PDA

View Full Version : Προστημο Συνεπιβατη



akis_1
17/07/2009, 13:34
Πριν λιγες μερες με σταματανε σε μπλοκο και επιδη η μητερα μου απο πισω δεν φορουσε κρανος μου λενε οτι πρεπει να μου κοψουνε κληση...οκ του λεω αλλα η μητερα μου εχει κανει εγχειρηση για αφαιρεση ογκου πισω απο το αυτι και δεν γινετε να φορεσει κρανος.Δεν με ενδιαφερει μου λεει να ειχατε χαρτι γιατρου μαζι...οκ του λεω και μου κοβει την κληση και μου λεει θα σου αφερεσω και την πινακιδα-αδεια-διπλωμα για 20 μερες:uplate: ...του λεω γιατι 20 μερες αφου για τον οδηγο προβλεπεται για 10 στον συνοδηγο 20?Ετσι μου λεει...οκ του λεω δεν υπογραφω την κληση και παω στο Διοικητη του τμηματος...εντο μεταξυ περναει και ενας φιλος τους-συναδελφος δεν ξερω και εγω χωρις κρανος με ενα TDM 900 και φυσικα δεν του κανανε τιποτα γιατι ''ειχε το μεσο'' και εμεις ειμαστε μαλακες που πρεπει να ακολουθουμε τον κοκ...Αφαντος ο δικας στο τμημα κανω ενσταση σε ενα γραφειο για να με δεχτει...Παω το αλλο πρωι(παει και το δευτερο μεροκαματο...) του λεω τι συνεβει και με τα χαρτια των γιατρων και του λεω θα πληρωσο την κληση αλλα τα χαρτια για ποιο λογο?Α μου λεει το σοβαροτερο παραπτωμα δεν γινετε να τα δωσο πισω να το σκεπτοσουνα πριν το εκανες μα του λεω εχουμε χαρτια ιατρων κοιταχτε τα ραματα...Και τι να κανω εγω μου λεει αμα ηταν ζωνη αυτο/του κατι θα καναμε σε κρανος τιποτα....ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΚΑΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΙΚΙΟ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ Κ@Λ@ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΤΑ ΠΙΕΙ ΣΕ ΟΥΖΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΗΣΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Προσεχτε γιατι εχουνε βγει εξω να μαζεψουνε χρηματα και δεν χαριζουν τιποτα και παει στο καλο τα λευτα αλλα τα χαρτια στο τελος του μηνα....:sad:

sergiosm
17/07/2009, 14:55
Αφού δεν σου έκοψε και το 80άρι που την άφησες να ανέβει χωρίς κράνος πάλι καλά ...


Υ.Γ. Αλλά ρε φίλε, για αυτό υπάρχουν και τα ταξί.

Akatanomastos
17/07/2009, 15:23
για αλλη μια φορα βλεπουμε το κοινωνικο προσωπο του κρατους:rolleyes:

Gandalf dr685sm
17/07/2009, 15:38
Σου λένε μαλακίες... είναι αυτό που αποκαλούμε ηλίθιοι... ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ... άστο να πάει δικαστικά αν δεν βαριέσαι. Παρουσιάζεσαι στο δικαστήριο μαζί με τα χαρτιά... αθωώνεσαι πανηγυρικά και τους ρίχνεις και μια μούτζα και φεύγεις.

Gandalf

LsKostas
17/07/2009, 16:34
Τραβηξε τους μεχρι στο δικαστηριο,ετσι να μαθουνε τροπους τα Α(σφα)ΛΗΤΟ-παιδα...


:wave2:

Red Rider
17/07/2009, 16:36
Ακη πληρωσε την κληση και δωσε τοπο στην οργη,δεν βγαζεις ακρη με δαυτους.
Το χειροτερο ειναι που σου πηραν τα χαρτια σου και κοβονται τα ποδια σου..
Στο περιστερι ολα αυτα?

bar-code
17/07/2009, 17:04
alites tromokrates pou pirovoloun ta kala kai timia pedia tous mpatsous....
polu krima,anti na tous kanoume agalma gia tis ipiresies tous sto koinoniko sinolo....


axaristoi ellines......

Pappios
17/07/2009, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
Ακη πληρωσε την κληση και δωσε τοπο στην οργη,δεν βγαζεις ακρη με δαυτους.
Το χειροτερο ειναι που σου πηραν τα χαρτια σου και κοβονται τα ποδια σου..
Στο περιστερι ολα αυτα?


στο περιστερι?:eyepop: :eyepop:


κ περναω γαμω!

TOLISTOLAROS
17/07/2009, 17:37
Φίλε ειλικρινά αυτό σου φταίει;Το ότι ανέβασες τη μητέρα σου χωρίς κράνος δε το σκέφτεσαι;Τι παναπει χαρτί γιατρού;θα σε προστατεύσει το χαρτί αν σας τράκαρε-χτυπάω ξύλο-κανας μαλάκας;
Πάρε αμάξι ή ένα ταξί,έλεος πια...

perastikos
17/07/2009, 17:53
Μία ερώτηση παρόμοια: Αν δεν φοράει κράνος ο συνεπιβάτης η κλίση κόβεται στο δικό του όνομα ή στου οδηγού?

ariona
17/07/2009, 17:55
H alithia einai o ti pu ke pu kai ego perno kapion xoris kranos ja kana kontino kafe ke tetia,
omos pedia einai i megaliteri malakia pu kanume,
poles fores afti pu erxonte mazi mas exoun agnia tis katastasis to na eisai se mixani xoris kranos, emis eimaste afti pu ''ipotithete'' kserume,
o pote as sovareftoume oli kai na dume to thema me megaliteri efthini, tha elega ego!

blackbusa
17/07/2009, 17:55
Οτι ναναι λεμε....τι φταιει το κοινωνικο προσωπο του κρατους και οι μπατσοι που τον εγραψαν???αποφασιστε καποιοι....θελουμε η δεν θελουμε την τηρηση του ΚΟΚ???για ολους ομως....και οχι για ολους εκτος απο εμας και τους φιλους μας...απο την στιγμη που παρανομεις εις γνωση σου πρεπει να εισαι ετοιμος να αποδεχτεις και τις συνεπειες...οτι ναναι λεμε...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

blackbusa
17/07/2009, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Μία ερώτηση παρόμοια: Αν δεν φοράει κράνος ο συνεπιβάτης η κλίση κόβεται στο δικό του όνομα ή στου οδηγού?
γιαυτο εχει ξαναγινει συζητηση με διαμαχες και αντιθετες αποψεις...αποδεδειγμενα πλεον κοβεται στο ονομα του οδηγου...αυτος εχει την ευθηνη...για οτι και να γινει....

:wave2:

bar-code
17/07/2009, 18:04
exei dikio kai o blackbusa kai o tolistolaros.....eprepe na parei taksi....



(ta parapano grafomena mou itan logo antimpatsikou oistrou!!!!:p )

sergiosm
17/07/2009, 18:17
Λοιπόν:

Σύμφωνα με το άρθρο 12 του ΚΟΚ

«6. Οι οδηγοί και οι επιβάτες μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων οχημάτων χωρίς κουβούκλιο υποχρεούνται να φορούν προστατευτικό κράνος, κανονικά δεμένο.»

«11. ...Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις των παραγράφων 5 και 6 τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο [Β]τριακοσίων πενήντα[/Β] ευρώ και επί τόπου αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού, από τον βεβαιούντα την παράβαση, για [Β]δέκα (10) ημέρες[/Β] και ο επιβάτης που παραβαίνει τις διατάξεις των παραγράφων 5 και 6 τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο [Β]εκατό[/Β] ευρώ.

Δηλαδή το κεφάλι του συνοδηγού είναι ... φτηνότερο (δεν πάμε καλά) Αυτό ισχύει από το 2008, μέχρι τότε ήταν και οι δυο 350 ? (πολυ παλιότερα ήταν και οι δύο 50000 δρχ)

Σύμφωνα με το άρθρο 32 (ή 33 δεν θυμάμαι)
3. Ο οδηγός μηχανοκίνητου οχήματος και μοτοποδηλάτου επιβάλλεται να μεριμνά για την ασφάλεια των συνεπιβατών του και ειδικότερα [Β] να ελέγχει [/Β]αν φορούν τις ζώνες ασφαλείας και το προστατευτικό κράνος κατά τη μεταφορά τους.
«4. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ.»

Άρα αν δε φορά κράνο ο οδηγός το πρόστιμο είναι 350
αν δε φορά ο συνοδηγός είναι 100 + 80 = 180 !!!!
την άδεια την χάνεις ούτως ή άλλος.

sergiosm
17/07/2009, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
μου λεει θα σου αφερεσω και την πινακιδα-αδεια-διπλωμα για 20 μερες:uplate: ...του λεω γιατι 20 μερες αφου για τον οδηγο προβλεπεται για 10 στον συνοδηγο 20?Ετσι μου λεει...

Με δεδομένα τα παραπάνω πες του ότι θα του κάνεις μήνυση για κατάχρηση εξουσίας και ας τον να δούμε τί θα λέει μετά...

marulis
17/07/2009, 18:25
:rolleyes:

Αυτό μάλλον δεν χρήζει σχολιασμού


Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
.............εντο μεταξυ περναει και ενας φιλος τους-συναδελφος δεν ξερω και εγω χωρις κρανος με ενα TDM 900 και φυσικα δεν του κανανε τιποτα γιατι ''ειχε το μεσο'' και εμεις ειμαστε μαλακες που πρεπει να ακολουθουμε τον κοκ...

Αλλά ξέχασα έκαναν την δουλεία τους και πέσαμε να τους φάμε, οκ. :sad:

arisk
17/07/2009, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
:rolleyes:

Αλλά ξέχασα έκαναν την δουλεία τους και πέσαμε να τους φάμε, οκ. :sad:

Στο post σου φίλε μου αναιρείς αυτό που γράφεις.Τη δουλειά τους την κάνουν χωρίς εξαιρέσεις.Και βέβαια η δουλειά τους δεν είναι μόνο να γράφουν δύστυχους παπάκηδες και λοιπούς που δεν φορούν κράνος αλλά να συμπεριφέρονται ως αστυνομικοί.Όταν όμως είσαι απαίδευτος πιτσιρικάς 20χρονος που από την μια στιγμή στην άλλη απέκτησες εξουσία (και μάλλον είναι πολύ δυσκολο να το αντέξεις) συμπεριφέρεσαι σαν μπάτσος.Νομίζεις οτι είσαι ο γαμάω ενώ τελικά δεν είσαι τίποτα από αυτά που νομίζεις.
Θυμάσαι ένα κόμικ με τίτλο ο δικαστής Ντρέντ;(είχε γυριστεί και ταινία με τον Σταλλονε)Λοιπόν σε αυτό το κόμικ οι νεαροί εκπαιδευόμενοι δικαστές έμπαιναν στην ακαδημία σε ηλικία 6 ετών.Εκεί διδάσκονταν όχι μόνο συμπεριφορά αλλά και ήθος.Έβγαιναν δε από αυτήν έτοιμοι δικαστές σε ηλικία περίπου 20 ετών έτοιμοι να υπηρετήσουν και να προστατέψουν τον πολίτη.Βέβαια αυτά σε ένα φανταστικό κόσμο.
Εμείς ας αρκεστούμε στα απαίδευτα παιδάκια που "κάνουν" τη δουλειά τους.
Και κάτι τελευταίο.Όταν αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα προσπάθησα να μιλήσω με τον διοικητή της τροχαίας Ν.Ιωνίας που ποτέ δεν βγήκε στο τηλέφωνο αλλά αρκέστηκε ο γραμματέας του να μου πει να κάνω έγγραφη καταγγελία.Τρέχα γύρευε δηλαδή.

TOLISTOLAROS
17/07/2009, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
..εντο μεταξυ περναει και ενας φιλος τους-συναδελφος δεν ξερω και εγω χωρις κρανος με ενα TDM 900 και φυσικα δεν του κανανε τιποτα γιατι ''ειχε το μεσο'' και εμεις ειμαστε μαλακες που πρεπει να ακολουθουμε τον κοκ...
Πως κατάλαβες ότι ένας ξεκράνωτος που περνούσε ήταν συνάδερφός τους και είχε μέσο;
Υποθέσεις κάνεις;Για να δικαιολογήσεις τί;

Akatanomastos
17/07/2009, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Οτι ναναι λεμε....τι φταιει το κοινωνικο προσωπο του κρατους και οι μπατσοι που τον εγραψαν???αποφασιστε καποιοι....θελουμε η δεν θελουμε την τηρηση του ΚΟΚ???για ολους ομως....και οχι για ολους εκτος απο εμας και τους φιλους μας...απο την στιγμη που παρανομεις εις γνωση σου πρεπει να εισαι ετοιμος να αποδεχτεις και τις συνεπειες...οτι ναναι λεμε...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

για να δουμε

1ον

Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
η μητερα μου απο πισω δεν φορουσε κρανος μου λενε οτι πρεπει να μου κοψουνε κληση...οκ του λεω αλλα η μητερα μου εχει κανει εγχειρηση για αφαιρεση ογκου πισω απο το αυτι και δεν γινετε να φορεσει κρανος.Δεν με ενδιαφερει μου λεει να ειχατε χαρτι γιατρου μαζι...

2ον

Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
οκ του λεω και μου κοβει την κληση και μου λεει θα σου αφερεσω και την πινακιδα-αδεια-διπλωμα για 20 μερες:uplate: ...του λεω γιατι 20 μερες αφου για τον οδηγο προβλεπεται για 10 στον συνοδηγο 20?Ετσι μου λεει...


καταλαβαινεις πως οι μπατσοι λενε οτι να ναι, ο πρωτος λεει αν ειχες χαρτι μαζι σου, ο διοικητης λεει τιποτα δεν μπορουμε να κανουμε.

λενε κρατηση χαρτια 20 μερες. Δεν ξερω τι λεει ο νομος γιαυτην την περιπτωση αλλα απο τι καταλαβα απο αλλες απαντησεις ειναι παρανομο, αλλα και να μην ειναι, σιγουρα ειναι μια επιλογη τιμωριας η οποια εξανλτει τα ορια της αυστηροτητας..


και στο κατω κατω φιλε μου, εχει αρρωστη γυναικα το παιδι πανω, δεν εχει τιποτα καγκουρες με ζελε στα μαλλια..

νομιζω πως εκει, και σε τετοιες περιπτωσεις δεν πειραζει να κανουν τα στραβα ματια..
ας κανουμε εκει την παρατυπια, δεν θα χαλασει η ασφαλεια στους δρομους λογω των παιδιων που πανε μια εγχειρισμενη μανα στο σπιτι τους..

πρεπει να εφαρμοζετε ο ΚΟΚ, αλλα ενα κοινωνικο κρατος φροντιζει τους αδυναμους να μην τους πηδαει..

το Dura Lex Sed Lex που υπερασπιζεσαι ανηκε στα π.Χ. χρονια

fantacid
17/07/2009, 20:46
[i]Όταν αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα προσπάθησα να μιλήσω με τον διοικητή της τροχαίας Ν.Ιωνίας που ποτέ δεν βγήκε στο τηλέφωνο αλλά αρκέστηκε ο γραμματέας του να μου πει να κάνω έγγραφη καταγγελία.Τρέχα γύρευε δηλαδή. [/B]


ειναι ο μονος τροπος για να υπαρξει δεσμευτικη κ υπεύθυνη απαντηση στο οποιοδηποτε αιτημα σου -απο αστυνομια μεχρι τον ιντερνετικο σου παροχο- να υποβαλεις τη διαφωνια/ καταγγελία σου εγγραφως, μεσω φαξ συνηθως.

TOLISTOLAROS
17/07/2009, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
και στο κατω κατω φιλε μου, εχει αρρωστη γυναικα το παιδι πανω, δεν εχει τιποτα καγκουρες με ζελε στα μαλλια..

νομιζω πως εκει, και σε τετοιες περιπτωσεις δεν πειραζει να κανουν τα στραβα ματια..
ας κανουμε εκει την παρατυπια, δεν θα χαλασει η ασφαλεια στους δρομους λογω των παιδιων που πανε μια εγχειρισμενη μανα στο σπιτι τους..

πρεπει να εφαρμοζετε ο ΚΟΚ, αλλα ενα κοινωνικο κρατος φροντιζει τους αδυναμους να μην τους πηδαει..

το Dura Lex Sed Lex που υπερασπιζεσαι ανηκε στα π.Χ. χρονια
Κοίτα πρώτα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1487560#post1487560) (500 μέτρα) και μετά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=63368&highlight=%EA%E1%F4%E1%ED%F4%E7%F3%E5) (1000μέτρα) και μετά πες μας αν πρέπει ή όχι να κάνουμε τα στραβά μάτια.
Κανένας μας δεν έφταιγε.
Ξεκολλάτε και καταλάβετε ότι οι εκπτώσεις στην ασφάλεια τελειώσανε....ούτε φοράμε κράνος για τους μπάτσους....άιντε
Ειδικά αν έχουμε συνεπιβάτη

Akatanomastos
17/07/2009, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Κοίτα πρώτα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1487560#post1487560) (500 μέτρα) και μετά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=63368&highlight=%EA%E1%F4%E1%ED%F4%E7%F3%E5) (1000μέτρα) και μετά πες μας αν πρέπει ή όχι να κάνουμε τα στραβά μάτια.
Κανένας μας δεν έφταιγε.
Ξεκολλάτε και καταλάβετε ότι οι εκπτώσεις στην ασφάλεια τελειώσανε....ούτε φοράμε κράνος για τους μπάτσους....άιντε
Ειδικά αν έχουμε συνεπιβάτη

πολυ σωστα αυτα που λες αλλα ασχετα..


μιλαμε για το τι εγινε ΑΦΟΥ εκανε το λαθος ο φιλος, δηλαδη να βαλει την μανα του πανω στο μηχανακι..

το αν ειναι ειναι λαθος αυτο νομιζω συμφωνουμε ολοι και δεν τιθεται θεμα αντιπαραθεσης..

αν τωρα καποιοι για να βγαλετε σωστη την ενεργεια του μπατσου θελετε να τσακωθουμε για το αν πρεπει να φοραει κρανος ο συνοδηγος ή οχι, εγω δεν θελω.

TOLISTOLAROS
17/07/2009, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
πολυ σωστα αυτα που λες αλλα ασχετα..


μιλαμε για το τι εγινε ΑΦΟΥ εκανε το λαθος ο φιλος, δηλαδη να βαλει την μανα του πανω στο μηχανακι..

το αν ειναι ειναι λαθος αυτο νομιζω συμφωνουμε ολοι και δεν τιθεται θεμα αντιπαραθεσης..

αν τωρα καποιοι για να βγαλετε σωστη την ενεργεια του μπατσου θελετε να τσακωθουμε για το αν πρεπει να φοραει κρανος ο συνοδηγος ή οχι, εγω δεν θελω.
Καθόλου άσχετα.ΣΤην τελική μιας και το πας στο ΑΦΟΥ:

ΑΦΟΥ εκανε το λαθος ο φιλος να το πληρώσει,πώς να το κάνουμε δηλαδή.Δικαιολογίες τέλος.
Έκανα τη μαλακία και την πληρώνω.

Α ,δεν μπορεί απ'τη μια να λες

Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
νομιζω πως εκει, και σε τετοιες περιπτωσεις δεν πειραζει να κανουν τα στραβα ματια..

και απ'την άλλη

Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
το αν ειναι ειναι λαθος αυτο νομιζω συμφωνουμε ολοι και δεν τιθεται θεμα αντιπαραθεσης..
Διάλεξε

Akatanomastos
17/07/2009, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

ΑΦΟΥ εκανε το λαθος ο φιλος να το πληρώσει,πώς να το κάνουμε δηλαδή.Δικαιολογίες τέλος.
Έκανα τη μαλακία και την πληρώνω.
Α ,δεν μπορεί απ'τη μια να λες
και απ'την άλλη
Διάλεξε


ε τωρα ερχομαστε παλι στο αρχικο θεμα περι επιβολης του νομου, ασχετα με το αν ο φιλος εκανε λαθος ή οχι.


η απαντηση που εβαλα στον μπλακ μπουσα ειναι η ιδια και για αυτο μηνυμα σου.

για μενα πρεπει να υπαρχει διαχωρισμος σε καποιες καταστασεις, και δεν ειναι ολα μαυρα ή ασπρα.

αποψη μου:wave2:

TOLISTOLAROS
17/07/2009, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ε τωρα ερχομαστε παλι στο αρχικο θεμα περι επιβολης του νομου, ασχετα με το αν ο φιλος εκανε λαθος ή οχι.


η απαντηση που εβαλα στον μπλακ μπουσα ειναι η ιδια και για αυτο μηνυμα σου.

για μενα πρεπει να υπαρχει διαχωρισμος σε καποιες καταστασεις, και δεν ειναι ολα μαυρα ή ασπρα.

αποψη μου:wave2:
Για μένα ΚΑΝΕΝΑΣ διαχωρισμός σε θέματα ασφάλειας.Ο διάολος έχει πολλά ποδάρια και δεν διαλέγεις πότε θα το σπάσει.
Εκτός και αν είσαι μέντιουμ...
Άποψή μου την οποία στηρίζω με φωτογραφίες,όχι με λόγια.

Akatanomastos
17/07/2009, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Για μένα ΚΑΝΕΝΑΣ διαχωρισμός σε θέματα ασφάλειας.Ο διάολος έχει πολλά ποδάρια και δεν διαλέγεις πότε θα το σπάσει.
Εκτός και αν είσαι μέντιουμ...
Άποψή μου την οποία στηρίζω με φωτογραφίες,όχι με λόγια.


ρε συ τολι επιμενεις να το γυρνας στο θεμα της ασφαλειας αυτης καθ΄αυτης..

μιλαω για διαχωρισμο οσον αφορα στην επιβολη της ποινης ΕΦΟΣΩΝ εγινε η μαλακια.

ποσες φορες πρεπει να το διευκρινησω:rolleyes:

TOLISTOLAROS
17/07/2009, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ρε συ τολι επιμενεις να το γυρνας στο θεμα της ασφαλειας αυτης καθ΄αυτης..

μιλαω για διαχωρισμο οσον αφορα στην επιβολη της ποινης ΕΦΟΣΩΝ εγινε η μαλακια.

ποσες φορες πρεπει να το διευκρινησω:rolleyes:
EΦΟΣΩΝ λοιπόν ΕΚΑΝΕ τη μαλακία(δε γίνεται από μόνη της)να την πληρώσει χωρίς παρακάλια και δικαιολογίες.
Οι κλάψες είναι για τους φουκαράδες

blackbusa
17/07/2009, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
για να δουμε

1ον


2ον


καταλαβαινεις πως οι μπατσοι λενε οτι να ναι, ο πρωτος λεει αν ειχες χαρτι μαζι σου, ο διοικητης λεει τιποτα δεν μπορουμε να κανουμε.

λενε κρατηση χαρτια 20 μερες. Δεν ξερω τι λεει ο νομος γιαυτην την περιπτωση αλλα απο τι καταλαβα απο αλλες απαντησεις ειναι παρανομο, αλλα και να μην ειναι, σιγουρα ειναι μια επιλογη τιμωριας η οποια εξανλτει τα ορια της αυστηροτητας..


και στο κατω κατω φιλε μου, εχει αρρωστη γυναικα το παιδι πανω, δεν εχει τιποτα καγκουρες με ζελε στα μαλλια..

νομιζω πως εκει, και σε τετοιες περιπτωσεις δεν πειραζει να κανουν τα στραβα ματια..
ας κανουμε εκει την παρατυπια, δεν θα χαλασει η ασφαλεια στους δρομους λογω των παιδιων που πανε μια εγχειρισμενη μανα στο σπιτι τους..

πρεπει να εφαρμοζετε ο ΚΟΚ, αλλα ενα κοινωνικο κρατος φροντιζει τους αδυναμους να μην τους πηδαει..

το Dura Lex Sed Lex που υπερασπιζεσαι ανηκε στα π.Χ. χρονια

οι αστυνομικοι γραφουν παντα με βασει τον ΚΟΚ...και αυτος ειναι παντα συγκεκριμενος...σε αυτην την περιπτωση δεν υπαρχει οριο της αυστηροτητας...λεει ρητα οτι και ο συνεπιβατης πρεπει να φοραει κρανος...και κανενα χαρτι δεν μπορει να σε γλυτωσει....παλια καποιοι βγαζαν κατι μουφα χαρτια για να μην φορανε κρανος και δεν επιανε και παντα στο πταισματοδικειο....

στην περιπτωση με τις 20 μερες φανταζομαι οτι και παλι βασει του ΚΟΚ θα του αφαιρεσαν τα χαρτια...δεν καταλαβα που ειναι η αυστηροτητα...

και το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...ΔΕΝ βαζεις καποιον αρρωστο ανθρωπο πανω σε μηχανη...αν αισθανθει ζαλαδα η οτιδηποτε αλλο μπορει να προκαλεσει ατυχημα...και αυτος μπορει να χτυπησει και εσυ που τον μεταφερεις αν σε τραβηξει μαζι του...

αν ηταν τοσο επειγον υπαρχει και το ΕΚΑΒ για την μεταφορα στο νοσοκομειο....η στην χειροτερη με καποιο αυτοκινητο....εκει ειναι η κοινωνικοτητα του κρατους...μαλλον εχουμε μαθει ολοι στο οτι ειναι συζητησιμοι πολλες/καποιες φορες οι αστυνομικοι και εχουμε χασει το νοημα...οταν λεω εγω οτι ολοι θελουμε τους νομους να του εφαρμοζουν ολοι εκτος απο εμας κατι ξερω...οτι ναναι λεμε...

υ.γ. δεν το παιζω αγιος ουτε νομοταγης...εχω κυκλοφορησει πολλες φορες (παλια) χωρις κρανος...και καποιες ελαχιστες τωρα...οταν με εγραφαν παλια δεν ελεγα τι μαλακες ειναι οι μπατσοι που με εγραφαν και γιατι δεν γραφεις αυτον που περασε τωρα....εκανα την μαλακια εις γνωσην μου και την πληρωνα...αν βεβαια δεν πετυχαινα καποιον συζητησιμο που κατα παραβαση καθηκοντως του με εδειωχνε...

p@nos
17/07/2009, 22:48
basika...








θα επρεπε να του κοψει κληση μονο και μονο επειδη εβαλε τη μανα του στη μηχανη


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bigcry:

Akatanomastos
17/07/2009, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
νε και παντα στο πταισματοδικειο....

στην περιπτωση με τις 20 μερες φανταζομαι οτι και παλι βασει του ΚΟΚ θα του αφαιρεσαν τα χαρτια...δεν καταλαβα που ειναι η αυστηροτητα...

..

o sergios sm παρεθεσε ενα κομματι του κοκ που μιλαει για δεκα μερες..


οπως και να χει φιλε μου, και οπως και συ λες υπαρχουν αστυνομικοι που κατα περιπτωση δεν τηρουν το νομο κατα γραμμα. Αυτο ειναι δεδομενο στην ελλαδα. Εφοσων λοιπον γινετε ετσι, θα μπορουσαν τα καμαρια της αστυνομιας να ειχαν μια εντολη εκ τον ανωθεν, ωστε να ειναι ποιο ελαστικα σε περιπτωσεις σαν και αυτη, και αλλες που αντικειμενικα εχουν ιδιαιτεροτητες..

προτιμω να μην εισπραξει εκει το κρατος, παρα οταν δεν γραφουν επωνυμους, ξεκολα που κουνιουντε ολο ναζι και αλλα πολλα..


Αν τωρα εσυ μου πεις πως απο αυριο θα γραφουν τα παντα ολα, να το ξανασυζητησουμε,

αλλα ξαναγραφω για το κοινωνικο κρατος που σε προηγουμενο μυνημα σου απαξιωσες,
για μενα ενα κοινωνικο κρατος πρεπει να φροντιζει τους αδυνατους πολιτες και να εχει ελαστικοτητα με αντικειμενικα κριτηρια.


αναλογισου τον εαυτο σου, αν εισουν στην θεση του τροχαιου ή του διοικητη τι θα κανες?

εγω θα προσπαθουσα τουλαχιστον να βοηθησω, και οχι να πω δεν γινεται τιποτα, ουσιαστικα μονο και μονο απο αδιαφορια, και οχι αδυναμιας να κανει κατι

akis_1
17/07/2009, 22:59
Παιδια καταρχην δεν ειπα οτι δεν πληρωνο την κληση η οτι δεν παρανομησα αλλα για τα χαρτια και το υφος μου ειχε το ''οργανο'' με πειραξε και εγω πες οτι δεν εχω αυτοκινητο ποιο ΕΚΑΒ θα κανει την μεταφορα μετα απο δυο μερες και 100 τηλεφωνα.....Αλλα απο την μια ο ενας μου λεει χαρτι και απο την αλλη ο αλλος μου λεει δεν γινετε αλλα μπορουσε να μου κανει χαρη αν ηταν για ζωνη...Δηλαδη η ζωνη δεν σωζει ζωες.....Πρεπει πρωτα να ειμαστε ανθρωποι και μετα ''οργανα'' δεν ειμαι και κανενας πιτσιρικας πλεον πιο μικρος ηταν ο μπατσος ηλικιακα...Απλα δεν βγαζεις ακρη με το συστημα ειναι οτι να'ναι ολοι τους...Αλλα ο TDM ξεκρανοτος που περασε και λεει τι εγινε καλα σε αυτον που με εγραφε μαλλον η γνωστος η συναδελφος ηταν...Αυτος δεν την εφαγε την 350αρα του που παρανομησε αλλα την τρωνε αλλοι....Ασε που ηταν τοσο βουρλο που πηγε με το κατσαβιδι να ξεβιδωσει τα πριτσινια απο το διαφημιστικο ταμπελακι που βαζουν τα καταστηματα πισω απο την πινακιδα.....:lol:

blackbusa
17/07/2009, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
o sergios sm παρεθεσε ενα κομματι του κοκ που μιλαει για δεκα μερες..


οπως και να χει φιλε μου, και οπως και συ λες υπαρχουν αστυνομικοι που κατα περιπτωση δεν τηρουν το νομο κατα γραμμα. Αυτο ειναι δεδομενο στην ελλαδα. Εφοσων λοιπον γινετε ετσι, θα μπορουσαν τα καμαρια της αστυνομιας να ειχαν μια εντολη εκ τον ανωθεν, ωστε να ειναι ποιο ελαστικα σε περιπτωσεις σαν και αυτη, και αλλες που αντικειμενικα εχουν ιδιαιτεροτητες..

προτιμω να μην εισπραξει εκει το κρατος, παρα οταν δεν γραφουν επωνυμους, ξεκολα που κουνιουντε ολο ναζι και αλλα πολλα..


Αν τωρα εσυ μου πεις πως απο αυριο θα γραφουν τα παντα ολα, να το ξανασυζητησουμε,

αλλα ξαναγραφω για το κοινωνικο κρατος που σε προηγουμενο μυνημα σου απαξιωσες,
για μενα ενα κοινωνικο κρατος πρεπει να φροντιζει τους αδυνατους πολιτες και να εχει ελαστικοτητα με αντικειμενικα κριτηρια.


αναλογισου τον εαυτο σου, αν εισουν στην θεση του τροχαιου ή του διοικητη τι θα κανες?

εγω θα προσπαθουσα τουλαχιστον να βοηθησω, και οχι να πω δεν γινεται τιποτα, ουσιαστικα μονο και μονο απο αδιαφορια, και οχι αδυναμιας να κανει κατι

δεν μπορω να μπω σε καμμια θεση....γιατι υποθετικα και στον αερα ολα ευκολα ειναι και γινονται....εγω αυτο που ξερω ειναι οτι δεν βαζω ΠΟΤΕ δευτερο ατομο πισω μου αν δεν υπαρχουν καποιες προυποθεσεις...και καποιον τραυματια με ραμματα και ποσο μαλλον την μανα μου...δεν θα διακινδυνευα ποτε την σωματικη της ακαιρεοτητα....ο καθενας κανει οτι νομιζει σωστο....αλλα ο νομος ειναι νομος...ολοι τον παραβαινουμε εις γνωσην μας...αν μας πιασουν δεν μας φταiει κανεις εκτος απο τον εαυτο μας....

Akatanomastos
17/07/2009, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
:

φιλε μου μια χαρα τα λες, ετσι ειναι τα πραγματα, και οπως βλεπεις εγω μαζι σου..


εχω την εντυπωση πως αυτες οι αποψεις των παιδιων που εχουν αντιθετη αποψη, ειναι μια συντηριτικη προσεγγιση του πως για να λυθουν τα προβληματα των δρομων (και γενικα) η λυση ειναι να ειμαστε αυστηροι και οχι ανθρωποι με τα παντα..

σορρυ παιδια, δεν εχω σκοπο να προσβαλω καποιον προσωπικα, αλλα ετσι το αισθανομαι..

πρεπει να γινουμε πρωτα ανθρωποι με σεβασμο, και μετα να κρινουμε και τους αλλους και να μαθουμε να διαβαζουμε και εκτελουμε τους νομους

blackbusa
17/07/2009, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Παιδια καταρχην δεν ειπα οτι δεν πληρωνο την κληση η οτι δεν παρανομησα αλλα για τα χαρτια και το υφος μου ειχε το ''οργανο'' με πειραξε και εγω πες οτι δεν εχω αυτοκινητο ποιο ΕΚΑΒ θα κανει την μεταφορα μετα απο δυο μερες και 100 τηλεφωνα.....Αλλα απο την μια ο ενας μου λεει χαρτι και απο την αλλη ο αλλος μου λεει δεν γινετε αλλα μπορουσε να μου κανει χαρη αν ηταν για ζωνη...Δηλαδη η ζωνη δεν σωζει ζωες.....Πρεπει πρωτα να ειμαστε ανθρωποι και μετα ''οργανα'' δεν ειμαι και κανενας πιτσιρικας πλεον πιο μικρος ηταν ο μπατσος ηλικιακα...Απλα δεν βγαζεις ακρη με το συστημα ειναι οτι να'ναι ολοι τους...Αλλα ο TDM ξεκρανοτος που περασε και λεει τι εγινε καλα σε αυτον που με εγραφε μαλλον η γνωστος η συναδελφος ηταν...Αυτος δεν την εφαγε την 350αρα του που παρανομησε αλλα την τρωνε αλλοι....Ασε που ηταν τοσο βουρλο που πηγε με το κατσαβιδι να ξεβιδωσει τα πριτσινια απο το διαφημιστικο ταμπελακι που βαζουν τα καταστηματα πισω απο την πινακιδα.....:lol:

φιλε μου ειλικρινα φανηκε απο την αρχη (σε εμενα εστω) οτι δεν εισαι απο αυτους που κλαιγονται...και φανηκε και απο το υφος που το εγραψες...οσο αφορα την μεταφορα υπαρχουν και τα ραδιοταξι....το οτι δεν εγραψαν ''συναδελφο''τους ειναι οντως μαλακια και μεγαλη μαλιστα...αλλα αν εισουν και εσυ νομιμος δεν θα γινοταν καμμια τετοια συζητηση....

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


υ.γ. ασχετοσχετικο....αν σου μιλισε στον ενικο η αν ξαναγινει στο μελλον να ζητας τον αριθμο του για καταγγελια....εκει να δεις πως κοβετε ο αερας και ο τσαμπουκας....

akis_1
17/07/2009, 23:28
Tελος παντων ολα καλα απλα αν τυχει να ανεβασετε καποιον χωρις κρανος εχετε το υποψην σας γιατι το ταμειο του κρατους ειναι μειον...και ως συνηθος ο Mr.Fantastic ελληνας με την βαθεια τσεπη του θα πρεπει να το καλυψει.....;)

sakisvolos
17/07/2009, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Μία ερώτηση παρόμοια: Αν δεν φοράει κράνος ο συνεπιβάτης η κλίση κόβεται στο δικό του όνομα ή στου οδηγού?

Σε ένα γνωστό μου εδώ στο βόλο για ανάλογη περίπτωση κόψανε πρόστιμο 280? αν θυμάμαι καλά
στον συνοδηγό που δε φόραγε κράνος και περίπου 100? στον οδηγό της μηχανής ο οποίος φόραγε κράνος
με την αιτιολογία ότι δεν έπρεπε να ανεβάσει τον συνοδηγό πάνω στη μοτό εφόσον δεν είχε κράνος!
Τώρα......παράνομο ή νόμιμο από μέρους της τροχαίας έτσι έγινε!:eyepop:

Akatanomastos
18/07/2009, 02:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Σε ένα γνωστό μου εδώ στο βόλο για ανάλογη περίπτωση κόψανε πρόστιμο 280? αν θυμάμαι καλά
στον συνοδηγό που δε φόραγε κράνος και περίπου 100? στον οδηγό της μηχανής ο οποίος φόραγε κράνος
με την αιτιολογία ότι δεν έπρεπε να ανεβάσει τον συνοδηγό πάνω στη μοτό εφόσον δεν είχε κράνος!
Τώρα......παράνομο ή νόμιμο από μέρους της τροχαίας έτσι έγινε!:eyepop:

ακριβως αυτο ειναι το ποιντ της υποθεσης φιλε μου μπλακ μπουσα.

οπως βλεπεις δεν επιβαλλουν ολα τα οργανα της ταξης τις ιδιες ποινες για την ιδια παρανομια.

2 συμβαινουν λοιπον, η παρατυπουν και ο καθενας κοπαναει οτι του ρθει,
η ο νομος προβλεπει διαβαθμιση στην αυστηροτητα της ποινης για λογους που δεν ξερω.

και στις δυο περιπτωσεις, θα πρεπε να δειχνουν μια χαλαροτητα σε μια περιπτωση σαν του φιλου που εγραψε την ιστορια του.

BELZEBOYLIS
18/07/2009, 11:31
....το ακούσαμε και αυτό!! Κάνουν λέει την δουλειά τους χωρίς εξαιρέσεις !!!!! Πολύ καλό ,το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις????? Να σου θυμίσω τι έγινε οταν σταμάτησαν τον Καρβέλα ?????:wave2:

akis_1
18/07/2009, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
....το ακούσαμε και αυτό!! Κάνουν λέει την δουλειά τους χωρίς εξαιρέσεις !!!!! Πολύ καλό ,το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις????? Να σου θυμίσω τι έγινε οταν σταμάτησαν τον Καρβέλα ?????:wave2:

Kαλο.......:rotflmao:

MAG/FMX
18/07/2009, 14:53
Eχω χασει πολλα γκομενακια επειδη τους εξηγω περι κρανους κ κλησης για μια βολτα μαζι μου κ δε το χω μετανιωσει.Γραψανε λεει καποιον 80ε γιατι δεν ειχε φοσφοριζε γυλεκο στο αμαξι, ξερει κανεις κατι .Επισης πρεπει να εχουμε κ φακο.

BELZEBOYLIS
18/07/2009, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Eχω χασει πολλα γκομενακια επειδη τους εξηγω περι κρανους κ κλησης για μια βολτα μαζι μου κ δε το χω μετανιωσει.Γραψανε λεει καποιον 80ε γιατι δεν ειχε φοσφοριζε γυλεκο στο αμαξι, ξερει κανεις κατι .Επισης πρεπει να εχουμε κ φακο.



Αρε μπούλη, με την σεμνή και ταπεινή κυβέρνησή σου, μας έχεις κάνει Ελβετία λέμε !!!!!! :lol: :rotflmao: :wave2:

marulis
18/07/2009, 17:33
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέπτεστε
Άρθρο 12
5. Η χρήση των ζωνών ασφαλείας είναι υποχρεωτική τόσο για τους οδη-
γούς όσο και για τους επιβάτες. Σε περίπτωση μεταφοράς ανηλίκων επιβα-
τών, εφόσον στο όχημα υπάρχει συνοδός, την ευθύνη φέρει αυτός. Για τη
μεταφορά παιδιών με αυτοκίνητο είναι υποχρεωτική η χρήση ειδικών μέσων
συγκράτησης και προστασίας, όπως καθισμάτων, ζωνών ασφαλείας κ.λπ..
Με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών καθορίζονται οι
προδιαγραφές για τα ειδικά μέσα συγκράτησης, καθώς και εξαιρέσεις από την
υποχρέωση αυτή.
6. Οι οδηγοί και οι επιβάτες μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων
οχημάτων χωρίς κουβούκλιο υποχρεούνται να φορούν προστατευτικό κρά-
νος, κανονικά δεμένο. Με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοι-
νωνιών καθορίζονται τα χαρακτηριστικά, οι προδιαγραφές, καθώς και κάθε
άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της διάταξης αυτής. Με την
ίδια απόφαση καθορίζονται και οι εξαιρέσεις από την υποχρέωση αυτή.
Ποινή 350 ευρώ 10 μέρες η άδεια οδήγησης ( όχι κυκλοφορίας ) 5 βαθμοί στο ΣΕΣΟ
:sad:

blackbusa
20/07/2009, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ακριβως αυτο ειναι το ποιντ της υποθεσης φιλε μου μπλακ μπουσα.

οπως βλεπεις δεν επιβαλλουν ολα τα οργανα της ταξης τις ιδιες ποινες για την ιδια παρανομια.

2 συμβαινουν λοιπον, η παρατυπουν και ο καθενας κοπαναει οτι του ρθει,
η ο νομος προβλεπει διαβαθμιση στην αυστηροτητα της ποινης για λογους που δεν ξερω.

και στις δυο περιπτωσεις, θα πρεπε να δειχνουν μια χαλαροτητα σε μια περιπτωση σαν του φιλου που εγραψε την ιστορια του.

το ''αν θυμαμαι καλα'' το προσεξες???ο ΚΟΚ ειναι σαφεστατος...δεν μπορει να σε γραψει καποιος οπως γουσταρει και για οτι γουσταρει...αν εχει κανει παρατυπια ο μπατσος του κανεις μηνυση...δεν φορας κρανος???πλερωνεις....απλα συχνα για να δειξουμε τι μαλακες ειναι καποιοι οταν κανουν σωστα την δουλεια τους βαζουμε και λιγη ''σαλτσουλα'' για να βγουμε και εμεις λαδι....τα αλλα περι χαλαροτητας και αυστηροτητας τα ακουω βερεσε....και αρκετα ασχοληθηκα....

:wave2:

Boxer
20/07/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
....το ακούσαμε και αυτό!! Κάνουν λέει την δουλειά τους χωρίς εξαιρέσεις !!!!! Πολύ καλό ,το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις????? Να σου θυμίσω τι έγινε οταν σταμάτησαν τον Καρβέλα ?????:wave2:


Τι εγινε με τον καρβελα ; καταδικαστηκε.

http://www.zougla.gr/news.php?id=13170


Μηπως τον μπερδευεις με τον καραβελα που το σκασε

BELZEBOYLIS
20/07/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Τι εγινε με τον καρβελα ; καταδικαστηκε.

http://www.zougla.gr/news.php?id=13170


Μηπως τον μπερδευεις με τον καραβελα που το σκασε



καλά κρασιά !!!! Στο επόμενο μπλόκο ,κάνε τα ίδια να δεις τι ζαρντινιέρα θα φας ......:lol: :wave2:

devil's animal
20/07/2009, 12:49
η μ@λακια τους τελικα δεν εχει οριο,ετσι??:rolleyes:

sergiosm
20/07/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
καλά κρασιά !!!! Στο επόμενο μπλόκο ,κάνε τα ίδια να δεις τι ζαρντινιέρα θα φας ......:lol: :wave2:

μόνο που αυτή την ζαρντινιέρα καλά θα πάθεις και θα την φας.


τί σχέση έχει το ένα περιστατικό με το άλλο;

τί σχέση έχει κάποιος που περπατούσε και του την έπεσαν ;;
με τον καρβέλα και την πάνια που παραβίασαν τον μισό κοκ, αρνήθηκαν να σταματήσουν και το έπαιζαν τρέλα;



:wave2:

BELZEBOYLIS
20/07/2009, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
μόνο που αυτή την ζαρντινιέρα καλά θα πάθεις και θα την φας.


τί σχέση έχει το ένα περιστατικό με το άλλο;

τί σχέση έχει κάποιος που περπατούσε και του την έπεσαν ;;
με τον καρβέλα και την πάνια που παραβίασαν τον μισό κοκ, αρνήθηκαν να σταματήσουν και το έπαιζαν τρέλα;



:wave2:


Για την εφαρμογή των νόμων καθαρά γίνεται η αναφορά!!! Αν είσαι κανένας φουκαράς ,θα εξαντλήσουν την αυστηρότητα των νόμων απάνω σου !! Αν είσαι ''γνωστός'' αλλάζει το θέμα.......

sergiosm
20/07/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Για την εφαρμογή των νόμων καθαρά γίνεται η αναφορά!!! Αν είσαι κανένας φουκαράς ,θα εξαντλήσουν την αυστηρότητα των νόμων απάνω σου !! Αν είσαι ''γνωστός'' αλλάζει το θέμα.......


με αυτή την έννοια συμφωνώ.

όπως όμως βλέπεις στα δικαστήρια τα πράγματα δεν είναι πάντα έτσι

akis_1
20/07/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
το ''αν θυμαμαι καλα'' το προσεξες???ο ΚΟΚ ειναι σαφεστατος...δεν μπορει να σε γραψει καποιος οπως γουσταρει και για οτι γουσταρει...αν εχει κανει παρατυπια ο μπατσος του κανεις μηνυση...δεν φορας κρανος???πλερωνεις....απλα συχνα για να δειξουμε τι μαλακες ειναι καποιοι οταν κανουν σωστα την δουλεια τους βαζουμε και λιγη ''σαλτσουλα'' για να βγουμε και εμεις λαδι....τα αλλα περι χαλαροτητας και αυστηροτητας τα ακουω βερεσε....και αρκετα ασχοληθηκα....

:wave2:

H σου βαζουν αυτοι λιγο σαλτσουλα παραπανω και πληρωνεις περισοτερα...Ασε φιλε μου για το αν κανουν σωστα την δουλεια τους το ξερουμε απο διαφορες περιπτωσεις και θα το κρινει ο καθενας μονος του...Πηγαινε στο εξωτερικο να δεις πως λειτουργουν οι αστυνομικοι και απο εκει θα καταλαβεις τι παει να πει Σεβομαι και τον ΚΟΚ και Τον Πολιτη και Την Χωρα μου αλλα και τον εαυτο μου.
:wave2:

Akatanomastos
20/07/2009, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
H σου βαζουν αυτοι λιγο σαλτσουλα παραπανω και πληρωνεις περισοτερα...Ασε φιλε μου για το αν κανουν σωστα την δουλεια τους το ξερουμε απο διαφορες περιπτωσεις και θα το κρινει ο καθενας μονος του...Πηγαινε στο εξωτερικο να δεις πως λειτουργουν οι αστυνομικοι και απο εκει θα καταλαβεις τι παει να πει Σεβομαι και τον ΚΟΚ και Τον Πολιτη και Την Χωρα μου αλλα και τον εαυτο μου.
:wave2:

ασε ρε...

μια χαρα δουλευουν..

οπως πρεπει, ακριβοδικαια και σωφρονιστικα:rolleyes:

blackbusa
20/07/2009, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
H σου βαζουν αυτοι λιγο σαλτσουλα παραπανω και πληρωνεις περισοτερα...Ασε φιλε μου για το αν κανουν σωστα την δουλεια τους το ξερουμε απο διαφορες περιπτωσεις και θα το κρινει ο καθενας μονος του...Πηγαινε στο εξωτερικο να δεις πως λειτουργουν οι αστυνομικοι και απο εκει θα καταλαβεις τι παει να πει Σεβομαι και τον ΚΟΚ και Τον Πολιτη και Την Χωρα μου αλλα και τον εαυτο μου.
:wave2:

Χμμμμμμμ....καλη ιδεα αυτη για το εξωτερικο...λεω να παω μια να δω τι παιζει και θα επιστρεψω....στο σαλτσουλες βεβαια δεν αναφερομουνα σε εσενα....αλλα για να τσιμπισες ετσι μαλλον εισαι και εσυ στον σακο οπως ολοι μας....λεπον παω τωρα μια εξωτερικο δικαβαλος με κρανος κουβα για εμενα και αορατο κρανος για τον πισω (θα εχω χαρτι οτι κανει θεραπεια για την καραφλα) και θα σου πω τι εγινε....

:wave2:

υ.γ. φανταζομαι στο εξωτερικο καποιος δεν βαζει σε κινδυνο καποιον τραυματια ανεβαζονταστονα σε μηχανη....φοραει δεν φοραει κρανος....

akis_1
20/07/2009, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Χμμμμμμμ....καλη ιδεα αυτη για το εξωτερικο...λεω να παω μια να δω τι παιζει και θα επιστρεψω....στο σαλτσουλες βεβαια δεν αναφερομουνα σε εσενα....αλλα για να τσιμπισες ετσι μαλλον εισαι και εσυ στον σακο οπως ολοι μας....λεπον παω τωρα μια εξωτερικο δικαβαλος με κρανος κουβα για εμενα και αορατο κρανος για τον πισω (θα εχω χαρτι οτι κανει θεραπεια για την καραφλα) και θα σου πω τι εγινε....

:wave2:

υ.γ. φανταζομαι στο εξωτερικο καποιος δεν βαζει σε κινδυνο καποιον τραυματια ανεβαζονταστονα σε μηχανη....φοραει δεν φοραει κρανος....

Μαλλον εσυ τσιμπισες πηγαινε εξωτερικο να δεις με χαρτι για την καραφλα αλλα προσεξε μην σου δωσουνε Capilarine αντι για προστιμο και μετα δεν ισχυει το χαρτι.....:lol:

υ.γ. Επιδη τυχαινει να με εχουνε σταματησει πολλες φορες στο εξωτερικο καλυτερα να μην το συζητησουμε καθολου αυτο..ουτε το πως δουλευει το συστημα υγειας τους....:wave2:

akis_1
20/07/2009, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ασε ρε...

μια χαρα δουλευουν..

οπως πρεπει, ακριβοδικαια και σωφρονιστικα:rolleyes:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Να'μαστε καλα και ολα μπροστα τους θα τα βρουνε μηδενος εξερουμενου.............

blackbusa
20/07/2009, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1


υ.γ. Επιδη τυχαινει να με εχουνε σταματησει πολλες φορες στο εξωτερικο καλυτερα να μην το συζητησουμε καθολου αυτο..ουτε το πως δουλευει το συστημα υγειας τους....:wave2:

Για πε για πε...γιατι με ενδιαφερει να παω καποια στιγμη εξωτερικο....για πες μας πως ειναι εξω... να μαθαινουμε και εμεις οι ασχετοι...

:a014: :a014: :a014: :a014:

akis_1
20/07/2009, 17:40
Παπε με στο ********** να παμε για καφε να τα πουμε απο εδω τι να λεμε τωρα το θεμα του θρεντ ειναι αλλο......και δεν ειπα κανενα ασχετο.....:wave2:

DeusEx
20/07/2009, 18:58
Polizei , dein Freund und Helfer ...

Χεστηκαν αυτοι αμα θα φας εσυ το κεφαλι σου .. Μονο τα ταμεια γεμιζουν , πιστεψτε το ..

Αν ενδιαφερονταν για την ασφαλεια μας , θα ηταν οπως οι μπατσοι στην Γερμανια , που δεν περιμενουν στο μπλοκο για να σε τσιμπησουν , αλλα οποιαδηποτε στιγμη , ειτε σε περιπολικο ειτε πεζοι , ειτε στημενοι , ειτε βολταροντας με το που σε δουν θα σε γραψουν

Ποσες φορες εχετε δει μπατσο κ διπλα ξεκρανωτο στο φαναρι διπλα διπλα κ στα @@ τους κ οι δυο .

Αν τους ενοιαζε η ασφαλεια θα το τηρουσαν 24ωρες το 24ωρο , παντου κ παντα ..

ή μηπως ειναι τυχαιο που τοοοοσο καιρο δεν εχω πετυχει ουτε 1 μπλοκο , ξεψαρωσαν ολα τα πιτσιρικια κ πανε ξεκρανωτα, κ τωρα ξαφνικα ξεφυτρωσαν τα μπατσονια να θερησουν ?

Ολοι Dread - Σταλλονε εχουν γινει ..

blackbusa
21/07/2009, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Παπε με στο ************ να παμε για καφε να τα πουμε απο εδω τι να λεμε τωρα το θεμα του θρεντ ειναι αλλο......και δεν ειπα κανενα ασχετο.....:wave2:

το θεμα θεωρω δεν εχει και πολλα να πουμε....και δεν το παιζω ξερολας....βασικα πηγα να σου κανω λιγο πλακιτσα γιατι ειμαι απο το εξωτερικο....και επειδη ολοι εχουν την πιπιλα με το εξωτερικο το απο πανω θρεντακι τα λεει ολα....απλα να παψουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να μπερδευουμε την ελαστικοτητα με την μαλακια που καθε μπατσου....δεν θα σε γραψει ποτε για κατι που δεν οριζει ο ΚΟΚ....απλα εδω μπορεις να τους συζητησεις και λιγο....εξω με την καμμια....

:wave2:

akis_1
21/07/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
το θεμα θεωρω δεν εχει και πολλα να πουμε....και δεν το παιζω ξερολας....βασικα πηγα να σου κανω λιγο πλακιτσα γιατι ειμαι απο το εξωτερικο....και επειδη ολοι εχουν την πιπιλα με το εξωτερικο το απο πανω θρεντακι τα λεει ολα....απλα να παψουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να μπερδευουμε την ελαστικοτητα με την μαλακια που καθε μπατσου....δεν θα σε γραψει ποτε για κατι που δεν οριζει ο ΚΟΚ....απλα εδω μπορεις να τους συζητησεις και λιγο....εξω με την καμμια....

:wave2:

Οχι παντα εχω δει παρα πολυ μεγαλη ελαστηκοτητα και εξω οχι για κρανος αλλα για ταχυτητα....Αφου εισαι απο το εξωτερικο τα ξερεις καλυτερα εδω απλα γινετε της π...τ...ς δεν ξερει κανενας τι του γινετε και κανει ο καθενας οτι του κατεβει...το θεμα μου ηταν τα χαρτια που μου πηραν....δεν μου αρεσει να κανουν καταχρηση εξουσιας επιδη ετσι τους ηρθε....μακαρι να ειχα χρονο να το πηγαινα δικαστηκα αλλα δεν μπορω...:wave2:

Xrider
21/07/2009, 18:59
Περι κρανους στον συνοδηγο πρωτη φορα το ακουω!!!:eyepop:


Με αυτο το σκεπτικο οποιος εχει ατομα στο πισω καθισμα αυτοκινητου και δεν φορανε ζωνη..τρωει κληση??:eyepop: :eyepop:

Ρε που φτασαμε...

:(

blackbusa
21/07/2009, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Οχι παντα εχω δει παρα πολυ μεγαλη ελαστηκοτητα και εξω οχι για κρανος αλλα για ταχυτητα....Αφου εισαι απο το εξωτερικο τα ξερεις καλυτερα εδω απλα γινετε της π...τ...ς δεν ξερει κανενας τι του γινετε και κανει ο καθενας οτι του κατεβει...το θεμα μου ηταν τα χαρτια που μου πηραν....δεν μου αρεσει να κανουν καταχρηση εξουσιας επιδη ετσι τους ηρθε....μακαρι να ειχα χρονο να το πηγαινα δικαστηκα αλλα δεν μπορω...:wave2:

Οντως αυτο με τα χαρτια (το 20ημερο εννοω) πρεπει να ειναι μαλακια...αλλα φανταζομαι οτι για να εγραψε 20 μερες κατι παιζει...εγω θα το εψαχνα και θα εκανα ''τσαμπουκα'' στον διοικητη...

στην Ιταλια μου την εχει πει λιμενικος με το που βγηκα απο το καραβι απο την Βενετια γιατι δεν ειχα φορεσει το κρανος...λεμε απο τον καταπελτη 3 μετρα...δικαιολογηθηκα οτι θα σταματαγα αμεσα να το φορεσω γιατι μεσα στο γκαραζ δεν μπορουσα να αναπνευσω...
αυτο με τα χλμ ειναι μονο αν ξεπερασεις το οριο κατα 10χλμ μαξ....μετα πεφτει χατζαρα....εδω οντως γινετε τις πουτανας γιατι ολοι μας (και εγω μεσα) ξερουμε οτι οι μπατσοι ειναι συζητησημοι και μπορει και να στην χαρισουν...θα πεις καμμια παπαρια καμμια εξυπναδα θα κλαφτεις και ισως να σε αφησουν...εξω με το που σε σταματανε για παραβαση που ειδαν εχουν γραψει κιολλας την κληση...:lol: :lol: :lol:


@Xrider...δηλαδη στην Ιταλια που μενεις δεν το ηξερες η δεν το εχεις προσεξει για τις ζωνες για τους πισω???ποσο μαλλον για το κρανος του συνεπιβατη...

:wave2:

Xrider
22/07/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Οντως αυτο με τα χαρτια (το 20ημερο εννοω) πρεπει να ειναι μαλακια...αλλα φανταζομαι οτι για να εγραψε 20 μερες κατι παιζει...εγω θα το εψαχνα και θα εκανα ''τσαμπουκα'' στον διοικητη...

στην Ιταλια μου την εχει πει λιμενικος με το που βγηκα απο το καραβι απο την Βενετια γιατι δεν ειχα φορεσει το κρανος...λεμε απο τον καταπελτη 3 μετρα...δικαιολογηθηκα οτι θα σταματαγα αμεσα να το φορεσω γιατι μεσα στο γκαραζ δεν μπορουσα να αναπνευσω...
αυτο με τα χλμ ειναι μονο αν ξεπερασεις το οριο κατα 10χλμ μαξ....μετα πεφτει χατζαρα....εδω οντως γινετε τις πουτανας γιατι ολοι μας (και εγω μεσα) ξερουμε οτι οι μπατσοι ειναι συζητησημοι και μπορει και να στην χαρισουν...θα πεις καμμια παπαρια καμμια εξυπναδα θα κλαφτεις και ισως να σε αφησουν...εξω με το που σε σταματανε για παραβαση που ειδαν εχουν γραψει κιολλας την κληση...:lol: :lol: :lol:


@Xrider...δηλαδη στην Ιταλια που μενεις δεν το ηξερες η δεν το εχεις προσεξει για τις ζωνες για τους πισω???ποσο μαλλον για το κρανος του συνεπιβατη...

:wave2:
Για ζωνες στους πισω δεν υπαρχει περιπτωση να σε σταματησουν Ιταλια..για οδηγο και συνοδηγο ναι.
Για το κρανος ετσι ειναι, αναγκαστικο και για τον συνεπιβατη.
στην Ελλαδα δεν το περιμενα...εδω ειναι των ακρων φωσφοριζε γιλεκα να φαινονται στο πισω μερος του αυτοκινητου κ.α αλλες ιστοριες για αγριους.
Ελλαδα εχω να ερθω ενα χρονο και δεν ηξερα οτι αρχησαν τετοια "κολπα".