PDA

View Full Version : Αναζήτηση ασφαλιστικής



McZab
13/07/2009, 11:17
Καλημέρα σε όλους.

Μετά το κλείσιμο του Street Triple πλησιάζει η ώρα της ασφάλειας. Έχω ακούσει τραγικά πράγματα και τεράστιες διαφορές που με κάνουν να αμφιβάλω για τη λογική ορισμένων.

Αν κάποιος έχει απο προσωπική καλή εμπερία μια σύσταση για εταιρεία, θα ήταν καλοδεχούμενη ειδικά αν ανέφερε πόσο πληρώνει για να γίνει μια (πρόχειρη έστω) σύγκριση.

Δεν ψάχνω τη φθηνότερη λύση, αλλά την πιο value for money λύση. Θα πληρώσω και το επασφάλιστρο σαν νέος οδηγός αλλά μην μου έρθει και ακριβότερα από τη μηχανή...

McTalas
13/07/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McZab
Καλημέρα σε όλους.

Μετά το κλείσιμο του Street Triple πλησιάζει η ώρα της ασφάλειας. Έχω ακούσει τραγικά πράγματα και τεράστιες διαφορές που με κάνουν να αμφιβάλω για τη λογική ορισμένων.

Αν κάποιος έχει απο προσωπική καλή εμπερία μια σύσταση για εταιρεία, θα ήταν καλοδεχούμενη ειδικά αν ανέφερε πόσο πληρώνει για να γίνει μια (πρόχειρη έστω) σύγκριση.

Δεν ψάχνω τη φθηνότερη λύση, αλλά την πιο value for money λύση. Θα πληρώσω και το επασφάλιστρο σαν νέος οδηγός αλλά μην μου έρθει και ακριβότερα από τη μηχανή...
Αν θες και ασφαλεια κλοπης (συνίσταται) τοτε η λυση ειναι μονοδρομος, αν οχι υπαρχουν 2-3 πολυ καλες και αξιοπιστες επιλογες.

Kaloston
13/07/2009, 11:46
Εγω ασφαλεια σε μικρη εταιρια δεν ξανακανω. Προτιμω να πληρωνω παραπανω σε μια καλη ασφαλιστικη κ να ειμαι σιγουρος. Οι μικρες ανα πασα στιγμη μπορει να κλεισουν. Τοσα εχουν γινει κ εχουν ακουστει τα τελευταια χρονια. Φιλος μου ειχε ατυχημα, εφτεγε ο αλλος οδηγος αλλα δεν του εκανε δηλωση. Πηγανε δικαστικως, εντωμεταξυ η ασφαλιστικη του φιλου μου εκλεισε, κ αναγκαστηκε να πληρωσει απο την τσεπη του για δικηγορο. Επισεις προτιμησε ασφαλιστικη που να συμπεριλαμβανει τη φιλικη δηλωση. Με αυτο σε ενα ενδεχομενο ατυχημα, που θα χρειαστει να αποζημειωθεις για ζημεια εως 6000 ευρω, η ασφαλιστικη του αλλου δεν ανακατεβετε καθολου κ πληρωνεσαι απο τη δικια σου.

TROOPER
13/07/2009, 11:49
τον ρολο τον παιζει ο ασφαλιστης και οχι η ασφαλιστικη εταιρια.

:wave2:

maintenance
13/07/2009, 11:52
υπαρχουν ακομη ασφαλειες ‘μικρες‘ που στεκονται αξιοπρεπως........

και συμφωνω με τον Κυριο απο πανω....:smokin:

TROOPER
13/07/2009, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
υπαρχουν ακομη ασφαλειες ‘μικρες‘ που στεκονται αξιοπρεπως........

και συμφωνω με τον Κυριο απο πανω....:smokin:

χεστηκαμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

maintenance
13/07/2009, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
χεστηκαμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:a021:

TROOPER
13/07/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
:a021:

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

maintenance
13/07/2009, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ποσο ποσοστο αλκοολ κατεβαζει ο κιορατας πρωι πρωι;

:a011:

TROOPER
13/07/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
ποσο ποσοστο αλκοολ κατεβαζει ο κιορατας πρωι πρωι;

:a011:

η σωστη ερωτηση ειναι ποσα λυτρα μεταγγισης αιματος χρειαζεται καθε πρωι :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Giorgos19
13/07/2009, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
Εγω ασφαλεια σε μικρη εταιρια δεν ξανακανω. Προτιμω να πληρωνω παραπανω σε μια καλη ασφαλιστικη κ να ειμαι σιγουρος. Οι μικρες ανα πασα στιγμη μπορει να κλεισουν. Τοσα εχουν γινει κ εχουν ακουστει τα τελευταια χρονια. Φιλος μου ειχε ατυχημα, εφτεγε ο αλλος οδηγος αλλα δεν του εκανε δηλωση. Πηγανε δικαστικως, εντωμεταξυ η ασφαλιστικη του φιλου μου εκλεισε, κ αναγκαστηκε να πληρωσει απο την τσεπη του για δικηγορο. Επισεις προτιμησε ασφαλιστικη που να συμπεριλαμβανει τη φιλικη δηλωση. Με αυτο σε ενα ενδεχομενο ατυχημα, που θα χρειαστει να αποζημειωθεις για ζημεια εως 6000 ευρω, η ασφαλιστικη του αλλου δεν ανακατεβετε καθολου κ πληρωνεσαι απο τη δικια σου.


Eχω την εντυπωση πως ακομα και αν κλεισει η ασφαλιστικη εσυ παιρνεις τα λεφτα σου απο το ταμειο παρακαταθηκων.
Οσο για τις μεγαλες ασφαλιστικες τι να πω.... Στο δικο μου ατυχημα, το αυτοκινητο ηταν ασφαλισμενο στην Ασπις. Μου εβγαλαν το λαδι μεχρι να μου δωσουν τα λεφτα και μαλιστα οι επιταγες που μου εδωσαν ηταν και ακαλυπτες..
Απλα να το εχετε υποψην οτι μαλλον παει για φουντο η συγκεκριμενη...

EVI
13/07/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Eχω την εντυπωση πως ακομα και αν κλεισει η ασφαλιστικη εσυ παιρνεις τα λεφτα σου απο το ταμειο παρακαταθηκων.
Οσο για τις μεγαλες ασφαλιστικες τι να πω.... Στο δικο μου ατυχημα, το αυτοκινητο ηταν ασφαλισμενο στην Ασπις. Μου εβγαλαν το λαδι μεχρι να μου δωσουν τα λεφτα και μαλιστα οι επιταγες που μου εδωσαν ηταν και ακαλυπτες..
Απλα να το εχετε υποψην οτι μαλλον παει για φουντο η συγκεκριμενη...

εμενα μου λες....ασπις εχει αυτη που με τρακαρε και μου κανει και αρνητικη δηλωση που παραβιασε το στοπ αλλα.....σε μερικα χρονια που θα γινει η δικη θα εχει κλεισει η Ασπις

McZab
13/07/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Αν θες και ασφαλεια κλοπης (συνίσταται) τοτε η λυση ειναι μονοδρομος, αν οχι υπαρχουν 2-3 πολυ καλες και αξιοπιστες επιλογες.

Μπορείς να τις αναφέρεις σε παρακαλώ? Εκτός αν οι κανόνες του forum το απαγορεύουν οπότε και πμ δέχομαι...

Επίσης ισχύει ότι η ασφάλεια κλοπής δεν καλύπτει το 100% της αξίας αλλά το 70-75%?

Giorgos19
13/07/2009, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εμενα μου λες....ασπις εχει αυτη που με τρακαρε και μου κανει και αρνητικη δηλωση που παραβιασε το στοπ αλλα.....σε μερικα χρονια που θα γινει η δικη θα εχει κλεισει η Ασπις


Ωχ ρε Ευη.... Καλο κουραγιο! :sad:
Σιγουρα δεν σου εκανε δηλωση? Γιατι εμενα οπως καταλαβα μετα, ειχε κανει τη δηλωση, απλα η ασφαλιστικη δεν με πληρωνε... Επαιρνα τηλεφωνο για να αποζημειωθω, μου ελεγαν σας συνδεουμε με τον υπευθυνο του φακελου σας, και τελικα με συνδεανε με Καιρο.. Μιλαμε μια φορα περιμενα ενα τεταρτο στο ακουστικο!!
Τελικα δεν αντεξα... Εβαλα δικηγορο και πηγανε στα τσακιδια...

Giorgos19
13/07/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από McZab
Μπορείς να τις αναφέρεις σε παρακαλώ? Εκτός αν οι κανόνες του forum το απαγορεύουν οπότε και πμ δέχομαι...

Επίσης ισχύει ότι η ασφάλεια κλοπής δεν καλύπτει το 100% της αξίας αλλά το 70-75%?


Απο ο,τι ξερω την μηχανη την ασφαλιζεις για ενα συγκεκριμενο ποσο. Ανα 6μηνο η χρονο γινεται αναπροσαρμογη αυτου του ποσου αφου υποτειθεται οτι η μηχανη παλαιωνει. Βεβαια καθως μειωνεται και η αξια της ασφαλιζομενης μηχανης, μειωνονται και τα ασφαλιστρα που πληρωνεις.
Εχω την εντυπωση πως σε περιπτωση κλοπης σου δινουν οσα την εχεις ασφαλισει, χωρις να καλυπτονται εχτρα κλπ.

gixxerpap
13/07/2009, 14:10
παιδιά μην τα ισοπεδώνετε όλα .....σαφώς και υπάρχουν αναξιόπιστες ασφαλιστικές, αλλα όχι και 2-3 οι καλές ....

blueangel
13/07/2009, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από McZab
Μπορείς να τις αναφέρεις σε παρακαλώ? Εκτός αν οι κανόνες του forum το απαγορεύουν οπότε και πμ δέχομαι...

Επίσης ισχύει ότι η ασφάλεια κλοπής δεν καλύπτει το 100% της αξίας αλλά το 70-75%?

Καλύπτει παίδες το ασφαλιζόμενο κεφάλαιο που δηλώνεις και βέβαια να μην αποκλίνει και πολύ από την τρέχουσα εμπορική αξία αφενός και αφετέρου αναπροσαρμόζεται κάθε χρόνο ή στη διετία προς τα κάτω το ασφάλιστρο λόγω παλαιότητας του μοντέλου...Προσωπικά στο fazer (600αρι του 2005) στην Ιντεραμέρικαν πληρώνω 245 το εξάμηνο για ασφαλιζόμενο κεφάλαιο 5.500 μαζί με δωρεάν οδική βοήθεια που έχει μέσα το πακέτο ΣΗΜΕΙΩΤΈΟΝ ΔΕ ότι είναι η ΜΟΝΗ οδικη βοήθεια στην Ελλάδα που καλύπτει ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ!!!!:beer: :beer:

SpeakeasyBlues
14/07/2009, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εμενα μου λες....ασπις εχει αυτη που με τρακαρε και μου κανει και αρνητικη δηλωση που παραβιασε το στοπ αλλα.....σε μερικα χρονια που θα γινει η δικη θα εχει κλεισει η Ασπις

Το πιθανοτερο να εχει αγορασθει, τωρα εαν το ατυχημα ηταν με μηχανη και ΔΕΝ ζητας Σωματικες Βλαβες ειναι Μεγα Λαθος [ανεξαρτητως του αν υπηρξαν η οχι], επισης θΥΜΙΣΟΥ οταν ερθει η στιγμη της αποζημιωσης μην παρεις χρηματα εαν δεν σου δωσει ο δικηγορος [ΣΟΥ] την Αποφαση στα χερια.
Συνηθως ανακοινωνουν εαν ψ ποσο [οτι κερδισες] και οταν ζητας την αποφαση ταχα μου δεν την βρισκουν...

SpeakeasyBlues
14/07/2009, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Το πιθανοτερο να εχει αγορασθει, τωρα εαν το ατυχημα ηταν με μηχανη και ΔΕΝ ζητας Σωματικες Βλαβες ειναι Μεγα Λαθος [ανεξαρτητως του αν υπηρξαν η οχι], επισης θΥΜΙΣΟΥ οταν ερθει η στιγμη της αποζημιωσης μην παρεις χρηματα εαν δεν σου δωσει ο δικηγορος [ΣΟΥ] την Αποφαση στα χερια.
Συνηθως ανακοινωνουν εαν ψ ποσο [οτι κερδισες] και οταν ζητας την αποφαση ταχα μου δεν την βρισκουν...

P.S. μην δινεις σημασια στο avatar, μου τα πρηξανε με τον ernesto tse, που τους χαλαγε, οποτε το γυρισα σε κατι πιασαρικο...:D

SpeakeasyBlues
14/07/2009, 06:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από McZab
Μπορείς να τις αναφέρεις σε παρακαλώ? Εκτός αν οι κανόνες του forum το απαγορεύουν οπότε και πμ δέχομαι...

Επίσης ισχύει ότι η ασφάλεια κλοπής δεν καλύπτει το 100% της αξίας αλλά το 70-75%?

Interamerican
Εθνικη
AIG

100% ΟΛΕΣ και μονο πυρος και ΟΛΙΚΗ κλοπη [οχι μερικη κλοπη, οχι προσωπικο ατυχημα]

McZab
14/07/2009, 16:00
Με την AIG επικοινώνησα (μέσω γνωστού μου ασφαλιστή) και ενώ η προσφορά είναι πολύ καλή, αυτή είναι που μου είπαν για 70% αποζημίωση...Κάτι δεν πάει καλά και χρειάζεται ξέμπλεγμα... :rolleyes:

Kaloston
14/07/2009, 17:11
100% καληψη για κλοπη εχει μονο η Ιντεραμερικαν. Το ποσο αποζημειωσης το επιλεγεις εσυ κ αναλογα βγαινει κ το ποσο του ασφαλιστρου. Εγω ειχα ασφαλισει μηχανη 6 μηνων για ποσο αποζημειωσης 6.000 ευρω, καινουρια ομως ειχε 8.400 ευρω. Σε περιπτωση κλοπης αποζημειωση μετα απο 3 μηνες εφοσον δεν εχει βρεθεοι δειγμα της μηχανης. Στην εθνικη που ειχα ρωτησει ερχοντουσαν αυτοι εβλεπαν τη μηχανη σε τι κατασταση ειναι χρονολογια, χλμ και βγαζανε αυτοι την αξια για περιπτωση κλοπης και αναλογα εβγενε κ το ασφαλιστρο. Αλλα αποζημειωση το 75% της αξιας της.

SpeakeasyBlues
14/07/2009, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από McZab
Με την AIG επικοινώνησα (μέσω γνωστού μου ασφαλιστή) και ενώ η προσφορά είναι πολύ καλή, αυτή είναι που μου είπαν για 70% αποζημίωση...Κάτι δεν πάει καλά και χρειάζεται ξέμπλεγμα... :rolleyes:


Εχει μεινει στα παλια προγραμματα η' κανει τον κινεζο γιατι σταματησε την συνεργασια, εδω εχουμε αποζημιωση στα χερια μας 100% κλοπη tdm.

SpeakeasyBlues
14/07/2009, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
100% καληψη για κλοπη εχει μονο η Ιντεραμερικαν. Το ποσο αποζημειωσης το επιλεγεις εσυ κ αναλογα βγαινει κ το ποσο του ασφαλιστρου. Εγω ειχα ασφαλισει μηχανη 6 μηνων για ποσο αποζημειωσης 6.000 ευρω, καινουρια ομως ειχε 8.400 ευρω. Σε περιπτωση κλοπης αποζημειωση μετα απο 3 μηνες εφοσον δεν εχει βρεθεοι δειγμα της μηχανης. Στην εθνικη που ειχα ρωτησει ερχοντουσαν αυτοι εβλεπαν τη μηχανη σε τι κατασταση ειναι χρονολογια, χλμ και βγαζανε αυτοι την αξια για περιπτωση κλοπης και αναλογα εβγενε κ το ασφαλιστρο. Αλλα αποζημειωση το 75% της αξιας της.

Εγω γραφω για 3 εταιρειες και το διαψευδεις λεγοντας στο κοσμο που διαβαζει οτι υπαρχει μονο μια...ΡΩΤΗΣΕΣ και σου ειπαν οχι η' γραφεις οτι σου κατεβει στο κεφαλι...

ptiper
20/08/2009, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Eχω την εντυπωση πως ακομα και αν κλεισει η ασφαλιστικη εσυ παιρνεις τα λεφτα σου απο το ταμειο παρακαταθηκων.


Δεν παίρνεις λεφτά απο το επικουρικό ταμείο ...αλλά εισαι εκεί ασφαλισμένος για 1 μήνα ,μέχρι να βρείς άλλη ασφαλιστική.Το πρόβλημα είναι ότι αν κατα την διάρκεια του 1 μήνα κάνεις ατύχημα το επικουρικό σε καλύπτει για υλικές ζημιές μόνο..Δηλαδή αν προκαλέσεις σωματικές βλάβες πρέπει να πληρώσεις απο μονος σου..με ότι αυτό συνεπάγεται!!