PDA

View Full Version : Κλιματισμός ? Ψυκτικος ?



PortisHead
16/07/2009, 09:11
Κανεις που να ασχολειται με αυτα να ρωτησω 2-3 πραγματα ?
Ευχαριστω
:wave2:

the who
16/07/2009, 09:48
Εχεις πμ

Lazio
16/07/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Κανεις που να ασχολειται με αυτα να ρωτησω 2-3 πραγματα ?
Ευχαριστω
:wave2:



Μονο θεωρητικα και αν θυμαμαι γιατι εχει περασει καιρος απο τοτε που παρακολουθουσα το μαθημα του κλιματισμου στο ΕΜΠ

VRV
16/07/2009, 15:16
Πες όμως τι θέλεις (μήπως και μπορω να βοηθήσω)! Ή στειλε μου π.μ

Παρόλο που δεν παρακολουθουσα το μαθημα του κλιματισμου σαν το φίλο παραπάνω:blush:

PortisHead
16/07/2009, 15:22
Αρχικα ηθελα να μαθω για την μαρκα ενος κλιματιστικου.
Αλλα το κυριοτερο ειναι :
Μπορει η εξωτερικη μοναδα να απεχει μεγαλυτερη αποσταση απο την συνιθισμενη απο την εσωτερικη ?
Δλδ.συνήθως ειναι μεσα η εσωτερικη μοναδα και μεσω μιας τρυπας ,ακριβως απο την πισω μερια του τοιχου συνδεονται οι σωληνωσεις με την εξωτερικη μοναδα.
Αν οι σωληνωσεις μεχρι την εξωτερικη μοναδα εχουν μηκος ας πουμε 5 μετρα...θα υπαρξει καποιο προβλημα ?
Μιλαμε για ενα 24αρι.

dond4le
16/07/2009, 15:34
Προβλημα θα υπαρχει εαν δεν υπαρχει μια επαρκης κλιση για φευγουν τα υγρα προς τα εξω.

Οποτε για 5 μετρα οριζοντια αποσταση που χρειαζεσαι υπολογισε την καθετη αποσταση.

Εμπηρικα ολα αυτα μιας και ενα καλοκαιρι το εφαγα εγκαταστοντας πανω απο 1000 κλιματιστηκα!!!!!!!!!

VRV
16/07/2009, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αρχικα ηθελα να μαθω για την μαρκα ενος κλιματιστικου.
Αλλα το κυριοτερο ειναι :
Μπορει η εξωτερικη μοναδα να απεχει μεγαλυτερη αποσταση απο την συνιθισμενη απο την εσωτερικη ?
Δλδ.συνήθως ειναι μεσα η εσωτερικη μοναδα και μεσω μιας τρυπας ,ακριβως απο την πισω μερια του τοιχου συνδεονται οι σωληνωσεις με την εξωτερικη μοναδα.
Αν οι σωληνωσεις μεχρι την εξωτερικη μοναδα εχουν μηκος ας πουμε 5 μετρα...θα υπαρξει καποιο προβλημα ?
Μιλαμε για ενα 24αρι.


Υπάρχει minimum απόσταση εσωτερικής με εξωτερική μονάδα, min 3m. Μπορεί να δουλέψει και λιγότερο αλλά δεν ενδείκνυται. Όσον αφορά τη max απόσταση εξαρτάται από τη μάρκα - τυπίκα είναι 15m. Για παράδειγμά το 24αρι της Daikin (μια από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη μάρκα) είναι 30m. Ενημερωτικά επιπλέον υπάρχει και υψομετρική μέγιστη διαφορά έσω-έξω, στην περίπτωση της Daikin για απόδοση στην ψύξη 24.000 Btu/h είναι 20m.

Μιλάμε για ζεύγος σωληνώσεων + ηλεκτρικό καλώδιο επικοινωνίας μπλενταρισμένα (δηλαδή ‘τυλιγμένα’ όλα μαζί με ταινία). Η ρήση που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω αναφέρεται στο σωλήνα αποχέτευσης των συμπυκνωμάτων (νεράκι δηλαδή) από heliflex συνήθως ή Pvc για αυτά τα μικρά split units, που είναι ξεχωριστός.

Ότι άλλο θέλεις ρώτας, Θα το δω αύριο και σου απαντώ εάν ξέρω.:beer:

PortisHead
16/07/2009, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από VRV
Υπάρχει minimum απόσταση εσωτερικής με εξωτερική μονάδα, min 3m. Μπορεί να δουλέψει και λιγότερο αλλά δεν ενδείκνυται. Όσον αφορά τη max απόσταση εξαρτάται από τη μάρκα - τυπίκα είναι 15m. Για παράδειγμά το 24αρι της Daikin (μια από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη μάρκα) είναι 30m. Ενημερωτικά επιπλέον υπάρχει και υψομετρική μέγιστη διαφορά έσω-έξω, στην περίπτωση της Daikin για απόδοση στην ψύξη 24.000 Btu/h είναι 20m.


Μιλάμε για ζεύγος σωληνώσεων + ηλεκτρικό καλώδιο επικοινωνίας μπλενταρισμένα (δηλαδή ‘τυλιγμένα’ όλα μαζί με ταινία). Η ρήση που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω αναφέρεται στο σωλήνα αποχέτευσης των συμπυκνωμάτων (νεράκι δηλαδή) από heliflex συνήθως ή Pvc για αυτά τα μικρά split units, που είναι ξεχοριστός.

Ότι άλλο θέλεις ρώτας.:beer:

Να σαι καλα φιλε μου.
Κατι τετοιο ηθελα να μαθω.
Αρα τα 5-6 μετρα και για no-name φανταζομαι δεν θα μου δημιουργησει προβλημα στην απόδοση ετσι ?
Απλα υπαρχει χωροταξικο προβλημα και πρεπει η εξωτερικη μοναδα να βρισκεται στην ακρη του μπαλκονιου και οχι εκει ακριβως που θα βγαινουν οι σωληνώσεις απο το δωματιο.

:beer:

VRV
16/07/2009, 16:00
Κανένα πρόβλημα δε θα 'χεις.

VRV
16/07/2009, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Να σαι καλα φιλε μου.
Κατι τετοιο ηθελα να μαθω.
Αρα τα 5-6 μετρα και για no-name φανταζομαι δεν θα μου δημιουργησει προβλημα στην απόδοση ετσι ?
Απλα υπαρχει χωροταξικο προβλημα και πρεπει η εξωτερικη μοναδα να βρισκεται στην ακρη του μπαλκονιου και οχι εκει ακριβως που θα βγαινουν οι σωληνώσεις απο το δωματιο.

:beer:

Η απόδοση όντως πέφτει συναρτήσει των μέτρων ψυκτικού σωλήνα αλλά για 5μετρα είναι ελάχιστη. Τι ελάχιστη δηλαδή, αμελητέα.

dond4le
16/07/2009, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από VRV


Μιλάμε για ζεύγος σωληνώσεων + ηλεκτρικό καλώδιο επικοινωνίας μπλενταρισμένα (δηλαδή ‘τυλιγμένα’ όλα μαζί με ταινία). Η ρήση που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω αναφέρεται στο σωλήνα αποχέτευσης των συμπυκνωμάτων (νεράκι δηλαδή) από heliflex συνήθως ή Pvc για αυτά τα μικρά split units, που είναι ξεχοριστός.



Οντος για το heliflex μιλουσα υποθετοντας οτι τα 5μ για 24000btu δεν θα δημιουργησουν προβλημα στην πιεση η στην θερμοκρασια του ψυκτικου.

Πηρες απαντηση και απο τους ιδιμονες.

Καλη εγκατασταση:beer: :beer: :beer:

LogOutGoRide
16/07/2009, 16:50
Ακόμη και να ήταν μεγάλη η απόσταση των σωληνώσεων οι σοβαροί κατασκευαστές δίνουν ποσότητα ψυκτικού υγρού ανα μέτρο (gr/m) για συμπλήρωμα , με την χρήση φυσικά μανομέτρων και ζυγαριάς ακριβείας .

Στην μεγαλύτερη υψομετρική διαφορά (απο αυτήν που δίνει ο κατασκευαστής ) θα χρειαστείς ελαιοπαγίδα .
Καλύτερα να αποφύγεις τα no name και να καλέσεις συνεργείο που θα έχει όλα τα απαραίτητα εργαλεία ( αντλία κενού , μανόμετρα , κουρμπαδόρους κλπ )

Το daikin 24 inverter είναι μάλλον β΄ ενεργειακή κλάση ,πρόσεξέ το (αν σε ενδιαφέρει):evil:

TassosK
16/07/2009, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από VRV
Υπάρχει minimum απόσταση εσωτερικής με εξωτερική μονάδα, min 3m. Μπορεί να δουλέψει και λιγότερο αλλά δεν ενδείκνυται. Όσον αφορά τη max απόσταση εξαρτάται από τη μάρκα - τυπίκα είναι 15m. Για παράδειγμά το 24αρι της Daikin (μια από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη μάρκα) είναι 30m. Ενημερωτικά επιπλέον υπάρχει και υψομετρική μέγιστη διαφορά έσω-έξω, στην περίπτωση της Daikin για απόδοση στην ψύξη 24.000 Btu/h είναι 20m.

Μιλάμε για ζεύγος σωληνώσεων + ηλεκτρικό καλώδιο επικοινωνίας μπλενταρισμένα (δηλαδή ‘τυλιγμένα’ όλα μαζί με ταινία). Η ρήση που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω αναφέρεται στο σωλήνα αποχέτευσης των συμπυκνωμάτων (νεράκι δηλαδή) από heliflex συνήθως ή Pvc για αυτά τα μικρά split units, που είναι ξεχωριστός.

Ότι άλλο θέλεις ρώτας, Θα το δω αύριο και σου απαντώ εάν ξέρω.:beer:

ισχυει και στα 9αρια αυτο?

εχω 1 μιτσουμπισι στο δωματιο μου και απεχει απο την εξωτερικη μοναδα το πολυ 1 μετρο

maintenance
16/07/2009, 20:16
κανενα προβλημα.....


παρτε παραδειγμα μην αρχισω τους υπολογισμους και τα γραμμαρια ανα μετρο..:rolleyes:

18αρι στον 2ο οροφο και η εξωτερικη μεσω του σταφ ανεβηκε 3ο, 4ο, ταρατσα.....

:beer:

maintenance
16/07/2009, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
ισχυει και στα 9αρια αυτο?

εχω 1 μιτσουμπισι στο δωματιο μου και απεχει απο την εξωτερικη μοναδα το πολυ 1 μετρο

κανενα πρόμπλεμ, μεχρι και 4 μετρα να το ειχες.:beer:

project.breeze
16/07/2009, 20:21
Αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα (γιατί κάτι είδα για no name) κοίτα για Inverter.Έτσι όπως πάμε σε 4-5 χρόνια τα 45άρια θα είναι καθημερινή υπόθεση και τα απλά κλιματιστικά δεν την παλεύουν

maintenance
16/07/2009, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα (γιατί κάτι είδα για no name) κοίτα για Inverter.Έτσι όπως πάμε σε 4-5 χρόνια τα 45άρια θα είναι καθημερινή υπόθεση και τα απλά κλιματιστικά δεν την παλεύουν


την παλευουν και τα ‘απλα‘ τα inverter ειναι για το θεμα της μειωσης της καταναλωσης..

Τα ρούντ για παραδειγμα χωρις να ειναι inverter κατεβαζουν για πλακα στους 18 βαθμους....:)

la_villa
16/07/2009, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Δλδ.συνήθως ειναι μεσα η εσωτερικη μοναδα και μεσω μιας τρυπας ,ακριβως απο την πισω μερια του τοιχου συνδεονται οι σωληνωσεις με την εξωτερικη μοναδα.
Αν οι σωληνωσεις μεχρι την εξωτερικη μοναδα εχουν μηκος ας πουμε 5 μετρα...θα υπαρξει καποιο προβλημα ?


Κανένα πρόβλημα οπως είπε κ ο μάστορας απο κατω...
τ

PortisHead
17/07/2009, 08:19
Παιδια ηταν περιπτωση.
Ενας υδραυλικος , που τον ειχε φεσωσει ενα μαγαζι με κλιματιστικα...δεν ειχε να τον ξεπληρωσει και του εδωσε διαφορα πραγματα σε ειδος.Λεβητες,μποϊλερ,καλοριφερ και air condition.
Κιαυτος να τα διωξει ηθελε.
350 ευρω στο κουτι του το πηρα το 24αρι.
Συμπιεστης Hitachi made in japan και 5 χρονια επισημη εγγυηση της εδω αντιπροσωπειας.

Ευχομαι να κανει τη δουλεια του.

+Arxiereas+
17/07/2009, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead

350 ευρω στο κουτι του το πηρα το 24αρι.
Συμπιεστης Hitachi made in japan και 5 χρονια επισημη εγγυηση της εδω αντιπροσωπειας.

Ούτε στον παπά μην το πεις!
:smokin:

project.breeze
17/07/2009, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
την παλευουν και τα ‘απλα‘ τα inverter ειναι για το θεμα της μειωσης της καταναλωσης..

Τα ρούντ για παραδειγμα χωρις να ειναι inverter κατεβαζουν για πλακα στους 18 βαθμους....:)


Είναι και θέμα διάρκειας ζωής,άλλο να έχεις συμπιεστή που λειτουργεί ακριβώς στην ωφέλιμη περιοχή του και άλλο συμπιεστή που να δουλεύει συνεχώς στο full και να αναβοσβήνει.Αφού το κλιματιστικό σου φίλε έχει συμπιεστή Hitachi ούτε να το σκέφτεσαι και μάλιστα σε αυτή την εξευτελιστική τιμή,τσίμπα το και μην το πεις ούτε του παπά:wave2:

Tpap
17/07/2009, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αν οι σωληνωσεις μεχρι την εξωτερικη μοναδα εχουν μηκος ας πουμε 5 μετρα...θα υπαρξει καποιο προβλημα ?

Κανένα πρόβλημα απολύτως, φίλε Γιώργο.

Και πάνω από 6μ δεν θα είχες πρόβλημα, απλά ίσως τότε να ήθελε συμπλήρωμα μικροποσότητα ψυκτικού μέσου.

Δώσε βάση να σου μονώσουν καλά (καλά-όχι πολύ) τις σωλήνες από τον συμπιεστή στην εσωτερική μονάδα.
Επίσης πρόσεξε την αποχέτευση υγροποιήσεων της εσωτερικής, να έχει καλή ρήση χωρίς εμπόδια κλπ...

VRV
17/07/2009, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
κανενα προβλημα.....


παρτε παραδειγμα μην αρχισω τους υπολογισμους και τα γραμμαρια ανα μετρο..:rolleyes:

18αρι στον 2ο οροφο και η εξωτερικη μεσω του σταφ ανεβηκε 3ο, 4ο, ταρατσα.....

:beer:



Η max απόσταση είναι δεδομένη. Με πιο μεγάλο μήκος σωληνώσεων από το maximum επιτρεπτό ρισκάρεις κ’ φλερτάρεις με ‘καμένο’ συμπιεστή (δεν είναι σίγουρο αλλά το a/c μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι. Σίγουρα θα έχει πτώση απόδοσης).

Αυτό που αναφέρθηκε για πλήρωση με ψυκτικό υγρό αφορά ΕΝΤΟΣ των επιτρεπτών ορίων, πχ 25 m max απόσταση, μέχρι 15 m δεν συμπληρώνεις υγρά, από τα 15 έως τα 25 συμπληρώνεις 0,04 kg/m πχ λέω. Μέχρι τα 25 όμως. Πώς να το πω? εάν το μήκος σωληνώσεων είναι πιο μεγάλο από το επιτρεπτό είσαι … εκτός εγγύησης!

maintenance
20/07/2009, 11:12
ωραια...:D μου αρεσει που με τις λιγες γνωσεις που εχω βοηθαω οσο μπορω οποιον εχει προβλημα, και τον δικο μου ψυκτη δεν μπορω να τον φερω στα καλα του:eyepop:


ο κυκλοφορητης δουλευει μια χαρα, κουμπωνει το ρελε, αλλα ο κερατας ο συμπιεστης δεν λεει να ξεκινησει....

ουτε ενδειξη για πρεζοστατη δειχνει ουτε τιποτα.... το πανελ δειχνει οτι ολα ειναι κομπλε.

τι σκατα να κανω:confused: να παω για κανενα μπανιο να το ξεχασω;:lol:

georgemark
14/09/2012, 13:19
Καλησπέρα σε όλους , επαναφέρω το θέμα καθότι πλέον το πετρέλαιο θα είναι σε απαγορευτική τιμή και πολλοί θα αναζητήσουν εναλλακτικές μεθόδους θέρμανσης (μεταξύ αυτών και εγώ).
Έχω καταλήξει ότι χρειάζομαι 18000btu κλιματιστικό inverter αλλά όσους έχω ρωτήσει για τα παρακάτω μοντέλα (επαγγελματίες και μη) άλλος υποστηρίζει το ένα και άλλος το άλλο (αλλά κανείς δεν έχει κάποιο από αυτά). Στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω έχω καταλήξει στα παρακάτω :

http://www.apothema.gr/inventor-c1vi-18-c1vo-18-inverter-72908p

http://www.apothema.gr/coolstar_msr-18hrdn1-64110-p

http://www.apothema.gr/gree_change-grs-181-hijcd-n2-inverter-61220-p

Υπάρχει κανένας γνώστης (ή και κάτοχος ) εδώ μέσα ώστε να με διαφωτίσει ;


Ευχαριστώ

georgemark
17/09/2012, 14:38
Κανένας;

PortisHead
17/09/2012, 18:00
Κανένας;

Ρωτα το μέλος Cpt.Haddock , αυτος ασχολείται με τέτοια (μεταξύ αλλων)
:smokin:

Cpt. Haddock
17/09/2012, 18:03
Ρωτα το μέλος Cpt.Haddock , αυτος ασχολείται με τέτοια (μεταξύ αλλων)
:smokin:


268559