PDA

View Full Version : Δίπλωμα-τική απορία



kplgr
13/07/2009, 20:22
Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής μήπως κάποιος έχει(είχε) ανάλογη εμπειρία και ξέρει:

Είμαι σχεδον 20 χρονών και από Σεπτέμβρη σκεφτόμουν να βγάλω δίπλωμα μηχανής.
Η ερώτηση λοιπόν είναι:
εαν δεχθούμε οτι στα 20 (στρογγυλά) βγάζω το Α1, όταν κλείσω τα 21 θα μπορώ να το επεκτείνω
σε απεριορίστων, ή θα γίνεται μετά από 2 χρόνια (στα 22 μου) όπως γίνεται (στα 20, αντίστοιχα)
εαν το βγάλεις στα 18 ?

(Ο προβληματισμός δηλαδή είναι αν αξίζει να βγάλω τώρα δίπλωμα μηχανής ή εαν ισχύει το 2ο σενάριο
να περιμένω να κλείσω τα 21 και να το βγάλω τότε.. :confused: )

Sapadak
13/07/2009, 20:40
Στα 21 ανεξαρτητα αν εχεις α1 ή οχι βγαζεις απεριοριστων κυβικων.

Στα 20 θελει να εχεις 2 χρονια "προυπηρεσια"

Δηλαδης βγαλτο τωρα και του χρονου πας με ενα παραβολακι και περνεις το απεριοστιστων κυβικων

Giorgos19
13/07/2009, 21:01
Ισως η δικη μου εμπειρια να μπορεσει να σε βοηθησει...

Εβγαλα το "μικρο" στα 19 μου, μηνα Δεκεμβρη.Κλεινωντας τα 21, μηνα Οκτωβριο πηγα στο Υπουργειο για να κανω την μετατροπη. Εκει εμαθα πως δεν μπορω να το κανω αφου αναγκαστικα πρεπει να εχεις κλεισει 2 χρονια ως κατοχος του "μικρου¨διπλωματος. Με απλα λογια δηλαδη, παρολο που ειχα κλεισει τα 21 επρεπε να περιμενω μεχρι να κλεισω 2 χρονια ως κατοχος του μικρου! Μπαχαλο ολε!
Αν κρινω λοιπον απο την παραπανω εμπειρια, αν πας να βγαλεις το μικρο, τωρα που εισαι 20 θα πρεπει να περιμενεις μεχρι τα 22 σου για να γινει απεριοριστων. Στη θεση σου θα περιμενα μεχρι τα 21 για να παω απευθειας στο μεγαλο

Εγκυκλοπαιδικα, η διαδικασια μετατροπης ειναι απλη και δεν θα σου παρει πανω απο ενα τεταρτακι.

Οπως και να εχει, καλως να ορισεις στον κοσμο των 2 τροχων, και θυμησου!!! Παντου και παντα εξοπλισμο!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

kplgr
13/07/2009, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19

Α γεια σου ρε Γιώργη, αυτό ακριβώς φοβόμουν/αυτός ήταν ο προβληματισμός..
(Μα δεν είναι ηλίθιο αυτό το πράγμα..? Αφού έτσι κι αλλιώς στα 21 θα μπορούσα θεωρητικά να βγάλω
το μεγάλο.. :a24: )

Σε ευχαριστώ πάντως! Λογικά θα κινηθώ προς Α1, όπως και να έχει, γιατι δεν νομίζω οτι θα αντέξω
άλλα 2 χρόνια έτσι..

:a35:

Giorgos19
13/07/2009, 21:22
Ειναι ηλιθιο οπως λες διοτι ενας που δεν εχει καμια επαφη με 2 τροχα μπορει να βγαλει κατευθιαν το απεριοριστων, ενω καποιος που κυκλοφορουσε εχωντας το "μικρο" και κατα συνεπεια εχωντας αποκτησει καποια εμπειρια πανω στην οδηγηση μηχανης, πρεπει να περιμενει!

Καλους δρομους!!:beer: :beer: :beer:

@ggelos
13/07/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Ειναι ηλιθιο οπως λες διοτι ενας που δεν εχει καμια επαφη με 2 τροχα μπορει να βγαλει κατευθιαν το απεριοριστων, ενω καποιος που κυκλοφορουσε εχωντας το "μικρο" και κατα συνεπεια εχωντας αποκτησει καποια εμπειρια πανω στην οδηγηση μηχανης, πρεπει να περιμενει!

Καλους δρομους!!:beer: :beer: :beer:

+250

lamoun
13/07/2009, 22:09
Μπορείς να βγάλεις το απεριόριστο, απλά ξαναδίνεις.. :bigcry:

kalogeros
13/07/2009, 22:49
Μπορεις να βγαλεις για μεγάλη μηχανή στα 21 αλλα θα πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις. Αυτό συνεπάγεται επιπλέον μαθήματα, επιπλέον χρήματα για τα μαθήματα, επιπλέον χρήματα για τα παράβολα της εξέτασης και οτιδήποτε άλλο χρειάζεται μια εξέταση διπλώματος. Τα δύο χρόνια εμπειρίας τα χρειάζεσαι για να κάνεις επέκταση διπλώματος χωρίς εξετάσεις. Πληρώνεις απλά ενα παράβολο και λήγει η ιστορία.
Αν θες στα 21 σου να βγάλεις δίπλωμα για μεγάλη μηχανή, η γνώμη μου είναι να περιμένεις ένα χρόνο για να γλιτώσεις όλα αυτά τα έξοδα που προανέφερα. Αλλιώς για να τα γλιτώσεις θα πρέπει να περιμένεις 2 χρόνια. Εκτός αν είσαι διατεθιμένος να ξαναπληρώσεις.
Αυτα και καληνύχτα. :wave2:

σαλιγκαρι
13/07/2009, 23:00
συν αγωνιστες των 2 τροχων καλως σας βρηκα.


καρατσεκαρισμενο διοτι τυγχανει η συζηγος να ασχολειται με διεκπερεωσεις αυτοκινητηστικων υποθεσεων οταν εχεις διπλωμα για 125 κυβικα και στα 21 το κανεις απεριοριστα........ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ απλα κανεις μια αιτηση στο υπουργειο για μετατροπη και αλλαζει κατευθειαν.
μην πατε σε σχολη οδηγων για ερωτηση γιατι θα σας πουν να δωσετε εξετασεις.................γνωριζεται πως δουλευουν αυτα? ετσι δουλευει το συστημα και κονομανε ολοι!!!!!!!!!:D :D

project.breeze
14/07/2009, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από σαλιγκαρι
συν αγωνιστες των 2 τροχων καλως σας βρηκα.


καρατσεκαρισμενο διοτι τυγχανει η συζηγος να ασχολειται με διεκπερεωσεις αυτοκινητηστικων υποθεσεων οταν εχεις διπλωμα για 125 κυβικα και στα 21 το κανεις απεριοριστα........ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ απλα κανεις μια αιτηση στο υπουργειο για μετατροπη και αλλαζει κατευθειαν.
μην πατε σε σχολη οδηγων για ερωτηση γιατι θα σας πουν να δωσετε εξετασεις.................γνωριζεται πως δουλευουν αυτα? ετσι δουλευει το συστημα και κονομανε ολοι!!!!!!!!!:D :D


+1


Η επέκταση του διπλώματος από Α1 σε Α εφόσον είσαι ήδη κάτοχος του Α1 για 2 χρόνια κοστίζει παράβολο 30€ και 2 φωτογραφίες διαβατηρίου.Τα καταθέτεις στη σχολή οδηγών και σε 2 βδομάδες πας στο μηχανολογικό,παραδίδεις το παλιό σου δίπλωμα και παίρνεις την ίδια στιγμή το καινούργιο:wave2:

schumacher_
14/07/2009, 11:56
Σχετικά με την αναβάθμιση σε Α2, γιατί είναι βλακεία ρε παιδιά να σου ζητήσουν 2 χρόνια εμπειρία??
Νομίζω ότι είναι αρκετά λογικό. Δε μιλάμε για "δικαίωμα να αποκτήσεις δίπλωμα απεριορίστων κυβικών"
στα 21 σου, αλλά να το "αναβαθμίσεις", χωρίς βεβαίως να περάσεις τις απαραίτητες εξετάσεις.


Άτομο δλδ που κλείνει τα 21 του 1 Σεπτέμβρη για παράδειγμα, θα βγάλει δίπλωμα Α1 π.χ αύριο και είναι λογικό να θεωρούμε ότι 1 Σεπτεμβρίου, μετά από 1 μήνα εμπειρίας,
θα είναι έτοιμος να καβαλήσει ένα μηχανάκι 1000cc ?? Αν το θέλει, μπορεί να πάει να εκπαιδευτεί.
Αν όχι, τα 2 χρόνια εμπειρίας θεωρώ πως είναι καλά για να καταλάβει κανείς το ρόλο του στο δρόμο και να είναι πιο ασφαλής.

Και φυσικά, πώς θα βγάλουν και οι σχολές οδηγών το κατιτίς τους αν όλοι πάνε και αναβαθμίζουν...?

:wave2:

Giorgos19
14/07/2009, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Σχετικά με την αναβάθμιση σε Α2, γιατί είναι βλακεία ρε παιδιά να σου ζητήσουν 2 χρόνια εμπειρία??
Νομίζω ότι είναι αρκετά λογικό. Δε μιλάμε για "δικαίωμα να αποκτήσεις δίπλωμα απεριορίστων κυβικών"
στα 21 σου, αλλά να το "αναβαθμίσεις", χωρίς βεβαίως να περάσεις τις απαραίτητες εξετάσεις.


Άτομο δλδ που κλείνει τα 21 του 1 Σεπτέμβρη για παράδειγμα, θα βγάλει δίπλωμα Α1 π.χ αύριο και είναι λογικό να θεωρούμε ότι 1 Σεπτεμβρίου, μετά από 1 μήνα εμπειρίας,
θα είναι έτοιμος να καβαλήσει ένα μηχανάκι 1000cc ?? Αν το θέλει, μπορεί να πάει να εκπαιδευτεί.
Αν όχι, τα 2 χρόνια εμπειρίας θεωρώ πως είναι καλά για να καταλάβει κανείς το ρόλο του στο δρόμο και να είναι πιο ασφαλής.

Και φυσικά, πώς θα βγάλουν και οι σχολές οδηγών το κατιτίς τους αν όλοι πάνε και αναβαθμίζουν...?

:wave2:


Ειλικρινα φιλε μου, πιστευεις οτι ετσι οπως εχει το συστημα περι των διπλωματων στην Ελλαδα, καποιος που βγαζει απεριοριστων μπορει να οδηγησει καποιο 1000αρι η οποιαδηποτε μηχανη υψηλων επιδοσεων?
Πιστευω οτι μεσα απο την διαδικασια του διπλωματος δεν μαθαινεις τιποτα χρησιμο... Ο,τι μαθεις προερχεται μεσα απο την προσωπικη τριβη με τα 2κυκλα καθως επισης και απο τα ποσα ειναι διαθετημενος καποιος να μαθει πανω στις μηχανες.. Προσωπικα, θεωρω αρκετα ικανοτερο εναν που ειναι κατοχος του μικρου εστω και για ενα χρονο, απο καποιον που βγαζει απευθειας απεριοριστων! Σιγουρα ομως, υπαρχουν και οι εξαιρεσεις σε αυτο που αναφερω.
Γενικοτερα το σημερινο συστημα, εχει πολλα κενα και κυριως, ειναι ελλειπεστατο!

schumacher_
14/07/2009, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Ειλικρινα φιλε μου, πιστευεις οτι ετσι οπως εχει το συστημα περι των διπλωματων στην Ελλαδα, καποιος που βγαζει απεριοριστων μπορει να οδηγησει καποιο 1000αρι η οποιαδηποτε μηχανη υψηλων επιδοσεων?
Πιστευω οτι μεσα απο την διαδικασια του διπλωματος δεν μαθαινεις τιποτα χρησιμο... Ο,τι μαθεις προερχεται μεσα απο την προσωπικη τριβη με τα 2κυκλα καθως επισης και απο τα ποσα ειναι διαθετημενος καποιος να μαθει πανω στις μηχανες.. Προσωπικα, θεωρω αρκετα ικανοτερο εναν που ειναι κατοχος του μικρου εστω και για ενα χρονο, απο καποιον που βγαζει απευθειας απεριοριστων! Σιγουρα ομως, υπαρχουν και οι εξαιρεσεις σε αυτο που αναφερω.
Γενικοτερα το σημερινο συστημα, εχει πολλα κενα και κυριως, ειναι ελλειπεστατο!

"Τυπικά", το σύστημα εξετάσεων σε προετοιμάζει για να βγεις στο δρόμο. Οπότε, το να περάσεις με επιτυχία τις εξετάσεις στο δίπλωμα, σημαίνει ότι -θα έπρεπε "τυπικά" να- ξέρεις να οδηγείς και μπορείς να βγεις στο δρόμο. (Το αν το σύστημα, με τα μαθήματα, τις εξετάσεις και τα λαδώματα είναι λάθος, πάει στο "ουσιαστικό" της υπόθεσης.) Αυτό που μετράει ως συνήθως όμως, είναι το τυπικό. Και τυπικά πάλι, δε μπορεί κάποιος να σε αφήνει εσένα, με μηδέν εμπειρία, να μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε μηχανάκι και να κυκλοφορείς στο δρόμο.

Από αυτή την άποψη, λοιπόν, θεωρώ πως είναι σωστό το σκεπτικό με τα 2 χρόνια εμπειρίας, για αναβάθμιση του διπλώματος.

Στο "ουσιαστικό" του θέματος κι εγώ συμφωνώ ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο το να μπορείς να βγάλεις απευθείας απεριορίστων κυβικών, ούτε ότι το σύστημα εκπαίδευσης οδηγών είναι σωστό...

:wave2: