PDA

View Full Version : fazer 600 (2002) - tdm 850 (2001)



odi
15/07/2009, 17:17
Γεια σε όλους. Σκέφτομαι την αγορά ενός από τα παραπάνω μοντέλα, και έχω μπλεχτεί λίγο. Στην πόλη που είμαι αυτά τα δυο μοντέλα είναι ότι καλύτερο μπορούσα να βρω ποιοτικά αλλά και από οικονομικής πλευράς (είμαι φοιτητής). Όμως δε ξέρω τι να προτιμήσω. Διάβασα για το tdm πως έχει ψηλό κέντρο βάρους και θα μου πέφτει εύκολα, στις αρχές έστω, ότι τσιμπαει λάδια, και διάφορα αλλά. Για το fazer διαβάζω πως είναι καλό όσο αφόρα τον κινητήρα του και γενικά αξιόπιστο. Η οδηγικη μου εμπειρία περιορίζεται σε ένα nx 250 dominator, και γενικά δε μου αρέσει πολύ να τρέχω. Θέλω απλά να πηγαίνω αξιοπρεπώς. 120- 140 σε εθνική μου φαίνονται καλά. Θέλω η μηχανή να μπορεί να πάει ένα ταξίδι άνετα, χωρίς πολύ αέρα, και δικαβαλο. Η αλήθεια είναι ότι και τα δυο τα φοβάμαι λίγο λογω της δύναμης τους αλλά φαντάζομαι θα συνηθίσω. Να σημειώσω πως είμαι 1.75 και 57 κιλά, όποτε ήδη με τρομάζει το tdm. Θα εκτιμούσα πολύ τις απόψεις σας. Λεω την επόμενη εβδομάδα να αγοράσω κάποιο από τα δυο.

alex-kal
15/07/2009, 17:27
Επεσες μπαμ!!!
Δηλαδή:
Είχα Fazer τα πρώτα μοντέλα (σε κοκκινάκι) και ήμουν πολύ ενθουσιασμένος.
Ταξιδάκια (Πήγαινα για καφεδάκι Πάτρα-Καλαμάτα και μετά για δουλειά) και ότι άλλο θέλεις..
Μια κυρία όμως δεν της άρεσε και αποφάσισε να κάνει αναστροφή στη μέση του δρόμου!!
Αποτέλεσμα ολική το μικρό μου και εγώ με ένα σπασμένο πόδι!!
Αυτά πριν από 7 χρόνια.
Δεν άντεξα όμως και ξαναπήρα μια μηχανή... TDM 850 !! (παλιά λίγο του 98).
Πράγματι έχει ψηλό κέντρο βάρους, το μαθαίνεις γρήγορα όμως αυτό..
Το TDM τα κάνει όλα καλά, όχι τέλεια αλλά σε πολύ καλό βαθμό.
Ομως , (άποψή μου χωρίς να είμαι ούτε χεράς ούτε καλός οδηγός) με το TDM δεν μπορώ να μπω στη στροφή όπως παλιά, κάτι δεν του αρέσει..
Σκέφτομαι να το δώσω μόνο και μόνο για να πάρω πάλι fazer αλλά έχω κόλλημα με το παλιό !!

Πάρε το Fazer, στην αρχή θα είσαι λίγο ψαρωμένος , αλλά σε λίγους μήνες θα είσαι άρχοντας.

Υ.Γ.Το Fazer το πήρα μετά από ένα KLE 500 που είχα!!

blueangel
15/07/2009, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από odi
Γεια σε όλους. Σκέφτομαι την αγορά ενός από τα παραπάνω μοντέλα, και έχω μπλεχτεί λίγο. Στην πόλη που είμαι αυτά τα δυο μοντέλα είναι ότι καλύτερο μπορούσα να βρω ποιοτικά αλλά και από οικονομικής πλευράς (είμαι φοιτητής). Όμως δε ξέρω τι να προτιμήσω. Διάβασα για το tdm πως έχει ψηλό κέντρο βάρους και θα μου πέφτει εύκολα, στις αρχές έστω, ότι τσιμπαει λάδια, και διάφορα αλλά. Για το fazer διαβάζω πως είναι καλό όσο αφόρα τον κινητήρα του και γενικά αξιόπιστο. Η οδηγικη μου εμπειρία περιορίζεται σε ένα nx 250 dominator, και γενικά δε μου αρέσει πολύ να τρέχω. Θέλω απλά να πηγαίνω αξιοπρεπώς. 120- 140 σε εθνική μου φαίνονται καλά. Θέλω η μηχανή να μπορεί να πάει ένα ταξίδι άνετα, χωρίς πολύ αέρα, και δικαβαλο. Η αλήθεια είναι ότι και τα δυο τα φοβάμαι λίγο λογω της δύναμης τους αλλά φαντάζομαι θα συνηθίσω. Να σημειώσω πως είμαι 1.75 και 57 κιλά, όποτε ήδη με τρομάζει το tdm. Θα εκτιμούσα πολύ τις απόψεις σας. Λεω την επόμενη εβδομάδα να αγοράσω κάποιο από τα δυο.

Fazer φίλε μου και θα με θυμηθείς:beer: :beer: :beer: :beer:

odi
15/07/2009, 17:53
Έτσι σκέφτομαι και εγώ. Ότι θα είμαι άνετος μετά από καιρό. Να πω πως τα ταξίδια που θέλω, δεν είναι τεράστια αλλά όχι και τα μικρότερα. Ίσως να χρειάζεται 4 φόρες το χρόνο, Βόλο – Ναύπλιο. Και από την εμπειρία μου, (μέχρι τώρα με το nx έχω πάει Αθηνά και Πάτρα από Βόλο) ο αέρας είναι πολύ κουραστικός. Γενικά τα μοντέλα 2001-2002 είναι αξιόπιστα? Και 3800 ευρώ από έμπορο με εγγύηση ενός έτους είναι καλά? Για το Βόλο πάντα. Να πω πάντως πως δεν είμαι πολύ ενθουσιασμένος με την σκυφτή στάση του σώματος στη μηχανή γενικότερα, αλλά αν είναι σχετικά άνετα, δε δίνω παραπάνω σημασία. Φοιτητής είμαι δε μπορώ να τα έχω και όλα. Απλά θέλω να μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες μου και να μη θέλει πολλά χρήματα για να μπορεί να συντηρείται και να τσουλήσει, γιατί με τα πόδια θα καταλήξω και η μηχανή στο υπόστεγο τον περισσότερο καιρό.

blueangel
15/07/2009, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από odi
Έτσι σκέφτομαι και εγώ. Ότι θα είμαι άνετος μετά από καιρό. Να πω πως τα ταξίδια που θέλω, δεν είναι τεράστια αλλά όχι και τα μικρότερα. Ίσως να χρειάζεται 4 φόρες το χρόνο, Βόλο – Ναύπλιο. Και από την εμπειρία μου, (μέχρι τώρα με το nx έχω πάει Αθηνά και Πάτρα από Βόλο) ο αέρας είναι πολύ κουραστικός. Γενικά τα μοντέλα 2001-2002 είναι αξιόπιστα? Και 3800 ευρώ από έμπορο με εγγύηση ενός έτους είναι καλά? Για το Βόλο πάντα. Να πω πάντως πως δεν είμαι πολύ ενθουσιασμένος με την σκυφτή στάση του σώματος στη μηχανή γενικότερα, αλλά αν είναι σχετικά άνετα, δε δίνω παραπάνω σημασία. Φοιτητής είμαι δε μπορώ να τα έχω και όλα. Απλά θέλω να μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες μου και να μη θέλει πολλά χρήματα για να μπορεί να συντηρείται και να τσουλήσει, γιατί με τα πόδια θα καταλήξω και η μηχανή στο υπόστεγο τον περισσότερο καιρό.

Ψάξτο λίγο περισσότερο πριν λίγες μέρες έπαιζε Fazer του '05 με 3500!!!Οχι ότι βέβαια αυτή είναι η εμπορική αξία της μηχανής αλλά σε τέτοιες τιμές με την κρίση για ρευστό που υπάρχει μπορεί και να βρείς σχετικά εύκολα:smilea: Μην μπλέξεις με 7ετίας μηχανή φίλε μου όχι ότι το Fazer δεν είναι αξιόπιστο απλά θα σου βγάλει προβλήματα στην πορεία λόγω παλαιότητας και απο την άλλη η μεταπώληση του πλέον θα είναι πάαααρα πολύ χαμηλή:beer: :beer: :beer:

odi
15/07/2009, 18:12
Ναι καταλαβαίνω. Λογικό μου φαίνεται. Αλλά μου φαίνεται και λίγο δύσκολο να κατεβώ Αθηνά μονό για να βρω μηχανή χωρίς να ξέρω κάποιο μηχανικό να τη δει. Οσος για τη μεταπώληση σκέπτομαι πως θα την κρατήσω 3 η 4 χρόνια, όποτε μετά δε θα με νοιάζει και πολύ. Αν είναι καλή βεβαία την κρατώ και πιο πολύ. Δεν είναι πως θα ζηλέψω μια καινούρια. Αλλά η 7ετια που λες με τρομάζει και εμένα. Βλέπω όμως μηχανάκια όπως τα cb που είναι τόσων ετών και είναι ακόμα μια χαρά. Και σκέπτομαι πως αν δε μου βγάλει αμέσως πολλά προβλήματα, και ακριβά, σιγά σιγά θα την προσέξω και θα είναι οκ. Με ανησυχεί βέβαια σίγουρα. Θα το σκεφτώ πάντως. Ευχαριστώ πολύ.

:beer: :beer: