PDA

View Full Version : ΧΤ225 ?



xapos_kil
11/07/2009, 15:16
Βοηθηστε με γιατι ο πιτσιρικάς με χει φαει.. Ποια ειναι η προιστορια του συγκεκριμενου μοντελου.. 1500ευρω αξιζει.. ; Αξιοπιστία χώμα εκδρομουλες το θελει.. κανει;

nobody
11/07/2009, 17:34
Engine
Type 223cc, air-cooled, SOHC, 4-stroke single
Bore x Stroke 70mm x 58mm
Compression Ratio 9.5:1
Carburetion 34mm Mikuni
Ignition CDI
Transmission 6-speed w/manual clutch
Final Drive Chain
Chassis
Suspension/Front 36mm telescopic fork; 8.9" travel
Suspension/Rear Swingarm w/rebound-adjustable single shock, 7.5" travel
Brakes/Front 220mm Disc
Brakes/Rear 110mm Drum
Tires/Front 2.75-21
Tires/Rear 120/80-18
Dimensions
Length 81.5"
Width 31.7"
Height 45.7"
Seat Height 31.9"
Wheelbase 53.1"
Ground Clearance 11.2"
Dry Weight 238 Lbs.
Fuel Capacity 2.3 Gallons

giovani64
13/07/2009, 18:06
μιλαμε για το serrow.πολυ καλο μηχανακι.ελαφρυ και οικονομικο. προσοχη μονο αν ηταν για πολυ καιρο αδουλευτο ξεραινεται και σχιζεται η μεμβρανη του καρμπυρατερ.(100 ευρω)

@ngelos
15/07/2009, 09:37
Το έχει ένα φιλαράκι(camen στο φόρουμ)εκείνος αν δει το thread θα σε κατατοπήσει πλήρως,αλλιώς στείλε του και ένα pm.
Όπως το έχω δει εγώ:
-Καλό,αξιόπιστο,πολύ οικονομικό...
-Αδύναμο,χωρίς σοβαρές εκτός δρόμου δυνατότητες,ταξίδι με max 85 χιλ/ώρα.Δεν είναι ιδιαίτερα κουραστικό μάλλον σε ταξίδι.Αυτό που κουράζει είναι η αδυναμία του να πιάσει χιλιόμετρα σε κάποια ευθεία.
Αν αποφασίσεις να το πάρεις,γνώμη μου πάρε ένα λιγότερο προσεγμένο(όχι εκπτώσεις όσο αναφορά τον κινητήρα όμως)και στήστε το στα μέτρα του παιδιού.Σύντομα θα το βαρεθεί,αλλά βρήσκεις κάτι φθηνότερα και από 1500 που αναφέρεις και μια πρώτη(μα πολύ πρώτη)εισαγωγή στο χώμα και τη μοτοσυκλέτα γενικότερα θα του την δώσει απλόχερα.:wave2:

Lio
24/07/2009, 20:49
Αφου ο camen δεν το παει χώμα, θα τα πω εγώ...

Aπο πολλούς το serow (με ενα r) θεωρείται "γυναικείο" μηχανάκι, νομίζω οχι τόσο λόγω του ασθενικού κινητήρα (υπάρχουν κι άλλα πιο ψόφια), αλλά κυρίως λογω της ευκολίας του. Ομως το κατσικάκι στο ρεζερβουάρ δεν βρίσκεται εκεί χωρίς λογο....

Εχω ενα serow του 87-88 και το χρησιμοποιώ καθημερινα για σπίτι-δουλειά (μένω σε ενα χωριό λιγο έξω απο την πόλη) και για ψάξιμο των γυρω βουνών για διαδρομές ΜΤΒ (μονοπάτια κι ετσ').

Εχει περάσει απο πολλά χερια μετα τον αρχικό γιαπωνέζο ιδιοκτήτη του και δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση, παρόλα αυτά δεν είχε σοβαρά προβλήματα και παει ακόμη μια χαρά (οκ, το μοτερ ψιλοκουδουνίζει λιγο και θελει άνοιγμα, αλλά η τελευταια γενική επισκευή ειχε γινει το 95 και δεν εχω ιδεα ποσα χιλιόμετρα εχει κάνει μεχρι τώρα, λιγα παντως δεν ειναι...).
Σημαντικά πράγματα που χρειάστηκαν άλλαγμα ήταν ενα πηνίο ανάφλεξης και ο λαιμός του καρμυρατερ (θελει παλι αλλαγμα) πριν αρκετά χρόνια, η ηλεκτρονική και η μεμβράνη του καρμπ πρόπερσι.

Στα πρακτικά τώρα, το μηχανάκι είναι παιχνίδι μες την πόλη, και ακομη καλύτερο στο βουνό. Το χαμηλό βάρος και ύψος, η γεωμετρία που ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα "ψευδοεντούρο" της εποχής, πλησιάζοντας το trial, με τη μικρή κάστερ, το τιμόνι που κόβει πολύ και τα μαρσπιέ πιο πίσω, το κάνουν να πηγαίνει κυριολεκτικά παντού με άνεση. Το τι βράχια, ρεματιες, κοτρώνια εχει περάσει... Το μονο που περιορίζει τις δυνατότητες του ειναι τα ον/οφφ λάστιχα που έχω.

Ακόμη και σε πίστα motocross συμπεριφέρεται πολύ καλά (σε slow motion βέβαια..), αν το συγκρίνω με το XL250R που ειχα παλαιότερα. Αν τώρα το συγκρίνω με το YZ250 που επίσης είχα στα νιάτα μου, ε τοτε δε λεει και πολλά βέβαια, αλλα αν το ζητούμενο ειναι το γκάζι, τοτε κοιτάμε σε λαθος μεριά .
Για άσφαλτο και πολλά χιλιομετρα,δεν το συζητάμε, είναι τελείως εκτός τόπου (το δικο μου, με πιο κοντο γραναζωμα ειναι η αληθεια, γινεται πονοκεφαλος πανω απο τα 80..)

Και για το τελος, το serow πρωτοβγήκε το 1985 και ήταν σε παραγωγή μεχρι το 2004 χωρις δραματικες αλλαγες σε πλαίσιο- μοτερ-αναρτήσεις. Αυτο νομίζω λεει κατι...
Το 2005 αντικαταστάθηκε απο το serow 250.
Aρχικά προοριζόταν μονο για τη γιαπωνεζικη αγορά, αλλα σιγα σιγα άρχισαν να το στέλνουν και έξω. Τα γιαπωνέζικα μοντέλα όμως ήταν παντα καλύτερα. Το αμερικάνικο πχ. είχε μεχρι το 2004 πισω ταμπούρο, ενω τα γιαπωνεζικα είχαν πισω δισκο (αλλα και καλύτερες αναρτήσεις) απο το 1993.. Το 1989 μπήκε μίζα και καταργήθηκε (πολύ κακώς!) η μανιβέλα.

@ngelos
30/07/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από mead5600
Το έχει ένα φιλαράκι(camen στο φόρουμ)εκείνος αν δει το thread θα σε κατατοπήσει πλήρως,αλλιώς στείλε του και ένα pm.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84595
:wave2: :wave2: