PDA

View Full Version : Ουτε ένα ουτε δυο.... καρφιά!!!!



domiemic65
14/07/2009, 21:25
.... αλλά 3 ταυτόχρονα!!!!!!

...και γαμώ τις κ...φαρδίες!!!!!:mad:

Με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να είμαι με 4 μπαλώματα στο πίσω λάστιχο!

Τώρα τι κάνουμε παίδες; Αλλάζουμε λάστιχα (έχω ακόμα τα μαμα -24000χλμ) ή τολμάμε να βγάλουμε το καλοκαίρι και τα ταξιδάκια του με τα μπαλωμένα και ένα κιτ για tubeless παραμάσχαλα;

Το ρωτάω γιατί πρώτον λάστιχα αλλάζουμε τον χειμώνα και δεύτερον θεωρώ οτι αν δεν ήταν τα μπαλώματα θα την έβγαζα οκ μέχρι τον Σεπτέμβρη μιας και δεν θα κάνω πολύ μεγάλα ταξίδια... το πολύ 200χλμ!!

Αν αλλάξω τελικά τι προτάσεις έχουμε; Δοκιμασμένες....
Ο λαστιχάς μου μου πρότεινε Bridgestone

YΓ 1: Το πίσω κανόνικά είναι σε καλύτερη κατάσταση (εκτος μπαλωμάτων) απο το μπρος το οποίο μπορείς να πεις οτι είναι σχετικά ξερό...

ΥΓ 2: Ξεχνάω τα ελατηριάκια μπρος γαμωτ γαμωτ γαμωτ......

SVX
14/07/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
.... αλλά 3 ταυτόχρονα!!!!!!

...και γαμώ τις κ...φαρδίες!!!!!:mad:

Με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να είμαι με 4 μπαλώματα στο πίσω λάστιχο!

Τώρα τι κάνουμε παίδες; Αλλάζουμε λάστιχα (έχω ακόμα τα μαμα -24000χλμ) ή τολμάμε να βγάλουμε το καλοκαίρι και τα ταξιδάκια του με τα μπαλωμένα και ένα κιτ για tubeless παραμάσχαλα;

Το ρωτάω γιατί πρώτον λάστιχα αλλάζουμε τον χειμώνα και δεύτερον θεωρώ οτι αν δεν ήταν τα μπαλώματα θα την έβγαζα οκ μέχρι τον Σεπτέμβρη μιας και δεν θα κάνω πολύ μεγάλα ταξίδια... το πολύ 200χλμ!!

Αν αλλάξω τελικά τι προτάσεις έχουμε; Δοκιμασμένες....
Ο λαστιχάς μου μου πρότεινε Bridgestone

YΓ 1: Το πίσω κανόνικά είναι σε καλύτερη κατάσταση (εκτος μπαλωμάτων) απο το μπρος το οποίο μπορείς να πεις οτι είναι σχετικά ξερό...

ΥΓ 2: Ξεχνάω τα ελατηριάκια μπρος γαμωτ γαμωτ γαμωτ......


Εκτος απο τα μπαλωματα υπαρχει και ο βουλκανισμος ..... ο λαστιχας σου δεν το ανεφερε?

σαλιγκαρι
14/07/2009, 21:31
αδερφε βαλε τα BW bridgestone που ειναι δοκιμασμενα απο πολλα παιδια με v strom και μην μπαινεις στην διαδικασια αναζητησης και ψαξιματος......................θα σου λεγα και για τα road attack continental (καθαρα ασφαλτινο) αλλα ειναι σε πειραματικο σταδιο απο οσους γνωστους μου τα φορανε :wave2: :wave2:

XJR_Billy
14/07/2009, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από σαλιγκαρι
αδερφε βαλε τα BW bridgestone που ειναι δοκιμασμενα απο πολλα παιδια με v strom και μην μπαινεις στην διαδικασια αναζητησης και ψαξιματος......................θα σου λεγα και για τα road attack continental (καθαρα ασφαλτινο) αλλα ειναι σε πειραματικο σταδιο απο οσους γνωστους μου τα φορανε :wave2: :wave2:

Κοίτα φίλε, 2 σαλιγκάρια δεν χωράνε στο ίδιο φόρουμ:mad:

Ή άλλαξε name ή πάρε το καβούκι σου και έλα να μετρηθούμε:a016:

(Έχω πολύ καιρό να πιω τσαγάκι):bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καλώς ήρθες στο φλόρουμ συνάδελφε !!:beer: :beer: :beer: :wave2:

σαλιγκαρι
14/07/2009, 21:48
καλως σας βρηκα αδερφε................................................οσο για το nickname δυστηχως για σενα:D :D με φωναζουν ετσι τοοοοοοοσο παλια που πολλοι γνωστοι μου νομισαν οτι αυτο ειναι το επιθετο μου:rotflmao: :rotflmao: ετσι οπως καταλαβαινεις μου ειναι δυσκολο να το αποχωριστω...................................και γι αυτο αποδεχομαι λοιπον την προκληση:a016: :a016: :a016: τσακω το καβουκι σου και σε περιμενω




:a15: :a15: :a15:

XJR_Billy
14/07/2009, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από σαλιγκαρι
καλως σας βρηκα αδερφε................................................οσο για το nickname δυστηχως για σενα:D :D με φωναζουν ετσι τοοοοοοοσο παλια που πολλοι γνωστοι μου νομισαν οτι αυτο ειναι το επιθετο μου:rotflmao: :rotflmao: ετσι οπως καταλαβαινεις μου ειναι δυσκολο να το αποχωριστω...................................και γι αυτο αποδεχομαι λοιπον την προκληση:a016: :a016: :a016: τσακω το καβουκι σου και σε περιμενω




:a15: :a15: :a15:

:lol: :lol: :rotflmao:
:a10: :a013:

jimtarasxt660x
14/07/2009, 21:53
Ο λαστιχάς ειναι γνωστός σου??? Αυτός τι σου είπε??? Καλό είναι να μην το διακινδυνεύσεις και πολύ!!!

Πο ρπμ είχαμε τον έναν τώρα έχουμε και τον άλλον....θα κάνετε τρελή παρέα εσείς οι 2:lol: :lol: :lol:
Καλώς ήρθες φίλε σαλιγκάρι!!!!!!:wave2: :wave2: :wave2: Αστον να λέει αυτόν...όλο τσάι πίνει!!!!!

:a01: :a01: :a01:

Anritsu
14/07/2009, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65



Το ρωτάω γιατί πρώτον λάστιχα αλλάζουμε τον χειμώνα και δεύτερον θεωρώ οτι αν δεν ήταν τα μπαλώματα θα την έβγαζα οκ μέχρι τον Σεπτέμβρη μιας και δεν θα κάνω πολύ μεγάλα ταξίδια... το πολύ 200χλμ!!



Λάστιχα αλλάζουμε όποτε χρειάζονται αλλαγή ανεξαρτήτως καιρού . 24Κ χλμ δεν είναι υπερβολικά αλλά ούτε και λίγα ....

:wave2:

domiemic65
14/07/2009, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
... 24Κ χλμ δεν είναι υπερβολικά αλλά ούτε και λίγα ....

:wave2:

Ναι έχεις δίκιο... για αυτό άλλωστε προβληματίζομαι με δεδομένο οτι δεν θα κάνω και τρελά χλμ...

Πιο πολύ με προβληματίζουν τα μπαλώματα (αυτά τα κορδόνια ξέρεις....)

goumis hornet
14/07/2009, 22:35
Με τιποτα μην εμπιστευετεις μπαλωματα σε μοτο ειδικα τωρα που οι θερμοκρασιες ειναι
αυξημενες.
Αν θες απλα να την βγαλεις για κανα δυο μηνες και ειναι και το οικονομικο
στη μεση βρες ενα μεταχειρισμενο για προσωρινα.
200 χλμ. που θες σε καυτη ασφαλτο ειναι μεγαλο ρισκο και μην ξεχνας
εμπιστευεσαι την ζωη σου σε δυο ροδες,η μια ελατωματτικη.

:wave2:

marios8
14/07/2009, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
.

Τώρα τι κάνουμε παίδες; Αλλάζουμε λάστιχα (έχω ακόμα τα μαμα -24000χλμ)


Το ρωτάω γιατί πρώτον λάστιχα αλλάζουμε τον χειμώνα .................


Κατ αρχάς αυτός που σου είπε οτι αλλάζουμε λάστιχα το χειμώνα σου είπε λαλακία .
Λάστιχα αλλάζουμε όταν πρέπει .

Και κατα δεύτερων έχεις ήδη πολλά χιλιόμετρα με τα μαμά λάστιχα οπότε πιστεύω ήρθε η ώρα για αλλαγή :wave2:

domiemic65
15/07/2009, 01:26
OK τελικά θα γίνει η αλλαγή....

Τι λέτε για τα Βstone Battlewing;;

Απο ο,τι είδα σε σχετικα threads δουλεύουν καλά στο Στρομ.
Είναι και made in Japan

LiakosVstrom
15/07/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65


Το ρωτάω γιατί πρώτον λάστιχα αλλάζουμε τον χειμώνα και δεύτερον θεωρώ οτι αν δεν ήταν τα μπαλώματα θα την έβγαζα οκ μέχρι τον Σεπτέμβρη μιας και δεν θα κάνω πολύ μεγάλα ταξίδια... το πολύ 200χλμ!!


βασικά πρώτα από όλα η ασφάλεια... αν χρειαστείς λάστιχα καλοκαίρι... θα πάρεις το καλοκαίρι.
τα λάστιχα τα αλλάζουμε μετά το καλοκαίρι απλά για λιγότερες φθορές.

μην πάρεις METZELER Tourance EXP πάντως. μετά από 1 χρόνο δεν τολμάω να πατήσω λίγο παραπάνω το πίσω φρένο γιατί κάνει S η μηχανή.

domiemic65
15/07/2009, 10:39
Απο ο,τι έχω δει εδω και στο vstrom.gr τα λάστιχα για τα οποία λένε οτι δουλεύουν καλύτερα στο Στρομ είναι τα Conti Road Attack και τα Bstone Battlewing. Για τα Bstone δεν λένε κάτι αρνητικό αλλά ούτε τιποτα υπερθετικό. Για τα Conti απο την μια διαβάζω οτι μπορείς να το πας το μηχανάκι παράλληλα με την άσφαλτο και απο την άλλη κουνήματα στις χαμηλες ταχύτητες.....

Πάντως, αν αυτό λέει κάτι, τα BS είναι Japan ενω τα Conti (το μπροστά που είδα) είναι Κορέα... το πίσω μπορεί να είναι απο αλλού....

Τείνω προς τα Βstone.....

Απόψεις απο φίλους που τα φοράνε;;

super_toto
15/07/2009, 10:44
Το καλύτερο μπαλωμα είναι το εσωτερικό. Κοστίζει κάτι παραπάνω αλλά δεν θα φύγει ποτέ σε αντιθεση με το κορδονάκι.

Εχω στο πίσω λάστιχο ενα εσωτερικό και ένα κορδονάκι. Το κορδονάκι έχει κρατήσει 1 χρόνο και δεν χάνει καθόλου. Πριν βάλω το εσωτερικό είχα και εκει κορδονάκι που όμως μετά από 4 μήνες έχανε σταθερά και έριχνε την πίεση απο 42 στο 15 .

Γενικά να ξέρεις ότι τα κορδονάκια είναι απρόβλεπτα. Μπορεί να σου κρατήσουν μέχρι να αλλάξεις λάστιχα μπορεί και να σε προδώσουν μέσα σε λίγες εβδομάδες. Ειδικά το καλοκαίρι λόγω ζέστης μπορεί να τα κρατήσει ο δρόμος.

el_hymador
15/07/2009, 10:49
Αλλαξε τα λαστιχα σου...

Ακομα και μανιταρι να βαλεις στις τρυπες, ειναι πολλες οι ρουφιανες...

Αλλωστε τα 24.000 χιλιομετρα ανεξαρτητως της φθορας των ελαστικων δικαιολογουν αντικατασταση.

domiemic65
16/07/2009, 16:32
Τελικά έβαλα Bstone Battlewing.....

domiemic65
20/07/2009, 10:02
Μετά απο ταξιδάκι 450χλμ τα λάστιχα αποδείχτηκαν μιά χαρά. Ούτε κουνήματα ούτε τίποτα.... Σαφώς καλύτερο κράτημα απο τα μαμά (σωωωωωωπα :) ). Επίσης πολύ καλύτερη αίσθηση στα φρένα. Δεν ξέρω αν με τα Conti θα επέστρεφα με ελαφρύτερα μαρσπιέ αλλά δεν ήθελα να μπλέξω με βάλε βγάλε κλπ .... (βλέπε σχετικό thread)...

Δηλώνω λοιπόν πολύ ευχαριστημένος απο τα Bstone.... και.... με το καλό να έρθουν τα επόμενα!!!!!

σαλιγκαρι
20/07/2009, 22:22
μπραβο αδερφε καλοταξιδα και παντα ορθιος:wave2: :wave2: :wave2:

domiemic65
22/07/2009, 13:43
Ευχαριστώ πολύ.... καλά χλμ σε όλους!!!!!