PDA

View Full Version : διοδια....?



LARISEOS
14/07/2009, 12:32
ενα μικρο θεματακι που εμαθα χτες για τα διόδια.

λοιπον.....

-τη γίνεται στο θεμα εαν περάσεις κ σου γραψουν την πινακίδα!????????

προς την στιγμη αυτην........ δεν υπαρχει καμια γραμμη απο την εταιρια στο να στείλουν στο σπιτι προστιμο κτλ.
και ουτε και μελοντικα δεν ξερουν αν θα γηνει κατι!


-πως περνας νομιμα χωρις να πληρωσεις..........

ζητας τον εποπτη και οτι δεν θελεις να πληρώσεις......για κανεναν απολύτως λόγο...!
δεν εισαι αναγκασμένος να γραψεις αιτία......και ουτε αυτος να σου πει τπτ.

απλα καταγραφει την πινακιδα και δεν κανει τπτ ,,,ουτε σου στελνει στο σπιτι κατι!


αυτα ισχυουν στα διοδια της περιοχης μου και λογικα θα ειναι και στα αλλα ετσι.




παντως τωρα βαλανε μπαρες αλλα περνας απο δεξια ....κατι κώνους που εχουν εκει δεν ειναι βιδωμένη κάτω!



οταν γηνουν οι δρόμοι θα πληρώσω και τα διόδια..........

@ggelos
14/07/2009, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
οταν γηνουν οι δρόμοι θα πληρώσω και τα διόδια..........

Θα ζεις σε τέτοια ηλικία??? :lol: :lol: :lol:

:a024:

LARISEOS
15/07/2009, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από @ggelos
Θα ζεις σε τέτοια ηλικία??? :lol: :lol: :lol:

:a024:


χτες μου ειπανε οτι προχωράνε......

στην περιοχή τον τεμπον το 2013 θα ειναι ολα έτοιμα ........ αρα δεν αργει πολυ ακομα!

@ggelos
15/07/2009, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
χτες μου ειπανε οτι προχωράνε......

στην περιοχή τον τεμπον το 2013 θα ειναι ολα έτοιμα ........ αρα δεν αργει πολυ ακομα!

Να ναι καλά μία ιδιωτική εταιρία που έχει εξ ολοκλήρου τη διοίκηση και τη διαχείριση των έργων στα Τέμπη (αλλά όχι για πολλά χλμ).

Ας μάθουν να μπαλώνουν καμία λακκούβα και να ρίχνουν καμία άσφαλτο της προκοπής και μετά ας ζητήσουν διόδια:a37:

stefanos
15/07/2009, 08:14
Μην υπογράφεις τίποτα,απλά πέρνα οσο μπορείς.
Πρός το παρών μπορεί να μην κάνουν τίποτα, αλλά όταν μαζευτούν πολλά χαρτάκια δηλώσεων διαμαρτυρίας και κάποιος εκτιμήσει οτι το ποσό που μαζεύεται αξίζει τον κόπο θα κάνουν κάτι για να το εισπράξουν.
Και σίγουρα η σύμβαση προβλέπει διαδικασία γι αυτές τις περιπτώσεις.

LARISEOS
15/07/2009, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μην υπογράφεις τίποτα,απλά πέρνα οσο μπορείς.
Πρός το παρών μπορεί να μην κάνουν τίποτα, αλλά όταν μαζευτούν πολλά χαρτάκια δηλώσεων διαμαρτυρίας και κάποιος εκτιμήσει οτι το ποσό που μαζεύεται αξίζει τον κόπο θα κάνουν κάτι για να το εισπράξουν.
Και σίγουρα η σύμβαση προβλέπει διαδικασία γι αυτές τις περιπτώσεις.

ναι ,,,αυτα που ειπα τα ξερω απο έγκυρη πηγη.....!

δεν εχουν καμια γραμμή απο κεντρικα για να μαζεψουν αυτα τα λεφτα αλλα σκοπος τους ειναι να κατεβασουν το ποσοστο αυτους που περνανε! γιαυτο και βαλανε της μπαρες!

τωρα ειναι στο 8 % που περνανε free!


αλλα οντως μετα απο καιρο δεν ξερεις τι μπορεί να ζητήσουν η που να τα φορτώσουν ασ πουμε εφορια....κτλ!

kostasm
15/07/2009, 12:19
Για τα τέμπη διάβασα ότι είναι παράνομο το ότι εισπράτουν διόδια γιατί δεν είναι αυτοκινητόδρομος.
( Ως αυτοκινητόδρομος ορίζεται ο δρόμος που έχει 2 λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση και διαχωριστικό στη μέση). Οπότε δεν είσαι υποχρεωμένος ούτε να πληρώσεις, ούτε να υπογράψεις κάτι, και δεν μπορούν να σε κάνουν τίποτα:)

LARISEOS
15/07/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasm
Για τα τέμπη διάβασα ότι είναι παράνομο το ότι εισπράτουν διόδια γιατί δεν είναι αυτοκινητόδρομος.
( Ως αυτοκινητόδρομος ορίζεται ο δρόμος που έχει 2 λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση και διαχωριστικό στη μέση). Οπότε δεν είσαι υποχρεωμένος ούτε να πληρώσεις, ούτε να υπογράψεις κάτι, και δεν μπορούν να σε κάνουν τίποτα:)

etsi einai kai twra ta metaferoyn .......... meta thn rapsanh!

οπως και να εχει εμενα με εχουν καταγραψει 5 φωρες μεσα στο συστημα!

και εχω περασει πανω απο 30 φορες .......αλλα τελευταια εχω μια ταινια μαυρη μαζι μου και χαλαω τα νουμερα! λιγο!!!

johndoe
15/07/2009, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasm
Για τα τέμπη διάβασα ότι είναι παράνομο το ότι εισπράτουν διόδια γιατί δεν είναι αυτοκινητόδρομος.
( Ως αυτοκινητόδρομος ορίζεται ο δρόμος που έχει 2 λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση και διαχωριστικό στη μέση). Οπότε δεν είσαι υποχρεωμένος ούτε να πληρώσεις, ούτε να υπογράψεις κάτι, και δεν μπορούν να σε κάνουν τίποτα:)

ακριβώς..εξ αιτίας του συγκεκριμένου γεγονότος τα διόδια στα τέμπη θα μεταφερθούν σε άλλο σημείο μετά τον πυργετό! και αναρωτιέμαι...διόδια στον πυργετό και μετά ξανά στην λεπτοκαριά? και θα μου πείς..ποιά η διαφορά τέμπη - πυργετός? 15κμ? γιαυτό λοιπόν ταινία μαύρη σε 2 γράμματα και 1 νούμερο απο την μηχανή, αυτοκόλλητο στα γράμματα της μηχανής, γενικά οτι γουστάρει ο καθείς...

LARISEOS
15/07/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από johndoe
ακριβώς..εξ αιτίας του συγκεκριμένου γεγονότος τα διόδια στα τέμπη θα μεταφερθούν σε άλλο σημείο μετά τον πυργετό! και αναρωτιέμαι...διόδια στον πυργετό και μετά ξανά στην λεπτοκαριά? και θα μου πείς..ποιά η διαφορά τέμπη - πυργετός? 15κμ? γιαυτό λοιπόν ταινία μαύρη σε 2 γράμματα και 1 νούμερο απο την μηχανή, αυτοκόλλητο στα γράμματα της μηχανής, γενικά οτι γουστάρει ο καθείς...


trenoooo leme na mhn prolabei na dei tpt!

kouremenos
15/07/2009, 17:18
παντως ειναι πολλοι που δεν πληρωνουν ουτε στην αθηνων-κορινθου (ΠΑΝΤΑ ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΕΤΣΙ?) περνουν απο το κενο της μπαρας ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ 1,80? ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ!!!!