PDA

View Full Version : Σβήσιμο μηχανής: Kill Switch ή κλειδί ??



Nik0s
20/04/2005, 11:31
Επειδή είχαμε πρόσφατα μια τέτοια κουβέντα, για καταθέστε τις απόψεις σας !!!!

Αν είναι και τεκμηριωμένες ακόμα καλύτερα!

maintenance
20/04/2005, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Επειδή είχαμε πρόσφατα μια τέτοια κουβέντα, για καταθέστε τις απόψεις σας !!!!

Αν είναι και τεκμηριωμένες ακόμα καλύτερα!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ, ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΗΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ kill switch.:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
20/04/2005, 11:40
:wave2: :wave2: :wave2:

Ο κενρικός διακόπτης (κλειδί) κόβει την παροχή του ρεύματος στην θετική γραμμή (ανοίγει το κύκλωμα).!!!

Ο Kill-switch "γειώνει" την παροχή της θετικής γραμμής (βραχυκύκλωμα).!!!

Αν το ηλεκτρικό κύκλωμα της moto έχει κάπου "διαρροή", με τον κεντρικό διακόπτη θα αργεί να σβήσει (σε ακραία περίπτωση ΔΕΝ θα σβήνει)...

Με τον Kill-switch το σβύσιμο είναι άμεσο (η παροχή "γονατίζει") αλλά καταπονείται περισσότερο η μπαταρία και τα ρελέ.

Αποφασίζετε και παίρνετε ....

:wave2: :beer: :wave2:

Nik0s
20/04/2005, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAINTENANCE
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ, ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΗΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ kill switch.:wave2: :wave2: :wave2:

Θα έλεγε κανείς, πως το kill switch υπάρχει για
περίπτωση emergency, σε περίπτωση πτώσης ας πούμε (φτου φτου) ή κάποιου άλλου
προβλήματος επειδή είναι εύκολα προσβάσιμο και πιο "γρήγορο" από το να ψάχνεις το κλειδί...

Άντε, πείτε ρε!:evil:

thewhiteowl
20/04/2005, 11:43
Ti na sas pw re paidia, egw to thema den to exw meletisei alla xerw oti otan pira tin mixani kai diabasa to manual (kala nte... min barate), elege mesa oti to kill switch einai mono gia tin periptwsi anagkis kai oti kanonika i mixani sbinete apo to kleidi.
Epiprostheta (lew egw) otan tin klinis apo to klidi miwneis kai to risko tou na xexaseis to klidi panw i na xexaseis na kleidwseis to timoni!

SF
20/04/2005, 11:46
Τα έχουμε πει 10000000αδες φορές αυτά.

Αν δε σας κάνει η τεχνική εξήγηση (βλ. oldman) δείτε το κι αλλιώς:
- Είναι ΚΟΚΚΙΝΟ
- Είναι φτιαγμένο για να το πατάς ΑΜΕΣΑ
- Λέγεται KILL switch γαμώτο μου!


ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ

Εξαίρεση ίσως στα Χόνδα, τα οποία δε χαλάνε ούτως ή άλλως
:D

maintenance
20/04/2005, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Τα έχουμε πει 10000000αδες φορές αυτά.

Αν δε σας κάνει η τεχνική εξήγηση (βλ. oldman) δείτε το κι αλλιώς:
- Είναι ΚΟΚΚΙΝΟ
- Είναι φτιαγμένο για να το πατάς ΑΜΕΣΑ
- Λέγεται KILL switch γαμώτο μου!


ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ

Εξαίρεση ίσως στα Χόνδα, τα οποία δε χαλάνε ούτως ή άλλως
:D


:bawl: :bawl: :bawl: ΜΗΝ ΜΑΣ ΜΑΛΩΝΕΙΣ.:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Nik0s
20/04/2005, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Τα έχουμε πει 10000000αδες φορές αυτά.

Α
- Λέγεται KILL switch γαμώτο μου!

:D


Έτσι έτσι να ανάβουν τα αίματα !

idi
20/04/2005, 11:50
το manual λεει κλειδακι

εκτος... αναγκης!

εγω ακουει manual (japan engineers) και οχι καθε ξερολα made in greece Μηχανικο My ass...

OldMan
20/04/2005, 11:53
:lol: :lol: :lol:

Επιπρόσθετα, υπάρχει και η all time classic μέθοδος, με ταχύτητα και μπροστινό φρένο ή τοίχος/πεζοδρόμιο/στύλος κ.λ.π.

:wave2: :beer: :wave2:

idi
20/04/2005, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :lol: :lol:

Επιπρόσθετα, υπάρχει και η all time classic μέθοδος, με ταχύτητα και μπροστινό φρένο ή τοίχος/πεζοδρόμιο/στύλος κ.λ.π.

:wave2: :beer: :wave2:

ή το σταντ!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

hornet
20/04/2005, 12:10
Νικο!!!
Υπαρχει ενα μαγικο κουμπακι στη κεντρικη σελιδα του φορουμ που λεγεται

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΜΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΗ ΛΕΞΗ KILL SWITCH ΘΑ ΒΓΟΥΝ:

1οΘΕΜΑ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=5603&highlight=kill+switch)

2οΘΕΜΑ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=6351&highlight=kill+switch)

ειναι τοσο απλο η πληροφορια υπαρχει αλλα....ξερουμε να την διαχειριστουμε;;;;;;

ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ:mad:

Nik0s
20/04/2005, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Νικο!!!
Υπαρχει ενα μαγικο κουμπακι στη κεντρικη σελιδα του φορουμ που λεγεται

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΜΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΗ ΛΕΞΗ KILL SWITCH ΘΑ ΒΓΟΥΝ:

1οΘΕΜΑ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=5603&highlight=kill+switch)

2οΘΕΜΑ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=6351&highlight=kill+switch)

ειναι τοσο απλο η πληροφορια υπαρχει αλλα....ξερουμε να την διαχειριστουμε;;;;;;

ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ:mad:

Στάθη έχεις δίκιο! Απλά για κάποιο λόγο δεν πάει το μυαλό μου στην αναζήτηση θεμάτων που με ενδιαφέρουν... κακώς, το ξέρω! :blush:

Ο κόσμος στο φόρουμ ανακυκλώνεται, όπως και τα θέματα. Λογικό είναι κάποιος, όπως εγώ ας πούμε που έχω κανα χρόνο στο forum, να ζητώ την γνώμη των ανθρώπων που έχω γνωρίσει... και όχι κάποιων που έγραφαν πριν 2-3 χρόνια! :D Όχι οτι έχει στα αλήθεια κάποια διαφορά, δεν είναι κάποιοι πιο καταρτισμένοι από άλλους... είναι θέμα προσωπικής επαφής.

Άσε που αν πάθει κάτι η μηχανή, ή η ηλεκτρονική ας πούμε στην συγκεκριμένη περίπτωση, θα ξέρω ποιον να πάω να βρω !! :evil: :lol:

Άλλη φορά θα ψάχνω, promise :blush: :D

hornet
20/04/2005, 12:43
Χαχχαχα οι πληροφοριες που μπαινουν εδω μεσα ειναι σε επιπεδο εμπειριων και αν ειναι κατι συγκεκριμενο σε επιπεδο γνωσεων!

Οποτε τι να κυνηγησεις;;;;;

Ας πουμε εαν σου χαλασει ο διακοπτης απο φθορα θα κυνηγησεις τον oldman η εμενα ας πουμε;

Το θεμα του kill switch ειναι πολλα χρονια στο προσκηνιο εγω πρακτικα κλεινω οποιον διακοπτη με βολευει εκεινη τη στιγμη!

Απλα πραγματα και επειδη εχω honda!!!

Nik0s
20/04/2005, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Χαχχαχα οι πληροφοριες που μπαινουν εδω μεσα ειναι σε επιπεδο εμπειριων και αν ειναι κατι συγκεκριμενο σε επιπεδο γνωσεων!

Οποτε τι να κυνηγησεις;;;;;

Καμιά φορά οι εμπειρίες του "δρόμου" είναι 100 φορές πιο χρήσιμες από έναν συνεργατζή!

Ας πουμε εαν σου χαλασει ο διακοπτης απο φθορα θα κυνηγησεις τον oldman η εμενα ας πουμε;

Πλάκα έκανα προφανώς... αλλά μπορεί!

Το θεμα του kill switch ειναι πολλα χρονια στο προσκηνιο εγω πρακτικα κλεινω οποιον διακοπτη με βολευει εκεινη τη στιγμη!

Κατέληξα λοιπόν οτι δεν έχει απολύτως καμία σημασία από που το σβήνει κανεις...

Απλα πραγματα και επειδη εχω honda!!!

Μόνο HONDA....xaxa

johnpagr
20/04/2005, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :lol: :lol:

Επιπρόσθετα, υπάρχει και η all time classic μέθοδος, με ταχύτητα και μπροστινό φρένο ή τοίχος/πεζοδρόμιο/στύλος κ.λ.π.

:wave2: :beer: :wave2:


a.diplwse kai to solinaki ths benzinhs (gia na mhn perasei kafsimo)..

b. afhneis na teleiwsei h venzinh ..... opote sigoura 8a zvhsei ...

h' telos :

Tipota apo ola osa ksereis .... den xreiazete oute kill sw oute klidi mias kai den xreiazete na zvhnei h mhxanh .... einai monima etimopolemh :lol: :lol: :lol: :lol:

johnpagr
20/04/2005, 13:22
xwris plaka twra :

Ta service manual (3 suzuki pou eixa mexri twra) anaferoun :

KIll Sw : se periptwsh anaghs (diavazeis parapanw post)
Main key Sw On - Off : Gia na ksekinhseis - kleishs mhxanh

Stho manual tou Gsxr 1000k4 akomh kai gia na thn ksekinhseis to kill sw an den einai sthn 8esh run den pernaei revma oute sthn trompa venzinhs me minhma sto LCD : Check !!

Pi8anologw omws oti kanei thn idia doulia ..(apomonosh tou revmatos sthn hlektronikh)..

8a dw kai to electrical cirquit to vrady gia na sto pw 100% :wave2:

hornet
20/04/2005, 13:35
Γιαννη πιθανολογω πως ειναι ξεχωριστο σημειο γιατι η ελεκτρονικη ελεγχει τη θεση του killswitch...πχ στο δικο μου εχει σημασια που ειναι το kill switch για να δουλεψουν τα διαγνωστικα!!!

SF
20/04/2005, 14:13
Στάθη και Νίκε, νομίζω ότι είναι καλό να ανακυκλώνονται τα θέματα. Αλλιώς θα γράφαμε μόνο για τις βόλτες μας :) Καλό το search, αλλά εδώ είναι ένα δραστήριο *forum* και όχι στεγνή database, ούτε εγκυκλοπαίδεια.

Μάλιστα στα 2 threads που ποστάρισες κυριαρχεί νομίζω η άποψη ότι το kill switch είναι ΟΚ! :confused:

Anyway... αφού το λένε κι όλα τα manuals, γιατί το ψάχνουμε? :dizzy: :smokin:


---
ΥΓ. Όποιος έχει service manual, μπορεί να κοιτάξει το circuit diagram...

DoctorS
20/04/2005, 14:45
να και κάτι καινούριο που έμαθα σήμερα.............:eek: :eek: :eek:

εγώ μέχρι σήμερα τουλάχιστον το έκλεινα από το κόκκινο κουμπάκι......που σήμερα έμαθα ότι λέγεται και kill switch!!!!!!

ουάου!!!!!

:dizzy: :dizzy: :dizzy:

hornet
20/04/2005, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Στάθη και Νίκε, νομίζω ότι είναι καλό να ανακυκλώνονται τα θέματα. Αλλιώς θα γράφαμε μόνο για τις βόλτες μας :) Καλό το search, αλλά εδώ είναι ένα δραστήριο *forum* και όχι στεγνή database, ούτε εγκυκλοπαίδεια.

Μάλιστα στα 2 threads που ποστάρισες κυριαρχεί νομίζω η άποψη ότι το kill switch είναι ΟΚ! :confused:

Anyway... αφού το λένε κι όλα τα manuals, γιατί το ψάχνουμε? :dizzy: :smokin:


---
ΥΓ. Όποιος έχει service manual, μπορεί να κοιτάξει το circuit diagram...

Ναι δεν διαφωνω αλλα μπορεις να φερεις το ιδιο στην επιφανεια και να κανεις διορθωσεις παρατηρησεις επι του κειμενου...εδω ειναι η ενσταση!
Γιατι βλεποντας μονο αυτο βγαζεις ενα νοημα ....βλεποντας και τα τρια βγαζεις αλλο και το θεμα ειναι τεχνικη ερωτηση..!

Και ποιος ειπε αυτο!Λεει στα ποστ οτι το Kill ειναι για περιπτωσεις αναγκης

johnpagr
20/04/2005, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Γιαννη πιθανολογω πως ειναι ξεχωριστο σημειο γιατι η ελεκτρονικη ελεγχει τη θεση του killswitch...πχ στο δικο μου εχει σημασια που ειναι το kill switch για να δουλεψουν τα διαγνωστικα!!!

Afto sou egrapsa kai egw ,, oti kai se mena otan o main diakopths einai sto on kai to kill sw einai sto stop, mou vgazei endiksh sto LCD : CHECK
Meta pou 8a perasei to state tou diakopth sto RUN, tote anoigei:trompa venzinhs, elenxo stand, temp check. (etsi akrivos ta grafei to manual)

Ota grafw oti kovei to revma den enow oti dakoptei thn monadikh 12 v tash pou pernei h hlektronikh ... (mesw xamhlhs 12v isxyos gia na odhghsei kykloma 12v ypsiloterhs gia trompa k.o.k.)
Etsi kai aliws den pernaei mono mia 12volth !!
Exw omws kai to hlektriko diagrama ths prwhn (gsxr 750 98) moto mou, opote 8a to tsekarw kai 8a sou pw sta sigoura.

Wizard13
20/04/2005, 17:03
Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση στο θέμα.

Ο idi ανέφερε ότι στο δικό του εγχειρίδιο λέει με το κλειδί και πως φυσικά και εμπιστεύεται τους Ιάπωνες που έχουν κατασκευάσει τη μοτοσυκλέτα, από τον οποιονδήποτε άλλο.

Και φυσικά έχει δίκιο... :)

Εκεί που έχει άδικο, είναι... :look:

Στο ότι το δικό μου εγχειρίδιο, γράφει με το Kill Switch να σβήνεις τον κινητήρα και ΟΧΙ με το κλειδί...

Οπότε πιστεύω, αφού δεν είναι τα ίδια κυκλώματα σε κάθε μηχανάκι ούτε της ίδιας εταιρίας, πόσο μάλλον διαφορετικής μάρκας, καλό θα είναι να διαβάσετε το εγχειρίδιο και να κάνετε ότι λέει αυτό και όχι ο κάθε ένας που έχει μια άποψη τεκμηριωμένη μάλιστα...


Το παραπάνω δεν αφορά στα ιταλικά μηχανάκια που ότι και να κάνεις τα ηλεκτρικά τους θα τα παίξουν έτσι κι αλλιώς :evil:

siokatas
20/04/2005, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Χαχχαχα οι πληροφοριες που μπαινουν εδω μεσα ειναι σε επιπεδο εμπειριων και αν ειναι κατι συγκεκριμενο σε επιπεδο γνωσεων!

Οποτε τι να κυνηγησεις;;;;;

Ας πουμε εαν σου χαλασει ο διακοπτης απο φθορα θα κυνηγησεις τον oldman η εμενα ας πουμε;

Το θεμα του kill switch ειναι πολλα χρονια στο προσκηνιο εγω πρακτικα κλεινω οποιον διακοπτη με βολευει εκεινη τη στιγμη!

Απλα πραγματα και επειδη εχω honda!!!

σωστος!!!! μονο που ξεχασες κατι.... τι σημασια εχει το κουμπι αφου βαζεις την honda σου για υπνο???

gtsiros
20/04/2005, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF - Λέγεται KILL switch γαμώτο μου!


Αν δεν κάνω λάθος το Τα-Πήρα-Στην-Κράνα υφάκι είναι Tradenmark μου. Για σε παρακαλώ!!

STOYBI
20/04/2005, 21:07
Εγω σημερα την ωρα που γυριζα σπιτι






σκεφτομουν





απο που θα σβησω




την μηχανη μου


KILL switch η κλειδι


τελικα μεχρι να αποφασισω




ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟ ΒΕΝΖΙΝΑ....
:blush: :blush:



και μου εφυγε το ανχος....:D

johnpagr
20/04/2005, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpagr
Afto sou egrapsa kai egw ,, oti kai se mena otan o main diakopths einai sto on kai to kill sw einai sto stop, mou vgazei endiksh sto LCD : CHECK
Meta pou 8a perasei to state tou diakopth sto RUN, tote anoigei:trompa venzinhs, elenxo stand, temp check. (etsi akrivos ta grafei to manual)

Ota grafw oti kovei to revma den enow oti dakoptei thn monadikh 12 v tash pou pernei h hlektronikh ... (mesw xamhlhs 12v isxyos gia na odhghsei kykloma 12v ypsiloterhs gia trompa k.o.k.)
Etsi kai aliws den pernaei mono mia 12volth !!
Exw omws kai to hlektriko diagrama ths prwhn (gsxr 750 98) moto mou, opote 8a to tsekarw kai 8a sou pw sta sigoura.



loipon .. to diko mou vivlio odhgiwn anaferei ta eksis :
Diakopths kinhthra: 8esh off > kyklwma anaflekshs kleisto, 8esh on > kyklwma anaflekshs anoikto.
epepros8eta, sto kefalaio toy manual akinhtopoihsh kai sta8meysh anaferei oti afou epilekseis to shmeio sta8meyshs ... gyriste ton kentriko diakopth sthn 8esh off, gyriste to timoni kleidwste to, bgalte to kleidi apo ton kentriko diakopth.

So hlektriko diagramma twra to manual dixnei ektos apo ta proanafer8en oti ontos pernaei kai apo thn hlektronikh (se diaforetikes apafes tou diakopth) me as8enes reyma gia kyklwmata elenxou (side stand- fuel pump-data sensor-.....)


Oti anafera pio prin to anagnwsa apo to ellhniko kai agliko biblio odhgiwn kai to service book tou gsx-r1000 k4 kai tou after market service book gsx-r750 (all model)

Auta :)

P.S. Proswpika, edw kai kamia 15 xronia ... kleinw oti mou katsei, me megalyterh syxnothta to kill sw. Kanena moto mou (synolo 6 pou eixan kill sw >>1 honda kai 5 Suzuki) den mou emfanhse hlektriko h mhxaniko problhma apo auto :D

BAD BOY
20/04/2005, 22:02
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΕ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΘΕΣ.ΕΓΩ ΟΣΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΙΧΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΣΒΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ:confused:

periklisk
20/04/2005, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΕ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΘΕΣ.ΕΓΩ ΟΣΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΙΧΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΣΒΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ:confused:

Και εγώ το ίδιο.... το ZXR 400 που είχα 7 χρόνια και, ποτέ δεν το έσβησα από το κλειδί..... και τα ηλεκτρικά του δεν πάθανε τίποτα ποτέ....

SF
20/04/2005, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Αν δεν κάνω λάθος το Τα-Πήρα-Στην-Κράνα υφάκι είναι Tradenmark μου. Για σε παρακαλώ!!

Δεν τα παίρνω! Ήταν η χιουμοριστική έκδοση του "γαμώτο μου" ;)

artech
21/04/2005, 08:42
Ακούστε να φρίξετε...
Πώς προσπαθεί να με πείσει ο δάσκαλος οδήγησης ότι κλείνουμε τη μηχανή σωστά: (ενώ η μηχανή είναι αναμμένη)
Βήμα 1: κλείνουμε το kill switch
Βήμα 2: ανοίγουμε το kill switch
Βήμα 3: στρίβουμε το κλειδί στο off
:sick: :eyepop: :uplate:

Προσπαθεί να με πείσει κιόλας ότι έτσι γράφει το manual της!! Εγώ έτσι το κάνω κι έτσι θα το κάνω και στις εξετάσεις, με το συμπάθειο χ3στηκ@ για το σαράβαλό του, αλλά, άμα το σημειώσουν ως λάθος στην εξέταση, θα του φορέσω την Kawasaki κολλάρο! :evil:

Nik0s
21/04/2005, 10:33
Μιας κι εγώ ξεκίνησα την κουβέντα, να πω οτι
πάντα σβήνω τη μηχανή από kill switch (kill bill όπως διάβασα :lol: μαμάτο !!)

Το συμπέρασμα, αν υπάρχει, που έβγαλα λοιπόν είναι οτι δεν έχει καμία μα καμία σημασία από που τη σβήνουμε... αν και θα προσπαθήσω να αποφύγω την λύση της βενζίνης ή του τοίχου !

Το ποστ του gcrook ήταν όλα τα λεφτά ! :lol: :rotflmao: :lol:

:beer: :wave2: :beer: