PDA

View Full Version : Πρωτη μηχανή, κάνει το bandit????



invi69
13/07/2009, 20:04
χαιρετω την παρεα, καθότι νέος στον χώρο της μοτοσυκλετας.(ελπιζω να διαλεξα το σωσό thread).
μπαινω στο ψητό. Είμαι τελειος άσχετος με μηχανές, μόλις έβγαλα δίπλωμα και ψάχνω να πάρω την πρωτη μου μηχανή. ψάχνω κάτι σε street ή on-off, για χρήση μέσα στην πόλη και ταξίδια όταν ξεθαρέψω. δεν είχα σκοπό να πάρω καινούρια αλλά λόγω της προσφοράς της suzuki λέω να δοκιμάσω το bandit με το ABS,αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος και θέλω απόψεις για το εάν κάνει για πρωτάρη η μηχανή αυτή. ακούω λοιπόν ιδέες και προτάσεις.
είμαι 1,83 ύψος δεν ξέρω εάν παίζει κάποιο ρόλο αυτο.:) :) :)

the who
13/07/2009, 20:21
Θα σου ελεγα να παρεις κατι μικροτερο.Το bandit ειναι απο τα αγαπημενα μου μηχανακια αλλα ειναι αρκετα βαρυ αρα λιγακι δυστροπο για πρωτη μηχανη(σε σχεση με την οδηγηση στην πολη εννοω).
Σκεψου επισης οτι οπως και να γινει μια ψιλοτουμπιτσα θα την φας(ευχομαι να ειναι ανωδυνη).Το κοστος της επισκευης ομως δεν θα ειναι το ιδιο ανωδυνο.
Αν ημουν στη θεση σου θα επαιρνα ενα 250 η ενα 400 μεταχειρισμενο,να το μαθω για οσο καιρο χρειαστει και μετα θα επαιρνα καινουργιο.
Απλα φροντισε να παρεις κατι που θα μπορεις σχετικα ευκολα να το πουλησεις αργοτερα.
Εκει που δεν πρεπει να τσιγκουνευτεις ειναι σε εξοπλισμο(μπουφαν,κρανος κλπ).

DAN_DAN
13/07/2009, 20:31
Η τιμή του bandit είναι πολύ καλή, αλλά το βάρος του είναι μεγάλο! Αυτό θα σε δυσκολέψει στους επιτόπιους ελιγμούς και γενικά σε ελιγμούς με μικρές ταχύτητες (όπως π.χ. αναστροφή).

Δοκίμασε κάτι πιο ελαφρύ στην αρχή για να μάθεις ευκολότερα (και ίσως πιο ανώδυνα)!

Καλή αγορά :wave2:

Road67
13/07/2009, 20:57
To μηχανάκι το έχεις καβαλήσει στατικά (εννοώ σε κάποια έκθεση) και να το παίξεις ανάμεσα στα πόδια σου; Είναι κάπως βαρύ κι ίσως να μη σου αρέσει η θέση οδήγησης (αν και λόγω ύψους δε νομίζω)..
Εγώ θα σου πρότεινα να πας να δεις κι ίσως να κάνεις ένα test ride, το versys μιλώντας για καινούργια μηχανή..
Αν και η λογική λέει να ξεκινήσεις με κάποιο δυομισάρι.

invi69
13/07/2009, 21:15
το καβαλησα σημερα. και ηταν πολύ βαρύ. η θεση οδηγησης οντως ηταν περιεργη αλλα δεν μεχω την εμπειρια να εκτιμησω τι ειναι καλο σωστο κλπ.εχω πελαγωσει απλος εχω χασει τον μπουσουλα.Για μεταχειρισμενο πηγαινα αλλα κολαω διοτι φοβαμαι μην παρω κατι το οποιο τελικα αποδειχτει οτι ειχε χτυπησει ή έχει πρόβλημα. και σίγουρα θα ειμαι ευκολη λεια λογω απειριας για εναν επιπολαιο εμπορο ο οποιος θα νοιαζεται μονο να πουλήσει. τώρα όσων αφορά τα κυβικά σκέφτομαι κάτι σε 650 διοτι θέλω οτι πάρω να το κρατήσω μην αλλάζω σε 6 μηνες κλπ, όπως και επίσης με ενδιαφέρουν ταξίδια. θέλω να ελπίζω οτι στα 25 εχω αρκετη οριμότητα να τα βγαλω περα με μια 600αρα μηχανή.

amyroukai
14/07/2009, 12:24
Ήμουν στην ίδια ακριβώς θέση 2 χρόνια πριν. Το τι παπαρολογίες άκουσα δεν περιγράφεται... Το θέμα είναι ένα και μόνο: ΟΛΑ τα μηχανάκια είναι βαριά. Δηλαδή τα 210 κιλά του Diversion ABS είναι "πούπουλο" και τα 240-250 του Bandit ΑΒS είναι πολλά; Σόρυ, αλλά αν ήταν έτσι, το χρυσό στην άρση βαρών σας περιμένει. Επίσης ΟΛΑ τα μηχανάκια είναι γρήγορα, πολύ γρηγορότερα από αυτοκίνητο και θέλουν προσαρμογή, ΟΛΑ μπορεί να τα ρίξεις αν κάνεις λάθη.
Αν έχεις εμπειρία από δρόμο ως οδηγός αυτοκινήτου, ο πρώτος κίνδυνος της απειρίας γενικά μειώνεται, αφού λογικά ξέρεις να κινείσαι και έχεις μάθει λίγο να διαβάζεις την κίνηση.
Το βάρος θα το συνηθίσεις εύκολα. Εγώ το έριξα στο παρκάρισμα 3 φορές. Ε και; Την πήρα μεταχειρισμένη βέβαια και είχε τις ψιλογρατσουνιές της ήδη και δεν χαλάστηκα, αλλά τέλος πάντων, όλα στο πρόγραμμα είναι. 200+ κιλά, αν γείρουν σταματημένα δεν κρατιούνται. Την ακουμπάς απαλά κάτω και την ξανασηκώνεις. Το υδρόψυκτο δεν το έχω καβαλήσει για να σου πω αν όντως φαίνεται το περισσότερο βάρος.
Η δύναμη δεν είναι υπερβολική. Είναι υπεραρκετή για να τσακιστείς αν κάνεις βλακείες στην αρχή, αλλά όπως λες έχεις μυαλό στο κεφάλι σου, οπότε αν σιγά σιγά συνηθίσεις ότι θα έχεις πολύ καλύτερη επιτάχυνση από τα αυτοκίνητα και χειρότερα φρένα, δεν έχεις πρόβλημα και δεν θα βαρεθείς κιόλας γρήγορα όπως με ένα μικρότερο.
Εθνική είναι σταθερό και με έναν και με δύο, ότι καιρό και να έχει, στην κίνηση περνάς άνετα, οι καθρέφτες είναι μόνο λίγο πρόβλημα γιατί πέφτουν στο ίδιο ύψος με των περισσότερων τζιπ/SUV αλλά συνηθίζεται και αυτό. Το μοτέρ δεν χρειάζεται να το σκας κόφτες για να πάει, οπότε... Είσαι μιά χαρά παντού. Και στρίβει πολύ καλά σε επαρχιακούς. ΟΚ, για όλα υπάρχει μια μοτοσικλέτα που τα κάνει καλύτερα, αλλά δεν υστερεί πουθενά το Bandit.
Κατανάλωση λογική, συντήρηση δεν διαφέρει πολύ από άλλες σαν κόστος. Και επειδή δεν είναι και ιδιαίτερα "δημοφιλές" δεν έχεις και τόσο τον κίνδυνο της κλοπής.

Αν σου αρέσει η μοτοσικλέτα πάρε την, με το "καλημέρα" να πας να κάνεις το 0-300 riding school για να μάθεις τα σωστά πράγματα από την αρχή και μετά καλές βόλτες. Λιγότερα κυβικά από 600 δεν θα πρότεινα σε κανέναν. Δες και το Diversion, το ER-6F, το CBF600, το Versys που είπε και ο Road67 που είναι σε προσφορά αυτές τις μέρες... Όλα καλά για αυτό που θέλεις και χωρίς να ξεχωρίζει κανένα ιδιαίτερα. Προσωπική προτροπή, πάρε με ABS ότι και να πάρεις γιατί σε γλιτώνει από πολλά.

THEOD
14/07/2009, 12:35
μια χαρά είναι...αν πρόκειται και για μεταχείρω ακόμα καλύτερα...

Προυπόθεση φυσικά η αυτοσυγκράτηση, το μυαλό μέσα στο κεφάλι, και απ' έξω πάντα κράνος...

zvailakis
14/07/2009, 12:40
agree 100%

αν σου αρέσει πάρτο! απλά.....αμα δεν κάνεις καγκουριές θα είσαι καλά!

Ότι θα πέσει, θα πέσει, από στάση, σε κάνα φανάρι! don't worry....λογικό είναι!

(εμένα μου έπεσε στην 2η μέρα που το είχα... σε βενζινάδικο, είχε λάδια κάτω πήγα να φύγω και ο πίσω τροχός έκανε πάρτι!!! δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά).

εμένα η πρώτη μου μηχανή ήταν cb 500...οκ πολύ πιο ελαφρύ από τον Ληστή (180κ) αλλά και πάλι έπεφτε, και πάλι σε στάση αν γίρει λιγάκι πέφτει! ούτε τα 180 κρατιούνται!!

guzzistas
14/07/2009, 12:47
Συ,μφωνώ με τους τελευταίους προλαλήσαντες... Πολύ ωραίο μηχανάκι, βολικό, αξιόπιστο.
Αν σου αρέσει πάρτο χωρίς δεύτερη κουβέντα. Ότι και να πάρεις, πάλι θα χρειαστείς χρόνο για να το μάθεις και να αποκτήσεις εμπειρία.

+650 για το ληστή.!

takos 66
14/07/2009, 15:07
εγω απο cbf 250 πηγα στο bandit...10 μερες τωρα διαπιστωνω ποσο ευκολο ειναι στην οδηγηση του...λιγη προσοχη και το βαρος συνηθιζεται και τα παντα...2-3 ωρες να ασχοληθεις σε μια αλανα και θα δεις τι εννοω,θελει σεβασμο,δεν θελει μαγκιες και ολα ερχονται μονα τους:a46:

cptm
14/07/2009, 15:36
Εγώ μετά από 7 χρόνια αποχής από τα δίτροχα (πριν είχα 250 κυβικά) δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα όταν πήρα το Bandit. Στην αρχή απλά θέλει πολύ προσοχή μέχρι να το συνηθίσεις και να εξοικειωθείς με αυτό και καλύτερα τα πρώτα χιλιόμετρα να είναι σε δρόμους χωρίς κίνηση. Άμα το πάρεις καινούριο μέχρι να το στρώσεις θα πηγαίνεις μέχρι 6,000 στροφές, δηλαδή χαλαρά, οπότε έχεις το χρόνο να το συνηθίσεις πριν αρχίσεις να ανοίγεις το γκάζι περισσότερο.

dimdil
18/07/2009, 16:13
λοιπον για να μην παρεξηγηθω σας λεω οτι γουσταρω πολυ το ληστη!
ομως για πρωτη μηχανη πιστευω και απειρο αναβατη μαλλον δεν ειναι οτι καλυτερο
δεν ειναι τυχαιο οτι ολλα τα τεστ θεωρουν το βασικοτερο μειονεκτημα αυτης της πολυ τιμιας και αξιοπιστης μηχανης ειναι το βαρος της.
σιγουρα συνηθιζεται---σιγουρα ξεπερνιεται---αλλα ο καινουριος αναβατης εχει τοσα πολλα στο μυαλο του να συνηθισει και να προσεχει που το μεγαλο βαρος της μηχανης ειναι μαλλον ....πολυτελεια...
ταπεινη αποψη αυτη απο εναν καινουριο οδηγο με ενα er-6f που παροτι ειναι απο τα ελαφρυτερα στην κατηγορια (202 κιλα) με εχει φερει συχνα σε δυσκολη θεση απο θεμα βαρους (στατικες μανουβρες--λιγο οπισθεν και αλλα καλα)
:beer:

mathbouze
18/07/2009, 16:23
des ligo k ayto... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=83960
k egw imoun sth thesi sou perisy kai to pira..einai poly kalo ergaleio gia arxh...kai paneykolo sth xrhsh...elpizw na symfwnoun kai oi filoi apo to forum...den sto lew epeidh einai diko mou alla skepsou to...idia kathgoria me bundit alla ...honda

Ichigo
26/07/2009, 17:13
είμαι κι εγώ στην ίδια φάση με το φίλο που άνοιξε το θέμα. Ακόμα και αν είναι βαρύ είναι το φτηνότερο στην κατηγορία του και είναι και όμορφο. :D
Σκέπτομαι να την τολμίσω κι εγώ την αγορά για το 650αρι με ABS.
Φίλε invi69 τι έξτρα σου έδωσαν από το μαγαζί που το πήρες;

Cech
14/08/2009, 00:42
Pira metaxirismeno suzuki bandit 400 '97...
proto mou mixanaki,eimai 20 xronon kai tin exo molis 1xrono....
mia xara mixani an exeis ligo mialo kai respect sto mixanima....
Eimai apolyta ikanopoihmenos me tin apodosi tou ews poly.....
Kai tora deixnei kapos etsi


http://img528.imageshack.us/img528/6514/dsc00877.jpg

http://img242.imageshack.us/img242/1209/dsc00869j.jpg

mia xara mou fenetai......

vaspiou
14/08/2009, 02:35
αν εχεις μυαλο μια χαρα ειναι για 1ο... σε 1 μηνα θα το εχεις μαθει. σιγα τα ωα...

πανω στα δυσκολα θα αποκτησεις εμπειρια. Παρτο. το εχει ενας συναδερφος μου και ειναι πολυ ευχαριστημενος...

φιλος μου, σωστο παλικαρι, με μυαλο στο κεφαλι του, προσεχτικος πηρε 1ο μηχανη V-strom...
μια χαρα το παει και δεν εχει παθει και τπτ. χτυπα ξυλο...!!! τεσπα...

γνωμη μου παντα εεε?? !!!!!!!





:beer:

Wanderer1981
16/09/2009, 19:59
Φίλτατε, όταν διάβασα το αρχικό σου μήνυμα, ήταν σαν αν το είχα γράψει εγώ! Κι εγώ στα 28 χρόνια, 1,81 ύψος, έτοιμος να πάρω την πρώτη μου μηχανή κι έχω φάει κόλλημα με το Bandit 650 '08 (με το μπικίνι φέρινγκ). Κι έχω ακριβώς τις ίδιες ανησυχίες. Κάνει για 1η μηχανή;; Κάνει για κυρίως πόλη και λίγα ταξίδια; Βάρος πιστεύω να παλεύεται, και ειδικά με το ύψος που έχουμε κι οι δυο μας. Το καλό είναι ότι φτάνουμε να πατήσουμε κάτω καλά καλά. Βέβαια, κι εγώ άσχετος αρχάριος είμαι οπότε πού να ξέρω αν αυτό αρκεί... κι εμένα πάντως μου είπαν γι αυτή τη σχολή 0-300, και για μια άλλη (νομίζω California riding school ή κάπως έτσι, όπως το γνωρίζει ας με διορθώσει) και οπωσδήποτε θα είναι από τα πρώτα πράματα που θα κάνω. Το μόνο που με κολλάει τώρα είναι ότι μου έχει γυαλίσει και η BMW GS 650 F, αν και τελείως διαφορετικό είδος. Αλλά σ'αυτην σκέφτομαι τα ακριβά ανταλλακτικά γιατί ΣΙΓΟΥΡΑ σαν αρχάριοι κάποια βλακεία θα κάνουμε και θα γρατζουνιστεί...

Πήγα σήμερα σε μια αντιπροσωπεία και μου δίνει τη σχάρα δώρο, και 20% έκπτωση στα κάγκελα με χρηματοδότηση 72 μηνών. Έχεις βρει τίποτα καλύτερο;;

amyroukai
16/09/2009, 20:18
Δεν είναι ακριβά τα ανταλλακτικά της BMW. Αλλά το GS ούτε φρενάρει, ούτε στρίβει, ούτε επιταχύνει όπως το Bandit. Και California Superbike School κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν δεν γίνεις τακτικός πελάτης των track days, δεν αξίζει τα 1200 ευρώ που θα δώσεις για να κάνεις τα 4 -πλέον- επίπεδα. Κάνε το απλό 0-300, δες το Fast and Safe του motograndprix club (θα πάω τέλος του μήνα) που είναι ότι πρέπει για χρήστες δρόμου.

vthn
17/09/2009, 18:06
αν τελικά πάρετε bandit για πρώτη μηχανή, πάρτε το φιμωμένο στα 34 άλογα όπως στο εξωτερικό. Όταν το συνηθίσετε, το επαναφέρετε στην αρχική του ιπποδύναμη. Τουλάχιστον στην αρχή να σας απασχολεί μόνο το βάρος.

amyroukai
17/09/2009, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
αν τελικά πάρετε bandit για πρώτη μηχανή, πάρτε το φιμωμένο στα 34 άλογα όπως στο εξωτερικό.
Υπάρχει αυτό που λέγεται μυαλό. Όταν το πήρα, είχα "εσωτερικό κόφτη" στις 5000 στροφές. Άλλαζα εκεί, ότι και αν γινόταν. Μετά κάποια χιλιόμετρα, συνηθίζοντας, ανέβασα το προσωπικό μου όριο. Ουσιαστικά, αν κάποιος το πάρει καινούριο, θα κάνει το ίδιο πράγμα όπως το στρώνει. Δεν χρειάζεται επεμβάσεις, που η Ελληνική αντιπροσωπεία δεν έχει υποδομή να κάνει, αφού δεν υπάρχει σχετική πρόβλεψη από την Ελληνική νομοθεσία.