PDA

View Full Version : Continental Road Attack - Τρέμουλο τιμονιού



Elle
16/07/2009, 14:24
Πριν από 2 μήνες περίπου άλλαξα τα ελαστικά στη V-Strom μου και έβαλα τα
Continental Road Attack. Το τιμόνι παρουσίαζε τρέμουλο σε φάσμα ταχύτητας
60-80 χλμ/ω. Η πιο λογική εξήγηση είναι ότι τα ελαστικά ήταν στραβά κι έτσι
τα στείλαμε πίσω, μας στείλανε άλλα, μα και πάλι το τιμόνι τρέμει.... Οπότε και τα 2 ζευγάρια των ελαστικών που βάλαμε πάνω είναι στραβά.

Δεν φταίει τίποτε άλλο πάνω στο μηχανάκι, καθότι όλα έχουν ελεγχθει! Μάλιστα
έχει τοποθετηθεί για δοκιμή μπροστινό ελαστικό Metzeler Tourance και το
μηχανάκι σταμάτησε να τρέμει. Με τα Conti όμως το τιμόνι τρέμει. Άκρη δεν έχει
βρεθεί, και ο προμηθευτής των ελαστικών (αντιπρόσωπος της Continental στην
Θεσσαλονίκη) είπε πως όλα τα Continental τρέμουν. Αυτό βέβαια δεν μου κάθεται
και τόσο καλά. Όσα λάστιχα Conti Road Attack βάλαμε πάνω, κάνανε το τιμόνι
να τρέμει. Να σημειώσω εδώ πως πριν τα Road Attack, είχαμε βάλει τα Conti Trail
Attack μα και πάλι τα ίδια και μάλιστα χειρότερα.

Είναι άραγε τα ελαστικά τύπου Continental Road Attack τέτοια που προκαλούν
τρέμουλο στο τιμόνι σε φάσμα ταχύτητας 60-80χλμ/ω ή μου στέλνει ο προμηθευτής
συνέχεια στραβά ελαστικά; Τονίζω εδώ πως με τα Metzeler Tourance που δοκιμάσαμε
το τρέμουλο σταμάτησε. Μόλις ξαναβάλαμε τα Conti πάλι τα ίδια...

Όσοι έχετε βάλει Conti Road Attack, πείτε μου τη γνώμη σας. Τρέμει σε εσάς καθόλου;
Τι μπορεί να συμβαίνει στη δική μου περίπτωση;

the who
16/07/2009, 14:47
Να βαλεις τα metzeler κι ο αντιπροσωπος της continental να τα βαλει ..........στο μηχανακι του.

SeNNinhA
16/07/2009, 15:17
Πρέπει να έχει πρόβλημα ολόκληρη η παρτίδα. Δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση τρέμουλο λόγω ελαστικών. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις τέτοιες με στραβά ελαστικά. Απλά συνήθως δεν αφορούσε όλη την παρτίδα αλλά μεμονωμένα κομμάτια.

Ξέχασέ τα ή ψάξε για διαφορετική παρτίδα από αυτά.

noe13
16/07/2009, 16:11
Εγω εχω βαλει τα conti κι ειναι οχι μονο απροβληματιστα αλλα και πολυ καλα λαστιχα!Αρα κατι παιζει...

SVX
16/07/2009, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Να βαλεις τα metzeler κι ο αντιπροσωπος της continental να τα βαλει ..........στο μηχανακι του.


να μην αλλαξει λαστιχα...!!! να αλλαξει μηχανακι..........!!!!!! :p

domiemic65
16/07/2009, 16:31
Παράπονα τέτοιου τύπου για τα Conti (και τα δυο μοντέλα) έχουν γραφτεί και εδω αλλά και στο vstrom.gr. Σαφώς έχουν γραφτεί και πολλά θετικά ταυτόχρονα.

Εγω μόλις πριν λίγη ώρα φόρεσα τα Bstone Battlewing για τα οποία έχω διαβάσει επίσης πολύ καλά σχόλια και εδω αλλά και στο άλλο φόρουμ....

Εντυπώσεις σε λίγες μέρες μετά το μινι ταξιδάκι του ΣΚ

Elle
16/07/2009, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Εγω εχω βαλει τα conti κι ειναι οχι μονο απροβληματιστα αλλα και πολυ καλα λαστιχα!Αρα κατι παιζει...

Δηλαδή δεν σου προκαλεί τρέμουλο; Άρα μιλάμε εδώ για ελαττωματική παρτίδα!
Σωστά; Δεν είναι γενικά τα Continental Road Attack ακατάλληλα για το V-Strom??

Πως μπορώ να διαπιστώσω αν πρόκειται για πρόβλημα παρτίδας ή για πρόβλημα
όλων αυτών των ελαστικών της Continental? Εδώ, σε αυτήν την ενότητα των V-Strom
στο thread για τα ελαστικά, τα περισσότερα μέλη μας έχουν καταλήξει σε Conti, όπως
και ο φίλος μας Respect1000. Διαπίστωσε κανείς κάποιο πρόβλημα;

sakisvolos
16/07/2009, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
να μην αλλαξει λαστιχα...!!! να αλλαξει μηχανακι..........!!!!!! :p

Σωστά! Να πάρει Versys! :winka: :winka: :winka:

SeNNinhA
16/07/2009, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle

Πως μπορώ να διαπιστώσω αν πρόκειται για πρόβλημα παρτίδας ή για πρόβλημα
όλων αυτών των ελαστικών της Continental? [/B]

Το διαπίστωσες ήδη. Έβαλες άλλο ζευγάρι και έκαναν το ίδιο. Έβαλες άλλη μάρκα και δεν έκανε τίποτε. Άρα μιας και κανένα λάστιχο δεν δικαιολογείται να έχει τέτοια συμπεριφορά, είναι σίγουρα θέμα παρτίδας.

Elle
16/07/2009, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Σωστά! Να πάρει Versys! :winka: :winka: :winka:

Αμάν βρε!!! Με έχεις πρήξει πια, σπαμμαριστή! Εσύ κι ο Μήτσος από
πάνω! Καλά θα δείτε τι έχετε να πάθετε! :lol: :lol: :rotflmao:

ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ: ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΩΝ SAKISVOLOS
και SVX.

Elle
16/07/2009, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το διαπίστωσες ήδη. Έβαλες άλλο ζευγάρι και έκαναν το ίδιο. Έβαλες άλλη μάρκα και δεν έκανε τίποτε. Άρα μιας και κανένα λάστιχο δεν δικαιολογείται να έχει τέτοια συμπεριφορά, είναι σίγουρα θέμα παρτίδας.

Όχι θέμα ελαστικών; Δηλαδή όολα τα continental road attack να τρέμουν;
Ο προμηθευτής λέει ότι όλα τα Conti προκαλούν τρέμουλο στο τιμόνι!
Ισχύει ή έχει ελαττωματική παρτίδα και προσπαθεί να μη βγει ζημιωμένος
στέλνοντάς μου ξανά καινούρια Conti ελαστικά;

DeusEx
16/07/2009, 17:57
εχω τα conti road attack επανω στο fz6 και δεν εχω κανενα τρεμουλο σε κανενα φασμα ταχυτητας .

με την πρωτη τα εβαλλα κ ειμαι ευχαριστημενος .

για τσεκαρε ζυγοσταθμιση , τοποθετηση .. 2 φορες το ιδιο προβ , κατι παει στραβα

SeNNinhA
16/07/2009, 18:05
Δεν μπορεί να είναι θέμα ζυγοστάθμισης ή ότι άλλο εφόσον δοκίμασε και άλλης μάρκας ελαστικό και δεν εμφανίστηκαν αυτά τα προβλήματα. Μόλις ξαναέβαλε τα attack πάλι το ίδιο έγινε. Άρα είναι θέμα ελαστικού καθαρά.

Από την άλλη δεν δικαιολογείται ΚΑΝΕΝΑ ελαστικό να δημιουργεί τέτοια προβλήματα. Είναι γελοίο να το συζητάμε όχι να το λέμε κι όλας σαν δικαιολογία. Ούτε κάτι κινέζικα Τσάκι-Τσάν ελαστικά δεν έχουν τέτοια προβλήματα. Το τρέμουλο του τιμονιού είναι επικίνδυνο και δεν μπορεί να θεωρείται γνώρισμα σοβαρών ελαστικών.

Μόνο τα χωμάτινα ελαστικά με τα ψηλά τακούνια το δημιουργούν αυτό αλλά αυτό γίνεται με όλα και είναι τα τακούνια που το προκαλούν. Άλλωστε δεν είναι προορισμένα να πηγαίνουν σε άσφαλτο και με υψηλές ταχύτητες. Μάλιστα ακόμη και αυτά μια χαρά είναι στα 80-100 χλμ/ω.

Εαν στείλεις ενα email στα κετνρικά της Continental θα δεις ότι θα σου απαντήσουν ότι δεν θα πρέπει να παρουσιάζεται κανένα τέτοιο πρόβλημα. Στην ουσία είναι δυσφήμιση για αυτούς. Ειδικά όταν το επικαλείται ο αντιπρόσωπος. Εαν μαλιστα τους το αναφέρεις και αυτό είμαι σίγουρος ότι θα του βάλουν χοτνρο χέρι. Ειναι σαν να λέει ότι μην πάρετε αυτά τα λάστιχα. Είναι όλα τους προβληματικά.

Elle
16/07/2009, 18:08
Έχουν τσεκαριστεί τα πάντα!!! 3 ζευγάρια Conti έχουμε αλλάξει και τρέμανε και τα τρεια.
Τα πρώτα ήταν Trail attack και τα άλλα Road attack. Παράγγειλα ξανά χθες να μου στείλουν
ξανά καινούριο μπροστινό. Αύριο θα έρθει να το βάλουμε πάνω. Αν είναι κι αυτό στραβο
τι γίνεται; Μήπως δεν κάνουν γενικά βρε παιδιά σε V-Strom τα Conti ή συμβαίνει κάποια
ανοησία του προμηθευτή; :confused:

SeNNinhA
16/07/2009, 18:12
Δεν έχει σχέση με την μηχανή. Αφού η ζάντα είναι ίσια και σωστά ζυγοσταθμισμένα κανονικά θα πρέπει να πηγαίνουν ίσια και τα λάστιχα. Ειναι στραβά τα λάστιχα. Έχει ξανατύχει.

Αφού όμως επιμένεις στείλε mail στην Continental και θα δεις τι θα σου πούνε.

Elle
16/07/2009, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Αφού όμως επιμένεις στείλε mail στην Continental και θα δεις τι θα σου πούνε.

Δεν μπορώ να βρω το email γμτ. :look: :(

Περιμένω μπας και μπει και κάποιος άλλος με V-Strom που έχει βάλει τέτοια
ελαστικά για να πει αν τρέμουν ή όχι..

SeNNinhA
16/07/2009, 18:20
http://www.conti-bike.co.uk/contact.asp


Μπες εκεί και στείλε το email που θες.

sakisvolos
16/07/2009, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Έχουν τσεκαριστεί τα πάντα!!! 2 ζευγάρια Conti έχουμε αλλάξει και τρέμανε και τα δυο.
Τα πρώτα ήταν Trail attack και τα άλλα Road attack. Παράγγειλα ξανά χθες να μου στείλουν
ξανά καινούριο μπροστινό. Αύριο θα έρθει να το βάλουμε πάνω. Αν είναι κι αυτό στραβο
τι γίνεται; Μήπως δεν κάνουν γενικά βρε παιδιά σε V-Strom τα Conti ή συμβαίνει κάποια
ανοησία του προμηθευτή; :confused:

Εφόσον με τα άλλα λάστιχα που δοκιμάσατε ήταν εντάξει τότε σίγουρα είπαμε και το ξαναλέμε
φταίνε τα λάστιχα και μόνο!

Αντε που θα με πεις και σπαμαριστή..............στραβόξυλο! Άντε να μην πω για την άλλη πατάτα που σου έκανε!:mad:

Α και που 'σαι κανόνισε να έρθω από εκεί στις οκτώ και να μην είσαι έτοιμος! :mad: :mad: :mad:

noe13
16/07/2009, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Όχι θέμα ελαστικών; Δηλαδή όολα τα continental road attack να τρέμουν;
Ο προμηθευτής λέει ότι όλα τα Conti προκαλούν τρέμουλο στο τιμόνι!
Ισχύει ή έχει ελαττωματική παρτίδα και προσπαθεί να μη βγει ζημιωμένος
στέλνοντάς μου ξανά καινούρια Conti ελαστικά; Δε νομιζω να ειναι φυσιολογικο να προκαλει τρεμουλο!Εγω που τα εχω εδω και 6 μηνες δεν παρατηρησα κατι τετοιο απεναντιας ειναι πολυ καλα!Βεβαια φοραω και διαφορετικες διαστασεις ......

Elle
17/07/2009, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Δε νομιζω να ειναι φυσιολογικο να προκαλει τρεμουλο!Εγω που τα εχω εδω και 6 μηνες δεν παρατηρησα κατι τετοιο απεναντιας ειναι πολυ καλα!Βεβαια φοραω και διαφορετικες διαστασεις ......
Σε VFR όμως τα φοράς...

Σε V-Strom βρε παιδιά όσοι έχετε φορέσει Continental, έχει παρατηρήσει κανείς
τρέμουλο στο τιμόνι;:confused: :confused:

the who
17/07/2009, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Σε VFR όμως τα φοράς...

Σε V-Strom βρε παιδιά όσοι έχετε φορέσει Continental, έχει παρατηρήσει κανείς
τρέμουλο στο τιμόνι;:confused: :confused:

Στο ειπανε και πιο πανω.Δεν εχει να κανει με το μηχανακι αφου με αλλα λαστιχα δεν υπαρχει τρεμουλο.Φιλος με goldwing αλλαξε τρια bridgestone πισω και δυο μπροστα για να πετυχει ενα σωστο ζευγαρι.Φαντασου τρια στα πεντε ηταν στραβα.
Μαλλον ειναι παρτιδα.Ζητα να στα αλλαξει παλι κι αν τρεμουν δωστα πισω και απαιτησε τα χρηματα σου.

DeusEx
17/07/2009, 08:18
check παρτιδα κ τον προμημεθευτη σου ..

Μαλλον εχεις τυχει σε ελλατωματικα ,ή ο προμηθευτης προσπαθει να τα ξεφορτωθει ..

εμενα μια χαρα ειναι κ σκεφτομαι να τα ξαναβαλλω next time

painterakis
17/07/2009, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Σε V-Strom βρε παιδιά όσοι έχετε φορέσει Continental, έχει παρατηρήσει κανείς
τρέμουλο στο τιμόνι;:confused: :confused:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΣΤΙΧΟ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,εκτος και αν ειναι ελατωματικο το ιδιο το λαστιχο.
αρα ο αντιπροσωπος λεει μακακιες.
αφου το λες ο ιδιος οτι το μηχανακι δουλευει αψογα με αλλα λαστιχα....

Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Δεν φταίει τίποτε άλλο πάνω στο μηχανάκι, καθότι όλα έχουν ελεγχθει! Μάλιστα
έχει τοποθετηθεί για δοκιμή μπροστινό ελαστικό Metzeler Tourance και το
μηχανάκι σταμάτησε να τρέμει. Με τα Conti όμως το τιμόνι τρέμει.
... δε καταλαβαινω γιατι μετα τη μαμακια που ειπε ο αντιπροσωπος δεν εχεις στηλει χεστιριο-email στους γερμανους να του βαλουν χερι.

εκτος και αν....
το μηχανακι ειναι στραβο και με τα Metzeler φτιαχνει ενω με τα Continental εμφανιζεται το προβλημα (πλακα κανω... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

EKEINOS
17/07/2009, 10:41
Αυτα τα λαστιχα εχουν το ιδιωμα οτι το πισω κατασκευαζετε αλλου (γερμανια νομιζω) και το μπροστινο Ταιβαν. Στα εξωτερικα φορουμ του στρωματος το αναφερουν. 90% το προβλημα ειναι στο μπροστινο λαστιχο,αλλαζεις μεχρι να βρεις ενα καλο

Elle
17/07/2009, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Αυτα τα λαστιχα εχουν το ιδιωμα οτι το πισω κατασκευαζετε αλλου (γερμανια νομιζω) και το μπροστινο Ταιβαν. Στα εξωτερικα φορουμ του στρωματος το αναφερουν. 90% το προβλημα ειναι στο μπροστινο λαστιχο,αλλαζεις μεχρι να βρεις ενα καλο

Πράγματι όπως έχει διαπιστωθεί, το μπροστινό προκαλεί το τρέμουλο.
Το πίσω ελαστικό είναι Made in Germany. To μπροστινό είναι made in
Korea. Σήμερα θα δοκιμάσουμε ξανά ένα καινούριο εμπρόσθιο Conti
Road Attack. Αν και πάλι προκληθεί τρέμουλο τότε θα αναγκαστούμε
να πάμε σε κάποια άλλη μάρκα ελαστικών...

Elle
17/07/2009, 16:25
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΛΗΞΕ...


Όπως είχα πει και παραπάνω, χθες παρήγγειλα καινούριο μπροστινό.
Πριν από μία ώρα το τοποθετήσαμε και το τρέμουλο σταμάτησε...:smokin:
Ούτε στα 60χλμ/ω, ούτε στα 80χλμ/ω, ούτε στα 100χλμ/ω!!!:beer:
Τουλάχιστον μέχρι τα 150 που το δοκίμασα ήταν όλα μια χαρά!:smilea:

Οπότε έχουμε και λέμε: 3 εμπρόσθια ελαστικά στραβά. :bawl:

Τι θα πρέπει λοιπόν να προσέξουμε:
Όλα τα ελαστικά της Continental (Trial attack, road attack, sport attack & Race Attack),
παρασκευάζονται επίσημα στην Γερμανία, εκτός από τα R19, τα οποία παρασκευάζονται
στην Κορέα. Από την Κορέα λοιπόν έφυγε για την Ελλάδα πριν από λίγο καιρό, μια ολόκληρη
παρτίδα με στραβά R19 ελαστικά. Αν λοιπόν τύχει και σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο, να
ζητήσει επειγόντως αλλαγή μπροστινού. Το στράβωμα δεν φαίνεται με το μάτι και
μπορεί να προκαλέσει τρέμουλο σε οποιοδήποτε φάσμα ταχύτητας. Στη δική μου περίπτωση,
και τα 3 ελαστικά που έχω αλλάξει, (Trial Attack & Road Attack) είχαν ακριβώς το ίδιο στράβωμα,
με αποτέλεσμα να συντονίζουν το τρέμουλο στο τιμόνι πάντα στην ίδια ταχύτητα. Τα
Continental Made in Korea θέλουν ιδιαίτερη προσοχή καθώς πάρα πολλά από αυτά
βγαίνουν κατά καιρούς στραβά.

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και την πολύτιμη βοήθεια την οποία μου δώσατε!
:wave2:

SVX
17/07/2009, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΛΗΞΕ...


Όπως είχα πει και παραπάνω, χθες παρήγγειλα καινούριο μπροστινό.
Πριν από μία ώρα το τοποθετήσαμε και το τρέμουλο σταμάτησε...:smokin:
Ούτε στα 60χλμ/ω, ούτε στα 80χλμ/ω, ούτε στα 100χλμ/ω!!!:beer:
Τουλάχιστον μέχρι τα 150 που το δοκίμασα ήταν όλα μια χαρά!:smilea:

Οπότε έχουμε και λέμε: 3 εμπρόσθια ελαστικά στραβά. :bawl:

Τι θα πρέπει λοιπόν να προσέξουμε:
Όλα τα ελαστικά της Continental (Trial attack, road attack, sport attack & Race Attack),
παρασκευάζονται επίσημα στην Γερμανία, εκτός από τα R19, τα οποία παρασκευάζονται
στην Κορέα. Από την Κορέα λοιπόν έφυγε για την Ελλάδα πριν από λίγο καιρό, μια ολόκληρη
παρτίδα με στραβά R19 ελαστικά. Αν λοιπόν τύχει και σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο, να
ζητήσει επειγόντως αλλαγή μπροστινού. Το στράβωμα δεν φαίνεται με το μάτι και
μπορεί να προκαλέσει τρέμουλο σε οποιοδήποτε φάσμα ταχύτητας. Στη δική μου περίπτωση,
και τα 3 ελαστικά που έχω αλλάξει, (Trial Attack & Road Attack) είχαν ακριβώς το ίδιο στράβωμα,
με αποτέλεσμα να συντονίζουν το τρέμουλο στο τιμόνι πάντα στην ίδια ταχύτητα. Τα
Continental Made in Korea θέλουν ιδιαίτερη προσοχή καθώς πάρα πολλά από αυτά
βγαίνουν κατά καιρούς στραβά.

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και την πολύτιμη βοήθεια την οποία μου δώσατε!
:wave2:


και τωρα τι θα κανεις με τα ρουλεμαν λαιμου , τους δισκους , τις καινουριες μπουκαλες , και το καινουριο Fatbar Που εβαλες μεχρι να βρεις τι φταιει? :dizzy: ενδιαφερομαι .... :lol: :lol: :lol:

Elle
17/07/2009, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
και τωρα τι θα κανεις με τα ρουλεμαν λαιμου , τους δισκους , τις καινουριες μπουκαλες , και το καινουριο Fatbar Που εβαλες μεχρι να βρεις τι φταιει? :dizzy: ενδιαφερομαι .... :lol: :lol: :lol:

Δεν άλλαξα τίποτα τέτοιο ποταπέ-δεληρέ-υποτακτικέ-δαιμόνιε και υποχθόνιε Σουβουξούκιε...
Μονάχα μια αλυσίδα έβαλα!!! :wave2:

sakisvolos
17/07/2009, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
και τωρα τι θα κανεις με τα ρουλεμαν λαιμου , τους δισκους , τις καινουριες μπουκαλες , και το καινουριο Fatbar Που εβαλες μεχρι να βρεις τι φταιει? :dizzy: ενδιαφερομαι .... :lol: :lol: :lol:

Τίποτα από όλα αυτά ρε Μήτσε! Είπαμε........................θα το δώσει και θα πάρει Versys! Απλά κι ωραία! :winka:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

WWW
18/07/2009, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Σε VFR όμως τα φοράς...

Σε V-Strom βρε παιδιά όσοι έχετε φορέσει Continental, έχει παρατηρήσει κανείς
τρέμουλο στο τιμόνι;:confused: :confused:


Ποτέ. Ούτε στα πρώτα που άλλαξα (και τα έσκισε ο αδερφός μου), ούτε στα δεύτερα.

Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Τώρα στη δική σου περίπτωση, εφόσον έχεις ελέγξει τη ζάντα και δοκίμασε κι άλλα τα οποία είναι Ok, κατά την άποψη μου:

1) Προβληματική παρτίδα ελαστικών.
2) Παρτίδα ελαστικών που για κάποιο λόγο δεν τη διατήρησαν σωστά (πχ ασκήθηκε πίεση ή πολύ υψηλή θερμοκρασία επάνω τους)
3) Μαλάκας ίσως μάστορας (με λιγότερο ποσοστό από το 1 και 2)
4) Κακορυθμισμένη ή προβληματική μπροστινή ανάρτηση, που σε συνδυασμό με το 0 degree ταχύτατη κορώνα του Conti, αρχίζουν τα βιολιά όταν αυξάνεις ταχύτητα.

Τσέκαρέ τα και τα 4. Βάλτε ένα στραβό ή "στραβό" μπροστινό σε άλλο Vstrom και κάντε μια δοκιμή. Έτσι για τον χαβαλέ. Αν το δικό του δεν τρέμει τότε θα πρέπει να τσεκάρεις λιγάκι το μπροστινό σου. Διαφορετικά δώστε του μάστορα να τα φάει

harlek
20/07/2009, 17:18
Το πρόβλημα είναι πολύ γνωστό εδώ και καιρό.

(από το Forum V-Strom Hellas):
Παιδια εντελως πληροφιριακα μολις επεστρεψα απο Ψυχογιο.
Πηγα ολο χαρα να βαλω τα CONTINENTAL ROAD ATTACK και μου την εκοψε ο Ψυχογιος.
Οπως μου ειπε η ιδια η εταιρεια με mail του απαγορευσε την τοποθετηση σε Βαρκαντερο γιατι υπαρχουν διαφορα προβληματα με κοσκινισμα κυριως του μπροστινου ελαστικου.
Επισης μου ειπε οτι εχει και ο ιδιος παραπονα απο ιδιοκτητες με DL 650 & DL 1000.

Elle
20/07/2009, 17:23
Κι όμως το δικό μου πρόβλημα λύθηκε. Το τελευταίο μπροστινό ελαστικό που βάλαμε, δεν
τρέμει σε κανένα φάσμα χιλιομέτρων. Έχει έλθει στραβή παρτίδα μπροστινών φίλε μου...
Άλλοι την πατάνε, άλλοι όχι. Εγώ για παράδειγμα είμαι ένας από τους πολλούς που την
πάτησαν.:(

:wave2:

tazakos
22/07/2009, 00:38
φοράω στο στρόμα 2 μήνες τώρα και περίπου 2500χλμ τα roadattack και είμαι γενικά πολύ ευχαριστημένος.

Το μπροστινό του στρόμ σε πολλές περιπτώσεις τρέμει στα 60-70 χλμ με πολλά ελαστικά μεταξύ των οποίων και τα μαμά, το φαινόμενο επηρρεάζεται από βαλίτσα, βαλίτσες, ζελατίνα, στάση οδήγησης κτλ.

Ωστόσο εμένα συγκεκριμένα με μαμα ελαστικά δεν μου κοσκίνιζε και με τα ατάκ μου ελαφροκοσκινίζει στα 60χλμ/ώρα ακριβώς (εννοείται πάντα αναιπέσθητα και χωρίς χέρια στο τιμόνι)
Σήμερα έβαλα και τις πλαϊνές Ε41 και φόρτωσα κάπως την μηχανή και ξεκινάω, σε μια επιβράδυνση λέω για να αφήσω χέρια να δω, και είδα πολλά, τρελό τρέμουλο που με έκανε να ορμήξω να πιάσω το τιμόνι ξανά....συμπέρασμα? μικρή αστοχία που επιβαρύνεται από παράγοντες και μπορεί ίσως να αποβεί και επικίνδυνη?!

Τι να κάνω τώρα elle? Να ζητήσω αλλαγή μπροστινού 2 μήνες μετά? (είμαι και σε άλλη πόλη πλέον γμτ)

painterakis
22/07/2009, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
φοράω στο στρόμα 2 μήνες τώρα και περίπου 2500χλμ τα roadattack και είμαι γενικά πολύ ευχαριστημένος.

Το μπροστινό του στρόμ σε πολλές περιπτώσεις τρέμει στα 60-70 χλμ με πολλά ελαστικά μεταξύ των οποίων και τα μαμά, το φαινόμενο επηρρεάζεται από βαλίτσα, βαλίτσες, ζελατίνα, στάση οδήγησης κτλ.

Ωστόσο εμένα συγκεκριμένα με μαμα ελαστικά δεν μου κοσκίνιζε και με τα ατάκ μου ελαφροκοσκινίζει στα 60χλμ/ώρα ακριβώς (εννοείται πάντα αναιπέσθητα και χωρίς χέρια στο τιμόνι)
Σήμερα έβαλα και τις πλαϊνές Ε41 και φόρτωσα κάπως την μηχανή και ξεκινάω, σε μια επιβράδυνση λέω για να αφήσω χέρια να δω, και είδα πολλά, τρελό τρέμουλο που με έκανε να ορμήξω να πιάσω το τιμόνι ξανά....συμπέρασμα? μικρή αστοχία που επιβαρύνεται από παράγοντες και μπορεί ίσως να αποβεί και επικίνδυνη?!

Τι να κάνω τώρα elle? Να ζητήσω αλλαγή μπροστινού 2 μήνες μετά? (είμαι και σε άλλη πόλη πλέον γμτ)
αν εχεις τετοιο προβλημα γιαννη:
1. αν εχεις την αποδειξη που να περιγραφει και το λαστιχο μεσα,τοτε να πας στη αντιπροσωπεια στην αθηνα και οτι καταφερεις
2. το ιδιο με το 1 με τη διαφορα αν ειναι ''γνωστος'' ο λαστιχα στη θεσσαλονικη ωστε να κανεις καμια μπουγαδα... με το αζημειωτο φυσικα και
3. αν δεν εχεις αποδειξη ή δε γινουν το 1&2 πας σε ενα λαστιχα και προσπα8εις να τα δωσεις οσο και να βαλεις με τηη διαφορα αλλο λαστιχο ... π.χ. BW

tazakos
22/07/2009, 13:55
δεν έχω καν την απόδειξη, απλή ταμειακής ήταν,τώρα για το 3, γάμησέ τα, πρέπει να αλλάξω και το πίσω που είναι μια χαρά και το κόστος είναι υψηλότατο,
μάλλον θα περάσω μια βόλτα από τον αντιπρόσωπο εδώ.

Βασίλειος
18/09/2009, 14:46
Συμφωνώ για ελλατωματική παρτίδα.
Δες εδώ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24178&perpage=15&pagenumber=29
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=68328&perpage=15&pagenumber=2

αξίζει να αλλάξει κάποιος μόνο μπροστινό και αν ναι μπορεί να βάλει άλλη μαρκα?

Elle
19/09/2009, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Βασίλειος
Συμφωνώ για ελλατωματική παρτίδα.
Δες εδώ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24178&perpage=15&pagenumber=29
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=68328&perpage=15&pagenumber=2

αξίζει να αλλάξει κάποιος μόνο μπροστινό και αν ναι μπορεί να βάλει άλλη μαρκα?

Μπορείς να αλλάξεις μόνο μπροστινό, μιας που αυτό ευθύνεται για το τρέμουλο,
μα δεν είναι ό,τι καλύτερο να τοποθετήσεις μπροστά διαφορετική μάρκα από ό,τι
πίσω, γιατί δε θα ζεσταίνονται και τα δυο ελαστικά το ίδιο ή την ίδια στιγμή κι έτσι
θα είναι ό,τι χειρότερο.

Σχεδόν όλες οι παρτίδες των 19" ελαστικών είναι στραβές. Αποφύγετε όλοι τα
Continental πάση θυσία! Πολύ δύσκολη η περίπτωση να πέσετε σε νορμάλ
ελαστικό που δεν προκαλεί κοσκίνισμα τιμονιού.

WWW
26/09/2009, 08:09
Εμένα που είναι από τις πρώτες παρτίδες Road Attack, ποτέ δεν έκανε τρέμουλο.

Πάντως από ... Marketing ... σκίζουν στην Continental.

Ίσως το καλύτερο λαστιχάκι δρόμου για το Strom και κυριαολεκτικά "το έκαψαν" με την αστοχία υλικού.

Θα έπρεπε να βγουν και να ανακαλέσουν την προβληματική παρτίδα με δωρεάν αλλαγή για τους χρήστες.

Ντροπή τους.

Πλέον κανείς δεν θα ρισκάρει να το ξαναβάλει ... και αυτή είναι η εκδίκηση του καταναλωτή.

Μακάρι να βρεθεί κάποιο άλλο δρόμου που να μπορεί να κάνει όλες τις ταρζανιές που έκανε το Road Attack ...

Pardalotzatziki
26/09/2009, 11:48
Καλημερα

Αν και δεν εχω Vstrom, αλλα ουτε και continental....εχω το τρεμουλο...

Εβαλα τα bridgestone TW 47 -48 σε ΧΤ500Ε/2000, τα οποια ειχε απο τη ΥΑΜΑΗΑ και τα οποια συνεχισα να χρησιμοποιω χωρις κανενα προβλημα και θεωρω οτι ειναι τελεια για το ΧΤ. Ποτε δεν ειχα το παραμικρο παραπονο, ειτε φορτωμενος, ειτε διπλος. Εκανα ενα μεγαλο service και εβαλα και τα λαστιχα. Απο τοτε εχω ενα τρεμουλο το οποιο εμφανιζεται παντου και παντα και μαλιστα προχθες με ταρακουνησε λιγο οταν σε μια στροφη στην πολη, ενω ημουνα πλαγιασμενος το τιμονι επαιζε δεξια-αριστερα. Σημερα που διαβασα το προβλημα με τα στραβα ελαστικα σκεφτηκα μηπως εχω το ιδιο. Ο μηχανικος δεν βρηκε κατι αλλο και ειναι χειρουργος στη δουλεια του. Λετε να κανω μια αλλαγη? Απο που αλλου μπορει να προερχεται τρεμουλο στο τιμονι? :wave2:

Θα βαλω το θεμα και στους ΧΤακηδες μηπως βρουμε απαντηση...

Elle
27/09/2009, 13:32
Μια που μέχρι στιγμής έχω δεχτεί σωρία προσωπικών μηνυμάτων από διάφορα μέλη
του Μοτο.gr που αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα με τρέμουλο τιμονιού, έχω να
ξεκαθαρίσω το εξής για να μην την πατήσουν κι άλλοι φίλοι μέλη μας:

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ CONTI ATTACK!!!

Δεν είναι ένας, δεν είναι δύο, αλλά πάρα πολλά μέλη που έχουν το ίδιο πρόβλημα.
Εγώ άλλαξα 3 μπροστινά και τα 3 τρέμανε. Τα πράγματα είναι απλά.

Επίσης, μετά τα 160 το μηχανάκι χάνει την ευστάθειά του σε βαθμό που το κάνει
επικίνδυνο! Λίγο κουνάς το τιμόνι του και πηγαίνεις βάρκα γυαλό σαν της γόνδολες
στη Βενετία σε ταξίδι του μέλιτος... Προσέξτε! Μακριά από τα CONTINENTAL για το
V-Strom!!!

Φίλε WWW, δεν ξέρω τι έγινε με τις πρώτες παρτίδες, τα πράγματα είναι πάρα πολύ
απλά, τώρα όποιος έβαλε CONTI την πάτησε! Αμφιβάλλει κανείς μήπως;;:look:

menelaos46
27/09/2009, 13:39
Παράπονα τέτοιου τύπου για τα Conti (και τα δυο μοντέλα) έχουν γραφτεί και εδω αλλά και στο vstrom.gr. Σαφώς έχουν γραφτεί και πολλά θετικά ταυτόχρονα.

Τα β-στρομ παρουσιαζουν ολα τα 650 τρεμουλο αν αφησεις το τιμονι στα 60-90 χιλομετρα.
Δε φταιει ο λαστιχο...

Elle
27/09/2009, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Τα β-στρομ παρουσιαζουν ολα τα 650 τρεμουλο αν αφησεις το τιμονι στα 60-90 χιλομετρα.
Δε φταιει ο λαστιχο...
Έχω τοποθετήσει κι άλλα λάστιχα φίλε μου και δεν κουνήθηκε ούτε βίδα, όχι το
τιμόνι. Μόνο στα Conti συνέβαινε αυτό.

george72
27/09/2009, 20:46
Eστρωσε η μαιρη?

:beer:

panayiotis1
27/09/2009, 21:39
να σας πω και εγω την δικια μου ιστορια.
πριν 1μιση χρονο εβαλα τα πρωτα conti road attack και ημουν πολυ ευχαριστημενος χωρις κανενα προβλημα,
τον αυγουστο επειδη θα εφευγα ταξιδι παω στον ψυχογιο για αλλαγη και βαζω τα ιδια λαστιχα και αμεσως παρουσιαζουν προβλημα του το λεω και η απαντηση ηταν:
τα conti παπουσιαζουν προβληματα στα v-strom και δεν τα βαζει, και οταν του λεω μα τα προηγούμενα δεν ειχαν προβλημα αρχισαν κατι περιεργες δικαιολογίες του στυλ ,
μηπως επειδη τα πρωτα τα εβαλες στα 15000χιλ και αυτα στα 30000 εχουν χαλαση τα λαδια στης αναρτησης και αλλα τετοια και μου δίνη ενα τηλ. απο την μοτοδυναμικη λες και εγω τα εβαλα εκει.
μετα απο τα τηλ. στην εταιρια παω στον ασπροπυργο στο συνεργειο της μοτοδυναμικης το ελεγχουν και μου λενε εχεις προβλημα με το λαστιχο αλλα δεν μπορω να στο αλλαξω εγω αλλα ο ψυχογιος αφου αυτος στα πουλησε.
οταν του το ειπα λεει θα το παραγγειλει και μετα απο 15μερες μου λεει δεν υπαρχουν λαστιχα στην μοτοδυναμικη.:a37:
για να μην μακρηγορώ ο ψυχογιος με εγραψε κανονικα λες και δεν τον πληρωσα η του εκανα καποια φασαρια, και μετα απο ενα τηλ. στη μοτοδυναμικη και εξηγωντας την κατασταση μου ελησαν το προβλημα σε μια ωρα και πηγα μου το αλλαξαν και ολα καλα.
:) :)

DeusEx
28/09/2009, 09:54
Μην βιαζεστε να βγαλετε συμπερασμτατα για ενα ελαστικο κ να γραφετε δηλωσεις του στυλ μακρια απο το ταδε , μακρια απο το αλλο κτλ

Οι παραγοντες ειναι πολλοι ...

στραβη παρτιδα ? Αν ναι , πρεπει να εγινε ανακληση

απο που τα αγορασες ? τον εμπιστευεσαι τον εμπορα ή ειναι κανενα λαμογιο κ σου πουλαει σκαρτα

αποθηκευση ? τα αποθηκευει μακρια απο τον ηλιο σε σωστες θερμοκρασιες ή χυμα ?

Εμενα χλωμο μου φαινεται μια τοσο μεγαλη εταιρια με ιστορικο στα ελαστικα αυτοκινητων οπως η continental να εβγαζε στραβη παρτιδα κ να την πουλαγε αβερτα ...

Εγω προσωπικα στο fz6 εχω τα conti road attack, και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος , σε βαθμο που εχω αποφασησει να ξαναβαλω τα ιδια στην επομενη αλλαγη.

Ψαξε βρες υπευθυνους ...





:winka:

Elle
28/09/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από george72
Eστρωσε η μαιρη?

:beer:

3.600 χλμ. :D Έπονται χιλιάδες ακόμη... :beer:

Elle
28/09/2009, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Μην βιαζεστε να βγαλετε συμπερασμτατα για ενα ελαστικο κ να γραφετε δηλωσεις του στυλ μακρια απο το ταδε , μακρια απο το αλλο κτλ

Οι παραγοντες ειναι πολλοι ...

στραβη παρτιδα ? Αν ναι , πρεπει να εγινε ανακληση

απο που τα αγορασες ? τον εμπιστευεσαι τον εμπορα ή ειναι κανενα λαμογιο κ σου πουλαει σκαρτα

αποθηκευση ? τα αποθηκευει μακρια απο τον ηλιο σε σωστες θερμοκρασιες ή χυμα ?

Εμενα χλωμο μου φαινεται μια τοσο μεγαλη εταιρια με ιστορικο στα ελαστικα αυτοκινητων οπως η continental να εβγαζε στραβη παρτιδα κ να την πουλαγε αβερτα ...

Εγω προσωπικα στο fz6 εχω τα conti road attack, και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος , σε βαθμο που εχω αποφασησει να ξαναβαλω τα ιδια στην επομενη αλλαγη.

Ψαξε βρες υπευθυνους ...





:winka:

Αυτό έκανα εδώ και 2,5 μήνες... Είναι στραβή ολόκληρη η παρτίδα των 19" ελαστικών.
Σε άλλα μηχανάκια είναι πιο δύσκολο να συμβεί. Αλλά τι ψάχνει κανείς να βρει από τη
στιγμή που 9 στους 10 (για να μην πω όλοι) που τοποθέτησαν Conti σε V-strom είχαν
πρόβλημα...?

Α και κάτι άλλο. Μετά τα 160 χλμ την ώρα, το μηχανάκι χάνει τόσο πολύ την ευστάθειά
του, σε σημείο που γίνεται επικίνδυνο.

menelaos46
28/09/2009, 16:12
Εχω οδηγησει πολλα β-στρομ 650 και ολα παρουσιαζου το ιδιο τρεμουλο σε ταχυτητες 60-90 περιπου αλλα κανενα απο αυτα ασταθεια σε τελικες. Αν φταιει το λαστιχο αλλαξε το δεν ειναι να παιζεις με αυτα. φιλος επεσε με 190 χιλιομετρα στην εθνικη σε ευθεια λογω ταλαντωσης που δημιουργουσε ετσι κι αλλιως το μηχανακι του αλλα εγινε πιο εντονη απο ανομοιομορφια οδοστρωματος.

Βασίλειος
06/10/2009, 15:06
Παιδιά επιβεβαιώνω για τα trail και το κουνημα στα 60-80. Πάντως πρέπει να πέσεις και σε ξηγημένο λαστιχά.
Εγώ τα έβαλα σε ένα μ.......α, που μόνο που δεν μου έβγαλε σκάρτο το μηχανάκι (από στραβή ζάντα έλεγε μέχρι και ρουλεμάν-που τα είχα ήδη αλλάξει). Πήγα στο Aaron Υμηττός και μου λέει πως
τα αλλάζει η εταιρία λόγω ελλατωματικής παρτίδας . Προσπάθησε να τα αλλάξει-Το θέμα είναι ότι πήγα μετά 6 μήνες και 6000χλμ. Και εμένα δεν με καλύπτει.
Οπότε τώρα βρίζοντας τον προηγούμενο και μην αντέχοντας τοσο τρεμουλο θα βάλω BW.

Da.Vintage
10/11/2009, 09:01
Εγώ παίδες Μόλις έβαλα το Conti Road attack καινούρια παρτίδα και έχω κάνει 100χλμ... το βλέπω καλό λάστιχο μέχρι στιγμής ... θα σας πώ στα επόμενα χλμ...

σαλιγκαρι
17/11/2009, 21:13
φοραω τα road attack απο τον αυγουστο.
εχω κανει μαζι τους 4500 χλμ και οταν με το καλο τα αλλαξω
παλι road attack θα βαλω γιατι το λαστιχακι ειναι Α Π Α Ι Χ Τ Ο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Random
18/11/2009, 18:14
TO EXOYME ΠΕΙ 100 ΦΟΡΕΣ ΑΣ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ......!!!!!!!!!!!!!!!1

ΣΕ ΒΕΣΤΡΟΜ ΚΑΙ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ BATTLEWING!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΑ ΚΟΝΤΙΝΕΝΤΑΛ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ..ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΟ ΣΕ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟΣΟ ΣΕ ΜΟΤΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΛΑΣΤΙΧΟ

the who
18/11/2009, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
TO EXOYME ΠΕΙ 100 ΦΟΡΕΣ ΑΣ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ......!!!!!!!!!!!!!!!1

ΣΕ ΒΕΣΤΡΟΜ ΚΑΙ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ BATTLEWING!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΑ ΚΟΝΤΙΝΕΝΤΑΛ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ..ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΟ ΣΕ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟΣΟ ΣΕ ΜΟΤΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΛΑΣΤΙΧΟ

Σε μοτολαστιχο οκ.Σε αυτοκινητο εχει πολυ καλα λαστιχα.(Γραφε με μικρα ρε φιλε)

σαλιγκαρι
18/11/2009, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
TO EXOYME ΠΕΙ 100 ΦΟΡΕΣ ΑΣ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ......!!!!!!!!!!!!!!!1

ΣΕ ΒΕΣΤΡΟΜ ΚΑΙ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ BATTLEWING!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΑ ΚΟΝΤΙΝΕΝΤΑΛ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ..ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΟ ΣΕ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟΣΟ ΣΕ ΜΟΤΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΛΑΣΤΙΧΟ

θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μιας και απο τα attack εχω μεινει κατι παραπανω απο ικανοποιημενος

Elle
18/11/2009, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
TO EXOYME ΠΕΙ 100 ΦΟΡΕΣ ΑΣ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ......!!!!!!!!!!!!!!!1

ΣΕ ΒΕΣΤΡΟΜ ΚΑΙ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ BATTLEWING!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΑ ΚΟΝΤΙΝΕΝΤΑΛ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ..ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΟ ΣΕ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟΣΟ ΣΕ ΜΟΤΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΛΑΣΤΙΧΟ

Ανοησίες, υπάρχουν αρκετές εξαιρετικές επιλογές για κάθε γούστο!!

Elle
18/11/2009, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από σαλιγκαρι
φοραω τα road attack απο τον αυγουστο.
εχω κανει μαζι τους 4500 χλμ και οταν με το καλο τα αλλαξω
παλι road attack θα βαλω γιατι το λαστιχακι ειναι Α Π Α Ι Χ Τ Ο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Μετά τα 180χλμ/ω δεν νιώθεις πως είναι έτοιμο να πετάξει από την απώλεια ευστάθειας
που προκαλεί η "γλυκιά" κορώνα του ελαστικού;

σαλιγκαρι
18/11/2009, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Μετά τα 180χλμ/ω δεν νιώθεις πως είναι έτοιμο να πετάξει από την απώλεια ευστάθειας
που προκαλεί η "γλυκιά" κορώνα του ελαστικού;

αδερφε ειλικρινα δεν εχω λογο να σε παραμυθιασω.
το λαστιχο ειναι βραχος σε ολο το φασμα των χλμ απο 0 εως οσο παει.
και αλλα παιδια απο την λεσχη v strom - forum v strom δεν με πιστευαν
οσπου το καναν βολτα και το διαπιστωσαν μονοι τους.
υπ οψιν δεν ειμαι ο μοναδικος τυχερος αν βολταρεις μια απο το v strom forum
και διαβασεις τις κουβεντες περι ελαστικων θα δεις και μονος σου οτι δεν ειναι ολοι δυσαρεστημενοι.
και ξανα λεω οτι παρ ολο το ρισκο γιατι οντως υπαρχει προβλημα με την μπροστινη παρτιδα θα το ρισκαρω να τα ξαναβαλω γιατι το λαστιχο ειναι ειδικα σε στριφτερους δρομους ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ.
σου προσδιδει απιστευτη ασφαλεια που σε κανει να ξεπερασεις τα ορια σου.:wave2:

tazakos
21/11/2009, 00:14
+1 για ευστάθεια μετά τα 180, δεν έχει καμιά απώλεια ευστάθειας ίσα ίσα πάει καρφί το μηχανάκι, και εγώ είμαι ευχαριστήμένος ακόμη και αν έχω τρέμουλο στα 65 έντονο. Σε όλες τις άλλες ταχύτητες ακλόνητο και στις στροφές μπράβο τους που το βγάλαν και για το μηχανάκι μας!

andgeo
21/11/2009, 01:34
Άντε να γράψω κι εγώ την δική μου εμπειρία . Έβαλα τα sport-attack μετά από bridgestone bt-014 τα οποία μου διαφήμιζαν για καταπληκτικά λάστιχα . Η δική μου άποψη είναι ότι ήταν ανέκδοτα . Για ολόκληρο χειμώνα δεν ένοιωσα ασφαλής από τα ελαστικά αυτά ούτε στιγμή . Παγωμένα και σκληρά ακόμη και μετά από 30 χλμ πορείας . Στο νερό δε ήταν απλά ότι είναι τα λάστιχα για τα ριμουλκά στο λιμάνι , αντικραδασμικά για τις κρούσεις με το μόλο . Από τον Σεπτέμβριο έβαλα τα sport-attack και νομίζω ότι οδηγώ άλλη μηχανή . Πλαστελίνη μέσα σε λίγα λεπτά γίνεται ένα με την άσφαλτο , μορφοποιείται στα μέτρα της . Οι πληροφορίες του οδοστώματος έχουν την τιμητικής τους .
Τελικά η άποψη μου είναι ότι για 300ευρώ δεν μπορεί να κάνεις λάθος επιλογή με αυτά τα ελαστικά . Και ναι ευχαρίστως τα ξαναβάζω όταν με το καλό τα καταναλώσω .

harisvfr
21/11/2009, 02:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Άντε να γράψω κι εγώ την δική μου εμπειρία . Έβαλα τα sport-attack μετά από bridgestone bt-014 τα οποία μου διαφήμιζαν για καταπληκτικά λάστιχα . Η δική μου άποψη είναι ότι ήταν ανέκδοτα . Για ολόκληρο χειμώνα δεν ένοιωσα ασφαλής από τα ελαστικά αυτά ούτε στιγμή . Παγωμένα και σκληρά ακόμη και μετά από 30 χλμ πορείας . Στο νερό δε ήταν απλά ότι είναι τα λάστιχα για τα ριμουλκά στο λιμάνι , αντικραδασμικά για τις κρούσεις με το μόλο . Από τον Σεπτέμβριο έβαλα τα sport-attack και νομίζω ότι οδηγώ άλλη μηχανή . Πλαστελίνη μέσα σε λίγα λεπτά γίνεται ένα με την άσφαλτο , μορφοποιείται στα μέτρα της . Οι πληροφορίες του οδοστώματος έχουν την τιμητικής τους .
Τελικά η άποψη μου είναι ότι για 300ευρώ δεν μπορεί να κάνεις λάθος επιλογή με αυτά τα ελαστικά . Και ναι ευχαρίστως τα ξαναβάζω όταν με το καλό τα καταναλώσω .

Παγωμένα και σκληρά τα 014 ? :confused:
Φίλε μου τι να σου πω, εγώ που τα είχα στο VFR ήταν βεντούζα.
Το μόνο κακό είναι ότι περέδωσαν το πνεύμα στα 6.500 χλμ. :beer:

andgeo
21/11/2009, 02:32
Φίλε μου σε σχέση με τα conti-sport-attack ήταν ο πάγος με την καυτή σοκολάτα , απλά δοκίμασε τα κάποια στιγμή και θα με θυμηθείς !!!

andgeo
21/11/2009, 02:34
όσο για το πόσο θα κρατήσουν τα conti με προβληματίζει κι εμένα γιατί είναι πολύ μαλακά .

tazakos
21/11/2009, 15:49
andgeo road-attack εννοείς φίλε μου έτσι? σαν τα δικά μας δηλαδή!

ξέρω trail-attack, road-attack για αυτό ρωτάω μήπως υπάρχουν και sport-attack...υπάρχουν?

andgeo
21/11/2009, 19:22
Μιλάω για Conti Sport-Attack για street/ss μοτοσυκλέτες . Το ανέφερα απλώς γιατί έπεσε μια γενική κατακραυγή για τα ελαστικά της Continental από τα αυτοκίνητα μέχρι για πατίνια . Για τα road - attack και για τα μεγάλα on-off όπως τα v-strom και varadero δεν έχω ιδέα και ίσως να υπάρχει πρόβλημα σε παρτίδα όπως έχουν αναφέρει κάποια παιδιά παραπάνω , αλλά από μεμονωμένο πρόβλημα στον καθολικό αφορισμό απέχουν έτη φωτός .Κατά γενική ομολογία από τα πιο καλά λάστιχα και από τα πιο ακριβά είναι τα Michelin Pilot 2CW .Κι όμως κάποια παρτίδα την έκαναν ανάκληση για περίεργες συμπεριφορές και προβλήματα. Αυτό δεν κάνει το λάστιχο κακό , απλά προβληματική την παρτίδα .Για το συγκεκριμένο το μόνηο παράπονο που έχουν όσοι τα έχουν φορέσει είναι η τιμή τους .
Και για το BT-014 που γράφουμε με τον φίλο παραπάνω πρόκειται για αντίστοιχο λάστιχο κυρίως για street/ss μηχανές,με την διαφορά , ότι πρόκειται για touring λάστιχο (σκληρότερες γόμες ) για μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο και στα χλμ.

H.A.Balafoutre
21/11/2009, 22:44
Τώρα είμαι στο 4ο ζευγάρι Conti Sport Attack...και είμαι καλά....:rotflmao:

Από τα Metzeler Μ3 (τρία ζευγάρια) στα Conti....ήταν...σαν να πέφτω από το φεγγάρι!

Στα πρώτα 10 μέτρα (από τη στιγμή που είχα φορέσει το 1ο ζευγάρι για να φύγω από το μαγαζί που μόλις τα είχα φορέσει...κόντεψα να πέσω στην ευθεία....), μου φάνηκαν...τι μαλακία έκανα διότι αισθανόμουνα πως κουνιώταν το τιμόνι σε χαμηλές ταχύτητες...το συνηθίζεις όμως.

Όμως έκοψα. Δεν ξεκίνησα από εκεί που είχα σταματήσει στα Μ3...φανταστικό λάστιχο για το FZ6 Fazer μου, ξεκίνησα από την αρχή. Κουλομαρία στην αρχή, σιγά σιγά να μάθω τι παίζει. Πήγα από την αρχή στις ίδιες διαδρομές με ζέστη, βροχή, ύποπτη γλίτσα, κρύο...και πάει λέγοντας. Υπομονή. Τελικά πήγα και πίστα. ΤΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ ΚΡΑΤΑΝΕ. Δεν σου δίνουν την με κλειστά μάτια εμπειστοσύνη των Μ3 αλλά κρατάνε. Λίγο πιο αργά σε γεωμετρία αλλά σταθερά.

Mου βγάζουν λιγότερα χιλιόμετρα από τα Μ3.

Ανάποδη κλίση σε δρόμο με κακή πρόσφυση σε σημείο σκιερό και χειμώνα μετά από ζεστό κομμάτι δρόμου από τον ήλιο την ίδια εποχή...και τα 2 κρατάνε καλά, απλώς το Conti θέλει περισσότερη προσοχή στην κλίση και στην τροχιά σε ρυθμό απλός να τον περάσεις τον δρόμο και λίγο πιο σβέλτα. Προσωπικά πάντα.

Da.Vintage
03/12/2009, 19:38
Λοιπόν ακόμα έχω κάνει πολύ λίγα χλμ αλλά το πάτησα καλά σε αυτά τα λίγα το τέσταρα στο όριο του....

Το πήγα μία πεντέλη (μυστικό τεστ τρακ) το λάτσιχο ζεστάθηκε γρήγορα λόγω ποιότητας ασφάλτου... γρήγορη αλλά γλυκιά κορόνα ...μόλις ζεσταθεί βαριέσαι να ξύνεις όλο το μηχανάκι κάτω... αυτό που με προβλημάτισε ήταν οτι κρυώνουν γρήγορα και μίλις βγήκα σε νορμάλ δρόμους της αθήνας δεν νοιώθω πολλά απο πρόσφυση... το καλό είναι όμως οτι σε κάθε περίπτωση σε πληροφορούν καλά και εγκαίρως...

Δε βιάζομαι να βγάλω απόλυτα συμπεράσματα ακόμα...θα το δοκιμάσω λίγο ακόμα....και σε νερό...
έτσι και αλλοιώς είναι λίγα ακόμα τα χλμ...


Απλά κάποιοι εδω μέσα το είχαν εκθεάσει ως το απόλυτο ελαστικό...και ίσως γι'αυτό περιμένω πολλά απο αυτό...


πιστεύω όμως οτι στην πίστα θα κάνει ΠΑΠΑΔΕΣ!:wave2:

Elle
04/12/2009, 15:30
Είναι πράγματι φοβερό ελαστικό στο κράτημα μιας που είναι ιδιαίτερα μαλακό, η απόλυτη
χημεία, αλλά για το V-Strom δεν βλέπω να κάνει... :sun:

DeusEx
04/12/2009, 16:03
στο fz6n μου, φοραω εδω και 16.000 χλμ περιπου το conti road attack, και γενικα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Κανενα τρεμουλο απο μηδεν εως τελικιασμα ποτε δεν αισθανθηκα κατι. Καλη πληροφορηση , και καλο αντικραδασμικο στις λακουβιτσες λογω του ασυνηθιστου μεγαλου παχους στο πισω ελαστικο.(το παχος βοηθα επισης να μην μπαινουν βαθεια αυτα τα γ@μημενα γυαλακια που μαζευω απο το δρομο κατα καιρους).

Εχουνε ψωμι ακομα, και υπολογιζω οτι καμμια 20αρια χιλιαδες συνολο θα τα βγαλουν. Εχει τετραγωνισει λιγο στην μεση λογω πολλων ταξιδιων εθνικη, αλλα μεχρι να βγουνε λινα εχει ακομα.

Μειωθηκε λιγο η προσφηση ομως, το καταλαβα με τις τελευταιες βροχες οταν πατησα σε λευκη γραμμη, εκανα πατιναζ !

Ειχα παρει την αποφαση να τα ξαναβαλω μιας κ τα εβρησκα φθηνα (230ε+30ε τοποθετηση) αλλα με αυτα που διαβασα και ακουσα τρομαξα λιγο. (εκτος απο την ελλατωματικη παρτιδα στις vstrom διαστασεις, διαβασα κ στο τρωκτικο για αστοχεια υλικου)

Συμπερασματικα παντως λεω οτι ειναι ενα αψογο σπορ-τουρινγκ ελαστικο που ταιριαζει στον χαρακτηρα του fz6, με πολυ αντοχη και ικανιποιητικο κρατημα ...

tazakos
05/12/2009, 09:13
http://troktiko.blogspot.com/2009/11/continental.html

:confused:

Elle
06/12/2009, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
http://troktiko.blogspot.com/2009/11/continental.html

:confused:

Αυτό είναι άλλο φρούτο... :rolleyes:


182554

DeusEx
07/12/2009, 10:16
Αυτο το post ειδα κ γω στο τρωκτικο.

Παντως θα μπορουσε να ειχε συμβει κ απο χαμηλη πιεση ελαστικων

tazakos
07/12/2009, 10:39
τώρα που είπες πίεση η κόντι στο site της μας είχε κάνει εντύπωση ότι έδινε προτεινόμενη πίεση για το road attack 37-41psi (για αναβάτη όχι φορτωμένο)

H.A.Balafoutre
07/12/2009, 14:42
Εγώ πιστεύω γίνεται πολύ φασαρία για το τίποτα.

Τα λάστιχα θα γίνουν έτσι μπορούν να γίνουν και χειρότερα ανάλογα τη χρήση κι όχι τους μήνες αγοράς κτλ.

Έπρεπε να έχω κρατημένη φωτογραφία τα λάστιχα στο αμάξι πρώτης τοποθέτησης, continental πως είχαν γίνει μετά από 30,000χλμ περίπου...για πέταμα με ακριβώς τετοιες εγκοπές...επίσης το ίδιο για τη μηχανή που μετά και τα 4 ζευγάρια continental sport attack 7000+χλμ έκαστο πίσω λάστιχο σε τι κατάσταση ήταν....μετά από μόλις 3μήνες χρήση έκαστο.

Λοιπόν, πάρε το 50% και είσαι εντάξει. Να σκοτωνόσουνα με το σκούτερ πάντως δεν υπήρχε φόβος από τα λαστιχα ντέ και καλά...από κάναν μαλάκα που παραβίασε το κόκκινο σε διασταύρωση περισσότερες πιθανότητες είχες.

Εγώ έχω στο jog50, μια μάρκα ελαστικών ούτε που ξέρω, 4 χρόνια με 2 κορδόνια....και μια φορά με κράνος, cordura μπουφάν, γάντια, μπότες, τζίν σε δρόμο με γλίτσα μόλις είχε βρέξει και στροφή είπα να την πάρω δίχως να κόψω τέρμα γκάζι....φυσικά σε πολύ ελεγχόμενες συθνήκες.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Απλώς να σου πω πως ήμουν κάτω πεσμένος και είχα ψωφίσει στο γέλιο αλλά το όλο θέαμα ήταν τόσο τρομακτικό για τους άλλους που 2 επιβάτες από τα αμάξια στο φανάρι κατέβηκαν να δουν τι είχα πάθει...:bawl: :bawl: :bawl:

Στεναχωρέθηκα που τους τρόμαξα...αλλά θα το ξαναδοκιμάσω διότι πιστεύω πως το έκλεισα ελάχιστα....

:lol: :lol: :lol: