PDA

View Full Version : Αποστάτες τιμονίου....



domiemic65
16/07/2009, 23:45
Ξέρει κανείς να μου πει που θα βρω στην Αθήνα αποστάτες 20mm για το τιμόνι;

Λευκάδιος
17/07/2009, 04:20
καρρερ στην καλλιροης,τζορτζοπουλος,μακαν-τουρατεκ θερμοπυλων 37

domiemic65
17/07/2009, 14:29
Ο Καρρερ έχει μόνο 300mm (ρώτησα).... και στους άλλους 2 βλέπω στο site ή στον κατάλογο που έχουν οτι πάλι ξεκινάνε απο 300mm.

Αλλού παίζει να βρω;;

KaTaNaS
17/07/2009, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Ο Καρρερ έχει μόνο 300mm (ρώτησα).... και στους άλλους 2 βλέπω στο site ή στον κατάλογο που έχουν οτι πάλι ξεκινάνε απο 300mm.

Αλλού παίζει να βρω;;


κατι εχεις μπερδεψει ή λάθος καταλαβαν....

γιατι αποστατες καρατιμονας (καβαλετα) δεν υπαρχουν στους 30 ποντους!


βαλε φωτο να δουμε τι ζητας!

domiemic65
17/07/2009, 18:43
Ελα φιλε γράψε λάθος 30mm εννοώ.... εγώ ψάχνω στα 20mm.

domiemic65
22/07/2009, 14:04
Στην τελική να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά... έχει κανεις ψηλώσει το τιμόνι του;;

Σε κανα δυο μαγαζιά που ρώτησα (προς τιμήν τους) μου είπαν οτι θα αλλάξει η γεωμετρία την μηχανής... και οτι τέλος πάντων ίσως να μην είναι και τόσο καλή ιδέα...

Για πείτε καμια άποψη....


Βρήκα και κάτι της SW-Motech που εκτλος απο το ψήλωμα (20mm) φέρνουν και το τιμόνι λίγο πιο κοντά... νομίζω άλλα 20mm.... γνώμες; Καλά απο τιμή όμως f@ck... 80? :(

Αυτά:
http://www.mo-tech.de/produkt/?produkt_id=1892

KaTaNaS
22/07/2009, 14:10
συνηθως το ψηλωμα χρησιμοποιειται στα μηχανακια εντουρο γι ανα βολευει η ορθια οδηγηση σε περιπτωση που ειναι κανεις ψηλός!

painterakis
22/07/2009, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Βρήκα και κάτι της SW-Motech που εκτλος απο το ψήλωμα (20mm) φέρνουν και το τιμόνι λίγο πιο κοντά... νομίζω άλλα 20mm.... γνώμες; Καλά απο τιμή όμως f@ck... 80? :(
αυτους εχω βαλει πανω εδω και 3 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
μου εκανε το μηχανακι πολυ ποιο ανετο, δλδ στα γουστα μου

domiemic65
22/07/2009, 14:31
Ναι οκ αλλά και στο στρομ λέωμηπως κάνει δουλειά γιατί 1) το τιμόνι του είναι σχετικά μακρυά (όχι οτι με ζορίζει δηλαδή αλλά για ευκολία...και 2) στην περίπτωση χωματόδρομου....

domiemic65
22/07/2009, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
αυτους εχω βαλει πανω εδω και 3 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
μου εκανε το μηχανακι πολυ ποιο ανετο, δλδ στα γουστα μου

Μπαίνουν κανονικά; Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα μήκη των καλωδίων - ντιζών;;

Ρωτάω γιατί στο site για το στρωμ δίνει μόνο τα "απλά" καβαλέτα... χωρις γωνια δηλαδή!

painterakis
22/07/2009, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
...και 2) στην περίπτωση χωματόδρομου....

ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

απλα δες και διαβασε τι εκανα τα 3 προϊγουμενα σουκου

video: http://www.youtube.com/watch?v=OH9V7s98keA

post1: http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f31/topic-t4059.htm

post2: http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f31/topic-t4130-15.htm

post3: http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f31/topic-t4322.htm

domiemic65
22/07/2009, 15:02
ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΒΟΛΤΑ.... ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΕς RESPECT!!!!!!

Αν και σε κάποιες φωτο φαίνεται αρκετά καλά το τιμόνι σου.... θα ήταν εύκολο να μου ανεβάσεις καμια φωτό να το δω λίγο πιο καθαρά πως είναι;;

Ευχαριστώ πολύ!!!

Α, και κάτι ακόμα! Στο tank bag βρήσκει τώρα που το τιμόνι είναι πιο κοντά;; ή λόγω ψηλώματος δεν υπάρχει πρόβλημα;;;

painterakis
22/07/2009, 16:31
1


169445

painterakis
22/07/2009, 16:35
2


169446

painterakis
22/07/2009, 16:36
3


169447

painterakis
22/07/2009, 16:38
4


169448

painterakis
22/07/2009, 16:38
5


169449

domiemic65
23/07/2009, 08:48
Αγαπητέ σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Εχουμε και το ίδιο τιμόνι.... εγώ δεν αξιώθηκα να το βάλω ακόμα αλλά το έφερα μαζι στις διακοπές και οσωνούπω μπαίνει... :) :)
Με σωληνάκια teflon έβαλες τα αντίβαρα;;

Όπως το βλέπω μάλλον θα το δώσω το 80άρι...

Τώρα αν δεν σου είναι πολύ μεγάλος κόπος βάλε και μια λίγο πιο μακρυνή απο το πλάϊ με το τιμόνι ίσια μπρος.... αν σε πρίζω ξέχνα το :) :)

Ευχαριστώ πολύ και πάλι....
Καλά χλμ και ακόμα πιο όμορφα γούστα!!!!!!!

Οι γαλβανιζε αλενόβιδες στους καθρέφτες σούπερ!!!

KaTaNaS
23/07/2009, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65

Οι γαλβανιζε αλενόβιδες στους καθρέφτες σούπερ!!!


ανοξειδωτες ειναι.

με αυτα τα λοξα καβαλετα σας επιτρεπεται μεν να ερχεται φαινομενικα το τιμονι πιο κοντα, δε να σηκωνεται λιγο πιο ψηλα το τιμονι

η νοητη ευθεια που ενωνει το μεσον των δυο γκριπ (οπου ασκουνται δυναμεις απο τα χερια μας) πρεπει να εχει προβολη που περναει απο το κεντρο του λαιμου του αξονα και αν οχι εστω να μην απομακρυνεται περισσοτερο απο 35 mm

domiemic65
23/07/2009, 09:12
Για εξήγησέ το λίγο περισσότερο...
Νομίζω οτι με αυτούς τους αποστάτες δεν απομακρύνεται περισσότερο απο όσο λες...

painterakis
23/07/2009, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Τώρα αν δεν σου είναι πολύ μεγάλος κόπος βάλε και μια λίγο πιο μακρυνή απο το πλάϊ με το τιμόνι ίσια μπρος.... αν σε πρίζω ξέχνα το :) :)

κανενα προβλημα,της εχω παρει τοσες φωτο που καποια θα βρω να σε καλυψει.


169505

domiemic65
23/07/2009, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ανοξειδωτες ειναι.

με αυτα τα λοξα καβαλετα σας επιτρεπεται μεν να ερχεται φαινομενικα το τιμονι πιο κοντα, δε να σηκωνεται λιγο πιο ψηλα το τιμονι

η νοητη ευθεια που ενωνει το μεσον των δυο γκριπ (οπου ασκουνται δυναμεις απο τα χερια μας) πρεπει να εχει προβολη που περναει απο το κεντρο του λαιμου του αξονα και αν οχι εστω να μην απομακρυνεται περισσοτερο απο 35 mm

Γαλβανιζέ και ανοξείδωτες δεν είναι το ίδιο;;

...γιατί φαινομενικά; Αφού το ψηλώνουν και μετά το φέρνουν απο ο,τι λένε στο site 20mm πιο κοντά!

painterakis
23/07/2009, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Με σωληνάκια teflon έβαλες τα αντίβαρα;;

πηρα ενα σωληνα φρενου και του εκανα μια διαμηκη σχισμη.
απο το σετ των μαμα αντιβαβων πηρα τη μακρυα βιδα και το παξιμαδι ωστε βιδωνοντας να σφυξει το σωληνα


169506

domiemic65
23/07/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
κανενα προβλημα,της εχω παρει τοσες φωτο που καποια θα βρω να σε καλυψει.

Σωστόοοοος!!!!! Πολύ ωραίο δείχνει... Μακάρι να είμασταν κοντά να το δοκίμαζα !!!! Ευχαριστώ!

Για τα αντίβαρα τι πατέντα έκανες;

painterakis
23/07/2009, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
με αυτα τα λοξα καβαλετα σας επιτρεπεται μεν να ερχεται φαινομενικα το τιμονι πιο κοντα, δε να σηκωνεται λιγο πιο ψηλα το τιμονι .
η νοητη ευθεια που ενωνει το μεσον των δυο γκριπ (οπου ασκουνται δυναμεις απο τα χερια μας) πρεπει να εχει προβολη που περναει απο το κεντρο του λαιμου του αξονα και αν οχι εστω να μην απομακρυνεται περισσοτερο απο 35 mm

δες τη φωτο.το φενουν ποιο ψηλα και ποιο πισω... αλλα οχι περα των 35mm που σωστα λες.
ετσι και αλλιως δε θα ειχαν παρει πιστοποιηση TUV.


169507

painterakis
23/07/2009, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Σωστόοοοος!!!!! Πολύ ωραίο δείχνει... Μακάρι να είμασταν κοντά να το δοκίμαζα !!!! Ευχαριστώ!

Για τα αντίβαρα τι πατέντα έκανες;
να μια καλη αφορμη να ερθεις κρητη για διακοπες και :beer:
οσο αφορα τα αντιβαρα σου εγραψα παραπανω... δε με προλαβενεις στο ποσταρισμα,ε; :p

domiemic65
23/07/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
πηρα ενα σωληνα φρενου και του εκανα μια διαμηκη σχισμη.
απο το σετ των μαμα αντιβαβων πηρα τη μακρυα βιδα και το παξιμαδι ωστε βιδωνοντας να σφυξει το σωληνα

Πολύ καλό!!!
Εννοείς σχισμή όχι απο άκρο σε άκρο στο μέσον κατα κάποιο τρόπο για να μπορεί να λειτουργήσει σαν ουπα έτσι;;

domiemic65
23/07/2009, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
να μια καλη αφορμη να ερθεις κρητη για διακοπες και :beer:
οσο αφορα τα αντιβαρα σου εγραψα παραπανω... δε με προλαβενεις στο ποσταρισμα,ε; :p

:) Ετσι ετσι...

domiemic65
23/07/2009, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
δες τη φωτο.το φενουν ποιο ψηλα και ποιο πισω... αλλα οχι περα των 35mm που σωστα λες.
ετσι και αλλιως δε θα ειχαν παρει πιστοποιηση TUV.

Ο φίλος όμως παραπάνω λέει η νοητή ευθεία που ενώνει τα γκριπ... ε; Μάλλον το φέρνει στο όριο... απο όσο μπορώ να καταλάβω!!!

painterakis
23/07/2009, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Πολύ καλό!!!
Εννοείς σχισμή όχι απο άκρο σε άκρο στο μέσον κατα κάποιο τρόπο για να μπορεί να λειτουργήσει σαν ουπα έτσι;;

painterakis
23/07/2009, 09:54
.


169511

domiemic65
23/07/2009, 10:12
Καλά φίλε δεν παίζεσαι.... φέυγω για αναζήτηση των απαραίτητων υλικών!!!

Τα εσωτερικά δοντάκια που έχουν οι διακόπτες να υποθέσω οτι τα έφαγες με λίμα;;

painterakis
23/07/2009, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Καλά φίλε δεν παίζεσαι.... φέυγω για αναζήτηση των απαραίτητων υλικών!!!

Τα εσωτερικά δοντάκια που έχουν οι διακόπτες να υποθέσω οτι τα έφαγες με λίμα;;
ναι...

domiemic65
23/07/2009, 14:05
Αγαπητέ ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και για τις πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις... Ευχομαι πάντα καλά χλμ και όταν με το καλό έρθω Κρήτη (δεν έχω έρθει ποτέ- ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ)να κάνουμε και καμια μηχανάδα...

tazakos
24/07/2009, 01:05
όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω ο Μανώλης.:a20:

painterakis
24/07/2009, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω ο Μανώλης.:a20:
δηλαδη γιαννη θελεις να εχεις κοιλια και λιγα μαλλια; :a5: :a5: :a5:
προσεχε τι ευχεσαι αγορινα... :a48: :a48: :a48: :a48:

JEFFakhs
26/07/2009, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Καλά φίλε δεν παίζεσαι.... φέυγω για αναζήτηση των απαραίτητων υλικών!!!


@painterakis:

Αγαπητέ.....

.....όταν μπαίνουμε στην διαδικασία να παρουσιάσουμε κάτι σε 1 τόπικ το οποίο μας το έφτιαξε κάποιος άλλος (ξέρεις καλά ποιός).......

....όταν αυτό που μας έφτιαξε ο άλλος είναι ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ και δεν είμαστε 100% σίγουροι ΠΩΣ μας το έφτιαξε και ΤΙ ΥΛΙΚΑ χρησιμοποίησε τότε.......

.....πριν ποστάρουμε ανακριβείς οδηγίες θα ήτανε ορθότερο θεωρώ να ρωτήσουμε αυτόν που μας το έφτιαξε με τον παρακάτω ή παρεμφερή απλούστατο τρόπο.....

''ρε φίλε, ενδιαφέρεται κάποιος συνφορουμίτης για την πατεντούλα που έκανες στο αλουμινένιο τιμονάκι μου με το μαμα αντίβαρο και σε αυτό το φόρουμ πιθανόν να μπούν 100δες μέλη και να το δουν που πιθανόν να ενδιαφέρονται αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος για το ΠΩΣ και με ΤΙ ΥΛΙΚΑ το φτιαξες, για πες μου ακριβώς να το ποστάρω και να δώσω τις ΣΩΣΤΕΣ οδηγίες''........



Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας λοιπόν.......για όποιον θέλει να χρησιμοποιήσει τα μαμα αντίβαρα σε αλουμινένιο τιμόνι θα ζητήσει ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΡΕΝΩΝ κατα προτίμηση διατομής 7 χιλ.

.....για να είμαστε ακριβείς σε ότι γράφουμε κύριως σε 1 φόρουμ όπου τα γραπτά μένουν αλλά και ακόμα και το παραμικρό smilie είναι δυνατόν να διαμορφώσει εντυπώσεις!!!

Φιλικά πάντα.....

JEFFakhs

painterakis
26/07/2009, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από JEFFakhs
@painterakis:

Αγαπητέ.....

.....όταν μπαίνουμε στην διαδικασία να παρουσιάσουμε κάτι σε 1 τόπικ το οποίο μας το έφτιαξε κάποιος άλλος (ξέρεις καλά ποιός).......

....όταν αυτό που μας έφτιαξε ο άλλος είναι ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ και δεν είμαστε 100% σίγουροι ΠΩΣ μας το έφτιαξε και ΤΙ ΥΛΙΚΑ χρησιμοποίησε τότε.......

.....πριν ποστάρουμε ανακριβείς οδηγίες θα ήτανε ορθότερο θεωρώ να ρωτήσουμε αυτόν που μας το έφτιαξε με τον παρακάτω ή παρεμφερή απλούστατο τρόπο.....

''ρε φίλε, ενδιαφέρεται κάποιος συνφορουμίτης για την πατεντούλα που έκανες στο αλουμινένιο τιμονάκι μου με το μαμα αντίβαρο και σε αυτό το φόρουμ πιθανόν να μπούν 100δες μέλη και να το δουν που πιθανόν να ενδιαφέρονται αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος για το ΠΩΣ και με ΤΙ ΥΛΙΚΑ το φτιαξες, για πες μου ακριβώς να το ποστάρω και να δώσω τις ΣΩΣΤΕΣ οδηγίες''........



Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας λοιπόν.......για όποιον θέλει να χρησιμοποιήσει τα μαμα αντίβαρα σε αλουμινένιο τιμόνι θα ζητήσει ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΡΕΝΩΝ κατα προτίμηση διατομής 7 χιλ.

.....για να είμαστε ακριβείς σε ότι γράφουμε κύριως σε 1 φόρουμ όπου τα γραπτά μένουν αλλά και ακόμα και το παραμικρό smilie είναι δυνατόν να διαμορφώσει εντυπώσεις!!!

Φιλικά πάντα.....

JEFFakhs
για να ειμαστε ακριβρεις και να αποφυγουμε τις οποιοδηποτε παραξηγησεις,την ολη κατασκευη για τα αντιβαρα την εκανε ο jeffakhs.
ζητω συγνωμη δημοσια αν τον προσεβαλα και τονιζω οτι με κανενα τροπο δεν θελησα να οικειοποιηθω την πατεντα του.
το σφαλμα μου ειναι οτι ενω σε αντιστοιχo ποστ στο vstromclub/forum αναφερα το κατασκευαστη της πατεντας,ενω εδω δε το εκανα.
ζητω συγνωμη και αναφερω ξανα οτι δε ειχα κανενα λογο να οικειοποιηθω κατι που δεν εκανα εγω.
ετσι για να τελειωνει εδω το θεμα αν θελετε κατι για του αποστατες και το τιμονι ευχαριστως να απαντησω εγω αλλιως για τα αντιβαρα στο jeffakh.
αυτα για να ειμαστε ακριβρεις.

φιλικα μανωλης painterakis

JEFFakhs
26/07/2009, 21:55
Φίλε Μανώλη........

Κατ'αρχας ο λόγος και η αφορμή για τον οποίο μπήκα στη συζήτηση δεν είναι καμμιά πατέντα και καμμιά οικειοποίηση πατέντας!

Ο λόγος για τον οποίο συμμετέχουμε σε 1 φόρουμ είναι οτι εμείς μπορεί να γνωρίζουμε 5 πράγματα για το μηχανάκι μας και να προσφέρουμε αυτά τα 5 πράγματα στη διάθεση όλων και ως πολύτιμο αντάλλαγμα να πάρουμε άλλα 100 πράγματα απο τους συνφορουμίτες σε θέματα που δεν τα γνωρίζουμε ή 100 νέες ιδέες τις οποίες αξιολογώντας και φιλτράροντας τις, τις εφαρμόζουμε ή μη........αλλα προπαντών τις ΣΥΖΗΤΑΜΕ!!!

Προσωπικά, αισθάνθηκα συνυπεύθυνος όμως για τις λάθος οδηγίες τις οποίες έδωσες στο φίλο domiemic65 γιατί πάγια τακτική μου και το γνωρίζεις πολύ καλά είναι να μην ποστάρω κάτι αν δεν το κατέχω στο 100% ή όσον αφορά τις διάφορες κατασκευές και ''πατέντες'' αν δεν είμαι 100% έτοιμος και σίγουρος......θεωρώ με υπευθυνότητα και σεβασμό και μόνο απέναντι σε όλα τα παιδιά που έχουν το ίδιο μεράκι με μένα ......γι'αυτό λοιπόν προσέχω παρα πολύ τι γράφω και πως το γράφω!!!

Και σίγουρα αν κάτι δεν το ξέρω ή δεν είμαι 100% σίγουρος.........ρωτάω........και μαθαίνω!!!


end of spam

Φιλικά......

JEFFakhs

tazakos
27/07/2009, 21:25
ε να το αλλάξω και εγώ αν είναι και να πω ότι όταν μεγαλώσω θελω να γίνω ο τζεφάκης! :beer: :smokin:

domiemic65
30/07/2009, 11:05
Παίδες τελικά το τιμονάκι το πήγα σε μηχανουργείο εδω στο νησί (Μυτιλήνη) και ο μάστορας έφτιαξε μια πολύ σούπερ κατασκευή απο χοντρό πλαστικό που λειτουργεί σαν ούπα... κάτι αντίστοιχο με την πατέντα με τα λαστιχάκια βενζίνης του jeffakhs αλλά πολύ πιο hi-tech....

Θα ανεβάσω φωτο μόλις βρω ψηφιακή...

Ενα προβλήμα που έχει η κατασκευη με τα σωλινάκια βεζίνης είναι οτι δεν μπορείς να φτιάξεις τον αποστάτη απο λάστιχο που έχουν και τα μαμά ουπα (το τελευταίο μεγάλο λαστιχο που μπαίνει στο τιμόνι. Αν το προσέξεις θα δεις οτι δεν μαίνει όλο μέσα. 2-3mm δεν αφήνουν το αντίβαρο που κουμπώνει η χουφτα να ακουμπάει στο τιμόνι- εγω δεν το είχα προσέξει)... ο μάστορας το έφτιαξε τέλεια... Απο τα μαμά εξαρτήματα χρησιμοποιήθηκαν η βίδα, τα αντίβαρα. και το μεταλικό σωλινάκι που είναι περασμένο μέσα στο λάστιχο αποστάτη που περιέγραψα πιο πάνω...

Η αίσθηση απο το καινούριο τιμόνι τώρα (Renthal 22mm):

Λόγω του οτι είναι πιο κοντό απο το μαμά έχει κάποια πλεονεκτήματα και ένα μειονεκτήμα...
1) Το προφανές μειονέκτημα... χάνει ένα έλάχιστο στο θέμα του μοχλόυ αλλά όχι πολύ γιατί ταυτόχρονα είναι και αρκετά πιο ελαφρύ απο το μαμά!
2) Είναι πολύ πιο στιβαρό και έχεις πολύ πιο ωραία αίσθηση.
3) Είναι αντικραδασμικό... εδώ ίσως παίζουν μεγάλο ρόλο και τα grips σλικόνης που έβαλα!
4) Αυτό που ανάφερε και άλλος συνφορουμίτης.. βολεύει στη κίνηση (πιο στενό)!
5) Το πιο καλό για μένα... λόγω μικρότερου μήκους αλλά και αυξημένης στιβαρότητας οι όποιες κινήσεις-στριψήματα είναι πιο ακριβή. Εξηγώ: πιο μικρή κίνηση του χεριού έχει "μεγαλύτερο" αποτέλεσμα στον έλεγχο της μοτο... Δηλαδή σε στενό στροφιλίκι πχ οι κλήσεις είναι πολύ πιο άμμεσες ακριβείς και ελεγχόμενες (έχω και καινούρια λάστιχα βεβαια... παρεπιπτόντως σουπερ τα BWing)!
6) Πιθανώς τώρα να είναι δυνατή και η τοποθέτηση risers που με το μαμά σωλινάκι φρένου θα ήταν πολύ οριακή η τοποθέτηση τους... αν όχι αδύνατη.
Φίλε painterakis όσο και αν το μέτρησα δεν μου έβγαινε ούτε για ίσιο 25mm... απο ο,τι βλέπω εσυ έχεις σωλινακι υψηλης οπότε δεν το είχες αυτό το θέμα... τώρα μάλλον για 20mm riser φτάνει!!!

Αρα με μόνο μειονέκτημα την λιιιιιγο πιο βαρειά αίσθηση σαφώς θεωρώ την τοποθέτηση του μια πολύ ουσιαστική αναβάθμηση!!!!

Ελπίζω να μπορέσω να ανεβάσω φωτό γρήγορα...

Αυτά!!

domiemic65
20/08/2009, 10:37
Σορυ για την καθυστέρηση...

Παρακάτω η "δικιά" μου (του μάγκα μάστορα δηλαδή) εκδοχή για την τοποθέτηση των αντιβάρων...

domiemic65
20/08/2009, 10:42
Εδώ όλα τα κομματάκια του παζλ
http://img23.imageshack.us/i/20082009171s.jpg/

Μεμονομένα τώρα:
Το πρώτο κομμάτι: αποστάτης-σφήνα
http://img196.imageshack.us/i/20082009172s.jpg/

Το ίδιο μαζί με το μαμα σωληνάκι που βγάζουμε απο το αντίστοιχο μαμά λάστιχο (το πρώτο μετά απο τα αντίβαρα)
http://img26.imageshack.us/i/20082009182s.jpg/

...και τα δυο μαζί...
http://img18.imageshack.us/i/20082009175s.jpg/

Το τελευταίο καμμάτι που απο την μια μεριά έχει σχισμή και απο την άλλη σπείρωμα. Ετσι καθώς βιδώνουμε την βίδα ανοίγει και "πιάνει" στο τιμόνι
http://img29.imageshack.us/i/20082009176s.jpg/
Σόρυ αλλά έβγαλα "ανάποδα" την φωτο. Η σχισμή είναι απο την μεριά του αντίβαρου... για όποιον δεν το "έπιασε"

http://img36.imageshack.us/i/20082009178s.jpg/
http://img36.imageshack.us/i/20082009179s.jpg/
http://img36.imageshack.us/i/20082009180s.jpg/
http://img36.imageshack.us/i/20082009181s.jpg/

Πιστεύω οτι στις παραπάνω φωτο είναι σαφες πως λειτουργεί όλη η κατασκευή...
ΙΜΗΟ... ο μάστορας έγραψε...