PDA

View Full Version : θορυβος απο το κιβωτιο και οχι μονο



takos 66
17/07/2009, 22:05
παιδια θα ηθελα τις γνωσεις σας....εχω μεχρι τωρα 450 χιλ. και οι ταχυτητες μεχρι και την 3η κανουν θορυβο κατα την αλλαγη,ρωτησα στη suzuki και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο;;;;;;; επισης ακουγεται απο μπροστα ενα χρου-χρου εντονο στις χαμηλες ταχυτητες που το αποδιδουν καποιοι φιλοι που το ακουσαν στο οτι δεν εχουν ακομα στρωσει τα φρενα...ισχυουν αυτα η πρεπει να το δω το θεμα στο συνεργειο;;;;;;;;

Ληστης
18/07/2009, 06:40
Θορυβο κανουν ολα τα κιβωτια ταχυτητων αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο.Στο Bandit θεωρω οτι ειναι στο μεσο ορο.
Για τα φρενα και σε εμενα κανουν χρου χρου.Ακουμπουν τα τακακια πανω στις πλακες και παροτι ο θορυβος αυξομειωνετε ειναι μεσα στα κατασκευαστικα ορια λαθους αρκει να μην νιωθεις και στο φρεναρισμα κατι το περιεργο.

alex14
18/07/2009, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από takos 66
παιδια θα ηθελα τις γνωσεις σας....εχω μεχρι τωρα 450 χιλ. και οι ταχυτητες μεχρι και την 3η κανουν θορυβο κατα την αλλαγη,ρωτησα στη suzuki και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο;;;;;;; επισης ακουγεται απο μπροστα ενα χρου-χρου εντονο στις χαμηλες ταχυτητες που το αποδιδουν καποιοι φιλοι που το ακουσαν στο οτι δεν εχουν ακομα στρωσει τα φρενα...ισχυουν αυτα η πρεπει να το δω το θεμα στο συνεργειο;;;;;;;;

Οταν το πας για το πρωτο service πεστους να σου ρυθμισουν τον συμπλεκτη, μπορει να ειναι και αυτο.

:wave2:

takos 66
18/07/2009, 17:45
ευχαριστω παιδια...παντως μου κανει εντυπωση οτι ο θορυβος απο τα φρενα εχει γινει σχετικα πιο εντονος και το κιβωτιο αλλες φορες παιρνει τις ταχυτητες πολυ γλυκα και αλλοτε ειδικα η 2η μπαινει με κλοτσιμα...μου θυμιζει πολυ εντονα το cbf 250 που ειχα πριν,απλως πιστευα οτι δεν υπαρχει το ιδιο προβλημα στα suzuki γιατι ενα v-strom που οδηγησα πριν παρω το δικο μου δεν ειχε τετοια συμπεριφορα στο κιβωτιο

bandit86
19/07/2009, 00:17
φίλε για τα φρένα δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω πρόβλημα, αλλά με τις ταχύτητες ε΄χω κ εγώ ένα προβληματακι κατα τη μετάβαση από 1η σε 2α κ αντιστρόφως κ νομίζω έχει σχέση με το τί ΄στροφές κ ταχύτητα έχεις πιάσει. το χρου χρου το χω στην νεκρά κ μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό για Suzuki κατα τ'αλλα ό,τι ξέρεις ξέρω
σ.σ ξέρει κανείς πόσο πάει ένα καινούριο φέρινγκ?

giorgoskoz
19/07/2009, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από takos 66
παιδια θα ηθελα τις γνωσεις σας....εχω μεχρι τωρα 450 χιλ. και οι ταχυτητες μεχρι και την 3η κανουν θορυβο κατα την αλλαγη,ρωτησα στη suzuki και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο;;;;;;; επισης ακουγεται απο μπροστα ενα χρου-χρου εντονο στις χαμηλες ταχυτητες που το αποδιδουν καποιοι φιλοι που το ακουσαν στο οτι δεν εχουν ακομα στρωσει τα φρενα...ισχυουν αυτα η πρεπει να το δω το θεμα στο συνεργειο;;;;;;;;

Σε μένα ακόμη και μετα από 17000km ακόμη ακούγετε το χρου χρου στα φρένα.Μαλλον πρέπει να συμβιβαστείς με αυτό.
Όσο αφορά το κιβώτιο λάδωνε λίγο πιο συχνά την αλυσίδα.Θα μειωθεί ο θόρυβος και θα κουμπώνει πιο ομαλά.

thalasinos
19/07/2009, 08:41
Παναγιωτη! καινουργια μηχανη ειναι, με 450 κμ. ειναι πολυ λιγα ακομη, ασε να δουλεψουν τα γραναζια πρωτα και μετα την πρωτη αλλαγη λαδιων θα ειναι αισθητη η διαφορα στο σασμαν, συνηθως οπως βγαινει απο το εργοστασιο εχει ορυκτελαιο.:wave2:

archer
07/09/2009, 20:36
και σε μενα η τριτη ταχυτητα χτυπαει αρκετα μετα απο 4500 χιλ. μαλλον τα κανουν αυτα οι ληστες και θα πρεπει να συμβιβαστουμε με αυτα τα μικρα προβληματακια.
:a9:

Ichigo
07/09/2009, 20:55
Τώρα που το λέτε κι εγώ ύστερα από 480 χμ παρατηρώ ότι υπάρχει ένα θέμα με το κιβώτιο. Γενικά αισθάνομαι τα ίδια συμπτώματα που περιγραφει ο takos66 :confused: . Μερικές φορές συναντώ μικρή δυσκολία στο να κουμπώσω από 2η σε 3η.

tzrypvs
07/09/2009, 22:08
Δεν ξέρω ακριβώς πόσο δυνατα αντιλαμβάνεστε το χτύπημα στην αλλαγή.Εμένα μου φαίνεται φυσιολογικότατο,λιγο γκάζι πριν την αλλαγή να μην πέσουν πολύ οι στροφές του κινητήρα και όλα καλά.
Μην ξεχνάμε ότι έιχα yamaha πριν... :D

amyroukai
08/09/2009, 10:28
Επίσης στα πρώτα χιλιόμετρα η αλυσίδα αποκτά πολλές ανοχές και χαλαρώνει, αν δεν έχει τη σωστή τάση (2-3 εκ. τζόγο στη μέση της απόστασης από το εμπρός στο πίσω γρανάζι) δημιουργεί και αυτή προβληματάκια. Μετά το τέντωμα, πάντα παρατηρώ πιο γλυκιά λειτουργία στο κιβώτιο και πιο εύκολο να πάρει νεκρά.