Ι.Χ του κατοίκου για 10-20cm;.,.. τον σπρώξει δλδ με τον προφυλακτήρα τον δικό του για να χωρέσει;

Να σοβαρευτούμε κύριοι... ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ... ο δρόμος είναι δημόσιος και παρκάρουν όλοι νόμιμα , είτε με Ι.Χ., είτε με μηχανή, είτε με νταλίκα. Αν κάποιος χρειάζεται μόνιμο δικό του χώρο μπορεί είτε να νοικιάσει σε γκαράζ (αυτή είναι και η έννοια του μόνιμου και ασφαλή ιδιωτικού χώρου παρκαρίσματος) είτε να πληρώσει στον δήμο και να βάλει πινακίδα.

Για αυτούς που απλά κατεβαίνουν με Ι.Χ. στο κέντρο και δεν χωράνε... να μην κατεβαίνουν αν θεωρούν οτι θα ταλαιπωρηθούν. Ας πάρουν τα ΜΜΜ ή κάποιο άλλο μέσο. Εδώ με μηχανή είμαστε και πολλές φορές για να αποφύγουμε προβλήματα κίνησης παίρνουμε το ΜΕΤΡΟ-ΗΣΑΠ-Λεωφορείο... θα τους πέσει ο πισινός αν περπατήσουν και λίγο;

Και επειδή θα σπεύσουν κάποιοι να πουν για κιβώτια , φόρτωμα κοκ... στην Ελλάδα που ζούμε μόνο εδώ επιτρέπεται φορτωεκφόρτωση ώρες αιχμής. Στις πολιτισμένες χώρες του κόσμου, αυτές οι ώρες είναι προ 06.00πμ και μετά 23.00μμ. Δυστυχώς εδώ μπορεί η Ερμού να κλείσει απο ενα φορτηγό που βγάζει έπιπλα. Και αίντε αυτοί είναι δικαιολογημένοι που κουβαλάνε συνεχώς..

Οι κυράτσες και οι παπάρες που απλά δεν παίρνουν ΜΜΜ εκ πεποιθήσεως και μπουκάρουν κέντρο και παράκεντρο , γνωρίζοντας παρόλα αυτά οτι θα ταλαιπωρηθούν.... οι μηχανές τι τους φταίνε;... αν δεν αντέχουν στο γύρνα-γύρνα για πάρκινγκ... μήπως να το αφήσουν το ρημάδι εκεί που είναι;

Gandalf

+Arxiereas+
11/07/2009, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

Ρε χαλαρώστε...

δηλαδή τί ακριβώς θα πάθεις αν σου μετακινήσουν λίγο τη μηχανή;;

25 εγκεφαλικά και 42 εμφράγματα.... χαλαρά!
:dizzy:

marios8
11/07/2009, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Αλητεια ειναι να του σκασεις και κανα δυο ψιλες."Θολωσε το μυαλο μου κυριε προεδρε.Ακομα το χρωσταω το μηχανακι και βλεπω εναν αγνωστο να το τσουλαει.":lol: :lol:

Το θεμα ειναι οτι αν τον τρομαξεις αρκετα(χωρις βια εννοειται) θα το σκεφτει την επομενη φορα.


:lol: :lol: :lol:

epp1640
11/07/2009, 19:16
Εννοείται πως συμφωνώ 100%.. εδώ εμένα μου είχε πέσει η παλιά.. δεν θα πέσει του άλλου που δεν ξέρει.. για να μην μιλήσουμε για μικροφθορές γρατζουνιές μπλα μπλα που λέει ο Κώστας.. Ευτυχώς την βάζω στην πρόσοψη της πολυκατοικίας και είμαι ξέγνοιαστος..

Το μόνο που μετακινώ συχνά ώσπου να βαρεθώ και να του το πετάξω στα σκουπίδια.. είναι ένα addressάκι 50άρι, το οποίο δεν παίρνει μπροστά εδώ και 2 χρόνια και χρησιμοποιείται για να κρατάει την θέση ενός μάγκα με ένα golf.. μόλις γυρίζει το βάζει δίπλα στα σκουπίδια.. να μην το μπερδέψουν καμιά μέρα να το παρουν.. :smokin:

916
11/07/2009, 19:36
Φίλε,αν στη θέση του address ήταν μια παροπλισμένη μηχανή π.χ ένα KLR με πληρωμένα τέλη κυκλοφορίας δεν έχεις δικαίωμα να μετακινήσεις ούτε αυτό.Και ας είναι για να κρατάει θέση ο ιδιοκτήτης του.Στη γειτονιά μου είναι ένας που έχει ένα φορτηγάκι,κρατάει θέση για τη mercedes και την έχει πάντα μπροστά στο σπίτι του.Δικαίωμα του απλώς...

jimtarasxt660x
11/07/2009, 19:45
Εμένα πάντως μια φορά είχε προσπαθήσει να την μετακινήσει ένα παιδί, πάνω από 15 δεν πρέπει να ήταν, για πότε έφτασα στην μηχανη ούτε που το κατάλαβα...
Και άλλη μια που είχα παρκάρει κανονικά και πήγα σε ένα μαγαζί και μόλις βγήκα την είδα επάνω στο πεζοδρόμιο...κοιτάω γύρω από την μηχανή για να δω αν έχει κάποια ζημιά και εκείνη την ώρα έρχεται ένα παλικάρι και μου λέει φίλε μου εγώ στην μετακίνησα γιατί ήθελε να φύγει μία γυναικα μου λέει και θα στην χτύπαγε...τον ευχαρίστησα 5-6 φορές!!!
Πάντως αυτό που λέει ο SRX πρέπει να το κάνουμε....ΚΛΕΦΤΗΣ - ΚΛΕΦΤΗΣ:lol: :lol:

epp1640
11/07/2009, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Φίλε,αν στη θέση του address ήταν μια παροπλισμένη μηχανή π.χ ένα KLR με πληρωμένα τέλη κυκλοφορίας δεν έχεις δικαίωμα να μετακινήσεις ούτε αυτό.Και ας είναι για να κρατάει θέση ο ιδιοκτήτης του.Στη γειτονιά μου είναι ένας που έχει ένα φορτηγάκι,κρατάει θέση για τη mercedes και την έχει πάντα μπροστά στο σπίτι του.Δικαίωμα του απλώς...

δεν διαφωνώ ως προς to ότι είναι παράνομο.. όμως πραγματικά κάτι τύποι που τους έχει ξεμείνει ένα σκούτερ 10 ετίας το οποίο δεν λειτουργεί έχει σαπίσει, κόψει κτλπ και το μετακινούν κάθε πρωϊ που φεύγουν με το αυτοκίνητο και το ξαναπαρατάνε δίπλα στα σκουπίδια το βράδυ με εκνευρίζουν.. ειδικά όταν ακριβώς από πάνω (και δεν μιλάω στο πεζοδρόμιο) αλλά στην πρόσοψη της πολυκατοικίας τους υπάρχουν 30 m2.. να το αφήσουν.. :rolleyes:

916
11/07/2009, 19:52
Μια άλλη εδώ στη γειτονιά που μένω,όταν τα αυτοκίνητα παρκάρουν στο απέναντι πεζοδρόμιο,αυτή βάζει στο πεζοδρόμιο της τσιμεντόλιθους για να κρατήσει άδειο το πεζοδρόμιο να βάλει το κάρο της!!!

Gandalf dr685sm
11/07/2009, 20:21
916...

αυτό είναι παράνομο. Άνετα τους βγάζει όποιος θέλει και παρκάρει. Αν ήθελε ιδιωτικό και μόνιμο χώρο ας πληρώσει στον Δήμο και εφόσον τηρεί προυποθέσεις ας βάλουν πινακίδα.

Είναι ακριβώς το ίδιο με εκείνους που βάζουν καρέκλες και καφάσια μπροστά στο κατάστημα τους , για να μην παρκάρει κανείς. Είναι άκρως παράνομο.

Gandalf

jimtarasxt660x
11/07/2009, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

αυτό είναι παράνομο. Άνετα τους βγάζει όποιος θέλει και παρκάρει. Αν ήθελε ιδιωτικό και μόνιμο χώρο ας πληρώσει στον Δήμο και εφόσον τηρεί προυποθέσεις ας βάλουν πινακίδα.

Είναι ακριβώς το ίδιο με εκείνους που βάζουν καρέκλες και καφάσια μπροστά στο κατάστημα τους , για να μην παρκάρει κανείς. Είναι άκρως παράνομο.

Gandalf [/B]

+660

Έχει γεμίσει ο τόπος καρέκλες και τελάρα...αλλά άμα κάνεις ότι τα βγάζεις...τι έχει να γίνει...θα βγει η θεία από μέσα και θα αρχίσει ο ''πόλεμος''.

916
11/07/2009, 20:44
Δυστυχώς είμαστε η χώρα της παρανομίας.Ο καθένας κάνει ότι θέλει και υπερισχύει ο "ισχυρός".Ή τουλάχιστον όποιος νομίζει ότι είναι ισχυρός,διότι όταν έρχεται η ώρα της μπουνιάς αποδικνύεται κότα!Ένας τέτοιος είναι στη γειτονιά μου.Ακόμα δε μου έχει μετακινήσει τη μηχανή να βάλει το κάρο του,σε άλλους 2 το έχει κάνει.Όταν το κάνει και σε εμένα θα του μετακινήσω το κάρο και θα το βάλω κάθετα στο δρόμο,και θα καλέσω την ΕΛ.ΑΣ για παρακόλλυση συγκοινωνιών!

arxaios
12/07/2009, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ίσως αν είχες καθημερινό πρόβλημα με το παρκάρισμα για να πας σπίτι σου να το έβλεπες αλλιώς.
Μέχρι πριν 5-6 χρόνια έμενα κέντρο και είχα αμάξι το οποίο πάρκαρα στο δρόμο (αφού τα γκαράς είναι πανάκριβα).
όταν ο μέσος όρος κύκλων για να παρκάρεις είναι 30+ λεπτά, πίστεψε με, δεν αφήνεις εύκολα θέση στην οποία μπορείς να χωρέσεις και εσύ και η μηχανή που είναι παρκαρισμένη.


Και πάλι ........... ΔΕΝ !!!

ΕΙΜΑΙ κάτοικος Ηρακλείου Κρήτης και πιό κέντρο από εκεί που μένω ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!
50 μέτρα από τα "Λιοντάρια"
Έχει τύχει να κάνω γύρω-γύρω με το αυτοκίνητο από τις 8.30 εώς τις 11.30 το βράδυ για να βρω να παρκάρω .......
Απλά παω παντού με τη μηχανή και οδηγώ αυτοκίνητο σπάνια !!!
Σκέψου ότι η περιοχή έχει ΚΑΙ πεζοδρομηθεί και κάθε κύκλος που πρέπει να κάνω είναι γύρω στα 3,5 χλμ ...........

Επειδή όμως έχω ΒΑΡΕΘΕΙ να πληρώνω ζημιές ΑΛΛΟΝΩΝ .......... που το παίζουν αδιάφοροι, ή τουρίστες όταν κάνουν τη ζημιά και την ΚΑΝΟΥΝ με ελαφρά ............. ΔΕΝ !!!

Έχω πληρώσει συνολικά γύρω στα 8500 Ε τα τελευταία 3 χρόνια για ζημιές άλλων !!!
Aρκετά δεν είναι ;;;

Η δε απάντηση "έλα μωρέ πως κάνεις έτσι .......... μια γρατζουνιά είναι .........", απλά ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΙΝΕΙ !!!

Οι δε ασφαλιστικές (σωστά) δεν καλύπτουν τέτοιες ζημιές καθώς δεν υπάρχει το δευτερο όχημα στο συμβάν .......... άρα πρέπει να σε αποζημιώσει ο ιδιοκτήτης του ............... γι αυτό και την κάνει ...........

Το πλαϊνό φαίρινγκ του Μπούσα αν σπάσει, κάνει 700+ Ε και 90 Ε τα αυτοκόλλητα .......... μην πούμε τα υπόλοιπα ..........

ΚΑΝΕΙΣ λοιπόν ΚΑΙ ΠΟΤΕ δεν επιτρέπω να μετακινήσει τη μηχανή μου !!!

916
12/07/2009, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

ίσως αν είχες καθημερινό πρόβλημα με το παρκάρισμα για να πας σπίτι σου να το έβλεπες αλλιώς.
Μέχρι πριν 5-6 χρόνια έμενα κέντρο και είχα αμάξι το οποίο πάρκαρα στο δρόμο (αφού τα γκαράς είναι πανάκριβα).
όταν ο μέσος όρος κύκλων για να παρκάρεις είναι 30+ λεπτά, πίστεψε με, δεν αφήνεις εύκολα θέση στην οποία μπορείς να χωρέσεις και εσύ και η μηχανή που είναι παρκαρισμένη.

Προσωπικά πάντως έχω μετακινήσει μόνο παπί χωρίς κλειδωμένο τιμόνι.


:wave2: [/B]

Όταν επενδύεις σε αγορά αυτοκινήτου ξέρεις τα μειονεκτήματα.Ή οφείλεις να τα ξέρεις.Επίσης,ξέρεις πόσοι ιδιοκτήτες ενώ έχουν σε στενά μαγαζιά υπό ενοικίαση δεν τα αξιοποιούν να έχουν θέση στάθμευσης;Πόσοι άλλοι βάζουν μια ταμπέλα γκαραζ και απαιτούν χώρο χωρίς να έχουν άδεια...Πόσες πυλωτές μετατράπηκαν σε διαμερίσματα.Προσωπικά ξέρω έναν αλήτη που για να χτίσει,μετέτρεψε σε πυλωτή ένα χώρο που είχε κλεισμένο ο κουνιάδος του,και μόλις τελείωσε τον έκλεισαν και τον έκαναν διαμέρισμα και το πούλησαν.Τώρα αυτός ο κόπανος απαιτεί να παρκάρει το αμάξι στο δρόμο εις βάρος μου.Ε δεν είναι ολίγον παράλογο;Είναι και παράνομος και απαιτεί και από επάνω.Η υπομονή έχει και όρια όμως.

what I've done
12/07/2009, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
+660

Έχει γεμίσει ο τόπος καρέκλες και τελάρα...αλλά άμα κάνεις ότι τα βγάζεις...τι έχει να γίνει...θα βγει η θεία από μέσα και θα αρχίσει ο ''πόλεμος''.

Μου φαινεται κι εγω στο τέλος κατι τετοιο θα κάνω. Νοικιάζω θεση σε υπογειο γκαραζ διπλανης πολυκατοικιας και πηγαινουν και παρκάρουν μπροστά στην εισοδο... Δεν βλέπουν ούτε πινακιδες ουτε γκαραζοπορτα τίποτα... Κι εγώ πληρώνω το γκαραζ πληρώνω και ταξι για να πάω στην δουλειά (γιατι οταν κατεβαινω και βλέπω οτι με εχουν κλεισει δεν προλαβαινω να παω στην ωρα μου παιρνοντας 2 συγκοινωνίες) Α! πληρώνω και το τηλ. στο 100...:confused:

the who
12/07/2009, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Και πάλι ........... ΔΕΝ !!!

ΕΙΜΑΙ κάτοικος Ηρακλείου Κρήτης και πιό κέντρο από εκεί που μένω ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!
50 μέτρα από τα "Λιοντάρια"
Έχει τύχει να κάνω γύρω-γύρω με το αυτοκίνητο από τις 8.30 εώς τις 11.30 το βράδυ για να βρω να παρκάρω .......
Απλά παω παντού με τη μηχανή και οδηγώ αυτοκίνητο σπάνια !!!
Σκέψου ότι η περιοχή έχει ΚΑΙ πεζοδρομηθεί και κάθε κύκλος που πρέπει να κάνω είναι γύρω στα 3,5 χλμ ...........

Επειδή όμως έχω ΒΑΡΕΘΕΙ να πληρώνω ζημιές ΑΛΛΟΝΩΝ .......... που το παίζουν αδιάφοροι, ή τουρίστες όταν κάνουν τη ζημιά και την ΚΑΝΟΥΝ με ελαφρά ............. ΔΕΝ !!!

Έχω πληρώσει συνολικά γύρω στα 8500 Ε τα τελευταία 3 χρόνια για ζημιές άλλων !!!
Aρκετά δεν είναι ;;;

Η δε απάντηση "έλα μωρέ πως κάνεις έτσι .......... μια γρατζουνιά είναι .........", απλά ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΙΝΕΙ !!!

Οι δε ασφαλιστικές (σωστά) δεν καλύπτουν τέτοιες ζημιές καθώς δεν υπάρχει το δευτερο όχημα στο συμβάν .......... άρα πρέπει να σε αποζημιώσει ο ιδιοκτήτης του ............... γι αυτό και την κάνει ...........

Το πλαϊνό φαίρινγκ του Μπούσα αν σπάσει, κάνει 700+ Ε και 90 Ε τα αυτοκόλλητα .......... μην πούμε τα υπόλοιπα ..........

ΚΑΝΕΙΣ λοιπόν ΚΑΙ ΠΟΤΕ δεν επιτρέπω να μετακινήσει τη μηχανή μου !!!

Κωστα οι τιμες που αναφερεις δεν εχουν καμμια σημασια.Μπορει για καποιον ενα ταπεινο παπακι να ειναι το μοναδικο περιουσιακο του στοιχειο και να εχει ιδρωσει για να το παρει.Δεν εχει λοιπον κανενας μπουστης δικαιωμα να το ακουμπησει,σπρωξει,μετακινησει κλπ.Αυτη η πραξη εχει να κανει με τον φασισμο και το παραφουσκωμενο εγω καποιων καραγκιοζηδων(συγγνωμη κυριε Ευγενιε)κι απο μενα ετσι αντιμετωπιζεται.
Πριν απο δυο βδομαδες παρκαρω τη μηχανη ΝΟΜΙΜΑ απεναντι απο το συνεργειο.Ερχεται τυπος (ανατολικος μεταναστης)με bmwδαρα και ΑΠΑΙΤΕΙ να φυγω για να παρκαρει γιατι το παρκιν(ο δημοσιος δρομος δλδ)ειναι δικος του.Με απειλει μαλιστα και κανει κινηση να πεσει πανω στη μηχανη.
Για κακη του τυχη το τμημα ειναι 100 μετρα παραπανω.Μολις ηρθε το περιπολικο τα μαζεψε η νεροκοτα και την εκανε γι αλλου.:evil:

916
12/07/2009, 09:11
Καλά η αυθαιρεσία δίνει και παίρνει παντού.Πόσα μαγαζιά δεν έχετε δει να βάζουν ταμπέλες στο δρόμο "parking πελατών";Οικιοποιούνται το δημόσιο δρόμο για να κρατήσουν χώρο για τους πελάτες τους...Πριν 10 χρόνια σε μια δουλειά που εργαζόμουν,ο δ/ντής έλεγε σε πελάτες ότι διαθέταμε χώρο στάθμευσης.Αυτό δεν ίσχυε,όμως είχε βάλει κάτι μπάρες επάνω στο πεζοδρόμιο,και μόλις ερχόταν ο πελάτης της έβγαζε για να παρκάρει στο πεζοδρόμιο!Μια μέρα ενός πελάτη το αμάξι απομακρύνθηκε με γερανό,διότι δεν μπορούσε να περάσει το λεωφορείο.Ο πελάτης φυσικά αντέδρασε-τόσο βλάκας και αυτός-και ο δ/ντης απομακρύνθηκε από την εταιρεία.

arxaios
12/07/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Κωστα οι τιμες που αναφερεις δεν εχουν καμμια σημασια.Μπορει για καποιον ενα ταπεινο παπακι να ειναι το μοναδικο περιουσιακο του στοιχειο και να εχει ιδρωσει για να το παρει.Δεν εχει λοιπον κανενας μπουστης δικαιωμα να το ακουμπησει,σπρωξει,μετακινησει κλπ.Αυτη η πραξη εχει να κανει με τον φασισμο και το παραφουσκωμενο εγω καποιων καραγκιοζηδων(συγγνωμη κυριε Ευγενιε)κι απο μενα ετσι αντιμετωπιζεται.
Πριν απο δυο βδομαδες παρκαρω τη μηχανη ΝΟΜΙΜΑ απεναντι απο το συνεργειο.Ερχεται τυπος (ανατολικος μεταναστης)με bmwδαρα και ΑΠΑΙΤΕΙ να φυγω για να παρκαρει γιατι το παρκιν(ο δημοσιος δρομος δλδ)ειναι δικος του.Με απειλει μαλιστα και κανει κινηση να πεσει πανω στη μηχανη.
Για κακη του τυχη το τμημα ειναι 100 μετρα παραπανω.Μολις ηρθε το περιπολικο τα μαζεψε η νεροκοτα και την εκανε γι αλλου.:evil:

Χρήστο ........ δυστυχώς ........... έχεις δίκιο καθώς η πράξη είναι που μετράει ................ αλλά και τα φράγκα είναι πολλά ......................

Τελευταία ζημιά στο Fazer = 2 μηνιάτικα
Τελευταία ζημιά στο Busa = 3 μηνιάτικα

Καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι ............ ειδικά όταν υπάρχει και οικογένεια !!!
Αυτά σε διάστημα 1,5 χρόνου = 1/3 των εισοδημάτων μου για του κάθε Π@Π@Ρ@ την ηλιθιότητα !!! :sad: :sad: :sad:

Έχω βγάλει τη μηχανή για πούλημα και είναι αιτία αυτά τα παραπάνω ποσά τα οποία δανείστικα για να επισκευάσω τη μηχανή ......... και μιλάμε για πέσιμο από στέκα ......... χτύπημα από πίσω κλείνει η στέκα και .............. πλήρωνε !!!

Gandalf dr685sm
12/07/2009, 17:31
Μου φαινεται κι εγω στο τέλος κατι τετοιο θα κάνω. Νοικιάζω θεση σε υπογειο γκαραζ διπλανης πολυκατοικιας και πηγαινουν και παρκάρουν μπροστά στην εισοδο... Δεν βλέπουν ούτε πινακιδες ουτε γκαραζοπορτα τίποτα... Κι εγώ πληρώνω το γκαραζ πληρώνω και ταξι για να πάω στην δουλειά (γιατι οταν κατεβαινω και βλέπω οτι με εχουν κλεισει δεν προλαβαινω να παω στην ωρα μου παιρνοντας 2 συγκοινωνίες) Α! πληρώνω και το τηλ. στο 100...

Καλείς την αστυνομία και λές οτι έχεις άνθρωπο με πάθηση (καρδιά ας πούμε) και οτι τον πας τώρα στο νοσοκομείο γιατί δεν μπορούσες να βγάλεις το όχημα σου.

Η τακτική της ΕΛ.ΑΣ σε αυτή την περιπτωση είναι η αφαίρεση πινακίδος του οχήματος και πιθανόν και η κλήση γερανού αν στο σημείο που είναι εμποδίζει επιπλέον και την κίνηση οχημάτων στον δρόμο. Όπως π.χ. είπε φίλος πιο πάνω για παράνομη στάση/στάθμευση μπροστά απο κατάστημα.

Μην κολάτε και μην μπαίνετε σε διαδικασία τσαμπουκά. Καλείτε απλά την αστυνομία , δίνετε αριθμό πινακίδος οχήματος που είναι εκεί και θα δείτε οτι και οι πιο μάγκες γίνονται κοτούλες.

Το ίδιο ισχύει και για την παράνομη δέσμευση δημόσιου χώρου απο κάποιους.

Gandalf

tsofras
13/07/2009, 09:42
ναι ωραία όλα αυτά καλείς και την αστυνομία, δεν φωνάζεις , δεν βρίζεις.

Στην πολυκατοικία του πεθερού μου, κλασικός @@ρας με κώνους για το αμάξι του, τους έβγαλε ο πεθερός μου, πάρκαρε και την άλλη μέρα το βρήκε τίγκα στην γρατζουνιά.

Τι κάνεις μετά που δεν έχεις αποδείξεις?

Και εγώ αρκετές φορές του πέταγα τους κώνους αλλά δεν πάρκαρα εκεί, ή σε μαγαζιά της παραλιακής ( δεν θυμάμαι όνομα ) που καβατζώνουν το δημόσιο πάρκινγκ και ζητάνε 5ε, αλλά τι κάνω αν βγώ και το δώ μές στην γρατζουνιά?

Απλά δεν βγάζεις άκρη και κάπου κάπου κάνεις τον μλκ.

Όσο για την μηχανή , δεν το συζητάμε κάν ότι απλά είναι παράνομο

Gandalf dr685sm
13/07/2009, 10:06
Αν και άκρως αντίθετο με αυτό που λέω πάντα, αν..

1- Δεν μπορείς να το αποδείξεις.
2- Συνεχίζει τους τσαμπουκάδες κτλ..
3- συνεχίζει και βάζει τους κώνους και παρκάρει λες και είναι οικόπεδο του.
4- Καλείς αστυνομία και δεν του το σηκώνει όπως έχει.

του το κάνεις και εκεινού τίγκα στην γρατζουνιά και στα χτυπήματα... δύο μπορούν να παίξουν αυτό το παιχνίδι ξέρεις.

Το σημαντικό είναι βέβαια πριν φτάσεις σε τέτοιο σημείο να του δώσεις να καταλάβει οτι εκεί ενοχλεί και οτι ο δρόμος δεν είναι οικόπεδο του. Στην αρχή με σημείωμα στο παρμπρίζ του... μετά με κλήση στην αστυνομία (μιλάμε να εμποδίζει είσοδο , έτσι; )... και στο τέλος αφού δεν καταλαβαίνει με όποιο πολιτισμένο και κόσμιο τρόπο , του κάνεις τα ίδια που σου κάνει και αυτός αν παρκάρεις εκεί που θεωρεί αυτός οτι είναι οικοπεδο του , με το έτσι θέλω.

Φυσικά χωρίς να σε δεί έτσι;

Gandalf

tsofras
13/07/2009, 10:39
ακριβώς αυτό, απλά το θέμα ότι αν φτάσεις σε αυτό το σημείο η ζημία στο δικό σου έχει ήδη γίνει

SeNNinhA
13/07/2009, 11:22
Κανά δυο διευκρινήσεις.

- Δεν έχεις δικαίωμα να ακουμπήσεις κανένα περιουσιακό στοιχείο κανενός κινητό ή ακίνητο. Ότι κι αν γίνεται. Όσο παράνομο κι αν είναι δεν έχεις δικαίωμα να επέμβεις. Καλείς την αστυνομία και κάνεις μυνήσεις ή ότι άλλο νόμιμο.

- Ακόμη και μέσα στην πυλωτή σου ή στο πάρκινγκ σου να το αφήσει ο άλλος δεν έχεις δικαίωμα να του το μετακινήσεις. Πρέπει και εκεί να καλέσεις την αστυνομία η οποία μάλιστα δεν έχει δικαίωμα να κόψει κληση (μιας και είναι ιδιωτικός χώρος) αλλά βεβαιώνει την παράβαση και υπο προϋποθέσεις μπορεί η ίδια μόνο να καλέσει γερανό για την μεταφορά. Συνήθως μπορείς να κάνεις μόνο μύνηση.

- Παρκαρισμένα αυτοκίνητα και μηχανές τα οποία δεν μετακινούνται, έχεις δικαίωμα να καλέσεις τον δήμο να τα χαρακτηρίσει ως εγκατελειμένα μετά την πάροδο ενός μήνα. Ο δήμος κολλάει χαρτάκι ειδοποίησης. Μετά την 3η ειδοποίηση τα μαζεύουν είτε έχουν πινακίδες είτε όχι είτε πληρώνουν τέλη είτε όχι.

- Εαν κάποιοι βάζουν γλάστρες ή οτιδήποτε άλλο για κατάληψη χώρου στάθμευσης τότε εαν δεν βιάζεσαι καλείς την αστυνομία και του κόβουν κλήση για κατάληψη οδοστρώματος. Με τις νέες τιμές η κλήση τσούζει αρκετά. Εαν πάλι βιάζεσαι, τότε κατεβαίνεις και αφαιρείς ότι έχει βάλει. Εαν δεν πει τίποτε (αρκετά συνηθισμένο δεν υπάρχει πρόβλημα). Εαν πάλι πει και κάνει μανούρα, καλείς την αστυνομία (ή απειλείς ότι θα την καλέσεις) και φεύγοντας δηλώνεις ότι για οτιδήποτε συμβεί στο αυτοκίνητο/μηχανή μιας και έχει ήδη ειδοποιηθεί η αστυνομία θα γίνει και μύνηση. Δεν του συμβαίνει ποτέ τίποτε.

sergiosm
13/07/2009, 11:35
Δεν νομίζεις ότι αυτά που λες είναι αντιφατικά;

Από τη μια λες ότι


Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
- Δεν έχεις δικαίωμα να ακουμπήσεις κανένα περιουσιακό στοιχείο κανενός κινητό ή ακίνητο. Ότι κι αν γίνεται. Όσο παράνομο κι αν είναι δεν έχεις δικαίωμα να επέμβεις. Καλείς την αστυνομία και κάνεις μυνήσεις ή ότι άλλο νόμιμο.

- Ακόμη και μέσα στην πυλωτή σου ή στο πάρκινγκ σου να το αφήσει ο άλλος δεν έχεις δικαίωμα να του το μετακινήσεις.

και από την άλλη (μιλώντας για τις γλάστες ή οτιδήποτε άλλο)


Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εαν πάλι βιάζεσαι, τότε κατεβαίνεις και αφαιρείς ότι έχει βάλει.

Οι γλάστες δεν είναι κινητό περιουσιακό στοιχείο του άλλου;;
πώς αυτές τις μετακινείς;;


:wave2:

SeNNinhA
13/07/2009, 11:47
Σωστό αυτό που λες. Δεν αντιλέγω. Δεν είναι νόμιμο.

Απλά λειτουργεί στην πράξη σαν τακτική σε ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΒΙΑΖΕΣΑΙ και δεν έχεις χρόνο για αστυνομίες κλπ. Και πάλι εαν σου πέσει η γλάστρα πχ (ή οτιδήποτε άλλο) μπορεί ο ιδιοκτήτης της να σου κάνει και αυτός μύνηση.

;) ;) ;)

stefanos
13/07/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Σωστό αυτό που λες. Δεν αντιλέγω. Δεν είναι νόμιμο.

Απλά λειτουργεί στην πράξη σαν τακτική σε ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΒΙΑΖΕΣΑΙ και δεν έχεις χρόνο για αστυνομίες κλπ. Και πάλι εαν σου πέσει η γλάστρα πχ (ή οτιδήποτε άλλο) μπορεί ο ιδιοκτήτης της να σου κάνει και αυτός μύνηση.

;) ;) ;)

Η καλύτερη πλάκα είναι να παρκάρεις την μηχανή ανάμεσα απο τις γλάστρες η δίπλα στο μεγασκούτερ του βλάκα που το άφησε για να κρατάει τη θέση του αυτοκινήτου.

916
13/07/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
- Παρκαρισμένα αυτοκίνητα και μηχανές τα οποία δεν μετακινούνται, έχεις δικαίωμα να καλέσεις τον δήμο να τα χαρακτηρίσει ως εγκατελειμένα μετά την πάροδο ενός μήνα. Ο δήμος κολλάει χαρτάκι ειδοποίησης. Μετά την 3η ειδοποίηση τα μαζεύουν είτε έχουν πινακίδες είτε όχι είτε πληρώνουν τέλη είτε όχι.



Μισό λεπτό.Αν υποθέσουμε ότι κάποιος είναι π.χ Ναυτικός,ή είναι στο νοσοκομείο,έχει πληρώσει όμως κανονικά τα τέλη κυκλοφορίας,έχει πινακίδες,αλλά είναι μόνιμα σταθμευμένο.Πώς θα πάει ο δήμος να του το πάρει;Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι είναι τρακαρισμένο,ο άλλος δεν έχει λεφτά να το φτιάξει και το έχει σταθμευμένο,πληρώνοντας τέλη κυκλοφορίας,δεν νομίζω να έχει δικαίωμα να του πάρει ο δήμος.Και να σου αναφέρω περίπτωση φίλου μου που ο πατέρας του είχε αφημένο έξω από το σπίτι ένα SAAB 9-5 AERO για 14 μήνες συνεχώς.Είχε βγάλει την μπαταρία,και το είχε εκεί.Είναι ναυτικός ο άνθρωπος και πριν φύγει ειχε πάθει βλάβη.Δεν προλάβαινε να το επισκευάσει και το άφησε μπροστά στο σπίτι.Θα ήταν λογικό να πάει ο δημός να το πάρει;

sapila racing
13/07/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA


- Παρκαρισμένα αυτοκίνητα και μηχανές τα οποία δεν μετακινούνται, έχεις δικαίωμα να καλέσεις τον δήμο να τα χαρακτηρίσει ως εγκατελειμένα μετά την πάροδο ενός μήνα. Ο δήμος κολλάει χαρτάκι ειδοποίησης. Μετά την 3η ειδοποίηση τα μαζεύουν είτε έχουν πινακίδες είτε όχι είτε πληρώνουν τέλη είτε όχι.



Είσαι σίγουρος γι αυτό?
Δηλαδή εγω πρέπει να κουνάω το αυτοκίνητο μια φορά το μήνα για να μην μου το πάρουν?
Ενω πληρώνω τέλη κυκλοφορίας??
Δεν νομίζω οτι μπορεί να ισχύει τέτοιος νόμος. Δηλαδή αν παω ενα ταξίδι κινδυνευω να μου παρει ο δήμος το αυτοκίνητο?
Αν δεν εχει τέλη πληρωμένα ΟΚ, αλλά με πληρωμένα δεν παίζιε να το πάρουν, θα τους πάρει ο διάολος!

916
13/07/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η καλύτερη πλάκα είναι να παρκάρεις την μηχανή ανάμεσα απο τις γλάστρες η δίπλα στο μεγασκούτερ του βλάκα που το άφησε για να κρατάει τη θέση του αυτοκινήτου.

Έχεις δικαίωμα να το κάνεις.Να μετακινήσεις τη μηχανή δεν έχεις.Οι γλάστρες είναι παράνομα στο δρόμο...Αλλά ποιο το όφελος;Δε θα βρει ο άλλος να παρκάρει το αμάξι μπροστά στο σπίτι και θα πάει παρακάτω.Θα χαθούν 2 θέσεις στάθμευσης έτσι.

stefanos
13/07/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Έχεις δικαίωμα να το κάνεις.Να μετακινήσεις τη μηχανή δεν έχεις.Οι γλάστρες είναι παράνομα στο δρόμο...Αλλά ποιο το όφελος;Δε θα βρει ο άλλος να παρκάρει το αμάξι μπροστά στο σπίτι και θα πάει παρακάτω.Θα χαθούν 2 θέσεις στάθμευσης έτσι.

Γιατί θεωρώ ανήθικο να χρησιμοποιούνται τα δίκυκλα αντί κώνου παρκαρίσματος.
Και ανήθικο όποιον θέλει να παρκάρει έξω απο το σπίτι του στο Παγκράτι την Κυψέλη και την Καλλιθέα. :p

916
13/07/2009, 12:17
Εάν υποθέσουμε ότι κάποιος έχει 2 αμάξια.Ένα Mercedes κι ένα Lada και κρατάει με το lada θέση για τη mercedes είναι ηθικό;Τι πιστεύεις,έχει ή όχι το δικαίωμα να μετακινεί το ένα να βάλει το άλλο;

stefanos
13/07/2009, 12:20
Και να σας πώ την αλήθεια πάρα πολλές φορές έχω μετακινήσει δίκυκλα για να βγώ με το αυτοκίνητο απο παρκάρισμα.
Αντίθετα δεν μου έχει τύχει ποτέ να μετακινήσω δίκυκλο προκειμένου να παρκάρω, μιάς και όλοι στη γειτονιά παρκάρουν στο πεζοδρόμιο, όπως κάθε λογικός άνθρωπος που αγαπάει την μηχανή του.:p

stefanos
13/07/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Εάν υποθέσουμε ότι κάποιος έχει 2 αμάξια.Ένα Mercedes κι ένα Lada και κρατάει με το lada θέση για τη mercedes είναι ηθικό;Τι πιστεύεις,έχει ή όχι το δικαίωμα να μετακινεί το ένα να βάλει το άλλο;

Κάθε άνθρωπος έχει δική του αντίληψη για την ηθική, για μένα δεν είναι ήθική χρήση μοτοσυκλέτας αυτή.
Και μετά το lada τι το κάνει, το παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο μέχρι να φύγει με το mercede?

sergiosm
13/07/2009, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Σωστό αυτό που λες. Δεν αντιλέγω. Δεν είναι νόμιμο.

Απλά λειτουργεί στην πράξη σαν τακτική σε ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΒΙΑΖΕΣΑΙ και δεν έχεις χρόνο για αστυνομίες κλπ. Και πάλι εαν σου πέσει η γλάστρα πχ (ή οτιδήποτε άλλο) μπορεί ο ιδιοκτήτης της να σου κάνει και αυτός μύνηση.

;) ;) ;)

Το ακριβώς αντίθετο θέλω να σου πω.

Αν σε εμποδίζει (πραγματικά όμως γιατί π.χ. πρέπει να φύγεις με το αυτοκίνητο/μηχανή, και όχι απλά επειδή δεν σου αρέσει να το βλέπεις, οπότε τότε καλείς την αστυνομία για τα περαιτέρω) έχεις δικαίωμα να το μετακινήσεις.
Εννοείται βέβαια ότι αν του προκαλέσεις ζημιά θα πρέπει να του την πληρώσεις.
Σε μια τέτοια περίπτωση συγκρούονται το δικό σου δικαίωμα για μετακίνηση και το δικό του δικαίωμα στην περιουσία του.
Από τη στιγμή που δεν του προκαλείς ζημιά το δικό σου δικαίωμα υπερτερεί (μην ξεχνάς άλλωστε ότι το πρόβλημα το προκαλεί ο ίδιος)

:wave2:

sergiosm
13/07/2009, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
- Παρκαρισμένα αυτοκίνητα και μηχανές τα οποία δεν μετακινούνται, έχεις δικαίωμα να καλέσεις τον δήμο να τα χαρακτηρίσει ως εγκατελειμένα μετά την πάροδο ενός μήνα. Ο δήμος κολλάει χαρτάκι ειδοποίησης. Μετά την 3η ειδοποίηση τα μαζεύουν είτε έχουν πινακίδες είτε όχι είτε πληρώνουν τέλη είτε όχι.


υπό την προϋπόθεση ότι το αυτοκίνητο ή η μηχανή αυτή χαρακτηρίζονται ως ΕΓΚΑΤΑΛΕΛΕΙΜΕΝΑ, δηλαδή ως οχήματα των οποίων ο ιδιοκτήτης εκφράζει (στην πράξη) την πρόθεσή του να τα παρατήσει, να τα εγκαταλείψει, να πάψει να έχει την κυριότητά τους. Κοινώς να τα πετάξει.

Από τη στιγμή που ο ιδιοκτήτης πληρώνει τέλη κυκλοφορίας τέτοια πρόθεση δεν συνάγεται, το όχημα ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ εγκαταλελειμένο και η διαδικασία που περιγράφεις δεν νομιμοποιείται να γίνει.
Αν γίνει, ο παράνομος είναι ο δήμος.

916
13/07/2009, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
όλοι στη γειτονιά παρκάρουν στο πεζοδρόμιο, όπως κάθε λογικός άνθρωπος που αγαπάει την μηχανή του.:p

Οι παρκαρισμένες μηχανές στα πεζοδρόμια είναι παράνομες.Αλλά στο Ελλαδιστάν ότι μας επιτρέπει να παρκάρουμε την προέκταση του φαλού μας (βλ Αυτοκίνητο) και να το καμαρώνουμε είναι νόμιμο...

916
13/07/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Κάθε άνθρωπος έχει δική του αντίληψη για την ηθική, για μένα δεν είναι ήθική χρήση μοτοσυκλέτας αυτή.
Και μετά το lada τι το κάνει, το παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο μέχρι να φύγει με το mercede?

Στο πεζοδρόμιο,στη γωνία και γενικά όπου βρει.Ή σε κάποια ελεύθερη θέση 300μ από το σπίτι του.

SeNNinhA
13/07/2009, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
υπό την προϋπόθεση ότι το αυτοκίνητο ή η μηχανή αυτή χαρακτηρίζονται ως ΕΓΚΑΤΑΛΕΛΕΙΜΕΝΑ, δηλαδή ως οχήματα των οποίων ο ιδιοκτήτης εκφράζει (στην πράξη) την πρόθεσή του να τα παρατήσει, να τα εγκαταλείψει, να πάψει να έχει την κυριότητά τους. Κοινώς να τα πετάξει.

Από τη στιγμή που ο ιδιοκτήτης πληρώνει τέλη κυκλοφορίας τέτοια πρόθεση δεν συνάγεται, το όχημα ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ εγκαταλελειμένο και η διαδικασία που περιγράφεις δεν νομιμοποιείται να γίνει.
Αν γίνει, ο παράνομος είναι ο δήμος.

ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.

Το ξέρω γιατί είχα ενα πρόβλημα παλιότερα με το αυτοκίνητο και ενα περίεργο τύπο στην γειτονιά που τελικά κάλεσε τον δήμο. Έτσι αναγκαστικά τα έμαθα από πρώτο χέρι και ότι λέω δεν είναι ράδιο αρβίλα.


Κανένας δεν έχει δικαίωμα να έχει μόνιμα παρκαρισμένο κάτι στο ίδιο σημείο σε δημόσιο χώρο για περισσότερο από ενα μήνα συνεχόμενα χωρίς να το μετακινεί είτε πληρώνει τέλη είτε όχι. Ειτε έχει πινακίδες πάνω είτε όχι.

Μετά την πάροδο ενός μήνα ο δήμος έχει δικαίωμα να επικολλήσει ειδοποίηση προς τον κάτοχο για να το απομακρύνει ο ίδιος. Αυτό ελάχιστες φορές γίνεται με πρωτοβουλία του δήμου και όταν γίνεται αφορά πραγματικά εμφανώς εγκαταλελημένα οχήματα. Εαν όμως κάποιος γείτονας ζητήσει να έρθει ο δήμος, τότε αναγκαστικά θα επικολληθεί η ειδοποίηση. Συνήθως γίνονται 3 τέτοιες ειδοποιήσεις και μετά έρχεται γερανός και το απομακρύνει νομίμως. Μετά θα πρέπει να το αναζητήσεις στον δήμο, να πληρώσεις κάποιο πρόστιμο, κάποιο ποσό για κάθε μέρα παραμονής και τον γερανό (αρκετά χρήματα μαζεύονται).

Το τι θα κάνεις εαν είσαι πχ ναυτικός και έρχεσαι μια φορά το χρόνο δεν αφορά τον δήμο αλλά εσένα. Μπορείς πχ να το κλείσεις σε ιδιωτικό χώρο (παρκινγ, οικόπεδο, σπίτι, κλπ).

Βέβαια όπως είπα παραπάνω, ο δήμος από ιδιωτική πρωτοβουλία μαζεύει μόνο τα εμφανώς εγκαταλελειμένα που σημαίνει τα σχεδόν διαλλυμένα ή ακόμη και καινούργια αλλά με τόση βρόμα πάνω τους που φαίνεται ότι έχουν εκεί πάνω από 5 μήνες. Όταν όμως γίνει καταγγελία και υποδειχθεί κάτι ως εγκαταλελειμένο δεν έχει δικαίωμα να κάνει κάτι αντίθετο από την νομοθεσία. Οπότε προσέξτε.

Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας πάρει τηλέφωνο την υπηρεσία εγκατελειμένων για να του τα πούνε (210-3470763).

:wave2: :wave2: :wave2:

stefanos
13/07/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Οι παρκαρισμένες μηχανές στα πεζοδρόμια είναι παράνομες.Αλλά στο Ελλαδιστάν ότι μας επιτρέπει να παρκάρουμε την προέκταση του φαλού μας (βλ Αυτοκίνητο) και να το καμαρώνουμε είναι νόμιμο...

Οι παράνομες μηχανές είναι ολόκληρες στο Ελλαδιστάν φίλε.
Κατανοώ απόλυτα την παράνομα παρκαρισμένη μηχανή, ακόμα κι όταν η δική μου είναι σε πυλωτή πλέον, ακόμα και όταν δεν μπορώ να περάσω με το καροτσάκι του μπέμπη και κατεβαίνω στο δρόμο.
Γιατί δυστυχώς οι νόμιμα παρκαρισμένες στο δρόμο μηχανές θα χτυπηθούν θα πέσουν θα τις πατήσουν με τα αυτοκίνητα και μετά θα φύγουν.

power hornet
13/07/2009, 13:04
λοιπον εγω τι θα εκανα αμα εβλεπα κανεναν να μου μετακινει την μηχανη,κατα πασα πιθανον θα τον μπουκετωνα γιατι ειμαι οξυθυμος και τρελενομε οταν βλεπω καποιον να βαζει χερι στην περιουσια μου.βεβαια μακαρι να ημουν στην τρελη χαρα ωστε να μην εμπαινα σε μπελαδες και απλα να φωναζα κλεφτης.
αλα επειδη ξερω τον ευατο μου μαλλον θα ετρωγε μπουκετο και μπινελικα μαζι, θα μου πειτε ειναι κακο αλα δυστηχως ετσι ειμαι.

916
13/07/2009, 13:10
SeNNinhA πώς μπορεί να αποδείξει ο γείτονας π.χ ότι δεν έχεις μετακινήσει καθόλου το αμάξι σου;Αν δηλαδή το πάρεις και κάνεις 50 μ,το αφησεις σε άλλη θέση και επιστρέψεις μετά από 10 λεπτά στην αρχική,παρατείνεται ο μήνας;Όσον αφορά τη βρώμα,είναι επίσης σχετικό.Μπορεί να το πλύνεις τώρα,και σε 2 ωρες να ρίξει μια λασποβροχή και να στο κάνει χάλια.

sergiosm
13/07/2009, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.

Το ξέρω γιατί είχα ενα πρόβλημα παλιότερα με το αυτοκίνητο και ενα περίεργο τύπο στην γειτονιά που τελικά κάλεσε τον δήμο. Έτσι αναγκαστικά τα έμαθα από πρώτο χέρι και ότι λέω δεν είναι ράδιο αρβίλα.

Κανένας δεν έχει δικαίωμα να έχει μόνιμα παρκαρισμένο κάτι στο ίδιο σημείο σε δημόσιο χώρο για περισσότερο από ενα μήνα συνεχόμενα χωρίς να το μετακινεί είτε πληρώνει τέλη είτε όχι. Ειτε έχει πινακίδες πάνω είτε όχι.

Μετά την πάροδο ενός μήνα ο δήμος έχει δικαίωμα να επικολλήσει ειδοποίηση προς τον κάτοχο για να το απομακρύνει ο ίδιος. Αυτό ελάχιστες φορές γίνεται με πρωτοβουλία του δήμου και όταν γίνεται αφορά πραγματικά εμφανώς εγκαταλελημένα οχήματα. Εαν όμως κάποιος γείτονας ζητήσει να έρθει ο δήμος, τότε αναγκαστικά θα επικολληθεί η ειδοποίηση. Συνήθως γίνονται 3 τέτοιες ειδοποιήσεις και μετά έρχεται γερανός και το απομακρύνει νομίμως. Μετά θα πρέπει να το αναζητήσεις στον δήμο, να πληρώσεις κάποιο πρόστιμο, κάποιο ποσό για κάθε μέρα παραμονής και τον γερανό (αρκετά χρήματα μαζεύονται).

Το τι θα κάνεις εαν είσαι πχ ναυτικός και έρχεσαι μια φορά το χρόνο δεν αφορά τον δήμο αλλά εσένα. Μπορείς πχ να το κλείσεις σε ιδιωτικό χώρο (παρκινγ, οικόπεδο, σπίτι, κλπ).

Βέβαια όπως είπα παραπάνω, ο δήμος από ιδιωτική πρωτοβουλία μαζεύει μόνο τα εμφανώς εγκαταλελειμένα που σημαίνει τα σχεδόν διαλλυμένα ή ακόμη και καινούργια αλλά με τόση βρόμα πάνω τους που φαίνεται ότι έχουν εκεί πάνω από 5 μήνες. Όταν όμως γίνει καταγγελία και υποδειχθεί κάτι ως εγκαταλελειμένο δεν έχει δικαίωμα να κάνει κάτι αντίθετο από την νομοθεσία. Οπότε προσέξτε.

Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας πάρει τηλέφωνο την υπηρεσία εγκατελειμένων για να του τα πούνε (210-3470763).

:wave2: :wave2: :wave2:

Συνεπώς, αυτά που λες είναι η ΕΠΙΣΗΜΗ πληροφόρηση της αρμόδιας υπηρεσίας του δήμου.
Όμως αυτός που σου τα είπε
α) δεν έχει διαβάσει το σχετικό π.δ. και
β) ακόμα και αν το έχει διαβάσει δεν το έχει καταλάβει.

Το π.δ. 116/2004 (ΦΕΚ Α' 81/2004 για όποιον θέλει να το βρει)λέει:

α) στο άρθρο 2 ότι:

Για τους σκοπούς της παρούσας, νοείται ως:
...
2. «εγκαταλειμμένο όχημα», όχημα το οποίο:
α) εγκαταλείπεται σε δημόσιους, δημοτικούς ή κοινοτικούς δρόμους στους οποίους απαγορεύεται η στάθμευση για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο από 30 ημέρες,
β) εγκαταλείπεται σε άλλους δημόσιους, δημοτικούς ή κοινοτικούς ή λιμενικούς κοινόχρηστους ή μη χώρους και οδούς για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο από 90 ημέρες, και χωρίς την άδεια της αρμόδιας Υπηρεσίας ή Αρχής,
γ) εγκαταλείπεται σε ιδιωτικούς χώρους χωρίς προηγούμενη συγκατάθεση του κυρίου ή νομέα του χώρου κατά δήλωση του,
δ) αποτελεί γενικά κίνδυνο για το περιβάλλον, την υγεία και την ασφάλεια των κατοίκων, καθώς και για την δημόσια ή ιδιωτική περιουσία, ιδίως όταν λόγω της καταστάσεως που βρίσκεται δεν δύναται να ανταποκριθεί στον σκοπό για τον οποίο προορίζεται. Εγκαταλειμμένο όχημα που δεν έχει αναζητηθεί από τον ιδιοκτήτη του εντός των χρονικών ορίων του άρθρου 9, παρ. 1 του παρόντος Προεδρικού Διατάγματος, είναι όχημα στο τέλος κύκλου ζωής.

Συνεπώς:
ο μήνας που σου είπε ισχύει μόνο για την παράνομη στάθμευση, αφού στη νόμιμη είναι 90 ημέρες.
επίσης η λέξει "εγκαταλείπεται" είναι σαφέστατη. Εγκαταλείπω δεν σημαίνει "παρκάρω". Σημαίνει το αφήνω με πρόθεση να το παρατήσω.
Οποιαδήποτε άλλη ερμηνεία είναι -απλά- αντισυνταγματική γιατί προσβάλλει το δικαίωμά μας στην ιδιοκτησία.
Εξάλλου, αν το π.δ. ήθελε να "μαζεύονται" όλα τα οχήματα που απλά δεν μετακινούνται για 30 ή 90 ημέρες, ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ευθέως. Δεν το λέει όμως. Κάτι σημαίνει αυτό.

β) στο άρθρο 9 περιγράφει τη διαδικασία περισυλλογής και λέει:

Για τη συλλογή εγκαταλειμμένων οχημάτων τηρείται η ακόλουθη διαδικασία:
1) Η αρμόδια Υπηρεσία του οικείου Δήμου ή της Κοινότητας εντοπίζει τα εγκαταλειμμένα οχήματα και επικολλά σε εμφανές σημείο του οχήματος ειδικό αυτοκόλλητο που χαρακτηρίζει αυτό ως εγκαταλειμμένο. Μέσα σε 15 ημέρες από την επικόλληση του ειδικού αυτοκόλλητου η ως άνω αρμόδια υπηρεσία ενημερώνει τις Υπηρεσίες Ασφάλειας για διενέργεια έρευνας προς εξακρίβωση περίπτωσης κλοπής, υπεξαίρεσης ή εμπλοκής σε εγκληματική πράξη. Οι Υπηρεσίες Ασφάλειας υποχρεούνται να ενημερώνουν το ταχύτερο δυνατόν τον οικείο ΟΤΑ σχετικά με τα αποτελέσματα των ερευνών τους. Μέσα σε 45 ημέρες από την επικόλληση αυτού του ειδικού αυτοκόλλητου εάν το όχημα δεν αποσυρθεί από τον ιδιοκτήτη του, το όχημα περιέρχεται στην κατοχή του οικείου Δήμου ή Κοινότητας. Για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής αρμόδιες αρχές Ασφαλείας θεωρούνται οι Διευθύνσεις Ασφαλείας Αττικής και Θεσσαλονίκης αντίστοιχα και για την υπόλοιπη Ελλάδα οι Αστυνομικές Διευθύνσεις των Νομών.
2) Σε περίπτωση που τα εγκαταλειμμένα οχήματα φέρουν πινακίδες κυκλοφορίας, οι κατά τόπους αρμόδιοι ΟΤΑ υποχρεούνται πέραν των αναφερομένων στη προηγούμενη παράγραφο να αναζητήσουν επιπλέον, εντός 15 ημερών από την επικόλληση του ειδικού σήματος (αυτοκόλλητου) μέσω του Αρχείου του Υπουργείου Μεταφορών, τα στοιχεία ταυτότητας των ιδιοκτητών τους και να τους ενημερώσουν, καθώς και να ενημερώσουν και την αρμόδια υπηρεσία του Υπ. Οικονομικών (ΚΕΠΥΟ).

Άρα, αν το όχημα έχει πινακίδες, ο δήμος ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να σε αναζητήσει.

Συνεπώς, ακόμα και αν υποτεθεί (κάκιστα) ότι "εγκαταλελειμμένο" είναι ακόμα και το παρκαρισμένο, τότε και πάλι δεν μπορεί να το πάρει.

Υ.Γ. Θα ήθελα πραγματικά να δω το νόμο, την εγκύκλιο ή ό,τι άλλο είναι αυτό το χαρτί που λέει ότι "κανείς δεν έχει το δικαίωμα α έχει μόνιμα παρκαρισμένο κάτι στο ίδιο σημείο σε δημόσιο χώρο για περισσότερο από ενα μήνα συνεχόμενα χωρίς να το μετακινεί είτε πληρώνει τέλη είτε όχι. Ειτε έχει πινακίδες πάνω είτε όχι". Πραγματικά θα το ήθελα, γιατί μου φαίνεται ότι ο καθένας (ειδικά αν αισθάνεται, είτε την έχει είτε όχι, ότι έχει κάποιας μορφής εξουσία) λέει ό,τι θέλει.
(το σχόλιο βέβαια δεν πάει σε σένα, πάει στον δήμο).
:wave2:

mikios400
13/07/2009, 13:36
υπάρχει και αυτό
http://www.e-moto.gr/gr/Details.asp?ProductID=1492
Λουκέτο ... Τοποθετείται στην εμπρός μανέτα φρένου εμποδίζοντας την μετακίνηση της μοτοσυκλέτας.

sergiosm
13/07/2009, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
υπάρχει και αυτό
http://www.e-moto.gr/gr/Details.asp?ProductID=1492
Λουκέτο ... Τοποθετείται στην εμπρός μανέτα φρένου εμποδίζοντας την μετακίνηση της μοτοσυκλέτας.

Δεν την εμποδίζει.
Την κάνει πιο δύσκολη, άρα κάνει πιο εύκολο το ρίξιμο της από τον οδηγό του αυτοκινήτου που θα πάει να την μετακινήσει και δεν θα δει καν το λουκέτο αυτό...

the who
13/07/2009, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Είσαι σίγουρος γι αυτό?
Δηλαδή εγω πρέπει να κουνάω το αυτοκίνητο μια φορά το μήνα για να μην μου το πάρουν?
Ενω πληρώνω τέλη κυκλοφορίας??
Δεν νομίζω οτι μπορεί να ισχύει τέτοιος νόμος. Δηλαδή αν παω ενα ταξίδι κινδυνευω να μου παρει ο δήμος το αυτοκίνητο?
Αν δεν εχει τέλη πληρωμένα ΟΚ, αλλά με πληρωμένα δεν παίζιε να το πάρουν, θα τους πάρει ο διάολος!

Η μονη δικαιολογια που εχει ο Δημος ειναι οτι πρεπει να καθαριζεται ο δρομος.Αν εχεις γειτονα γκρινιαρη η δεν σε γουσταρει και κανει καταγγελιες στο Δημο τοτε σου κολλανε και χαρτι.
Δεν παιζει να στο σηκωσουνε με τη μια παντως.

power hornet
13/07/2009, 14:11
αμα εχει πινακιδες το οχημα ο δημος δεν μπορει να στο παρει ουτε να σου κωλησει χαρτι οτι ειναι εγκατελειμενο.

mikios400
13/07/2009, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
αμα εχει πινακιδες το οχημα ο δημος δεν μπορει να στο παρει ουτε να σου κωλησει χαρτι οτι ειναι εγκατελειμενο.

ίσα ίσα... αμα έχει πινακίδες μπορούν (και οφείλουν) να επικοινωνήσουν με τον ιδιοκτήτη πρώτα, ενώ αν δεν έχει είναι πιο χρονοβόρα η διαδικασία.
Το έχω δει γραμμένο και το έχω δει να συμβαίνει... και έχω τηλεφωνήσει κ εγώ κ το έχουν κάνει σε ένα χάρχαλο μηχανάκι παρατημένο ήδη 1 μήνα μπροστά στην εταιρεία που δουλεύω... η Δημοτική Αστυνομία τα αναλαμβάνει (είναι ακριβώς απέναντι, και πήγα κιόλας) :wave2:

sergiosm, αν είναι πατημένο το φρένο, ούτε μπροστά θα πάει το μοτόρι ούτε πίσω... αν είναι να του πέσει από τα χέρια και έτσι, θα του έπεφτε ούτως η άλλως.... σε συνδυασμό με ταχύτητα και "μπλοκαρισμένα" γρανάζια (που πρέπει να κάνεις πάντα) ούτε το σταντα κινδυνεύεις να σου κλείσει... :wave2:
πως εννοείς ότι δεν κάνει τπτ;

916
13/07/2009, 15:46
Πριν λίγο έμαθα ότι ο "μάγκας" της γειτονιάς που μετακινεί μοτοσυκλέτες για να παρκάρει το αμάξι του,την έκανε τη μαλακία.Έριξε ένα παπί κάτω,ο ιδιοκτήτης του που άκουσε το συναγερμό βγήκε έξω τον έκανε μαύρο στις μπουνιές και ήρθε και η ΕΛ.ΑΣ.Περισσότερα σε λίγη ώρα που θα πάω στο σπίτι μου!!!

sergiosm
14/07/2009, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
sergiosm, αν είναι πατημένο το φρένο, ούτε μπροστά θα πάει το μοτόρι ούτε πίσω... αν είναι να του πέσει από τα χέρια και έτσι, θα του έπεφτε ούτως η άλλως.... σε συνδυασμό με ταχύτητα και "μπλοκαρισμένα" γρανάζια (που πρέπει να κάνεις πάντα) ούτε το σταντα κινδυνεύεις να σου κλείσει... :wave2:
πως εννοείς ότι δεν κάνει τπτ;

το λέω γιατί φοβάμαι ότι σε μια τέτοια περίπτωση θα προσπαθήσει να την σπρώξει, ή ακόμα χειρότερα να την σηκώσει από το μπροστινό, οπότε θα είναι πιο εύκολο να του πέσει.

giorgos_t
15/07/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Γιατί θεωρώ ανήθικο να χρησιμοποιούνται τα δίκυκλα αντί κώνου παρκαρίσματος.
Και ανήθικο όποιον θέλει να παρκάρει έξω απο το σπίτι του στο Παγκράτι την Κυψέλη και την Καλλιθέα. :p

Συμφωνώ 1000%

Έχω τσακωθεί με φίλο που μόλις βγάζει το αμάξι του, βάζει στην θέση του ένα μαστρακά καβασάκι που έχει να δουλέψει 20 χρόνια και κρατάει για αυτόν μόνο τον λόγο.

Εαν το έκανε στην γειτονιά μου (Βύρωνας) θα του το έβαζα στον πάτο...

Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα με κανέναν. Λίγο φιλότημο χρειάζεται για να συμβιώσουμε όσο καλύτερα μπορούμε όλοι, σε αυτό το μπουρδέλο που λέγεται Αθήνα.

916
15/07/2009, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos_t
Συμφωνώ 1000%

Έχω τσακωθεί με φίλο που μόλις βγάζει το αμάξι του, βάζει στην θέση του ένα μαστρακά καβασάκι που έχει να δουλέψει 20 χρόνια και κρατάει για αυτόν μόνο τον λόγο.

Εαν το έκανε στην γειτονιά μου (Βύρωνας) θα του το έβαζα στον πάτο...

Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα με κανέναν. Λίγο φιλότημο χρειάζεται για να συμβιώσουμε όσο καλύτερα μπορούμε όλοι, σε αυτό το μπουρδέλο που λέγεται Αθήνα.

Αν αυτό το καβασάκι έχει πληρωμένα τέλη κυκλοφορίας,είναι δικαίωμα του.Όπως θα ήταν δικαίωμα του να βάζει ένα ΙΧ κουβά για να κρατάει θέση για το καλό του αμάξι.Είναι όχημα,και εφόσον πληρώνει είναι νόμιμα στο δρόμο.

Αν εσύ δε θεωρείς ηθικό να κρατάει ο άλλος θέση με την μηχανή του,κι εγώ δε θεωρώ ηθικό να ψάχνω να βρω να παρκάρω το αμάξι μου επειδή μερικές οικογένειες έχουν περισσότερα από ένα αυτοκίνητα.Μπορείς να το απαγορεύσεις αυτό;Προφανώς όχι.Γιατί να απαγορεύεις στον άλλο να κρατάει θέση με άλλο όχημα του;Επειδή έχει 2 και όχι 4 ρόδες;

giorgos_t
15/07/2009, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Αν αυτό το καβασάκι έχει πληρωμένα τέλη κυκλοφορίας,είναι δικαίωμα του.Όπως θα ήταν δικαίωμα του να βάζει ένα ΙΧ κουβά για να κρατάει θέση για το καλό του αμάξι.Είναι όχημα,και εφόσον πληρώνει είναι νόμιμα στο δρόμο.

Αν εσύ δε θεωρείς ηθικό να κρατάει ο άλλος θέση με την μηχανή του,κι εγώ δε θεωρώ ηθικό να ψάχνω να βρω να παρκάρω το αμάξι μου επειδή μερικές οικογένειες έχουν περισσότερα από ένα αυτοκίνητα.Μπορείς να το απαγορεύσεις αυτό;Προφανώς όχι.Γιατί να απαγορεύεις στον άλλο να κρατάει θέση με άλλο όχημα του;Επειδή έχει 2 και όχι 4 ρόδες;

Και αν εσυ θεωρείς οτι πρέπει να κάνουμε πλούσιους τους δικηγόρους και τους γιατρούς αντί να κάτσουμε και να φερθούμε σαν πολιτισμένοι άνθρωποι και αυτό δικαίωμα σου είναι.

sapila racing
15/07/2009, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Αν αυτό το καβασάκι έχει πληρωμένα τέλη κυκλοφορίας,είναι δικαίωμα του.Όπως θα ήταν δικαίωμα του να βάζει ένα ΙΧ κουβά για να κρατάει θέση για το καλό του αμάξι.Είναι όχημα,και εφόσον πληρώνει είναι νόμιμα στο δρόμο.

Αν εσύ δε θεωρείς ηθικό να κρατάει ο άλλος θέση με την μηχανή του,κι εγώ δε θεωρώ ηθικό να ψάχνω να βρω να παρκάρω το αμάξι μου επειδή μερικές οικογένειες έχουν περισσότερα από ένα αυτοκίνητα.Μπορείς να το απαγορεύσεις αυτό;Προφανώς όχι.Γιατί να απαγορεύεις στον άλλο να κρατάει θέση με άλλο όχημα του;Επειδή έχει 2 και όχι 4 ρόδες;

Μαλλον κάπου τα εχεις μπερδέψει.
Αν κάποιος αφήνει μηχανάκι για να πιάνει θέση να παρκάρει το αυτοκίνητο, ειναι τουλάχιστον γελοίος, και εγω προσωπικά θα πήγαινα να παρκάρω την μηχανή μου δίπλα στη σημαδούρα του.

Αν είναι ετσι ρε φίλε εγω θα εκλεινα ολόκληρο δρόμο με μηχανάκια :lol:

To άλλο κόλπο που περιγράφεις δυστυχως το κάνουν πλέον αρκετοί. Αφήνουν ενα σαπάκι αυτοκίνητο με πινακίδα και τελη κυκλοφορίας παρκαρισμένο και παρκάρουν το κανονικό ΙΧ δίπλα του, διπλοπαρκαρισμένο φυσικά....περιττό να το σχολιάσω και κρίμα που οταν θέλει το κράτος να μαζέψει λεφτά δεν ξεκινάει απο τα διπλοπαρκαρισμένα. Θα ηταν μια καλή αρχή!

916
15/07/2009, 15:20
Δε χρειάζεται να κάνεις πλούσιους ούτε τους μεν ούτε τους δε.Αλλά δε χρειάζεται οι μοτοσυκλετιστές να είναι μονίμως οι μαλάκες της υπόθεσης,και να μας εκδιώκουν από παντού.Αν εγώ όταν κατεβαίνω στο κέντρο με τη μηχανή,το αντικαταστήσω με το αμάξι,επειδή δε βρίσκω να παρκάρω,επειδή στα πεζοδρόμια τρώω κλήσεις κλπ,τότε τον γιατρό θα τον χρειαστούμε σίγουρα.Σε πάρκιν στην Αθήνα,μου ζητάνε για να παρκάρω τη μηχανή μου όσα ζητάνε και για τα αμάξια.Και σου λένε "αμα θέλεις".Αλλά πού να την αφήσω;Κινδυνεύει από κλοπή αλλά και από πτώση.Και τα πληρώνω..

916
15/07/2009, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μαλλον κάπου τα εχεις μπερδέψει.
Αν κάποιος αφήνει μηχανάκι για να πιάνει θέση να παρκάρει το αυτοκίνητο, ειναι τουλάχιστον γελοίος, και εγω προσωπικά θα πήγαινα να παρκάρω την μηχανή μου δίπλα στη σημαδούρα του.

Αν είναι ετσι ρε φίλε εγω θα εκλεινα ολόκληρο δρόμο με μηχανάκια :lol:

To άλλο κόλπο που περιγράφεις δυστυχως το κάνουν πλέον αρκετοί. Αφήνουν ενα σαπάκι αυτοκίνητο με πινακίδα και τελη κυκλοφορίας παρκαρισμένο και παρκάρουν το κανονικό ΙΧ δίπλα του, διπλοπαρκαρισμένο φυσικά....περιττό να το σχολιάσω και κρίμα που οταν θέλει το κράτος να μαζέψει λεφτά δεν ξεκινάει απο τα διπλοπαρκαρισμένα. Θα ηταν μια καλή αρχή!


Έχεις δικαίωμα να παρκάρεις τη μηχανή σου δίπλα στην "σημαδούρα" του όπως λες.Να τη μετακινήσεις δεν έχεις δικαίωμα.Επίσης,αν κόπτεσαι τόσο πολύ για το νόμο και την ηθική,να απαιτήσεις να μην παρκάρουν φορτηγά >3,5 τόνους σε δρόμους.Να πάνε σε ειδικό χώρο (πού θα βρουν πρόβλημα τους),διότι απαγορεύεται.Και πιάνει και 2-3 θέσεις στο δρόμο.

sapila racing
15/07/2009, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Έχεις δικαίωμα να παρκάρεις τη μηχανή σου δίπλα στην "σημαδούρα" του όπως λες.Να τη μετακινήσεις δεν έχεις δικαίωμα.Επίσης,αν κόπτεσαι τόσο πολύ για το νόμο και την ηθική,να απαιτήσεις να μην παρκάρουν φορτηγά >3,5 τόνους σε δρόμους.Να πάνε σε ειδικό χώρο (πού θα βρουν πρόβλημα τους),διότι απαγορεύεται.Και πιάνει και 2-3 θέσεις στο δρόμο.

Μαλλον παρεξήγησες. Δεν υπάρχει περίπτωση να μετακινήσω μηχανάκι.

Αλλά δεν μου αρέσει και να με πιάνουν κώτσο....

Δίκιο έχεις και με τα φορτηγά, και δημιουργούν και ατυχήματα οταν τα παρκάρουν σε σημεία που εμποδίσουν την ορατότητα.

Αλλά μην λέμε κι οτι είναι ΟΚ αυτοί που βαζουν μηχανάκι να κρατήσουν θέση αυτοκινήτου, ήμαρτον!

916
15/07/2009, 15:45
Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι.
Αν υποθέσουμε ότι εγώ βάζω τη μηχανή και μόλις έρχομαι με το αμάξι μου την απομακρύνω,παρκάρω το αμάξι μου και όλα καλά.
Υποθέτουμε ότι εσύ,έχεις ένα αμάξι του 1989 για την αρχάρια κόρη σου,και ένα αμάξι του 2009 ως οικογενειακό.Όταν φεύγεις για τη δουλειά,βάζεις το αμάξι της κόρης σου μπροστά στο σπίτι σου,και μόλις έρχεσαι το απομακρύνεις.Βάζεις το καινούριο και το άλλο το παρατάς αλλού,σε άλλη πόρτα.

Εγώ είμαι ανήθικος,κι εσύ ηθικός;Δεν κρατάς εσύ θέση για το καινούριο;Ή εξαιρείσαι του ελέγχου της ηθικότητας επειδή έχεις 2 αμάξια και όχι 1 μηχανή και 1 αμάξι;

916
15/07/2009, 15:49
Άρθρο 34. Στάση και στάθμευση
§6
Tα oχήματα πoυ βρίσκoνται σε στάση ή στάθμευση,επιβάλλεται να τoπoθετoύνται παράλληλα με την oριoγραμμή τoυ oδoστρώματoς και επί της αντιστοιχούσας γι’ αυτούς προς την κατεύθυνση της κυκλοφορίας πλευράς, εκτός αν oρίζεται με σήμανση διαφoρετικά. Εντούτοις, η επί της άλλης πλευ-ράς στάση ή στάθμευση επιτρέπεται όταν η στάση ή η στάθμευση επί της
αντιστοιχούσας προς την κατεύθυνση της κυκλοφορίας πλευράς εμποδίζεται
λόγω παρουσίας σιδηροτροχιών. Δύναται να επιτρέπεται η στάση και η στάθ-
μευση στο μέσον του οδοστρώματος, σε ειδικά σημειούμενες θέσεις.

sapila racing
15/07/2009, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Όταν φεύγεις για τη δουλειά,βάζεις το αμάξι της κόρης σου μπροστά στο σπίτι σου,και μόλις έρχεσαι το απομακρύνεις.Βάζεις το καινούριο και το άλλο το παρατάς αλλού,σε άλλη πόρτα.


Θα σου απαντήσω απλά.
Αν πας στη δουλεiά σου με αυτοκίνητο κρίμα το nick σου.

916
15/07/2009, 16:34
Φίλε δεν πάω στη δουλειά με το αμάξι.Και σπάνια πλέον πάω με τη μηχανή.Με τα ΜΜΜ πάω.Έχω μάλιστα ετήσια κάρτα,ενώ θα μπορούσα από την εταιρεία για την οποία εργάζομαι να έχω ότι αμάξι θέλω μέσω leasing αλλά ζήτησα από την εταιρεία μια κάρτα.Και όταν πάω στην περιφέρεια για δουλειά της εταιρείας πάω με το τραίνο αν εξυπηρετεί..Έχω ένα αμάξι,μόνο για να πηγαίνω για σκι,ή καμιά υποχρέωση που δεν μπορώ να πάω με τη μηχανή μου.Παράδειγμα ήταν το προηγούμενο

filipp0s
15/07/2009, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Θα σου απαντήσω απλά.
Αν πας στη δουλεiά σου με αυτοκίνητο κρίμα το nick σου.

γιατί ρε φίλος? μπορει να είναι porsche 916:lol: :lol:

916
15/07/2009, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
γιατί ρε φίλος? μπορει να είναι porsche 916:lol: :lol:

Από πού ρε παιδιά συμπεράνατε ότι έχω αμάξι και ότι το χρησιμοποιώ ανελειπώς;

filipp0s
15/07/2009, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Από πού ρε παιδιά συμπεράνατε ότι έχω αμάξι και ότι το χρησιμοποιώ ανελειπώς;

εγω δεν συμπερανα τίποτα, απλα σπαμαρα... σορρυ:wave2:

tai
15/07/2009, 16:50
:wave2:

:a1:

:a28:

:a29:

:a017:

:a023:

:a38:

:a26:

:(

:a35:



με ΑΥΤΗΝ την σειρά και .........δυστυχώς


με αυτο το αποτέλεσμα:a018:

sapila racing
15/07/2009, 16:54
Ενταξει κάναμε και λίγο πλάκα, sorry κιόλας!

Φίλε 916 μεγειάσου με χαρα σου να βγάζεις το ένα να βάζεις το άλλο κ.ο.κ αλλά αν κάποιος βαζει μηχανακι για να κρατησει θεση γι αυτοκίνητο είναι φάουλ.
Συμφωνείς σε αυτό?

Γιατί στην ουσία δεν διαφωνούμε αλλού.
Εγω εχω 1 αυτοκίνητο που το παρκάρω στο δρόμο και 5 μηχανές με πινακίδες κλπ κομπλέ σε garage. Να τια βγάλω εξω και να νοικιάζω και θέσεις parking στο δρόμο αν είναι...

916
15/07/2009, 17:22
Θέλεις να σου πω τι θεωρώ ως φάουλ περισσότερο από το να βγάλεις και τις 5 μηχανές στο δρόμο;

Φάουλ1:Τον "έξυπνο" ιδιοκτήτη σπιτιού,που μετετρεψε το μαγαζί του σε διαμέρισμα αντί να το κάνει χώρο στάθμευσης,το πούλησε ή το ενοικιάζει,και ζητάει από εμένα να μη βάζω τη μηχανή μου στο δρόμο.
Φάουλ2:Τον ιδιοκτήτη που για να χτίσει έφτιαξε γκαράζ και μετά το έκανε διαμέρισμα για τους ίδιους λόγους με το "1"
Φάουλ3:Τον ιδιοκτήτη που έχει ανοίκιαστο μαγαζί σε δρόμο που δεν τον έχει ούτε το google earth και αντί να το μετατρέψει σε χώρο στάθμευσης των αυτοκινήτων του,απαιτεί από εμένα που δεν έχω χώρο,να του αφήνω να παρκάρει.

Ένας φίλος μου έχει ένα υπόγειο και θέλησε να το κάνει χώρο στάθμευσης για να βάζει μέσα την MV Agusta που αγόρασε.Πήγε στην πολεοδομία να βγάλει άδεια,πληρώνοντας ότι του ζητήσουν,και φυσικά να αλλάξει χρήση του υπογείου,και η πολεοδομία δεν του έδωσε άδεια επειδή υπολείπεται σε πλάτος η είσοδος κατά 65cm...Έλεος.Έφτιαξε τη ράμπα και βάζει τη μηχανή του,έβαλε και μια πινακίδα,και παρόλαυτά,πάνε και του κλείνουν την είσοδο.Πόσο χώρο απαιτεί;1 μέτρο μπροστά από την πόρτα.Ούτε αυτό το χώρο δεν του αφήνουν όμως.Δεν είναι φάουλ;Πήγε και αγόρασε ένα σαράβαλο που είχε περάσει ΚΤΕΟ όμως,και το έχει με πληρωμένα τέλη μονίμως μπροστά στην πόρτα του.Και καλά τους έκανε.

giorgos_t
16/07/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Θέλεις να σου πω τι θεωρώ ως φάουλ περισσότερο από το να βγάλεις και τις 5 μηχανές στο δρόμο;

Φάουλ1:Τον "έξυπνο" ιδιοκτήτη σπιτιού,που μετετρεψε το μαγαζί του σε διαμέρισμα αντί να το κάνει χώρο στάθμευσης,το πούλησε ή το ενοικιάζει,και ζητάει από εμένα να μη βάζω τη μηχανή μου στο δρόμο.
Φάουλ2:Τον ιδιοκτήτη που για να χτίσει έφτιαξε γκαράζ και μετά το έκανε διαμέρισμα για τους ίδιους λόγους με το "1"
Φάουλ3:Τον ιδιοκτήτη που έχει ανοίκιαστο μαγαζί σε δρόμο που δεν τον έχει ούτε το google earth και αντί να το μετατρέψει σε χώρο στάθμευσης των αυτοκινήτων του,απαιτεί από εμένα που δεν έχω χώρο,να του αφήνω να παρκάρει.

Ένας φίλος μου έχει ένα υπόγειο και θέλησε να το κάνει χώρο στάθμευσης για να βάζει μέσα την MV Agusta που αγόρασε.Πήγε στην πολεοδομία να βγάλει άδεια,πληρώνοντας ότι του ζητήσουν,και φυσικά να αλλάξει χρήση του υπογείου,και η πολεοδομία δεν του έδωσε άδεια επειδή υπολείπεται σε πλάτος η είσοδος κατά 65cm...Έλεος.Έφτιαξε τη ράμπα και βάζει τη μηχανή του,έβαλε και μια πινακίδα,και παρόλαυτά,πάνε και του κλείνουν την είσοδο.Πόσο χώρο απαιτεί;1 μέτρο μπροστά από την πόρτα.Ούτε αυτό το χώρο δεν του αφήνουν όμως.Δεν είναι φάουλ;Πήγε και αγόρασε ένα σαράβαλο που είχε περάσει ΚΤΕΟ όμως,και το έχει με πληρωμένα τέλη μονίμως μπροστά στην πόρτα του.Και καλά τους έκανε.


Στα 3 πρώτα συμφωνώ απολύτως.

Για τον φίλο σου σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις σε ποιούς ''έκανε καλά;''

916
16/07/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos_t
Στα 3 πρώτα συμφωνώ απολύτως.

Για τον φίλο σου σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις σε ποιούς ''έκανε καλά;''

Έκανε καλά σε όλους αυτούς που είχαν βρει σίγουρο πάρκινγκ μπροστά από την πόρτα του.Τώρα επιστρέφει στις 02:00 τα ξημερώματα,μετακινεί το σαράβαλο,βάζει μέσα τη μηχανή του,το παρκάρει ξανά και πάει για ύπνο ήσυχος.Τον άλλο μήνα που αλλάζει η πλευρά στάθμευσης,παίρνει το σαράβαλο και το βάζει όπου βρει.Σε όποια πόρτα.1 μήνα ακινητοποιημένο!Αυτός δεν έχασε.Το κράτος έχασε έσοδα,και οι γείτονες μια θέση στάθμευσης.

sergiosm
16/07/2009, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Έφτιαξε τη ράμπα και βάζει τη μηχανή του,έβαλε και μια πινακίδα,και παρόλαυτά,πάνε και του κλείνουν την είσοδο.

Από τη στιγμή που η πολεοδομία δεν του έδωσε άδεια, η ράμπα είναι παράνομη και αυτός κακός έβαλε την πινακίδα.

Τώρα το αν η πολεοδομία έκανε καλώς ή κακώς που δεν του έδωσε την άδεια είναι άλλο θέμα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Πόσο χώρο απαιτεί;1 μέτρο μπροστά από την πόρτα.Ούτε αυτό το χώρο δεν του αφήνουν όμως.Δεν είναι φάουλ;

Τυπικά ΟΧΙ δεν είναι φάουλ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Πήγε και αγόρασε ένα σαράβαλο που είχε περάσει ΚΤΕΟ όμως,και το έχει με πληρωμένα τέλη μονίμως μπροστά στην πόρτα του.

οφθαλμόν αντί οφθαλμού δηλαδή ...

ωραία ...

giorgos_t
16/07/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Έκανε καλά σε όλους αυτούς που είχαν βρει σίγουρο πάρκινγκ μπροστά από την πόρτα του.Τώρα επιστρέφει στις 02:00 τα ξημερώματα,μετακινεί το σαράβαλο,βάζει μέσα τη μηχανή του,το παρκάρει ξανά και πάει για ύπνο ήσυχος.Τον άλλο μήνα που αλλάζει η πλευρά στάθμευσης,παίρνει το σαράβαλο και το βάζει όπου βρει.Σε όποια πόρτα.1 μήνα ακινητοποιημένο!Αυτός δεν έχασε.Το κράτος έχασε έσοδα,και οι γείτονες μια θέση στάθμευσης.

Δλδ ο φίλος σου έφτιαξε μια παράνομη ράμπα, έβαλε μια παράνομη πινακίδα και ''έκανε καλά'' στους γείτονες που ΝΟΜΙΜΑ πάρκαραν μπροστά από το σπίτι του. Πάρα πολύ ωραία. Συγχαρητήρια στον φίλο σου.

Μόνο μην το τινάξει στον αέρα το σαράβαλο κανας γείτονας και τον ξυπνήσει ανήσυχα από τον ''ήσυχο ύπνο του''.

916
16/07/2009, 11:16
Όπα μάγκες.Τι παράνομη ράμπα;Στο πεζοδρόμιο δεν υπάρχει τίποτα.Μέσα στο υπόγειο την έφτιαξε την ράμπα.Δεν είναι πολεοδομική παράβαση,διότι δεν επηρεάζει δομικά τίποτα.Η ράμπα είναι ουσιαστικέ ένα "μεταλλικό ράφι".Δεν έσκαψε και δεν έκανε καμιά εργασία που αλλάζει τη χρήση του χώρουΗ πολεοδομία δεν του έδωσε άδεια γκαράζ,ώστε να υποχρεώνει τον άλλο να μην παρκάρει.Πινακίδα δεν έχει,την έβγαλε όταν άρχισε το κόλπο με το σαράβαλο.Αφού δεν τον σεβάστηκαν,γιατί να τους σεβαστεί;

916
16/07/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos_t
Δλδ ο φίλος σου έφτιαξε μια παράνομη ράμπα, έβαλε μια παράνομη πινακίδα και ''έκανε καλά'' στους γείτονες που ΝΟΜΙΜΑ πάρκαραν μπροστά από το σπίτι του. Πάρα πολύ ωραία. Συγχαρητήρια στον φίλο σου.

Μόνο μην το τινάξει στον αέρα το σαράβαλο κανας γείτονας και τον ξυπνήσει ανήσυχα από τον ''ήσυχο ύπνο του''.

Φίλε,και όταν κάποιος με μια μηχανή παρκάρει όπως προβλέπει ο Κ.Ο.Κ,νόμιμος δεν είναι;Γιατί οι ΙΧίδες απαιτούν να την βάλει κάθετα ή και καθόλου για να παρκάρουν;Αν δεν ήταν MV Agusta και ήταν π.χ ένα KLR mod 80 και το πάρκαρε έξω μπροστά στο σπίτι του,δε θα ούρλιαζαν οι άλλοι;

Αν του το τινάξουν στον αέρα όπως λες,αλλάζει το θέμα.Θα του το πληρώσουν για καινούριο!