PDA

View Full Version : Βελτιωση στα φρένα



PortisHead
15/07/2009, 11:05
Μετα απο αρκετα χρονια συμβιωσης με μηχανακια εχουν περασει πολλα after-market αξεσουαρ απο τα χερια μου
και απο τις μηχανες μου.
Εξατμισεις , Φιλτρα , Σωληνακια υψηλής , Γραναζια , Αμορτισερ , Ελατηρια κλπ κλπ
Λιγο πολυ, τα περισσοτερα απο αυτα , πληρουσαν λιγοτερο και απο τα μισα απ' οτι υποσχοντουσαν.
Never mind.

Τωρα όμως πρεπει να βροντοφωναξω την αισθητη διαφορα στο φρεναρισμα που ειδα με τα νεα τακάκια της EBC.
Ειναι τα Double H Sintered Brake Pads και ειναι φτιαγμενα απο συμπυκνωμενο κράμα χαλκού

Δειτε εδω τα specs : http://www.ebcbrakes.com/motorcycle_brake/sintered_brake_pads/double_h_superbike_pads/double-h.shtml

Τα ειχα παρει πριν καιρο , αλλα τα τοποθετησα μολις την προηγουμενη βδομαδα και λιγο πριν φυγω ταξιδακι. Ακομα και την ωρα που μου τα περνουσαν σκεφτομουν... "ας ειναι τουλαχιστον ιδια με τα μαμισια,να μην απογοητευτω..."

Διαψευθηκα 200% μολις βγηκα στο δρομο και μετα απο μερικα μαλακά πατηματα πατησα κανονικα να δω τι λενε.

Παιδια χωρις υπερβολες...το μπροστινο βυθιστηκε λες και δουλευαν αλλες 2 δαγκανες μπροστα.
Δεν το πιστευα ! Ειναι περα απο τα αναμενομενα.Ειναι σχεδον ουτοπικο πως μονο το υλικο τριβης
μπορει να φερει τοσο μεγαλα αποτελεσματα.
Δεν χορταινα να παταω φρενα απο 160 και 180 χλμ και να ζωγραφιζετε στα χειλη μου ενα τεραστιο χαμογελο
για το ποσο γρηγορα επιβραδυνε.Βυθισμα ,γονατισμα προοδευτικο και ακαριαια πτωση ταχυτητας.
Οτι καλυτερο εχω βαλει ποτε πανω σε μηχανη.

Καντε εναν κοπο και την επομενη φορα βαλτε αυτα τα τακακια.
Ειμαι σιγουρος πως θα αναζητησετε αυτο το ποστ για να μοιραστειτε μαζι μου τη χαρα σας.

:wave2:

cptm
15/07/2009, 14:45
Για πες μας κόστος και από που τα πήρες για να τα έχουμε στα υπόψιν για την επόμενη αλλαγή.

PortisHead
15/07/2009, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από cptm
Για πες μας κόστος και από που τα πήρες για να τα έχουμε στα υπόψιν για την επόμενη αλλαγή.

Εγω τα ειχα παρει απο ΕΔΩ... (http://cgi.ebay.de/SUZUKI-GSF-1250-Bandit-EBC-Goldstuff-Sinter-Bremsbelaege_W0QQitemZ230293902474QQihZ013QQcategoryZ49800QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1713.m1 53.l1262) , αλλα οπου και να τα βρεις χτύπα τα.

gsx1400
17/07/2009, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μετα απο αρκετα χρονια συμβιωσης με μηχανακια εχουν περασει πολλα after-market αξεσουαρ απο τα χερια μου
και απο τις μηχανες μου.
Εξατμισεις , Φιλτρα , Σωληνακια υψηλής , Γραναζια , Αμορτισερ , Ελατηρια κλπ κλπ
Λιγο πολυ, τα περισσοτερα απο αυτα , πληρουσαν λιγοτερο και απο τα μισα απ' οτι υποσχοντουσαν.
Never mind.

Τωρα όμως πρεπει να βροντοφωναξω την αισθητη διαφορα στο φρεναρισμα που ειδα με τα νεα τακάκια της EBC.
Ειναι τα Double H Sintered Brake Pads και ειναι φτιαγμενα απο συμπυκνωμενο κράμα χαλκού

Δειτε εδω τα specs : http://www.ebcbrakes.com/motorcycle_brake/sintered_brake_pads/double_h_superbike_pads/double-h.shtml

Τα ειχα παρει πριν καιρο , αλλα τα τοποθετησα μολις την προηγουμενη βδομαδα και λιγο πριν φυγω ταξιδακι. Ακομα και την ωρα που μου τα περνουσαν σκεφτομουν... "ας ειναι τουλαχιστον ιδια με τα μαμισια,να μην απογοητευτω..."

Διαψευθηκα 200% μολις βγηκα στο δρομο και μετα απο μερικα μαλακά πατηματα πατησα κανονικα να δω τι λενε.

Παιδια χωρις υπερβολες...το μπροστινο βυθιστηκε λες και δουλευαν αλλες 2 δαγκανες μπροστα.
Δεν το πιστευα ! Ειναι περα απο τα αναμενομενα.Ειναι σχεδον ουτοπικο πως μονο το υλικο τριβης
μπορει να φερει τοσο μεγαλα αποτελεσματα.
Δεν χορταινα να παταω φρενα απο 160 και 180 χλμ και να ζωγραφιζετε στα χειλη μου ενα τεραστιο χαμογελο
για το ποσο γρηγορα επιβραδυνε.Βυθισμα ,γονατισμα προοδευτικο και ακαριαια πτωση ταχυτητας.
Οτι καλυτερο εχω βαλει ποτε πανω σε μηχανη.

Καντε εναν κοπο και την επομενη φορα βαλτε αυτα τα τακακια.
Ειμαι σιγουρος πως θα αναζητησετε αυτο το ποστ για να μοιραστειτε μαζι μου τη χαρα σας.

:wave2:




+ 1000

τεράστια διαφορά και στα δικά μου φρένα... και Οποιος φοβάται το ebay υπάρχει και αυτο http://www.ebcbrakesdirect.com/ απο Αγγλία. έχω παραγγείλει δυο φορες Από εκεί και ολα οκ...


:wave2: :wave2:

Ληστης
18/07/2009, 07:42
Απο θεμα φθορας στους δισκους ξερουμε κατι;Μηπως ειναι πολυ σκληρα;

KOSTAS1971
19/07/2009, 11:19
.....ΒΡΕΘΗΚΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ ΜΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ EBC ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ....ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ......

gsx1400
19/07/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Απο θεμα φθορας στους δισκους ξερουμε κατι;Μηπως ειναι πολυ σκληρα;


Έχοντας κανει περιπου 5 χιλιάδες χιλιόμετρα η δισκοι εμπρος και πισω ειναι μια χαρα, δεν εχουν φθαρεί καθόλου... σίγουρα τα τακακια ειναι σκληρα και κάποτε θα φθαρούν η δισκοι αλλα αυτο απο οτι καταλαβαίνω ειναι πολυ μακρια... και δεν με απασχολεί γιατι τα φρενα που εχω τωρα με σχεση τα παλια ειναι δυο φορες καλύτερα...:wave2:

gsx1400
19/07/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS1971
.....ΒΡΕΘΗΚΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ ΜΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ EBC ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ....ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ......

Μακάρι να ειναι και με Λογικές Τιμές.. εγω ειχα παρει τηλ σε ενα μαγαζι στην αθηνα και μου ειπε τακακια εμπρος και πισω 150 ευρω. από Αγγλία που τα έφερα με τα μεταφορικά 90 ευρω..

Ichigo
26/07/2009, 12:22
Στην περίπτωση του ABS δεν θα υπάρχει πρόβλημα όμως; Λόγω διαφορετικής τριβής; :confused:

lamoun
26/07/2009, 12:42
Κανένα πρόβλημα.

KOSTAS1971
21/08/2009, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS1971
.....ΒΡΕΘΗΚΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ ΜΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ EBC ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ....ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ......

Εχω νεώτερα για τον εισαγωγέα στην Ελλάδα....
''ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ''
Λ.ΚΗΦΙΣΣΟΥ 34 & ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΖΗ 2 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ(ΓΕΦΥΡΑ ΡΟΣΙΝΙΟΛ ΣΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΠΡΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ)
ΤΗΛ:210-5749870

Για τον δικό μου τον ''ληστή'' (Κ8)οι κωδικοί είναι:FA 158HH (ΜΠΡΟΣΤΑ) & FA 174HH(ΠΙΣΩ)
Κόστος 33,65 ευρώ χωρίς ΦΠΑ το set...Συνολικό κόστος για 3 sets 120 ευρώ.....
Ενα θέμα βέβαια είναι ότι δίνει μόνο χονδρική & μόνο με τιμολόγιο...

Την ερχόμενη εβδομάδα θα τα βάλω και θα σας πω τις εντυπώσεις μου......

KOSTAS1971
25/08/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx1400
Μακάρι να ειναι και με Λογικές Τιμές.. εγω ειχα παρει τηλ σε ενα μαγαζι στην αθηνα και μου ειπε τακακια εμπρος και πισω 150 ευρω. από Αγγλία που τα έφερα με τα μεταφορικά 90 ευρω..

ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.....
ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΤΑΚΑΚΙΑ (ΖΕΥΓΑΡΙ) 25 ΕΥΡΩ.... ΤΑ ΠΙΣΩ 23 ΕΥΡΩ...... ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΠΑ (ΤΕΛΙΚΕΣ ΔΗΛΑΔΗ)ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΕ 10 ΜΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΓΑΖΙ......
ΗΔΗ ΤΑ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ......

PortisHead
25/08/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS1971
ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.....
ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΤΑΚΑΚΙΑ (ΖΕΥΓΑΡΙ) 25 ΕΥΡΩ.... ΤΑ ΠΙΣΩ 23 ΕΥΡΩ...... ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΠΑ (ΤΕΛΙΚΕΣ ΔΗΛΑΔΗ)ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΕ 10 ΜΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΓΑΖΙ......
ΗΔΗ ΤΑ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ......

Μιλαμε πάντα για τα Double H Sintered Brake Pads απο συμπυκνωμενο κράμα χαλκού ???

ή

γενικα για τακακια EBC ???

KOSTAS1971
25/08/2009, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μιλαμε πάντα για τα Double H Sintered Brake Pads απο συμπυκνωμενο κράμα χαλκού ???

ή

γενικα για τακακια EBC ???

......Μιλάω για τα τακάκια που αναφέρεις και εσύ PortisHead & συγκεκριμένα:

Double -H Sintered Pads for Fast Road Use με κωδικούς:FA 158HH(Εμπρός) & FA 174 HH (Πίσω) για Κ8 που είανι το δικόμου........

Και να σου πω την αλήθεια και εγώ μόλις το άκουσα δεν το πίστευα μέχρι που το εξακρίβωσα ρωτώντας τον έμπορο 2 φορές για εξακρίβωση τιμής.....θα αργήσει λίγο η παράδοση βέβαια (1ο με 15 ημέρες) αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω.....

PortisHead
25/08/2009, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS1971
......Μιλάω για τα τακάκια που αναφέρεις και εσύ PortisHead & συγκεκριμένα:

Double -H Sintered Pads for Fast Road Use με κωδικούς:FA 158HH(Εμπρός) & FA 174 HH (Πίσω) για Κ8 που είανι το δικόμου........

Και να σου πω την αλήθεια και εγώ μόλις το άκουσα δεν το πίστευα μέχρι που το εξακρίβωσα ρωτώντας τον έμπορο 2 φορές για εξακρίβωση τιμής.....θα αργήσει λίγο η παράδοση βέβαια (1ο με 15 ημέρες) αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω.....

Μονο αξίζει ?
Καρααξιζει..και σε αυτα τα λεφτα ?
Αντε να τα αγοραζουμε τοτε απο εδω.
:beer:
:wave2:

KOSTAS1971
15/09/2009, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS1971
ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.....
ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΤΑΚΑΚΙΑ (ΖΕΥΓΑΡΙ) 25 ΕΥΡΩ.... ΤΑ ΠΙΣΩ 23 ΕΥΡΩ...... ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΠΑ (ΤΕΛΙΚΕΣ ΔΗΛΑΔΗ)ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΕ 10 ΜΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΓΑΖΙ......
ΗΔΗ ΤΑ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ......

......Ηρθαν & ήδη τα τοποθέτησα στον 'ληστή'...... Το κόστος ακριβώς όπως είχα πει....100 ΕΥΡΩ(με ΦΠΑ & τοποθέτηση).....

Οι αρχικές μου εντυπώσεις;;;;;;;; ''Δείχνουν'' πολύ καλύτερα έστω & αν δεν έχουν στρώσει ακόμη...Οι διαφορές μεγάλες.....Και που να στρώσουν κιόλας......

danaos75
15/09/2009, 16:16
KOSTAS1971 πμ με τα στοιχεία του καταστήματος παρακαλώ

:D

PortisHead
15/09/2009, 16:19
Οχι p.m.
Δημοσια γραψτο.
Αν ειναι και χρειαστει κανεις στο μελλον...να κανει ενα search και να μπορει να τα βρει.
;)

danaos75
15/09/2009, 16:29
+10000000

KOSTAS1971
15/09/2009, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Οχι p.m.
Δημοσια γραψτο.
Αν ειναι και χρειαστει κανεις στο μελλον...να κανει ενα search και να μπορει να τα βρει.
;)

Τα στοιχεία είναι τα εξής:
SIROS SPORT
Γράμμου 85 Μοσχάτο(είναι ο δρόμος που ενώνει το Μοσχάτο με την Καλλιθέα)

Τηλ:210-9430243

Καλό θα ήταν πρίν μιλήσετε μαζί του να ξέρετε ήδη τους κωδικούς (εμπρός & πίσω).
Θα τους βρείτε ανάλογα
το μοντέλο στο site της EBC......(ebcbrakes.com)

.....Και βέβαια οτιδήποτε χρειαστείτε μου λέτε.....ΟΚ;;;;;;;

PortisHead
15/09/2009, 16:58
:beer:
:wave2:

peter86
05/11/2009, 19:42
Π Ο Σ Ο????????
δ ειχα διαβασει την εξέλιξη του thread, και τα έβαλα τα ίδια τακάκια σήμερα το πρωί από το

brake shop στα 80 ευρώ!!!!!ΜΟΝΟ το μπροστινό ε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!γαμώτο.....

Πάντως αν και τα στρώνω αφού σήμερα τα έβαλα, έχω πολύ θετικές εντυπώσεις...80 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ είναι αυτά άλλωστε...

Τώρα έμαθα...

TONYBANDIT
07/11/2009, 22:49
θα συμφωνησω και εγω για τα τακακια αλλα η πραγματικη βελτιωση στα φρενα οικονομικη και και χωρις να αλλοιωθει η εμφανιση της μοτο εινα απλη και την εκανα προσφατα .πατε στην suzuki αγοραζετε μια τρομπα απο b king κομπλε η οποια ειναι ακτινικη 19χιλιοστων με ενσωματωμενο δοχειο υγρων,ενα σωληνακι 45εκ υψηλης και εχετε ΤΟ ΦΡΕΝΟ. κοστος 180ευρω η τρομπα κομπλε 40 ευρω το σωληνακι και οτι πληρωσετε για τοποθετηση ,εγω προσωπικα πληρωσα 20ευρω.στα υποψιν οτι το δικο μου μηχανακι εχει abs και ειχα ακουσει στην αρχη ενα σωρο μ@@@@@ς να μην αλλαξω τιποτα ουτε αλλα τακακια να βαλω γιατι δεν θα δουλευει το abs.σας πληροφορω και το abs δουλευει μια χαρα και φρενα απιστευτα δυνατα και προοδευτικα εχω.ελπιζω να βοηθησα.

Ληστης
08/11/2009, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από TONYBANDIT
θα συμφωνησω και εγω για τα τακακια αλλα η πραγματικη βελτιωση στα φρενα οικονομικη και και χωρις να αλλοιωθει η εμφανιση της μοτο εινα απλη και την εκανα προσφατα .πατε στην suzuki αγοραζετε μια τρομπα απο b king κομπλε η οποια ειναι ακτινικη 19χιλιοστων με ενσωματωμενο δοχειο υγρων,ενα σωληνακι 45εκ υψηλης και εχετε ΤΟ ΦΡΕΝΟ. κοστος 180ευρω η τρομπα κομπλε 40 ευρω το σωληνακι και οτι πληρωσετε για τοποθετηση ,εγω προσωπικα πληρωσα 20ευρω.στα υποψιν οτι το δικο μου μηχανακι εχει abs και ειχα ακουσει στην αρχη ενα σωρο μ@@@@@ς να μην αλλαξω τιποτα ουτε αλλα τακακια να βαλω γιατι δεν θα δουλευει το abs.σας πληροφορω και το abs δουλευει μια χαρα και φρενα απιστευτα δυνατα και προοδευτικα εχω.ελπιζω να βοηθησα.

Εχεις καμια φωτο;

supertp
26/11/2009, 23:13
Καλησπέρα.

Πολύ χρήσιμο topic!!!

Μια ερώτηση. Τα εν λόγο τακάκια της EBC κάνουν για το 1250 SA μοντέλο 2009?

Μην τα πάρω και τα βάλω πουθενά "αλλού" ... :)

supertp
27/11/2009, 09:29
Επίσης μόλις τηλεφώνησα στο Siros Sport.

Μου είπε 35 ευρώ το μπροστά και 35 το πίσω. Άρα 105 ευρώ όλα. Τί έγινε, βάρεσε η κρίση;
Αγόρασε κανείς πρόσφατα από εκεί;

supertp
27/11/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από supertp
Επίσης μόλις τηλεφώνησα στο Siros Sport.

Μου είπε 35 ευρώ το μπροστά και 35 το πίσω. Άρα 105 ευρώ όλα. Τί έγινε, βάρεσε η κρίση;
Αγόρασε κανείς πρόσφατα από εκεί;

Επίσης, έχει δοκιμάσει κανείς φρένα της Elig?? Κάπως έτσι...

Τα βάζει επίσης η αντιπροσωπεία με 35 ευρώ το καθένα, δηλ. όσο και τα EBC και μου τα παρουσιάσαν σαν καλύτερα...

PortisHead
27/11/2009, 09:49
Εγω προσωπικα θα συνεχισω να τα παιρνω απο ebay
42 ευρω + 7 μεταφορικα (μπροστινο σετ κομπλε) , στο ταχυδρομικο μου κουτι μεσα.
:D

supertp
27/11/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εγω προσωπικα θα συνεχισω να τα παιρνω απο ebay
42 ευρω + 7 μεταφορικα (μπροστινο σετ κομπλε) , στο ταχυδρομικο μου κουτι μεσα.
:D


DOIOIOIOING!!!

You koufed me! :)))

Από ποιο ebay? www.ebay.com, www.ebay.de???

Μπορείς να μου πεις τον πωλητή; Έψαξα λίγο στο ebay αλλά μου έβγαινε πιο ακριβά. Είσαι σίγουρος ότι είναι γνήσια;

klebouras
28/11/2009, 20:18
krima !!!!!!!!!!!! Allaxa takakia prin 2 evdomades...Twra eida ti grafete :(

PortisHead
10/12/2009, 10:03
Ξαναπαρήγγειλα τα ιδια τακακια (μπροσ και πισω) , αλλα ειπα , πριν τα παρω απέξω , ας κανω μια ερωτηση στον αντιπροσωπο ελλαδας που μου προτεινε το κεντρικο site της EBC.

Ψαχνω πίσω τακάκια φρενων για μοτοσυκλετα Suzuki Bandit (GSF) 1250 SA της EBC ,τα Double H Sintered. Ο κωδικος για αυτα τα τακάκια ειναι : FA 174 HH μηπως ξερετε που μπορώ να τα βρω στην Αττικη ? Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων.


Δυστυχώς υπάρχει πρόσκαιρη έλλειψη στο FA 174HH ( δηλ. τα ειχαμε σε μεγαλες ποσοτητες αλλα μας τελειωσαν :lol: ) και αναμένεται να το παραλάβουμε σύντομα οπότε και θα εφοδιασθεί η αγορά αμέσως.(ουτε συζητηση για το ΠΟΥ μπορουμε να τα προμηθευτουμε)

Ευχαριστούμε για τη κατανόησή και για τη προτίμηση σας στα μοναδικής ποιότητας φρένα EBC που πιστεύουμε δικαιώνουν απόλυτα τις απαιτήσεις σας.

Με εκτίμηση

ΒΑΣ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΑΕΒΕ

Αντιπροσωπεία Οίκου EBC

Με τετοιο μαρκετινγκ , χρυσες δουλειες θα κανουν. :D


Αντιμετωπιση απο Αγγλια τωρα :

10 λεπτα μετα την αγορά :

Hi thank you for your purchase and immediate payment I will post out later today and confirm.Kind regards.Gillian

Το απογευμα της ιδιας μέρας :

Hi, sorry for the delay (μιλαμε για 4-5 ώρες) in informing you of despatch, it is so busy at the moment. I posted your item this afternoon. I hope it arrives quickly and safely and that you like your item and feel happy to leave feedback. I will do the same to conclude. Any problems please do not hesitate to contact me, I will be happy to assist. Thank you once again for your purchase especially in the current economic climate, it is much appreciated. Kind regards.Gillian

Τα σχολια σας....

supertp
10/12/2009, 10:14
Εδώ σουβλάκια πας να πάρεις και με τα ίδια χέρια που πιάνουν τα λεφτά πιάνουν και τη ντοματα...Και έχουν πάει και 2.20 ευρώ.

Τι ψάχνεις τώρα!!! Πας σε οποιοδήποτε μαγαζί και σου συμπεριφέρονται λες και σου κάνουν χάρη αν ψωνίσεις...

Είμαστε έτη και IQs πίσω....

Από ebay τα τσίμπησες πάλι τα EBC?

Πόσο το μαλλί;

Έχεις δει και εδώ? : http://www.ebcbrakesdirect.com/bike/parts_brake.asp?part=disc&make=SUZUKI&model=751to3000&year=GSF+1250+K7%2FAK7%2FSK7%2FK8%2FAK8%2FSK8%2FSAK8%2FGTSAK8+Bandit+%2807-08%29&sec=Jap

Πιό καλά στο ebay?

PortisHead
10/12/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από supertp
Εδώ σουβλάκια πας να πάρεις και με τα ίδια χέρια που πιάνουν τα λεφτά πιάνουν και τη ντοματα...Και έχουν πάει και 2.20 ευρώ.

Τι ψάχνεις τώρα!!! Πας σε οποιοδήποτε μαγαζί και σου συμπεριφέρονται λες και σου κάνουν χάρη αν ψωνίσεις...

Είμαστε έτη και IQs πίσω....

Από ebay τα τσίμπησες πάλι τα EBC?

Πόσο το μαλλί;

Έχεις δει και εδώ? : http://www.ebcbrakesdirect.com/bike/parts_brake.asp?part=disc&make=SUZUKI&model=751to3000&year=GSF+1250+K7%2FAK7%2FSK7%2FK8%2FAK8%2FSK8%2FSAK8%2FGTSAK8+Bandit+%2807-08%29&sec=Jap

Πιό καλά στο ebay?

Κοιτα , επειδη καθε φορα που ψαχνω τα φρενα στο e-bay , τα βρισκω σε διαφορετικα μαγαζια , που δεν εχουν ως κυρι αντικειμενο τα φρενα , οποτε παντα εχουν 3-4 ζευγαρια υπόλοιπο.Οποτε οπου τα βρω τα χτυπαω.
Για την ιστορια , 47 ευρω τα μπροστα (μαζι με μεταφορικα) και 30 (μαζι με μεταφορικα τα πισω) Δλδ. κομπλε 77 ευρω μεχρι την πορτα.

supertp
10/12/2009, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Κοιτα , επειδη καθε φορα που ψαχνω τα φρενα στο e-bay , τα βρισκω σε διαφορετικα μαγαζια , που δεν εχουν ως κυρι αντικειμενο τα φρενα , οποτε παντα εχουν 3-4 ζευγαρια υπόλοιπο.Οποτε οπου τα βρω τα χτυπαω.
Για την ιστορια , 47 ευρω τα μπροστα (μαζι με μεταφορικα) και 30 (μαζι με μεταφορικα τα πισω) Δλδ. κομπλε 77 ευρω μεχρι την πορτα.

Μια χαρα σε βρίσκω.
Στο παραπάνω site που σου είπα βγαίνει 94 ευρώ (συμπεριλ. μεταφορικών).

Ληστης
07/01/2010, 20:23
Μια χαρα τα βρισκω τα φρενα.Δειτε αυτο το τεστ σε συγκριση με αλλες μηχανες.

http://www.tourenfahrer.de/index.php?id=1807

peter86
02/06/2010, 05:17
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς οργανικά τακάκια σε bandit????Θα κάνουν δουλεια ή το βάρος του λήστη θα τα φυτιλιάσει??
έχω χαθεί λιγάκι όσον αφορά οργανικά και μεταλλικά τακάκια...Για ποιους είναι το ένα και για ποιους το άλλο???

kalamaria
08/03/2014, 09:34
υπαρχουν ιμιτασιον στο ιντερνετ? και αν ναι πως τα ξεχωριζουμε?

amyroukai
08/03/2014, 09:40
Πέτρο με οργανικά κλαψε τους δίσκους, χαράζονται με ομόκεντρους κύκλους και μετα... :(

Υποτίθεται οτι πιάνουν καλύτερα από τα μεταλλικά σε συνθήκες πόλης. Πίσω τα έχω βάλει μόνο, αλλά και παλι κλάμα.

Εδιτ: ναι, πεντε χρονων θρεντ, λολ λολ λολ.

Για τα μαϊμού, απλα προσπάθησε να αποφυγεις μαγαζιά με χαμηλή βαθμολογία η με λίγες πωλήσεις...

transalpblack
08/03/2014, 09:44
Το ίδιο αποτέλεσμα και ίσως και καλύτερο θα είχες και με άλλα μεταλικά τακάκια, είτε Brembo, είτε Ferodo κ.α.

Pan (dvs)
08/03/2014, 09:48
υπαρχουν ιμιτασιον στο ιντερνετ? και αν ναι πως τα ξεχωριζουμε?

Τι να τα κανεις ρε Μπαμπη.Παρε επωνυμα και φθηνα.Δεν κοστιζουνε μια περιουσια.Και μετα ρε φιλε φρενα ειναι δεν βαζουμε και οτι ναναι.

kalamaria
08/03/2014, 09:49
http://www.ebay.com/itm/KAWASAKI-ZZR-600-90-07-ZZR600-SINTERED-HH-FRONT-BRAKE-PADS-Ref-AD032-FA158HH-/221327560786?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item3388269052
για αυτα ...τι λετε?

Pan (dvs)
08/03/2014, 09:53
Mου φαινονται περα βρεχει,μπορει φυσικα να κανω και λαθος.Εδω ρωτησες?
http://makinaparts.com/suzuki/622-fdb754-ferodo-rear-brake-pads-suzuki-dl-650-dl-1000-v-strom-gsf-650-gsf-1250-bandit-sv-650-sv-1000-takakia-piso-frena-.html

kalamaria
08/03/2014, 10:03
Τι να τα κανεις ρε Μπαμπη.Παρε επωνυμα και φθηνα.Δεν κοστιζουνε μια περιουσια.Και μετα ρε φιλε φρενα ειναι δεν βαζουμε και οτι ναναι.

πανο δεν ψαχνω φτηνα αλπα δεν ξερω τι να επιλεξω και επιδη βλεπω διαφορα στις τιμες στο ιντερνετ θελω οσο μπορω να συγουρευτο

kalamaria
08/03/2014, 10:05
Mου φαινονται περα βρεχει,μπορει φυσικα να κανω και λαθος.Εδω ρωτησες?
http://makinaparts.com/suzuki/622-fdb754-ferodo-rear-brake-pads-suzuki-dl-650-dl-1000-v-strom-gsf-650-gsf-1250-bandit-sv-650-sv-1000-takakia-piso-frena-.html


ειδα βγαινουν 28 ευρω το ζευγαρι για μπροστα αλλα τα φεροντο δεν ξερω ειναι καλα σαν τα ebc αν ειναι τωρα θα παω να τα αγορασω!!!!

Pan (dvs)
08/03/2014, 10:24
ειδα βγαινουν 28 ευρω το ζευγαρι για μπροστα αλλα τα φεροντο δεν ξερω ειναι καλα σαν τα ebc αν ειναι τωρα θα παω να τα αγορασω!!!!

Για τα λεφτα τους δεν ειναι ασχημα.Εγω θα τα εβαζα.

kalamaria
08/03/2014, 21:11
τελικα αγορασα τα φεροντο θα τα βαλω και θα σας πω!!!!

Pan (dvs)
08/03/2014, 21:24
Περιμενω εντυπωσεις,καλοφορετα.

pineza
10/03/2014, 04:26
CL (carbone lorraine) φοραει κανεις? ειναι οτι καλυτερο σε μεταλλικα τακακια
τσουζουν βεβαια...