PDA

View Full Version : αποκρυψη πινακιδας



Σελίδες : 1 [2]

sakisvolos
16/07/2009, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SvsGreek
Το γραφω ακομα μια φορα.
ΔΕΝ αναφερομαι σε οχημα το οποιο ΕΙΔΑΝ οι αρμοδιοι να κινειται κ μετα απο λιγα λεπτα το βρηκαν σταματημενο.

Το θεμα ειναι πολυ απλο. Δες το παραδειγμα που ανεφερα. Δλδ εσυ δεν εχεις βγαλει ποτέ σου πισω φτερο για βαψιμο/αλλαγη ή καποια επιδιορθωση? Δεν εμεινε το μηχανακι χωρις πινακιδα? Κ δεν εχουν ολοι γκαραζ οπως εγω για να μενει μεσα.

Που ξερει ο Χ αστυνομικος οτι το οχημα δεν ειναι εκει εδω κ 2 βδομαδες? Πως μπορει να γνωριζει ο μπατσος οτι δεν εχει ενα βαφεα εκει διπλα..ενα συνεργειο ρε παιδι μου.

Αν φτασουμε σε σημειο να γραφουν κ τα σταθμευμενα τοτε σε λιγο θα ερχοντε σπιτια μας κ θα μας λενε να μας γραψουν επειδη βρηκαν στην αυλη/γκαραζ μια ελευθερη εξατμιση....εεε για να ειναι εκει αρα καποαι στιγμη την φορουσαμε κ καναμε θορυβο παραπανω του επιτρεπτου.
Μη σου πω κ το αλλο. Το οχημα μας βγαζει τελικη 200+...ΑΡΑΑΑΑΑ εχουμε παει με ανω των 130 που ειναι το ανωτατο οριο....μη μου πειτε να βρουμε χαζες δικαιολογιες κ οτι δεν μας επιασαν να πηγαινουμε με 130+. Το ιδιο ειναι.
:beer:

Ρε φίλε διάβασες το πρώτο πόστ? ή τρεις :a022: :a022: :a022: και δυο :a54: :a54: ???

alexxxcbr
16/07/2009, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SvsGreek
Το γραφω ακομα μια φορα.
ΔΕΝ αναφερομαι σε οχημα το οποιο ΕΙΔΑΝ οι αρμοδιοι να κινειται κ μετα απο λιγα λεπτα το βρηκαν σταματημενο.

Το θεμα ειναι πολυ απλο. Δες το παραδειγμα που ανεφερα. Δλδ εσυ δεν εχεις βγαλει ποτέ σου πισω φτερο για βαψιμο/αλλαγη ή καποια επιδιορθωση? Δεν εμεινε το μηχανακι χωρις πινακιδα? Κ δεν εχουν ολοι γκαραζ οπως εγω για να μενει μεσα.

Που ξερει ο Χ αστυνομικος οτι το οχημα δεν ειναι εκει εδω κ 2 βδομαδες? Πως μπορει να γνωριζει ο μπατσος οτι δεν εχει ενα βαφεα εκει διπλα..ενα συνεργειο ρε παιδι μου.

Αν φτασουμε σε σημειο να γραφουν κ τα σταθμευμενα τοτε σε λιγο θα ερχοντε σπιτια μας κ θα μας λενε να μας γραψουν επειδη βρηκαν στην αυλη/γκαραζ μια ελευθερη εξατμιση....εεε για να ειναι εκει αρα καποαι στιγμη την φορουσαμε κ καναμε θορυβο παραπανω του επιτρεπτου.
Μη σου πω κ το αλλο. Το οχημα μας βγαζει τελικη 200+...ΑΡΑΑΑΑΑ εχουμε παει με ανω των 130 που ειναι το ανωτατο οριο....μη μου πειτε να βρουμε χαζες δικαιολογιες κ οτι δεν μας επιασαν να πηγαινουμε με 130+. Το ιδιο ειναι.
:beer:

+1100

:beer: :beer: :beer:

sakisvolos
16/07/2009, 18:18
Επειδή γράφετε ότι να 'ναι παραθέτω ξανά το πρώτο ποστ για το οποίο γίνετε λόγος!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από teo.600
καλημερα παιδια.χτες το βραδυ παρκαρισμενος μπροστα στη παραλια σκανε μπατσοι και ρωτανε ποιανου ειναι η μηχανη.η πινακιδα εντομεταξυ ηταν απο κατω με τα πολλα με γραφουν για αποκρυψη 300ευρουλακια.τους κατεβασα μπροστα τους την πινακιδα και μου λεγανε μαλακιες.
τωρα θελω να ρωτησω αν εισαι παρκαρισμενος παλι ισχυει η κλιση ε?


Τα συμπεράσματα δικά σας! :winka:

Pappios
16/07/2009, 19:00
πριν 2 εβδομαδες με σταματησαν ενω με ειχαν δει πριν 2 λεπτα στην αντιθετη απο εκεινους κατευθηνση...μολις ηρθαν(ειχα αφησει ανοιχτα τα φωτα λογο οτι στον δρομο που ειχα σταθμευση ειχε 0 φως κ επειδη θα εφευγα) μου ζητησαν τα χαρτια(καθομουν πανω κ το κρανος στο χερι),τους τα δεινω κ εκαναν τον ελενγχο τους μου ειπαν να παω να βγαλω οτι δεν εχω:p κ τους ρωτησα γτ δεν με γραφουν(ερωτηση κ αυτη εκεινη την στιγμη?!) κ μου ειπε..
-σε πιασαμε να κινησε?-οχι αλλα πριν 2 λεπτα με ειδατε.:rolleyes: -σε σταματησα τοτε η τωρα μου λεει?


αρα για πινακιδα κ οτι αλλο δεν σε γραφουν αν δεν σε πιασουν...επαφτοφορο!

SeNNinhA
16/07/2009, 19:15
Εγώ λέω όχι, δεν έχουν δικαιώμα να σε γράψουν. Το ίδιο λένε και οι δικηγόροι που ρώτησα. Ο ΚΟΚ δεν το προβλέπει.

Κάποιοι από εδώ λένε ναι.

Ότι θέλεις πίστεψε.

:smokin: :smokin: :smokin:

sakisvolos
16/07/2009, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εγώ λέω όχι, δεν έχουν δικαιώμα να σε γράψουν. Το ίδιο λένε και οι δικηγόροι που ρώτησα. Ο ΚΟΚ δεν το προβλέπει.

Κάποιοι από εδώ λένε ναι.

Ότι θέλεις πίστεψε.

:smokin: :smokin: :smokin:

Ρε φίλε πλάκα μας κάνεις δε γίνεται................κάπου λέει ο ΚΟΚ για την απόκρυψη στοιχείων του οχήματος!
τώρα που ακριβώς θα το ψάξω κάποια στιγμή και θα το αναρτήσω να το δείτε! ;)

blueangel
16/07/2009, 19:28
Ξεκολάτε όλοι ρε σείς η απόκρυψη πινακίδας είναι παράνομη έτσι και αλλιώς!!!Τώρα αν τα στρουμφάκια κάνουν τα κλειστά μάτια κάποιες φορές θέλουν και το κάνουν θεωρητικά σε όποιον την έχει κρυμένη με τον έναν ή αλλον τρόπον μπορούν ανά πάσα στιγμή να σου ρίξουν το τσεκάκι:wave2:

irinia
16/07/2009, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Επειδή γράφετε ότι να 'ναι παραθέτω ξανά το πρώτο ποστ για το οποίο γίνετε λόγος!!





Τα συμπεράσματα δικά σας! :winka:



H MAΛΑΚΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ...........


Δικιά μου είναι....!!!

Σέ 2 λεπτά θά είχαν φύγει.....

Αύτό λέγεται.........ΨΑΡΩΜΑ....!!!

Έκτός άν ......ήταν δίπλα στό μηχανάκι μέ τό κράνος στό χέρι καί

έκανε νιάου-νιάου....!!!


Κατά τά άλλα..........ΕΧΕΤΕ ΣΑΛΤΑΡΕΙ ΟΛΟΙ.....

ΑΦΗΣΤΕ ΡΕ ΤΑ ΝΟΜΙΚΑ............καί είμαι όλη τή μέρα μέ δικηγόρους..

Έτσι μπάς καί σταματήσει ό καυγάς........

άμα γουστάρει τό....ΟΡΓΑΝΟ....άντε πάνε έσύ νά άποδείξεις ότι δέν

είσαι έλέφαντας.....

ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ.........Ή.....ΠΕΡΠΑΤΗΤΟΣ

ΤΟΝ ΤΡΩΣ.....!!!!



υγ.Κάμερα αύτοί............γκάζι έμείς....!!!
Τί είναι 150 εύρουλάκια μπρός στήν αίωνιότητα...!!!
Μαυρογεράκι.....??
8-8-09.......ΑΕΚ - Μπόκα....








:wave2:

sakisvolos
16/07/2009, 19:38
Για να μην πολυλογούμε ανοίξτε αυτή τη σελίδα (http://www.google.gr/search?q=%CE%9A%CE%9F%CE%9A+gr&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a) στο google το τρίτο αποτέλεσμα είναι ένα pdf που λέει κώδικας οδικής κυκλοφορίας!

Ανοίξτε το και διαβάστε προσεκτικά τις σελίδες 138 και 139 ! Άντε γιατί μας τα πρήξατε !

Εδιτ : Κάντε αντιγραφή το λίνκ γιατί βλέπει τον παλιοεμότικο και κάνει τα τρελά του!

SeNNinhA
16/07/2009, 20:56
Καλά ρε. Το ξαναείπαμε. Υπάρχει και στην αρχική σελίδα αυτό που μας έβαλες.

Αλλά η ερώτηση είναι. ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ?

Λέει απαγορεύεται η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ. εεεεεεεεεε........ ντιπ, ντιπ, ντιπ, δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό?

Τουλάχιστον εμείς κάναμε τον κόπο και ρωτήσαμε και ενα-δυο νομικούς να το επιβεβαιώσουμε. Αφού εσύ θέλεις να επιμένεις σε κάτι λάθος δεν με χαλάει και πολύ. Δικαίωμά σου. Αλλά όχι και να μας την λες.


Το τι μπορείς να κάνεις αν ο μπάτος θέλει να σε γράψει ούτως ή άλλως είναι άλλο θέμα αλλά σίγουρα δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει όταν είσαι παρκαρισμένος.

:wave2: :wave2: :wave2:

Pappios
16/07/2009, 21:09
καλα αυτο για την πινακιδα ειναι πολυ ξεκαρφωτο...αν δεν εισαι εκει δεν σε γραφει κανεις τελος!αν ηταν ετσι οταν θα γυρναγαμε στις μηχανες θα ειχαμε κ μια κληση για καθρεφτες π.χ που πολλοι δεν εχουν...


το οτι λεει ξεκαθαρα οτι με διπλωμα Α μπορεις να οδηγας διτροχα μηχανοκινητα με η χωρις πλευρικο κανιστρο και μοτοποδηλατα(αρθρο 94 παρ.1) και μετα (αρθρο 96 παρ.7) λεει οτι οδηγας κ την υποκατηγορια Α1 δλδ μεχρι 250κ.εκ?

INVADER
16/07/2009, 21:22
Πρεπει να καταργηθουν οι πινακιδες

SeNNinhA
16/07/2009, 22:36
Θα καταργηθούν σε μερικά ή πολλά χρόνια από τώρα.

Θα αντικατασταθούν με μικροτσιπ το οποίο θα σε ελέγχει συνέχεια και θα στέλνει on-line τις παραβάσεις σου στην τροχαία. Σε περίπτωση χοντράδων θα ακινητοποιεί και το όχημα και θα ειδοποιεί και τους μπάτσους να έρθουν να σε μπουζουριάσουν.

Μην γελάτε. Το δοκιμαζουν αυτή την στιγμή το σύστημα.

sakisvolos
16/07/2009, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA

Λέει απαγορεύεται η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ. εεεεεεεεεε........ ντιπ, ντιπ, ντιπ, δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό?



Ότι πεις βρε δε θα κάτσω να σκάσω!

Εσύ βάλε την πινακίδα ντιπ (deep) κάτω από το πίσω φτερό και άμα σου κόψουν κλήση πες τους ότι
είναι παράνομοι! :winka:

.................................!

jorgevaldano
16/07/2009, 23:51
σενίνχα, έχεις μπλέξει την "κυκλοφορία" με την "κίνηση"

μια μηχανή παρκαρισμένη κάπου στο δρόμο, είναι μηχανή σε κυκλοφορία, κι ας είναι ακίνητη

INVADER
17/07/2009, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Θα καταργηθούν σε μερικά ή πολλά χρόνια από τώρα.

Θα αντικατασταθούν με μικροτσιπ το οποίο θα σε ελέγχει συνέχεια και θα στέλνει on-line τις παραβάσεις σου στην τροχαία. Σε περίπτωση χοντράδων θα ακινητοποιεί και το όχημα και θα ειδοποιεί και τους μπάτσους να έρθουν να σε μπουζουριάσουν.

Μην γελάτε. Το δοκιμαζουν αυτή την στιγμή το σύστημα.

Οταν ερθει αυτη η ωρα θα με βρουν αντιμετωπο.

SeNNinhA
17/07/2009, 01:13
Δες εδώ. Δεν απέχει και πολύ.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81474

jfx
17/07/2009, 02:13
γενικά συμφωνω με τον seΝΝinha (σε αυτο το θρεντ τουλαχιστον :D ). Τι διαφορά έχει είτε ειναι πινακιδα κρυμμενη είτε σπασμενο φλας είτε καθρέφτες βγαλμένοι; ολα ειναι παρανομίες.
και όλα εχουν νοημα μονο οσο κινείσαι.

νοημα των καθρεφτων είναι να βλεπεις πισω σου οσο κινείσαι. τι νοημα εχει να με υποχρεωνει να τους εχω οσο ειναι ακινητοποιημενο το οχημα;
τα φλας το ιδιο, οσο ειμαι σταματημενος δεν χρειαζονται.
και η πινακιδα το ιδιο, το νοημα της πινακιδας ειναι να εχω καποιο αναγνωριστικο στοιχειο σε περιπτωση που προσπαθησω να διαφυγω απο καπου, οπου εχω εμπλακει σε καποιο γεγονος και να μπορω μεσω αυτης να εντοπιστω απο μπατσους ή τρίτους.

το να κανει υποθεση ο μπατσος ότι εφτασα εκει με κρυμμενη την πινακιδα ή οτι θα φύγω ετσι. ειναι τουλάχιστον αυθαίρετο.

με τη λογική αυτη, σε παρκαρισμενο αυτοκινητο δε μπορω να καθομαι μεσα χωρις ζωνη και με το κινητο στο αυτι οπως και δε μπορω να καθομαι πανω στη σταθμευμενη μηχανη χωρις κρανος...

η αστυνομικη αυθαιρεσία ειναι πλεον ο κανονας...:wave2:

blackbusa
17/07/2009, 05:56
οκ...εγω λεω να μοιρασουμε και ενημερωτικα φυλλαδια σε ολους τους οδηγους ολων των οχηματων οταν παρκαρουν να παιρνουν τις πινακιδες μαζι τους...αλλωστε η χρηση τους ειναι μονο για οταν κινησε....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
17/07/2009, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Θα καταργηθούν σε μερικά ή πολλά χρόνια από τώρα.

Θα αντικατασταθούν με μικροτσιπ το οποίο θα σε ελέγχει συνέχεια και θα στέλνει on-line τις παραβάσεις σου στην τροχαία. Σε περίπτωση χοντράδων θα ακινητοποιεί και το όχημα και θα ειδοποιεί και τους μπάτσους να έρθουν να σε μπουζουριάσουν.

Μην γελάτε. Το δοκιμαζουν αυτή την στιγμή το σύστημα.

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

ελα ρε μη μας τρομαζεις !!!!!!!!!

σκατα...:sad:

jorgevaldano
17/07/2009, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx

νοημα των καθρεφτων είναι να βλεπεις πισω σου οσο κινείσαι. τι νοημα εχει να με υποχρεωνει να τους εχω οσο ειναι ακινητοποιημενο το οχημα;
τα φλας το ιδιο, οσο ειμαι σταματημενος δεν χρειαζονται.
και η πινακιδα το ιδιο, το νοημα της πινακιδας ειναι να εχω καποιο αναγνωριστικο στοιχειο σε περιπτωση που προσπαθησω να διαφυγω απο καπου, οπου εχω εμπλακει σε καποιο γεγονος και να μπορω μεσω αυτης να εντοπιστω απο μπατσους ή τρίτους.


μάλιστα

σε χτυπάει λοιπόν κάποιος, την κάνει, τον ψάχνεις αφού κράτησες την πινακίδα του, αλλά αυτός έχει πλέον παρκάρει κάπου, έχει βγάλει και την πινακίδα, και εσύ παίρνεις τα τρία σου :bigcry:

τι λες, θα σε βόλευε αυτό;

ευτυχώς λοιπον που αυτό που έγραψες ΔΕΝ ισχύει

stefanos
17/07/2009, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
H MAΛΑΚΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ...........


:wave2:


Σωστά ,αλλά απο την άλλη έχω δεί μπάτσο, πρίν πολλά πολλά χρόνια έξω απο καφετέρια να περιμένει κάτοχο μηχανής χωρίς πινακίδες, όσο έπινα καφέ δηλαδή κανα τετράωρο χαλαρά.
Αργότερα έμαθα ήρθε και η υπόλοιπη βάρδια απο το τμήμα με γερανό, οπότε αναγκαστικά ο αναβάτης έσκασε μήτη με χαμόγελο, έφαγε τις ψιλές του επί τόπου έξω απο την καφετέρια και πήγε για διανυκτέρευση στο τμήμα πρός εξακρίβωση των στοιχείων του.:p

sergiosm
17/07/2009, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ?
Λέει απαγορεύεται η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ. εεεεεεεεεε........ ντιπ, ντιπ, ντιπ, δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό?
Τουλάχιστον εμείς κάναμε τον κόπο και ρωτήσαμε και ενα-δυο νομικούς να το επιβεβαιώσουμε.

Καλό το διάβασμα, το θέμα όμως είναι η ΕΡΜΗΝΕΙΑ των όρων.

Ο καλύτερος τρόπος για να ερμηνεύσεις ένα όρο κάποιου νόμου (στην περίπτωση που ο ίδιος ο νόμος δεν έχει σχετικό ορισμό) είναι να δεις με ποιον τρόπο τον χρησιμοποιεί ο ίδιος ο νόμος.

Στην περίπτωσή μας θέλουμε να δούμε τί σημαίνει "θέτω σε κυκλοφορία" και συγκεκριμένα αν σημαίνει "οδηγώ" (άρα κινούμαι, κυκλοφορώ) ή κάτι άλλο.

Αν διαβάσεις τον ΚΟΚ θα δεις πολύ συχνά την φράση "Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία και αυτός που οδηγεί " αυτοκίνητο, μηχανή κλπ ...

Παράδειγμα:

άρθρο 20 παρ. 13.
"Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία και αυτός που οδηγεί αυτοκίνητο όχημα χωρίς να είναι εφοδιασμένο με τις συσκευές που προβλέπονται από την παράγραφο 10 του άρθρου αυτού, ... τιμωρούνται με διοικητικό πρόστιμο επτακοσίων (700,00) ευρώ, καθώς και ..."

άρθρο 56 παρ. 7
"Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί όχημα που έλκει ρυμουλκούμενο εκ των ανωτέρω, το οποίο δεν είναι εφοδιασμένο με σύστημα τροχοπέδησης που λειτουργεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων (200,00) ευρώ.»

άρθρο 57 παρ. 2
"Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί συνδυασμό οχημάτων, που δεν είναι εφοδιασμένος με σύστημα τροχοπέδησης, το οποίο να λειτουργεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων (200,00) ευρώ.»

άρθρο 57 παρ. 5
"Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί μοτοποδήλατο ή μοτοσικλέτα ή τρίτροχο όχημα, που δεν είναι εφοδιασμένα με σύστημα τροχοπέδησης, που λειτουργεί σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο αυτό, τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων (200,00) ευρώ.

Αντίστοιχη πρόβλεψη (με τη χρήση της φράσης "αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί " υπάρχει και στα άρθρα 59 παρ.2, 60 παρ.2 61 παρ.3, 62 παρ.3 63 παρ.3, 64 παρ. 3, 65 παρ.5, 66 παρ.3, 67 παρ.2, 68 παρ.2, 69 παρ.3, 70 παρ.2, 71 παρ.3 72 παρ.6, 73παρ.2, 74 παρ.7, 75 παρ. 3, 76παρ.2, 77 παρ.2, 78 παρ.3, 79 παρ.3, 81 παρ.26 και 27, 82παρ.5, 88 παρ.4,5και6.

Τί σημαίνει αυτό;
ότι ο όρος "θέτω σε κυκλοφορία" ΔΕΝ ταυτίζεται εννοιολογικά με τον όρο "οδηγώ".
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

"Θέτω σε κυκλοφορία" σημαίνει ότι προβαίνω στις όποιες απαιτούμενες ενέργειες για να έχω το δικαίωμα να οδηγώ στο οδικό δίκτυο της χώρας. Δεν σημαίνει ότι είμαι σε κίνηση.
Γι αυτό άλλωστε στο άρθρο 94 με τίτλο ΠΑΥΣΗ κυκλοφορίας προβλέπεται ότι
"Οταν μηχανοκίνητο όχημα ή ρυμουλκούμενο, τρίτροχο όχημα, μοτοσικλέτα, που έχει απογραφεί, καταστραφεί, διαλυθεί ή εξαχθεί οριστικά στην αλλοδαπή, ο κάτοχός του υποχρεούται, μέσα σε δύο (2) μήνες, από το χρόνο που επήλθε ένα εκ των πιο πάνω γεγονότων, να υποβάλλει σχετική δήλωση στην αρμόδια υπηρεσία της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και να παραδώσει σε αυτήν την άδεια και τις πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας του οχήματος. Οι λεπτομέρειες εφαρμογής των διατάξεων της παραγράφου αυτής ρυθμίζονται με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών"

Στην περίπτωσή μας βέβαια το άρθρο 90 παρ. 4 λέει ότι το πρόστιμο επιβάλλεται σε όποιον "οδηγεί οδικό όχημα του οποίου οι πινακίδες δεν είναι, για οποιονδήποτε λόγο, ευκρινώς ορατές ή αναγνωρίσιμες από τεχνικά μέσα βεβαίωσης παραβάσεων ή τοποθετεί επ' αυτών μη αντανακλαστικό υλικό", οπότε ενδεχομένως (και δεδομένου ότι εδώ λέει "οδηγεί" και όχι "θέτει σε κυκλοφορία" θα μπορούσε να πει ότι και καλά όταν οδηγεί την έχει κατεβασμένη και την είχε μόνο για την πίστα.

Πλην όμως,
α) ήταν κατεβασμένη, οπότε κάλλιστα θα μπορούσε να του πεί ότι σε είδα πριν που ερχόσουν και σε γράφω
β) ο ίδιος όπως φαίνεται δεν του είπε κάτι τέτοιο, και
γ) δεν θα πείσει και κανέναν.

:wave2:

SeNNinhA
17/07/2009, 11:55
Εαν καταλαβαίνω καλά τελικά αυτό που λές και εσύ είναι ότι ΚΑΚΩΣ δόθηκε η κλήση. Οπότε δεν διαφωνούμε.

Εγώ πάντως ρώτησα και μάλιστα όχι μόνο ένα αλλά δύο δικηγόρους και οι δύο μου είπαν το ίδιο. Ότι ΔΕΝ είναι νόμιμο να σου κόψει κλήση ενώ είσαι παρκαρισμένος εκτός και εαν σε έχει δει πιο πριν να κινείσαι παρανομώντας.

Το ότι δεν μπορείς βέβαια να βρεις το δίκιο σου εύκολα είναι άλλο θέμα. Όπως άλλο θέμα είναι το εαν είσαι στην ουσία παράνομος και το εαν είσαι τυπικά παράνομος. Το ξέρετε όλοι ότι η έκβαση μιας οποιασδήποτε υπόθεσης (απλή ή σοβαρής) στα δικαστήρια μπορεί να κριθεί σε τυπικές λεπτομέρειες και διαδικασίες οι οποίες ακολουθήθηκαν ή όχι.

Ούτε και είναι δυνατόν μια παρανομία να την διώκεις με άλλη παρανομία. Δυστυχώς όμως η αστυνομία τις περισσότερες φορές καλύπτει την ανικανότητά της με παρανομία η οποία φτάνει και στην ασυδοσία.

Δεν ασχολούμαι άλλο και δεν έχει κανένα νόημα. Εγώ και έμαθα το τι ισχύει πραγματικά και ξέρω ότι δύσκολα μπορώ να αποφύγω τέτοιες ενέργειες ή να βρω εκ των υστέρων το δίκιο μου.

Ο καθένας ας κάνει τα δικά του κουμάντα.

:wave2: :wave2: :wave2:

DUKASII
17/07/2009, 12:10
re malaka moy xeis spasei ta arxidia
pio dikio?????


PIO DIKIO RE NA BREI???
POY EXEI TH PINAKIDA APO KATO????

VANDA
17/07/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
re malaka moy xeis spasei ta arxidia
pio dikio?????


PIO DIKIO RE NA BREI???
POY EXEI TH PINAKIDA APO KATO????


Πάμε πάλι από την αρχή.. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SeNNinhA
17/07/2009, 12:16
Που δεν μπορείς να πάρεις κλήση όταν είσαι παρκαρισμένος για έλειψη ή μη εμφανή πινακίδα.

Σ'αρέσει δεν σ'αρέσει έτσι είναι.

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

DUKASII
17/07/2009, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Που δεν μπορείς να πάρεις κλήση όταν είσαι παρκαρισμένος για έλειψη ή μη εμφανή πινακίδα.

Σ'αρέσει δεν σ'αρέσει έτσι είναι.

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: KALA EGO DE MPROO..GIATI EINAI EMFANH
ESY AN EXEIS ANTERA BGALTH..NA SOY STEILO NA SE GRASPOYNE RE XEROLA
NA PAS META DIKASTIKOS
NA PAREIS TA ARXIDIA MOY
KAI EYS
KAI OI MALAKES OI DIKIGOROI POY ROTHSES.:smokin:

McGyver
17/07/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

ελα ρε μη μας τρομαζεις !!!!!!!!!

σκατα...:sad:

Μη μου αγχώνεσαι εσύ, μέχρι να το εφαρμόσουν αυτό στην Ελλάδα δε θα μπορούμε να ξεχωρίσουμε ραδίκια από ραπανάκια...

SeNNinhA
17/07/2009, 12:22
Σε πληροφορώ ότι το 675 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ καθόλου και αυτές τις μέρες που το συζητάμε το έχω όλη την ημέρα κάτω από το γραφείο μου παρκαρισμένο κανονικά. Εαν θέλεις στείλε να με γράψουν.

DUKASII
17/07/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Σε πληροφορώ ότι το 675 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ καθόλου και αυτές τις μέρες που το συζητάμε το έχω όλη την ημέρα κάτω από το γραφείο μου παρκαρισμένο κανονικά. Εαν θέλεις στείλε να με γράψουν. εισαι μαγκας δηλαδη?
κοιτα γιατι μπορω να σου στειλω..
και να σε περιμενουνε να κατεβεις ...

McGyver
17/07/2009, 12:23
:rolleyes:

DUKASII
17/07/2009, 12:26
και μολις ανεβεις στο μηχανακι..πέστους..παιδια..δε κυκλοφορω..
σπροχτο παω περα δωθε..



δε το βαζω μπροστα..
ρε πας καλα?

DUKASII
17/07/2009, 12:27
τεσπα σε βαριεμαι.


κατσε εσυ χωρις πινακιδες μαγκια κ ετσι..

blackbusa
17/07/2009, 12:27
Το ολο θεμα ξεκιναει οτι οντως οι ΕΑ δεν κανει καλα την δουλεια της...ευτυχως για εμας δηλαδη...γιατι αν αρχιζαν να μοιραζουν κλησεις για καθε παραβαση που βλεπουν θα γινει επανασταση...καθρεφτες,ολοσωμες,φλας και φωτα κλπ κλπ....αρκουντε να κανουν την ''δουλεια'' τους σε πιο σοβαρες παραβασεις οπως ταχυτητα,κρανος,πινακιδα....ισως να γινετε αυτο λογω εντολων που εχουν η το οτι και αυτοι σαν πρωην απλοι μοτοσυκλετιστες εκαναν τα ιδια πραγματα...

αρα δεν υπαρχει θεωριτικος και πρακτικος νομος...ο νομος ειναι ενας...και στην Ελλαδα (ξαναλεω ευτυχως) δεν ειναι τοσο σκληρος και δεν τον εφαρμοζουνε κυριολεκτικα οσο στην υπολοιπες ευρωπαικες χωρες...

και εγω τελειωνω εδω...απο την στιγμη που εισα απολυτα σιγουρος και στο ειπαν και δικηγοροι Senninha οτι εκοψαν στο παλλικαρι παρανομα την κληση....στειλτου ενα πμ η γραψε εδω βασει ποιου σκεπτικου και νομου θα παει να κανει ενσταση το παλλικαρι...απο την στιγμη που ειναι τοσο σαφες και σιγουρο αυτο που λες δεν υπαρχει περιπτωση να μην την σβησει την κληση ο διοικητης...με την καμμια...και το λεω επειδη μου εχει σβησει κληση για κυκλοφορια σε πεζοδρομο ο διοικητης αφου του εξηγησα ποια ηταν η περπτωση μου....αρα αν εχεις δικειο το βρισκεις κιολλας...

SeNNinhA
17/07/2009, 12:29
Σου λέω απλά ότι έτσι είναι τα πράγματα και ότι δεν τα λέω για να τα ακούνε οι άλλοι μόνο.

Και όταν η κλίση για πινακίδα ήταν 15 ευρώ στο Dakar δεν την είχα φορέσει ποτε. Την είχα στην μπαγκαζιέρα.

Τώρα βέβαια το να κυκλοφορήσεις χωρίς πινακίδα καίει αρκετά οπότε δεν λέει.

Αλλά το να παρκάρεις χωρίς πινακίδα μια χαρά είναι.

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:


Δεν βλέπω γιατί δεν κάνετε τον κόπο να ρωτήσετε και μια πιο έγκυρη γνώμη όμως. Και πείτε μας τι θα σας πούνε. Ρωτήστε και κανένα της τροχαίας ίσως.

DUKASII
17/07/2009, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Σου λέω απλά ότι έτσι είναι τα πράγματα και ότι δεν τα λέω για να τα ακούνε οι άλλοι μόνο.

Και όταν η κλίση για πινακίδα ήταν 15 ευρώ στο Dakar δεν την είχα φορέσει ποτε. Την είχα στην μπαγκαζιέρα.

Τώρα βέβαια το να κυκλοφορήσεις χωρίς πινακίδα καίει αρκετά οπότε δεν λέει.

Αλλά το να παρκάρεις χωρίς πινακίδα μια χαρά είναι.

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:


Δεν βλέπω γιατί δεν κάνετε τον κόπο να ρωτήσετε και μια πιο έγκυρη γνώμη όμως. Και πείτε μας τι θα σας πούνε. Ρωτήστε και κανένα της τροχαίας ίσως. εγω ρωτησα τη μανα μου στο 3ο ανακριτικο γραφειο στην ευελπιδων.
σου φτανει?κατι ξερει απο νομικα και δικες παντως..

jorgevaldano
17/07/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
αρκουντε να κανουν την ''δουλεια'' τους σε πιο σοβαρες παραβασεις οπως ταχυτητα,κρανος,πινακιδα....

δυστυχώς δεν είναι έτσι, το πέρασμα με κατα-κόκκινο το έχουν αφήσει να οργιάζει, και είναι η χειρότερη παράβαση αφού γίνεται εξ' ορισμού με πατημένο γκάζι

sergiosm
17/07/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εαν καταλαβαίνω καλά τελικά αυτό που λές και εσύ είναι ότι ΚΑΚΩΣ δόθηκε η κλήση.

Τυπικά ναι,

όμως

Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Οπότε δεν διαφωνούμε.

δεν διαφωνούμε ΜΟΝΟ στο αποτέλεσμα και όχι στο ΛΟΓΟ.

Η κλήση δόθηκε κακώς επειδή ο ΚΟΚ χρησιμοποιεί στη συγκεκριμένη περίπτωση το ρήμα "οδηγεί" και ΟΧΙ την φράση "θέτει σε κυκλοφορία".


Συμφωνώ δηλαδή με αυτό που σου είπαν οι δικηγόροι

Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ότι ΔΕΝ είναι νόμιμο να σου κόψει κλήση ενώ είσαι παρκαρισμένος εκτός και εαν σε έχει δει πιο πριν να κινείσαι παρανομώντας.
:wave2:

SeNNinhA
17/07/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa


και εγω τελειωνω εδω...απο την στιγμη που εισα απολυτα σιγουρος και στο ειπαν και δικηγοροι Senninha οτι εκοψαν στο παλλικαρι παρανομα την κληση....στειλτου ενα πμ η γραψε εδω βασει ποιου σκεπτικου και νομου θα παει να κανει ενσταση το παλλικαρι...απο την στιγμη που ειναι τοσο σαφες και σιγουρο αυτο που λες δεν υπαρχει περιπτωση να μην την σβησει την κληση ο διοικητης...με την καμμια...και το λεω επειδη μου εχει σβησει κληση για κυκλοφορια σε πεζοδρομο ο διοικητης αφου του εξηγησα ποια ηταν η περπτωση μου....αρα αν εχεις δικειο το βρισκεις κιολλας...

Το σκεπτικό έχει αναλυθεί αρκετά αν και είναι απλό. Δεν προβλέπεται πρόστιμο για παρκάρισμα χωρίς πινακίδα. Απλά.

Το θέμα είναι ότι εαν είσαι τυχερός και ο διοικητής είναι Οκ τύπος, θα το καταλάβει και θα στην σβήσει. Επειδή όμως κόρακας, κοράκου μάτι δεν βγάζει, κατά 99% δεν θα κάνει τίποτε.

Οπότε μετά για να φτάσεις την υπόθεση στα δικαστήρια όπου και κατά 99% θα δικαιωθείς, πρέπει να περάσει πρώτα όλα τα στάδια των διοικητικών ενστάσεων. Εαν βάλεις και τις προθεσμίες που έχουν κάθε φορά να σου απαντήσουν, θα φτάσεις τα 2 χρόνια για να καταλήξεις κάπου. Δυστυχώς είναι χέσε μέσα η δουλειά έτσι όπως το έχουν κάνει (σκόπιμα για να μην μπορείς να βγάλεις άκρη ποτε) εκτός κι αν είσαι εσύ ή συγγενής σου δικηγόρος και το κυνηγήσεις για το γαμώτο.

:wave2: :wave2:

blackbusa
17/07/2009, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
δυστυχώς δεν είναι έτσι, το πέρασμα με κατα-κόκκινο το έχουν αφήσει να οργιάζει, και είναι η χειρότερη παράβαση αφού γίνεται εξ' ορισμού με πατημένο γκάζι

χμμμμμμμμμμμ....το κοκκινο και την παραβιαση στοπ ''ξεχασα'' να τα βαλω μεσα γιατι δεν συνηθηζουν να στηνουν μπλοκα για καποια τετοια παραβαση....απλα πανε στο συμβαν μετα απο το που εγινε το κακο...μονο αν ειναι τυχαια μπροστα κανουν κατι....

blackbusa
17/07/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το σκεπτικό έχει αναλυθεί αρκετά αν και είναι απλό. Δεν προβλέπεται πρόστιμο για παρκάρισμα χωρίς πινακίδα. Απλά.

Το θέμα είναι ότι εαν είσαι τυχερός και ο διοικητής είναι Οκ τύπος, θα το καταλάβει και θα στην σβήσει. Επειδή όμως κόρακας, κοράκου μάτι δεν βγάζει, κατά 99% δεν θα κάνει τίποτε.

Οπότε μετά για να φτάσεις την υπόθεση στα δικαστήρια όπου και κατά 99% θα δικαιωθείς, πρέπει να περάσει πρώτα όλα τα στάδια των διοικητικών ενστάσεων. Εαν βάλεις και τις προθεσμίες που έχουν κάθε φορά να σου απαντήσουν, θα φτάσεις τα 2 χρόνια για να καταλήξεις κάπου. Δυστυχώς είναι χέσε μέσα η δουλειά έτσι όπως το έχουν κάνει (σκόπιμα για να μην μπορείς να βγάλεις άκρη ποτε) εκτός κι αν είσαι εσύ ή συγγενής σου δικηγόρος και το κυνηγήσεις για το γαμώτο.

:wave2: :wave2:

δεν υπαρχουν πολλα σταδια διοικιτικων ενστασεων...μονο μια τριημερη προθεσμια εχεις απο την στιγμη που θα σου κοψουν την κληση...με την παρελευση αυτης η πληρωνεις σε 10 μερες το 50% η μετα ολο το ποσο...και βεβαια μετα απο καποιο χρονικο διαστημα παει και στην εφορια σου...στα δικαστηρια μπορεις να πας ανα πασα στιγμη οντως με μεγαλο κοστος...

αυτο με τον διοικητη το θεωρω για γελια...τι σημαινει θα καταλαβει???του πας τον νομο που λεει οτι δεν γραφουμε σε αυτες τις περιπτωσεις και στην σβηνει...απλο ειναι...

stefanos
17/07/2009, 12:56
"2. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί συνδυα-
σμό οχημάτων"

εδώ τι έχουμε να πούμε?

SeNNinhA
17/07/2009, 12:56
Όχι δεν τελειώνει εκεί η διοικητική διαδικασία. Έχει κι άλλα στάδια πιο πάνω που πρέπει να τα εξαντλήσεις πρώτα και μετά να έχεις δικαίωμα να πας στο δικαστήριο.

blackbusa
17/07/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όχι δεν τελειώνει εκεί η διοικητική διαδικασία. Έχει κι άλλα στάδια πιο πάνω που πρέπει να τα εξαντλήσεις πρώτα και μετά να έχεις δικαίωμα να πας στο δικαστήριο.

και ποια ειναι αυτα για να μαθαινουμε?

irinia
17/07/2009, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Σωστά ,αλλά απο την άλλη έχω δεί μπάτσο, πρίν πολλά πολλά χρόνια έξω απο καφετέρια να περιμένει κάτοχο μηχανής χωρίς πινακίδες, όσο έπινα καφέ δηλαδή κανα τετράωρο χαλαρά.
Αργότερα έμαθα ήρθε και η υπόλοιπη βάρδια απο το τμήμα με γερανό, οπότε αναγκαστικά ο αναβάτης έσκασε μήτη με χαμόγελο, έφαγε τις ψιλές του επί τόπου έξω απο την καφετέρια και πήγε για διανυκτέρευση στο τμήμα πρός εξακρίβωση των στοιχείων του.:p



EKAΤΣΕ ΜΠΑΤΣΟΣ 4 ΩΡΕΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ.....???


Όχι φίλε μου δέν ήταν γιά πινακίδα αύτή ή ίστορία....


4 ΩΡΕΣ...........ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΒΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΤΣΟΥ.......!!!


Άν όντως ήταν έτσι άλλο πράμμα συνέβαινε....!!!


ΟΥΤΕ ΣΕ ΔΕΡΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...........ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑ....!!!


Γιατί άλλοίμονο,θάχα φάει πολύ ξύλο......:rotflmao: :rotflmao: μά πάρα πολύ....!!


Όσο γιά τήν έξακρίβωση.......κουβάλα άπλά τήν ταυτότητα σου......

Τώρα άν δέν έχεις πινακίδα,δέν έχεις ταυτότητα......δέν έχεις καί τίποτε άλλο

έ......τότε σίγουρα πάς γυρεύοντας...

ΤΟΤΕ..............ΟΥΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΣ............ΟΥΤΕ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΣΤΑ ΚΑΦΕ....




:wave2:

teo.600
17/07/2009, 17:16
παιδια για να καταληξουμε καπου. δεν ειχε δικαιωμα να με γραψει γιατι ο ΚΟΚ λεει οτι η πινακιδα πρεπει να ειναι εμφανης οταν η μηχανη οδηγιεται κ οχι επειδη ειναι σε κυκλοφορια.

alexxxcbr
17/07/2009, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
EKAΤΣΕ ΜΠΑΤΣΟΣ 4 ΩΡΕΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ.....???


Όχι φίλε μου δέν ήταν γιά πινακίδα αύτή ή ίστορία....


4 ΩΡΕΣ...........ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΒΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΤΣΟΥ.......!!!


Άν όντως ήταν έτσι άλλο πράμμα συνέβαινε....!!!


ΟΥΤΕ ΣΕ ΔΕΡΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...........ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑ....!!!


Γιατί άλλοίμονο,θάχα φάει πολύ ξύλο......:rotflmao: :rotflmao: μά πάρα πολύ....!!


Όσο γιά τήν έξακρίβωση.......κουβάλα άπλά τήν ταυτότητα σου......

Τώρα άν δέν έχεις πινακίδα,δέν έχεις ταυτότητα......δέν έχεις καί τίποτε άλλο

έ......τότε σίγουρα πάς γυρεύοντας...

ΤΟΤΕ..............ΟΥΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΣ............ΟΥΤΕ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΣΤΑ ΚΑΦΕ....




:wave2:









+1101


:beer: :beer:

blackbusa
17/07/2009, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo.600
παιδια για να καταληξουμε καπου. δεν ειχε δικαιωμα να με γραψει γιατι ο ΚΟΚ λεει οτι η πινακιδα πρεπει να ειναι εμφανης οταν η μηχανη οδηγιεται κ οχι επειδη ειναι σε κυκλοφορια.

φιλαρακι κανε οτι νομιζεις...απλα ενημερωσε μας τελικα ποιο ειναι το σωστο και τι παιζει....


υ.γ.ασχετο...που στην παραλιακη σε εγραψαν???

jfx
17/07/2009, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
μάλιστα

σε χτυπάει λοιπόν κάποιος, την κάνει, τον ψάχνεις αφού κράτησες την πινακίδα του, αλλά αυτός έχει πλέον παρκάρει κάπου, έχει βγάλει και την πινακίδα, και εσύ παίρνεις τα τρία σου :bigcry:

τι λες, θα σε βόλευε αυτό;

ευτυχώς λοιπον που αυτό που έγραψες ΔΕΝ ισχύει


ρε φίλε τι λες;
σε χτυπαει καποιος και φευγει αλλα εχεις τον αριθμό της πινακιδας του.
Εσύ θα πάρεις σβάρνα τα στενα μπας και τον βρεις παρκαρισμενο?:rotflmao: :rotflmao:
απλά κάνεις καταγγελία,και παιρνεις τα στοιχεια του ιδιοκτητη, που ειναι καταχωρυμενα στη βαση δεδομενων του υπουργείου μεταφορών.

jorgevaldano
17/07/2009, 22:30
το παράδειγμά μου ήταν όντως ατυχές

δεν έχω πάει διακοπές ακόμη...

irinia
18/07/2009, 06:34
ΚΑΛΑ.........ΛΕΜΕ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ



Πρέπει νά πάει στά άνέκδοτα.....:rotflmao: :rotflmao:


Κύριε μπάτσε,αύτή ή μηχανή είναι δικιά μου.........άλλά δέν μπορείς νά μέ γράψεις
πού δέν φοράω πινακίδα.........
έπειδή είμαι παρκαρισμένος καί δέν κινούμαι....:rotflmao: :rotflmao:
Έτσι λέει ό νόμος.
Κάτσε στή γωνία καί μόλις δείς νά καβαλλάω τότε έλα....
Άλλιώς πού ξέρεις μπορεί νά τήν πάω σπίτι μέ γερανό....ή μπορεί νά τήν έφερα
έδώ μέ έλικόπτερο....!!!!
Κύριε διοικητά.....δέν είναι έτσι πού φαίνεται......σάς παρακαλώ


ΠΑΝΕ ΤΑ ΛΙΓΑ ΜΟΥ ΜΑΛΛΙΑ............ΠΕΦΤΟΥΝΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ........



Τελικά έχουμε φοβερή νομοθεσία.........τζάμπα διαμαρτύρονται μερικοί....






:wave2:

akis_1
18/07/2009, 11:54
Kαι αν εχεις καταθεσει πινακιδες τοτε τι γινετε αφου δεν εχεις ουτε αδεια απλα μια φωτοτυπια απλη της αδειας...θα την κατασχεσουν?η θα σου λενε ιστοριες και μπορεις να φας και μεγαλυτερη καμπανα και θα τρεχεις να βγαλεις ακρη και αν μπορεσεις....:sick:

kokos08
18/07/2009, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Kαι αν εχεις καταθεσει πινακιδες τοτε τι γινετε αφου δεν εχεις ουτε αδεια απλα μια φωτοτυπια απλη της αδειας...θα την κατασχεσουν?η θα σου λενε ιστοριες και μπορεις να φας και μεγαλυτερη καμπανα και θα τρεχεις να βγαλεις ακρη και αν μπορεσεις....:sick:


Σωστο κι αυτο...

blackbusa
20/07/2009, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Kαι αν εχεις καταθεσει πινακιδες τοτε τι γινετε αφου δεν εχεις ουτε αδεια απλα μια φωτοτυπια απλη της αδειας...θα την κατασχεσουν?η θα σου λενε ιστοριες και μπορεις να φας και μεγαλυτερη καμπανα και θα τρεχεις να βγαλεις ακρη και αν μπορεσεις....:sick:

για να καταθεσεις πινακιδες και να τις δεκτουνε πρεπει να προσκομισεις και χαρτι απο εταιρια αποσυρσης οτι παρελαβε το οχημα...η με μια υπευθηνη δηλωση οτι το οχημα βρισκετε σε ιδιωτικο χωρο....αρα εννοειτε οτι το οχημα δεν βρισκετε πια σε δημοσιο δρομο...

:wave2:

υ.γ. το ξερω απο γνωστο μου που παρεδωσε πινακιδες προσφατα....

akis_1
21/07/2009, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
για να καταθεσεις πινακιδες και να τις δεκτουνε πρεπει να προσκομισεις και χαρτι απο εταιρια αποσυρσης οτι παρελαβε το οχημα...η με μια υπευθηνη δηλωση οτι το οχημα βρισκετε σε ιδιωτικο χωρο....αρα εννοειτε οτι το οχημα δεν βρισκετε πια σε δημοσιο δρομο...

:wave2:

υ.γ. το ξερω απο γνωστο μου που παρεδωσε πινακιδες προσφατα....

E.....ακινησια ενοω....

blackbusa
21/07/2009, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
E.....ακινησια ενοω....

δηλαδη???

stefanos
21/07/2009, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
E.....ακινησια ενοω....

Το ίδιο, πρέπει να φύγει απο το δρόμο.

akis_1
22/07/2009, 19:02
Ενοω οτι εχεις ενα αμαξι και δεν το χρησιμοποιεις για καποιους μηνες-χρονο πας στο υπουργειο και καταθετης αδεια και πινακιδες....Ακινησια...Σου δινουν μια απλη φωτοτυπια της αδειας.Και οταν θελεις να το ξαναχρησιμοποιησεις πας με την φωτοτηπια και τα ξαναπαιρνεις...Τοτε τι γινετε?

blackbusa
22/07/2009, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Ενοω οτι εχεις ενα αμαξι και δεν το χρησιμοποιεις για καποιους μηνες-χρονο πας στο υπουργειο και καταθετης αδεια και πινακιδες....Ακινησια...Σου δινουν μια απλη φωτοτυπια της αδειας.Και οταν θελεις να το ξαναχρησιμοποιησεις πας με την φωτοτηπια και τα ξαναπαιρνεις...Τοτε τι γινετε?

αυτο γιατι να το κανεις ???και βασικα δεν ξερω αν γινετε η υπαρχει κατι τετοιο....
το μονο που γνωριζω ειναι οτι παλια (μπορει και σημερα) αν ειχες αυτοκινητο με ξενες πινακιδες νομιμα στην Ελλαδα και δεν ηθελες να το βγαλεις εκτος τις χωρας....επρεπε να το ακινητοποιησεις σε ΙΔΙΩΤΙΚΟ χωρο και να στο ''σφραγισει'' μια υπηρεσια του τελωνιου μαζι με την αστυνομια...μετα απο 6 μηνες τις αναγκαστικης ακινητοποιησης μπορουσες παλι να το κυκλοφορησεις στον δρομο...
φανταζομαι αν υπαρχει κατι τετοιο που λες ο ιδιωτικος χωρος ειναι η λεξη κλειδι...οπως και οταν κανεις αποσυρση και καταθετεις πινακιδες...
:wave2:

jimjim
19/09/2009, 14:11
ΦΙΛΕ SeNNinhA ΤΑ ΣΤΡΟΥΜΦ ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΥΠΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΤΡΩΓΑΝ ΚΛΗΣΗ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΓΑΝΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ.

devil's animal
19/09/2009, 17:38
ρε τι χανω οταν λειπω σε διακοπες...
:lol: :lol: :lol:

675heat
19/09/2009, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτο!

να εισαστε αντρες.

τρεχατε και σας επιασαν?το παραδεχεστε την τρωτε και τελος.

κρυμενη πινακιδα και σας επιασαν?το παραδεχεστε την τρωτε και τελος.

παρανομειτε με οποιονδηποτε τροπο?παραδεχτειτε το και μη κλαψουριζετε σαν τις χηρες στο κρεββατι.

το γεγονος οτι το ελληνικο κρατος επιτρεπει νομιμα την εισαγωγη παρανομων πραγματων ειναι ασχετο και μαλακια του.απο τη στιγμη ομως που κρινεται παρανομο και το χρησιμοποιητε να εισαστε ετοιμοι για τις συνεπειες.


+ 1000

Τις προαλες με σταματησαν για κοκκινο, το παραδεχτηκα αλλα κλαφτηκα ξανακλαφτηκα και τελικα την γλυτωσα.
Αυτο που εκανα δεν με τιμα σαν αντρα. Τελος.

kokos08
19/09/2009, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
+ 1000

Τις προαλες με σταματησαν για κοκκινο, το παραδεχτηκα αλλα κλαφτηκα ξανακλαφτηκα και τελικα την γλυτωσα.
Αυτο που εκανα δεν με τιμα σαν αντρα. Τελος.


Πως δεν σε τιμα ρε συ! Ωραιος!!! Εγω την προηγοθμενη φορα ανοιγω 2 μπουκαλια με την κοπελα μου και μου λεει μετα πληρωσε,κλαφτηκα κλαφτηκα........και πληρωσα! Παλι μαλακας πιαστηκα!

Mafiozos
20/09/2009, 12:00
kokos 08 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Παλικαρι θα μου βγει ο καφες απ`την μυτη.:rotflmao: :rotflmao:

zephyr1
21/09/2009, 18:44
Ευχαριστω παιδια :a013: , δεν καταλαβα τιποτα :beer: ,θα κρατησω τον δικο μου τροπο.:smokin:

sakisvolos
21/09/2009, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Kαι αν εχεις καταθεσει πινακιδες τοτε τι γινετε αφου δεν εχεις ουτε αδεια απλα μια φωτοτυπια απλη της αδειας...θα την κατασχεσουν?η θα σου λενε ιστοριες και μπορεις να φας και μεγαλυτερη καμπανα και θα τρεχεις να βγαλεις ακρη και αν μπορεσεις....:sick:

Όταν έχεις καταθέσει πινακίδες για α μη πληρώνεις τέλη επειδή η μηχανή ή το αυτοκίνητο για
κάποιο λόγο είναι άχρηστα ΔΕΝ δικαιούσαι να τα έχεις σε δημόσιο χώρο και ναι μπορούν να στο
φορτώσουν!

Τώρα αν στις έχει πάρει η τροχαία τις πινακίδες τότε αυτό είναι άλλη περίπτωση και δεν το χάνεις το
όποιο όχημα!!!

Opisthogonia
22/09/2009, 03:23
na po k ego kati sxetiko....pagoto tha fame?
SEX

Boxer
22/09/2009, 13:00
Με την πρωτη αναγνωση ειπα "ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΝΑΝΕ"

Διαβαζοντας ομως τις απαντησεις παρακατω και τον ιδιο τον ΚΟΚ καποια στιγμη κατεληξα οτι κακως του δοθηκε η κληση. Ο ΚΟΚ λεει "οδηγει" και οχι "θετει σε κυκλοφορια"

Συμπερασματικα οταν το οχημα ειναι σταθμευμενο μπορεις να φας κληση για :
-παρανομο παρκαρισμα
-να μην εχεις κολλησει το σημα τελων κυκλοφοριας

Κατα συνεπεια ενα οχημα χωρις πινακιδες δεν το γραφουν εκτος και δεν εχει ουτε σημα τελων κυκλοφοριας , αρα δεν επιτρεπεται να κυκλοφορει ουτε να παρκαρει σε δημοσιο χωρο οποτε και το μαζευουν.

zephyr1
22/09/2009, 16:23
Τωρα καταλαβα γιατι πριν απο καμια βδομαδα στο λαυριο, οταν σταματησαμε(σε μαγαζι-καφε) 2 fazer με την πινακιδα ετσι,....... σε 5 λεπτα εσκασε το κολαδικο, τσεκαραν της πινακιδες και απλα εφυγαν.Ουτε ποιανου ειναι τα μηχανακια ,ουτε τιποτα.

Ο δικος μου τροπος.:rotflmao:

SeNNinhA , για αλλη μια φορα κΥριος. :a18:


174886

Elle
22/09/2009, 19:46
:evil: Απο τις καλύτερες που έχω δει :rotflmao:


174922

p@nos
22/09/2009, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
:evil: Απο τις καλύτερες που έχω δει :rotflmao:





:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: