PDA

View Full Version : Ρευματα και αντοχες σε V-strom;;!



Πατρινός
12/07/2009, 09:59
Εχω ενα Vstrom 650 K9.Ψαχνομαι να εγκαταστησω-αντικαταστησω την εργοστασιακη κορνα του Strom με μια Stebel Magnum 80.Ξερει κανεις να μου πει (ή πού θα το ψαξω),σχετικα με τις καλωδιωσεις του Vstrom 650 K9 και το ρευμα που μπορουν να δεχθουν;Δηλαδη καποια παιδια ειπαν οτι δεχεται ως 3Α ρευμα ενω σε ενα ηλεκτρικο διαγραμμα για Vstrom ειδα οτι υπαρχει ασφαλεια 15Α στην κορνα.Αλλού μου ειπαν οτι δεν εχει κανενα προβλημα στα καλωδια και μπορω απλα να κρατησω τα εργοστασιακα μπουτον-καλωδια χωρις να βαλω ρελε,νεα ισχυροτερα καλωδια και απλα αλλαζω το τελικο της κορνας(το σωμα της)...Τελικα τι ισχυει;Σημειωτεον οτι η Stebel λεει πως ο συγκεκριμενος τυπος κορνας τραβαει εως 6Α ρευμα!
:rolleyes: :rolleyes:

toyar
12/07/2009, 12:12
6Α ρεύμα σημαίνει πάνω από 70W κατανάλωση δηλαδή άλλος ένας προβολέας.
Άρα νέα γραμμή με χοντρό καλώδιο απευθείας από μπαταρία καλή γείωση και οπωσδήποτε παρεμβολή βαρβάτου ρελέ. Το υπάρχον κύκλωμα του μπουτόν και το μπουτόν παραμένουν

firebike
31/07/2009, 19:57
Φιλε μου την εχω τοποθετηση την συγκεκριμενη κορνα και θελει ξεχωριστα καλωδια και ρελε.Εχω την τοποθετησα μονος,εαν δεν γνωριζεις καλυτερα να πας σε ηλεκτρολογο.Παντως να ξερεις οτι γεια μενα αποδειχτηκε σωτηρια η συγκεκριμενη κορνα αφου με εχει κυριολεκτικα σωσει απο πολλες βλακειες ελληνων οδηγων.Η κορνα ειναι ολλα τα λεφτα....