PDA

View Full Version : Αγορά Tv



Ktm.Prestige
16/07/2009, 17:36
Την καλησπέρα μου σε όλους!
Μιας που μπήκανε και οι εκπτώσεις μάλλον που θα πάω για αγορά TV.
Ενδιαφέρομαι λοιπόν για 40'-42' και να μην σπάσουμε το φράγμα των 700?.
Παρακαλώ όσους γνωρίζουν και το έχουν ψάξει να μου πουν τι πρέπει να προσέξω , κάτι για αντιθέσεις και για απόκριση έχω ακούσει αλλα δεν είμαι διαβασμένος.
Σας ευχαριστώ.
:beer:

MAG/FMX
16/07/2009, 17:39
skroutz.gr lg7000 37 h 42

sakisvolos
16/07/2009, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Την καλησπέρα μου σε όλους!
Μιας που μπήκανε και οι εκπτώσεις μάλλον που θα πάω για αγορά TV.
Ενδιαφέρομαι λοιπόν για 40'-42' και να μην σπάσουμε το φράγμα των 700?.
Παρακαλώ όσους γνωρίζουν και το έχουν ψάξει να μου πουν τι πρέπει να προσέξω , κάτι για αντιθέσεις και για απόκριση έχω ακούσει αλλα δεν είμαι διαβασμένος.
Σας ευχαριστώ.
:beer:

Ενα πολύ βασικό θα σου πω σχετικά με την αγορά που θες να κάνεις!

Η τηλεόραση που θα πάρεις να έχει ψηφιακό δέκτη MPEG4 όχι απλά να έχει ψηφιακό δέκτη!:winka:
Αν πάρεις μια που δεν θα έχει δέκτη mpeg4 θα σου είναι ''άχρηστη'' σε κάνα δυο χρόνια!

Gandalf dr685sm
16/07/2009, 17:50
Βασικά πλέον πράγματα.

1. Να έχει ψηφιακό αποκωδικοποιητή (DVB-T) καθώς απο το 2010 και μετά αρχίζει το ψηφιακό σήμα και κάπου στο 2012 το αναλογικό πεθαίνει.

2. Να είναι FullHDTV για να έχει την σωστή απεικόνιση ψηφιακού σήματος απο οποιαδήποτε πηγή και αν προέρχεται.

3. Ο λόγος αντίθεσης πρέπει να είναι 1:35000 και επάνω για να έχεις σωστούς χρωματισμούς και λευκό.

4. Τα frames per second να μην είναι κάτω απο 6-8fps.

5. Οπωσδδήποτε υποδοχή για HDMI, Scart, μιας και οι περισσότερες πηγές ψηφιακού σήματος με αυτόν τον τρόπο συνδέονται.

6. Στα λεφτά που ψάχνεις θα τα βρείς όλα τα παραπάνω ... αν δεν τα βρείς πέσε σε διαστάσεις. Μην διαννοηθείς να τα αφήσεις απο έξω καθώς ειδικά στο 1+2 σε βάθος 3 χρόνων η τηλεόραση που θα πάρεις θα είναι άχρηστη.

7. Οπωσδόποτε LCD και οχι Plasma καθώς η δεύτερη έχει πολύ μικρότερο χρόνο ζωής.

Κορυφή στις τηλεοράσεις μέση κατανάλωσης είναι η SONY. Απο εκεί και μετά προς τα πάνω μπορείς να βρείς Bang&Olufsen κοκ... Φτηνότερη προσωπικά αγορά είχα κάνει τα Χριστούγεννα απο Πλαίσιο στα 760 ευρώ με γεμάτα τα παραπάνω , και πραγματικά δεν λυπήθηκα ούτε ευρώ (SONY 40'').

Στα υπόλοιπα μαγαζιά που είχα κοιτάξει δύσκολα έπαιζαν κάτω απο 800-900 ευρώ. Βέβαια μπορεί να βρείς και ευκαιρία τώρα. Καλή αγορά σου εύχομαι.

Gandalf

Gandalf dr685sm
16/07/2009, 17:52
sakisvolos...

Μόνο οι TV που είχα δεί ώς HDTV-Ready δεν είχαν MPEG-4 ικανότητα στο DVB-T τους. Σχεδόν όλες οι καινούριες πλέον υποστηρίζουν αυτό το πρωτόκολλο κωδικοποίησης.

Gandalf

sakisvolos
16/07/2009, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Βασικά πλέον πράγματα.

1. Να έχει ψηφιακό αποκωδικοποιητή (DVB-T) καθώς απο το 2010 και μετά αρχίζει το ψηφιακό σήμα και κάπου στο 2012 το αναλογικό πεθαίνει.





DVB-T αλλά Mpeg4 όχι Mpeg2!

Όσες δεν έχουν mpeg4 αποκωδικοποιητή θα είναι ''άχρηστες'' από το 2010 και μετά και για να παίξουν
τα ψηφιακά κανάλια θα θέλουν εξωτερικό αποκωδικοποιητή που σημαίνει άλλο ένα τηλεκοντρόλ στο
χέρι + καλώδια + πολλά άλλα!

sakisvolos
16/07/2009, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
sakisvolos...

Μόνο οι TV που είχα δεί ώς HDTV-Ready δεν είχαν MPEG-4 ικανότητα στο DVB-T τους. Σχεδόν όλες οι καινούριες πλέον υποστηρίζουν αυτό το πρωτόκολλο κωδικοποίησης.

Gandalf

Οχι φίλε μάγε όχι προ δυο μηνών αγόρασα μια 42'' και το έψαξα πολύ πρώτα ΔΕΝ έχουν όλες
αποκωδικοποιητή Mpeg4 και ας είναι full HD!
Τους έχουν μείνει πολλά κομμάτια και τα πουλάνε επίτηδες πιο φτηνά σαν ''κράχτες''
λόγω του ότι ο ψηφιακός δέκτης τους είναι mpeg2!

Α και αυτές που έχουν δέκτη mpeg4 full HD το λένε με τεράστια γράμματα στα αυτοκόλλητα που έχουν
μπροστά στο πάνελ τους !

Το λέω αυτό γιατί πολλοί έχουν πέσει σε αυτήν την ''παγίδα'' των εταιριών που προσπαθούν να ξεφορτωθούν
ότι έχουν και δεν έχουν στις αποθήκες τους εις βάρος μας πάντα!

Gandalf dr685sm
16/07/2009, 18:42
Καλά αυτό δεν ισχύει ακόμα ...είναι υπό σκέψη το MPEG-4 σαν υποχρεωτική χρήση απο το DIGEA.. παραθέτω απο αντιδράσεις.


Ελλάδα: 1.300.000 τηλεοπτικοί δέκτες-STBs σε Mpeg-2, επιζητούν λύσεις Mpeg-4!
Το πέρασμα στην ψηφιακή εποχή έχει πολλά προβλήματα να αντιμετωπίσει, από την μια η ΕΡΤ έχει επιλέξει από το 2006 να εκπέμπει στο πρότυπο εκπομπής DVB-T/Mpeg-2 (στο 65% του πληθυσμού της Ελληνικής επικράτειας), μέσα από τα τρία βασικά κέντρα εκπομπής στις ευρύτερες περιοχές της Αττικής, Θεσσαλίας και Θεσσαλονίκης… Έτσι έχει δημιουργηθεί μια εγκατεστημένη βάση λήψης της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης DVB-T/Mpeg-2 , που ξεπερνά το 1.300.000 τηλεοπτικοί δέκτες και STBs (σύμφωνα με την ΕΡΤ) … Γνωρίζοντας ότι στην Ελληνική επικράτεια υπάρχουν 3.500.000 τηλεοπτικά νοικοκυριά, καταλαβαίνεται ότι η εγκατεστημένη βάση ψηφιακής λήψης DVB-T/Mpeg-2, μπορεί να αναλογεί σε ένα σεβαστό ποσοστό έναντι του συνολικού ποσοστού τηλεοπτικών νοικοκυριών που υπάρχουν στην Ελλάδα… Από την άλλη η έναρξη της Digea (εντός του 2009), σηματοδοτείται με την επιλογή ενός πιο σύγχρονου προτύπου εκπομπής DVB-T/Mpeg-4, που από την μια μπορεί να εκμεταλλεύεται καλύτερα την ψηφιακή χωρητικότητα στην επίγεια ψηφιακή πλατφόρμα εκπομπής, από την άλλη θα δημιουργήσει ασυμβατότητα πρόσβασης στην ήδη εγκατεστημένη βάση ψηφιακής λήψης DVB-T/Mpeg-2… Κάνεις δεν είναι αντίθετος στην χρησιμοποίηση νέων τεχνολογιών, όμως αυτό θα πρέπει να συνοδεύεται με την αντίστοιχη προστασία για τους καταναλωτές. Στην Ελλάδα, 1.300.000 τηλεοπτικοί δέκτες-STBs σε Mpeg-2, επιζητούν λύσεις Mpeg-4! Είναι λοιπόν υποχρέωση της πολιτείας να προστατεύει τους πολίτες-καταναλωτές, γιατί δεν φταίνε σε τίποτα να πληρώνουν ξανά την αλλαγή προτύπου εκπομπής, από την ΕΡΤ σε Mpeg-2 (2006), στην Digea σε Mpeg-4 (2009). Γιατί οι καταναλωτές δεν ήταν υποχρεωμένοι να γνωρίζουν τις τεχνολογικές εξελίξεις αλλαγών (μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα), η πολιτεία έπρεπε να διασφαλίσει τους όρους μετάβασης στην ψηφιακή εποχή, με το αντίστοιχο νομοθετικό πλαίσιο τεχνικών προδιαγραφών τηλεοπτικού εξοπλισμού. Όμως ποτέ δεν είναι αργά, και αφού αυτή την περίοδο είναι στα σκαριά το τελικό νομοθετικό πλαίσιο που θα ρυθμίσει τον τελικό ψηφιακό χάρτη συχνοτήτων, δίνοντας το πράσινο φως, για τις προϋποθέσεις συμμετοχής στη διαδικασία αδειοδότησης… Αλλά και ταυτόχρονα θα εμπεριέχει τις τεχνικές προδιαγραφές τηλεοπτικού εξοπλισμού (ψηφιακοί δέκτες και τηλεοράσεις με ενσωματωμένο δέκτη), ανάμεσα στα άλλα θα πρέπει να διασφαλίζει και τους όρους για την προστασία της εγκατεστημένης βάσης ψηφιακής λήψης DVB-T/Mpeg-2 (των 1.300.000 τηλεοπτικών δεκτών και STBs), που δημιουργήθηκε τα τελευταία τρία χρόνια στην χώρα μας, και όχι μόνο για το πρότυπο εκπομπής DVB-T/Mpeg-4 (που ενδιαφέρει την Digea)…
Φωνές του τύπου, ας πρόσεχαν οι καταναλωτές `η βιαστήκαν οι καταναλωτές δεν περνάνε…, όταν η ΕΡΤ (εν έτη 2006) μας βομβάρδιζε με τα κατάλληλα διαφημιστικά σποτάκια για το πέρασμα στην ψηφιακή εποχή και τα τέσσερα ψηφιακά της κανάλια (Cine+/Spor+/Prisma+/RikSat)… Ας αναλάβει και η ΕΡΤ τις ευθύνες της, η οποία παρεμπίπτοντος διαβλέποντας το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί κατά την παύση των αναλογικών εκπομπών, είχε κάνει πρόταση στην Digea «να ξεκινήσουν με MPEG 2, δίνοντας συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στην αγορά να προσαρμοσθεί στο MPEG 4 και να πάνε κατόπιν μαζί στο MPEG 4 (προβλεπόμενες ενημερωτικές καμπάνιες, κλπ.)…». Αναλύοντας αυτή την πρόταση της ΕΡΤ, και με δεδομένο ότι η Digea δηλώνει ότι ενδιαφέρεται για τους καταναλωτές (παράλληλα με την συνεχιζόμενη οικονομική κρίση…), μήπως θα ήταν καλύτερα να ακολουθηθεί μια μέση οδός για το πέρασμα στην ψηφιακή εποχή;
Να εκπέμψει και η Digea (πρότινος), σε Αθήνα, Θεσσαλία και Θεσσαλονίκη σε Mpeg-2 (έως το 2012), όπου προϋπάρχει το πρότυπο ψηφιακής εκπομπής Mpeg-2, μέσω της ΕΡΤ (με την αντίστοιχη εγκατεστημένη βάση ψηφιακής λήψης DVB-T/Mpeg-2)… Και στο Ξυλόκαστρο και άλλες περιοχές στην Ελληνική επικράτεια, σε Mpeg-4 (όπου δεν έχει εκπέμψει ακόμη ψηφιακά, η ΕΡΤ)… Για να μπει επιτέλους σε κάποιο καλό δρόμο, η μετάβαση στην ψηφιακή εποχή… Και στη συνέχεια (από το 2012 και μετά), να αρχίσει σταδιακά η μετάβαση στην ψηφιακή εκπομπή (σε Mpeg-4) και στις ευρύτερες περιοχές της Αττικής, Θεσσαλονίκης και Θεσσαλίας…

Gandalf

Xrider
16/07/2009, 18:45
Μια ερωτηση παιδες...
Οι φορητες τηλεορασεις αυτικινητου η τσεπης,κοινως αυτες που παιρνει καποιος μαζι οταν κανει κανενα ταξιδακι...ειναι για πεταμα?
Στην Ιταλια ηδη εδω και 2-3 χρονια εχουμε αυτο το συστημα,εχει γινει κατι σαν το φιλμνετ αλλα παρολαυτα υπαρχει ακομα το αναλογικο προγραμμα ...σε λιγους μηνες γινετε μονο ψηφιακο και με εναν αποκωδικοποιητη+κεραια εχεις σημα κανονικα και σε καθοδικη τηλεοραση.
Με τις φορητες πρεπει να κουβαλας και το κουτι και κεραια?
Ξερει κανεις?

Υ.Γ
Αγωνες,εργα κ.α θα ειναι επι πληρωμης με καρτα που μπαινει στο ντεκοντερ.

Gandalf dr685sm
16/07/2009, 18:50
Οι φορητες τηλεορασεις αυτικινητου η τσεπης,κοινως αυτες που παιρνει καποιος μαζι οταν κανει κανενα ταξιδακι...ειναι για πεταμα?

Σύμφωνα με τα όσα λένε απο το 2012 και μετά θα είναι άχρηστες, μιας και θα διακοπεί το αναλογικό σήμα , απο τα μεγάλα κανάλια τουλάχιστον.

Για συνδρομές δεν έχει ακουστεί κάτι ακόμα, αλλά μπορεί να παίξει και αυτό απο την στιγμή που μιλάμε για αποκωδικοποιητή άρα μπορεί να μπεί και κρυπτογράφηση.

Το τι θα γίνει πάντως απο τώρα και σε 3 χρόνια και μιας και μιλάμε για Ελλάδα φροντίζω να κρατώ μικρό καλάθι.

Θα είναι όμως και ενας λόγος να τους ρίξουμε και λίγο μαύρο και να το κλείσουμε το χαζοκούτι.

Gandalf

jorgevaldano
16/07/2009, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


7. Οπωσδόποτε LCD και οχι Plasma καθώς η δεύτερη έχει πολύ μικρότερο χρόνο ζωής.

Gandalf

αυτό πλέον ΔΕΝ ισχύει, η τεχνολογία πλάσμα έχει προχωρήσει και η διάρκεια ζωής τους είναι τεράστια



φίλε σε λάθος φόρουμ ρωτάς και το ξέρεις βέβαια, κοίτα εδώ:

www.avsite.gr
www.avclub.gr

θα βρεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ

και η τηλεόραση που σου ταιριάζει πάει ανάλογα με το τι θες ΕΣΥ να βλέπεις σ' αυτήν, δεν είναι όλες για όλους ;)

Pardalotzatziki
16/07/2009, 19:48
να μιλησει και καποιος του χωρου....

Σημαντικο ειναι η αποσταση που εχεις απο την τηλ/ση
για 40-42 πρεπει να εισαι περιπου 2-3,5 μ (κομμενο το spamming μιλαει η πειρα)

οταν θα εισαι στην εκθεση δες αυτο που 8α παρεις σε συγκριση με τις αλλες
Κοιτα την εικονα και οχι τα νουμερα
Η αντιθεση ειναι ενα μεγαλο παραμυθι

μην φοβηθεις να παρεις πλασμα το συν που εχουν ειναι τα πολυ καλα χρωματα ,η πολυ καλη αισθηση βαθους και τρισδιαστατης εικονας

μειον καταναλωση και χαμηλες αναλυσεις

Συν lcd
full HD υψηλη αναλυση

ολες πια εχουν hdmi
Βεβαια να θυμασαι οτι οπως το μηχανακι σου θελει σωστο καυσιμο και καλο μειγμα ετσι και η τηλ/ση θελει σωστη πηγη

μην περιμενεις απο dvd των 30Ε να δεις εικονα και μαλιστα με scart
πρεπει να αναβαθμιστεις σε dvd με hdmi που ανεβαζει αναλυση
η διαφορα ειναι αισθητη

συμπεριφορες εταιριων
Samsung
πολυ εντονα χρωματα πολυ μικρη αισθηση θαμπαδας σε φτηνα μοντελα που ειναι η κατηγορια που ενδιαφερεσαι συμφωνα με τα χρηματα που διαθετεις

LG
Πολυ καλη γενικη συμπεριφορα χρωμα και εικονα πολυ ζωντανη (την προτεινω ανεπιφυλακτα)
και πολυ καλες τιμες

SONY
Αισθηση θαμπαδας και τα χρωματα δεν με τρελαινουν - συγκριτικα πολυ ανεβασμενες τιμες

philips
Τρομερα καθαρη εικονα αλλα επιπεδη - ελλειψη αισθησης βαθους ειδικα στα ασπρα

Συμβουλη
Μην ψαχτεις στο avsite.gr οι ανθρωποι ειναι κορακια. οι γνωσεις και οι αναλυσεις θα σε μπερδεψουν.

αυτα για την ωρα. Βιαστικα γιατι παω για κοκορετσι......:beer: :beer:

Ktm.Prestige
16/07/2009, 20:35
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους!
Κατα δεύτερον δεν ρωτάω σε λάθος φόρουμ , ξέρω που βρίσκομαι!
Ευτυχώς έχω PS3 (Ναι παίζω σε Κλασσική οβάλ τηλεόραση με scart!!) και δεν θα χρειαστώ προς το παρόν blu-ray dvd.
Αυτό πάντως που θέλω να πω είναι ότι παίζει τρελό λογοπαίγνιο με τις διαφημήσεις και άλλο γράφει και άλλα χαρακτηρηστικά έχει η TV.
Και βέβαια σε κάποιον ο οποίος δεν ξέρει την πατάει πολύ εύκολα.
Τέλος πιο δύσκολο μου φαίνεται η αγορά τηλεόρασης απο pc.
Και πάλι thanks!:beer:




Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
να μιλησει και καποιος του χωρου....

Συν lcd
full HD υψηλη αναλυση

ολες πια εχουν hdmi
Βεβαια να θυμασαι οτι οπως το μηχανακι σου θελει σωστο καυσιμο και καλο μειγμα ετσι και η τηλ/ση θελει σωστη πηγη

μην περιμενεις απο dvd των 30Ε να δεις εικονα και μαλιστα με scart
πρεπει να αναβαθμιστεις σε dvd με hdmi που ανεβαζει αναλυση
η διαφορα ειναι αισθητη

sakisvolos
16/07/2009, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Καλά αυτό δεν ισχύει ακόμα ...είναι υπό σκέψη το MPEG-4 σαν υποχρεωτική χρήση απο το DIGEA.. παραθέτω απο αντιδράσεις.



Gandalf

Καλά τα όσα λες δε λέω...............αλλά του προτείνεις να πάρει κάτι που ίσως σε δυο-τρία χρόνια να
του είναι ''άχρηστο''??
Δεδομένου πως κάποιο κανάλι πανελλήνιας εμβέλειας (ο σκάι αν θυμάμαι καλά) ανακοίνωσε πως θα
ξεκινήσει ή ξεκίνησε ψηφιακές εκπομπές σε mpeg4 full HD και ο φίλος δε θα βλέπει τίποτα??
Επίσης καλά θα ήταν να έχει και υποδοχή για κάρτα κρυπτογράφησης μιας και πολύ πιθανόν να
έχουμε και συνδρομητικά κανάλια σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα!

MAG/FMX
16/07/2009, 23:18
Το ps3 poy paizeis me scart ειναι σα ναπαιζεις ps2 grafika .

Pardalotzatziki
16/07/2009, 23:35
saki αν μιλας για pcmcia card, εχουν ολες

για τις πλασμα να πω οτι δεν ειναι σωστο να συζηταμε για χρονο ζωης
καμια απο τις δυο τεχνολογιες δεν εχει συμπληρωσει 20 χρονια για να ξερουμε
απλα πεφτει η αποδοση των χρωματων στις πλασμα σε βαθος δεκαετιας+

βεβαια το πλασμα λογω του οτι ειναι χημικο αντικαθισταται
απο την αλλη λογω χαμηλου κοστους την πετας και μετα απο 6 χρονια αν εχεις δωσει 500 ευρω

τι να πω και γω που πηρα οπισθιας προβολης με λαμπα 8000 ωρων??
πετας την ευκαιρια?

SeNNinhA
16/07/2009, 23:52
Μιας και έχω δει στην πράξη πολλές από συγγενείς και φίλους, τελικά ένα έχω να πω:

Σαν την εικόνα των PHILIPS δεν έχει καμία άλλη.

Τα υπόλοιπα γκαζετάκια τους λίγο με ενδιαφέρουν εαν τελικά η εικόνα δεν είναι η σωστή.

Γι αυτό λοιπόν προτείνω Philips και ας πέσεις και σε πιο μικρό μέγεθος. Αξίζει και με το παραπάνω.

Αααα, και τα νούμερα που αναγράφουν οι περισσότερες είναι το μέγιστο και υπο προϋποθέσεις που βγάζουν εαν βάλεις την φωτεινότητα και το κοντράστ στο τέρμα. Πρακτικά εκεί πρέπει να τα έχεις σχεδόν στις περισσότερες μιας και η φωτεινότητά τους είναι από χάλια ως απλά αποδεκτή.

sakisvolos
17/07/2009, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
saki αν μιλας για pcmcia card, εχουν ολες

για τις πλασμα να πω οτι δεν ειναι σωστο να συζηταμε για χρονο ζωης
καμια απο τις δυο τεχνολογιες δεν εχει συμπληρωσει 20 χρονια για να ξερουμε
απλα πεφτει η αποδοση των χρωματων στις πλασμα σε βαθος δεκαετιας+

βεβαια το πλασμα λογω του οτι ειναι χημικο αντικαθισταται
απο την αλλη λογω χαμηλου κοστους την πετας και μετα απο 6 χρονια αν εχεις δωσει 500 ευρω

τι να πω και γω που πηρα οπισθιας προβολης με λαμπα 8000 ωρων??
πετας την ευκαιρια?

Για pcmcia μιλαω ναι μιας και πάμε σε ψηφιακές εκπομπές καλά είναι να υπάρχει και αυτή η δυνατότητα!

+ 1000 στο ότι και οι δυο τεχνολογίες είναι ακόμα καινούργιες!
Και οι πλάσμα πλέον μπορούν να είναι full HD έχει βγάλει η panasonic με ανάλυση 1920Χ1080 σε πλάσμα!
Το επιχείρημα της αντικατάστασης σε 6 χρόνια σωστό είναι μην ξεχνάμε ότι βγαίνουν και οι led οι οποίες
θα έχουν τρελό χρόνο ζωής μιας και το led δεν χανει εύκολα την απόδοση του!

sakisvolos
17/07/2009, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA

Σαν την εικόνα των PHILIPS δεν έχει καμία άλλη.

Τα υπόλοιπα γκαζετάκια τους λίγο με ενδιαφέρουν εαν τελικά η εικόνα δεν είναι η σωστή.



Συμφωνώ για την εικόνα στις philips φιλε Senninha αλλά αν χρειαστείς επισκευή εντός ή εκτός εγγύησης την έβαψες απλά κι ωραία!

Αν θεωρείς γκαντζετάκια μια τηλεόραση 42'' να είναι πλήρως ρυθμίσημη από το χρήστη να έχει
πολλές εισόδους-εξόδους και να έχει και μελλοντικές δυνατότητες τι να πω γούστα είναι αυτά!

SeNNinhA
17/07/2009, 00:21
Κοίτα, η βασική δουλειά μιας τηλεόρασης είναι να δείχνει καλή εικόνα.

Ο υπόλοιπος εξοπλισμός της θα με ενδιαφέρει πια εφόσον η εικόνα της είναι καλή τουλάχιστον. Και δυστυχώς η πλειονότητα των τηλεοράσεων αυτή την στιγμή έχουν κακή εικόνα. Τόσο κακή που οι παλιές φαίνονται να είναι σούπερ.

Όπως είπα και πριν το βασικό πρόβλημα που εγώ έχω εντοπίσει είναι η μικρή τους φωτεινότητα και το κακό κοντράστ. Δεν είμαι ειδικός αλλά εγώ αυτά βλέπω.

Εαν τώρα έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε δυο ίδιας ποιότητας εικόνας ΤV τότε θα κοιτάξω και τον εξοπλισμό. Δεν θυσιάζω όμως την ποιότητα της εικόνας μου για οποιαδήποτε θύρα επικοινωνίας ή όποιον ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή. Ούτε καν για το service.

Προσωπική εκτίμηση πάντα μιας και ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια.

sakisvolos
17/07/2009, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Κοίτα, η βασική δουλειά μιας τηλεόρασης είναι να δείχνει καλή εικόνα.


Όπως είπα και πριν το βασικό πρόβλημα που εγώ έχω εντοπίσει είναι η μικρή τους φωτεινότητα και το κακό κοντράστ. Δεν είμαι ειδικός αλλά εγώ αυτά βλέπω.

Εαν τώρα έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε δυο ίδιας ποιότητας εικόνας ΤV τότε θα κοιτάξω και τον εξοπλισμό. Δεν θυσιάζω όμως την ποιότητα της εικόνας μου για οποιαδήποτε θύρα επικοινωνίας ή όποιον ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή. Ούτε καν για το service.

Προσωπική εκτίμηση πάντα μιας και ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια.

Κατανοητό και αποδεκτό αυτό που λες κι εγώ αυτή που πήρα με κριτήριο την εικόνα την πήρα
για αυτό έσκασα +200? για να έχω και την καλή εικόνα και κάποια εξτρά
δεν με ενδιέφερε μόνο το τι συνδέσεις σηκώνει!

Και να μην ξεχνάμε ότι η τεχνολογία στα πάνελ lcd έχει προχωρήσει αρκετά πλέον και οι περισσότερες
lcd με clear πάνελ πλέον έχουν ανεβάσει τον πηχη πολύ ψηλά υπάρχουν βέβαια και πολλά εκτρώματα
αλλά επιμένω ότι καλά θα ήταν αν κάποιος αγοράσει καινούργια lcd τηλεόραση να έχει δέκτη mpeg4!

+Arxiereas+
17/07/2009, 07:17
Παλίκαρε.
Τα βήματα επιλογής tv είναι τα ακόλουθα.

1) Για τι χρήση προορίζεται
π.χ. 50% τηλεοπτικό σήμα, 20% gaming, 20% PC, 10% HD υλικό.
ΠΑΡΑ πολύ σημαντικό για να ξέρεις αν θα πας σε πλάσμα ή lcd, ποιες να αποφύγεις γιατί LAGάρουν και το επίσης σημαντικότερο, ΑΝ χρειάζεσαι τα 1080p....

2) Σε τι απόσταση θα τοποθετηθεί.
Αν είναι να πάρεις 40άρα για να τη βάλεις στα 3,5-4 μέτρα, στο υπογράφω ότι σε μια βδομάδα θα κλαις τα λεφτά σου!

3) Το ΜΕΓΙΣΤΟ ποσό που διαθέτεις. Είπες 700 αλλά σχεδόν πάντα ψάχνοντας tv ανεβάζουμε λίγο το budget....

Απάντησε αν θέλεις σ' αυτά τα 3 και συνεχίζουμε με τα υπόλοιπα.


Sakisvolos
Καλό είναι να έχει όπως λες αποκωδικοποιητή mpeg4 αλλά δεν είναι το παν. Πολύ απλά αν είναι να επιλέξει μοντέλο με ιδιαίτερο βάρος σ' αυτό και αναγκαστεί να δώσει π.χ. 100Ε παραπάνω από μια άλλη που επίσης τον καλύπτει αλλά δεν έχει, θα πιαστεί μεγάλος κότσος όταν κυκλοφορήσουν οι αποκωδικοποιητές με 20-30Ε.
Άσε που είναι και από επαρχία το παιδί και πολύ αμφιβάλω για το πότε και ΑΝ θα φτάσει εκεί η ψηφιακή....
(όπως και εδώ, που είμαι κομπλέ κι ακόμα περιμένω την ψηφιακή της ΕΡΤ....) :mad:

Σαν παλιό μέλος του avclub που παρακολουθώ τις συζητήσεις για tv αλλά και σαν πρόσφατος αγοραστής (3 μήνες το έψαχνα...), για τις μάρκες γενικά έχω να παρατηρήσω:

Panasonic
Κορυφαία εικόνα στις plasma, οι αμέσως καλύτερες μετά τις (πανάκριβες) KURO της Pioneer
Μηδαμινές βλάβες.

Philips
Κορυφαία εικόνα ΜΟΝΟ στα ακριβά της μοντέλα. Τα μεσαίας-χαμηλής τιμής πραγματικά υποφέρουν! Συχνότητα βλαβών μέτρια-σπάνια.

LG
Για όποιον θέλει απλά μια φθηνή lcd. Ορισμένες plasma έχουν αρκετά καλή εικόνα
Με την LG7000 έκανε ρεκόρ βλαβών στις τηλεοράσεις.

Samsung
Πλούσιες σε εξοπλισμό, καλές τιμές, πολύ καλή εικόνα αλλά προβλήματα lag σε αρκετά μοντέλα
Συχνότητα βλαβών σπάνια

Sony
Τιμές που ξεφεύγουν προς τα πάνω, ίσως φτωχότερες στον εξοπλισμό αλλά πάντα καλύτερη εικόνα-λειτουργία σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό. Τα ακριβά της μοντέλα είναι απλά κορυφαία. Σε ορισμένα μοντέλα είχε θέματα clouding (backlight bleeding)
Σπάνια εμφανίζουν βλάβες


http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=41498
Το παραπάνω είναι για το φίλο που πρότεινε τη μακράν μεγαλύτερη απάτη όλων των εποχών σε τηλεόραση. Την LG7000


Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Κοίτα, η βασική δουλειά μιας τηλεόρασης είναι να δείχνει καλή εικόνα.

Ο υπόλοιπος εξοπλισμός της θα με ενδιαφέρει πια εφόσον η εικόνα της είναι καλή τουλάχιστον. Και δυστυχώς η πλειονότητα των τηλεοράσεων αυτή την στιγμή έχουν κακή εικόνα. Τόσο κακή που οι παλιές φαίνονται να είναι σούπερ.

+άπειρα!
:beer:

guzzistas
17/07/2009, 08:45
Θυμάμαι πριν 13 χρόνια που δούλευα στο ΡΑΔΙΟΑΘΗΝΑΙ, είχαν βγει οι τηλεοράσεις PHILIPS 16:9
300 ΚΑΙ χιλιάδες δρχ... τότε! Πολλά λεφτά αν αναλογιστεί κανείς ότι ο μισθός μου ήταν 120.000 δρχ.
τεσπα.. Λέγαμε στο κόσμο να τις πάρει γιατί σε κανα 2 χρόνια θα εκπέμπουν όλα τα κανάλια σε αυτό το σύστημα και μπλα μπλα και θα βλέπετε καλύτερα και μπλα μπλα...

Λυπάμαι που το λέω αλλά βλέπω ότι 13 χρόνια μετά..... ακόμη τα κανάλια εκπέμπουν όπως εκπέμπουν!!!!!!!!!!!

Ολα αργούν σε αυτό τον τόπο...

+Arxiereas+
17/07/2009, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Θυμάμαι πριν 13 χρόνια που δούλευα στο ΡΑΔΙΟΑΘΗΝΑΙ, είχαν βγει οι τηλεοράσεις PHILIPS 16:9
300 ΚΑΙ χιλιάδες δρχ... τότε! Πολλά λεφτά αν αναλογιστεί κανείς ότι ο μισθός μου ήταν 120.000 δρχ.
τεσπα.. Λέγαμε στο κόσμο να τις πάρει γιατί σε κανα 2 χρόνια θα εκπέμπουν όλα τα κανάλια σε αυτό το σύστημα και μπλα μπλα και θα βλέπετε καλύτερα και μπλα μπλα...

Λυπάμαι που το λέω αλλά βλέπω ότι 13 χρόνια μετά..... ακόμη τα κανάλια εκπέμπουν όπως εκπέμπουν!!!!!!!!!!!

Ολα αργούν σε αυτό τον τόπο...
Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου.

Το φούμαρο και το μάρκετινγκ πάει σύνεφο.
Χωρίς να θέλω να στείλω το thread στις αντιπαραθέσεις, ακόμη και τα 1080p (fullHD) είναι άχρηστα αν δεν προορίζεται και για pc μονιτορ η τηλεόραση.

makis206
17/07/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+
Έτσι ακριβώ είναι φίλε μου.

Ε όσο νά'ναι τώρα έχουν πέσει αρκετά οι τιμές...!:D


:lol: :beer: :lol:

+Arxiereas+
17/07/2009, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ε όσο νά'ναι τώρα έχουν πέσει αρκετά οι τιμές...!:D


:lol: :beer: :lol:
Μη χασεις εσύ. Κακιασμένη! :p
Το διόρθωσα

:beer:

jorgevaldano
17/07/2009, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+

Χωρίς να θέλω να στείλω το thread στις αντιπαραθέσεις, ακόμη και τα 1080p (fullHD) είναι άχρηστα αν δεν προορίζεται και για pc μονιτορ η τηλεόραση.

οι "γνώστες" λένε πως και σε SD σήμα, οι fullHD τηλεοράσεις έχουν τα κορυφαία τσιπάκια επεξεργασίας και καταφέρνουν να δίνουν πολύ καλή εικόνα, οπότε σε κάθε περίπτωση καλό είναι να παίρνει κανείς fullHD

δεν ξέρω κατά πόσο αυτό τελικά ισχύει

πάντως την Κυριακή είδα σε διαφημιστικό μια toshiba 42άρα στα 550Ε, HD ready, είχε και ενσωματωμένο δέκτη

αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται να βλέπει bluray, και δεν σκοπεύει να την πουλήσει αλλά θα την κρατήσει ώσπου να αποχαλάσει, νομίζω είναι λαβράκι

+Arxiereas+
17/07/2009, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
οι "γνώστες" λένε πως και σε SD σήμα, οι fullHD τηλεοράσεις έχουν τα κορυφαία τσιπάκια επεξεργασίας και καταφέρνουν να δίνουν πολύ καλή εικόνα, οπότε σε κάθε περίπτωση καλό είναι να παίρνει κανείς fullHD
Στην πράξη ισχύει το ακριβώς αντίθετο. Όχι λόγο επεξεργαστών σήματος όσο λόγο της εγγενούς ανάλυσης του panel.
Πάρε για παράδειγμα το ότι οι κορυφαίες σε τηλεοπτικό σήμα flat τηλεοράσεις είναι πλάσμα που σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι ούτε καν 720p.
:wave2:

Με την ευκαιρία, στις lcd η philips έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα στον επεξεργαστή τηλεοπτικού σήματος χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει καλύτερα χαρακτηριστικά εικόνας (χρώμα, contrast).

Gandalf dr685sm
17/07/2009, 10:00
Πλάκα στην πλάκα λοιπόν , πήγα σε 1-2 καταστήματα χθες επειδή βαριόμουν σπίτι και είπα (αν και τα Χριστούγεννα πήρα τηλεόραση) να ρίξω μια ματιά τι γίνεται.

Γενικά συμπεράσματα...

1. Οι τιμές έχουν πέσει ενα 10-30% απο την αγορά μου. Το ίδιο μοντέλο SONY που πηρα έχει 40 ευρώ λιγότερα σήμερα.

2. Ο κόσμος γενικά κινείται σε διαστάσεις 38-42''. Και όμως δεν κάνει για όλους καθώς απο όσο διάβασα και στο εγχειρίδιο της SONY οι κατασκευαστές προτείνουν να είναι σε απόσταση 3Χ την διαγώνιο τους. Δηλαδή 40'' ας πούμε Χ3 = 120'' , άρα περίπου 3και κάτι μέτρα. Αν την βάλεις στα 4 θα χάνεις λεπτομέρειες... αν την δείς απο κοντά όπως πάμε στα μαγαζιά και τις βλέπουμε πάλι δεν θα έχεις την σωστή αίσθηση διακρίνοντας κόκκους σε αυτήν.

3. Ακόμα και σήμερα οι πωλητές δεν μπορούν να δώσουν πληροφορίες για το ψηφιακό σήμα. Δεν γνωρίζουν τι γίνεται.

4. Πέτυχα στο ΠΛΑΙΣΙΟ μια τηλεόραση της SONY , lcd, στα 200Hz και πραγματικά έχασα την μπάλα απο απόδοση εικόνας HDMI απο πηγή. Μάλιστα έπαιζε το μέλλον της που δεν είναι άλλο απο τις OLED... απίστευτα πράγματα.

5. Για τους κωδικοποιητές... μπορείς να βρείς και DVBT τελευταίας γεννιάς σε USB που θα δίνει σήμα μέσω PC... το έχω δοκιμάσει για τα σημερινά ψηφιακά κανάλια και η απόδοση είναι εκπληκτική.

Γενικά πάντως απο όσο έχω καταλάβει , οι τιμές έχουν πάρει την κατιούσα και οι άνθρωποι εδώ ώς πωλητές και τεχνικοί ακόμα ψάχνονται για το ψηφιακό αφού δεν έχει οριστικοποιηθεί πλέον τίποτα.

Gandalf

+Arxiereas+
17/07/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Βασικά πλέον πράγματα.

1. Να έχει ψηφιακό αποκωδικοποιητή (DVB-T) καθώς απο το 2010 και μετά αρχίζει το ψηφιακό σήμα και κάπου στο 2012 το αναλογικό πεθαίνει.

2. Να είναι FullHDTV για να έχει την σωστή απεικόνιση ψηφιακού σήματος απο οποιαδήποτε πηγή και αν προέρχεται.

3. Ο λόγος αντίθεσης πρέπει να είναι 1:35000 και επάνω για να έχεις σωστούς χρωματισμούς και λευκό.

4. Τα frames per second να μην είναι κάτω απο 6-8fps.

5. Οπωσδδήποτε υποδοχή για HDMI, Scart, μιας και οι περισσότερες πηγές ψηφιακού σήματος με αυτόν τον τρόπο συνδέονται.

6. Στα λεφτά που ψάχνεις θα τα βρείς όλα τα παραπάνω ... αν δεν τα βρείς πέσε σε διαστάσεις. Μην διαννοηθείς να τα αφήσεις απο έξω καθώς ειδικά στο 1+2 σε βάθος 3 χρόνων η τηλεόραση που θα πάρεις θα είναι άχρηστη.

7. Οπωσδόποτε LCD και οχι Plasma καθώς η δεύτερη έχει πολύ μικρότερο χρόνο ζωής.

Κορυφή στις τηλεοράσεις μέση κατανάλωσης είναι η SONY. Απο εκεί και μετά προς τα πάνω μπορείς να βρείς Bang&Olufsen κοκ... Φτηνότερη προσωπικά αγορά είχα κάνει τα Χριστούγεννα απο Πλαίσιο στα 760 ευρώ με γεμάτα τα παραπάνω , και πραγματικά δεν λυπήθηκα ούτε ευρώ (SONY 40'').

Στα υπόλοιπα μαγαζιά που είχα κοιτάξει δύσκολα έπαιζαν κάτω απο 800-900 ευρώ. Βέβαια μπορεί να βρείς και ευκαιρία τώρα. Καλή αγορά σου εύχομαι.

Gandalf
Μάγε στις tv σε βρίσκω ψιλοαδιάβαστο αλλά επειδή έχεις "ρεύμα" και μπορεί να επιρεάσεις κακώς στο συγκεκριμένο θέμα επέτρεψέ μου να σε διορθώσω:

1. Ας πεθάνει. Θα βγουν αποκωδικοποιητές mpeg4 όπως βγήκαν και οι mpeg2 για τα ψηφιακά της ΕΡΤ

2. Μόνο για να σηκώσει ψηλές αναλύσεις σε pc χρειάζεται. Διαφορά 720-1080p σε ευκρίνεια, λεπτομέρεια, εικόνα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ούτε σε πολλές περισσότερες ίντσες, όχι στις "ταπεινές" 40-46!
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=5251

3. Σχετικό είναι. Το ΔΥΝΑΜΙΚΟ κοντράστ που αναφέρεις δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να καλύψει τις ατέλειες του φυσικού contrast που αποδίδει το panel και που δεν ξεπερνά τα 1000-1500/1 (για lcd πάντα). Στις plasma θέμα κοντράστ δεν υφίσταται. Απλά κορυφαίο!

4. Μήπως εννοείς το latency που μετριέται σε ms? Εδώ τα πράγματα πάλι είναι ρευστά αφού philips-lg (ίδιο panel) ανακοινώνουν 2-4ms μετρώντας όμως από γκρι σε γκρι ενώ sony-samsung (επίσης ίδια panel) παίζουν στα 8ms άσπρο σε μαύρο που είναι σαφώς εγκυρότερη μέτρηση.
Σε fps μετριέται το framerate εισόδου-εξόδου. Μια tv με συμβατότητα 24p είναι υπεραρκετή για να αποδόσει σωστά μια ταινία που γυρίστηκε με αυτό το framerate.

5. Εντάξει όλες έχουν τέτοια. Ας το προσέξει μόνο αν έχει περισσότερες από 2 hdmi συσκευές γιατί πολλές tv έχουν μόλις 2.

6. Ναι και όχι. Ναι θα τα βρει αλλά ούτε κατά διάνοια να μην υποχωρήσει στη διάσταση που πρέπει να έχει για να επωφεληθεί τα μέγιστα! Τι να κάνει με μια full HD 37" στα 4 μέτρα με 5 hdmi και 4 scart όταν το full HD σ' αυτές τις ίντσες το διακρίνεις (θεωρητικά) στο 1,5μέτρο και τα 720p γίνεται αντιληπτό στα 2,5μ?

7. ΑΝ και ΜΟΝΟ ΑΝ σε παίρνει συνέχεια ο ύπνος με ανοιχτή τηλεόραση και το μενού του dvd στην οθόνη (στατική εικόνα δηλαδή) τότε και μόνο τότε, για το φόβο των Ιουδαίων, δεν παίρνεις plasma μη τυχόν και εμφανίσει burn in. Παρ' όλο που ανακοινώνουν ότι οι καινούριες δεν έχουν τόση ευαισθησία, δεν παύει να υφίσταται το θέμα. Άλλος ένας λόγος για να μην πάρεις plasma είναι τα phosphor trails που κάποιοι με ευαίσθητα μάτια βλέπουν κυρίως στις ασπρόμαυρες σκηνές. Τέλος οι plasma δεν έχουν τη φωτεινότητα των lcd σε πολύ φωτεινούς χώρους. Κατά τα άλλα είναι κλάσεις ανώτερες σε ποιότητα εικόνας, τηλεοπτικού σήματος και κίνησης με λιγότερα χρήματα. Η δε διαρκεια ζωής τους αν την υπολογίσεις είναι 10 χρόνια ΣΥΝΕΧΟΥΣ λειτουργίας στα παλιά μοντέλα και διπλάσια στα νεότερα....
:beer:

jorgevaldano
17/07/2009, 10:06
στο www.digea.gr, δίνουν προδιαγραφές βίντεο για mpeg2 & mpeg4 720*576 ανάλυση

+Arxiereas+
17/07/2009, 10:35
Για την απόσταση το παρακάτω διάγραμμα παρ' όλο που με εξέπληξε πριν την αγορά, με αποζημίωσε μετά από αυτήν. Δεν δίστασα να βάλω 46άρα στα 3,2 m και το αποτέλεσμα (μετά το 1ο σοκ) σε προβολή HD υλικού καθηλώνει.
Με λίγα λόγια το διάγραμμα μας εξηγεί πόσο "άχρηστη" είναι η σουπερ ντούπερ τηλεόρασή μας τοποθετημένη σε λάθος απόσταση-συνήθως πολύ μεγαλύτερη από αυτήν που πρέπει...


169049

Gandalf dr685sm
17/07/2009, 11:19
κοίτα ειδικός δεν είμαι.. θα έλεγα ίσως λίγο καλύτερα απο αδαής, καθώς ασχολήθηκα με το θέμα μόνο τελευταία που ήθελα να αγοράσω... αλλά...


2. Μόνο για να σηκώσει ψηλές αναλύσεις σε pc χρειάζεται. Διαφορά 720-1080p σε ευκρίνεια, λεπτομέρεια, εικόνα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ούτε σε πολλές περισσότερες ίντσες, όχι στις "ταπεινές" 40-46!

Τι γίνεται αν θες να παίξεις με blu-ray, ή με άλλες πηγές μέσω HDMI (βλ. PSP-XBOX, etc. ) και δεν έχεις την ίδια απόδοση; Στο συγκεκριμένο θέμα είσαι λάθος, καθώς η μεγαλύτερη ανάλυση σημαίνει ΠΑΝΤΑ , μεγαλύτερη λεπτομέρεια και απεικόνιση (το ίδιο είναι και στους υπολογιστές). Μάλιστα ειδικά αν είναι μεγαλύτερων διαστάσεων η οθόνη , το ίδιο είναι να παίζεις σε 1349Χ700κάτι... και το ίδιο σε 1920Χ1080;;;;

Ειδικά στο ψηφιακό σήμα που θα το δείς όπως πρέπει μόνο σε υψηλές αποδόσεις και αναλύσεις!!!

Για τα άλλα , δεν είμαι σίγουρος οπότε δεν μπορώ να πώ κάτι σίγουρο.

Gandalf

jorgevaldano
17/07/2009, 11:30
εκτός από τα στεγνά νούμερα, υπάρχει και το "τι μπορεί να αντιληφθεί το ανθρώπινο μάτι", που είναι και το τελικό κριτήριο, έτσι;

στο παραπάνω γράφημα - που δεν το έχει φτιάξει κανένας τυχαίος, υποθέτω - φαίνεται πως αν κάθεσαι "ελαφρώς μακριά", δεν καταλαβαίνεις το κέρδος του 1080p

SeNNinhA
17/07/2009, 11:40
Εντάξει λογικό είναι ρε σεις.

Οι μεγάλες τηλεοράσεις για την ίδια ανάλυση έχουν μεγαλύτερο κόκκο. Οπότε όσο πιο κοντά κάθεσαι σε αυτές τόσο πιο μεγάλο βλέπεις και τον κόκκο. Σου επιβάλουν οποτε να έχεις μια ελάχιστη απόσταση από αυτές για να βλέπεις νορμάλ.

Η μεγαλύτερη ανάλυση πάλι μπορεί να ξεχωρίσει όσο πιο κοντά την βλέπεις και την αισθάνεσαι πιο έντονα για τον ίδιο λόγο.

Απλά δεν βλέπω μεγάλες διαφορές για τις συνηθισμένες αποστάσεις που έχουμε στα σπίτια μας. Γιατί μην μου πείτε ότι έχετε δωμάτια που επιτρέπουν αποστάσεις καναπέ-τηλεόρασεις μεγαλύτερες από 5 μέτρα.

+Arxiereas+
17/07/2009, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Τι γίνεται αν θες να παίξεις με blu-ray, ή με άλλες πηγές μέσω HDMI (βλ. PSP-XBOX, etc. ) και δεν έχεις την ίδια απόδοση; Στο συγκεκριμένο θέμα είσαι λάθος, καθώς η μεγαλύτερη ανάλυση σημαίνει ΠΑΝΤΑ , μεγαλύτερη λεπτομέρεια και απεικόνιση (το ίδιο είναι και στους υπολογιστές). Μάλιστα ειδικά αν είναι μεγαλύτερων διαστάσεων η οθόνη , το ίδιο είναι να παίζεις σε 1349Χ700κάτι... και το ίδιο σε 1920Χ1080;;;;

Ειδικά στο ψηφιακό σήμα που θα το δείς όπως πρέπει μόνο σε υψηλές αποδόσεις και αναλύσεις!!!

Για τα άλλα , δεν είμαι σίγουρος οπότε δεν μπορώ να πώ κάτι σίγουρο.

Gandalf
PS3 εννοείς όχι PSP :p
Παιχνίδι από κονσόλα σε full HD δεν έχω δει μέχρι τώρα να μην πω πως ούτε καν HD δεν είναι πολλά από αυτά που υπάρχουν:
Η ΑΠΑΤΗ ΤΩΝ HD GAMES (http://www.gameworld.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1310:H-%CE%B1%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-HD-games&catid=39:console-wars)

Η αναφορά μου παρ' όλα αυτά ήταν για τις ταινίες (bluray) που ήδη υπάρχουν και που ρητά και κατηγορηματικά διαφορά δεν υπάρχει* τουλάχιστον στις ίντσες που συζητάμε!
*Kάτι ψιλοδιαφορές διέκρινα μόνο σε cartoon από το 1,5 μέτρο.... αλλά δεν κάθεσαι με την καμία να παρακολουθήσεις από τέτοια απόσταση!


Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
εκτός από τα στεγνά νούμερα, υπάρχει και το "τι μπορεί να αντιληφθεί το ανθρώπινο μάτι", που είναι και το τελικό κριτήριο, έτσι;

στο παραπάνω γράφημα - που δεν το έχει φτιάξει κανένας τυχαίος, υποθέτω - φαίνεται πως αν κάθεσαι "ελαφρώς μακριά", δεν καταλαβαίνεις το κέρδος του 1080p
Τα είπες όλα με τη μία.
Εκτός αν κάποιοι έχουν fullHD μάτι και βλέπουν στις 40 ίντσες διαφορά HD-FullHD. Οπότε για να γίνει πιο ακριβής ο ολόσωστος συλλογισμός σου, στη θέση του 1080 βάλε 720p

SENNINHA ορατό από κοντά κόκο και ελάχιστη επιτρεπτή απόσταση είχαν οι crt. Στις lcd συμβαίνει το αντίθετο και πάντα εξαρτάται από το υλικό προβολής. Με λίγα λόγια ξεχνάμε ό,τι ξέραμε για τις παλιές τηλεοράσεις. Τα δεδομένα έχουν αλλάξει ριζικά.

Για να μη χαθεί η μπάλα:
HD= 720p = 1280 x 720
Full HD = 1080p = 1920 x 1080

sakisvolos
17/07/2009, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+

θα πιαστεί μεγάλος κότσος όταν κυκλοφορήσουν οι αποκωδικοποιητές με 20-30Ε.



Καλησπέρα!

Οι αποκωδικοποιητές με 20 ή 30? που λες το ποιο πιθανό είναι να έχουν έξοδο σκάρτ με ότι αυτό συνεπάγεται!

Όσο για το αν θα πιαστεί κάποιος κότσος αν πάρει τηλεόραση με ενσωματωμένο ψηφιακό
αποκωδικοποιητή mpeg4 το αφήνω απλά ασχολίαστο!

Φιλικά! :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

+Arxiereas+
17/07/2009, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Καλησπέρα!

Οι αποκωδικοποιητές με 20 ή 30? που λες το ποιο πιθανό είναι να έχουν έξοδο σκάρτ με ότι αυτό συνεπάγεται!

Όσο για το αν θα πιαστεί κάποιος κότσος αν πάρει τηλεόραση με ενσωματωμένο ψηφιακό
αποκωδικοποιητή mpeg4 το αφήνω απλά ασχολίαστο!

Φιλικά! :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:
Κότσος θα πιαστεί Σάκη μου αν χρυσοπληρώσει tv με τέτοια λειτουργία ενώ οι ανάγκες του δεν το απαιτούν, γιατί ως συνήθως μόλις αρχίσει το πανηγύρι με τα ψηφιακά τα λαμόγια δε θα χάσουν την ευκαιρία. Όσο για τη συνδεσιμότητα, έλεος ρε συ, όχι και scart! :p
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=638250&catalog=20&category=69977767
Αυτό είναι ένα ακριβό μοντέλο που είναι ταυτόχρονα και δέκτης που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε pc monitor αλλά υπάρχουν και άλλα φθηνότερα αποκλειστικά για tv που έχουν ίδια συνδεσιμότητα (VGA), DVI, component, μέχρι και HDMI. Ακόμη ακόμη ΑΝ υπήρχε περίπτωση να είναι με scart (που δεν θα είναι) ποιος μας εγγυάται ότι τα κανάλια δεν θα προχωρήσουν σε χρησιμοποίηση χαμηλού bitrate για μεγιστοποίηση υπηρεσιών στην ίδια συχνότητα με αποτέλεσμα να μη δω ΠΟΤΕ hd σήμα και να πάει στράφι η τόση έγνοια για ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή?

Επίσης στα χρήματα που ανακοινώθηκε ο παρακάτω αποκωδικοποιητής, μου φαίνεται πολύ καλύτερη υλοποίηση από οποιοδήποτε ενσωματωμένο υποσύστημα:

Από το digea.
Ψηφιακός αποκωδικοποιητής 60 EURO - Ψηφιακή Τηλεόραση: Ένα κέντρο πολυμέσων
Για τη λήψη των ελεύθερων προγραμμάτων που θα φιλοξενούνται στην πλατφόρμα της Digea, αλλά και οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα εκπέμψει ψηφιακά, από τις τηλεοράσεις που έχουν σήμερα στο σπίτι τους οι Έλληνες θα απατηθεί στις περισσότερες των περιπτώσεων, τα στοιχεία μας δίνουν ένα ποσοστό μεγαλύτερο από 95%, η αγορά και εγκατάσταση ενός αποκωδικοποιητή αναμενόμενης αξίας γύρω στα 60 EU στην αρχή και αργότερα 40 με 50 EU (σχ. ήδη βρίσκεις από το εξωτερικό με λιγότερα από 40Ε), σύμφωνα με την εμπειρία της Ευρώπης. Αυτά για ένα βασικό αποκωδικοποιητή. Με 10-20 EU περισσότερα θα μπορεί ο Έλληνας καταναλωτής να προσθέσει θύρα USB και card reader ώστε να μπορεί να γράψει προγράμματα, να δεί τις ψηφιακές του φωτογραφίες και να ακούσει τραγούδια, να έχει έξοδο HDMI για κατευθείαν ψηφιακό σήμα στην τηλεόραση του και διάφορα άλλα.. Μην ξεχνάμε ότι οι ψηφιακοί αποκωδικοποιητές δεν είναι τίποτε άλλο από μικροί υπολογιστές πού έχουν ακόμη και δυνατότητα σύνδεσης στο Internet. Δεν μιλάμε λοιπόν συνήθως απλά για ένα επιπλέον κουτί που θα προσθέσουμε στην τηλεόραση μας αλλά για την μετατροπή της σε ένα κέντρο πολυμέσων.

KAI ΕΠΙΣΗΣ:
Όταν οι πολίτες είναι έτοιμοι
Στο τέλος της μεταβατικής περιόδου και εφόσον διαπιστώσομε ότι η διείσδυση του απαιτούμενου εξοπλισμού έχει ξεπεράσει ένα ποσοστό της τάξης του 85-90%, η αναλογική εκπομπή θα σταματήσει παραχωρώντας τη θέση της αποκλειστικά στην ψηφιακή εκπομπή. Σε αυτή τη φάση θα έχουμε μια πληρέστερη εικόνα της πραγματικής κάλυψης της χώρας με το ψηφιακό σήμα και μια σειρά διορθωτικών ενεργειών θα χρειαστεί προκειμένου να πετύχουμε την καλύτερη δυνατή κάλυψη του Ελληνικού πληθυσμού.

Δηλαδή καλά κρασά μέχρι να γίνει πλήρης μετάβαση (ακόμη δεν έγινε η αρχή νέας και συζητάμε το τέλος της παλιάς....)
Να στο πω κι αλλιώς? Προσωπικά στα @@ μου την έχω γραμμένη την Ελληνική τηλεόραση και το επίπεδο εκπομπών της. Σιγά μην έχω την έγνοια της digital Τατιάνας όταν αγοράζω tv! :yuck:

:beer:

Edit: Μόλις διάβασα ότι η samsung θα διαθέσει μια μοντούλα που μπαίνει στην θέση CI για να μπορούν οι κάτοχοι να βλέπουν αυτά τα κανάλια. Λογικά κάποιο τρόπο θα βρουν και οι υπόλοιποι για τα μοντέλα τους χωρίς αποκ/τή mpeg4 οπότε δεν βλέπω το λόγο να γίνεται τόσος ντόρος για το θέμα.

hidefnick
17/07/2009, 19:54
Καλά ρε. Τόσο ΤV βλέπετε? Στο σπίτι που πρέπει να αποκτήσω σύντομα, απλά δεν θα μπεί τίποτα πάνω από 20-26" και πολλές είναι. Ακούστε καμιά μουσική και κανένα ραδιόφωνο. Κάνει καλό. Χαλαρώνει.:beer: :beer: :beer:

+Arxiereas+
17/07/2009, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Καλά ρε. Τόσο ΤV βλέπετε? Στο σπίτι που πρέπει να αποκτήσω σύντομα, απλά δεν θα μπεί τίποτα πάνω από 20-26" και πολλές είναι. Ακούστε καμιά μουσική και κανένα ραδιόφωνο. Κάνει καλό. Χαλαρώνει.:beer: :beer: :beer:
Αδερφέ εγώ είμαι home-cinemaκιας. TV βλέπω κάθε 2 χρόνια (μουντιάλ-Γιούρο). Όπως έγραψα και πριν, δεκάρα δε δίνω για τηλεοπτικά προγράμματα. Σιγά μην έσκαγα ένα κάρο παράδες για να βλέπω τον Χατζηνικολάου-γίγαντα στα 3 μέτρα!
Άσε που τώρα που γίνεται αυτή η κουβέντα θυμήθηκα ότι η tv μου (sony) έχει και ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή mpeg-4.... :lol:

sakisvolos
17/07/2009, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+
Κότσος θα πιαστεί Σάκη μου αν χρυσοπληρώσει tv με τέτοια λειτουργία ενώ οι ανάγκες του δεν το απαιτούν, γιατί ως συνήθως μόλις αρχίσει το πανηγύρι με τα ψηφιακά τα λαμόγια δε θα χάσουν την ευκαιρία. Όσο για τη συνδεσιμότητα, έλεος ρε συ, όχι και scart! :p
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=638250&catalog=20&category=69977767
Αυτό είναι ένα ακριβό μοντέλο που είναι ταυτόχρονα και δέκτης που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε pc monitor αλλά υπάρχουν και άλλα φθηνότερα αποκλειστικά για tv που έχουν ίδια συνδεσιμότητα (VGA), DVI, component, μέχρι και HDMI. Ακόμη ακόμη ΑΝ υπήρχε περίπτωση να είναι με scart (που δεν θα είναι) ποιος μας εγγυάται ότι τα κανάλια δεν θα προχωρήσουν σε χρησιμοποίηση χαμηλού bitrate για μεγιστοποίηση υπηρεσιών στην ίδια συχνότητα με αποτέλεσμα να μη δω ΠΟΤΕ hd σήμα και να πάει στράφι η τόση έγνοια για ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή?

Επίσης στα χρήματα που ανακοινώθηκε ο παρακάτω αποκωδικοποιητής, μου φαίνεται πολύ καλύτερη υλοποίηση από οποιοδήποτε ενσωματωμένο υποσύστημα:

Από το digea.
Ψηφιακός αποκωδικοποιητής 60 EURO - Ψηφιακή Τηλεόραση: Ένα κέντρο πολυμέσων
Για τη λήψη των ελεύθερων προγραμμάτων που θα φιλοξενούνται στην πλατφόρμα της Digea, αλλά και οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα εκπέμψει ψηφιακά, από τις τηλεοράσεις που έχουν σήμερα στο σπίτι τους οι Έλληνες θα απατηθεί στις περισσότερες των περιπτώσεων, τα στοιχεία μας δίνουν ένα ποσοστό μεγαλύτερο από 95%, η αγορά και εγκατάσταση ενός αποκωδικοποιητή αναμενόμενης αξίας γύρω στα 60 EU στην αρχή και αργότερα 40 με 50 EU (σχ. ήδη βρίσκεις από το εξωτερικό με λιγότερα από 40Ε), σύμφωνα με την εμπειρία της Ευρώπης. Αυτά για ένα βασικό αποκωδικοποιητή. Με 10-20 EU περισσότερα θα μπορεί ο Έλληνας καταναλωτής να προσθέσει θύρα USB και card reader ώστε να μπορεί να γράψει προγράμματα, να δεί τις ψηφιακές του φωτογραφίες και να ακούσει τραγούδια, να έχει έξοδο HDMI για κατευθείαν ψηφιακό σήμα στην τηλεόραση του και διάφορα άλλα.. Μην ξεχνάμε ότι οι ψηφιακοί αποκωδικοποιητές δεν είναι τίποτε άλλο από μικροί υπολογιστές πού έχουν ακόμη και δυνατότητα σύνδεσης στο Internet. Δεν μιλάμε λοιπόν συνήθως απλά για ένα επιπλέον κουτί που θα προσθέσουμε στην τηλεόραση μας αλλά για την μετατροπή της σε ένα κέντρο πολυμέσων.

KAI ΕΠΙΣΗΣ:
Όταν οι πολίτες είναι έτοιμοι
Στο τέλος της μεταβατικής περιόδου και εφόσον διαπιστώσομε ότι η διείσδυση του απαιτούμενου εξοπλισμού έχει ξεπεράσει ένα ποσοστό της τάξης του 85-90%, η αναλογική εκπομπή θα σταματήσει παραχωρώντας τη θέση της αποκλειστικά στην ψηφιακή εκπομπή. Σε αυτή τη φάση θα έχουμε μια πληρέστερη εικόνα της πραγματικής κάλυψης της χώρας με το ψηφιακό σήμα και μια σειρά διορθωτικών ενεργειών θα χρειαστεί προκειμένου να πετύχουμε την καλύτερη δυνατή κάλυψη του Ελληνικού πληθυσμού.

Δηλαδή καλά κρασά μέχρι να γίνει πλήρης μετάβαση (ακόμη δεν έγινε η αρχή νέας και συζητάμε το τέλος της παλιάς....)
Να στο πω κι αλλιώς? Προσωπικά στα @@ μου την έχω γραμμένη την Ελληνική τηλεόραση και το επίπεδο εκπομπών της. Σιγά μην έχω την έγνοια της digital Τατιάνας όταν αγοράζω tv! :yuck:

:beer:

Edit: Μόλις διάβασα ότι η samsung θα διαθέσει μια μοντούλα που μπαίνει στην θέση CI για να μπορούν οι κάτοχοι να βλέπουν αυτά τα κανάλια. Λογικά κάποιο τρόπο θα βρουν και οι υπόλοιποι για τα μοντέλα τους χωρίς αποκ/τή mpeg4 οπότε δεν βλέπω το λόγο να γίνεται τόσος ντόρος για το θέμα.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα λεγόμενα σου ρε αρχιερέα και αυτό που λες για χαμηλό bitrate
το βλέπω να έρχεται μιας και για λόγους κόστους εκπομπής θα περνάνε δυο και τρία κανάλια από
μια συχνότητα!
Αλλά νομίζω ότι ο μέσος χρήστης τηλεόρασης που δεν τρελαίνεται για την τόσο τέλεια εικόνα καλά
θα ήταν να πάρει μια τηλεόραση με ενσωματωμένο δέκτη mpe4 ! :beer: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Καλά ρε. Τόσο ΤV βλέπετε? Στο σπίτι που πρέπει να αποκτήσω σύντομα, απλά δεν θα μπεί τίποτα πάνω από 20-26" και πολλές είναι. Ακούστε καμιά μουσική και κανένα ραδιόφωνο. Κάνει καλό. Χαλαρώνει.:beer: :beer: :beer:

Και ποιος σου είπε εσένα κύριος ότι δεν ακούμε μουσική???:mad:
Ακόμα και τώρα που γράφω η μουσική παίζει σιγανά βέβαια για να μην ενοχλώ αλλά παίζει! :lol:

:wave2: :wave2: :wave2:

+Arxiereas+
18/07/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos

Αλλά νομίζω ότι ο μέσος χρήστης τηλεόρασης που δεν τρελαίνεται για την τόσο τέλεια εικόνα καλά
θα ήταν να πάρει μια τηλεόραση με ενσωματωμένο δέκτη mpe4 ! :beer: :beer:
Εδώ λοιπόν τα παιδιά του avclub συγκεντρώνουν μια λίστα με όλα τα μοντέλα των εταιριών. Με κόκκινο αυτές που έχουν αποκωδικοποιητή:
MPEG-4 (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=36887)

Όλες οι φετινές έχουν ενώ μόνο η sony το ενσωμάτωνε από πέρυσι σε όλα της τα μοντέλα. Μπορεί τελικά να είναι πιο ακριβές και να φαίνονται φτωχότερες των άλλων σε συνδεσιμότητα, αλλά είναι πάντα πλήρεις και μπροστά σε όλα....
(την έκανα και την προπαγάνδα μου) :lol:

:beer:

Pardalotzatziki
18/07/2009, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+
[B]Αδερφέ εγώ είμαι home-cinemaκιας. TV βλέπω κάθε 2 χρόνια (μουντιάλ-Γιούρο). Όπως έγραψα και πριν, δεκάρα δε δίνω για τηλεοπτικά προγράμματα. Σιγά μην έσκαγα ένα κάρο παράδες για να βλέπω τον Χατζηνικολάου-γίγαντα στα 3 μέτρα!
Άσε που τώρα που γίνεται αυτή η κουβέντα θυμήθηκα ότι η tv μου (sony) έχει και ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή mpeg-4.... :lol: [1/B]

Απιστευτο!!! την ιδια ατακα χρησιμοποιω και γω!! (με τον Χ"νικολαου)

Ενα εχω να πω....μη φοβαστε να παρετε μεγαλες ιντσες

εχω 55" στα 3,80 μετρημενα και μετα απο 1,5 χρονο μου φαινεται οτι ειναι 40"
στις 20-26" που αναφερθηκε δεν φαινονται τα δακρυα της Μπρουκ απο την Τολμη και γοητεια!!!

Οπως λενε οι χαρλεαδες Go big or go home!!!

τα λεμε...αυριο μετακομιζω και θα ξαναμπω σε καναδυο βδομαδες

Pardalotzatziki
18/07/2009, 21:49
+αρχιερεας.... sony exw kai gw.....

hidefnick
18/07/2009, 23:38
Πριν λίγο έβλεπα ντοκυμαντέρ BBC full HD σε 46' samsung led, μέσω PSIII. Επαιζέ σούπερ.

Μαζί έπαιζαν 2 quad με ένα sub της γνωστής "ελληνικής" εταρείας καλωδιομένα με ένα onkyo τέρας.:bigcry: :bigcry: :bigcry:

MAG/FMX
19/07/2009, 10:58
Τις ειδατε τις καινουργιες τις ακομα πιο στενομακρες.Ξεχασα τον επιστημονικο ορο .Δεν ειναι 16.9 ειναι ακομα πιο στενομακρες.Ειδα στα mediamarkt se toimes apagoreytikes.

Derti
20/07/2009, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
DVB-T αλλά Mpeg4 όχι Mpeg2!

Όσες δεν έχουν mpeg4 αποκωδικοποιητή θα είναι ''άχρηστες'' από το 2010 και μετά και για να παίξουν
τα ψηφιακά κανάλια θα θέλουν εξωτερικό αποκωδικοποιητή που σημαίνει άλλο ένα τηλεκοντρόλ στο
χέρι + καλώδια + πολλά άλλα!


±1000 ΔΕΣ ΕΔΩ


HELLAS TV & RADIO NEWS
hellastv.blogspot.com # hellastv[at]gmail[dot]com
Δευτέρα, Ιούλιος 13, 2009
Έρχεται η ψηφιακή, ποιος είναι έτοιμος να δει; Κανείς!

Ανακοινώθηκαν οι προδιαγραφές που πρέπει να έχουν οι ψηφιακοί δέκτες που θα πρέπει να προμηθετουν οι Ελληνες θεατές για να δούνε ψηφιακή τηλεόραση. Να θυμίσουμε ότι η εταιρεία που ανέλαβε να υλοποιήσει την ιδιωτική ψηφιακή τηλεόραση στην Ελλάδα (μη φανταστείτε καμιά κρατική υπηρεσία ή κανένας σοβαρός φορέας), αυτή που είναι μέτοχοι όλοι οι σταθμοί εθνικής εμβέλειας (αυτοί που δεν έχουν άδεια...), επέλεξε το πρώτυπο MPEG4/H.264 και όχι το MPEG2 που εκπέμπει σχεδόν όλη η Ευρώπη. Βασικά επέλεξαν μια νεώτερη τροποποίηση του, η οποία δεν έχει ακόμα ενσωματωθεί σε τηλεοπτικούς δέκτες...

ΔΗΛΑΔΗ Η SONY BRAVIA ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑΤΕ 1500 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΝΕΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΨΗΦΙΑΚΑ... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΨΗΦΙΑΚΟ ΔΕΚΤΗ !!!!!!


Από όλη την Ευρώπη που χρησιμοποιεί συστήματα επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης οι παρακάτω μόνο χώρες υιοθέτησαν σύστημα με κωδικοποίηση MPEG-4 (για standard definition):
Εσθονία, Ουγγαρία, Ιρλανδία, Λιθοανία, Νορβηγία, Πορτογαλία, Σλοβενία και Ουκρανία
Εντάξει, δεν είναι λίγες οι χώρες (πάντως κάτω από τις μισές).

Gandalf dr685sm
20/07/2009, 08:01
Μα είναι λογικό ρε παιδιά... κάποιοι πρέπει να τα κονομήσουν. Και μην ακούω δήθεν σχόλια του τύπου έχει καλύτερο σήμα και χωρητικότητα το συγκεκριμένο πρότυπο.

Διότι οι περισσότεροι έχουμε δεί εκπομπές της ψηφιακής ΕΡΤ σε νέες τηλεοράσεις και πραγματικά παίζουν άψογα. Απλά κάποιοι έπρεπε να έχουν έσοδο απο τους νέους αποκωδικοποιητές.

Α... πάντως όσοι έχετε υπολογιστές και κάρτες τηλεόρασης απο το 2005-6 και μετά , το πιθανότερο είναι να έχουν δυνατότητα αποκωδικοποιήσης mpeg4 , οπότε με ενα απλό καλώδιο θα δίνετε σήμα στην τηλεόραση και ταυτόχρονα θα έχετε ήχο που πολύ εύκολα θα τον βγάζετε σε έξοδο 5-1 DB Surround με μια μέτρια κάρτα ήχου που έχουν πλέον τα περισσότερα κουτιά.

Στο σπίτι τουλάχιστον έτσι το έχω διαμορφωμένο.

Gandalf

+Arxiereas+
20/07/2009, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Derti

ΔΗΛΑΔΗ Η SONY BRAVIA ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑΤΕ 1500 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΝΕΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΨΗΦΙΑΚΑ... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΨΗΦΙΑΚΟ ΔΕΚΤΗ !!!!!!

O συντάκτης του άρθρου είναι απελπιστικά ηλίθιος! :a26:

Μερικά post πιο πάνω έβαλα λινκ με το ποια μοντέλα έχουν αποκωδικοποιητή:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=36887

H Sony που πληρώσαμε 1500Ε
ΕΧΕΙ
:smokin:

Ο βλάκας πέτυχε τη μόνη μάρκα που το ενσωμάτωσε σε όλα της τα μοντέλα ήδη από πέρυσι και αντί να χαρεί που σε κάτι θα είμαστε σύγχρονοι το έριξε στην κλάψα. Τι να πεις...
:a31:

jorgevaldano
20/07/2009, 09:35
αυτό εδώ το λινκ είναι πολυ διαφωτιστικό σε ό,τι αφορά σε θέαση SD με τηλεόραση fullHD

http://www.besthdtvscreen.com/guides/720p-vs-1080p-images

με βάση αυτό, ακόμη κι αν πρόκειται να βλεπει κάποιος χαμηλή ανάλυση (δηλαδή τα τωρινά αναλογικά κανάλια ή τα ψηφιακά του άμεσου μέλλοντος), τον συμφέρει να πάρει full-HD τηλεόραση

δεν ξέρω ωστόσο αν οι τηλεοράσεις που προσφέρουν τέτοια ποιότητα βρίσκονται στην υψηλή κατηγορία κόστους

+Arxiereas+
20/07/2009, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
αυτό εδώ το λινκ είναι πολυ διαφωτιστικό σε ό,τι αφορά σε θέαση SD με τηλεόραση fullHD

http://www.besthdtvscreen.com/guides/720p-vs-1080p-images

με βάση αυτό, ακόμη κι αν πρόκειται να βλεπει κάποιος χαμηλή ανάλυση (δηλαδή τα τωρινά αναλογικά κανάλια ή τα ψηφιακά του άμεσου μέλλοντος), τον συμφέρει να πάρει full-HD τηλεόραση

δεν ξέρω ωστόσο αν οι τηλεοράσεις που προσφέρουν τέτοια ποιότητα βρίσκονται στην υψηλή κατηγορία κόστους
Ένσταση!
Γιατί δεν βάζει τις φωτογραφίες σε φουλ ανάλυση??
Επίσης, η μια περίπτωση είναι "computer generated", η άλλη "upscaled" και η τρίτη έχει γραμμές που δεν έχουν να κάνουν με την ευκρίνια και την ανάλυση.
Μ' αυτές τις συγκρίσεις όμως (720vs1080) δεν αποδεικνύει ότι οι full HD παίζουν καλύτερα το SD σήμα (SD = 480p)

Έχω κι εγώ κάποια παραδείγματα προς σύγκριση από έναν τύπο ο οποίος αναρωτιόταν αν άξιζαν τα επιπλέον χρήματα που έδωσε για full HD tv. Έκατσε λοιπόν και ριπάρισε διάφορες ταινίες σε 1080p και 720p. Στη συνέχεια ένωσε συγκεκριμένες σκηνές και ιδού το αποτέλεσμα....
http://rapidshare.com/files/257992863/screens.rar.html

προβάλετε τις εικόνες στην full HD tv σας και ελάτε πάλι να συζητήσουμε αν διακρίνετε διαφορές στην ανάλυση.

Αύριο φεύγω διακοπές και θα τα ξαναπούμε την άλλη βδομάδα :winka:

ΥΓ. Αλήθεια, αυτός που ήθελε να αγοράσει tv που εξαφανίστηκε??
Ή μήπως έφριξε μ' αυτά που λέμε και το μετάνιωσε???
:lol: :lol: :lol:
:wave2:

jorgevaldano
20/07/2009, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+

προβάλετε τις εικόνες στην full HD tv σας και ελάτε πάλι να συζητήσουμε αν διακρίνετε διαφορές στην ανάλυση.


σκοπός είναι να αποφασίσουμε ΑΝ θα πάρουμε FullHD τηλεόραση :rotflmao:

+Arxiereas+
20/07/2009, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
σκοπός είναι να αποφασίσουμε ΑΝ θα πάρουμε FullHD τηλεόραση :rotflmao:
Έχουν πέσει τόσο οι full hd που όλοι τέτοιες παίρνουν αλλά.... σε λόγια να 'μαστε
:rotflmao:

A! Εδώ είναι και ένα πολύ ωραίο εργαλείο για βοήθεια στην επιλογή tv ανάλογα με τις ίντσες και τη χρήση που θέλουμε να κάνουμε. Το θεωρώ από τα πιο αξιόπιστα site δοκιμών HD τηλεοράσεων.

http://www.hdtvtest.co.uk/selector.php

p@nos
20/07/2009, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Τις ειδατε τις καινουργιες τις ακομα πιο στενομακρες.Ξεχασα τον επιστημονικο ορο .Δεν ειναι 16.9 ειναι ακομα πιο στενομακρες.Ειδα στα mediamarkt se toimes apagoreytikes.



23:9 αναλυση, αλλα αυτη που ειδες ειχε και γαιδουρινη διασταση κιολας :lol:

+Arxiereas+
20/07/2009, 18:07
Cinemascop λέγονται...

jorgevaldano
20/07/2009, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+

http://www.hdtvtest.co.uk/selector.php

καλό είναι να υπάρχουν τέτοια εργαλεία αλλά αυτό είναι πολύ απλοϊκό, δεν παίρνει υπόψη αν βλέπει κανείς ταινίες SD/HD/DVD/BluRay ούτε απόσταση θέασης που έιναι ΠΟΛΥ σημαντική για να δεις αν θα καταλάβεις διαφορά σε πιοότητα

επίσης φαίνεται να είναι πίσω στις τιμές, κάτω από 700 λίρες δεν μου έβγαλε τίποτε στις 40-42" LCD

τους πιάνουν τον κ@λο στα καταστήματα τους αγγλάρες, αλλά τους αρέσει λέει :lol:

+Arxiereas+
20/07/2009, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
καλό είναι να υπάρχουν τέτοια εργαλεία αλλά αυτό είναι πολύ απλοϊκό, δεν παίρνει υπόψη αν βλέπει κανείς ταινίες SD/HD/DVD/BluRay ούτε απόσταση θέασης που έιναι ΠΟΛΥ σημαντική για να δεις αν θα καταλάβεις διαφορά σε πιοότητα

επίσης φαίνεται να είναι πίσω στις τιμές, κάτω από 700 λίρες δεν μου έβγαλε τίποτε στις 40-42" LCD

τους πιάνουν τον κ@λο στα καταστήματα τους αγγλάρες, αλλά τους αρέσει λέει :lol:
Υποτίθεται έχουμε αποφασίσει τις ίντσες με το προηγούμενο διάγραμμα και μένει να κάνουμε την καλύτερη επιλογή εικόνας ανάλογα με τη χρήση για την οποία προορίζεται. Αν δώσουμε βαρύτητα στα αθλητικά και καθόλου στο gaming, η 1η επιλογή κατά 99,9% θα είναι plasma. Σε αντίθετη περίπτωση lcd. Προφανώς για το φόβο burn in των plasma στις στατικές εικόνες.
Για την αναζήτηση βάλε μόνο ίτσες και την ανάλογη βαρύτητα σε κάθε χρήση. Μην βάζεις κριτήριο την τιμή ούτε την τεχνολογία (plasma/lcd) και στα αποτελέσματα που θα βγάλει διάβασε το αναλυτικό review κάθε τηλεόρασης. Σϊγουρα θα γράφει και για τις επιδόσεις σε τηλεοπτικό σήμα, όπως είδα στα γρήγορα να το έχει στα αρνητικά μιας samsung. Πριν αγοράσω είδα πάρα πολλές τηλεοράσεις και όντως αυτές που προτείνει είναι η μία καλύτερη από την άλλη. Μεγάλη προσοχή στα αρνητικά κάθε μοντέλου γιατί κάποια είναι σημαντικά μειονεκτήματα!
π.χ. το mild input lag των περισσότερων samsung σημαίνει δυσκολία (έως ακαταλληλότητα) για gaming, πράγμα που διαπίστωσα όταν είχα πάει αγγαλιά με το playstation να τσεκάρω την A656..
To συγκεκριμένο μειονέκτημα μπορεί να μεταφράζεται και σε έλειψη συγχρονισμού εικόνας-ήχου όταν δίνουμε ήχο σε ενισχυτή

CIRUS
20/07/2009, 18:58
πάντως έχουν πέσει οι τιμές, εγώ πήρα αυτή πριν 1.5 μήνα

http://www.samsung.com/gr/consumer/detail/detail.do?group=television&type=television&subtype=lcdtv&model_cd=LE46A956D1MXXH

στις 46 ιντσες μετά από πολύ ψάξιμο καθότι έχει απίστευτο μαύρο και είμαι cinemaniac και σύμφωνα με τις τωρινές τιμές έχει 100 ευρά λιγότερο!!! αλλά έτσι είναι αυτά οι τιμές μονίμως πέφτουν

( τουλάχιστον δεν έπεσε η τιμή του ενισχυτή που πήρα:) )

madox
20/07/2009, 19:57
http://www.skroutz.gr/s/58277/Pioneer-KRL-46V.html

ξεφευγει λιγο στο οικονομικο:D


Επειδη αναφερθηκε καπου το gaming ,παιχνιδια και υψηλη ως υπερυψηλη(3860Χ2160) αναλυση μονο με pc(και jak pot στο joker).Οι κονσολες ειναι πρακτικες για το σαλονι αλλα ως εκει.:D

jorgevaldano
21/07/2009, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+
Αν δώσουμε βαρύτητα στα αθλητικά και καθόλου στο gaming, η 1η επιλογή κατά 99,9% θα είναι plasma. Σε αντίθετη περίπτωση lcd. Προφανώς για το φόβο burn in των plasma στις στατικές εικόνες.


η σταθερή εικόνα στην οθόνη είναι πάντα δεδομένη, π.χ. τα κανάλια έχουν διαρκώς το σήμα τους πάνω αριστερά ή δεξιά

ωστόσο το θέμα του burn-in κοντεύει να εκλείψει

SALTAPIDAS
21/07/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+
Μεγάλη προσοχή στα αρνητικά κάθε μοντέλου γιατί κάποια είναι σημαντικά μειονεκτήματα!
π.χ. το mild input lag των περισσότερων samsung σημαίνει δυσκολία (έως ακαταλληλότητα) για gaming, πράγμα που διαπίστωσα όταν είχα πάει αγγαλιά με το playstation να τσεκάρω την A656..
To συγκεκριμένο μειονέκτημα μπορεί να μεταφράζεται και σε έλειψη συγχρονισμού εικόνας-ήχου όταν δίνουμε ήχο σε ενισχυτή

Περίεργο,με το HTPC σε gaming δεν έχω κανένα πρόβλημα με την Α656.
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη συγκεκριμένη τηλεόραση.