PDA

View Full Version : νεος οδηγός super sport



nairekapnizw
13/07/2009, 20:47
Φίλες και φίλοι δικυκλιστές γεια σας,:wave2:

μετά από χρόνια σκληρής οικονομίας είμαι επιτέλους ένα βήμα πριν...την αρχή.

Ο στόχος: yamaha R1.

Το πρόβλημα: εμπειρία σε super sport μηχανάκια μηδέν :confused:

ξέρω να οδηγώ μηχανή αλλά δεν έχω οδηγήσει καθόλου super sport. Γνωρίζω ότι αν η μετάβαση γίνει κατευθείαν από τα ψευδοεντούρο στο r1 θα καταλήξω στο νοσοκομείο την πρώτη εβδομάδα.

Επομένως από που ξεκινάμε? Kawasaki 250r? r6? Fazer ? Κάτι άλλο?

Μένω μόνιμα θεσσαλονίκη και από σχολές όπως αυτές που βλέπω σε μερικά λινκ δεν ξέρω καμία εδώ. Από θεωρία άπειρη. Έχω διαβάσει ότι βιβλίο βρήκα στο ίντερνετ και είδα ξανά και ξανά όλα τα σχετικά ¨εκπαιδευτικά¨ βίντεο που μπόρεσα να βρω.

Δεν θέλω την μηχανή για εφέ και βόλτα στα καφέ. Το θέλω για σπορ.

Παρακαλώ για γνώμες – απόψεις των ¨παλιών¨. Ευχαριστώ προκαταβολικά.:sun:

jorgevaldano
13/07/2009, 20:57
kawasaki ninja 250

jorgevaldano
13/07/2009, 20:58
...και εύχομαι να καταφέρεις να αλλάξεις νικ σύντομα

Road67
13/07/2009, 21:08
Καλώς ήρθες..

Τί εμπειρίες έχεις από μηχανάκια;

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποιο street :beer:

Giorgos19
13/07/2009, 21:15
Η συμβουλη μου: Αφου θες να κανεις καποιο ενδιαμεσο βημα πρωτα, κοιτα να δεις τι σου αρεσει απο την κατηγορια των naked 600αριων..Πιστευω οτι ειναι τρομερα σχολεια! Δεν ειναι απολυτα οπως ειναι τα σουπερσπορτ, και το γκαζι δεν μπορεις να πεις οτι τους λειπει... Ειδικα σε εσενα που προερχεσαι απο ψευτοεντουρο οπως λες, θα σου φανουν πολυ γρηγορα!!

Ο,τι και να αποφασισεις, καλους δρομους να εχεις!!

:beer: :beer: :beer:

nairekapnizw
13/07/2009, 21:16
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :)
Εμπειρία από tdr 250, yamaha xt 250, suzuki gsx 650. τα παπιά υποθέτω δεν μετράνε σαν οδηγηκές εμπειρίες παρά μόνο σαν ¨εμπειρίες¨

κανένα ταξίδι μέχρι τώρα. Ταχύτητες μέχρι 130-140.

ΔΕΝ κάνω μαγκιές και εφέ. Πάντα κράνος και την μηχανή την θέλω για τα ΣΚ να βγάζω τα γούστα μου ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

ΥΓ το τσιγάρο έχω προσπαθήσει να το κόψω αμέτρητες φορές αλλά αυτός ο π... ο Αβραμόπουλος με το ύφος αποφασίζουμε και διατάσσουμε μου έχει κάτσει στο λαιμό σαν γόπα.:evil:

nairekapnizw
13/07/2009, 21:21
Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω καβαλήσει πολλές φορές transalp, varadero και super tennere φίλων απροβλημάτιστα. Μου άρεσαν αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω. Ανέβηκα σαν συνοδηγός σε super sport αλλά δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου να το ζητήσω.

SVX
13/07/2009, 21:23
ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ

Το FAzer ειναι καλο και στρωτο και δεν εχει αναπαντεχες συμπεριφορες ... και δεν θα χρειαστει να σου το στερησει καποιο συνεργειο (δοκιμασμενη συνταγη)



κανε ενα Fazer βολτα και δες .. απο την ΑΛΛΗ δεν ξερω αν εχεις ακουστα τα SV :wacko:


168812

Giorgos19
13/07/2009, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :)
Εμπειρία από tdr 250, yamaha xt 250, suzuki gsx 650. τα παπιά υποθέτω δεν μετράνε σαν οδηγηκές εμπειρίες παρά μόνο σαν ¨εμπειρίες¨

κανένα ταξίδι μέχρι τώρα. Ταχύτητες μέχρι 130-140.

ΔΕΝ κάνω μαγκιές και εφέ. Πάντα κράνος και την μηχανή την θέλω για τα ΣΚ να βγάζω τα γούστα μου ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

ΥΓ το τσιγάρο έχω προσπαθήσει να το κόψω αμέτρητες φορές αλλά αυτός ο π... ο Αβραμόπουλος με το ύφος αποφασίζουμε και διατάσσουμε μου έχει κάτσει στο λαιμό σαν γόπα.:evil:


Ωπ, με αυτο το ποστ αλλαζουν λιγο τα πραγματακια!Υποθετω το το tdr,ο γιαμαχα και το σουζουκι ηταν δικα σου?? Ειναι τελειως διαφορετικο να εχεις γραψει καποιες χιλιαδες χιλιομετρα με δικο σου μηχανακι απο το να εχεις κανει καμια 10αρια βολτες μηχανη φιλου σου!
Στην προκειμενη περιπτωση, δοκιμασε να οδηγησεις καποιο σσ 600αρι.Να δεις αν βολευεσαι οδηγωντας το, να δεις πως αντιδρα.Μην φοβασαι τη δοκιμη! Ειμαι σιγουρος πως με αυτον τον τροπο θα σου λυθουν πολλες αποριες! :beer: :beer:

Road67
13/07/2009, 21:38
CBR 600F:wave2:

nairekapnizw
13/07/2009, 21:38
Καλά με έχετε λιώσει με τις απανωτές απαντήσεις. Άπειρα ευχαριστώ σε όλους.:D

Ιστορία για όσους δεν βαριούνται: πριν χρόνια και αφού άφησα την παραγγελία σε δρόμο με έντονη ανηφόρα ένα παλικάρι με yamaha r1 προσπαθεί να το ξεκινήσει στην ανηφόρα επανειλημμένα και ανεπιτυχώς ώσπου και πέφτει. Προφανώς δεν είχε σχέση με την μηχανή . Προσφέρομαι να τον βοηθήσω να το ανεβάσω 10 μέτρα μέχρι εκεί που ο δρόμος ισιώνει. Αφού του το πήγα και κατέβηκα από την μηχανή δυο πράγματα μου έμειναν στη γκλάβα μου. Η θέση οδήγησης και το χαμόγελο μετά. Η θέση του τιμονιού, αν και ήταν πιο άνετη σε εμένα από ότι σε αυτόν, και η δύναμη της μηχανής που φαίνεται αμέσως έγραψαν. Και μιλάμε για 10 μέτρα μόνο.

Οι περισσότεροι φίλοι μου (κάνα δυο δλδ δεν είμαι και δημοφιλής) μου προτείνουν τα cbf 600, fazer 600.

Γιώργο τα μηχανάκια ήταν των αφεντικών μου που όμως τα οδηγούσα σχεδόν μόνο εγώ. Δικό μου είναι το θρυλικό παπί.

el_hymador
13/07/2009, 21:43
Παντως αν θες να βγαζεις γουστα τα ΣΚ και να κανεις ταξιδια με 130-140 και με ενα SM μια χαρα θα σαι...

Giorgos19
13/07/2009, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
Καλά με έχετε λιώσει με τις απανωτές απαντήσεις. Άπειρα ευχαριστώ σε όλους.:D

Ιστορία για όσους δεν βαριούνται: πριν χρόνια και αφού άφησα την παραγγελία σε δρόμο με έντονη ανηφόρα ένα παλικάρι με yamaha r1 προσπαθεί να το ξεκινήσει στην ανηφόρα επανειλημμένα και ανεπιτυχώς ώσπου και πέφτει. Προφανώς δεν είχε σχέση με την μηχανή . Προσφέρομαι να τον βοηθήσω να το ανεβάσω 10 μέτρα μέχρι εκεί που ο δρόμος ισιώνει. Αφού του το πήγα και κατέβηκα από την μηχανή δυο πράγματα μου έμειναν στη γκλάβα μου. Η θέση οδήγησης και το χαμόγελο μετά. Η θέση του τιμονιού, αν και ήταν πιο άνετη σε εμένα από ότι σε αυτόν, και η δύναμη της μηχανής που φαίνεται αμέσως έγραψαν. Και μιλάμε για 10 μέτρα μόνο.

Οι περισσότεροι φίλοι μου (κάνα δυο δλδ δεν είμαι και δημοφιλής) μου προτείνουν τα cbf 600, fazer 600.

Γιώργο τα μηχανάκια ήταν των αφεντικών μου που όμως τα οδηγούσα σχεδόν μόνο εγώ. Δικό μου είναι το θρυλικό παπί.

Η μηχανη που αναφερει ο ροαντ67 παραπανω πιστευω οτι ειναι φανταστικη για την περιπτωση σου!
Εμμενω στην αποψη μου παντως, να πας να κανεις ενα τεστ ραιντ. Εκει θα σου λυθουν ολες οι αποριες.
Ενα 600αρι ειναι ο,τι πρεπει αφου τα 1000αρια καταντανε πλεον να ειναι υπερβολικα...
Απο την αλλη, αυτο το R1 04-06...αχχχχ:a07: :a07: :a07:

nairekapnizw
13/07/2009, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Παντως αν θες να βγαζεις γουστα τα ΣΚ και να κανεις ταξιδια με 130-140 και με ενα SM μια χαρα θα σαι...

Φίλε μου θέλω να βγάζω γούστα τα ΣΚ δεν μου φτάνουν ταξίδια με 130-140- αυτές είναι οι ταχύτητες μέχρι τις οποίες είμαι εξοικειωμένος τώρα.




Αααα Γιώργο εσύ θα με κάνεις να πάω καρφί στο r1 και μάλλον δεν κάνει.:nono:

Giorgos19
13/07/2009, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
Φίλε μου θέλω να βγάζω γούστα τα ΣΚ δεν μου φτάνουν ταξίδια με 130-140- αυτές είναι οι ταχύτητες μέχρι τις οποίες είμαι εξοικειωμένος τώρα.




Αααα Γιώργο εσύ θα με κάνεις να πάω καρφί στο r1 και μάλλον δεν κάνει.:nono:

:lol:

Ωραια τα χιλιαρια αλλα καλο ειναι, να εχεις αποκτησει καποια εμπειρια πριν πας σε αυτη την κατηγορια! Κατα την γνωμη μου παντα ομως ετσι?? Υπαρχουν και καποιοι που λενε πως μπορεις με την μια να παρεις ο,τι μηχανακι γουσταρεις... Απλα εγω διαφωνω με αυτο το σκεπτικο!Ειδικα οταν μιλαμε για χιλιαρια!
Οπως ανεφερα και παραπανω, κανεις test ride ενα 600αρι και βλεπεις! Εαν μπορεις καβαλησε και ενα 600αρι νακεντ για να εχεις και ενα αλλο μετρο συγκρισης.

Road67
13/07/2009, 22:10
Αυτό για παράδειγμα είναι το 600f4 :D


168815

nairekapnizw
13/07/2009, 22:23
Κάτι οι μπύρες, κάτι οι 5 καρτέλες στον mozilla που άνοιξα να δω-συγκρίνω τα μηχανάκια ζαλίστηκα. Σε γενικές γραμμές περίμενα πιο συντηρητικές απαντήσεις του τύπου ξεκίνα με 250 κλπ αλλά εδώ θα πάμε κατευθείαν για r1.

Φίλε road67 το κιτρινόμαυρο μου αρέσει περισσότερο να πω την αλήθεια.:smilea:

Φίλε Γιώργο υπάρχει όντος η άποψη να πας αμέσως στο μηχανάκι που θες?!?!?!μιλάμε για 1000 super sport.:eyepop:

και κατά τα λοιπά καμιά συμβουλή. Πως ξεκινάμε? Τι να προσέχω στην αρχή? Πως στρίβουμε?

Giorgos19
13/07/2009, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
Κάτι οι μπύρες, κάτι οι 5 καρτέλες στον mozilla που άνοιξα να δω-συγκρίνω τα μηχανάκια ζαλίστηκα. Σε γενικές γραμμές περίμενα πιο συντηρητικές απαντήσεις του τύπου ξεκίνα με 250 κλπ αλλά εδώ θα πάμε κατευθείαν για r1.

Φίλε road67 το κιτρινόμαυρο μου αρέσει περισσότερο να πω την αλήθεια.:smilea:

Φίλε Γιώργο υπάρχει όντος η άποψη να πας αμέσως στο μηχανάκι που θες?!?!?!μιλάμε για 1000 super sport.:eyepop:

και κατά τα λοιπά καμιά συμβουλή. Πως ξεκινάμε? Τι να προσέχω στην αρχή? Πως στρίβουμε?


Υπαρχουν ολες οι αποψεις.Το ποια αποψη ειναι λαθος η σωστη, τις πιο πολλες φορες ειναι κατι το υποκειμενικο. Στην προκειμενη περιπτωση διαφωνω καθετα με την συγκεκριμενη αποψη.
Απλα, συμβουλη μου ειναι ΜΗΝ πας σε χιλιαρι.Δοκιμασε ενα 600αρι και βλεπεις! Εχε στο νου σου, οτι γενικοτερα ειναι ακραια μηχανακια οχι μονο οσον αφορα το γκαζι τους, αλλα και οσον αφορα το γενικοτερο στησιμο τους. Οδηγησε ενα και αν δεις (σε αυτο το σημειο ελπιζω να εισαι πραγματικα ειλικρινης με τον εαυτο σου, παρα την κ@βλ@ σου για ες ες) πως δεν το μπορεις ακομα, πηγαινε για καποιο 600 νακεντ.Οπως ανεφερα και πριν, ειναι τρομερα σχολεια..
Οσον αφορα το στριψιμο, διαβασε ο,τι βρεις στο συγκεκριμενο section του φορουμ.Υπαρχουν καποια πραγματικα διαμαντια. Διαβασε βιβλια, παρακολουθησε καποιο σχολειο, μπες πιστα και πειραματισου! Δοξα το Θεο, εχεις τις Σερρες διπλα σου!!:winka:

+Arxiereas+
14/07/2009, 02:01
Με το σκεπτικό ότι οι σύγχρονες σπορ μηχανές εκτός από πολλά γκάζια είναι πολύ καλοστημένες, θα σε παρότρυνα να πας με τη μία σ' αυτό που θέλεις. Μεγάλο παιδί είσαι, απ' όσα λες θεωρώ ότι έχεις εμπειρία και σοβαρότητα, προχώρα το και μη νομίζεις πως όποιος οδηγάει SS είναι όλη την ώρα τάπα ή ξύνει. Στο χέρι σου είναι το πώς θα κινηθείς και πόσο ασφαλής θα είσαι κι ακόμα καλύτερα να μην ξύσεις ποτέ τίποτα στο δρόμο. Γι αυτά υπάρχουν ευτυχώς οι πίστες και σχολεία.
Δοκίμασε πρώτα από κανένα γνωστό (αν δεν το χεις κάνει ήδη), όχι για να ταυλώσεις αλλά για να δεις αν "το 'χεις".
ΑΛΛΑ: Η όποια εμπειρία έχεις ή αποκτήσεις με οτιδήποτε πάρεις (εκτός του R1), και συνοδεύεται από αγορές οικοπέδων, ΔΕΝ σε κάνει ούτε έμπειρο ούτε έτοιμο για τέτοιο μηχανάκι, ίσως και για κανένα άλλο.

Προσωπικά βρίσκω την SS ασφαλέστερη από οποιαδήποτε άλλη κατηγορία και τα 600cc την καλύτερη επιλογή για ελεγχόμενο στίψιμο.
:wave2:

ilias s.m.
14/07/2009, 02:20
Θα σου προτεινω και εγω το cbr 600f.
το εχω 2 μηνες περιπου,πριν ειχα xt 600 motard και πιο πριν παπι.
οταν το οδηγησα επαθα πλακα!!!ηταν το πρωτο ss που οδηγουσα και δεν υπηρχε κανενα προβλημα!!

με λιγα λογια η μηχανη ειναι απολυτος προβλεψημη!!!
δεν θα σε ξαφνιασει και δεν θα σε φοβησει ποτε!
αρκει να την σεβαστεις....

DUKASII
14/07/2009, 07:32
ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΧΑΓΙΑΜΠΟΥΣΑ....

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ 5 ΜΗΝΟ...


το Ρ1 ΘΑ ΣΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΠΑΠΑΚΙ..:uplate: :hypnotize

TROOPER
14/07/2009, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
..........

οτι εχει πει ο γιωργος +1000

KiNG-R!
14/07/2009, 20:52
Πάρε R1 μη μασάς!

chris_honda
14/07/2009, 21:07
Οτι και να παρεις προσεκτικα...εγω πριν 1 βδομαδα αλλαξα ενα hornet 600 και πήρα cbr 600rr
.......καμοια σχεση....για να μην μακρυγορω...
μια απ τις πιο σημαντικες συμβουλες που μου ειχαν πει (odt) νομιζω ειναι πως:

Δυο ειναι τα πιο κυρια εξαμηνα στη μηχανη(οποιαδηποτε)

α. το πρωτο που δεν την ξερεις
β. το δευτερο που νομιζεις οτι την εχεις μαθει.

jorgevaldano
14/07/2009, 21:13
κατι τελευταίο από μένα αφού βλέπω πως παίρνεις ακόμη παραινέσεις για Ρ1

προχθες άνοιξα ήπια το γκάζι με ένα 750άρι (που το 'χω ήδη 1+ χρονο)

έτυχε να έιναι πάνω σε διαγράμμιση (σε προσπέρασμα), και ντρίφταρε το πίσω λάστιχο, που έχει περίπου 1.000χλμ χρήσης

αν πάρεις κατευθείαν Ρ1, βάλε και μερικά φυλακτά πάνω να βρίσκονται

:wave2:

chris_honda
14/07/2009, 21:17
και αν σκεφτεις οτι θα κρατας και στα χερια σου και 170 περιπου αλογα.....(ειναι πολυ γλυκα....πιστεψε με..... Π Ρ Ο Σ Ε Κ Τ Ι Κ Α ! ! !)

SVX
14/07/2009, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
Κάτι οι μπύρες, κάτι οι 5 καρτέλες :uplate: :look:


πρεπει να σταματησω να διαβαζω τα ποστακια επι τροχαδην ..... :dizzy:

KaTaNaS
14/07/2009, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
Το θέλω για σπορ.



600αρι θα πάρεις, εσυ το ζήτησες!

DrIoannis
14/07/2009, 22:28
Προσωπική συμβουλή μην πας σε 1000.Είναι πολύ γκάζι γενικός.Ένα 600 γυμνό και μετά ένα SS600.

@ngelos
15/07/2009, 09:08
Γιατί δεν παίρνεις ένα 600ss όπως σου λένε οι περισσότεροι.Το γκάζι δεν θα σου λήψει,τη θέση οδήγησης θα την έχεις και πιο εύκολα θα μπείς πίστα ή θα το χαρείς σε στροφιλίκια αφού το θες για σπορ.Τώρα σχετικά με την εμπειρία σου,πιστεύω ότι είναι στα κυβικά σου κράτα όμως αυτό που είπε ο φίλος στο μυαλό σου πάντα:

Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda Δυο ειναι τα πιο κυρια εξαμηνα στη μηχανη(οποιαδηποτε)
α. το πρωτο που δεν την ξερεις
β. το δευτερο που νομιζεις οτι την εχεις μαθει.
Το χώμα είναι σίγουρα το μεγαλύτερο σχολείο για ένα μοτοσυκλετιστή,αλλά δεν ήταν και κάποιο από τα μηχανάκια που ανέφερες δικό σου δικό σου,οπότε υποθέτω πως μάλλον μόνο άσφαλτο πατάγανε και αυτά.
Γενικά μην τα φοβάσε.Κάνε ένα test όπως προήπαν και τα παιδιά και δες και μόνος σου κατα πόσο μπορείς να κουμαντάρεις ένα ss.Φυσικό στην αρχή να σε τρομάξει το γκάζι,εσένα σε νοιάζει αν μπορείς να το μάθεις σε βάθος χρόνου (συγκρατώντας παράλληλα μεχρι τότε τον εαυτό σου από υπερβολές με το δεξί καρπό σου).
Ότι κα να επιλέξεις,καλές βόλτες...:beer:

cartman
15/07/2009, 09:56
Φίλε το Ρ1 για ποιό σκοπό το θες ακριβώς? Είσαι ερωτευμένος με την συγκεκριμένη μηχανή? Θες τα γκάζια ενός 1000 και σου αρέσει περισσότερο το Ρ1? Η μήπως θες να ασχοληθείς με το σπόρ και να μάθεις να στρίβεις και να πηγαίνεις σβέλτα αλλά με ασφάλεια?

Αν ισχύει το πρώτο, μπορείς να το πάρεις και τώρα το Ρ1 δεδομένου ότι ΔΕΝ είσαι καυλωμένος με τις 300άρες αλλά με το μηχανάκι, οπότε θα το πηγαίνεις όπως εσύ μπορείς και σύμφωνα με τα δικά σου όρια και χωρίς υπερβολές (λέμε τώρα ).

Αν ισχύει το 2ο μην πάρεις 1000άρι κατευθείαν! Λες ότι συνήθισες τα 140. Με ενα γυμνό όπως το fazer τα 220 τα έχεις χαλαρά, με ενα ss600 τα 250 επίσης έρχονται εύκολα οπότε για ποιο λόγο να πάρεις 1000? Εξάλου το 1000 είναι πιο ακραίο σε όλο το φάσμα στροφών του κινητήρα οπότε σε κάθε σου άνοιγμα τουλάχιστον στην αρχή θα πρέπει να έχεις τον νου σου στην πρόσφυση του πίσω τροχού, κάτι που με ενα 600 δεν χρειάζεται σε τόοοσο μεγάλο βαθμό. Οπότε παίρνεις ενα στρητ 600 και βλέπεις πως πάει το πράγμα.

Αν ισχύει το 3ο, πάρε ενα εύκολο στρητ 600 όπως το fazer, hornet, monster η όποιο σου αρέσει, ώστε να μπορείς να το χειρίζεσαι εύκολα, να μάθεις να στρίβεις άφοβα και το κυριώτερο να μην φοβάσε να ανοίξεις το γκάζι (τουλάχιστο όχι όταν το μάθεις). Μπες πίστες, διάβασε βιβλία πάρε συμβουλές και παρακολούθα τι γίνεται γύρω σου και σύντομα θα είσαι έτοιμος και για 1000 και για 1300 και ότι άλλο γουστάρεις. Απλά στην 3η περίπτωση αυτή θα είσαι πραγματικά έτοιμος και η μετάβαση θα γίνει με ασφάλεια. Αυτό είναι το κυριώτερο: να μην χρειαστεί να ρισκάρουμε! Δεν αξίζει!

Αυτά από εμένα. Ότι πάρεις καλοτάξιδο, καλόστριφτο και προσοχή! :beer: :beer:

:wave2:

nairekapnizw
15/07/2009, 12:31
Σας ξαναευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας.:)

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Με τι συχνότητα γίνονται σχολεία για ss μηχανές? Πόσο περίπου το κόστος τους? Πιστεύετε ότι αξίζουν τα χρήματα, τον χρόνο και τον κόπο?

KaTaNaS
15/07/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
Σας ξαναευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας.:)

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Με τι συχνότητα γίνονται σχολεία για ss μηχανές? Πόσο περίπου το κόστος τους? Πιστεύετε ότι αξίζουν τα χρήματα, τον χρόνο και τον κόπο?

ρε άρχοντα, ψάξε και λίγο.... όλα στο πιάτο τα θέλεις;

nairekapnizw
15/07/2009, 12:42
Μάλλον έχεις δίκιο.

Θα επανέλθω σύντομα(ελπίζω) με μηχανάκι και πιο ουσιαστικές απορίες.

Thx again

cartman
15/07/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
...Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Με τι συχνότητα γίνονται σχολεία για ss μηχανές? Πόσο περίπου το κόστος τους? Πιστεύετε ότι αξίζουν τα χρήματα, τον χρόνο και τον κόπο?

Προσωπικά δεν έχω κάνει μαθήματα αλλά πολλοί που έκαναν λένε ότι δεν αξίζει να τα κάνει κανείς αν πρώτα δεν γνωρίζει τα βασικά και δεν νοιώθει άνετα με την μηχανή του, κάτι που βρίσκω πολύ λογικό. Άρα μην νομίζεις ότι αν μόλις πάρεις 1000άρι και κάνεις ενα σχολείο θα είσαι ασφαλής! Πρώτα πρέπει να συνηθίσεις την μηχανή σου σε αρκετό βαθμό, ώστε να μπορείς να εφαρμόσεις σωστα ότι θα σου λένε οι δάσκαλοι! ;)

Alarm
15/07/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Προσωπικά δεν έχω κάνει μαθήματα αλλά πολλοί που έκαναν λένε ότι δεν αξίζει να τα κάνει κανείς αν πρώτα δεν γνωρίζει τα βασικά και δεν νοιώθει άνετα με την μηχανή του, κάτι που βρίσκω πολύ λογικό. Άρα μην νομίζεις ότι αν μόλις πάρεις 1000άρι και κάνεις ενα σχολείο θα είσαι ασφαλής! Πρώτα πρέπει να συνηθίσεις την μηχανή σου σε αρκετό βαθμό, ώστε να μπορείς να εφαρμόσεις σωστα ότι θα σου λένε οι δάσκαλοι! ;)

ετσι ειναι. πρωτα μαθενεις λιγο την μηχανη σου και μετα κανεις καποιο μαθημα. Αλλιως μπενεις πιστα και αντι να κοιτας να μαθεις αυτα που σου λενε, εχεις το μυαλο σου σε αλλους φοβους που θα επρεπε να εχεις ξεπερασει +1 απο μενα ναουμ

zvailakis
15/07/2009, 13:51
Εγώ έκανα css level 1 μετά από 1,5 χρόνο περίπου οδηγικής εμπειρίας. Είχα το δίπλωμα χρόνια αλλά δεν είχα μηχανή. Πήρα ένα μεταχειρισμενο cb500s είχα τις πτωσούλες μου, έμαθα...και μετά πήγα css....και ΕΜΑΘΑ!

Αναμένω να μαζέψω λεφτά για level 2 και πάει λέγοντας!

Για μένα αξίζει 100%

chris_honda
15/07/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ρε άρχοντα, ψάξε και λίγο.... όλα στο πιάτο τα θέλεις;



και μεις τι κανουμε εδω???αν ξερουμε δεν θα του πουμε?

road spirit
15/07/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
και μεις τι κανουμε εδω???αν ξερουμε δεν θα του πουμε? θα του πούμε βρε συνCBRόβιε :D αλλά πολλά είναι ίσως ήδη απαντημένα σε αντίστοιχα θρεντ στην ενότητα αυτή και στην ενότητα trackdays :winka:

μια βόλτα απο εκεί πρώτα, και εδώ είμαστε :beer:

TROOPER
15/07/2009, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Προσωπικά δεν έχω κάνει μαθήματα αλλά πολλοί που έκαναν λένε ότι δεν αξίζει να τα κάνει κανείς αν πρώτα δεν γνωρίζει τα βασικά και δεν νοιώθει άνετα με την μηχανή του, κάτι που βρίσκω πολύ λογικό. Άρα μην νομίζεις ότι αν μόλις πάρεις 1000άρι και κάνεις ενα σχολείο θα είσαι ασφαλής! Πρώτα πρέπει να συνηθίσεις την μηχανή σου σε αρκετό βαθμό, ώστε να μπορείς να εφαρμόσεις σωστα ότι θα σου λένε οι δάσκαλοι! ;)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
ετσι ειναι. πρωτα μαθενεις λιγο την μηχανη σου και μετα κανεις καποιο μαθημα. Αλλιως μπενεις πιστα και αντι να κοιτας να μαθεις αυτα που σου λενε, εχεις το μυαλο σου σε αλλους φοβους που θα επρεπε να εχεις ξεπερασει +1 απο μενα ναουμ

εγω θα διαφωνησω εδω παιδες.

θεωρω οτι τα μαθηματα τουλαχιστον rs και λεβελ 1 θα επρεπε να διδασκονται υποχρεωτικα για να παρουμε διπλωμα μοτοσυκλετας!

τα μαθηματα σου μαθαινουν ακριβως αυτο !!!

τη μοτοσυκλετα σου !

:wave2:

menelaos46
09/08/2009, 15:13
Για να παρεις το καταλληλο μηχανακι πρεπει να ξερεις τι θελεις να κανεις με αυτο.

Αν το θες για σπορ κι εννοεις πιστα παρε 600
Αν το θες για σπορ οδηγηση σε εθνικη παρε 1000 η παραπανω...
Αν σου αρεσει το ρ1 αποκλειστικα παρε αυτο

και κατι αλλο, το παπι ειναι το μεγαλυτερο σχολειο πιστεψε με...

(Αυτη ειναι η αποψη μου μονο)

karajim86
02/09/2009, 13:32
φιλε θα σε πρωτεινα πρωτα να κοψεις το καπνισμα και μετα να παρεις κανενα ninjaκι 250.
ξερεις, το παλιο που σηκωνει 20.000 rpm.
με τετοιο ξεκινησα κ εγω κ εμαθα να στριβω σαν τρελλος!


:wave2: :wave2: :beer: :beer:

blacksteel
12/10/2009, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
Φίλες και φίλοι δικυκλιστές γεια σας,:wave2:

μετά από χρόνια σκληρής οικονομίας είμαι επιτέλους ένα βήμα πριν...την αρχή.

Ο στόχος: yamaha R1.

Το πρόβλημα: εμπειρία σε super sport μηχανάκια μηδέν :confused:

ξέρω να οδηγώ μηχανή αλλά δεν έχω οδηγήσει καθόλου super sport. Γνωρίζω ότι αν η μετάβαση γίνει κατευθείαν από τα ψευδοεντούρο στο r1 θα καταλήξω στο νοσοκομείο την πρώτη εβδομάδα.

Επομένως από που ξεκινάμε? Kawasaki 250r? r6? Fazer ? Κάτι άλλο?

Μένω μόνιμα θεσσαλονίκη και από σχολές όπως αυτές που βλέπω σε μερικά λινκ δεν ξέρω καμία εδώ. Από θεωρία άπειρη. Έχω διαβάσει ότι βιβλίο βρήκα στο ίντερνετ και είδα ξανά και ξανά όλα τα σχετικά ¨εκπαιδευτικά¨ βίντεο που μπόρεσα να βρω.

Δεν θέλω την μηχανή για εφέ και βόλτα στα καφέ. Το θέλω για σπορ.

Παρακαλώ για γνώμες – απόψεις των ¨παλιών¨. Ευχαριστώ προκαταβολικά.:sun:

:nono:
Μή κόψεις τώρα το τσιγάρο, κόφτο μετά το CSS.

Πολλοί έχουν καταλήξει στο νοσοκομείο επειδή ξεχνάνε ότι άλλαξαν κατηγορία, και δοκιμάζουν χωρίς επιτυχία "κόλπα" που δεν συγχωρούν τα ss.

Πάρ'το αλλιώς, πήγαινε αργά. Μάθε τους πρώτους μήνες να φρενάρεις.

Μετά σιγά σιγά κάνε ελιγμούς διαφυγής.

Δες τις ημερομηνίες διεξαγωγής του CSS στο φόρουμ του 0300, και άκου προσεκτικά τις οδηγίες των εκπαιδευτών.

Με τα πρώτα level χτίζεται η αυτοπεποίθησή σου, και συνηθίζεις τη πίστα.

Αργότερα δεν θα σου κάνει καμμία εντύπωση να στρίβεις στην γυαλιστερή ελληνική άσφαλτο, με την άσπρη μερέντα στη μέση.

blacksteel

blueangel
12/10/2009, 19:05
Fazer φίλε, ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ:a013:

nihristo
12/10/2009, 19:12
γενικώς συμφωνώ και εγώ στο να ξεκινήσεις με 600 street. Όσους φίλους έχω που δεν έκαναν σταδιακή άνοδο σε κυβικά και πήγαν κατευθείαν σε πρώτο 600 ή πρώτο 1000 βελτιώνονται οδηγικά πολύ πιο αργά, λόγω του φόβου τους για το γκάζι.